انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا کپی لفت واقعا آزادی رو حفظ می کنه؟  (دفعات بازدید: 2365 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
آیا کپی لفت واقعا آزادی رو حفظ می کنه؟
« : 20 فروردین 1396، 02:28 ق‌ظ »
کپی لفت خلق شده تا از سو استفاده از برنامه های آزاد جلوگیری کنه ، اما آیا واقعا کار می کنه؟
یعنی اگر من ، سورس کد یه برنامه آزاد رو ، تا حد زیادی کپی کنم و فقط یه تغییرات کوچیک روش بدم ، مثلا رابط کاربریش رو عوض کنم ، چه کسی می فهمه که من قانون کپی لفت رو نقض کردم ، وقتی هیچ کسی به جز من سورس کد برنامه ام رو نداره ؟!

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
پاسخ : آیا کپی لفت واقعا آزادی رو حفظ می کنه؟
« پاسخ #1 : 20 فروردین 1396، 07:09 ق‌ظ »
کپی لفت خلق شده تا از سو استفاده از برنامه های آزاد جلوگیری کنه ، اما آیا واقعا کار می کنه؟
یعنی اگر من ، سورس کد یه برنامه آزاد رو ، تا حد زیادی کپی کنم و فقط یه تغییرات کوچیک روش بدم ، مثلا رابط کاربریش رو عوض کنم ، چه کسی می فهمه که من قانون کپی لفت رو نقض کردم ، وقتی هیچ کسی به جز من سورس کد برنامه ام رو نداره ؟!
اومدو یکی مثل من، دید برنامت شبیه به یه برنامه دیگس، از لحاظ کارایی منظورمه، اومد با یه مقایسه باینری چک کرد (خیلی ساده و با 3کلیک)، خب تابلوئه دیگه ???

من یه بُعدشو گفتم، یکی دیگه از دوستان بقیه توضیحاتو بده لطفا.
(زیاد بحث شده، فکنم یه جستجو کنید پیدا کنید جوابتون رو)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4859
  • masoft قدیم
« پاسخ #2 : 20 فروردین 1396، 07:25 ب‌ظ »
کپی‌رایت (که مجوزهای کپی‌لفت بر مبنای اون هستند) تنها یک قانون هست، در نتیجه هر فردی می‌تونه اون رو رعایت نکنه، ولی این قانون این اجازه رو به ما میده تا بتونیم بر علیه اون فرد یک اقدام قضایی انجام بدیم.

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
« پاسخ #3 : 20 فروردین 1396، 07:44 ب‌ظ »
کپی‌رایت (که مجوزهای کپی‌لفت بر مبنای اون هستند) تنها یک قانون هست، در نتیجه هر فردی می‌تونه اون رو رعایت نکنه، ولی این قانون این اجازه رو به ما میده تا بتونیم بر علیه اون فرد یک اقدام قضایی انجام بدیم.
منظور ایشون این نیست که قانون رعایت بشه یا نشه منظورش اینه که یکی برنامه متن باز با مجوز مثل gpl منتشر کنه و یکی دیگه برداره و توش تغییرات بده و کدش رو ببنده و چون ظاهر و باطنش تغییر کرده از کجا میشه فهمید که کدهای فلان برنامه رو تغییر داده.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
« پاسخ #4 : 20 فروردین 1396، 11:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
اومدو یکی مثل من، دید برنامت شبیه به یه برنامه دیگس، از لحاظ کارایی منظورمه، اومد با یه مقایسه باینری چک کرد (خیلی ساده و با 3کلیک)، خب تابلوئه دیگه ???

من یه بُعدشو گفتم، یکی دیگه از دوستان بقیه توضیحاتو بده لطفا.
(زیاد بحث شده، فکنم یه جستجو کنید پیدا کنید جوابتون رو)
به قول این دوستمون ، اگر ظاهر و باطن برنامه عوض بشه ، شما باز هم با همون ۳ تا کلیکت همه چیز و می فهمی ؟! یا بهره هوشیت خیلی بالا ، یا این که از یه موس خیلی خاصی داری استفاده می کنی ! دوست عزیز به نظرم این ادبیات که شما استفاده می کنی خیلی جالب نیست و به مخاطب حس خوبی نمی ده. مخصوصا اون قسمتی که گفتی «تابلو» . با این جور ادبیات من حس می کنم شما خیلی داری زور می زنی که ادای آدم های وارد رو در بیاری . به نظرم بهتر از یه لحن دیگ استفاده کنی و یکم کمتر به خودت فشار بیاری .

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #5 : 21 فروردین 1396، 03:02 ب‌ظ »

قبلا این کارها در سطح بزرگ و کوچک انجام شده. به عنوان مثال سر جریان D-link که به خاطر عدم انتشار سورس دستگاههاش که از کرنل لینوکس استفاده کرده بود، جریمه شد. اما اینکه شکایت بشه یا نشه، بستگی به اهمیت پروژه داره. به طور یقین کسی نمیاد به خاطر ساخت یک پروژه ی خانگی که سورسش رو منتشر نکردین از شما شکایت کنه. اما اگر پروژه معروف بشه و شباهت هایی یافت بشه، ممکنه از شما شکایت بشه و شما باید تو دادگاه از خودتون دفاع کنین.
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #6 : 21 فروردین 1396، 04:59 ب‌ظ »

قبلا این کارها در سطح بزرگ و کوچک انجام شده. به عنوان مثال سر جریان D-link که به خاطر عدم انتشار سورس دستگاههاش که از کرنل لینوکس استفاده کرده بود، جریمه شد.
...
چطور فهمیدن؟منظور از شباهت چه شباهتی هست؟چطور میشه ثابتش کرد؟
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #7 : 22 فروردین 1396، 02:05 ق‌ظ »
من حدس می زنم از روی باینری تولید شده هم تا حد خوبی می شه فهمید که این کد از یه پروژه ی دیگه استفاده می کنه..
مخصوصا اگه پروژه خیلی بزرگ بوده باشه..
ممکنه اسامی قبلی دیگه تو باینری نباشن و اسم توابع رو هم obfuscate کرده باشی،
ولی ساختارهای data و code تو جاهای مختلف باینری تولیدی تا حد زیادی مشابه می مونن..
فک می کنم تا حد زیادی ردش رو باینری می مونه و اون قدری همه جای کد تغییر نمی کنه که، یه سری سکانس های طولانی مشابه از دو باینری پیدا نشه..
مگر این که مثلا شما بیای به جز اسامی، تمام اون خطوط و ساختار و منطقش رو کلی تغییر بدی واسه دونه دونه ی توابع،
تا بایت های پشت سر هم مشابه تولید نشه، خوب این چه کاریه می ری کد خودتو می نویسی..  ::)
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1396، 02:08 ق‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #8 : 24 فروردین 1396، 10:57 ق‌ظ »
من حدس می زنم از روی باینری تولید شده هم تا حد خوبی می شه فهمید که این کد از یه پروژه ی دیگه استفاده می کنه..
یعنی رفتیم توی دادگاه باید بگیم مقایسه‌ی باینری انجام دادیم و اینطور شد؟بعد از چه ابزاری استفاده میکنن؟ابزاری خاصی هست یا همین cmp؟
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 25 فروردین 1396، 11:37 ب‌ظ »
به قول این دوستمون ، اگر ظاهر و باطن برنامه عوض بشه ، شما باز هم با همون ۳ تا کلیکت همه چیز و می فهمی ؟!
بله میفهمم

یا بهره هوشیت خیلی بالا ، یا این که از یه موس خیلی خاصی داری استفاده می کنی !
نیازی به بهره هوشی بالای من نیست، نیازی هم به موس خاص نیست. منو مسخره میکنی یا خودتو؟ ادبیاتت اصلا محترمانه نیست.
عرض کردم با مقایسه باینری، نیازی نیست من چیزی رو خودم دستی یا چشمی مقایسه کنم، دارم میدم به نرم افزار که واسم مقایسه کنه.

دوست عزیز به نظرم این ادبیات که شما استفاده می کنی خیلی جالب نیست و به مخاطب حس خوبی نمی ده.
نیازی به نظر شما نیست که حالا فکر کنی جالب هست یا نیست.
خب حس خوبی نمیده که نده، اینم مهم نیست. شما آزادی که نخونی.

مخصوصا اون قسمتی که گفتی «تابلو» . با این جور ادبیات من حس می کنم شما خیلی داری زور می زنی که ادای آدم های وارد رو در بیاری . به نظرم بهتر از یه لحن دیگ استفاده کنی و یکم کمتر به خودت فشار بیاری .
ادبیات من به خودم مربوطه، من آزادم که از هر ادبیاتی که البته مغایر با قوانین این سایت نباشه استفاده کنم. پس حس شما به خودت ربط داره.

من نیازی ندارم ادای کسی رو دربیارم، فقط توضیح دادم، حالا اینکه شما از حرف من آتیش گرفتی دیگه به خودت ربط داره  ;D
من هیچ توهینی به شما نکردم، ولی شما پشت سر هم داری توهین میکنی!

در ضمن، شما دست پیش نگیر، ادبیاتی که استفاده کردی اصلا مناسب نیست. پس اول حرف زدن خودت رو درست کن.
سوال پرسیدی، من هم محترمانه جواب دادم، پس شعور داشته باش به کسی که داره اطلاعاتت رو بالا میبره حداقل توهین نکن.

همونطور که قبلش گفتم، بازم تکرار میکنم ملکه ذهنت بشه، این کار خیلی سادس، من هم بارها و بارها انجامش دادم. فقط کار با یک نرم افزاره، خیلی هم سادس، فایل رو بهش میدی (یا بصورت پوشه، یا ستاپ، یا حتی بعد از نصب) کاملا مقایسه میکنه و نشونت هم میده چند درصد شبیه هست، کجاهاش عوض شده، حتی اینم میگه که فلانجای نرم افزار تغییر کرده یا چیزی اضافه شده!؟

من نمیدونم فهمیدن این چقدر سخته؟ شایدم تا حالا اطلاعی نداشتی و به نظرت حرفم الکی اومده، ولی از اینکه خودت میخوای همچین دزدی ای بکنی عصبانی شدی. کاملا تابلوئه

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 25 فروردین 1396، 11:44 ب‌ظ »
یعنی رفتیم توی دادگاه باید بگیم مقایسه‌ی باینری انجام دادیم و اینطور شد؟بعد از چه ابزاری استفاده میکنن؟ابزاری خاصی هست یا همین cmp؟
بله با این روش تا حد زیادی جواب میده و میشه فهمید، بارها این روش رو تست کردم، جواب داده. ولی حالا اینکه توی دادگاه بشه بهش استناد کرد رو باید قبلش با یه وکیل مشورت کرد.

توی لینوکس نمیدونم، ولی توی ویندوز ابزارهای زیادی هست که بخاطر قوانین این فروم خب نمیشه اسم برد، اگه جستجو کنید نمونه های خوبی میتونین پیدا کنین.

(متاسفانه توی شرکت بنا به دلایلی مجبورم از ویندوز روی سیستمم استفاده کنم، بخاطر همینم توی این مورد ابزار ویندوزی بیشتر میشناسم)