انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ایراد در نصب اوبونتو بر روی سیستم دو هاردی  (دفعات بازدید: 4490 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
سلام و وقتتون بخیر , مشکل من برای نصب اوبونتو 17.04 و همینطور 16.04 هست که از روی فلش مموری بوت میکنم برای نصب .

من دوتا هارد دارم که یکیش هیبریدی 128 گیگی هست و ویندوز 10 روش نصبه و یک هارد یک ترابایتی(نوع پارتیشن بندیشون هم GPT هست )
من فضای مورد نیاز برای پارتیشن های root و swap رو , روی هارد یک ترابایتی ایجاد کردم(55 گیگ / 40 تا root و 15 تا swap) ، موقع نصب اوبونتو و تنظيم کردن پارتیشن های root و swap ،زیر همون صفحه یک آدرس میخواد برای بوت لودر ، که به طور پيشفرض روی sda یا همون هارد هیبریدی قرار داره، مثل تصویر زیر :

که این sda رو قبول نمیکنه و میگه باید تغییر بدم , مثل تصویر زیر :

و همینطور تصویر زیر که هیچکدوم از اون گزینه ها که انتخاب میکنم, اوکی نمیشه و مجبور به ریستارت سیستم و نصب مجدد میشم .

موقع نصب مجدد دوباره پارتیشن هارو مشخص میکنم و مثل تصویر زیر ,مکان بوت لودر رو روی هارد یک ترابایتی (هاردی که root و swap روش هست) میزارم و میرم جلو

و مثل تصویر زیر پیغام اتمام نصب رو میده و ریستارت میکنم تا نصب تکمیل شه .

موقع بالا اومدن اول اینکه همچین تصویری ,مثل تصویر زیر میاد :

و بعدش صفحه بنفش رنگه grub میاد تا از بین اوبونتو و ویندوز یکی رو انتخاب کنم تا بوت بشه :

تصویر زیر برای موقعی هست که ویندوز 10 رو انتخاب میکنم تا بوت بشه :

و اینیکی تصویر هم برای موقعی هست که اوبونتو رو انتخاب میکنم تا بوت بشه :

یعنی در هر صورت نه ویندوز 10 بالا میاد از طریق صفحه بنفش رنگ و نه اوبونتو , تا اینکه برم تنظیمات بوت رو عوض کنم و اولویت بوت رو به خود ویندوز 10 بدم .
و اینطوری میشه که اوبونتو بالا نمیاد و فقط ویندوز کار میکنه , چندین بار امتحان و تجدید نصب کردم اما درست نشد و همینطور میمونه .

از دوستان میخوام کمی راهنمایی کنن (با توجه به دو هاردی بودن سیستم که یکیش SSD هست و ویندوز 10 روشه و اونیکی معمولی ) :)

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : ایراد در نصب اوبونتو بر روی سیستم دو هاردی
« پاسخ #1 : 12 امرداد 1396، 12:30 ق‌ظ »
با سلام
در مورد اوبونتو ؛ به احتمال خیلی خیلی زیاد مشکل از عدم هم خوانی گرافیک با کرنل هستش راه حلش اینه که شما سیستمو با پارامتر کرنل nomodeset بالا بیارین به این صورت:
توی گراب با دکمه های حهت دار کیبورد بیارین روی اوبونتو بعد دکمه e کیبورد رو بزنین (البته به صورت پیش فرض روی اوبونتو هستش و کافیه شما فقط دکمه ی e رو بزنین) حالا به یک محیط جدید از همون گراب وارد می شین
توی این محیط دنبال کلمه ی quiet splash بگردین بعد در امتداد اون کلمه ی nomodeset رو وارد  کنین یعنی باید یه چیزی شبیه به این شکلی بشه :
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"حالا دکمه های ترکیبی Ctrl + X رو فشار بدین حالا سیستم قاعدتاً باید بالا بیاد و دیگه گیر نکنه (البته ممکنه آیکون ها کمی بزرگ و دارای رزولویشن پایین تر باشن)
حالا که اوبونتو اومد شما به قسمت زیر برین :
System Settings >> Software & Updateبعد از تب Additional Drivers درایور اختصاصی (همونی که جلوش Proprietary داره) مربوط به پردازنده ی گرافیکی تون رو نصب کنین بعدش روی close بزنین و برین حالا سیستمو ری استارت کنین ...
الان اوبونتو بدون مشکل باید بالا بیاد

در مورد مشکل ویندوز هم باید بگم مشکل از اینه که پارتیشن بوت اوبونتو (البته فقط تو همین مورد شما و نه همیشه) میاد پارتیشن بوت ویندوز رو پاک می کنه (بخوام دقیق تر بگم فایل /boot/bcd رو پاک می کنه) و خودشو جای اون می نشونه  پس برای تعمییرش همون مراحل گفته شده توی شکل رو انجام بدین (تو همون اخطار ویندوز) ...
اگه اون راه حل گفته شده توی شکل هم جواب نداد با دیسک ویندوز بوت بگیرین  بعد از قسمت عیب یابی (troubleshoot) برین به قسمت command بعد توش این دستورات رو بزنین :
bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
بعدش که بوت ویندوز تعمیر شد یه پارتیشن بوت مجزا برای اوبونتو بسازین (اون طور که از شکل فهمیدم ظاهراً شما فقط پارتیشن های روت و swap رو ساختین) و گراب رو تو همون پارتیشن بوت نصب کنین

امیدوارم هر دو مشکلتون حل بشه ...

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *

امیدوارم هر دو مشکلتون حل بشه ...

ممنون بابت راهنمایی , اما بجای این کارهایی که گفتید (چون من اوبونتو رو همون موقع پاک کردم) میتونم موقع نصب , پارتیشن بوت رو تعیین کنم تا مشکل دومی (یعنی مشکل در بوت ویندوز 10) به وجود نیاد ؟ اگر آره لطف میکنید نحوه تعیین پارتیشن بوت رو بگید و مقدار فضایی که لازم داره(و نوع فرمت) .

من در کل انقدر فضا دارم که میتونم برای لینوکس اختصاص بدم (مجموع 180 و 52 ) شما لطف می کنید فضای پیشنهادی برای پارتیشن های swap , root (و یا حتی home) هم بگید که چقدر باشه که تا مدت ها به مشکل کمبود فضا بر نخورم . ( رم سیستم 12 گیگ هست)
پیشاپیش ممنون
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1396، 05:51 ب‌ظ توسط SiGnoR »

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
دوبرابر رم سوآپ، ۴۰ گیگ روت، بقیه کلن هوم.

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *
پست اولم رو هم خوندید ؟ چون مشکل بوت هم داشتم !
و اینکه میگن حافظه رم اگر زیاد باشه , نیازی به پارتیشن سوآپ با حجم زیاد نیست , چون رم 12 گیگه .

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
بله. اررور مربوط به گرابه. با بوت ریپیر دوباره نصبش کنید، بعد از خود اوبونتو.
در ضمن، اولویت بوت با کدوم هارده؟ این هم مهمه.
موقع نصب اوبونتو، از همون هارد پارتیشنی انتخاب کنید که:
۸۰۰ مگ
fat 32
ماونت در /boot/efi باشه.

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
تو عکس ۷م،‌
/dev/sda رو بکنید /dev/sdb

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت

سواپ حداکثر ۴ گیگ چون بیشتر از این هم مصرف نمیشه معمولا همین هم زیاد هست اگر هم ۲ گیگ هم بزارند معمولا مشکلی پیش نمیاد اینکه میگن دوبرابر رم مال گذشته هست که رم ۲۵۶ و ۵۱۲ و این حدود بود امروزه  دیگر این قاعده کاربردی ندارد مثلا ممکن است همین فرد ۸ گیگ رم اشته باشد که اگر اینطور باشه باید ۱۶ گیگ سواپ درست کند
روت هم اگر زیاد نرم‌افزار نصب نمی کنید ۲۰-۲۵ تا کافی هست حالا برای احتیاط ۳۰ تا
home هم محل ذخیره فایل‌های شخصی هست و تنظیمات مربوط به کاربر مثلا اگر ویرچوال باکس داشته باشید یک os در آن نصب کنید اگر حجمش مثلا ۲۰ گیگ باشه این حجم در پارتیشن home ذخیره می‌شود. که بستگی به خودتان دارد و سلیقه‌ای استاگر محدودیت حجم ندارید به نظر من حداقل ۳۰-۴۰ گیگ بزارید تا مشکلی پیش نیاد البته بیشر گذاشتن ضرری ندارد. البته بعدا به مرور زمان با کسب تجربه می‌فهمید چقدر حجم بگذارید
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *
بله. اررور مربوط به گرابه. با بوت ریپیر دوباره نصبش کنید، بعد از خود اوبونتو.
در ضمن، اولویت بوت با کدوم هارده؟ این هم مهمه.
موقع نصب اوبونتو، از همون هارد پارتیشنی انتخاب کنید که:
۸۰۰ مگ
fat 32
ماونت در /boot/efi باشه.
اولویت بوت با هارد SSD هست که توی لیست sda حساب میشه و روی اون هارد نمیشه تعریف کرد چیزی رو چون ارور میده!

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت

من فکر می‌کنم مشکل شما این است که سعی دارید دوتا سیستم عامل را در دوتا دیسک جدا (منظور یکی ssd و دیگری هارد) نصب کنید و هر دو را در یک بوت لودر داشته باشید اگر می‌توانستید اوبونتو را هم در ssd نصب کنید مشکل حل می‌شد (البته به استثنای مشکلی گرافیک که ali76 کامل توضیح دادن) البته اینطور که به نظر می‌رسد ظرفیت ssd شما کم است
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *

من فکر می‌کنم مشکل شما این است که سعی دارید دوتا سیستم عامل را در دوتا دیسک جدا (منظور یکی ssd و دیگری هارد) نصب کنید و هر دو را در یک بوت لودر داشته باشید اگر می‌توانستید اوبونتو را هم در ssd نصب کنید مشکل حل می‌شد (البته به استثنای مشکلی گرافیک که ali76 کامل توضیح دادن) البته اینطور که به نظر می‌رسد ظرفیت ssd شما کم است

بله مشکل من همین هست ! اما راه حل هنوز پیدا نکردم

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت

بله مشکل من همین هست ! اما راه حل هنوز پیدا نکردم

ظرفیت ssd شما چقدره که ببینیم میشه حداقل ۲۰-۲۵ تایی برای روت در ssd ساخت یا نه؟ و اگه بشود home  را در هارد ساخت یا اینکه home را بعدا به هارد انتقال داد
ظاهرا ssd شما gpt  است و یک ویندوز روی ان نصب است درست؟
ایا هارد هم gpt است؟
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1396، 06:49 ب‌ظ توسط ubulink »

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *
ظرفیت ssd شما چقدره که ببینیم میشه حداقل ۲۰-۲۵ تایی برای روت در ssd ساخت یا نه؟ و اگه بشود home  را در هارد ساخت یا اینکه home را بعدا به هارد انتقال داد
ایا هارد هم gpt است؟
ظرفیتش 118 گیگ اما در حال حاضر فقط 26 گیگ خالی دارم ازش !
بله هردو هارد از نوع GPT هستن .

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
ایا هارد هم gpt است؟
ظرفیتش 118 گیگ اما در حال حاضر فقط 26 گیگ خالی دارم ازش !
بله هردو هارد از نوع GPT هستن .

۱۱۸ گیگ ssd دارید ان وقت میخواید اوبونتو رو روی هارد نصب کنید!؟ اطلاعات روی ssd رو به هارد انتقال بدید تا ssd برای نصب اوبونتو خالی بشه. اگر یک ویندوز روی ssd داشته باشید می توانید کلی فضای خالی برای نصب اوبونتو ایجاد کنید البته اگر ویندوز اورجینال هست مراقب باشید پارتیشن ریکاوری ویندوز را حذف نکنید
اگر لیست پارتیشن‌های ssd رو هم بزارید بهتر میشه راهنمایی کرد

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *
۱۱۸ گیگ ssd دارید ان وقت میخواید اوبونتو رو روی هارد نصب کنید!؟ اطلاعات روی ssd رو به هارد انتقال بدید تا ssd برای نصب اوبونتو خالی بشه. اگر یک ویندوز روی ssd داشته باشید می توانید کلی فضای خالی برای نصب اوبونتو ایجاد کنید البته اگر ویندوز اورجینال هست مراقب باشید پارتیشن ریکاوری ویندوز را حذف نکنید
اگر لیست پارتیشن‌های ssd رو هم بزارید بهتر میشه راهنمایی کرد
118 گیگ کلا اختصاص داده شده به درایو C که ویندوز اورجینال روش نصبه و همینطور بعضی نرم افزار ها (مثل ویژوال استودیو و ...) که بیشترین حجم رو دارن . در حال حاضر هم 37 گیگ خالی هست بعد از خالی کردن .