انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: اجرای لینوکس در ماشین مجازی  (دفعات بازدید: 1096 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین A3ed

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
اجرای لینوکس در ماشین مجازی
« : 13 تیر 1396، 10:33 ق‌ظ »
سلام
من دوتا هارد داشتم توی یکی ویندوز و توی یکی لینوکس اوبونتو
اومدم کل فایل های که تو هارد لینوکس بود انتقال دادم به ویندوز(چون هارد لینوکس داشت خراب میشد)
با استفاده از برنامه ext2explore کپی کردم

حالا میخوام فایل های لینوکسی که کپی کردم رو روی مجازی ساز مثلا vmware اجرا کنم چطوری همچین کاری کنم؟
اومدم کل فایل های لینوکس رو iso کردم بعد تو vmware اجرا کردم ولی ارور میده که سیستم عامل پیدا نشد

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
پاسخ : اجرای لینوکس در ماشین مجازی
« پاسخ #1 : 13 تیر 1396، 11:06 ق‌ظ »
نقل‌قول
اومدم کل فایل های که تو هارد لینوکس بود انتقال دادم به ویندوز(چون هارد لینوکس داشت خراب میشد)
من تا به حال نشنیدم که گنو لیوکس هارد رو خراب کنه و فکر نکنم این اتفاق برای کسی هم افتاده باشه. احتمالا منظور یه چیز دیگه بوده.

این کاری هم که میخوایید بکنید به این صورت که بیایی و کل فایل ها رو iso کنی و .. به نظرم غیر ممکنه. اگر در جایی خوندی لینک مطلب بده تا بشه در مورد اون روش بحث کرد.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #2 : 13 تیر 1396، 11:16 ق‌ظ »
نقل‌قول
اومدم کل فایل های لینوکس رو iso کردم بعد تو vmware اجرا کردم ولی ارور میده که سیستم عامل پیدا نشد
چنین چیزی ممکن نیست که شما فایل ها رو بیاین به فرمت iso در بیارین و بعداً ازش بوت بگیرین چون این فایل iso بوتیبل نیست اصلاً ...
فایل iso یا img یا هر فرمت دیگه ای به صورت بوتیبل قابل اجرا نیستن مگه بوت‌سکتورهای اون استاندارد و درست باشه.
الان این فایل iso شما با یک فایل زیپ هیچ تفاوتی نداره

و اگه شما می خواین از سیستم فعلیتون یک iso داشته باشین باید اول سیستم اوبونتو خودتون رو بالا بیارین بعدش اصطلاحاً اونو ریمستر کنین (البته راه های دیگه ای عینه بکاپ گرفتن و ... هم وجود داره) اگه یه سرچ تو انجمن در مورد نحوه ی ریمستر کردن و نحوه ی بکاپ گیری و یا گرفتن iso از سیستم سرچ کنین اطلاعات کافی رو بدست میارین

فقط توجه کنین که پست های خیلی قدیمی رو مطالعه نکنین چون خیلی از ابزارهای ریمستر کردن منسوخ شده و دیگه جوابگو نخواهد بود

نقل‌قول
من تا به حال نشنیدم که گنو لیوکس هارد رو خراب کنه و فکر نکنم این اتفاق برای کسی هم افتاده باشه. احتمالا منظور یه چیز دیگه بوده.
مهران جان فک کنم منظور دوستمون این بود که خود هارده داشت خراب می شد (مثلاً به دلیل قدیمی بودن و ...)
« آخرین ویرایش: 13 تیر 1396، 11:18 ق‌ظ توسط ali76 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 13 تیر 1396، 11:31 ق‌ظ »
شما می‌تونی با یه دیسک زنده بیای بالا و از اوبونتو با ابزار fsarchiver یه تصویر بگیری. بعد توی یه مدیر ماشین مجازی (ترجیحاً virtualbox، اینی که داری استفاده می‌کنی باگ‌هاش خیلی زیاده)، یه ماشین رو با دیسک زندهٔ اوبونتو بیاری بالا و توش با همون ابزار fsarchiver، تصویر رو برگردونی. ممکنه نیاز بشه گراب رو هم تعمیر کنی که از همون‌جا می‌تونی اقدام کنی: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Grub/Recover
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #4 : 13 تیر 1396، 01:25 ب‌ظ »
نقل‌قول
مهران جان فک کنم منظور دوستمون این بود که خود هارده داشت خراب می شد (مثلاً به دلیل قدیمی بودن و ...)
درست می فرمایی من اون قسمت دو تا هارد رو چشمم ندیده بود.

آفلاین A3ed

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
« پاسخ #5 : 13 تیر 1396، 03:20 ب‌ظ »
یه هارد جدید میخوام بخرم چطوری فایل های لینوکسی که دارم رو بریزم توی هارد جدید ؟
منظورم اینکه با چه برنامه ای میشه پارتیشن های لینوکس رو روی هارد ساخت بعد فایل ها رو انتقال داد؟
هارد قبلی هنوز سالمه آیا روشی برای هارد به هارد کردن هست؟
« آخرین ویرایش: 13 تیر 1396، 03:23 ب‌ظ توسط A3ed »

آفلاین احمد حقیقی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 229
  • MrRolling
« پاسخ #6 : 13 تیر 1396، 07:50 ب‌ظ »
گفتند که
اگر قصد انتقال کامل افراز‌ها رو دارید، fsarchiver ابزار خیلی خوبیه
“Open source is a development methodology; free software is a social movement”

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #7 : 16 تیر 1396، 01:38 ب‌ظ »
یه هارد جدید میخوام بخرم چطوری فایل های لینوکسی که دارم رو بریزم توی هارد جدید ؟
منظورم اینکه با چه برنامه ای میشه پارتیشن های لینوکس رو روی هارد ساخت بعد فایل ها رو انتقال داد؟
هارد قبلی هنوز سالمه آیا روشی برای هارد به هارد کردن هست؟

درود دوست عزیز.

شما میخواین فایل های سیستم عامل قبلی رو روی یک هارد دیگه ببرین و در هارد دیسک چدید سیستم عامل قبلی رو اجرا کنین. این حالت مثل این میمونه که شما پارتیشن نصب سیستم عامل رو در حال جا به جا کردن هستید. من یک بار مراحل رو در ماشین مجازی انجام دادم و با عکس براتون گذاشتم.

۱ - ابتدا پارتیشن های مربوطه رو در دستگاه ذخیره سازی مقصد ایجاد میکنین.
الان من توی عکس یه درایو ریشه دارم و یه swap و یه پارتیشن vdb هنوز پارتیشن بندی نشده.

بعد از پارتیشن بندی من هم یک پارتیشن ریشه و یک swap درست کردم در vdb

۲ -اوبونتو رو به صورت لایو بالا میارین و از اطلاعات پارتیشن های مربوطه یک کپی در مقصد میگیرین.
من الان باید vda1 رو در vdb1 ببرم. برای کپی کردن اطلاعات از دستور cp -a استفاده میکنم.

mkdir disk1
sudo mount /dev/vda1 disk1
mkdir disk2
sudo mount /dev/vdb1 disk2
sudo cp -a disk1/* disk2

در این مرحله کارمون با هارد دیسک اولی به اتمام رسید

۳ - آپدیت fstab

بسته به تنظیمات گرابتون ممکنه بشه این مرحله رو در آخر و بعد از نصب بوت لودر انجام داد. اما بهتره که قبل از نصب گراب انجام بشه. ما باید uuid هارو آپدیت کنیم. اول باید uuid هارو ببینیم.

lsblk -o name,uuid

که برای من به این شکل هستش

حالا فایل fstab قبلی رو باید ادیت کنیم. برای من در مسیر disk2/etc/fstab هستش.

sudo gedit disk2/etc/fstab

حالا فایل رو آپدیت میکنیم. الان این عکس بعد آپدیت هستش

فایل رو ذخیره میکنیم

۴ - تعمیر گراب.

از این آموزش که توی ویکی هست پیش میریم:

لینک:

https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1_%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D8%A8

من سیستم رو خاموش کردم و هارد اول رو دی اتچ کردم و از الان با هارد دوم کار دارم. (دقت کنین که الان یک هارد دارم، پس vdb ی قبلی الان vda میشه) دوباره لایو بالا میام. دستورات برای من:

sudo mount /dev/vdb1 /mnt
sudo mount --bind /dev/ /mnt/dev
sudo mount --bind /proc/ /mnt/proc
sudo mount --bind /sys/ /mnt/sys
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
sudo chroot /mnt
update-grub

کارمون اینجا تمومه.نهایتا کارمون رو انجام دادیم و اوبونتو رو به یه پارتیشن جدید منتقل کردیم. اینم عکس:

با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32