انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لینوکس 64 یا 32 بیتی  (دفعات بازدید: 20599 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
پاسخ به: لینوکس 64 یا 32 بیتی
« پاسخ #30 : 13 اردیبهشت 1389، 12:47 ق‌ظ »
البته ممکنه خود سیستم لپ تاپ رم ۴ گیگ رو ساپورت نکنه ! من تا حالا جایی ندیدم inspiron 6400 کسی رم ۴ بندازه روش
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #31 : 13 اردیبهشت 1389، 12:55 ب‌ظ »
البته ممکنه خود سیستم لپ تاپ رم ۴ گیگ رو ساپورت نکنه ! من تا حالا جایی ندیدم inspiron 6400 کسی رم ۴ بندازه روش

تایید میشه. من خودم inspiron 6400 با گرافیک x1400 دارم مطمئن باش Chipset مادربوردش بیشتر از ۳ گیگ ساپورت نمیکنه. در مورد مولتی مدیا هم مطنئن باش ۶۴ بیتی ها یه مشکلاتی دارن.

سوالم اینه که مگه تو ویندوز ۶۴ بیتی ۴ گیگت ساپورت میشه؟

آفلاین پیام

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 348
« پاسخ #32 : 13 اردیبهشت 1389، 04:40 ب‌ظ »

بله درسته انگار من حتی از سیستم pae هم استفاده کردم همین بود و مشکلم برطرف نشد
ولی من تمام فرمت های صوتی و تصویری رو با سیستم ۶۴ بیتی تست گرفتم و مشکلی نداشت

ویندوز ۶۴ بیتی هم نصب نکردم تا حالا
ولی برای کارت گرافیک سیستمت چکار کردی چون کارت گرافیک ati 1400  رو چطوری نصب کردی و یا اصلا نصب کردی من چند بار نصب کردم ولی صفحه سیاه شده و هیچی نیومده
راه خاصی انجام دادی کاری کردی
در حال حاضر تو قسمت HARDWARE DERIVER  چیزی نشون نمیده
ممنون میشم که راهنمایی کنی

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #33 : 13 اردیبهشت 1389، 10:12 ب‌ظ »
راستش من از کلنجار رفتن با درایور ATI خسته شدم. همین درایور opensource که نصب میشه رو با اینکه 50% کاهش کارایی داره قبول کردم و ازش استفاده می کنم.

ولی یه چیزی که تو 10.4 برام خیلی جالب بود این بود که خیلی خنک کار میکنه. منظورم کارت گرافیک هست. خیلی ازش خوشم اومد. سیستم بدون فن دماش روی 40 تا 43 متغیر بود. البته من granola رو هم نصب کرده بودم که cpu رو خنک کنه. خیلی با 10.4 دارم حال می کنم.

به نظر من حالا که نسخه 64 بیتی کمکت نمیکنه که رمت رو کامل بشناسه، بهتره از نسخه 32 استفاده کنی. روزه شک دار نگیر. حداقل نسخه 32 بیتی رم کمتری از 64 بیتی مصرف میکنه.

آفلاین پیام

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 348
« پاسخ #34 : 13 اردیبهشت 1389، 10:23 ب‌ظ »

بله منم پاکش کردم و 32 بیتی رو نصب کردم با وجود کارهام ولی خوب وقت گذاشتن سر این موضوع خوب شد یه تجربه خوبی گیرم اومد

منم خیلی از این 10.4 راضی هستم واقعا خیلی فرق کرده همه چیش گوش شیطون کرد خوبه
مخصوصا وی ام ویرم که راحت دارم باهاش کار میکنم  ولی خیلی خوب میشد که درایور کارت گرافیکم رو روش نصب کنم  منم همون خسته شدم انقدر کلنجار رفتم
ولی اگر تونستم نصبش کنم خبر میدم سرم خلوت بشه وقت میزارم روش

ممنون که راهنماییم کردی

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487
پاسخ : لینوکس 64 یا 32 بیتی
« پاسخ #35 : 31 تیر 1392، 09:16 ب‌ظ »
همه پستها و چند تاپیک دیگر که راجع به تفاوت 64 بیت و 32 بیت بود را خواندم البته تاپیکها همگی خیلی قدیمی بودند مال چند سال قبل و مطمئنا وضعیت نسخه 64 بیت تا حالا کلی تغیر کرده فقط محض اطمینان میپرسم چون برای اولین باره که میخوام یک توزیع گنو لینوکس نصب کنم که با نصب نسخه 32 بیتی با مشکل مواجه شدم* و البته از طرفی با مطالعه تفاوت 64 بیت و 32 بیت شدیدا تمایل پیداکردم 64 بیت را نصب کنم اما چند سوال دارم که ممنون میشم جواب بدید،یکی از کاربران گفت:
دوستان عزیز توجه کنید
فارغ از اینکه با یه توزیع ۶۴ بیتی سرعت سیستمتون بالا میره ، Full Multimedia Support رو از دست میدید.
من خودم خیلی از این مورد ناراحتم. mplayer ۶۴ بیتی نمیتونه با کدکهای اختصاصی که با dll و به صورت win32 هستند کار کنه.
حتی من سعی کردم که mplayer رو روی یک سیستم ۶۴ بیتی به صورت ۳۲ بیتی کامپایل کنم. کامپایل انجام شد ، اما باز هم این امکان وجود نداره.
فعلا که من مجبورم کنار توزیع ۶۴ بیتیم یه توزیع ۳۲ بیتی هم داشته باشم.

به هر حال یه تجربه بود که گفتم با شما هم در میان بزارم.

موفق باشید. ;)
الان این مشکل حل شده؟من با فرمتهای خیلی گوناگونی سروکار ندارم همین فرمتهای شناخته شده و مشهور مثل:
mp3,mp4,m4a,,m4v,mkv,avi,wmv,wma,webm,ogg,ogv,flac و... سروکار دارم،با vlc در 64 بیت میتونیم اینها را اجرا کنم؟
در کل از لحاظ پشتیبانی از نرم افزارها چه نرم افزارهای عرضه شده در مخازن رسمی و همینطور خارج از آن الان 64 بیت به سطح قابل قبولی رسیده؟

یک کاربر دیگه هم گفته:

۱- ۶۴ بیتی سرعت بیشتری داره  ( حدود۲۰ تا ۳۰ درصد)
۲- مشکل زیادی نداره ولی هنوز نرم افزار ها و یا درایور های خاصی هست که ممکنه باهاش مشکل داشته باشید
۳ - مشکلاتش با ۳۲ بیتی ممکنه فرق داشته باشه و برای همین هم ممکنه نتونی در بعضی از مشکلاتت از جامعه کاربری نسخه ۳۲ بیت استفاده کنی

پیشنهاد می نم اگر به حدی که خودت بتونی مشکلات رو بفهمی و تا حد قابل قبولی نرسیده باشی که بتونی بیشتر مشکلاتت رو حل کنی از نسخه ۳۲ بیتی استفاده کنی

نسخه سرور هم قابلیت انتخاب ۶۴ و۳۲ بیتی داشت و فکر کنم ( احتمال می دم ) به خاطر موارد بالا که گفتم در دسترس نباشه (برای کاربران عادی)
وگرنه امکان دانلودش هست
همینطور که میبینید پستهایی که نقل قول کردم خیلی خیلی قدیمیند! به همین خاطر سوال میکنم،قسمتی که قرمز کردم الان تا چه حد معتبره؟

با تشکر

*: ارور در ابتدای نصب: Kernel panic not syncing:VFS:Unable to mount root ....
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1392، 09:21 ب‌ظ توسط تازه وارد »
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #36 : 01 امرداد 1392، 12:21 ق‌ظ »
همه پستها و چند تاپیک دیگر که راجع به تفاوت 64 بیت و 32 بیت بود را خواندم البته تاپیکها ... اما چند سوال دارم که ممنون میشم جواب بدید،یکی از کاربران گفت:...
من با فرمتهای خیلی گوناگونی سروکار ندارم همین فرمتهای شناخته شده و مشهور مثل:
mp3,mp4,m4a,,m4v,mkv,avi,wmv,wma,webm,ogg,ogv,flac و... سروکار دارم،با vlc در 64 بیت میتونیم اینها را اجرا کنم؟
در کل از لحاظ پشتیبانی از نرم افزارها چه نرم افزارهای عرضه شده در مخازن رسمی و همینطور خارج از آن الان 64 بیت به سطح قابل قبولی رسیده؟

همینطور که میبینید پستهایی که نقل قول کردم خیلی خیلی قدیمیند! به همین خاطر سوال میکنم،قسمتی که قرمز کردم الان تا چه حد معتبره؟

- من الان اوبونتو ۶۴ بیت بر روی سیستمم نصبه و برای پخش فایل مولتی مدیا هیچ مشکلی ندارم.
- قبلا اوبونتو ۳۲ بیت داشتم و الان که ۶۴ بیت دارم تمام نرم افزارهای نسخه ۳۲ بیت رو اینجا هم در دسترس دارم و از این نظر هم تا الان مشکلی نداشتم.
- سرعت سیستمم در نسخه ۶۴ بیت بطور محسوسی بهتر شده.
- پیشنهاد میدم در نصب نسخه ۶۴ بیت اگه سخت افزار ۶۴ بیت داری و حداقل ۲ گیگ رم اصلا شک نکنی.
- اطلاعات بیشتری هم تو وبلاگم گذاشتم: http://alihzadeh.blog.ir/1392/02/15
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #37 : 01 امرداد 1392، 08:59 ق‌ظ »
- قبلا اوبونتو ۳۲ بیت داشتم و الان که ۶۴ بیت دارم تمام نرم افزارهای نسخه ۳۲ بیت رو اینجا هم در دسترس دارم و از این نظر هم تا الان مشکلی نداشتم.
اگر سیستم ۶۴بیت دارید بهتره تا می تونید کمتر از نرم افزار ها و لایبرری های ۳۲ بیت استفاده کنید چون باعث پایین اومدن پایداری سیستم میشه

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #38 : 02 امرداد 1392، 12:15 ق‌ظ »
اگر سیستم ۶۴بیت دارید بهتره تا می تونید کمتر از نرم افزار ها و لایبرری های ۳۲ بیت استفاده کنید چون باعث پایین اومدن پایداری سیستم میشه
سالار جان منظورم این نبود که نرم افزارهای ۳۲ بیت رو تو ۶۴ بیت نصب کردم. منظورم این بود که تمام نرم افزارهای کاربردی من در نسخه ۳۲ بیت، نسخه ۶۴ بیت هم داشتن و من از این نظر محدودیتی نداشتم.

آفلاین farshadf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
« پاسخ #39 : 02 مهر 1392، 07:52 ق‌ظ »
تا‍پیک کمی قدیمی هست اما خودم با نکته ی جالبی روبه رو شدم که گفتم با شما در میون بزارم ببینید درسته یا نه!

من به دلیل داشتن ۸ گیگ رم از نسخه ۶۴ بیتی استفاده میکردم اما چون می خواستم ‍پکیج کریو رو نصب کنم ایراد به ۶۴ بیتی بودنم گرفت و نصب نمیشد  منم یه ابونتو ۳۲ بیتی نصب کردم ولی با کمال تعجب کل ۸ گیگ رم سیستمم رو شناخته! یعنی از طریق system monitor ->Resources فضای اختصاص یافته رم رو زده ۷.۸ گیگ!

چه توجیهی میشه داشت واسه این وضعیت دوستان؟

آفلاین Pita

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 26
« پاسخ #40 : 02 مهر 1392، 10:29 ق‌ظ »
تا‍پیک کمی قدیمی هست اما خودم با نکته ی جالبی روبه رو شدم که گفتم با شما در میون بزارم ببینید درسته یا نه!

من به دلیل داشتن ۸ گیگ رم از نسخه ۶۴ بیتی استفاده میکردم اما چون می خواستم ‍پکیج کریو رو نصب کنم ایراد به ۶۴ بیتی بودنم گرفت و نصب نمیشد  منم یه ابونتو ۳۲ بیتی نصب کردم ولی با کمال تعجب کل ۸ گیگ رم سیستمم رو شناخته! یعنی از طریق system monitor ->Resources فضای اختصاص یافته رم رو زده ۷.۸ گیگ!

چه توجیهی میشه داشت واسه این وضعیت دوستان؟

از طریق PAE
http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

بصورت پیش فرض هم در اوبونتو فعاله

آفلاین mohammadgolfami

• Full Member
  • *
  • ارسال: 213
« پاسخ #41 : 02 مهر 1392، 10:31 ق‌ظ »
مهمترین تفاوت 32 با 64 در ساختار استفاده از حافظه موقته. البته این مهم هم وجود داره که باید نرم افزار هم قابلیت 64 داشته باشه وگرنه شما اگه سیستم عامل 64 نصب کنید و نرم افزارتون 32 باشه هیچ تفاوتی در استفاده از رم احساس نمی کنید.
باید اضافه کنم که نرم افزارهای سبک که پروسس های سنگینی ندارند لزومی نیست که روی 64 بیت نصب بشند. پس اگه شما نمی خواین کار سنگینی انجام بدین لزومی نداره 64 نصب کنین.
محدودیت تنها در ذهن ماست!

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #42 : 02 مهر 1392، 12:07 ب‌ظ »
باید اضافه کنم که نرم افزارهای سبک که پروسس های سنگینی ندارند لزومی نیست که روی 64 بیت نصب بشند. پس اگه شما نمی خواین کار سنگینی انجام بدین لزومی نداره 64 نصب کنین.
اتفاقا برعکس. یعنی اگه هیچ دلیلی برای انتخاب یکی از این 2 نداری باید 64 رو نصب کنی چون نصبش اگه سودی نداشته باشه حداقل ضرر هم نداره. اما 32 متعلق به گذشته هست و دیگه باید کم کم از دور خارج بشه.

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487
« پاسخ #43 : 02 مهر 1392، 12:41 ب‌ظ »
مهمترین تفاوت 32 با 64 در ساختار استفاده از حافظه موقته. البته این مهم هم وجود داره که باید نرم افزار هم قابلیت 64 داشته باشه وگرنه شما اگه سیستم عامل 64 نصب کنید و نرم افزارتون 32 باشه هیچ تفاوتی در استفاده از رم احساس نمی کنید.
فقط رم نیست بلکه 64 بیت استفاده خیلی بهتری از پردازنده به خصوص پردازنده های چند هسته ای داره،علاوه بر همه مزایایی که داره همینطور که MrAli گفت استفاده از 64 بیت باعث میشه 32 بیت که معماری ای قدیمی با کارآمدی پایین تر است زودتر از دور خارج بشه و توسعه دهندگان نرم افزار و بازیها وقتی بیینند اکثریت از 64 بیت استفاده میکنند وقتشونو خیلی بیشتر صرف بهینه کردن اون برنامه برای 64 بیت میکنند.
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #44 : 02 مهر 1392، 04:18 ب‌ظ »
یک کلام اگه پشتیبانی می کنه 64 بیت
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم