انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: شروع طراحی سایت  (دفعات بازدید: 1844 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین bahram1988

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 40
شروع طراحی سایت
« : 28 تیر 1396، 12:22 ب‌ظ »
سلام دوستان
برای طراحی یک سایت مشابه فیسبوک یا یوتیوب از چه راهی باید رفت ؟
لطفا پیشنهادتون رو بگید
۱- از کجا شروع کنم؟
۲- چه زبان های برنامه نویسی لازمه؟
۳- چه کتاب هایی؟
و...
سپاس از وقتی که میگذارید

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
پاسخ : شروع طراحی سایت
« پاسخ #1 : 28 تیر 1396، 01:06 ب‌ظ »
فیسبوک و یوتیوب که خیلی زوده برات! اونا n تا برنامه نویس دارن!

برای شروع طراحی و برنامه نویسی وب اول باید html و css یاد بگیری.
بعد باید یه زبان برای بک اند انتخاب کنی. الان php و پایتون و روبی مطرح تر هستن. روبی کار نکردم ولی پایتون خیلی خوبه. ولی من php رو توصیه می کنم چون منابع آموزشی اش خیلی خیلی زیاده. کافیه یه سرچ کنی.

بعد یه مدت که دستت عادت کرد به php ، جاوااسکریپت رو هم شروع کن. بعدش هم باید خودت مسیر رو انتخاب کنی. الان معمولا همه چی با فریمورک انجام میشه. مثلا ترکیب لاراول (فریمورک php) با vuejs (فریمورک جاوااسکریپت) واقعا عالی در میاد. ولی بازار کار وردپرس هم همین الان خیلی خوبه. کافیه فقط قالب رو طراحی کنی (html - css - javascript) و بعد از توابع وردپرس استفاده کنی تا یه سایت رو بتونی بالا بیاری.

اینکه بعد یادگیری php و javascript چیکار کنی ، بری سمت کدوم فریمورک ها و ... ، بستگی به شرایط و تصمیمات بعدی ات داره.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 28 تیر 1396، 01:27 ب‌ظ »
سلام دوستان
برای طراحی یک سایت مشابه فیسبوک یا یوتیوب از چه راهی باید رفت ؟
لطفا پیشنهادتون رو بگید
۱- از کجا شروع کنم؟
۲- چه زبان های برنامه نویسی لازمه؟
۳- چه کتاب هایی؟
و...
سپاس از وقتی که میگذارید
این راه خیلی طولانی هست. یک زبون که برای محیط وب مناسب باشه رو انتخاب کن و برپایه اون جلو برو. البته یک نفر نمی‌تونه وب‌گاهی مثل اون‌هایی که مثل زدی بنویسه، یه تیم بسیار قوی می‌خواد.

پس اول از همه بگرد ببین زبون‌هایی که برای concurrency خوب باشن چیا هستن. بعد همین رو بخون.

آفلاین bahram1988

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 28 تیر 1396، 05:13 ب‌ظ »
یه جا خونده بودم فیسبوک پروژه یه دانشجو بوده،درسته؟یا اشتباه متوجه شدم؟
من عجله ای ندارم،مهم برام رسیدن به اون سطحه،خواستم نظر خبره ها رو بپرسم که تو زمان صرفه جویی بشه!
به نظرتون کار با وردپرس یا جوملا و مشابه اینا می‌تونه مفید باشه؟یا دورم می‌کنه از هدف؟
سپاس از وقتی که میگذارید

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #4 : 28 تیر 1396، 05:25 ب‌ظ »
اینو بخون، هرجا سوال داشتی بپرش:

https://en.wikipedia.org/wiki/Web_application_development

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
« پاسخ #5 : 28 تیر 1396، 06:00 ب‌ظ »
عزیز خیلی گنگ حرف میزنی. یعنی چون وارد کار نشدی از اصتلاحاتی استفاده می کنی که نمی تونه منظورت رو برسونه.

یه جا خونده بودم فیسبوک پروژه یه دانشجو بوده،درسته؟یا اشتباه متوجه شدم؟
این فیسبوک که کار یه نفر نیس ولی اون فیسبوک اولیه رو تقریبا آره.

من عجله ای ندارم،مهم برام رسیدن به اون سطحه،
به کدوم سطح؟ فیسبوک رو که یه نفر نمی تونه پیاده کنه که. همین جیمیل رو مثال میزنم ، ببین فقط فرانت اش رو (ظاهر) چه تیمی نشسته توسعه داده. شاید یک نفر آغاز کننده باشه ولی ادامه ی مسیر همیشه به صورت تیمی انجام میشه و باید اعضای تیم اونقدر دانش و هماهنگی داشته باشن تا با هم پروژه رو پیش ببرن.

به نظرتون کار با وردپرس یا جوملا و مشابه اینا می‌تونه مفید باشه؟یا دورم می‌کنه از هدف؟
این طور که من درک کردم شما میخوایید خبره بشید. به نظرم cms های آماده مسیر مناسبی نیس. فقط دونستن زبان برنامه نویسی کافی نیستش بلکه شما باید بتونی با ابزاری که در اختیار داری کاری رو که میخوایی انجام بدی ، مثل یه شاعری که کلمات و حروف و واج ها رو میشونه کنار هم ، مثل یه مجسمه ساز ، اگرچه ابزار برای مجسمه سازی خیلی مهمه ولی روش استفاده از ابزار هم مهمه. میتونی در یک ماه php رو یاد بگیری ولی برای رسیدن به سطوح بالاتر باید تجربه کسب کنی ، بشینی پروژه های کوچیک انجام بدی ، بشینی پروژه هایی که هستن رو تحلیل کنی و ببینی از چه شیوه ای برای پیاده سازی استفاده کردن. اگر در این مسیر از یاد گرفتن خسته نشی مطمئنا موفق خواهی شد.

اول روی html و css تمرکز کن. بعدا بیا دوباره حرف بزنیم در موردش.

آفلاین bahram1988

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 28 تیر 1396، 06:32 ب‌ظ »
زنده باد آزاد اندیشان عزیز که با کمال محبت و بدون چشم داشت مشاوره میدن و از علم و دانششون به کم تجربه ها کمک میکنن،
بله دقیقا چون به قول آقا مهران مسلط نیستم واقعا نمیدونم چجوری بیان کنم،ولی تا همین جا اونچه مد نظرم بود رو فهمیدم باید چی کنم،فعلا یه مقدار باید کار کنم ادامه مسیر رو دوباره میام کمک میگیرم ازتون
سپاس از وقتی که میگذارید 😍

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #7 : 29 تیر 1396، 08:25 ب‌ظ »
ولی جدا هر مسیری رو میرید برید، فقط نزدیک PHP نشید. یکی از خجالت آورترین نرم افزارهای دنیاس.
..::Borderliner::..

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #8 : 29 تیر 1396، 09:09 ب‌ظ »
ولی جدا هر مسیری رو میرید برید، فقط نزدیک PHP نشید. یکی از خجالت آورترین نرم افزارهای دنیاس.
لطفا کاربران تازه وارد رو گمراه نکنید. پی اچ پی، در جایگاه خودش، یکی از بهترین زبون‌ها هست و خیلی از وب‌گاه‌های بزرگ از اون استفاده می‌کنن.

آفلاین bahram1988

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 30 تیر 1396، 12:13 ق‌ظ »
توضیح بیشتر بدید لطفا؛
من سایتای بزرگ رو که دیدم تقریبا توی همه ۱۰ سایت بزرگ و پر طرفدار از یوتیوب و فیسبوک و ... همه php رو داشتن به عنوان بخشی از برنامه نویسی سایتشون.
توضیح لطفا،
ممنون از وقتی که میگذارید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 31 تیر 1396، 06:16 ب‌ظ »
اتّفاقاً php برای شروع زبون خوبیه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #11 : 01 امرداد 1396، 02:38 ق‌ظ »
دوست عزیز من هیچگاه یک زبان برنامه نویسی را از نگاه خود به دیگران توصیه نکنید.
فردی که می خواهد زبانی را یاد بگیرد فقط با سلیقه یا استعداد خود باید انتخاب را انجام دهد.
مثلا شما روبی یا رست یا css و.... را دوست دارید و من python و Django و pyramid و.....
و شاید فردی دگر  لاراول و php یا #c و net.
به نظر من دوست ما برای انتخاب باید در مورد هر کدام کمی تحقیق کنه و طبق نیاز یا راحتی و حال و اسعداد انتخاب کنه.
راستش رو بخواید خود من برای لذت برنامه نویسی می کنم.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #12 : 06 امرداد 1396، 01:52 ب‌ظ »
توضیح بیشتر بدید لطفا؛
من سایتای بزرگ رو که دیدم تقریبا توی همه ۱۰ سایت بزرگ و پر طرفدار از یوتیوب و فیسبوک و ... همه php رو داشتن به عنوان بخشی از برنامه نویسی سایتشون.
توضیح لطفا،
به این دلیل: http://me.veekun.com/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/
و این دلیل: http://phpsadness.com/
و این دلیل: http://www.phpwtf.org/
و این دلیل: https://www.quaxio.com/wtf/php.html
و این دلیل: https://webonastick.com/php.html
 این دوتا رو هم میتونید ببینید:
https://www.quora.com/Is-PHP-a-badly-designed-programming-language
https://softwareengineering.stackexchange.com/questions/263389/why-is-php-so-hated

درمورد اینکه چرا شرکت های بزرگ استفاده میکنن ازش، داستان اینه که PHP زبان نسبتن قدیمیه ایه برای وب، و همونطور که آخرین لینک توضیح داده، اونموقع برنامه نویسها غیر از Perl و C انتخاب مهم دیگه ای نداشتن. از طرفی PHP آسون بود و برنامه نویسای بیشتری توش مهارت پیدا کردن، برای همین انقد استفاده ازش گسترده شد. ولی PHP نقص های زیادی داره که به این زودی برطرف هم نمیشه، سرعت بدی داره، نیاز به Multi-threading هست (که خوش‌ایند نیست به هیچ وجه) و مشکلات طراحی خود زبان. اگه میخواید یه پلتفرم درست حسابی کار کنید، توصیه من Node.js هستش، که برنامه نویسی Event-driven و Non-blocking اش خیلی بهتون کمک میکنه تا با کمترین مقدار و ساده ترین کد، بتونید سروری بنویسید که سرعت قابل توجهی داشته باشه. ولی خب بقیه فریم‌ورک ها و پلتفرم ها هم خوبن. اگه خیلی خفن هستید میتونید از Elixir هم استفاده کنید، که باهاش برنامه های Fault-Tolerant مینویسن، و خوراک وبه، هرچند برنامه نویسی Functional کار هر کسی نیس. برای اینکه ضربه آخر رو هم زده باشم، میتونید این رو هم ببینید:  :D
https://wiki.theory.org/index.php/YourLanguageSucks#PHP_sucks_because
..::Borderliner::..

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • دبیان + xfce
« پاسخ #13 : 06 امرداد 1396، 03:20 ب‌ظ »
درمورد اینکه چرا شرکت های بزرگ استفاده میکنن ازش، داستان اینه که ...
ممنون از بیان تجربیاتتون.
عزیز سه تا از لینک هایی رو که داده بودی قبلا به طور مفصل خونده بودم و بقیه رو هم یه نگاهی انداختم. خیلی از مسایل مطرح شده صحیح هستند ولی مشکل می تونن نباشن. ایراداتی که به جاوا اسکریپت نسبت داده میشه خیلی بیشتر از PHP هم هست. به شخصه به تازگی البته به این دیدگاه رسیدم که نه زبونی رو بکوبم و نه ببرم آسمون ها و ستایش کنم. زبان ها ابزارهایی هستن که ما بتونیم رویاهامون رو باهاش پیاده کنم. (طبیعتا نیاز هامونو رفع کنیم و پول هم در بیاریم!) انتخاب زبان مثل ژن میمونه (البته نه مثل اون دوستمون که موجودات رو به دو گروه ژن مطلوب [موفق] و نامطلوب تقسیم می کرد!) انتخاب زبان با قابلیت های بیشتر و سرعت بالاتر میتونه آدمو جلو بندازه ولی همه چیز نیس. اینکه ما چقدر مهارت برنامه نویسی داشته باشیم و چقدر از شیوه های نوشتن کد و ... استفاده کنیم میتونه تعیین کننده باشه.

همین طوری: یکی میگفت که سی خیلی سریع تر از پایتونه (کاملا قبول!) ولی برای انجام یک کار ساده از راه خیلی بد رفته بود به گونه ای که برای حل اون مسئله نرم افزار نوشته شده با پایتون دو برابر سریع تر بود!

در مورد مقایسه ی performance هم شرایط برابر در نظر گرفته نشده. php 7 دو برابر سریع تر شده و php fpm + nginx اونقدری سریع هست که نیاز های سایت های خیلی سنگین رو براورده کنه.

و آخر چیزی که به ذهنم میرسه (البته نظر شخصیه) فردی که میخواد برنامه نویس خوبی باشه بهتره یک حوزه رو انتخاب کنه و یک زبون رو به صورت جرفه ای دنبال کنه (هر زبونی که باهاش راحت تر باشه و باهاش بیشتر بتونه ارتباط برقرار کنه) و زبون ها و پلتفرم های دیگه رو در حد نیاز یاد بگیره تا در آینده راحت تر بتونه به تکنولوژی های جدیدتر سوییچ کنه ولی در مورد سوال کننده ، باز هم به نظرم PHP برای شروع بهتره. البته انتظار میره که استارتر هم تحقیقات لازم رو بکنه و به مطالب مطرح شده در این تاپیک اکتفا نکنه.

آفلاین bahram1988

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 06 امرداد 1396، 04:23 ب‌ظ »
سپاس فراوان از هر دو بزرگوار