انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: لینوکس 64 یا 32 بیتی  (دفعات بازدید: 20587 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین omid1979

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
لینوکس 64 یا 32 بیتی
« : 09 اردیبهشت 1389، 07:58 ق‌ظ »
سلام
من تا به حال از نسخه Intel X86 یعنی نسخه 32 بیتی روی Laptop خودم استفاده میکردم .
با توجه به اینکه نوت بوک من از CPU مدل Core 2 Due 2.6  استفاده میکنه به نظر شما بهتره نسخه 32 بیتی نصب کنم یا 64 بیتی  ؟
کدومش سریعتره  ؟
کدوم کاراییش بیشتره .
آیا برنامه های 32 بیتی روی لینوکس 64 بیتی اجرا میشه  ؟
با توجه به اینکه عمده کارم رو روی لینوکس انجام میدم و در ضمن برنامه های ویندوزی رو با استفاده از wine روی لینوکس اجرا میکنم آیا نسخه 64 بیتی با اجرای این برنامه ها مشکلی نداره  ؟
مدل نوت بوک

Dell Vostro 1310
RAM 4 Gig
CPU Core 2 Due 2.5 T9300

ممنون میشوم زودتر راهنمایی کنید .

یه سوال کوچیک دیگه ؟
برای سرور پیشنهادتون چیه ؟ CPU Core 2 Due  , Zeon هستند . برای اونها 32 بیتی نصب کنم یا 64 بیتی ؟

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
پاسخ به: لینوکس 64 یا 32 بیتی
« پاسخ #1 : 09 اردیبهشت 1389، 11:20 ق‌ظ »
از اونجایی که cpu سیستمت این قابلیت رو داره و از طرفی رم ۴ گیگ داری شدیدا پیشنهاد می شه از ۶۴ استفاده کنی.
چون توی نسخه ۳۲ بیت ۳ گیگ از رم ت بیشتر شناسایی نمی شه...

برای سرور هم باید ببینی رم ت چند گیگه و نرم افزارهایی که می خوای روش ران کنی برای ۶۴ بیت پکیج شده یا نه ؟ (البته اگر خودت نخوای کامپایل کنی در غیر این صورت مشکلی نداری)
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین فرهاد فرامرزی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • آزادی در لینوکس(فرهاد فرامرزی)
    • مطالبی متفاوت در مورد فدورا
« پاسخ #2 : 09 اردیبهشت 1389، 11:24 ق‌ظ »
شدیدا توصیه می شه 64 بیتی . باید از ظرفیت رم هم استفاده کرد دیگه . واسه چی 1 گیگ از رم بیکار بمونه

www.fedora1.wordpress.com
==================================
فرهاد فرامرزی

آفلاین abdozzahra

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 346
  • شهید عماد مغنیه-استاد آموزش عملیات استشهادی
« پاسخ #3 : 09 اردیبهشت 1389، 11:41 ق‌ظ »
برای اون هم restricted extra داریم؟ خوب جواب میده؟از نظر پایداری ۶۴ به پای ۳۲ بیتی میرسه؟
آغاز علم آن است که بفهمی(تاکید میکنم بفهمی!) خدا مخلوق دیگه هم غیر از تو داره! با سلیقه های دیگه. و  آغاز ادب نیز آن است که به نظرات بقیه مخلوقات احترام بذاری

در این دو حالت علم و ادب با هم خوب است

شما مجاز به استفاده از آواتاری نیستید که نذاره شب بچه مردم بخوابه

آفلاین فرهاد فرامرزی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • آزادی در لینوکس(فرهاد فرامرزی)
    • مطالبی متفاوت در مورد فدورا
« پاسخ #4 : 09 اردیبهشت 1389، 11:46 ق‌ظ »
پایداره پایداره .

www.fedora1.wordpress.com
==================================
فرهاد فرامرزی

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • Be Free
« پاسخ #5 : 09 اردیبهشت 1389، 11:54 ق‌ظ »
برای اون هم restricted extra داریم؟ خوب جواب میده؟از نظر پایداری ۶۴ به پای ۳۲ بیتی میرسه؟

من از ۶۴ بیت اسفاده می کردم پایدار بود همه پکیج ها براش کامپایل شده بود . نگرانی نداره...

البته یه  راه دیگه هم هست که از تمام حجم رم توی نسخه ۳۲ بیتی نصب کنید اونم استتفاده از کرنل نسخه سرور هستش : kernel-image-server

آفلاین آی سهیل

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1013
  • سهیل هستم.
    • نیمِگــــــــــــــا
« پاسخ #6 : 09 اردیبهشت 1389، 11:57 ق‌ظ »
بنظر من هم شما 64بی‌تی نصب کن.
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.

آفلاین Comboy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
« پاسخ #7 : 09 اردیبهشت 1389، 04:43 ب‌ظ »
شدیدا پیشنهاد می شه را قبول ندارم. در حقیقت شما مجبوری از ۶۴ بیت استفاده کنی. شما محکوم به استفاده از ۶۴ بیتی هستید.
برای رم بالاتر از ۳ گیگ، هر سیستم عاملی داشته باشی باید ۶۴ بیت باشه.
برنامه های ۳۲ بیت روی ۶۴ اجرا می شن، اما پکیج های ۳۲ بیت روی ۶۴ بیت نصب نمی شن.

در هر حال حتی اگه رم شما کمتر از ۳ گیگ بود، می تونید ۶۴ بیت بگیرین. (به استثنای اینکه ۶۴ بیت روی پردازنده های قدیمی مثل پنتیوم و پردازنده جدید اتم اجرا نمیشه)

ظمنا اوبونتو جدید امروز منتشر میشه، معمولا نسخه ۶۴ بیتی چند ساعت زودتر روی سرور قرار می گیره.

آفلاین omid1979

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
« پاسخ #8 : 10 اردیبهشت 1389، 08:12 ق‌ظ »
ممنون از راهنمایی
ولی فرق برنامه با package چیه ؟
آخرش من نفهمیدم . اگه  ubuntu به صورت 64 بیتی داشته باشم توی اجرای برنامه ها به مشکل میخورم یا نه ؟

دوستان دیگه پیشنهادشون چیه  ؟
الان ویندوز 7 هم 32 بیتی هست و هم 64 بیتی . من 64 بیتی رو دارم و برنامه های 32 بیتی هم به خوبی اجرا میشن و هیچ مشکلی ندارن .
اگه من 64 بیتی لینوکس رو نصب کنم به مشکل میخورم برای اجرای برنامه ها  ؟
قاعدتا باید برنامه های 32 بیتی روی معماری 64 بیتی هم اجرا بشه منتها به صورت 32 بیتی . یعنی سیستم عامل 64 بیتی باید این توانایی رو داشته باشه که بتونه به صورت 32 بیتی هم مدیریت کنه . فوقش با کارایی کمتر 

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #9 : 10 اردیبهشت 1389، 09:04 ق‌ظ »
من تا حالا از لینوکس 32 بیتی استفاده نکردم و تو اجرای برنامه ها اصلا مشکل نداشتم.

در سطح کرنل مطمئن باش مشکلی پیدا نمی کنی. در مورد برنامه  ها استاندارد اوبونتو که تو مخازن هست هم مشکلی پیدا نمی کنی.

فوق فوقش ممجبور بشی سورس یک برنامه خیلی نادر رو کامپایل کنی. ولی به شخصه فکر می کنم سیستم های 64 بیتی هنموز نابالغ هستند. با کمال تعجب خیلی وقت ها برنامه های 32 بیتی سرعت اجرای بهتری دارن.

بهتر از ورژنی استفاده کنی که خود برنامه نویس های اوبونتو شخصا به عنوان سیستم اصلیشون استفاده می کنن. چون در نهایت ساپورت بهتری خواهی داشت. البته نمی دونم اونا از 64 بیتی استفاده می کنن یا نه؟ چند سال پیش یه مشکلاتی تو اجرای جاوا تو سیستم های 64 بیتی بود. پکیج هما هم خیلی پشتیبانی جالبی از 64 بیتی نمی کرد. بعضی برنامه ها هم مثل real audio یه مشکلاتی داشتن. ولی الان فکر نمی کنم این مشکلات وجود داشته باشه.

در مورد رم هم دوستان حرف درستی زدن. سیستم 64 بیتی 4 گیگ شما رو بهتر ساپورت می کنه. البته این رو هم مد نظر قرار بدین که سیستم 64 بیتی دو برابر یه سیستم 32 بیتی رم مصرف می کنه.

در نهایت باید بگم که جواب دادن سوال شما خیلی سخته. چرا خودتون امتحانش نمی کنید تا متوجه بشید کدوم رو بیشتر می پسندید.

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
« پاسخ #10 : 10 اردیبهشت 1389، 09:45 ق‌ظ »
یعنی روی پردازنده های جدید 32 بیتی میشه 64 بیتی نصب کرد؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • Be Free
« پاسخ #11 : 10 اردیبهشت 1389، 11:31 ق‌ظ »
اگر چند سال پیش می خواستیم به این موضوع نگاه کنیم ٫ بله ! اون موقع تنوع پکیج های کامپایل شده برای ۶۴ بیت کمتر بود ولی الان به جرات می شه گفت هر پکجی که برای ۳۲ ساخته می شه برای ۶۴ بیت هم پکیج می شه... برای مثال می تونید به سایت http://packages.ubuntu.com برید و سرچ کنید و خودتون مقایسه کنید .

من به شخصه کارایی بهتری توی سیستم های ۶۴ بیت دیدم و حتی زمانی که کوبونتو کار می کردم نسخه ۶۴ بیت پایدار تر بود و پکیج های ۶۴ بیت KDE برای اون پایداری بیشتری داشت . از طرفی هم چندان تقاوتی در مصرف برق هم نداره ! من همون ۲ ساعت و نیم زمانی که برای خالی شدن باتری لپ تاپ در ۳۲ بیت صرف می شه رو برای ۶۴ بیت هم دارم .

در کل پیشنهاد می کنم خودتون استفاده کنید هر کدوم رو که باهاش تجربه ای بهتری داشتید استفاده کنید . ولی در هر حال پیشنهاد من ۶۴ هستش...

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #12 : 10 اردیبهشت 1389، 11:42 ق‌ظ »
cpu حتما باید 64 بیت باشه

آفلاین آی سهیل

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1013
  • سهیل هستم.
    • نیمِگــــــــــــــا
« پاسخ #13 : 10 اردیبهشت 1389، 12:55 ب‌ظ »
cpu حتما باید 64 بیت باشه
خوب برای نصب سیستم عامل اوبونتو 64بی‌تی باید CPU 64 بی‌تی باشه دیگه!..
اما اگه CPUشما 32بیت هستش میتونی از نسخه 32بیتی استفاده کنی، کاربران 32بی‌تی بیشتر از 64بی‌تی هستن :دی
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.

آفلاین Comboy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
« پاسخ #14 : 10 اردیبهشت 1389، 04:12 ب‌ظ »
خوب من این پست های آخری را خوندم و باید بار دیگه عرض کنم خدمتتون که، من پیشنهاد نمی کنم از ۶۴ بیتی استفاده کنید، بلکه کماکان معتقدم شما محکوم به استفاده از ۶۴ بیتی هستید چون ۱ گیگ رم ناقابل به ارزش ریالی ۳۰ هزار تومن را بالفعل به دکوراسیون داخلی سیستم تبدیل خواهید کرد.

برنامه در ویندوز همان پکیج در لینوکس است. و من متوجه نمی شم منظورتون از اینکه برنامه های ویندوز تو لینوکس ۶۴ اجرا...
اگه منظورتون wine هست که wine کلا ۳۲ بیته (امکان ۵ درصد دارم اشتباه می کنم)

شما چه ویندوز و چه لینوکس استفاده کنید باید ۶۴ بیت نصب کنید. اگر تابحال پکیج های ۳۲ بیتی را برای لینوکس ۳۲ بیتی دانلود کردید باید مجدد پکیج های ۶۴ بیت را دریافت کنید.

اگر هم سی پی یو شما ۶۴ بیت را ساپورت نکنه نمی تونین سیستم ۶۴ بیتی نصب کنید. برای مثال سی پی یو های اتم شرکت اینتل اصلا قادر به شناسایی بیشتر از ۲ گیگ رم نیستن. و شما اگر سه گیگ رم با سیستم ۳۲عامل  یا ۶۴ بیتی نصب کنید، همان دو گیگ محسوب می شود.
این برای من عامل درد سر هست، چون برای دسکتاپم باید پکیج های ۶۴ بیتی و برای نت بوکم باید ۳۲ بیتی را دانلود کنم که این یعنی دو برابر حجم دانلود.
تمام سی پی یو های جدید قابلیت ۶۴ بیت را دارن (جز اتم). مثل سری
core
core2Duo
athlon
phenom

نقل‌قول
قاعدتا باید برنامه های 32 بیتی روی معماری 64 بیتی هم اجرا بشه منتها به صورت 32 بیتی . یعنی سیستم عامل 64 بیتی باید این توانایی رو داشته باشه که بتونه به صورت 32 بیتی هم مدیریت کنه . فوقش با کارایی کمتر 

نه تنها قاعدتا بلکه حقیقتا همین طوره که گفتین. منتها در مورد قسمت آخر اطمینان ندارم
« آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1389، 04:14 ب‌ظ توسط Comboy »