انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوال : اوبونتو یا زوبونتو ؟  (دفعات بازدید: 2982 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین cssir

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
سوال : اوبونتو یا زوبونتو ؟
« : 14 خرداد 1396، 05:51 ق‌ظ »
با سلام خدمت عزیزان لینوکسی. بنده میخوام لینوکسی بشم قبلا یه مدت کوتاه لینوکسی بودم که یکی از دوستان بهم Ubuntu رو معرفی کرد نصب کردم کمی سنگین بود از نظر سرعت پردازش. یکی دیگه از دوستان زوبونتو رو بهم پیشنهاد داد باز اون بهتر بود. پس صفر صفر نیستم تا حدودی در حد بابا آب داد بلدم.
حالا سوال بنده اینه به نظر شما کدوم رو نصب کنم بهتره و آیا لینوکسی بشم درایور و این چیزا رو از کجا نصب کنم و اینکه برنامه های کارربردی ویندوزی هم برای لینوکس هست که نصب کنم ؟

اساتید محترم لطفا راهنمایی های لازم را مبذول فرمایید.
پیشاپیش از شما متشکرم
Kind Regards
Ali Azimi
Email : cssir.ir@gmail.com

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
پاسخ : سوال : اوبونتو یا زوبونتو ؟
« پاسخ #1 : 14 خرداد 1396، 08:52 ق‌ظ »
سلام و درود بر شما
بهتون تبریک میگم بخاطر این تصمیم مهم اتون
در کل اوبونتو و زوبونتو هیچ فرقی در ذاتشون ندارن

اوبونتو
زوبونتو
لوبونتو
کوبونتو
اوبونتو گنوم و ...

همگی موارد بالا اوبونتو هستند و اگر تفاوتی در اسم اشون میبینید به میز کار هاشون ربط داره. انگار میگیم ظاهرشون ولی در نرم افزار و هسته و تنظیمات هیچ فرقی ندارن. کوبونتو معمولا سنگینه ولی افکت ها و زیبایی های خاص خودشو داره و برای سیستم های قوی پیشنهاد میشه. گنوم و اوبونتو هم برای سیستم های قدیمی سنگین اند. لوبونتو خیلی سبک که. خیلی سبکه و فکر نکنم سیستمی باشه که نتونه بالا بیارتش! اما من خودم زوبونتو رو دوست دارم در عین اینکه سرعت بالایی داره ، میشه با تنظیمات خیلی ساده شخصی سازیش کرد و به یه فرم زیبا و ساده در آورد. خوبی گنو لینوکس همینه که مثل ویندزد که کاربرش رو مجبور به استفاده از یه چیز ثابت میکنه، انتخاب های زیادی پیش روی کاربر میزاره. حتی اگر شما دانش اش رو داشته باشید میتونید برای خودشتون یه میزکار جدید بنویسید! و هیچ چیز تحمیلی در دنیای آزاد گنو لینوکسی نداریم. حتی سیستم های قدیمی با نصب لوبونتو میتونن از گنو لینوکس بهره مند بشن.

اگر دیدید که اوبونتو براتون سنگینه ، زوبونتو یا xubuntu (اوبونتو با میزکار xfce) نصب کنید. برای من که در سرعت از زمین تا آسمان فرق میکنه. برای من ، زوبونتو خیلی خوب و روان کار میکنه. هر سوالی هم که پیش اومد در همین انجمن تاپیک باز کنید تا دوستان راهنماییتون بکنن.

برای تغییر ظاهر زوبونتو هم یه مدت باهاش کار کنید و انگولک اش! کنید دستتون میاد همه چیز.
این ویدیو ها هم خوبن، آقای علیرضا امیر صمیمی ضبظ کردند که میتونید در سایتشون ببینید.

ویدیوی آموزش شخصی سازی میزکار XFCE (قسمت اول تا چهارم اضافه شد)
دسته بندی xfce
« آخرین ویرایش: 14 خرداد 1396، 08:56 ق‌ظ توسط آقای مهران »

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #2 : 14 خرداد 1396، 10:42 ق‌ظ »
زوبونتو سبکه اما کامل نیست.مثلا تو تنظیمات شبکه بخشی برای تنظیم پروکسی نیست.اکثر برنامه های خاص xfce که روی زوبونتو نصبه بنسبت میزکارهای دیگه کارایی نداره.
از نظر من ubuntu-mate نصب کن.هم سبکه هم کامل.
« آخرین ویرایش: 14 خرداد 1396، 03:35 ب‌ظ توسط md2014 »

آفلاین cssir

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 14 خرداد 1396، 01:19 ب‌ظ »
سلام و درود بر شما
بهتون تبریک میگم بخاطر این تصمیم مهم اتون
در کل اوبونتو و زوبونتو هیچ فرقی در ذاتشون ندارن

اوبونتو
زوبونتو
لوبونتو
کوبونتو
اوبونتو گنوم و ...

همگی موارد بالا اوبونتو هستند و اگر تفاوتی در اسم اشون میبینید به میز کار هاشون ربط داره. انگار میگیم ظاهرشون ولی در نرم افزار و هسته و تنظیمات هیچ فرقی ندارن. کوبونتو معمولا سنگینه ولی افکت ها و زیبایی های خاص خودشو داره و برای سیستم های قوی پیشنهاد میشه. گنوم و اوبونتو هم برای سیستم های قدیمی سنگین اند. لوبونتو خیلی سبک که. خیلی سبکه و فکر نکنم سیستمی باشه که نتونه بالا بیارتش! اما من خودم زوبونتو رو دوست دارم در عین اینکه سرعت بالایی داره ، میشه با تنظیمات خیلی ساده شخصی سازیش کرد و به یه فرم زیبا و ساده در آورد. خوبی گنو لینوکس همینه که مثل ویندزد که کاربرش رو مجبور به استفاده از یه چیز ثابت میکنه، انتخاب های زیادی پیش روی کاربر میزاره. حتی اگر شما دانش اش رو داشته باشید میتونید برای خودشتون یه میزکار جدید بنویسید! و هیچ چیز تحمیلی در دنیای آزاد گنو لینوکسی نداریم. حتی سیستم های قدیمی با نصب لوبونتو میتونن از گنو لینوکس بهره مند بشن.

اگر دیدید که اوبونتو براتون سنگینه ، زوبونتو یا xubuntu (اوبونتو با میزکار xfce) نصب کنید. برای من که در سرعت از زمین تا آسمان فرق میکنه. برای من ، زوبونتو خیلی خوب و روان کار میکنه. هر سوالی هم که پیش اومد در همین انجمن تاپیک باز کنید تا دوستان راهنماییتون بکنن.

برای تغییر ظاهر زوبونتو هم یه مدت باهاش کار کنید و انگولک اش! کنید دستتون میاد همه چیز.
این ویدیو ها هم خوبن، آقای علیرضا امیر صمیمی ضبظ کردند که میتونید در سایتشون ببینید.

ویدیوی آموزش شخصی سازی میزکار XFCE (قسمت اول تا چهارم اضافه شد)
دسته بندی xfce

تشکر میکنم بابت توضیحات دقیق و راهنمایی های ارزشمندتون. خیلی بهم کمک شد. واقعا ممنونم. پس فعلا من زوبونتو رو دنبال میکنم که به قول شما یچیزایی دستم بیاد. امیدوارم بتونم جزو کاربران دائم لینوکسی باشم. بازم از این که وقت گذاشتید سپاسگزارم
Kind Regards
Ali Azimi

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #4 : 14 خرداد 1396، 02:23 ب‌ظ »
به نظر من هم همون زوبونتو رو نصب کن.اگه باز رو سیستمت سنگین بود برو سراغ لوبونتو.
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #5 : 14 خرداد 1396، 02:37 ب‌ظ »
الآن زوبونتو رو از قبل نصب داری؟ اگه از قبل نصب شده داری، نمی‌خواد دستش بزنی، با همین برو جلو. اگه باز هم دیدی که سنگین هست برای سیستمت، نظر من این هست که لوبونتو نصب کن، تا سبک‌تر باشه. اوبونتو-ماته هم سبک هست. در هر صورت همشون یکی هستن، فقط ظاهرشون فرق می‌کنه، همشون اوبونتو هستن :)

آفلاین cssir

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 14 خرداد 1396، 11:27 ب‌ظ »
الآن زوبونتو رو از قبل نصب داری؟ اگه از قبل نصب شده داری، نمی‌خواد دستش بزنی، با همین برو جلو. اگه باز هم دیدی که سنگین هست برای سیستمت، نظر من این هست که لوبونتو نصب کن، تا سبک‌تر باشه. اوبونتو-ماته هم سبک هست. در هر صورت همشون یکی هستن، فقط ظاهرشون فرق می‌کنه، همشون اوبونتو هستن :)

بله الان در حال حاضر از Xubuntu V.16.04 استفاده میکنم. و به قول شما همین رو ادامه میدم چون اونقدرا هم سنگین نیست که بخواد اذیت کنه یا اختلالی پیش بیاره. ممنون بابت راهنمایی
Kind Regards
Ali Azimi

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3503
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #7 : 14 خرداد 1396، 11:49 ب‌ظ »
سلام.
برای تجربه‌ی گنولینوکس، شما فقط کافیه به کانفیگ سخت‌افزاریت توجه کنی. توزیع‌هایی که نسخه‌های بدون میزکار دارن، خب فرقی با هم ندارن. نهایتا در سیاست توسعه‌دادنشون با هم متفاوتن. ولی نسخه‌هایی که حاوی میزکار هستن، به خاطر فیچرهایی که دارن، سبک/سنگین هستن. برخلاف ویندوز که بدون محیط کاربریش کلا هیچی به حساب نمیاد! گنولینوکس کلا اون چیزیه که شما بدون محیط کاربری مشاهده می‌کنی. و میزکارها و باقی اقسام گرافیکی فقط برای آسون کردن روند یادگیری یا ارتباط با سیستم عامل ساخته شدن و ارتباط مستقیمی با گنو ندارن. (غیر از گنوم البته که یکی از پروژه‌های گنو هست) پس شما ببین کدوم توزیع برای سخت افزارت مناسبه. چون هر توزیعی با هرمیزکاری که داشته باشی، درنهایت به اون چیزی که نیاز داری، تبدیل میشه. بنابراین تمرکز کن روی نیازهات تا پیشرفتت سریع‌تر بشه.
پس اگه سخت افزارت خیلی قوی نیست، همین کار با زوبونتو رو ادامه بده و اصلاً دقت نکن که اسمش Xubuntu هست، یا میزکارش Xfce هست یا ورژنش 16.04 هست، شما با تمرکز براین‌که "گنو" داری، ادامه بده.  :)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین cssir

• Newbie
  • *
« پاسخ #8 : 15 خرداد 1396، 12:38 ق‌ظ »
سلام.
برای تجربه‌ی گنولینوکس، شما فقط کافیه به کانفیگ سخت‌افزاریت توجه کنی. توزیع‌هایی که نسخه‌های بدون میزکار دارن، خب فرقی با هم ندارن. نهایتا در سیاست توسعه‌دادنشون با هم متفاوتن. ولی نسخه‌هایی که حاوی میزکار هستن، به خاطر فیچرهایی که دارن، سبک/سنگین هستن. برخلاف ویندوز که بدون محیط کاربریش کلا هیچی به حساب نمیاد! گنولینوکس کلا اون چیزیه که شما بدون محیط کاربری مشاهده می‌کنی. و میزکارها و باقی اقسام گرافیکی فقط برای آسون کردن روند یادگیری یا ارتباط با سیستم عامل ساخته شدن و ارتباط مستقیمی با گنو ندارن. (غیر از گنوم البته که یکی از پروژه‌های گنو هست) پس شما ببین کدوم توزیع برای سخت افزارت مناسبه. چون هر توزیعی با هرمیزکاری که داشته باشی، درنهایت به اون چیزی که نیاز داری، تبدیل میشه. بنابراین تمرکز کن روی نیازهات تا پیشرفتت سریع‌تر بشه.
پس اگه سخت افزارت خیلی قوی نیست، همین کار با زوبونتو رو ادامه بده و اصلاً دقت نکن که اسمش Xubuntu هست، یا میزکارش Xfce هست یا ورژنش 16.04 هست، شما با تمرکز براین‌که "گنو" داری، ادامه بده.  :)

ممنون از توضیحات زیباتون. من قبلا علاقه ای به لینوکس نداشتم ولی از زمانی که وارد این انجمن شدم کلا ویندوز XP رو انداختم اونطرف (چون من هم لینوکس داشتم هم ویندوز) خیلی خوبه که به یه سیستم عامل این همه ارزش داده بشه و آدمو ترقیب کنن به یادگیری و ادامه لینوکس.
بازم ممنون از راهنماییتون و و قتی که گذاشتین
Kind Regards
Ali Azimi

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #9 : 15 خرداد 1396، 03:25 ق‌ظ »
سلام.

ممنون از توضیحات زیباتون. من قبلا علاقه ای به لینوکس نداشتم ولی از زمانی که وارد این انجمن شدم کلا ویندوز XP رو انداختم اونطرف (چون من هم لینوکس داشتم هم ویندوز) خیلی خوبه که به یه سیستم عامل این همه ارزش داده بشه و آدمو ترقیب کنن به یادگیری و ادامه لینوکس.

به قول دوستان: گنو/لینوکس یک سیستم‌عامل نیست، یک فرهنگ هست. در هر صورت خوش اومدی.  \\:D/

آفلاین cssir

• Newbie
  • *
« پاسخ #10 : 15 خرداد 1396، 05:26 ق‌ظ »
سلام.

به قول دوستان: گنو/لینوکس یک سیستم‌عامل نیست، یک فرهنگ هست. در هر صورت خوش اومدی.  \\:D/

ممنووووووووون  :D
Kind Regards
Ali Azimi