انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: ری اینیستال کردن یک برنامه نصب شده  (دفعات بازدید: 2424 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Arman123

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
من چطور می تونم یک برنامه نصب شده رو حذف و بدون این که دوباره دانلود کنم نصب کنم و خودم مکان نصب رو تعیین کنم ؟
« آخرین ویرایش: 28 تیر 1396، 06:42 ب‌ظ توسط Arman123 »

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
پاسخ : ریانیستال کردن یک برنامه نصب شده
« پاسخ #1 : 20 تیر 1396، 07:36 ب‌ظ »
بستگی به اون نرم افزارت داره.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #2 : 20 تیر 1396، 08:51 ب‌ظ »
ببین روند نصب نرم افزار یکم با ویندوز متفاوته !‌ اینجا همه چی فایله!‌
شما دستور whereis PROGNAME رو بزنی ( جای PROGNAME اسم برنامه ) مسیر هایی که برنامه فایل هاش رو کپی کرده میبینی می تونی اونا رو کپی کنی بزاری جای دیگه ( ولی پیشنهاد نمیشه D: )
اگه ابزاری که می خوای ازش استفاده کنی آزاد و یا اپن سورس باشه می تونی سورس فایلشو دانلود کنی و با فایل اجرایی اون اجراش کنی ( یه فایل زیپ یا tar  هست معمولا که از حالت فشرده خارج می کنی و استفادهش می کنی :) )
بعد راستی هدفت از این که می خوای مسیر فایل اجرایی رو تغییر بدی چیه ؟
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 20 تیر 1396، 11:43 ب‌ظ »
به صورت کلی میشه گفت که امکانش نیست. مکان نصب نرم‌افزارها مشخصه، سعی نکنید استانداردهای تعریف شده رو زیر پا بذارید، تنها براتون ایجاد مشکل می‌کنه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 21 تیر 1396، 12:18 ب‌ظ »
یعنی فکر می‌کنی سازنده‌های سیستم‌عامل نمی‌فهمن باید هر پرونده رو کجا بذارن؟ به صورت نظری غیرممکن نیست، ولی به صورت عملی فقط رایانه رو خراب می‌کنید با دستکاری جای پرونده‌ها. بهتره به‌جای این کار، در مورد HFS در یونیکس مطالعه کنید تا بدونید چرا این‌جایی که الآن هستن، بهترین جای ممکنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
« پاسخ #5 : 21 تیر 1396، 01:50 ب‌ظ »
یعنی فکر می‌کنی سازنده‌های سیستم‌عامل نمی‌فهمن باید هر پرونده رو کجا بذارن؟
البته مشکل استارتر اینکه فکر میکنه ساختار پوشه ها و ... مثل ویندزده و میشه قبل نصب مشخص کرد کجا بنصبه.

آفلاین ubearu

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 40
« پاسخ #6 : 22 تیر 1396، 02:52 ب‌ظ »
یعنی فکر می‌کنی سازنده‌های سیستم‌عامل نمی‌فهمن باید هر پرونده رو کجا بذارن؟ به صورت نظری غیرممکن نیست، ولی به صورت عملی فقط رایانه رو خراب می‌کنید با دستکاری جای پرونده‌ها. بهتره به‌جای این کار، در مورد HFS در یونیکس مطالعه کنید تا بدونید چرا این‌جایی که الآن هستن، بهترین جای ممکنه.
تنها مشکل من با این قضیه که نرم افزار های نصب شده توی روت قرار می گیرن اینه که اگه سیستم بهم بریزه و مجبور بشی از نو نصبش کنی همشون پاک میشن
هرچند ممکنه نرم افزار ها قدیمی شده باشند
و همچنین حجم کمی دارن ولی خب یه بازی مثل 0ad آپدیت بودن یا نبودنش مهم نیست و 500 mb واسه ی اینترنت ایران یه حجم نسبتا زیاد حساب میشه

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
« پاسخ #7 : 22 تیر 1396، 04:34 ب‌ظ »
نقل‌قول
تنها مشکل من با این قضیه که نرم افزار های نصب شده توی روت قرار می گیرن
هیچ کدوم در روت قرار نمی گیرن بلکه در پوشه های مخصوص اشون قرار می گیرن. ساختار پوشه ها رو مثل درختی در نظر بگیر که به چند شاخه تقسیم میشه و اون شاخه ها هم به شاخه های ریز تر و ...

اگر با موضوع آپدیت نبودن مشکلی نداری (که مسئله ی مهمی هم هست) میتونی بسته های deb اون نرم افزار مد نظر ات رو دانلود کنی و نگهداری واسه خودت و موقعی که نیاز داری با اونا نصب کنی چیزی رو که میخوایی. هر چند کار درستی نیس.

آفلاین ubearu

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 22 تیر 1396، 07:40 ب‌ظ »
نقل‌قول
من چطور می تونم یک برنامه نصب شده رو حذف و بدون این که دوباره دانلود کنم نصب کنم و خودم مکان نصب رو تعیین کنم ؟
نقل‌قول
تنها مشکل من با این قضیه که نرم افزار های نصب شده توی روت قرار می گیرن
هیچ کدوم در روت قرار نمی گیرن بلکه در پوشه های مخصوص اشون قرار می گیرن. ساختار پوشه ها رو مثل درختی در نظر بگیر که به چند شاخه تقسیم میشه و اون شاخه ها هم به شاخه های ریز تر و ...

اگر با موضوع آپدیت نبودن مشکلی نداری (که مسئله ی مهمی هم هست) میتونی بسته های deb اون نرم افزار مد نظر ات رو دانلود کنی و نگهداری واسه خودت و موقعی که نیاز داری با اونا نصب کنی چیزی رو که میخوایی. هر چند کار درستی نیس.
ممنون :) مستر بادیگارد ;D بیشتر نظرم یه نظر کلی بود
در ضمن می دونم میشه به usr var و و و پارتیشن مجزا اختصاص داد ولی عملا کاربردی نداره فقط home مهمه که جدا بشه
و بقیه عملا بخشی از روت حساب میشن و با فورمت شدن پارتیشن روت هنگام تعویض دیسترو usr var etc و غیره فورمت میشن
و فایل های deb هم همیشه توی نت در دسترس نیستن فقط در برخی موارد
البته  پکیج هایی که از طریق مخازن نصب میشن فابل های نصبش رو توی مسیر
/var/cache/apt/archives/
میشه پیدا کرد ولی خب به عنوان مثال در مورد یه بازی استفاده از این ها مشکل ساز نیستن ولی در مورد نرم افزار های کاربردی دیگه ممکنه آپدیت نبودن به سیستم صدمه بزنه در ضمن ممکنه فایل های پیش نیاز نصب نباشن و این دردسر ساز میشه برای همین تکیه به مخازن رسمی آسون تر و راحت تر و سریعترند
ولی از این طریق هم میشه نرم افزار ها رو انتقال داد و از نو نصب کرد بدون مجبور بودن دانلود دوباره هرچند فقط یه تئوریه
ولی خب استفاده از دیویدی هایی که نرم افزار های مخازن رو دارند هم برای کسانی که دسترسی زیادی به نت ندارند تجویز میشه!
ولی خب یکی از لازمه های دنیای لینوکس که کار ها رو خیلی سریع تر و امنیت و به روز بودن رو سبب میشه اینترنته
ولی به علت محدودیت حجم توی کشور ما خب برخی از این  قضیه که یکی از واجبات این دنیا اینترنته شاید از سمت لینوکس قدم گذاشتن حراص  داشته باشند
به عنوان مثال خود من که چند سال قبل از ویندوز استفاده می کردم هیچوقت سیستمم رو آپدیت نمی کردم و هیچ چیزی به اسم مخازن نرم افزار و آدپدیت امنیتی خبر نداشتم و البته نهایت عمری که یه ویندوز روی سیستم من داشت یه ماه بود ولی اوبونتوی ۱۵.۱۰ تا آخرین ماه پشتیبانیش بدون هیچ مشکلی روی سیستم کار کرد
در ضمن در توزیع لینوکس مینت وقتی یه بسته رو پاک می کردی و دوباره برای نصبش اقدام می کردی دوباره لازم به دانلود فایل نبود توی بقیه ی توزیع ها ممکنه صدق کنه ولی من تستش نکردم
در ضمن نسخه های پرتابل خیلی از نرم افزار ها هستن که می تونی هرجایی که بخوای ازش استفاده کنی هر فولدری که بخوای این در مورد بازی ها و خیلی از نرم افزار ها صدق می کنه
خلاصه می خوام بگم زیبایی ها و قدرتمندی ها و پایداری ها و پشتیبانی ها و غیره توی دنیای گنولینوکس اینقدر زیبا هستند که وجود نداشتن یه نصاب نرم افزار مثل مال ویندوز اصلا حس نمیشه بجاش چیزهایی وجود دارند که ۱۰۰ برابر بهتر از چیزایی هستند که توی ویندوز وجود دارند ما می تونیم یه نصاب ویندوز رو توی لینوکس اجرا کنیم فایل های exe و apk رو باز کنیم و تحلیل کنیم ویروس هایی که یه کاربر ویندوزی رو به تنگ میاره این جا مثل یه فایل متنی می مونه و به راحتی  حذف میشه

دوستان شاید فکر کنید حرفای من خیلی نامربوط به بحثه ولی اینطور نیست چیزی که ایشون توی صحبتاشون گفتن و خواستند همون نصاب نرم افزاری ویندوز مثل فایل های .msi هستش قصدشون یا کنجاوی در مورد لینوکسه یا مقایسه ی ویندوز و لینوکس و یا نقد و بررسی معایب ۱ لینوکسه

۱ ما این چیزا رو اصن معایب نمی دونیم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 24 تیر 1396، 06:33 ب‌ظ »
خلاصه می خوام بگم زیبایی ها و قدرتمندی ها و پایداری ها و پشتیبانی ها و غیره توی دنیای گنولینوکس اینقدر زیبا هستند که وجود نداشتن یه نصاب نرم افزار مثل مال ویندوز اصلا حس نمیشه بجاش چیزهایی وجود دارند که ۱۰۰ برابر بهتر از چیزایی هستند که توی ویندوز وجود دارن

یه جوری نوشتی انگار نداشتن اون نصاب ضعفه! اتّفاقاً درصدر زیادی از ناامنی ویندوز به خاطر داشتن اون نصّابه :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ubearu

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 26 تیر 1396، 04:39 ق‌ظ »
خلاصه می خوام بگم زیبایی ها و قدرتمندی ها و پایداری ها و پشتیبانی ها و غیره توی دنیای گنولینوکس اینقدر زیبا هستند که وجود نداشتن یه نصاب نرم افزار مثل مال ویندوز اصلا حس نمیشه بجاش چیزهایی وجود دارند که ۱۰۰ برابر بهتر از چیزایی هستند که توی ویندوز وجود دارن

یه جوری نوشتی انگار نداشتن اون نصاب ضعفه! اتّفاقاً درصدر زیادی از ناامنی ویندوز به خاطر داشتن اون نصّابه :D
صد در صد این یه ضعف نیست
مطمعنا نوشتن یه دستور نیم خطی برای نصب یه نرم افزار توی یه محیط ترمینالی بدون آلایش های گرافیکی خیلی سریع تر از یه نصاب گرافیکیه این حتی در مورد نصاب های گرافیکی خود گنو/لینوکس صدق ی کنه
مخصوصا که تمام اطلاعات از حجم و نوع و اسم بسته ها رو می ده که به راحتی میشه در مورد امن بودنشون جستجو کرد و ۹۰ درصد به سورسشون دسترسی داشت
به نظر من گنو/لینوس , ما [کاربرانش] رو خیلی تنبل کرده چون خیلی آسون تر و سریع تر از ویندوزه   :)

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
« پاسخ #11 : 26 تیر 1396، 12:05 ب‌ظ »
مثلا در ویندزد و گنو ۱۰ نرم افزار که همگی از یک کتابخانه استفاده می کنن ، نصب می کنیم. در گنو یک بار این کتابخانه نصب میشه و همه ی نرم افزار ها می تونن ازش استفاده کنن اما در ویندزد هر نرم افزار در درون خودش این کتابخانه رو داره. بعد یه مدتی توسعه دهنده ی اون کتابخانه متوجه میشه یه باگ امنیتی هست ، سریع میاد اصلاحش میکنه و یه ورژن جدید از اون رو میده بیرون. در گنو من با یه دستور می تونم بفهمم که چی ها نیاز به آپدیت دارن ، و یک بار اون کتابخانه رو آپدیت می کنم و مشکل امنیتی هر ده نرم افزارم حل میشه. اما در ویندزد مشکل تازه شروع میشه! اول اینکه سازنده ی نرم افزار باید خبر داشته باشه که اون بسته آپدیت شده ، بعد بیاد نرم افزار اش رو آپدیت کنه ، بعد من برم دونه دونه اون نرم افزار ها رو دانلود کنم ، بعد نصب کنم و بعد اگر عمری باقی موند! برم فروم ویندزدی و بگم نصب نرم افزار در ویندزد بهتر از لینوکسه!

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #12 : 27 تیر 1396، 12:16 ق‌ظ »
مثلا در ویندزد و گنو ۱۰ نرم افزار که همگی از یک کتابخانه استفاده می کنن ، نصب می کنیم. در گنو یک بار این کتابخانه نصب میشه و همه ی نرم افزار ها می تونن ازش استفاده کنن اما در ویندزد هر نرم افزار در درون خودش این کتابخانه رو داره. بعد یه مدتی توسعه دهنده ی اون کتابخانه متوجه میشه یه باگ امنیتی هست ، سریع میاد اصلاحش میکنه و یه ورژن جدید از اون رو میده بیرون. در گنو من با یه دستور می تونم بفهمم که چی ها نیاز به آپدیت دارن ، و یک بار اون کتابخانه رو آپدیت می کنم و مشکل امنیتی هر ده نرم افزارم حل میشه. اما در ویندزد مشکل تازه شروع میشه! اول اینکه سازنده ی نرم افزار باید خبر داشته باشه که اون بسته آپدیت شده ، بعد بیاد نرم افزار اش رو آپدیت کنه ، بعد من برم دونه دونه اون نرم افزار ها رو دانلود کنم ، بعد نصب کنم و بعد اگر عمری باقی موند! برم فروم ویندزدی و بگم نصب نرم افزار در ویندزد بهتر از لینوکسه!

خیر یه کمی دارید اشتب می زنید D:
اگه ارائه اقای امیر حسین گودرزی رو توی جشن انتشار دیده بودید چنین حرفی رو نمی زدید D:
محیط ایزوله که هر نرم افزار تمام پکیج هاش رو توی خودش نگه می داره و برای نصب هزار تا نرم افزار به زبان پایتون باید هزار بار اون مفسر پایتون رو توی اون برنامه نصب کرد مخصوص mac و یا اپ منیجر هایی مثل snappy هست :)
ویندوز و apt از محیط غیر ایزوله استفاده می کنند !

(فکر کنم ویدئوی ارائشون رو بتونی پیدا کنی :) )

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
« پاسخ #13 : 27 تیر 1396، 02:12 ق‌ظ »
خیر یه کمی دارید اشتب می زنید D:
اگه ارائه اقای امیر حسین گودرزی رو توی جشن انتشار دیده بودید چنین حرفی رو نمی زدید D:
محیط ایزوله که هر نرم افزار تمام پکیج هاش رو توی خودش نگه می داره و برای نصب هزار تا نرم افزار به زبان پایتون باید هزار بار اون مفسر پایتون رو توی اون برنامه نصب کرد مخصوص mac و یا اپ منیجر هایی مثل snappy هست :)
ویندوز و apt از محیط غیر ایزوله استفاده می کنند !

(فکر کنم ویدئوی ارائشون رو بتونی پیدا کنی :) )
بحث جالبیه چون میشه از توش چیزای تازه یاد گرفت.
اول اینکه من گفتم در گنو و منظورم فقط اوبونتو نبود و گنو فقط اوبونتو نیست. پس apt و snappy هم جای خود دارن!
اون ارائه رو ندیدم و نتونستم پیدا کنم.
اما در مورد ایزوله و غیر ایزوله ای که گفتی :
apt غیر ایزوله اس (یعنی از کتابخونه های اشتراکی استفاده می کنه)
ویندزد ایزوله اس (یه فایل دو و نیم گیگابایتی ایلیستراتور همه ی کتابخونه های مورد نیازشو داشت و موقع نصب توجه نمی کرد که خیلی از این کتابخونه ها ممکنه قبلا توسط فتوشاپ نصب شده باشن و شروع به نصب همه ی اونا میکرد)

apt اون مزیت امنیتی که گفتم رو داره اما مشکل هم داره مثلا قضیه ی همین استفاده از آخرین ورژن های نرم افزار که فرد مجبور میشد از مخزن غیر رسمی استفاده کنه و میرفت یه کتاب خونه ی اشتراکی رو هم آپدیت می کرد و ممکن بود سایر نرم افزار ها برای استفاده از اون کتاب خونه ی آپدیت شده دچار مشکل بشن و سیستم ناپایدار میشد.
ویندزد هم مشکلش اینکه هر بار باید کل نرم افزار رو از نو دانلود کنی و نصب کنی تا همین مسيله رو حل کنی.
اینجا snappy به کار میاد اینکه میتونه یک بسته ی مستقل رو با تمام نیاز مندی هاش نصب کنه (مثل ویندزد) اما میتونه در صورت تغییرات ، فقط تغییرات رو ایجاد کنه.

البته apt و snappy مزایا ی خودشونو دارن که خیلی هم زیاد هست! اما فقط این مورد رو من بررسی کردم و بقیه رو نادیده گرفتم.

حالا این حرف من بود و نمی تونم ارتباط پست شما رو که در پاسخ به پست من بیان شد رو درک کنم.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #14 : 27 تیر 1396، 01:29 ب‌ظ »
نقل‌قول
ویندزد ایزوله اس (یه فایل دو و نیم گیگابایتی ایلیستراتور همه ی کتابخونه های مورد نیازشو داشت و موقع نصب توجه نمی کرد که خیلی از این کتابخونه ها ممکنه قبلا توسط فتوشاپ نصب شده باشن و شروع به نصب همه ی اونا میکرد)

خب نه دیگه منم بالا گفتم که ویندوز اپیکیشناش ایزوله نیستن !
شما وقتی یه بازی رو نصب می کنی یک بار دایرکت ایکس و یا کامپایلر c++ رو نصب می کنی و برای بازی های دیگه می تونید از همونا استفاده کنید !

و حتی توی c# هم که dll ای رو اضافه می کنی بعد از خروجی گرفتن و ارائه فایل نصبی ه کاربر اون dll توی کل سیستم شخص مقابل نصب میشه نه فقط برای اون نرم افزار !