انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

برای کار با محیط KDE کدام توزیع را بهترین می دانید؟

Arch 2010.05
20 (19.2%)
Chakra
25 (24%)
Fedora 13
8 (7.7%)
Kubuntu 10.04
21 (20.2%)
Mandriva 2010.1
2 (1.9%)
openSUSE 11.3
24 (23.1%)
Sabayon 5.3
4 (3.8%)

مجموع آرای اعضا: 104

نویسنده موضوع: بهترین توزیع KDE  (دفعات بازدید: 67404 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 366
  • یــاد بـاد
بهترین توزیع KDE
« : 23 آذر 1388، 07:49 ب‌ظ »
سلام به همگی
داشتم وبگردی  :o می کردم که چشمم خورد به یک لینک جالب در Distrowatch .
توضیح بیشتر اینکه یه سایت مطلبی نوشته در مورد انتخاب بهترین توزیع KDE و گزینه های مطرح و معروف رو  تو لیست قرار داده و همه رو بررسی کرده .
بعد به هر کدوم امتیاز داده و در نهایت بهترین توزیع KDE رو انتخاب کرده.
یه سری به لینک بزنید ببینید بالاخره بهترین توزیع KDE کدومه؟

منم گفتم یه نظر سنجی بزنیم ببینیم کاربران فروم چه نظری دارن؟ ;) گزینه ها همون گزینه های اون سایته هستش.
اما رای خودم : openSUSE 11.2 . \\:D/ البته خیلی نسبت به chakra علاقه پیدا کرده ام و منتظرم نسخه پایدارش بیاد. ولی به هر حال فعلا همون آفتاب پرست سبز رو ترجیح میدم. :o

ضمنا اسامی توزیع ها رو بر حسب حروف الفبا مرتب کردم که به طرفداران متعصب هیچ توزیعی بر نخوره!!! :-X

« آخرین ویرایش: 23 آذر 1388، 07:55 ب‌ظ توسط Tahmooreth »

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
پاسخ به: بهترین توزیع KDE
« پاسخ #1 : 23 آذر 1388، 07:52 ب‌ظ »
من هم قصد داشتم همچين كاري كنم براي من كه بهترين mint هست
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
« پاسخ #2 : 23 آذر 1388، 08:48 ب‌ظ »
من کلا به خانواده Arch Linux که Chakra جزیی از اونه رای می دم . انصافا KDE یا بهتر بگم KDEmod روی چاکرا برای من بهترین تجربه از کار کردن با KDE بوده...
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین SAM1

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
  • LONG LIVE FREEDOM
« پاسخ #3 : 23 آذر 1388، 09:09 ب‌ظ »
منم به Arch رای میدم. توزیع فوق العاده دوست داشتنی ایه! اون سوزی نامرد هم یه بار بد داغی روی دلم گذاشت (موقع نصب هر چی پارتیشن روت داشتم فرمت کرد)! تصور کنید وقتی فهمیدم چه حالی داشتم. مخصوصا این که یکیش Arch بود و برای سفارشی کردنش خون دل ها خورده بودم!

من کلا به خانواده Arch Linux که Chakra جزیی از اونه رای می دم . انصافا KDE یا بهتر بگم KDEmod روی چاکرا برای من بهترین تجربه از کار کردن با KDE بوده...
فرق KDE با KDEmod چیه؟ من KDE را روی Arch دارم. خیلی هم دوستش دارم! یعنی این از اون بهتره؟ بعد هم این که می گن نسخه پایدار چاکرا هنوز نیومده یعنی این که KDEmod هنوز نهایی نشده؟ کلا این چاکرا چیز دیگریه به جر Archlinux به همراه KDEmod؟
رسیده ها چه غریب و نچیده می افتند، به پای هرزه علفهای باغ کال پرست

وطنم

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #4 : 23 آذر 1388، 10:30 ب‌ظ »
منم تا اینجایی که دیدم آرچ.
امیر جان واقعا به مینت رای می دی؟ با چیا کار کردی؟ اوبونتو کلا در مورد کی.دی.ای. خوب کار نکرده و به نظرم خیلی از مشکلات کی دی ای که ما می شناسیم مربوط به کوبونتو باشه نه اصل کی.دی.ای.
راستی کسی تا حالا با سابایون ۵.۱ کار کرده؟ خیلی جدید اومده و من تازه دارم دانلود می کنم. سعی می کنم فردا اگر تموم شد یک تست بکنم ولی نظر دادن در مورد پایداری واقعا نیاز به استفاده طولانی مدت داره.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1123
    • پلت ولگ
« پاسخ #5 : 23 آذر 1388، 11:06 ب‌ظ »
من از اوپن سوزه KDE استفاده می کنم... بسیار عالیه... اما چاکرا رو نصبیدم و سرعتش واقعا متعجبم کرد... هنوز نسخه آلفا ۴ ه... احتمالا از بتا به بعد کاملا مهاجرت کنم به چاکرا... در حال حاضر به نظر می رسه که یکی از بهترین دیسترو های KDE باشه.

پی نوشت... من الان دیگه کامل مهاجرت کردم به چاکرا!
« آخرین ویرایش: 26 آذر 1388، 01:47 ب‌ظ توسط پیام ابراهیمی »
http://www.palatvalg.com اینم وبلاگ جدید منه...

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
« پاسخ #6 : 23 آذر 1388، 11:35 ب‌ظ »
سلام
در مورد چاکرا اونجور که تو سایت خودش نوشته به طور خلاصه :
Arch + Modular KDE + Tools = LiveCD
ولی کلا هر چی توزیع خوب و ساده ساخته بشه به نفع کاربران هستش.مخصوصا اگه چاکرا طوری باشه که تازه کار ها هم بتونن باهاش کار کنن خیلی خوب میشه چون دیگه این تصور پیش نمیاد که لینوکس یعنی اوبونتو. ::) راستش دوست دارم Chakra جایگاه ubuntu رو متزلزل کنه 8)
در مورد کوبونتو نظر شخصی من اینه که اصلا حیفه که با وجود این همه توزیع های خوب کا دی ای آدم بیاد کوبونتو نصب کنه(نظر شخصی) به نظرم کوبونتو انگار همون کا دی ای به صورت default هستش  ولی مثلا تو اپن سوزه GIMP به صورت پیش فرض نصبه و خیلی برنامه های دیگه.
Sabayon 5.1 هم واقعا حرف نداره.(امتحانش نکردم ولی معلومه دیگه :P)

ضمنا فعلا چاکرا تو نظر سنجی پیشتاز شده...

سایر دوستان هم نظر بدن خوشحال میشیم.
قربون همگی

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • Be Free
« پاسخ #7 : 24 آذر 1388، 12:08 ق‌ظ »
KDEmod یا KDE ماژولار ٫ نسخه ای از KDE هستش که به صورت ماژول ماژول در اومده و به صورت بسته های کوچک تر روی سیستم شما نصب می شه...
مثلا وقتی شما بخواین توی KDE 4.4 برنامه Blogilo رو نصب کنید باید برید کل پکیج KDEpim رو نصب کنید تا blogilo که بخشی از KDEpim هست روی سیستم شما نصب بشه... در صورتی که توی کی دی ای مود تنها پکیج blogilo رو نصب می کنید نه همه مجموعه KDEpim...
این قابلیت این حسن رو داره که یه بسته از KDE خیلی زودتر و با سرعت بیشتری نصب می شه و این قابلیت باعث بالا رفتن سرعت اجرای برنامه ها و پایداری بیشتر KDE می شه...
به همین دلیل دوستانی که تو این تاپیک نظر خودشون رو دادن گفتن که سرعت قابل قبولی رو توی چاکرا احساس می کنن... این به همون خاطره....

امیداورم تونسته باشم منظورم رو تفهیم کرده باشم... ;)

آفلاین sudotux

• *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #8 : 24 آذر 1388، 12:13 ق‌ظ »

نظر منم دقیقا همینه.

فرق KDE با KDEmod چیه؟ من KDE را روی Arch دارم. خیلی هم دوستش دارم! یعنی این از اون بهتره؟ بعد هم این که می گن نسخه پایدار چاکرا هنوز نیومده یعنی این که KDEmod هنوز نهایی نشده؟ کلا این چاکرا چیز دیگریه به جر Archlinux به همراه KDEmod؟

چاکرا = آرچ + نسخه ی بهینه شده ی کی دی ای با نام KDEmod + تعدادی ابزار اختصاصی (مانند نصاب Tribe ، پکیج منیجر Shaman ، آپدیت منیجر Chase و ...)

البته این نکته رو بگم که کی دی ای معمولی هم توی مخازن آرچ وجود داره. ولی KDEmod نسخه بهینه شده ی کی دی ای توسط تیم توسعه ی چاکرا هست که در مخازن چاکرا قرار داره. یعنی برای نصب KDEmod بروی آرچ باید مخازن چاکرا رو اضافه کنید.

و نکته دیگه اینکه به نظر من منظور از آلفا بودن چاکرا در حال حاضر ، آلفا بودن برنامه های اختصاصی این توزیع (مانند نصاب Tribe ، پکیج منیجر Shaman ، آپدیت منیجر Chase و ...) هست ! وگرنه خود دسکتاپ شدیدا پایدار و سریعه ! به جرات میتونم بگم سریعتر و پایدارتر از هر توزیع دیگه ای ...

در مورد چاکرا آلفا ۴ این مطلب رو نوشتم که خوندنش خالی از لطف نیست.

آفلاین Aref

• Full Member
  • *
  • ارسال: 116
  • شهید پرفسور مجید شهریاری
« پاسخ #9 : 24 آذر 1388، 12:14 ق‌ظ »
با سلام

خوب من که همه این گزینه‌ها رو امتحان نکردم که بتونم منصفانه قضاوت کنم. بنابراین شاید نظرام کمی سلیقه‌ای باشه.
به نظرام Sabayon یکی از لینوکس‌های خیلی خوب و همه چی تمومه. با تمامی امکانات لازم برای یک زندگی ایده‌ال. با استفاده از KDE که دیگه واقعا حرف نداره. \\:D/
ولی من یک نوستالژی خاصی با openSUSE دارم. خدایی هر وقت می‌خوام KDE رو تصور کنم ناخواسته یاد openSUSE می‌افتم.

نقل‌قول
من از اوپن سوزه KDE استفاده می کنم... بسیار عالیه... اما چاکرا رو نصبیدم و سرعتش واقعا متعجبم کرد
بابا انقدر ما رو وسوسه نکنید. برای شروع با این طعم لینوکس بهتره که از آرچ شوع کنم یا چاکرا؟

راستی کسی گزینه‌های دیگه رو امتحان نکرده یا اینکه چنگی به دل نمی‌زنه؟

« آخرین ویرایش: 24 آذر 1388، 12:16 ق‌ظ توسط Aref »

آفلاین sudotux

• *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #10 : 24 آذر 1388، 12:22 ق‌ظ »

نظر منم دقیقا همینه.

چاکرا = آرچ + نسخه ی بهینه شده ی کی دی ای با نام KDEmod + تعدادی ابزار اختصاصی (مانند نصاب Tribe ، پکیج منیجر Shaman ، آپدیت منیجر Chase و ...)

البته این نکته رو بگم که کی دی ای معمولی هم توی مخازن آرچ وجود داره. ولی KDEmod نسخه بهینه شده ی کی دی ای توسط تیم توسعه ی چاکرا هست که در مخازن چاکرا قرار داره. یعنی برای نصب KDEmod بروی آرچ باید مخازن چاکرا رو اضافه کنید.

و نکته دیگه اینکه به نظر من منظور از آلفا بودن چاکرا در حال حاضر ، آلفا بودن برنامه های اختصاصی این توزیع (مانند نصاب Tribe ، پکیج منیجر Shaman ، آپدیت منیجر Chase و ...) هست ! وگرنه خود دسکتاپ شدیدا پایدار و سریعه ! به جرات میتونم بگم سریعتر و پایدارتر از هر توزیع دیگه ای ...

در مورد چاکرا آلفا ۴ این مطلب رو نوشتم که خوندنش خالی از لطف نیست.

یک نکته ای رو درباره این نظرسنجی یادم رفت بگم. با وجود اینکه به چاکرا رای دادم ولی ارادت خیلی خاصی نسبت به توزیع سابایون دارم. مثل چاکرا ، سابایون هم یکی از بهترین دیستروهای KDE بوده که باهاش کار کردم. پایداری ، سرعت و کانفیگ فوق العاده ای داره. شاید تنها دلیلی که باعث شد از سابایون جدا بشم سرعت خیلی پایین پکیج منیجرش در نسخه ی 4 بود. البته هنوز سابایون ۵ و ۵.۱ رو امتحان نکردم  ولی در سابایون ۳.۵ و ۴.۱ که برنامه ها با سرعت خیلی پایینی نصب میشدند.

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #11 : 24 آذر 1388، 12:27 ق‌ظ »
نقل‌قول

سلام به همه

تفاوت  KDE با KDEmod در چند مورد هست

اول پچ کردن و بهینه سازی کی دی ای خالص

دوم گروه بندی کردن پکیجهای کی دی ای به شکلی خاص و بهتر از کی دی ای خوده ارچ ( خلاصه تر شدن تعداد پکیجها )

سوم بکار بردن اپشنهای خاص زمان کامپایل کی دی ای

که همه اینها باعث شده با اینکه ارچ به همراه کی دی ای پیشفرض بسیار سریعه باز هم سرعتش بره بالا و همچنین قویتر بشه و در کل سبکتر

سوال دیگر ایا اصلا KDEmod نهایی هست و یا بتا و در حال توسعه ؟؟

جواب اینه که نهایی هست

عجب پس چرا چاکرا نهایی نیست ؟ !!!

نکته اینه پروژه ای بود در بین کی دی ای کاران ارچ بنام KDEmod که بیان کی دی ای بهینه سازی شده برای ارچ لینوکس بسازن و خب در گذشته ساختن و عموما هم ازش استفاده میشه و پر طرفداره

بعدا تیمی از همون محقیقن اولیه اومدن تصمیم جالبی گرفتن که بیایم روی ارچ خالص همین کی دی ای مد را بریزیم و یک توزیع بسازیم که ارچی باشه با نصب اسان و در عین حال بطور تخصصی روی کی دی ای کار کنه یعنی پروژه کی دی ای مد بزرگتر هم بشه برای اینکار اینها چی لازم داشتن ؟

یه نصاب گرافیکی که بتونه این مجموعه رو نصب کنه و همچنین یه پکیج منجر گرافیکی و خب یه سری اسکریپت و ...

پس شروع کردند به ساختن چاکرا !!!  اون نصابه که الان در مرحله الفا چهار هست به عبارتی چیزی که نصب میکنه الفا و یا ازمایشی نیست بلکه بشدت پایداره بلکه خوده نصابه که الفا هست و باید بهینه بشه و همچنین اسکریپتهای دیسک زنده اون باید بهینه بشه و کمی هم تنظیماتش

حالا ایا ما میتونیم ارچ نصب کنیم و احرین نسخه KDEmod ؟؟؟

بله میشه KDEmod یه پروژه هست که میتونه رو ارچ نصب بشه

اگه چاکرا با وجود اون نصابی که ازمایشیه ( trible ) بطور موفق نصبش کنیم و اپدیتش کنیم میشه عین همون ارچ که نصبیدیم ؟؟؟

هم بله هم خیر  ??? فرق میکنه اگر نسخه سی دی زنده کوچیک چاکرا نصب بشه چون با خودش تنظیمات زیادی انجام داده مطمئنتا تفاوت بیشتر خواهد بود ولی در مورد نسخه دی وی دی اصلی چاکرا تفاوت بشدت پایینه در حدی که به زور میشه تشخیص داد

پس دو راه برای بدست اوردن KDEmod داریم نصب ارچ خالص و انجام تنظیمات لازم از پایه و نصب دستی تموم اجزا تا میز کار ( که در حین لذت بخش بودن برای افزاد با تجربه برای عموم میسر نیست ) و یا سیستم نصب اسان ارچ به اضافه KDEmod و یه سری ابزار بنام چاکرا

موفق باشید
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1388، 02:08 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
« پاسخ #12 : 24 آذر 1388، 12:30 ق‌ظ »
یه نکته مثبتی که تو این چند ماهه دیده میشه اینه که اکثر توزیع های خوش نام در آخرین نسخه بدجوری درخشیدن...
openSUSE 11.2 واقعا خوب و دوست داشتنیه... chakra هم که داره کم کم به انتشار نسخه نهایی نزدیک میشه ( وبدجوری هم دل منو برده :o )
Sabayon هم که بی سر وصدا داره کار خودش رو میکنه و دیگه میشه گفت که جزو برترین توزیع های KDE شده...
slackware 13 و sidux هم که رای نیاوردن میشه گفت طبیعیه چون گستره کاربری وسیعی ندارن... خب اشکال نداره...
mandriva 2010 توزیع خوبیه ولی یه چیزای منفی هم در موردش شنیدم... کلا خودم ازش خوشم نمی یاد ( ولی تو لیست گذاشتیمش ناراحت نشه)

فقط تنها مشکلی که کاربران لینوکس رو خیلی آزار میده اینه که با وجود اینهمه توزیع خوب موندیم چی نصب کنیم؟؟؟؟؟!!! ???

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • Be Free
« پاسخ #13 : 24 آذر 1388، 12:30 ق‌ظ »
برای شروع با این طعم لینوکس بهتره که از آرچ شوع کنم یا چاکرا؟

اگر حوصله ساختن سیستم خودتون رو دارید و همچنین سرعت بالای اینترنت برای نصب تمام پکیج ها دارید پیشنهاد من Arch هستش ولی اگر یه سیستم آرچ بیس اماده واسه کار کردن رو نیاز دارید چاکرا رو از روی DVD نصب کنید...
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1388، 01:03 ق‌ظ توسط ROSHA »

آفلاین Aref

• Full Member
  • *
  • ارسال: 116
  • شهید پرفسور مجید شهریاری
« پاسخ #14 : 24 آذر 1388، 12:32 ق‌ظ »
نقل‌قول
شاید تنها دلیلی که باعث شد از سابایون جدا بشم سرعت خیلی پایین پکیج منیجرش در نسخه ی 4 بود. البته هنوز سابایون ۵ و ۵.۱ رو امتحان نکردم  ولی در سابایون ۳.۵ و ۴.۱ که برنامه ها با سرعت خیلی پایینی نصب میشدند.

متاسفانه من که نسخه ۵ را امتحان کردم به این مشکل برخوردم. پکیج منیجراش با نام sulfur نسبتا کنده.  ](*,) ولی از خط فرمان و با دستور Equo این مشکل رو نداره.

کسی Slackware 13 رو امتحان نکرده.