انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)

به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش مخالف هستم
15 (11.5%)
به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش موافق هستم
14 (10.7%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش مخالفم
53 (40.5%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش موافقم
27 (20.6%)
چون نظرم تاثیری در تصمیم‌گیری نداره، نظر نمی‌دم
22 (16.8%)

مجموع آرای اعضا: 131

نویسنده موضوع: آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)  (دفعات بازدید: 43497 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
مثلا چیکار میتونیم بکنیم؟

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
ولی درکل حکومت بیشعوریه

در این که حکومتها بیشعورن بحثی نیست.

ولی ما خودمون هم مقصریم در واقع ما از خودمون ضربه خوردیم. ما (لا اقل ما کامپیوتری ها) خیلی خودمون رو وابسته به دولت و حکومت کردیم. اینترنت رو ما کامپیوتری ها و مهندس ها چه نرم افزاری و چه دیوایس سرپا نگه داشتیم ولی هیچ کاری برای استقلال و خودکفایی ماحصل کار خودمون نکردیم در عوض دو دستی دسترنج مون در اختیار دولتها قرار دادیم که باهاش به خود ما ضربه بزنند!

این قطعی اینترنت رو به چشم یک باگ و یک آسیبپذیری باید بهش نگه کرد و مثل یک برنامه نویس مسئولیت پذیر باید دیباگش کرد.

مسئله پوله.
وقتی بزرگترین سرمایه گزار روی اینترنت یه ارگان نظامیه. چجوری می خوای از دست دولت ها بکشیش بیرون ؟
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
کارها و ایده های زیادی هست که می تونیم  انجام بدیم ولی کننده و آدمش نیست!
این مشکل قطعی به خاطر این بود که ما تو لایه فیزیکی اینترنت وابسنه به دولت هستیم و خب باید لایه فیزیکی رو از دولت مستقل کنیم یعنی به جای اینکه اینترنت رو از isp که حیون خونگی دولت هست بگیریم باید از همسایه مون بگیریم! اینترنت چیزی نیست جز اتصال کامپیوتر من به کامپیوتر همسایه ام. عملی تر بخوام بگم می شه یک جور شبکه نامترمکز و مش مانند از روترها مثل پروژه nyc mesh . یک گره (نود) تو این شبکه اگر بتونه به نحوی به اینرنت وصل بشه اون وقت کل شبکه به اینترنت وصل می شن (که خب همیشه می شه یک یا چند نفر که باهوش تر و آماده تر هستن به اینترنت وصل بشن)
https://en.wikipedia.org/wiki/NYC_Mesh

بیشتر از این نمی شه توی یک مکان عمومی نوشت ولی امیدوارم سرنخ ها رو دنبال کنی و فراموش نکن ما باهوش تریم!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

• High Hero Member
  • *
مسئله پوله.
وقتی بزرگترین سرمایه گزار روی اینترنت یه ارگان نظامیه. چجوری می خوای از دست دولت ها بکشیش بیرون ؟

اگر همین پول اینترنتی رو که هرساله می دیم به دولت رو صرف  زیرساختهای یک شبکه نامتمرکز می شد الان اینترنت خودمون رو داشتیم. باور کن!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
کارها و ایده های زیادی هست که می تونیم  انجام بدیم ولی کننده و آدمش نیست!
این مشکل قطعی به خاطر این بود که ما تو لایه فیزیکی اینترنت وابسنه به دولت هستیم و خب باید لایه فیزیکی رو از دولت مستقل کنیم یعنی به جای اینکه اینترنت رو از isp که حیون خونگی دولت هست بگیریم باید از همسایه مون بگیریم! اینترنت چیزی نیست جز اتصال کامپیوتر من به کامپیوتر همسایه ام. عملی تر بخوام بگم می شه یک جور شبکه نامترمکز و مش مانند از روترها مثل پروژه nyc mesh . یک گره (نود) تو این شبکه اگر بتونه به نحوی به اینرنت وصل بشه اون وقت کل شبکه به اینترنت وصل می شن (که خب همیشه می شه یک یا چند نفر که باهوش تر و آماده تر هستن به اینترنت وصل بشن)
https://en.wikipedia.org/wiki/NYC_Mesh

بیشتر از این نمی شه توی یک مکان عمومی نوشت ولی امیدوارم سرنخ ها رو دنبال کنی و فراموش نکن ما باهوش تریم!
مشکلات خیلی زیادی داره این قضیه.
بعد اینکه چرا نمیشه توی یه فضای عمومی درموردش صحبت کرد‌؟

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
مسئله پوله.

اگر همین پول اینترنتی رو که هرساله می دیم به دولت رو صرف  زیرساختهای یک شبکه نامتمرکز می شد الان اینترنت خودمون رو داشتیم. باور کن!

موافقم ولی مسئله اینجاست که تجمیع پول می خواد.
می گن یه سیگاری اگه پول سیگاراشو جمع کنه می تونه باهاش یه خونه یا ماشین بخره.
این هم همینه.
وقتی برنامه و چیز مشخصی نداریم.
اینکار نشدنیه.
تازه اگه از مشکلاتش چشم پوشی کنیم.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
۱، در بهترین حالت، حکومتی می‌شدید با یک ابزار تفریباً متفاوت و با همان صفت‌هایی که به حکومت‌های دیگه نسبت می‌دید.
۲، در دنیا، نامتمرکزگرایی محض و آزادی محض و آنارشی‌گری محض و … خیال پوچی بیشتر نیست.
* ما همه محدودیم و به هم نیازها داریم؛ این هم که برخی فکر می‌کنند اینترنت به‌معنی واقعی باید کاملاً آزاد باشه و هیچ‌کس نیست که بهتر از من به من کمک کنه و …، شک‌پذیره: کاش فقط کمی احتیاط کنه.
* همچنین عاقل هیچوقت همه‌چیزش را بدون قفل و دیوار و …، رها نمی‌کنه؛ چه چیزهای شخصیش باشه، چه خانه و مربوط به خانه باشه، چه کشور و مربوط به کشورش باشه، چه …
« آخرین ویرایش: 09 آذر 1398، 02:04 ب‌ظ توسط بهنام … »
:) :)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
یه مثال کاربردی دیگه، پروژه Freifunk هست.

https://en.wikipedia.org/wiki/Freifunk

که در حال حاضر خیلی‌ها ازش استفاده می‌کنن. البته پیش‌نیاز این‌ها اینترنتی هست که metered نباشه (یعنی به ازای دریافت کیلوبایت کنتور نندازه برای طرف)

• High Hero Member
  • *

که در حال حاضر خیلی‌ها ازش استفاده می‌کنن. البته پیش‌نیاز این‌ها اینترنتی هست که metered نباشه (یعنی به ازای دریافت کیلوبایت کنتور نندازه برای طرف)

فعلا یک همچین شبکه ای رو یکی تو ایران راه بیاندازه سرعت و حجمش رو بعدا می شه بهش فکر کرد. چون هزینه مهم نیست مهم اینکه متصل بشیم. و خب می دونید خیلی از کاربردهای الان اینترنت مربوط به ارتباط بین دو نفر هست که خب نرم افزارهای نامتمرکز خیلی خوب اینکار رو می کنند. و درنتیجه نیازی هم به ارسال اطلاعات به اینترنت متمرکز نیست.

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135

فکر کنم شبیه این شبکه اگر درست فهمیده باشم راه افتاد داخل این مدت که اینترانت بود مثلا با ultrasurf می تونستن این کار رو انجام بدن کسایی که اینترنتشون وصل بود برای کسایی که اینترنتشون قطع بود اینترنتشون رو به اشتراک می گذاشتن ولی اون کسی که به اشتراک می گذاشت یه جایی نبود بتونه مستقیم به اینترنت دسترسی داشته باشه. مثلا اگر یه شبکه بود که از لب مرز اینترنت میداد ممکن بود این کار عملی بشه.

از نظر من اینترانت(اینترنت ملی؟) امکان امنیتی خوبیه و باعث هزینه کمتر میشه

از نظر قانونی به نظر من اصلا اجرا نمیشه مثلا باید سرعت نامحدود و قیمت تقریبا مجانی باشه که الان نصف قیمت حساب میشه  که اصلا خوب نیست و بعضی جاها به کل مجانی هست که خیلی کمه

از نظر امنیتی: این قدرت کشور رو میرسونه که می تونه اینترنت رو قطع کنه ولی باید ببینیم به چه دلیل این حد از اقدام امنیتی باید اجرا بشه.
نباید فقط نتیجه رو دید و دلیل این کار رو بررسی نکرد. باید مثلا اینو در نظر گرفت که اگر این وضع ادامه پیدا می کرد چقدر ضرر ( آزادی؟ بها؟ قیمت؟) می کردیم.

کشور های دیگه هم این کار رو کردن مثل انگلیس(https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_kill_switch)
ولی ایران الان رکورد رو زد و جا داره که بره داخل رکوردهای گینس (https://www.wired.com/story/iran-internet-shutoff با قند شکن برید، این فقط برای وسعت کار است و کل خبر به نظر من درست نیست)

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
اگه یه راه پیدا کردید برا اینترنت ازاد هر کاری از دستم بربیاد انجام میدم
برای ازادی هر کاری باید کرد

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
از نظر امنیتی: این قدرت کشور رو میرسونه که می تونه اینترنت رو قطع کنه
این دقیقا عدم قدرت کشور رو می‌رسونه. کشوری که مجبوره ارتباطاتش رو از ترسش قطع کنه، کشور بسیار ضعیفیه. (غیر از اینکه به نظرتون زیمباوه و مصر کشورهای خیلی قوی‌ای هستند!)

کشور های دیگه هم این کار رو کردن مثل انگلیس(https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_kill_switch)
خیر، انگلیس چنین کاری رو نکرده، بلکه توی قانون اجازه‌اش رو دادن که به سرویس‌دهنده‌ها بگن که سرویسشون رو قطع کنن. و اگر نخوان و نکنن، فقط جریمهٔ مالی میشن. تنها کشورهایی که مشابه اینکار رو در این سطح انجام دادند، زیمباوه و مصر هستند.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
این دقیقا عدم قدرت کشور رو می‌رسونه. کشوری که مجبوره ارتباطاتش رو از ترسش قطع کنه، کشور بسیار ضعیفیه.
هرچند ضعفه، ولی خودشناسی کار درستیه.
شاید هم کار عاقلانه‌ای باشه برای حفظ جان و عزت مردم و آرمان‌هاش، در برابر شمار بالای کشورهایی که در جنگ‌های گوناگون به دشمنش کمک می‌کنند!
بهتره از دید دیگران هم یه بررسی بشه.
:) :)

آفلاین mahdi7d1

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
فرض کنید نفت تمام شد. به نظر شما غیر از انرژی اتمی چه انرژی می‌تونه جایگزین بشه؟ انرژی باد که محدوده. انرژی آب هم که حدس می‌زنم به کل کشور نرسه. انرژی خورشیدی هم که معلوم نیست قدرت انرژی اتمی رو داشته باشه.
در بهترین حالت داری اشتباه می‌کنی! ایران فقط از دشت کویر و دشت لوت می‌تونه با انرژی خورشیدی به کل جهان برق بده!
خیلی جالبه که افرادی که من خیلی براشون احترام قائلم وجهه خودشون رو تو این بحث‌ها خراب می‌کنن. اینجا فروم لینوکسه و اگه قراره سر اینترنت ملی بحث بشه باید از منظر تکنیکال و فنی باشه نه سیاسی یا غیره چون عمدتا ما (با نگاه به خودم به عنوان کسی که سرش تو کامپیوتره) در این مسائل (سیاسی، اقتصادی و ...) در حدی نیستیم که نظر بدیم. پس بهتره تو موضوعاتی که تخصصمون نیست اگه نظر هم می‌دیم اینقدر از نظرمون مطمئن نباشیم و کمیم به طرز تفکر خودمون شک کنیم.
البته هدف اصلی من از فرستادن این پیام دادن جواب به ایده استفاده از انرژی خورشیدی بود. الان استفاده از انرژی خورشیدی دو راه داره: صفحه های خورشیدی که عملا خیلی هزینه برن و بازدهشون کمتر از ۲۰ درصده و استفاده از آینه و متمرکز کردن نور تو یه نقطه که بازدهش بیشتره ولی نیازمند تکنولوژی پیشرفته ایه که هزینه دستیابی به این تکنولوژی و همچنین ساختن نیروگاه‌ها زیاده. در هر دو این حالت ها پول زیادی طی سال ها برای نگهداری از صفحات (چه آینه و چه صفحه خورشیدی) مثل پاک کردن زود به زودشون باید هزینه بشه. تازه در بعضی صفحات خورشیدی از سرب و کادمیوم استفاده می‌شه که باید برای بازیافت و ساماندهی بهشون هم برنامه جدی وجود داشته باشه. از اون طرف انرژی بادی هم که نیاز به بحث نداره چون خیلی محدوده و برای یه کشور جواب گو نیست. می‌مونه انرژی آبی که به معنای کلمه practical هست و می‌شه به طور واقعی(مثلا در حال حاظر استفاده از خورشید و باد در سطح جهان بیشتر آزمایشه تا استفاده عملی) ازش استفاده کرد. ولی منابع آبی هم فقط برای برخی مناطق جوابگو هستن. در ضمن انرژی زمین گرمایی هم هست که فقط در برخی مناطق قابل استفادس ولی واسه‌ی همون مناطق می‌تونه کافی باشه مثلا همین الان فیلیپین ۲۷ درصد انرژیشو از زمین گرمایی بدست میاره و آمریکا تخمین زده شده که احتمالا بتونه تا ۲۰ درصد انرژیشو(ولی در حال حاضر فقط چهار دهم درصد) از زمین گرمایی بدست بیاره.
درچنین شرایطی عملا حرف زدن از انرژی خورشیدی خنده داره چون هنوز با کارکردش به طور گسترده خیلی فاصله داریم. جالبه که توی بحث ها ولی این استدلال بی پایه و اساس رو خیلی میبینم که میگن انرژی خورشیدی برای ایران کافیه و لازم نیست دنبال انرژی اتمی باشه برا همین دیگه ایندفه خواستم جوابی داده باشم.
برای مثال اینا قسمتی از تولید انرژی آمریکاست:
فسیلی ۶۳
هسته‌ای ۲۰
آبی ۷
بادی ۶.۵
خورشیدی ۱.۵
همین طور که میبینید حرف زدن از انرژی خورشیدی واسه آمریکا که از نظر تکنولوژیکی خیلی جلوتره هم بی معنیه چه برسه به ما.
من سعیم این بود که مطالب علمی و آماری رو بیان کنم و نظر شخصیمو نگم.

آفلاین mahdi7d1

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
فرض کنید نفت تمام شد. به نظر شما غیر از انرژی اتمی چه انرژی می‌تونه جایگزین بشه؟ انرژی باد که محدوده. انرژی آب هم که حدس می‌زنم به کل کشور نرسه. انرژی خورشیدی هم که معلوم نیست قدرت انرژی اتمی رو داشته باشه.
در بهترین حالت داری اشتباه می‌کنی! ایران فقط از دشت کویر و دشت لوت می‌تونه با انرژی خورشیدی به کل جهان برق بده!

برقی یکی از هزاران فواید این تکنولوژی هست البته این رو هم باید در نظر گرفت که بازده انرژی خورشیدی به این اندازه که شما فکر میکنید نیست واگرنه کشورهای صحرای بزرگ آفریقا نباید وارد کننده برق میبودن مثلا درباره کشور الجزیره که نیروگاه های خورشیدی زیادی داره و البته در حال راه اندازی تعداد زیاد دیگری هم هست تحقیق کنید.
کشاورزی، داروسازی، آب و از همه مهمتر خودکفایی و اشتغال زایی و... هم جزو فواید این تکنولوژی هست.
یعنی با انرژی هسته‌ای آب تولید می کنن؟ چه جالب!
اسنفاده از انرژی هسته‌ای در این زمینه برای تمیز کردن آبه. اگه اطلاعات علمیتون اینقدر کمه لازم نیست مسخره کنید یا حتی اصلا جواب بدید. حداقل با یه لحن دیگه بجز مسخره کردن حرف بزنید.