انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آپدیت کرنل اوبونتو!  (دفعات بازدید: 1755 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
  • winter is coming
آپدیت کرنل اوبونتو!
« : 13 تیر 1396، 12:30 ق‌ظ »
سلام دوستان
الان دیدم کرنل نسخه 4.12 استیبل 2 ساعت پیش ریلیز شد

https://www.kernel.org/

خواستم طبق آموزش زیر بروز رسانیش کنم ولی اینقدر گزینه برای کانفیگ های جدید اورد که کلا پشیمون شدم

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,56937.0.html

راه بهتری سراغ ندارین که راحت تر این کارو انجام بده یا سوال درباره کانفیگ های جدید نپرسه و خودش انجام بده؟ چون خیلی گزینه برای زدن y or n میاد ادم نمیفهمه کدوم رو باید چکار کنه :(
for the night is dark and full of terrors

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : آپدیت کرنل اوبونتو!
« پاسخ #1 : 13 تیر 1396، 01:35 ق‌ظ »
اگه دلیل خاصی برای استفاده از کرنل 4.12 ندارین (دلیل خاص منظورم چیزی عینه پشتیبانی سخت افزاری و ...) صبر کنین خود اوبونتو کرنل جدید رو بده
وقتی یک کرنل تو مخازن یک توزیع قرار می گیره که تغییرات لازم که برای پایداری و هماهنگی کافی با توزیع رو کرنل اعمال شده باشه پس صبر کنین تا این کرنل تو مخازن رسمی قرار بگیره ...
بعد با آپدیت کردن سیستم کرنل هم آپدیت می شه
اگه دوست دارین از آخرین ورژن های کرنل استفاده کنین توصیه ی من استفاده از آخرین نسخه ی پایدار اوبونتو هستش (الان اوبونتو 17.04 از نسخه ی کرنل 4.10 استفاده می کنه)
ولی اگه خیلی خیلی اصرار دارین که از آخرین آخرین نسخه ی کرنل استفاده کنین توصیه ی من استفاده از آخرین نسخه ی ناپایدار اوبونتو هستش (البته الان تا جایی که من اطلاع دارم artful هم از نسخه ی 4.10 لینوکس استفاده می کنه)
این رو هم در پایان بگم که هر دستوری که تو اینترنت دیدیدن اجرا نکنین چون ممکنه خسارت های جبران ناپذیری بهتون بزنه

پ.ن:این رو هم جهت اطلاعات عمومی اضافه کنم که حتی اگه از محتوی یک دستور مطمئن هم هستین باز با کپی پیست رانش نکنین مگر اینکه از سایت معتبری این کپی پیست رو انجام بدین
این نوع حمله به PasteJacking شهرت داره و تو این حمله شما وقتی یک متن یا دستور رو کپی می کنین (چه با Ctrl + V و چه با کلیک راست) محتویی که توی کلیپ بورد شما ذخیره میشه با محتویی که شما می بینین متفاوته برای تست کردن دستور echo no evil رو از این سایت کپی کنین و تو خط فرمان اجراش کنین :
https://security.love/Pastejacking/
همون طور که می بینین تو کلیپ بورد شما دستور echo evil ذخیره شده بود نه echo not evil !
واس همینه که می گم حتی اگه از یک دستور مطمئن هم هستید قبل اینتر زدن چک کنین چه برسه به اینکه یه دستوریو ندونی و اجراش کنی
البته اینو هم بگم که افزونه ی no script جلوی این نوع حمله رو می گیره چون جلوی اسکریپت های اجرایی توسط سایت گرفته می شه

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #2 : 13 تیر 1396، 07:35 ق‌ظ »
گمان نکنم شما نیاز به آپدیت کرنل داشته باشید.

البته در فایرفاکس با رفتن به about:config میشه جاوا اسکریپت رو غیر فعال کرد که واسه اونایی که امنیت براشون خیلی مهمه واجبه. ولی از زیبایی سایت هامی کاهه و ممکنه مشکلاتی هم در نمایش سایت ها پیش بیاد.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 13 تیر 1396، 11:39 ق‌ظ »
من این رو بهت نشون ندادم. با ریسک خودت ازش استفاده کن: https://github.com/teejee2008/ukuu
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • winter is coming
« پاسخ #4 : 13 تیر 1396، 03:40 ب‌ظ »
من این رو بهت نشون ندادم. با ریسک خودت ازش استفاده کن: https://github.com/teejee2008/ukuu

اها این باید خوب باشه مخصوصا برای تازه کارایی مثل من   :D
تستش میکنم خبرشو میدم  ;D

دلیل خاصی یا مشکلی با کرنل پیشفرض (۴.۴) ندارم فقط برا کنجکاوی و ... دارم انجام میدم چون جالب به نظر میرسه چیزیم واس از دست دادن ندارم  :D

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #5 : 13 تیر 1396، 03:57 ب‌ظ »
اگه اطلاعات مهمی ندارین و فقط دوست دارین با خراب کردن سیستم یاد بگیرین برای نصب کرنل می تونین به این لینک سر بزنین و فایل های .deb رو با توجه به ۶۴ یا ۳۲ بیت بودن سیستم نصب کنین:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.12/
اگه سیستمتون ۶۴ بیت باشه (amd64) پکیج های زیر رو با دستور sudo dpkg -i نصب کنین (اگه ۳۲ بیت باشه پکیج های مشابه رو باید دانلود کنین)
و دیگه نیازی به نصب ابزار ثانیوه و یا کامپایل از صفر هم نیست:
linux-headers-4.12.0-041200_4.12.0-041200.201707022031_all.deb
linux-headers-4.12.0-041200-generic_4.12.0-041200.201707022031_amd64.deb
linux-image-4.12.0-041200-generic_4.12.0-041200.201707022031_amd64.deb 
« آخرین ویرایش: 13 تیر 1396، 04:00 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • winter is coming
« پاسخ #6 : 13 تیر 1396، 04:05 ب‌ظ »

اقا دمت گرم خیلی برنامه روالیه کرنل ۴.۱۲ رو با موفقیت و بدون خطا و سوال های سخت نصب کرد  :D
فقط مشکل اینجاست که چطوری سوییچ کنم به کرنل ۴.۱۲ الان کرنل ۴.۴ در حال اجراست تو سیستم

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • winter is coming
« پاسخ #7 : 13 تیر 1396، 04:08 ب‌ظ »
اگه اطلاعات مهمی ندارین و فقط دوست دارین با خراب کردن سیستم یاد بگیرین برای نصب کرنل می تونین به این لینک سر بزنین و فایل های .deb رو با توجه به ۶۴ یا ۳۲ بیت بودن سیستم نصب کنین:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.12/
اگه سیستمتون ۶۴ بیت باشه (amd64) پکیج های زیر رو با دستور sudo dpkg -i نصب کنین (اگه ۳۲ بیت باشه پکیج های مشابه رو باید دانلود کنین)
و دیگه نیازی به نصب ابزار ثانیوه و یا کامپایل از صفر هم نیست:
linux-headers-4.12.0-041200_4.12.0-041200.201707022031_all.deb
linux-headers-4.12.0-041200-generic_4.12.0-041200.201707022031_amd64.deb
linux-image-4.12.0-041200-generic_4.12.0-041200.201707022031_amd64.deb 

عه پس اینم حتما باید تست کنم همین که سوالای سخت نپرسه خودش خیلیه چون برا ی غیر حرفه ای خیلی سوالای سختی میپرسه موقع نصب  :D

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #8 : 13 تیر 1396، 04:48 ب‌ظ »
عه پس اینم حتما باید تست کنم همین که سوالای سخت نپرسه خودش خیلیه چون برا ی غیر حرفه ای خیلی سوالای سختی میپرسه موقع نصب  :D
نه سوال سختی در کار نیست (اصلاً سوالی نمی پرسه) خودش همه کارا رو می کنه فقط کافیه این سه دستور رو اجرا کنین (البته اگه سیستمتون 64 بیت باشه و البته بعد دانلود و قرار گرفتن در مسیر دانلود) :
sudo dpkg -i linux-headers-4.12.0-041200_4.12.0-041200.201707022031_all.deb
sudo dpkg -i linux-headers-4.12.0-041200-generic_4.12.0-041200.201707022031_amd64.deb
sudo dpkg -i linux-image-4.12.0-041200-generic_4.12.0-041200.201707022031_amd64.deb

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #9 : 13 تیر 1396، 04:51 ب‌ظ »
فقط مشکل اینجاست که چطوری سوییچ کنم به کرنل ۴.۱۲ الان کرنل ۴.۴ در حال اجراست تو سیستم
بعد ری استارت خودش قاعدتاً باید آخرین نسخه ی کرنل رو باید لود کنه ولی اگه این اتفاق هم نیوفتاد می تونین تو گزینه های گراب انتخاب کنین که کرنل با کدوم ورژن لود بشه
در ضمن با این دستور می تونین چک کنین کدوم کرنل داره استفاده می شه:
uname -r

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • winter is coming
« پاسخ #10 : 13 تیر 1396، 05:01 ب‌ظ »
بعد ری استارت خودش قاعدتاً باید آخرین نسخه ی کرنل رو باید لود کنه ولی اگه این اتفاق هم نیوفتاد می تونین تو گزینه های گراب انتخاب کنین که کرنل با کدوم ورژن لود بشه
در ضمن با این دستور می تونین چک کنین کدوم کرنل داره استفاده می شه:
uname -r

الان که داره ۴.۴ استفاده میشه توی تنظیمات گراب هم رفتم کرنل ۴.۱۲ که نصب کرده بودم اصافه نشده بود که بخوام تغییرش بدم  :(

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #11 : 13 تیر 1396، 05:14 ب‌ظ »
خروجی این دستورات چیه ؟
sudo update-grub

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • winter is coming
« پاسخ #12 : 13 تیر 1396، 05:20 ب‌ظ »
خروجی این دستورات چیه ؟
sudo update-grub

اقا مشکل حل شد قبلا دستور اپدیت گراب رو ک میزدم خطا میداد چون ی خط توش نوشته بودم قبول نمیکرد اونو پاک کردم اپدیت کردم درست شد الان با کرنل ۴.۱۲ اومدم بالا همچی خوبه فقط یه مشکل داره رزولوشن صفحه ب هم خورده و توی تنظیمات رزولوشن ۱۶۰۰*۹۰۰ رو نمیشناسه و نمیتونم انتخابش کنم  :D
تنها مشکلی که دارم الان همینه بقیه چیزا اوکیه

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #13 : 13 تیر 1396، 05:29 ب‌ظ »
من که گفتم نصب دستی کرنل باعث مشکل می شه این مثلاً یکی از اون مشکلاس
برای حلش سعی کنین از قسمت additional drivers درایور گرافیکتون رو دوباره نصب کنین فک کنم موثر باشه اگه جواب نداد و یا نتونستین مشخصات سیستمتون رو بگین

در ضمن چون حدس می زنم فایل کانفیگ گراب رو دستکاری کرده باشین خروجی این دستور رو بذارین :
cat /etc/default/grub
« آخرین ویرایش: 13 تیر 1396، 05:35 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین amirabbas22

• Jr. Member
  • *
  • winter is coming
« پاسخ #14 : 13 تیر 1396، 05:59 ب‌ظ »
من که گفتم نصب دستی کرنل باعث مشکل می شه این مثلاً یکی از اون مشکلاس
برای حلش سعی کنین از قسمت additional drivers درایور گرافیکتون رو دوباره نصب کنین فک کنم موثر باشه اگه جواب نداد و یا نتونستین مشخصات سیستمتون رو بگین

در ضمن چون حدس می زنم فایل کانفیگ گراب رو دستکاری کرده باشین خروجی این دستور رو بذارین :
cat /etc/default/grub

خوشبختانه مشکل رزولوشن هم با xrandr درست شد
الان کلا مشکلی نداره اصا ارتقا کرنل لینوکس خیلی راحت بود با اون برنامه راه های دیگه خیلی برای تازه کارا سخت ترن بعدا اموزش کارایی که کردمو میذارم تو انجمن تا تازه کار تر از خودم بتونن به راحتی استفاده کنن  :D :D

فقط من تغییری توی سیستم با ارتقا کرنل مشاهده نکردم اصا نمیدونم چرا برای کرنل ورژن های جدید میدن مگه چه تغییراتی توی کرنل انجام میدن کلا؟