انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درخواست کمک از دوستات برای انتخاب زبان برنامه نویسی  (دفعات بازدید: 5122 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
بزار یه حرف خلاف جمع بزنم !
php و لا غیر ! D:
هم تحت وب می تونی کد  هم به صورت اسکریپتی ( مثل بش یا پایتون و... )‌ و هم برنامه های گرافیکی دسکتاپ !
توی وب که شاخ اصلا هیچ حرفی کسی نمی تونه روش بزنه ! php 7 و السلام !
توی cli ( اسکریپتی ) هم سرچ کن php cli  کتاب آموزشی و فیلم در موردش هست ببین و بخون عاشقش میشی !
در مورد برنامه های دسکتاپی هم می تونی یه سرچ بزنی تا وارد دنیاش شی D:

صرفا اینو گفتم که یه سری دوستان بدونن فقط پایتون آدم نیست :| php و روبی و ... هم هستن !

کلا برای شروع برو سراغ زبون های اسکریپتی | php , python , perl , ruby | و... :)
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین P.G

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 95
  • When you get online,My fingers are stuttering
شاید کمکت کنه ;) ;)

When you get online,My fingers are stuttering
گروه کاربران لینوکس تهران" title="گروه کاربران لینوکس تهران

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
خخخخ رفقا همه کافی‌اسکریبت رو فراموش کردین 😁😁😁😁😀😀😀
راستی منم میگم python و php  و اگه مخوای فقط بشینی و حرف بزنی سیستم انجام بده کافی‌اسکریبت البته از اسمشم پیداست اسکریبته و برای وب و جاوا اسکریبت ولی مخوای موخت سوت بکشه خخخخخ برو asm بعد قشنگ از زبان برنامه نویسی به یه گیم وقت گیر میرسی خخخخ(شوخی)
حالا بی شوخی
Python خوبه چون سادست و قدرت مند سرعت جواب دادنش در وب سرسام آور بالاست و فریمورکاشم راحت و همه منظوره حتی لازم نیست کد sql بزنی هم جانگو هم هرم(PyRamid) این دوتا فریم ورک های بزرگ وب نویسیشن.
ولی خوب php معروف تره و بازار کار و سرور های موجودشم بیشتر و کلا اگه توی پروژیی مشکلی داشتی کمک آماده زیاد گیر میاد تو نت برات که ازشون یاد بگیری.
البته من خودم با هیچ کدوم شروع نکردم من با ASP.net 4 شروع کردم ولی الان python و PyRamid کار می کنم و درحال یاد گیریه پایکیوتم.
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1396، 07:38 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
php و لا غیر ! D:
هم تحت وب می تونی کد  هم به صورت اسکریپتی ( مثل بش یا پایتون و... )‌ و هم برنامه های گرافیکی دسکتاپ !
توی cli ( اسکریپتی ) هم سرچ کن php cli  کتاب آموزشی و فیلم در موردش هست ببین و بخون عاشقش میشی !

صرفا اینو گفتم که یه سری دوستان بدونن فقط پایتون آدم نیست :| php و روبی و ... هم هستن !

پایتون و روبی هم برای تحت وب بسیار مناسب هستند و خیلی هم استفاده میشن، پرل رو هم میشه تحت وب زد، قبلا(و شاید الآن) برای نوشتن اسکریپت های CGI ازش استفاده میکردن.
وقتی یکی دو تا زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرید بقیه رو هم یاد میگیرد، در ضمن مطلب جادی رو هم فراموش نکنیم.
خخخخ رفقا همه کافی‌اسکریبت رو فراموش کردین 😁😁😁😁😀😀😀
راستی منم میگم python و php  و اگه مخوای فقط بشینی و حرف بزنی سیستم انجام بده کافی‌اسکریبت البته از اسمشم پیداست اسکریبته و برای وب و جاوا اسکریبت ولی مخوای موخت سوت بکشه خخخخخ برو asm بعد قشنگ از زبان برنامه نویسی به یه گیم وقت گیر میرسی خخخخ(شوخی)
حالا که بحث شوخی و اینا پیش اومد، من whitespace و brainf رو هم پیشنهاد میکنم، مخصوصا اولیه  8)
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1396، 08:41 ب‌ظ توسط فاروق »
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
php و لا غیر ! D:

من توی این زمنیه باید درمفابل شما بایستم:
به هیچ وجه php رو انتخاب نکنید. چرا؟ ۲ تا از دلایل رو اینجا مینویسم

۱- هرکاری که php بتونه انجام بده، زبانی مثل python یا ruby هم میتونه انجام بده. ولی برعکسش  کاملا صادق نیست. به خاطر وجود کتاب خانه های بیشتر برای python و ruby و اینکه برای general purpose بودن ساخته شدن توانایی بیشتری از php دارن که فقط برای web ساخته شده

۲-php is ugly! زبان های اسکریپتی قراره یادگیریشون، نوشتنشون و خوندنشون راحت باشه. تو این مورد ruby و python یکی از بهترین ها هستند. ولی حداقل من یکی تو یادگیری به عنوان زبان اول php مشکل داشتم. C رو راحت تر از php یاد گرفتم :|

درمورد تاپیک: به نظرم شما بهتره درمورد رشته های مهندسی نرم افزار تحقیق کنی. بعد بیای هدفت رو اعلام کنی که میخوای چی بسازی تا ما کمکت کنیم.

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
php و لا غیر ! D:

۱- هرکاری که php بتونه انجام بده، زبانی مثل python یا ruby هم میتونه انجام بده. ولی برعکسش  کاملا صادق نیست. به خاطر وجود کتاب خانه های بیشتر برای python و ruby و اینکه برای general purpose بودن ساخته شدن توانایی بیشتری از php دارن که فقط برای web ساخته شده

۲-php is ugly! زبان های اسکریپتی قراره یادگیریشون، نوشتنشون و خوندنشون راحت باشه. تو این مورد ruby و python یکی از بهترین ها هستند. ولی حداقل من یکی تو یادگیری به عنوان زبان اول php مشکل داشتم. C رو راحت تر از php یاد گرفتم :|

درمورد تاپیک: به نظرم شما بهتره درمورد رشته های مهندسی نرم افزار تحقیق کنی. بعد بیای هدفت رو اعلام کنی که میخوای چی بسازی تا ما کمکت کنیم.
با مورد یک موافقم
با مورد دو مخالفم
مثلا شما اگه loop بلد باشی دیگه فرقی بین این و اون نیست
i = 0
while i < 10:
print(i)
$i = 0;
while ($i < 10) {
echo $i;
}
همچنین یکی از ساده ترین ها php هست ولی منحصرا برای وب هست و برای وب به نظر من بهترین انتخابه
python و ruby سینتکس فوق العاده ای دارن
تا زمانی که هدف مشخص نباشه این بحث تمامی نداره ، همه ی زبان ها خوب اند ولی اگر در جای مناسب اشتفاده بشن

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
اقا من بالا زور زدم که اینو بگم php فقط برای وب نیست !
من برای نوشتن اسکریپت cli به جای پایتون و روبی از بش یا php استفاده می کنم | php بیشتر چون توش مهارت دارم ! :)
همچنین گفتم بالا از php می شه برای ساخت یه نرم افزار گرافیکی برای گنو استفاده کرد ( و حتی ویندوز هم میشه D: ) ولی بعضی ها می گن این کار عقلانی نیست D:
ولی من دوستش دارم ! :)

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
php و لا غیر ! D:

با مورد یک موافقم
با مورد دو مخالفم
مثلا شما اگه loop بلد باشی دیگه فرقی بین این و اون نیست
i = 0
while i < 10:
print(i)
$i = 0;
while ($i < 10) {
echo $i;
}
همچنین یکی از ساده ترین ها php هست ولی منحصرا برای وب هست و برای وب به نظر من بهترین انتخابه
python و ruby سینتکس فوق العاده ای دارن
تا زمانی که هدف مشخص نباشه این بحث تمامی نداره ، همه ی زبان ها خوب اند ولی اگر در جای مناسب اشتفاده بشن
زبان چیزی بیشتر از یک loop هست.
کلا C زبان کوچک تر و ساده تر و سخت تریه
php راحته ولی پیچیدس.
مثلا شی گرایی رو php و C مقایسه کنید

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
نقل‌قول
زبان چیزی بیشتر از یک loop هست.
کلا C زبان کوچک تر و ساده تر و سخت تریه
php راحته ولی پیچیدس.
مثلا شی گرایی رو php و C مقایسه کنید
من جایی نگفتم زبان برنامه نویسی محدود به یک loop است بلکه گفتم با فهم یک زبان برنامه نویسی ، یادگیری زبان های دیگه ساده تر میشه و مثالی که گفتم ، بیان سادگی php و مشابهت اون با python بود.
معمولا میگن c سخت تر از php است (البته که به افراد هم بستگی داره) ولی اگر به نظرسنجی ها دقت کنیم ، php & python & ruby جز ساده ترین ها هستن.
در مورد کلاس های php و python هم ، مثل قضیه ی loop ، تفاوت عظیمی وجود نداره. c رو هم خودت زحمتش رو بکش دیگه.

نقل‌قول
من برای نوشتن اسکریپت cli به جای پایتون و روبی از بش یا php استفاده می کنم | php بیشتر چون توش مهارت دارم ! :)
همچنین گفتم بالا از php می شه برای ساخت یه نرم افزار گرافیکی برای گنو استفاده کرد ( و حتی ویندوز هم میشه D: ) ولی بعضی ها می گن این کار عقلانی نیست D:
هر زبانی را بحر کاری ساختند!
میشه ساخت با ساختن فرق داره ، مثلا با php میشه برنامه نویسی اندروید کرد ولی نمیشه برنامه ی موفق اندرویدی ساخت ، میتونید کاری رو که جاوا اسکریپت در client انجام میده رو با پایتون هم پیاده کنیم ، ولی احتمالا بیش از چند هفته نمی تونیم به حیاتمون ادامه بدیم! اگر دوست دارید که هیچ ، کار خوبیه ، من هم در اوقات فراغت تست می کنم ولی :
هر زبانی را بحر کاری ساختند!

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
تقریبا با همه‌ی زبان ها میشه همه‌ی کار ها رو انجام داد اما نتیجه و کیفیت و زمان و اینا تفاوت داره، مثلا شما اگر با پایتون بازی بنویسی، performance سی پلاس پلاس رو نداره، یا بخوای با پرل GUI بنویسی که فکر کنم توصیه نمیکنم.
php و لا غیر ! D:

حتی اگر پایتون و روبی از پی اچ پی بهتر باشن، الآن شما چند تا هاست پیدا میکنی که پایتون دارن؟منظورم پشتیبانی و اینا هست.

+ تاپیک داره کش پیدا میکنه، نه؟
+ این سوال چندین بار پرسیده شده، هر بار هم همین وضع، صفحه ویکی یا همچین چیزی دوستان نمیخوان بسازن؟
+ جنگ بین زبان ها بیهوده هست.
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
نقل‌قول
+ این سوال چندین بار پرسیده شده، هر بار هم همین وضع، صفحه ویکی یا همچین چیزی دوستان نمیخوان بسازن؟

فاروق فکر نکنم انتخاب زبان به اوبونتو یا گنو ربطی داشته باشه براش وویکی بزنن D:
بعدشم یکی به هر حال باید پیش قدم شه :)
نقل‌قول
تقریبا با همه‌ی زبان ها میشه همه‌ی کار ها رو انجام داد اما نتیجه و کیفیت و زمان و اینا تفاوت داره، مثلا شما اگر با پایتون بازی بنویسی، performance سی پلاس پلاس رو نداره، یا بخوای با پرل GUI بنویسی که فکر کنم توصیه نمیکنم.

اره ولی پرفرمنس بین زبون های اسکریپتی تغریبا مشابه شاید تفاوت های خیلی جزئی داشته باشه !
یه جورایی عملکرد روبی | پایتون | پی اچ پی و... باهم انچنان فرقی نداره که بگیم نهه من یه نرم افزار رو با پایتون می نویسم عملکردش خیلی بهتر از روبیه و موارد دیگه  :P

نقل‌قول
+ جنگ بین زبان ها بیهوده هست.

بعلههه  ](*,)

------------ اقایی که می خواستی برنامه نویسی یاد بگیری ------

هر زبونی رو باهاش حال کردی بروو سراغش توش بهترین شوو مطمئن باش هم برات کار هست هم تفریح هم پول :)  8)

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
نقل‌قول

فاروق فکر نکنم انتخاب زبان به اوبونتو یا گنو ربطی داشته باشه براش وویکی بزنن D:
بعدشم یکی به هر حال باید پیش قدم شه :)
منظورم صفحه‌ای یا مطلبی چیزی هست، اینجوری که هر بار یک نفر این سوال رو میپرسه ۲ یا ۳ صفحه پست ارسال بشه جالب نیست.
نقل‌قول

اره ولی پرفرمنس بین زبون های اسکریپتی تغریبا مشابه شاید تفاوت های خیلی جزئی داشته باشه !
یه جورایی عملکرد روبی | پایتون | پی اچ پی و... باهم انچنان فرقی نداره که بگیم نهه من یه نرم افزار رو با پایتون می نویسم عملکردش خیلی بهتر از روبیه و موارد دیگه  :P
performance فقط یک مثال بود.

ویرایش:
بنظرم مطلب جادی روی linuxbook.ir به اندازه‌ی کافی خوب و مفید و خوانا هست که هر بار بجای دو صفحه بحث یک پیوند به اون بدیم :)
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1396، 01:49 ق‌ظ توسط فاروق »
کانال IRC

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
نقل‌قول
حتی اگر پایتون و روبی از پی اچ پی بهتر باشن، الآن شما چند تا هاست پیدا میکنی که پایتون دارن؟منظورم پشتیبانی و اینا هست.
فاروق جان ، داداش ، من چی گفتم عزیزم؟
برای وب ، php مناسب تره ، چون براش لاراول هست ، سیمفونی هست ، با وردپرس دو ساعته میتونی یه سایت باحال بزنی ، جوملا ی قدرتمند هست ، دروپال امن هست ، مشکل هاست هم نداری (البته برای همین لاراول هم مجبوری هاست بگیری وگرنه باید بیخیال php artisan بشی!)
اونجا که میگی "حتی اگر پایتون و روبی از پی اچ پی بهتر باشن" حتما منظورت در زمینه ی وب هست ، اگر کسی بیاد با روبی آن ریلز یا جانگو برنامه نویسی یه سایت رو انجام بده ، پروژه اش حتما اونقدری بزرگ هست که بتونه پول سرور هم بده ، اونقدر هم پربازدید هست که هیچ هاستینگی ، بهش هاست اشتراکی نده. دیگه منی که یه وبلاگ دارم هر ده سال یه بار میام توش مینویسم عید مبارک ، صرف نمیکنه برم با جانگو اونو بسازم ، همون php خام با تابع نویسی کفایت میکنه. مشکل بحث ما اینکه اومدیم بوگاتی و بوئینگ رو با هم مقایسه می کنیم ، نه با بوئینگ میشه رفت گردش ، نه با بوگاتی میشه پرواز کرد. حالا اگر روبی آن ریلز و جانگو و لاراول مقایسه می شدن یه چیزی ، ولی بحث زبون ها اشتباهه چون هر زبانی را بحر کاری ساختند!

آفلاین armiiin24

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
برای شروع  python یا ruby خیلی خوبه

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
من سی و رابی رو پیشنهاد میدم.
ساده، قدرتمند، منابع زیاد
سی رو بیشتر پیشنهاد می دم😀
حالا که بحث شوخی و اینا پیش اومد، من whitespace و brainf رو هم پیشنهاد میکنم، مخصوصا اولیه  8)
من npiet یا piet رو پیش می نهم😀