انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اموزش نرم افزارهای گنولینوکسی  (دفعات بازدید: 10734 بار)

0 کاربر و 16 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
پاسخ : اموزش نرم افزارهای گنولینوکسی
« پاسخ #15 : 08 دی 1395، 08:19 ب‌ظ »
سلام دوستان..

انتی ویروس و فایر وال هم اینجا  بگی بهت می خندن دیگه  نگوو :D ( دیدم که  می گم )

آنتی ویروس و فایروال کجاش خنده داره..
انقدر man man می کنن دوستان man iptables رو بزنن بعد firewall/ رو..: الان فک کنم از خنده باید روده بر بشن..؟
اینم کاربردش که چن وقت پیش لازم داشتم..:

محدود کردن برنامه ها به استفاده از VPN:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,134476.0

ضمنا قبول که خطرات ویروسی بسیار کم تری یه کاربر دسکتاپ لینوکسی رو تهدید می کنن اما:
نقل‌قول
However, there are many reasons you might want a virus scanner on your Linux PC:

you are required to have a virus scanner installed by the terms of use of the company you work for or are doing business with
to scan a Windows drive in your PC
to scan a Windows-based network attached server or hard drive
to scan Windows machines over a network
to protect a Windows virtual machine from within the virtual machine
to scan files you are going to send to other people
to scan e-mail you are going to forward to other people

some Windows viruses can run with Wine.

Linux virus infections are theoretically possible.
https://help.ubuntu.com/community/Antivirus
« آخرین ویرایش: 09 دی 1395، 02:35 ق‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #16 : 08 دی 1395، 11:07 ب‌ظ »
بنده  حرفی ندارم‌!

اخه اصولا منظوری که  اکثر کاربرا وقتی از ویندوز میایین به  لینوکس از فایر وال و انتی ویروس این کاربردایی که  شما می گی نیست !
و یادمه یکی دو دفعه کاربر تازه  وارد اومد در مورد  انتی ویروس حرف بزنه  دوستان بد تو پیدن بهش !‌

حالا بازم  حرف شما  صحیح !‌
والا من  تو ویندوزشم انتی ویروس نصب نمی کردم خخخ چه  برسه به اینجا :D
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
« پاسخ #17 : 09 دی 1395، 12:55 ق‌ظ »
نکته اینه که تمام برنامه‌ها در گنو/لینوکس، خودشون با یک راهنمای کامل و مفصَل می‌آن. برای دیدن نحوهٔ  کارش اون کدی که بالا دادم رو بزن
ممکن است راهنماش کامل باشد و خوی نوشته نشده و برای افراد تازه کار استفاده از اون دشوار است.
کامل که هست :)

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #18 : 09 دی 1395، 01:23 ق‌ظ »
دوستان می شه مشخص کنید الان مثلا man gimp تا چه حد کامل هست..؟
حدس می زنم man منبع کاملی برای هر چیزی نباشه..؟
Void Linux + XFCE

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #19 : 09 دی 1395، 01:47 ق‌ظ »
بله منم با این دوستمون کاملا موافقم
نمی شه انتظار داشت که یه نفر با خوندن من پیج گیمپ یه گرافیست حرفه ای بشه !
این نکته در مورد vim هم صدق می کنه (که البته زحمت این مورد رو علیرضا جان کشیدن)
از این تیپ نرم افزارها می شه یه عالمه اسم برد !
man تقریبا در حد و اندازه های help توی ویندوز عمل می کنه (حالا help گرافیکیه این تحت خط فرمانه) و همون طور که هیشکی از خوندن help گرافیست و برنامه نویس و ... نمی شه هیشکی هم با خوندن man نمی تونه گرافیست بشه !
ولی خب تو بعضی جا ها (به خصوص نرم افزارهای خط فرمانی) عین دانلود منیجر یا آن زیپ و ... خیلی می تونه کمک حال باشه
به نظر من بهتره بدور از تعصب نظر بدیم و بگیم که بله متاسفانه محتوی آموزشی گنو/لینوکس تو زبان فارسی کمه (البته یه مقدارش هم بر می گرده به جامعه ی کوچیک گنو/لینوکس) ولی اینکه بگیم نیست بی انصافیه چون یه عالمه آموزش cron , aria , fdisk و ... تو همین انجن هست

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #20 : 09 دی 1395، 03:44 ق‌ظ »

انتی ویروس و فایر وال هم اینجا  بگی بهت می خندن دیگه  نگوو :D ( دیدم که  می گم )

دیگه اینجا مطلب نمی‌نویسم که بهم نخندن
خداحافظ انجمن
:o ](*,) ;D ;D ;D ;D ;D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #21 : 09 دی 1395، 11:15 ق‌ظ »
بله منم با این دوستمون کاملا موافقم
نمی شه انتظار داشت که یه نفر با خوندن من پیج گیمپ یه گرافیست حرفه ای بشه !
این نکته در مورد vim هم صدق می کنه (که البته زحمت این مورد رو علیرضا جان کشیدن)
از این تیپ نرم افزارها می شه یه عالمه اسم برد !
man تقریبا در حد و اندازه های help توی ویندوز عمل می کنه (حالا help گرافیکیه این تحت خط فرمانه) و همون طور که هیشکی از خوندن help گرافیست و برنامه نویس و ... نمی شه هیشکی هم با خوندن man نمی تونه گرافیست بشه !
ولی خب تو بعضی جا ها (به خصوص نرم افزارهای خط فرمانی) عین دانلود منیجر یا آن زیپ و ... خیلی می تونه کمک حال باشه
به نظر من بهتره بدور از تعصب نظر بدیم و بگیم که بله متاسفانه محتوی آموزشی گنو/لینوکس تو زبان فارسی کمه (البته یه مقدارش هم بر می گرده به جامعه ی کوچیک گنو/لینوکس) ولی اینکه بگیم نیست بی انصافیه چون یه عالمه آموزش cron , aria , fdisk و ... تو همین انجن هست

گیمپ و اینسکپ و بلندر که تغریبا  نرم افزار هایی اصلی ئه طراحی و انیمیشن سازی ان هم آموزشاشیون هست !
هم  به فارسی هم انگلیسی و بقیه  زبون ها !

گیمپ و  اینسکپ = gimp.ir
بلندر هم سایت بلندر فارسی آموزش پولی و رایگان  گزاشته !‌

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #22 : 09 دی 1395، 09:00 ب‌ظ »

خداحافظ انجمن

تقصیر خودته دیگه :) اصولا کسی که انگلیسی بلد نباشه توی دنیای فعلی بی سواده در نتیجه‌ به جای اینکه وقت بذاره روی FFmpeg یا vim و .... اول بره انگلیسی اش را قوی کنه!

در ضمن, نرم افزار‌های مختلف ربطی به سیستم عامل ندارند و یادگیری اون‌ها هم ربطی به درک اون سیستم عامل خاص نداره! اینجا انجمن اوبونتو هست, نه انجمن نرم‌افزار‌های فلان در نتیجه کم پیش میاد کسی بخواد راجع به همه نرم‌افزاری آموزش بذاره (هر چند با این حال  نحوه‌ی کار با خیلی از نرم‌افزار‌ها را دوستان توضیح دادند توی این انجمن!) دلیلش هم همون حرفی هست که دانیال گفت:

$ man man
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #23 : 10 دی 1395، 02:28 ب‌ظ »
من با این قسمت حرف شما موافقم
انشالله هرکس باید تلاش کنه و به نوبه خودش آموزش به زبان فارسی ایجاد کنه

man جای خودش ! مستندات هم جای خودش ! ما نیاز به آموزش برای مبتدی ها داریم
مثلا کتابهای refrence برای ریاضیات موجوده ولی نمیشه به کودک اول دبستان گفت برو اول سواد خواندن و نوشتن یاد بگیر و بعد برو کتاب مرجع ریاضیات دانشگاهی بخون تا ریاضی یاد بگیری . بلکه باید کتاب آموزش مناسب به زبان ساده بهش داد.
در مورد آموزش نزم افزار هم همینطور هست .
یه سری آموزش ها رو دوستان معرفی کردند . انشالله درباره ادیت فیلم و عکس و ... هم آموزش های بیشتری ببینیم
منظورم یه سری آموزش ویدیویی که به زبان فارسی یه چیز رو با حوصله ادیت کنه و ایده استفاده ابزار رو هم یاد بده . نه اینکه فقط ابزار معرفی بشه
به زبان انگلیسی منابعی در یوتیوب موجود هست ولی واقعا جا داره فیلم های آموزشی فارسی زبان که به شیوه آموزش مرحله به مرحله برای نرم افزارهای آزاد به وجود بیاد.
نمیشه انتظار داشت که بدون معرفی و آموزش ساده و گسترش مفاهیم ، تفکر  استفاده از نرم افزار آزاد توسعه پیدا کنه

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #24 : 10 دی 1395، 05:28 ب‌ظ »
البته اقای صمیمی بحث ابزار هم هست !
مثلا من دیشب برایه جایی می خواستم یه ادیت ساده یه فیلم انجام بدم ( قبلا با ادیوس و پریمیر حرفه ای تدوین فیلم کار کردم ) چند تا نرم افزار رو امتحان کردم ! یه سری هاشون که  اصلا خیلی مسخره بودن  یدونه هم  بود پولی بود !

خلاصه به  نتیجه  رسیدم بیاییم با  openshot کار کنم ! ( نرم افزار پیشفرض تویه  اوبونتو استدیو ! ) و واقعا من وقتی این نرم افزار رو با کرل ویدئو x2 که مال عهد دغیانوس ئه مقایسه کردم واقعا افتضاح بود !

خب چنین نرم افزاری اصلا فایده نداره که بری سمتش تا بخوایی آموزش براش درست کنی !

اول به نظرم باید یه گروه برنامه نویس خوب شروع کنن این نرم افزار هارو توسعه بدن ! حتی شده در ازای پول !

حالا بلندر مثلا یه  نرم افزاریه خیلی خوب در اومده بین تمام نرم افزار هایه  گرافیکی و انیمیشن آزاد ! چرا  نباید بقیه ابزار ها مون هم انقدر خوب بشه ؟

همین گیمپ خب من کاری که می تونم  رویه فوتوشاپ در زمان ۳۰ دقیقه  حداکثر انجام بدم رو چهارشنبه رویه  گیمپ یه  چیزی حدود ۴-۳ ساعت مداوم وقتمو گرفت !

خب حالا به نظر شما واقعا کار منطقیی ئه من بیاییم برای چنین نرم افزاری آموزش درست کنم ؟ :D

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #25 : 10 دی 1395، 05:45 ب‌ظ »
در استفاده از نرم افزار آزاد اجباری نیست! کسی نمیتونه زوری آزاد باشه :)

حالا اگر شما فکر میکنی منطقی نیست یا انتقادی داری به کیفیتش چنتا گزینه داری

۱-هر کس آزاد هست از یه نرم افزار آزاد استفاده کنه یا از یه نرم افزار متن بسته به شکل قانونی استفاده کنه یا کار غیر قانونی یا غیر اخلاقی کنه و حتی نرم افزار کرک شده استفاده کنه . اون تصمیم کاربره و به خودش ربط داره! من نرم افزار آزاد رو ترجیح میدم وبه هیچ وجه از نرم افزار کرک شده هم استفاده نمیکنم
پس گزینه اول استفاده از یک نرم افزار دیگه

۲ - آستین بالا بزن و خودت یه نرم افزار بنویس و آزاد منتشرش کن

۳ - توی توسعه همون نرم افزار شرکت کن و توسعش بده یا بهشون پیشنهاد بده

با توجه به حرفایی که گفتم غُر زدن و شکایت به نظر من توی دنیای نرم افزار آزاد جایی نداره

از این حرفا که بگذریم

حرف پست قبلی من برای کسایی بود که فکر میکنن استفاده از نرم افزار آزاد منطقی تر هست! اگه فکر میکنین غیر منطقیه که بحثی نمیمونه! آموزش نسازید
کسایی که فکر میکنن منطقی هست با توجه به حرفام توی پست قبلی آموزش بسازند

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
« پاسخ #26 : 10 دی 1395، 11:19 ب‌ظ »

خداحافظ انجمن

تقصیر خودته دیگه :) اصولا کسی که انگلیسی بلد نباشه توی دنیای فعلی بی سواده در نتیجه‌ به جای اینکه وقت بذاره روی FFmpeg یا vim و .... اول بره انگلیسی اش را قوی کنه!

در ضمن, نرم افزار‌های مختلف ربطی به سیستم عامل ندارند و یادگیری اون‌ها هم ربطی به درک اون سیستم عامل خاص نداره! اینجا انجمن اوبونتو هست, نه انجمن نرم‌افزار‌های فلان در نتیجه کم پیش میاد کسی بخواد راجع به همه نرم‌افزاری آموزش بذاره (هر چند با این حال  نحوه‌ی کار با خیلی از نرم‌افزار‌ها را دوستان توضیح دادند توی این انجمن!) دلیلش هم همون حرفی هست که دانیال گفت:

$ man man
میخواستم دیگه ننویسم ولی بهتر دیدم جواب بدم
اقای javadkhof
لینوکس هم انتی ویروس داره مثل comodo ,clamav ,  avg , eset nod32 , avast , و ... پس بنظرم اگه کسی بخواد منصفانه قضاوت بکنه
باید به شما بخنده نه من
بگذریم
اقای حسین حیدری عزیز
انگلیسی‌ اینقدری بلدم که جواب مشکلاتم با ارچ رو از ویکی پیدا کنم ولی ایا زمان کانورت کردن فیلم فریم‌ریت و بیت‌ریت رو هم میشه با زبان انگلیسی‌ حل کرد
ایا کار با نرم افزار handbrake رو میشه با man فهمید؟
« آخرین ویرایش: 10 دی 1395، 11:25 ب‌ظ توسط alirizehvandi »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #27 : 11 دی 1395، 12:39 ق‌ظ »
لینوکس هم انتی ویروس داره مثل comodo ,clamav ,  avg , eset nod32 , avast , و ... پس بنظرم اگه کسی بخواد منصفانه قضاوت بکنه
باید به شما بخنده نه من
البته لینوکس که نه، گنو/لینوکس داره، ولی اون برای مصارف تخصّصیه و نه برای کاربر عادی و انتظار می‌ره کسی که نیاز به استفاده از چنین برنامه‌ای رو داره، قبلش کار باهاش رو بلد باشه.

انگلیسی‌ اینقدری بلدم که جواب مشکلاتم با ارچ رو از ویکی پیدا کنم ولی ایا زمان کانورت کردن فیلم فریم‌ریت و بیت‌ریت رو هم میشه با زبان انگلیسی‌ حل کرد
بله. کافیه بزنید:
$ man ffmpeg
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
« پاسخ #28 : 13 دی 1395، 03:18 ب‌ظ »
باید به شما بخنده نه من
البته لینوکس که نه، گنو/لینوکس داره، ولی اون برای مصارف تخصّصیه و نه برای کاربر عادی و انتظار می‌ره کسی که نیاز به استفاده از چنین برنامه‌ای رو داره، قبلش کار باهاش رو بلد باشه.

بله. کافیه بزنید:
$ man ffmpeg
خیلیا توی انجمن به جای گنو/لینوکس میگن لینوکس
گیر دادین به من یه نفر
« آخرین ویرایش: 13 دی 1395، 03:23 ب‌ظ توسط alirizehvandi »

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 13 دی 1395، 04:17 ب‌ظ »
نه تنها در این انجمن بلکه در اکثر جاهای دیگه هم می گن Linux.. هم کوتاه تر و راحت تره و هم این که "اشتباه نیست" (صرفا همیشه کاملا گویا نیست..).. الان شما می تونی از همین هسته استفاده کنی ولی به جای GNU coreutils از یه چیز دیگه استفاده کنی مث busybox.. برای استفاده از busybox این توزیع ها رو ببینید مثلا:
Arch Linux
Gentoo Linux
Alpine Linux
درسته که Linux فقط هسته است.. ولی GNU coreutils جزء جدایی ناپذیر این هسته نیست که بخوایم حالا از یه نفر ایراد بگیریم که چرا می گه Linux.. به نظر من کاملا منقطیه که تصور کنیم توزیع های GNU/Linux ی یه حالت خاصی از توزیع های Linux ی هستن.. ینی شما "خیلی وقت ها" هم می تونی بگی GNU/Linux و هم می تونی بگی Linux.. ولی همیشه نمی شه گفت GNU/Linux..
Void Linux + XFCE