انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)

به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش مخالف هستم
15 (11.5%)
به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش موافق هستم
14 (10.7%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش مخالفم
53 (40.5%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش موافقم
27 (20.6%)
چون نظرم تاثیری در تصمیم‌گیری نداره، نظر نمی‌دم
22 (16.8%)

مجموع آرای اعضا: 131

نویسنده موضوع: آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)  (دفعات بازدید: 43626 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
حس خوب و بد به کنار، احتمالا دوستان عزیز بی‌کار نمیشینن که شما از اینترنت آزاد استفاده کنی :biggrin:

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
مثل اینکه یک نفری هم این جمله رو گفتن:
«این اینترنت جوانان ما را به فساد می‌کشد و به طور حتم وظیفه شرعی این است که این اینترنت را به‌تدریج مسدود و یک اینترنت مستقل ایجاد کنند»

https://archive.fo/XbJWR

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup

نقل‌قول
آیت‌الله سبحانی ادامه داد: «آیا نمی‌شود ایران یک اینترنت مستقل داشته باشد که وابسته به آمریکا نباشد؛ چون این‌گونه که من در مقاله می‌خوانم همه سرنخ‌ها دست آمریکاست و همه جهان به آنجا متصل است
نقل‌قول
الان اگر عکس‌های اینترنت را نشان شما بدهم، همه تکان می‌خورید؛ اینها همه‌اش در اختیار جوانان قم است تا چه برسد تهران، اصفهان و تبریز و مشهد؛ هر آنی می‌توانند این مسائل را بشنوند و عقاید ما، افکار ما و عصمت ما را بمباران می‌کنند
ما ؟
منظورش خودشونه یا ما ؟

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337

نقل‌قول
آیت‌الله سبحانی ادامه داد: «آیا نمی‌شود ایران یک اینترنت مستقل داشته باشد که وابسته به آمریکا نباشد؛ چون این‌گونه که من در مقاله می‌خوانم همه سرنخ‌ها دست آمریکاست و همه جهان به آنجا متصل است
نقل‌قول
الان اگر عکس‌های اینترنت را نشان شما بدهم، همه تکان می‌خورید؛ اینها همه‌اش در اختیار جوانان قم است تا چه برسد تهران، اصفهان و تبریز و مشهد؛ هر آنی می‌توانند این مسائل را بشنوند و عقاید ما، افکار ما و عصمت ما را بمباران می‌کنند
ما ؟
منظورش خودشونه یا ما ؟

1. اون که دیگه اسمش اینترنت نیست! میشه اینترانت یا شبکه داخلی  ???
2. کی گفته حالا وابسته به جاییه! درسته که بخاطر نفوذش (اینا همه جا نفوذ دارن، نمیشه کاریش کرد) بهش دسترسی/کنترل زیادی داره و میتونه خیلی کارا کنه ولی کلا هم دست اون نیست.
3. عکس چی منظورشه؟ اگه موارد غیر اخلاقی منظورشه پس جسارتا بیان توی همه خونه های کل کشور و چاقوها رو از آشپزخونه ها جمع کنن! وای شما نمیدونین چه کارای وحشتناکی میشه با چاقو کرد، چه جنایت هایی! بذارین فیلماشو بهتون نشون بدم  ](*,) دقیقا همینه این حرف ایشون
آدم خودش باید عقل داشته باشه و بتونه از ابزاری که دستشه استفاده مفید کنه. در کل استفاده از هر ابزاری جنبه و فرهنگ لازم خودشو میخواد؛ و با محدودیت هیچ چیزی درست نمیشه

آفلاین linuxesabz

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 74
  • عاشق کوهنوردی و جودو --------> متخصص و مدرس لینوکس
    • لینوکس سبز
اینترانت توی همه جای دنیا استفاده میشه فرقش اینه که توی ایران به جای اینکه درست بر رووی روترهای ادج بیان روت برگشت رو بزنن رفتن یک عالمه هزینه بی خودی برای ایجاد زیرساخت ملی کردند
البته اونجوری بعضی ها نمی تونستن چیزی بخورن
ولی درکل همین الان هم بدون داشتن اینترانت میتونستن شیرفلکه اینترنت رو ببندند صدای کسی هم درنمیومد خیال شما راحت
اکانت قبلیم sallea به دلایلی حذف شد.
مدرس و عاشق لینوکس

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
ولی درکل همین الان هم بدون داشتن اینترانت میتونستن شیرفلکه اینترنت رو ببندند صدای کسی هم درنمیومد خیال شما راحت
شاید در گذشته می‌شد ولی الآن غیرممکن هست که همچین‌کاری انجام بشه بدون داشتن یه آلترناتیو (شبکه ملی اطلاعات).

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
بستن که می‌تونن و چند بار هم انجام دادن، ولی صدای خیلی‌ها در اومد! دقیقا این پروژه برای اینه که دیگه صدای کسی در نیاد :)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
شبکه ملی اطلاعات ۷۳۹ میلیارد تومان بودجه می‌گیرد:
https://archive.fo/2KXfF

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
شبکه ملی اطلاعات ۷۳۹ میلیارد تومان بودجه می‌گیرد:
https://archive.fo/2KXfF

نوشته:
نقل‌قول
لایحه بودجه96 دولت نشان می‌دهد رقم ۷۳۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و شبکه ملی اطلاعات در نظر گرفته شده است.
یعنی شبکه ملی بخشی از اونه؛ چیزای دیگه هم هست (توسعه زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات) که نباید ساده ازش گذشت، خب خرج داره. حالا چه شبکه ملی باشه چه نباشه

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
حالا چه شبکه ملی باشه چه نباشه
کاملا نوع پیاده‌سازی و هزینه‌ها متفاوت میشه :) در نتیجه خیلی مهمه که شبکه‌ی ملی باشه یا نه.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
بسیار تاپیک خوبی بود. ممنون از این که نظر سنجی به بحث عمومی تبدیل شد. من بعد از خواندن نظرات ، طبق معمول چند تا چیز رو نفهمیدم  ??? :)

۱- اگر من بخواهم به سایتی که سرورش در ایران هست مراجعه کنم ، آیا باز هم صادرات ترافیک به آمریکا انجام می گیره؟  :D

۲ - این که پروتکل های اینترنت و دیگر فناوری های مربوط به اینترنت، از آمریکا شروع شده ، باعث میشه که اون ها نسبت به سایر کشور ها ، بیشتر به اینترنت شنود کنند ؟!

۳-این که بعد از افشاگری های اسنودن ، کشور هایی مثل فرانسه و آلمان به فکر ایجاد اینترت ملی افتادن درسته ؟ (ویکی پدیا)

۴- اون طور که مشخص ، من یه درک سطحی و اشتباهی از اینترنت داشتم. من فکر می کردم اینترنت فقط مجموعه ای از شبکه های کوچیک که با پروتکل ها و ارتباطاتی ، به هم متصل شدن و یک شبکه جهانی تبدیل شدن. با این شرایط ، کسی نسبت به بقیه قدرتی نداره و اینترنت مال کشور خاصی نیست. به خاطر همین من هیچ درکی از مفاهیمی مثل کلید ،‌ شیرفلکه ، شلنک  :) ، اینترنت ندارم. و نمی فهمم که چه طور امکان داره کلید اینترنت دست آمریکا باشه ؟!!!

« آخرین ویرایش: 20 تیر 1396، 07:16 ب‌ظ توسط watermelon »

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
نقل‌قول
۳-این که بعد از افشاگری های اسنودن ، کشور های مثل فرانسه و آلمان به فکر ایجاد اینترت ملی افتادن درسته ؟ (منبع ویکی پدیا)

به‌فرض هم این حرف درست باشه، آیا واقعا میشه هدفی که دولت فرانسه یا آلمان دنبال می‌کنن رو با هدف دولت ایران مقایسه کرد؟ ;D
من واقعاً نگران هستم... در درجهٔ اول نگران خودم و بعد ایران و مردمش ???

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
۱- اگر من بخواهم به سایتی که سرورش در ایران هست مراجعه کنم ، آیا باز هم صادرات ترافیک به آمریکا انجام می گیره؟  :D
خیر، همینطور که قدیم هم نمیشد! غیر از اینکه احتمالا سایت توی آمریکا باشه :)

۲ - این که پروتکل های اینترنت و دیگر فناوری های مروبط به اینترنت، از آمریکا شروع شده ، باعث میشه که اون ها نسبت به سایر کشور ها ، بیشتر به اینترنت شنود کنند ؟!
خیر.

۳-این که بعد از افشاگری های اسنودن ، کشور های مثل فرانسه و آلمان به فکر ایجاد اینترت ملی افتادن درسته ؟
خیر.

۴- اون طور که مشخص ، من یه درک سطحی و اشتباهی از اینترنت داشتم. من فکر می کردم اینترنت فقط مجموعه ای از شبکه های کوچیک که با پروتکل ها و ارتباطاتی ، به هم متصل شدن و یک شبکه جهانی تبدیل شدن. با این شرایط ، کسی نسبت به بقیه قدرتی نداره و اینترنت مال کشور خاصی نیست. به خاطر همین من هیچ درکی از مفاهیمی مثل کلید ،‌ شیرفلکه ، شلنک  :) ، اینترنت ندارم. و نمی فهمم که چه طور امکان داره کلید اینترنت درست آمریکا باشه ؟!!!
برداشتتون تا حد بسیار زیادی درست بوده و اینترنت متعلق به کشور خاصی نیست.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
حالا چه شبکه ملی باشه چه نباشه
کاملا نوع پیاده‌سازی و هزینه‌ها متفاوت میشه :) در نتیجه خیلی مهمه که شبکه‌ی ملی باشه یا نه.
من منظورم توی نوع پیاده سازی نبود، منظورم هزینه بود!

آفلاین احسان فعالپور

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 408
من تازه این تاپیک رو دیدم.
سوال که واسم ایجاد شده اینه که نگه تا الان ما برای دسترسی به منابع داخلی هزینه‌ی اضافی‌ای میدادیم؟
بهتر بگم اگه یه  resource داخل کشور باشه مگه پروتکل‌های routing مثل BGP هوشمندانه نمیان و بهترین مسیر رو نشون بدن،‌منطقا این بهترین مسیر نمیتونه مسیری با شه که از کشور خودمون خارج شه.
الان این یه جورایی بهونه‌ست که با ملی شدن هزینه‌ی دسترسی به داخلیا کم میشه دیگه، درست فهمیدم؟
عضو ارشد فدراسیون بیکاران ایران FBI