انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ایده هایی برای کمک به جامعه آزاد  (دفعات بازدید: 9492 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
ایده هایی برای کمک به جامعه آزاد
« : 22 شهریور 1394، 12:25 ب‌ظ »
سلام دوستان
چند وقتیه که دارم روی این موضوع فکر میکنم که چطور میتونیم به جامعه آزاد و متن باز گنو/لینوکس کمک کنیم؟ کسی ایده ای یا طرحی داره؟
مثلا راه اندازی لاگ در شهرمون، راه اندازی سایت، نوشتن کتاب، ترجمه مقاله، مذاکره با شرکت ها و موسسات جهت استفاده از نرم افزارهای آزاد -بخصوص سیستم عامل- و یا... هرچیز دیگه ای که به ذهنتون میرسه.

(شاید تکراری باشه، ولی با توجه به تغییر کردن تکنولوژه و فضای جامعه، و همچنین شرایط حال حاضر، شاید راه های پیشنهادی هم نیاز به بروز رسانی داشته باشه  :) )

خلاصه اینکه شما به عنوان یکی از اعضای کار کشته جامعه آزاد، پیشنهادتون چیه؟

-این نوشته بروزرسانی می شود
پیشنهادها:

• تکمیل ویکی سایت
  • ایجاد لاک در شهر خودمون (اگر الان نداریم)
  • صحبت کردن با مدارس، قسمت کارگاه، جهت نصب اوبونتو (یا هر نوع توزیع دیگه) روی حداقل یک سیستم، به جهت آشنایی افراد با محیط گنو/لینوکس
  • تهیه یک متن آموزشی در حد یک برگه، و نصب اون در محیط کارگاه مدارس (اینو یه جایی دیده بودم!)
  • ترجمه مقالات و آموزش های  انگلیسی درمورد گنو لینوکس
  • ترجمهٔ مستندات وب‌سایت gnu.org 
  • نوشتن از تجربیات خودمون درباره گنو و توزیع های مختلف
  • نوشتن برنامه های آزاد
  • کمک به توسعه نرم افزار های آزاد
  • تهیه فیلم های آموزشی از مراحل نصب و یا رفع ایرادات عمومی
  • در دسترس قرار دادن مطالب و فیلمهای آموزشی از سایتهای فیلتر شده (مثلا آپلود فیلمهای معرفی و آموزشی لینوکسی که در یوتیوب وجود داره به آپارات)
  • معرفی نرم افزارهای جایگزین لینوکسی به افراد
  • صحبت با کافی نت ها جهت نصب لینوکس روی حداقل یک سیستم (با یک تم شیک، تبلیغ داشتن یک سیستم جهت استفاده افراد طرفدار گنو، و البته تخفیف استفاده از این سیستم لینوکسی)
  • صحبت با مراکز فروش کامپیوتر، جهت نصب لینوکس بصورت پیشفرض روی کامپیوترها، بجای ویندوز (البته بهمراه یک آموزش چند صفحه ای درباره کار با لینوکس +مزایاش)
  • گرفتن غرفه در نمایشگاه های الکامپ و آشنا کردن مردم با لینوکس (میشه کمک مالی هم براش جمع کرد)
  • تولید و انتشار ماهنامه و خبر نامه ها با محتوای آموزشی که به صورت عمومی برای همه ارسال بشه
  • ارسال مقاله و مطالب آموزشی درباره گنو/لینوکس و دنیای آزاد به نشریات و مطبوعات کشوری (مثلا کلیک و...)
  • خیلی ها نمیتونن توزیع ها رو دانلود کنن و یا حس خرید اینترنتی ندارند بیاید توزیع ها رو رایگان براشون ارسال کنیم (+ بهمراه آموزش نصب)
  • ایجاد آموزش های مالتی مدیا برای نصب توزیع های مختلف لینوکس (+ ارسال بهمراه خود توزیع جهت نصب)
  • نصب لینوکس برای آشنایان در کنار ویندوزشان؛ بهمراه ارائه یک PDF (با مضمون برتری های لینوکس نسبت به ویندوز، یا باورهای اشتباه درباره لینوکس) برای آنها
  • نوشتن یک متن هرازگاهی، درباره گنو/لینوکس در سایت/وبلاگ
  • استفاده از بنرهای تبلیغاتی و... برای تبلیغ گنو/لینوکس و سایتهای لینوکسی
  • از خودمون شروع کنیم! یعنی خودمون الگو بشیم و از نرم افزارهای آزاد استفاده کنیم تا دیگران هم ببینن (انگاری یه نسخه دمو دارن تماشا میکنن)

ممکنه همه این کارها رو کسی نتونه انجام بده، یا اصلا موقعیت و جایگاهشو نداشته باشه، ولی هدف ما تهیه یک لیست جامع هست، که شاید کسی که این لیست رو نگاه میکنه بتونه یکیشو انجام بده  8)

به نظر شما دیگه چه کارهایی میشه کرد؟  ::)
« آخرین ویرایش: 13 آذر 1394، 04:40 ب‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
پاسخ : ایده هایی برای کمک به جامعه آزاد
« پاسخ #1 : 22 شهریور 1394، 12:36 ب‌ظ »
اگه واقعا حال، حوصله، وقت، علاقه و...داری و می‌خوای یه کاری انجام بدی، از ویکی همین سایت شروع کن! :)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 22 شهریور 1394، 01:00 ب‌ظ »
اگه واقعا حال، حوصله، وقت، علاقه و...داری و می‌خوای یه کاری انجام بدی، از ویکی همین سایت شروع کن! :)

ممنون از پاسخ تون  :)
حتما! (نوشتن توی این فروم و همچنین کمک به ویکی اون مسلما کمک خوبیه، باعث یکپارچگی اطلاعات میشه. که بدرد خیلیا میخوره)

خب این شد یکی از کارها.
ببینین، من بیشتر هدفم اینه که یک لیست از مجموعه کارهایی که اگه انجام بشه بدرد جامعه آزاد میخوره رو جمع آوری کنیم؛ بعد هرکسی اگه تونست و خواست، بدونه چه کاری اگه انجام بده خوبه. شاید خیلیا بخوان کاری انجام بدن ولی خب چیزی به ذهنشون نرسه و ندونن از کجا شروع کنن...

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #3 : 22 شهریور 1394، 01:09 ب‌ظ »
به نظر من برای کمک به نرم افزار های آزاد باید اول به بقیه بفهمونید که نرم افزار آزاد و نرم افزار متن باز و لینوکس و گنو اصلا چی هست؟! به طرف میگم لینوکس میگه ویندوز لینوکس؟ نسخه جدید ویندوز؟
حالا شما میگی من به اینا پی بگم؟!
بعدش هم وقتی قانون کپی رایت رعایت نمیشه و طرف میره ویندوز 200 دلاری رو 6500 میخره دیگه چی میخای چی بگی؟! نه بگو میخای چی بگی؟!
نمی خوام نا امیدت کنم ولی تا وقتی کسی نمیدونه فرق نرم افزار متن باز یا آزاد به بقیه چیه و وقتی نمیدونه "متن باز" چیه دیگه نمیشه چیزی بهشون گفت و از مزایا و رواج استفاده ازشون حرف زد.
اول باید معرفی کنیمشون و بعد رواجش بدیم.
به نظرم باید ویندوز رو پولی کنن تا مردم بفهمن!
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
« پاسخ #4 : 22 شهریور 1394، 01:13 ب‌ظ »
کسی که بخواد بخاطر مجانی بودن لینوکس درمقابل ویندوز اصل بیاد طرف لینوکس ، همون بهتر نیاد اصلا .
مهم اون فرهنگش هست که آموزش داده میشه .
اینکه نمیدونند لینوکس چیه تقصیر اون ها نیست ، آموزش درست ندیدند . وقتی آموزش ببینند و قدرت لینوکس رو متوجه بشند دیگه خودشون میان سمتش .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
« پاسخ #5 : 22 شهریور 1394، 01:24 ب‌ظ »
یه کار خوب دیگه، ترجمهٔ مستندات وب‌سایت gnu.org هست، که بسیاری از بحث‌های فلسفی پیرامون نرم‌افزار آزاد و مثلا اینکه چرا نباید از ویندوز استفاده کنیم و... رو پوشش میده.
میشه این مستندات رو ترجمه کرد و به‌صورت یه کتابچه در آورد که خیلی هم چیز شیکی میشه!
اینطوری اطلاعات درستی ارائه میشه که یه منبع موثق دارن و به‌راحتی می‌تونید موجبات محدود شدن تاپیک‌های تکراری در این انجمن یا سایر انجمن‌ها و گروه های کاربری فارسی زبان در خصوص فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد و... رو فراهم کنید! یعنی چطور؟
تا یکی سوال تکراری در خصوص نرم‌افزار آزد پرسید، یه لینک از این کتابچه بهش میدی و تمام! ;D

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #6 : 22 شهریور 1394، 02:16 ب‌ظ »
من فقط صحبتم در مورد پولی بودن یا نبودن نبود بلکه گفتم اولا کپی رایت رعابت نمیشه و الآن داخل ایران نرم افزار های متن بسته با نرم افزار های آزاد و متن باز فرقی نمیکنند(برای کاربر) چون مجوز های نرم افزار متن بسته رعایت نمیشه و دوما گفتم تا وقتی کسی ندونه در مورد چی داری صحبت میکنی نمیشه بهش گفت اون امنیت بیشتری داره یا غیره
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 22 شهریور 1394، 03:59 ب‌ظ »
به نظر من برای کمک به نرم افزار های آزاد باید اول به بقیه بفهمونید که نرم افزار آزاد و نرم افزار متن باز و لینوکس و گنو اصلا چی هست؟! به طرف میگم لینوکس میگه ویندوز لینوکس؟ نسخه جدید ویندوز؟
بعدش هم وقتی قانون کپی رایت رعایت نمیشه و طرف میره ویندوز 200 دلاری رو 6500 میخره دیگه چی میخای چی بگی؟! نه بگو میخای چی بگی؟!
نمی خوام نا امیدت کنم ولی تا وقتی کسی نمیدونه فرق نرم افزار متن باز یا آزاد به بقیه چیه و وقتی نمیدونه "متن باز" چیه دیگه نمیشه چیزی بهشون گفت و از مزایا و رواج استفاده ازشون حرف زد.

خیلی توپت پره دوست عزیز! البته بهت حق میدم، درست میگی. ولی ما نباید عصبانی بشیم...
اینم نکته مهمی بود که شما بهش اشاره کردین! اینکه اول بهشون بشناسونیم گنو/لینوکس و اصلا دنیای آزاد چیه
« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1394، 04:10 ب‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 22 شهریور 1394، 04:02 ب‌ظ »
کسی که بخواد بخاطر مجانی بودن لینوکس درمقابل ویندوز اصل بیاد طرف لینوکس ، همون بهتر نیاد اصلا .
مهم اون فرهنگش هست که آموزش داده میشه .
اینکه نمیدونند لینوکس چیه تقصیر اون ها نیست ، آموزش درست ندیدند . وقتی آموزش ببینند و قدرت لینوکس رو متوجه بشند دیگه خودشون میان سمتش .

اون که 100% ولی بلاخره که چی؟ چه کسی باید بهشون بفهمونه و این چیزا رو بگه!؟؟ اگه به نتیجه برسیم شاید با موسسه ای صحبت کنم که برم به کاربراشون آموزش بدم که لینوکس چیه (برای مثال عرض کردم)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 22 شهریور 1394، 04:03 ب‌ظ »
یه کار خوب دیگه، ترجمهٔ مستندات وب‌سایت gnu.org هست، که بسیاری از بحث‌های فلسفی پیرامون نرم‌افزار آزاد و مثلا اینکه چرا نباید از ویندوز استفاده کنیم و... رو پوشش میده.
میشه این مستندات رو ترجمه کرد و به‌صورت یه کتابچه در آورد که خیلی هم چیز شیکی میشه!
اینطوری اطلاعات درستی ارائه میشه که یه منبع موثق دارن و به‌راحتی می‌تونید موجبات محدود شدن تاپیک‌های تکراری در این انجمن یا سایر انجمن‌ها و گروه های کاربری فارسی زبان در خصوص فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد و... رو فراهم کنید! یعنی چطور؟
تا یکی سوال تکراری در خصوص نرم‌افزار آزد پرسید، یه لینک از این کتابچه بهش میدی و تمام! ;D

ایول، طرح باحالیه  ;)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 22 شهریور 1394، 04:08 ب‌ظ »
من فقط صحبتم در مورد پولی بودن یا نبودن نبود بلکه گفتم اولا کپی رایت رعابت نمیشه و الآن داخل ایران نرم افزار های متن بسته با نرم افزار های آزاد و متن باز فرقی نمیکنند(برای کاربر) چون مجوز های نرم افزار متن بسته رعایت نمیشه و دوما گفتم تا وقتی کسی ندونه در مورد چی داری صحبت میکنی نمیشه بهش گفت اون امنیت بیشتری داره یا غیره

درمورد پولی یا رایگان بودن، درسته، زیاد نمیشه مانور داد (هرچند بعضی جاها کارایی داره هنوز!) ولی خب از لحاظ های دیگه هم میشه حرف زد. همین متن باز بودن چیز کمی نیست! حالا درسته که خیلیا ممکنه فرق سه واژه کامپیوتر و اکس پی و ویندوز رو نفهمن  :o  ](*,)  ولی این دلیل نمیشه که ما واسه بقیه توضیح ندیم.

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #11 : 22 شهریور 1394، 04:25 ب‌ظ »

خیلی توپت پره دوست عزیز! البته بهت حق میدم، درست میگی. ولی ما نباید عصبانی بشیم...
اینم نکته مهمی بود که شما بهش اشاره کردین! اینکه اول بهشون بشناسونیم گنو/لینوکس و اصلا دنیای آزاد چیه
حب آره تا حدی درست گفتی. بعدا داستان من و لینوکس رو منتشر میکنم بد نیست بخونی.
داخل مدرسه انقدر از لینوکس و مزایاش و اینکه ویندوز درمقابلش حرفی نداره حرف زدم تا گفتند یا سکوت یا کبود.البته من از اون عصبانی نیستم این قضیه رو محض خنده گفتم ولی نمیشه به کسی که میگه "ویندوز لینوکس"  در مورد مزایا صحبت کرد.
در ضمن اکثر نوجوان ها گیمر هستند که ویندوز برایشان بهترین گزینه هست و بیشترین قشری هستند که از کامپیوتر میدانند.
کانال IRC

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 22 شهریور 1394، 04:38 ب‌ظ »

حب آره تا حدی درست گفتی. بعدا داستان من و لینوکس رو منتشر میکنم بد نیست بخونی.
داخل مدرسه انقدر از لینوکس و مزایاش و اینکه ویندوز درمقابلش حرفی نداره حرف زدم تا گفتند یا سکوت یا کبود.البته من از اون عصبانی نیستم این قضیه رو محض خنده گفتم ولی نمیشه به کسی که میگه "ویندوز لینوکس"  در مورد مزایا صحبت کرد.
در ضمن اکثر نوجوان ها گیمر هستند که ویندوز برایشان بهترین گزینه هست و بیشترین قشری هستند که از کامپیوتر میدانند.

آره خب، توضیح دادن الکی هم انرژی مارو میگیره و هم نتیجه ای نداره (اصطلاحا میگن: برای کور چه برقصی، برای کَر چه بخونی!)
ولی بازم شخصا معتقدم از یه جایی باید شروع کرد. شاید اون قشر رو بذاریم کنار و روی یه قشر دیگه کار کنیم.  ::)

اینم موضوع حساسیه! من خواستم اول از خواهرزاده خودم شروع کنم، هم کم سن هست و هم دم دسته... ولی متاسفانه بزرگترین مشکل همینه، که لینوکس بازی های آنچنانی نداره  :( مثلا خواهرزاده من بازی هایی مثل PES 2015 و GTA V و DRIVER3 و NFS میخواد... که هیچکدوم نسخه لینوکسی ندارن   ???
« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1394، 04:40 ب‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
« پاسخ #13 : 22 شهریور 1394، 04:44 ب‌ظ »
یکی از راه های دعوت کردن ، اینه که نیاز طرف رو بهش بشناسونیم . اگر حریم خصوصیش براش مهمه ، رو این نکته تاکیید کنیم .
ما یکبار میگیم ، اگر شخص دوست نداشت ، نمیشه زور کرد که .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 22 شهریور 1394، 04:47 ب‌ظ »
یکی از راه های دعوت کردن ، اینه که نیاز طرف رو بهش بشناسونیم . اگر حریم خصوصیش براش مهمه ، رو این نکته تاکیید کنیم .
ما یکبار میگیم ، اگر شخص دوست نداشت ، نمیشه زور کرد که .

آفــــــــــرین!

خب دوستان دیگه چیا مد نظرشونه؟ این فقط شد یه نوع آموزش!