انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: با بازگشت گنوم موافقید؟  (دفعات بازدید: 15188 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
پاسخ : با بازگشت گنوم موافقید؟
« پاسخ #30 : 24 فروردین 1396، 09:49 ق‌ظ »
ایکاش سینامون رو بجای گنوم انتخاب میکرد.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #31 : 24 فروردین 1396، 11:31 ق‌ظ »
چرا KDE نه؟ چرا گنوم؟  آیا جامعه متن باز مشکل خاصی با KDE داره!؟  خوب حداقل به ظاهر که از همه حرفه ای تره!، باور کنید توی همه این سال ها فایل منیجری به خوبی دلفین ندیدم، حتی بهتر از فایندر مک و اکسپلورر ویندوز این و به جرعت میگم، نمیدونم چرا همه پیشفرض میرن سراغ گنوم حتی استیم هم برای استیم او اس رفت سراغ گنوم در حالی که چون اکثر کاربراش قبلا از ویندوز استفاده میکردن من فکر میکردم حتما KDE رو انتخاب می کنه، من حس میکنم KDE بخاطر جزیات زیادش و همچنین ظاهر پیشفرض تسکبار و پنجره منوش که کمی شبیه به سبکی هست که ویندوز استفاده میکنه مورد پسند متن باز ها نیست درسته؟ یا با توسعه کیوت و مجوز ها و جریان های تغیر مالکیت شرکت های تجاری که قبلا رخ داد مشکلی هست؟ توی همین انجمن هم خیلی افراد کمتری از KDE استفاده میکنن به نسبت بقیه دسکتاپ ها، باور کنید من شاید چند سال خیلی از دسکتاپ ها رو تست و استفاده کردم از ساده ترین تا پیچیده ترین تقریبا میشه گفت همشون رو،  توی دیستروواچ میگشتم دنبال دسکتاپ و توزیع میگرفتم و تست.... بعد از این همه بنظرم اول KDE بعد با فاصله زیاد دسکتاپ هایی مثل سینامون و یونیتی و گنوم، مقایسه هم از روی سلیقه شخصی نبوده و نه حتی از روی ظاهر، جامع برسی کردم، اگر به ظاهر بود که پنتیون و انلایتنمنت از همه قشنگتر بودن یا اکه به سرعت باشه که اونی که روی آرچ بنگ پیشفرض نصب بود! اسمش یادم نیست فک کنم اوپن باکس یا... حتی مثلا ویندومنیجر آسم رو روی دسکتاپ های مختلف تست میکردم، اما کامل ترین شون که تقریبا همه چیز رو با هم پوشش میده همون KDE بوده، پس چرا؟

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #32 : 25 فروردین 1396، 07:07 ب‌ظ »
چرا KDE نه؟ چرا گنوم؟  آیا جامعه متن باز مشکل خاصی با KDE داره!؟  خوب حداقل به ظاهر که از همه حرفه ای تره!، باور کنید توی همه این سال ها فایل منیجری به خوبی دلفین ندیدم، حتی بهتر از فایندر مک و اکسپلورر ویندوز این و به جرعت میگم، نمیدونم چرا همه پیشفرض میرن سراغ گنوم حتی استیم هم برای استیم او اس رفت سراغ گنوم در حالی که چون اکثر کاربراش قبلا از ویندوز استفاده میکردن من فکر میکردم حتما KDE رو انتخاب می کنه، من حس میکنم KDE بخاطر جزیات زیادش و همچنین ظاهر پیشفرض تسکبار و پنجره منوش که کمی شبیه به سبکی هست که ویندوز استفاده میکنه مورد پسند متن باز ها نیست درسته؟ یا با توسعه کیوت و مجوز ها و جریان های تغیر مالکیت شرکت های تجاری که قبلا رخ داد مشکلی هست؟ توی همین انجمن هم خیلی افراد کمتری از KDE استفاده میکنن به نسبت بقیه دسکتاپ ها، باور کنید من شاید چند سال خیلی از دسکتاپ ها رو تست و استفاده کردم از ساده ترین تا پیچیده ترین تقریبا میشه گفت همشون رو،  توی دیستروواچ میگشتم دنبال دسکتاپ و توزیع میگرفتم و تست.... بعد از این همه بنظرم اول KDE بعد با فاصله زیاد دسکتاپ هایی مثل سینامون و یونیتی و گنوم، مقایسه هم از روی سلیقه شخصی نبوده و نه حتی از روی ظاهر، جامع برسی کردم، اگر به ظاهر بود که پنتیون و انلایتنمنت از همه قشنگتر بودن یا اکه به سرعت باشه که اونی که روی آرچ بنگ پیشفرض نصب بود! اسمش یادم نیست فک کنم اوپن باکس یا... حتی مثلا ویندومنیجر آسم رو روی دسکتاپ های مختلف تست میکردم، اما کامل ترین شون که تقریبا همه چیز رو با هم پوشش میده همون KDE بوده، پس چرا؟

بسیاری از نرم افزارهای پیش فرض اوبونتو رابط GTK دارند. اگر بخوان برن KDE قطعا نمیتونن نرم افزارها رو با نرم افزار زیرمجموعه ی KDE جایگزین کنند چون تنظیمات و ... رو بین همه ی نرم افزارها نمیشه انتقال داد. باید نرم افزارهای اوبونتو مجددا با رابط Qt نوشته شه، که کار سختی هستش. الان برن رو gnome اکثر نرم افزارا همون میمونه

کسی مشکلی نداره، میشینن مشکلات و جوانت تصمیم گیری رو در نظر میگیرن و هوشمندانه انتخاب میکنند. نه اینکه هر چی دم دست بود رو انتخاب کنند!
« آخرین ویرایش: 25 فروردین 1396، 07:14 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #33 : 26 فروردین 1396، 01:16 ب‌ظ »
کدوم نرم افزار مال خود اوبونتو هست اختصاصی؟ ریموت دسکتاپ و این چیزا؟ اگه بخاد به KDE انتقالش بده دیگه چرا پیشفرض های گنوم رو استفاده کنه؟ مثلا ناتلیس بهتره از دلفین یا ریتمبکس از آماروک؟ یا جدیت از کیت؟ یا ترنسمیشن از کی تورنت و....
بحث من این ها نیست دوست عزیز، کی دی ای هم چیزی نیست که دم دست باشه!! به نظر شخصی بنده کامل ترین دسکتاپ انویرنمنت آزاد هستش و همینجوری دم دستی به وجود نیومده، برداشت شخصی من از انتخاب کسانی که تجربه در متن باز دارن این بود که اکثرا یجوری بهش نگاه میکنن و بخصوص توی همین انجمن و خواستم بدونم چرا، ایا در کی دی ای تضادی هست با فلسفه آزادی که من ازش بیخبرم؟ یا نه. همین.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #34 : 26 فروردین 1396، 09:41 ب‌ظ »
کدوم نرم افزار مال خود اوبونتو هست اختصاصی؟ ریموت دسکتاپ و این چیزا؟ اگه بخاد به KDE انتقالش بده دیگه چرا پیشفرض های گنوم رو استفاده کنه؟ مثلا ناتلیس بهتره از دلفین یا ریتمبکس از آماروک؟ یا جدیت از کیت؟ یا ترنسمیشن از کی تورنت و....
بحث من این ها نیست دوست عزیز، کی دی ای هم چیزی نیست که دم دست باشه!! به نظر شخصی بنده کامل ترین دسکتاپ انویرنمنت آزاد هستش و همینجوری دم دستی به وجود نیومده، برداشت شخصی من از انتخاب کسانی که تجربه در متن باز دارن این بود که اکثرا یجوری بهش نگاه میکنن و بخصوص توی همین انجمن و خواستم بدونم چرا، ایا در کی دی ای تضادی هست با فلسفه آزادی که من ازش بیخبرم؟ یا نه. همین.

کسی هیچ جوری به کی دی ای نگاه نمیکنه. این تصور رو خودتون برای خودتون به وجود اوردین. KDE و نرم افزارهاش به صورت آزاد منتشر میشه و فقط بحث بر سر Qt هستش که لایسنس غیرآزاد هم داره.

خودتون یکم پیش خودتون فکر کنین مثلا کانفیگی که توی gedit کردین رو چطور به kate میخواین انتقال بدین؟ مسلمه که نمیشه. بیشتر نرم افزارهای ubuntu در یونیتی، در gnome هم مشترک هستند، پس مهاجرت ساده تره

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #35 : 26 فروردین 1396، 11:24 ب‌ظ »
اوبونتو از ابتدای پیدایشش در سال ۲۰۰۴ همیشه از گنوم استفاده کرده. الآن هم با توقهف توسعهٔ رسمی یونیتی، تنها انتخاب‌های موجودش گنوم‌شل و بوجی بودن که با توجّه به این که بوجی هم مي‌خواد بره روی کیوت، گزینه‌ای جز گنوم‌شل نمی‌مونه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #36 : 27 فروردین 1396، 02:22 ق‌ظ »
اوبونتو از ابتدای پیدایشش در سال ۲۰۰۴ همیشه از گنوم استفاده کرده. الآن هم با توقهف توسعهٔ رسمی یونیتی، تنها انتخاب‌های موجودش گنوم‌شل و بوجی بودن که با توجّه به این که بوجی هم مي‌خواد بره روی کیوت، گزینه‌ای جز گنوم‌شل نمی‌مونه.

*باجی (Budgie)
در ضمن، کافیه Kubuntu رو دسکتاپ رسمی کنن. این همه دردسری که میگید همش طی شده قبلن.
تنها انتخاب های موجود هم نبودن. Pantheon و Cinnamon و MATE هم از دسکتاپ‌های GTK3 دیگه ان که همشون گزینه های مناسبی ان.
..::Borderliner::..

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #37 : 27 فروردین 1396، 09:10 ق‌ظ »
*باجی (Budgie)
منبعی دارید براش؟

در ضمن، کافیه Kubuntu رو دسکتاپ رسمی کنن. این همه دردسری که میگید همش طی شده قبلن.
خب نمی‌خوان این کار رو بکنن. اوبونتو همیشه از گنوم استفاده کرده و کاربران طولانی مدّتش همه با گنوم کار کردن و بهش عادت دارن و روش پیکربندی‌هاشون رو انجام دادن. چه‌طور باید پیکربندی‌های gedit رو Kate یا ناتیلوس رو به دلفین ببرن؟ تکلیف نرم‌افزارهای نصب شده چی می‌شه؟ چنین چیزی تقریباً غیرممکنه.

تنها انتخاب های موجود هم نبودن. Pantheon و Cinnamon و MATE هم از دسکتاپ‌های GTK3 دیگه ان که همشون گزینه های مناسبی ان.
پانتئون و سینمون، پوستهٔ گنوم نیستن. در گذشته بودن،‌ ولی الآن یک فورک از گنوم و میزکاری مجزّا هستن. ماته هم که اصلاً فورک گنوم ۲ است.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alireza hashemi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
« پاسخ #38 : 27 فروردین 1396، 10:20 ق‌ظ »
*باجی (Budgie)
منبعی دارید براش؟

خب نمی‌خوان این کار رو بکنن. اوبونتو همیشه از گنوم استفاده کرده و کاربران طولانی مدّتش همه با گنوم کار کردن و بهش عادت دارن و روش پیکربندی‌هاشون رو انجام دادن. چه‌طور باید پیکربندی‌های gedit رو Kate یا ناتیلوس رو به دلفین ببرن؟ تکلیف نرم‌افزارهای نصب شده چی می‌شه؟ چنین چیزی تقریباً غیرممکنه.

پانتئون و سینمون، پوستهٔ گنوم نیستن. در گذشته بودن،‌ ولی الآن یک فورک از گنوم و میزکاری مجزّا هستن. ماته هم که اصلاً فورک گنوم ۲ است.
سلام.
منبع برای Budgie:
https://forvo.com/word/budgie/#en
منبع برای mate:
https://forvo.com/word/mate/#en
توی زبان هلندی به mate میگن ماته.
تلفظ های us و uk رو گوش کنید.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #39 : 27 فروردین 1396، 04:00 ب‌ظ »
به نظر میرسه که پیکربندی نرم افزار ها دلیل قطعی این مسله نباشه چونکه به فرض بگیریم که اوبونتوی ۱۸.۰۴ با دسکتاپ پیشفرض KDE عرضه میشه، اونوقت کسانی که از اوبونتوی یونیتی آپگرید میکنن خوب همون بسته های خودشون براشون آپدیت میشه دیگه، جدیت و ناتلیس و... به نسخه جدید اپدیت میشن و چون دیگه یونیتی قراره جاشو بده به گنوم شل، توی LightDM گنوم شل هم کنار یونیتی اضافه میشه، یا در بدترین حالت autoremove ای پی تی بسته های یونیتی رو حذف میکنه تا فقط گنوم شل بمونه، قاعدتا تا اینجا چیزیه که قراره اتفاق بیوفته اینه، ولی بقیه کسانی که کلین اینستال میکنن دسکتاپ پیشفرضشون میشه KDE و هیچ مشکلی پیش نمیاد بنظر، تا زمانی که یه بسته مثلا gedit پشتیبانی میشه قطعا کسی که آپگرید میکنه همون رو دریافت میکنه نه نسخه جایگزین رو.
« آخرین ویرایش: 27 فروردین 1396، 04:03 ب‌ظ توسط enCODEr »

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 27 فروردین 1396، 04:55 ب‌ظ »
به نظر میرسه که پیکربندی نرم افزار ها دلیل قطعی این مسله نباشه چونکه به فرض بگیریم که اوبونتوی ۱۸.۰۴ با دسکتاپ پیشفرض KDE عرضه میشه، اونوقت کسانی که از اوبونتوی یونیتی آپگرید میکنن خوب همون بسته های خودشون براشون آپدیت میشه دیگه، جدیت و ناتلیس و... به نسخه جدید اپدیت میشن و چون دیگه یونیتی قراره جاشو بده به گنوم شل، توی LightDM گنوم شل هم کنار یونیتی اضافه میشه، یا در بدترین حالت autoremove ای پی تی بسته های یونیتی رو حذف میکنه تا فقط گنوم شل بمونه، قاعدتا تا اینجا چیزیه که قراره اتفاق بیوفته اینه، ولی بقیه کسانی که کلین اینستال میکنن دسکتاپ پیشفرضشون میشه KDE و هیچ مشکلی پیش نمیاد بنظر، تا زمانی که یه بسته مثلا gedit پشتیبانی میشه قطعا کسی که آپگرید میکنه همون رو دریافت میکنه نه نسخه جایگزین رو.

اونوقت مشکلی که پیش میاد اینه که همه چیز دو تا دو تا میشه. فایل منیجر دو تا داریم nautilus و دلفین. ادیتور gedit و kate با هم. SDDM و LightDM با هم. فقط فضای دیسک هدر میره. با فرض اینکه دو تا دو تا نشه، نهایت هماهنگی ظاهری رو نداره.پیگیری باگ ها سخت تر میشه. نیاز هستش که برخی مستندات مجددا با ابزارهای جدید نوشته بشن.

اگر بخوایم حساب کنیم برای مهاجرت از unity کدوم میزکار دردسر کمتری داره، قطعا gnome جواب هستش.
« آخرین ویرایش: 27 فروردین 1396، 04:59 ب‌ظ توسط s1mpleworld »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 28 فروردین 1396، 09:07 ق‌ظ »
۱. فرایند ارتقا در اوبونتو یه‌مقدار از اینی که گفتی پیچیده تره.
۲. چرا باید با ارتقا دادن، یه میزکار دیگه اضافه بشه؟ این دیوانگیه!

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 296
« پاسخ #42 : 28 فروردین 1396، 04:50 ب‌ظ »
به نظرم بهتر بود یونیتی رو به عنوان یه  میز کار عمومی منتشر می کردن ! نه فقط برای اوبونتو !
کی گفته یونیتی رو فقط برای اوبونتو متشر کردن؟ ;D

دانیال  جان  میشه  لطفا  روش  نصب  یونیتی روی  ارچ رو  به ما هم  یاد  بدی ؟

هرچی مخازن  روزیر و رو کردم پیداش نکردم !
حالا احتمالا  مشکل از منه !

میشه  لطفا  بگی چجوری نصبش کنم ؟
خیلی  ممنون
بایستی کامپیل کنی
که از systemd  شروع می شه  :'(

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #43 : 28 فروردین 1396، 10:30 ب‌ظ »
منبعی دارید براش؟
میتونید بهم اعتماد کنید. در غیر اینصورت: http://dictionary.cambridge.org/pronunciation/english/budgie

سویچ کردن از Unity به GNOME خیلی سنگین تر از Unity به KDE ه. به شخصه محیط GNOME رو خیلی غیر عادی میبینم، و به نظرم فلسفه‌شون فرق میکنه. همچنین پروژه اوبونتو قسم نخورده که حتما از GTK و GNOME Shell استفاده کنه. احتیاجی هم نیست تا پیکر بندی برنامه ای رو منتقل کنن. همه این ها قبلا روی Kubuntu انجام شده.

همونطور که گفتم، اوبونتو قسم نخورده که حتما باید از تکنولوژی ای استفاده کنه که روی GNOME Shell باشه. MATE فورک GNOME 2 بود که از GTK2 استفاده میکرد. اما الان MATE رو کاملا با GTK3 نوشتن، و فقط ظاهرش مثل قبله. البته Compositor 3D هم به اونصورت نداره (میشه با MATE Tweak Tool به راحتی Compiz رو فعال کرد ولی).
منبع: https://mate-desktop.org/blog/2017-03-13-mate-1-18-released/
« آخرین ویرایش: 28 فروردین 1396، 10:42 ب‌ظ توسط Borderliner »
..::Borderliner::..

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #44 : 29 فروردین 1396، 11:22 ق‌ظ »
نمیدونم دوستان چه علاقه ای دارن همه چیز رو بزنن از بیخ پاک کنن یه چیز جدید با ابزارهای جدید رو نصب کنند. اگه unity 7 با Qt نوشته بودند و نرم افزارهامشم همش پایه ی Qt بودن حرف شما درست، باید میرفت KDE. ولی واسه چی به خاطر یک میزکار باید کلا فریم ورک و نرم افزارهای پیشفرضش رو هم عوض کنه؟