انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: openSUSE مشکلات کمتری دارد ؟ [حل شد]  (دفعات بازدید: 13215 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
openSUSE مشکلات کمتری دارد ؟ [حل شد]
« : 26 امرداد 1396، 01:42 ب‌ظ »
سلام

یکی از دوستان زحمت کشیدن و یک راهنمایی دادن درباره اینکه زوزه نصب کنم ...

در یکی از تاپیک ها گفتم بودم چرا مشکلات گنو/لینوکس زیاده :‌ http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,146323.msg1145111.html#msg1145111

خب متاسفانه تاپیک بالایی بسته شد به هر دلیلی ...

دوستمون بیان کردن که :
نقل‌قول
دوست من من هم لبتابی داشتم که در پشتیبانی سخت افزار در 90 در صد توزیح ها مشکل داشت و حتی لگ بود اونم خیلی بد البته بعد از چند ساعت کار خوب خودم این مشکلات رو حل می کردم گاهی با سرج گاهی باپرسش.
تا این که OpenSuse Tumbleweed رو نصب کردم واقعا محشره بهتره شما هم یک بار تستش کنید. عالیه.
ایا کسایی که زوزه داشتن هم موافقن ؟

ممنون ...
« آخرین ویرایش: 30 امرداد 1396، 10:36 ق‌ظ توسط Al!R3Za »
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : openSUSE مشکلات کمتری دارد ؟
« پاسخ #1 : 26 امرداد 1396، 02:17 ب‌ظ »
پشتیبانی از سخت افزار ربطی به توزیع نداره! ربط به هسته (لینوکس) و سفت‌افزار (firmware)های لود شده داره. بعضی توزیع‌ها مثل دبیان، به صورت پیش‌فرض یه هسته صد در صد آزاد نصب می‌کنن، که بعد اگه کاربر خواست به انتخاب خودش یا در حین نصب یا بعد از نصب، اون سفت‌افزارهای غیرآزاد رو هم نصب می‌کنه، ولی در این حالت باید بدونه که چه سفت‌افزاری برای سخت‌افزارش نیاز داره.

بعضی توزیع‌ها هم به صورت پیش‌فرض سفت‌افزارهای غیرآزاد رو هم نصب می‌کنن، برای این توزیع‌ها، پشتیبانی از سخت‌افزار مهم‌تر از انتخاب کاربر در نصب کردن یا نصب نکردن سفت‌افزار غیرآزاد هست.

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #2 : 26 امرداد 1396، 02:46 ب‌ظ »
منظورم منم همین بود دیگه ...
نقل‌قول
پشتیبانی از سخت افزار ربطی به توزیع نداره! ربط به هسته (لینوکس) و سفت‌افزار (firmware)های لود شده داره.
خوب دیگه میشه نتیجه میشه گرفت که تیم توسعه دهنده اپن زوزه تغییراتی دادن (منظورم هسته) ...

که باز مربوط میشه به توزیع ...

این نظر اقای صمیمی :
نقل‌قول
۱- اپن سوزه از توزیع های محبوب و معروف هست. این توزیع معمولا ساپورت خوبی برای سخت افزارها داره و درایورهای انحصاری هم برای کارت گرافیک و ... برای نصب به کاربر ارائه میده و کاربر میتونه به سادگی بهشون دسترسی داشته باشه و نصبشون کنه .OpenSuse مدیربسته مخصوص به خودش رو داره
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #3 : 26 امرداد 1396، 03:29 ب‌ظ »
سلام
در مورد گرافیک های AMD و وضعیتشون توی اوپن سوزه اطلاعی ندارم
ولی پشتیبانی NVIDIA از اوپن سوزه نسبت به تمام توزیع ها بهتره و جناب امیرصمیمی هم حرف درستی گفتن
شما به این لینک از دامنه ی NVIDIA سر بزنین متوجه حرف من می شین (البته با توجه به تحریم بودنمون باید ip رو تغییر بدین) :
http://download.nvidia.com/opensuse/شرکت انویدیا تنها و تنها برای opensuse پکیج مستقل می سازه و برای بقیه ی توزیع ها پکیج .run رو می ده بیرون که این مورد برای بقیه توزیع ها دو ایراد رو به وجود میاره :

1.با توجه به اینکه این بسته ی .run برای اون توزیع باید بهینه بشه زمان زیادی مصرف می شه مثلاً الان برای opensuse نسخه پایدار 384 اومده در صورتی که اوبونتو روی نسخه ی پایدار 375 مونده (ppa ها هم پایداری و کیفیت پکیج رسمی مخازن رو ندارن ولو دارای ورژن بالاتری باشن)

2.با توجه به اینکه این بسته .run کلوز سورس هستش فرآیند بهینه کردن برای هر توزیع (مثلاً اوبونتو) به خوبی پکیج ساخته شده توسط شرکت سازنده نخواهد بود چون توسعه دهندگان اوبونتو باید یک بسته ای که از محتواش خبری ندارن رو به صورت بهینه و مناسب به پکیج .deb تبدیل کنن ولی توسعه دهندگان انویدیا با اطلاع کامل از سورس این راه انداز ، سورس رو (و نه فایل .run) به پکیج .rpm و بهینه برای opensuse تبدیل کردن

علاوه بر دلایلی که بالا گفتم من تو تجربه ای که به opensuse داشتم عملکرد بهتر و دمای کمتر پردازنده رو کاملاً حس کردم ولی چون با apt راحت ترم دوباره به زوبونتو برگشتم !

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #4 : 26 امرداد 1396، 03:52 ب‌ظ »
من توزیع های mint، mangaro و OpenSuse Tumbleweed رو تست کردم لب تاب من Asus n551zu هست و تمام سخت افزار این لب تاب AMD هستش
در مانجارو مشکلی با درایور گرافیک داشتم و تصور گاهی دچار لگ و کندی میشد.
در مینت این مشکل وجود نداشت ولی WiFi دچار مشکل بود و عمل کرد درستی نداشت و لب تاب به حالت پرواز میرفت.
اما در open suse نه تنها هیچ کدام از مشکلات نبود وبگردی و سیستم سرعت بالاتری داشت. سخت افزار ها خنک تر بودند. و حتی بعد از چندین روز روشن بودن سیستم هم لگی دیده نمی شد( در دو توزیع قبلی سیستم دچار مشکل می شد).
و در هنگام ابدیت ها و نصب نرم افزار ها من خودم با Zypper راحت ترم و فکر می کنم مرطب تر هستش البته این تجربه شخصییه منه.
« آخرین ویرایش: 26 امرداد 1396، 04:56 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #5 : 26 امرداد 1396، 07:21 ب‌ظ »
مال منم تقریبا توی این مایه هاست ...

توی اوبونتو 16.04 که الان دارم (البته با کرنل 4.10.0-30-generic) بعد از نصب باید حتما خودم به طور دستی WIFI رو راه اندازی کنم ...

پس چرا باید این همه خوبی زوزه کسی سراغش نیاد ؟ فقط به خاطر مدیر بسته apt ?

و ایا OpenSuse Tumbleweed کلی خرت و پرت نصب داره ؟ اگه داره نمیشه جوری نصبش کرد که نداشته باشه ؟‌ ??? (سوال جدا تاپیک جدا  ;D) ...

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #6 : 26 امرداد 1396، 07:29 ب‌ظ »
نظرتون راجب این چیه ؟ از این دانلود کنم که مجبور نباشم اونقدر حجمم بره ؟ https://geckolinux.github.io/

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #7 : 26 امرداد 1396، 07:40 ب‌ظ »
این خبر ماله چند روز قبل است در رابطه با همکاری سوزه و انویدیا:

http://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Tumbleweed-NVIDIA-Driver
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #8 : 26 امرداد 1396، 08:21 ب‌ظ »
مال منم تقریبا توی این مایه هاست ...

توی اوبونتو 16.04 که الان دارم (البته با کرنل 4.10.0-30-generic) بعد از نصب باید حتما خودم به طور دستی WIFI رو راه اندازی کنم ...

و ایا OpenSuse Tumbleweed کلی خرت و پرت نصب داره ؟ اگه داره نمیشه جوری نصبش کرد که نداشته باشه ؟‌ ??? (سوال جدا تاپیک جدا  ;D) ...
والا درایور وایفای من هم آزاد هست نمی دونم مشکل اوبونتو با این درایور چیه
البته اطلاعاتی در مورد AMD و درایور هاش ندارم در گنو یعنی نمی دونم آزاد هست یانه.
ولی وای فای من اینتل بود یعنی تنها قطع درایور داره غیر AMD لب تاب منه و نمی دونم مشکل اوبونتو با این درایور چیه.
راستی Tumbleweed خرتو پرت اضافی نصب نمی کنه فقط نرم افزار های خود plasma و yast در هنگام نصب هم قابل انتخاب هستند حالا خودت نصب کنی می فهمی. البته اگه منظورت از خرت و پرت نرم افزار هست در مورد پکیج ها قطعا من نام تمام پکیج هایی که نصب میشه رو نمی دونم یا کاره بعضی رو پس نمی تونم بگم لازم هست یانه. دو ستا بازی با حجم کم هم نصب می کنه.
توی سایت نوشته 4.7 ولی حجمش 3.95 هستش.
« آخرین ویرایش: 26 امرداد 1396، 08:29 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #9 : 26 امرداد 1396، 08:48 ب‌ظ »
.

سوزه پولی هست. مجانی نیست.

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #10 : 26 امرداد 1396، 08:51 ب‌ظ »
البته اطلاعاتی در مورد AMD و درایور هاش ندارم در گنو یعنی نمی دونم آزاد هست یانه.
عموماً درایور های آزاد AMD به خوبی کار می کنن و اکثر توزیع ها از همین درایورها استفاده میکنن
برای مثال ، اوبونتوهای قبل و خود 14.04 از درایور انحصاری fglrx پشتیبانی می کردند ولی درایور آزاد AMDGPU اینقدر خوب عمل کرد که از نسخه ی بعد 16.04 اوبونتو دیگه از این درایور انحصاری پشتیبانی نمی شه و فقط درایور آزاد AMDGPU استفاده می شه (که به صورت پیش فرض نصبه)
ولی وای فای من اینتل بود یعنی تنها قطع درایور داره غیر AMD لب تاب منه و نمی دونم مشکل اوبونتو با این درایور چیه.
اون طور که فهمیدم شما وای فایتون رو توی مینت تست کردین که بر اساس اوبونتو 16.04 ساخته شده و از کرنل 4.4 استفاده می کنه
حدسی که می زنم مشکل کارت شبکه شما از طرف خود لینوکس (و نه هیچ توزیع خاصی) حل شده و چون اوپن سوزه از نسخه ی 4.10 به بالای لینوکس استفاده می کنه این مشکل رو توش نداشتین
به نظر من یه بار اوبونتو 17.04 رو تست کنین تا مقایسه عادلانه باشه (چون هر دو تقریباً از یه نسخه ی کرنل استفاده می کنن)
چون اون طوری که من در جریان توسعه ی لینوکس بودم باگ و مشکلات زیادی از کارت های شبکه و ... توی نسخه 4.10 حل شد

نظرتون راجب این چیه ؟ از این دانلود کنم که مجبور نباشم اونقدر حجمم بره ؟ https://geckolinux.github.io/
آره گزینه ی خوبیه

نه فقط apt ؛ چون دبیان قدیمی تر از اوپن سوزه (و نه سوزه) هستش (23 سال در مقابل 11 سال) واس همون محبوب تر شدش
و همین محبوبیت باعث شد توسعه اش با سرعت بیشتری اتفاق بیوفته
و پکیج های بیشتری براش ساخته بشه و همین گستردگی مخازن دبیان باعث شده که بیشتر مورد استفاده قرار بگیره

البته این به معنی این نیست که کسی سراغ اوپن سوزه نمیاد چون الان طبق آمار distrowatch اوپن سوزه 6 ام هستش
و در ضمن SLES هم یکی از پر استفاده ترین توزیع ها برای سروره

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #11 : 26 امرداد 1396، 09:56 ب‌ظ »
نقل‌قول
سوزه پولی هست. مجانی نیست.
منظورم openSUSE بود ...
نقل‌قول
اون طور که فهمیدم شما وای فایتون رو توی مینت تست کردین که بر اساس اوبونتو 16.04 ساخته شده و از کرنل 4.4 استفاده می کنه
ناگفته نمونه که قبل از ارتقا کرنل در 16.04 این مشکل رو داشتم و به طور دستی درستش کردم . توی 17.04 تست نکردم ...

الان سوزه درستش هست یا زوزه ؟ یادمه جادی میگفت زوزه (اگر درست یادم باشه)  :) ...

نقل‌قول
البته اگه منظورت از خرت و پرت نرم افزار هست در مورد پکیج ها قطعا من نام تمام پکیج هایی که نصب میشه رو نمی دونم یا کاره بعضی رو پس نمی تونم بگم لازم هست یانه. دو ستا بازی با حجم کم هم نصب می کنه.
بله منظورم نرم افزار های اضافی هستن چون میخوام از 16 گیگ SSD استفاده کنم با کمبود فضا مواجه میشم ...

میشه با pacstrap یا debootsrap نصبش کرد ؟ (البته اگر درست گفته باشم) ...

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #12 : 26 امرداد 1396، 10:21 ب‌ظ »
ناگفته نمونه که قبل از ارتقا کرنل در 16.04 این مشکل رو داشتم و به طور دستی درستش کردم . توی 17.04 تست نکردم ...
آره به نظرم هم شما و هم علی یه بار 17.04 رو تست کنین بد نیست چون مقایسه ی یه توزیع با کرنل 4.04 و یه توزیع دیگه با کرنل 4.10 نمی تونه مقایسه ی جالبی باشه
هر چند که همون طور که گفتم قضیه ی انویدیا جداس

الان سوزه درستش هست یا زوزه ؟ یادمه جادی میگفت زوزه (اگر درست یادم باشه)  :) ...
suse یه کلمه ی آلمانیه و کلمه ی سوزه به تلفظ اصلیش نزدیک تره (البته قطعاً نمی شه تلفظی کاملاً بومی و درست از این کلمه داشت)
طبق ویکی پدیای تلفظ کلمه suse به این شکله :
/ˈsuːzə/ SOO-zəاین ویدئو هم دیدنش خالی از لطف نیست :
https://www.youtube.com/watch?v=N4lFHP-UxTk

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #13 : 26 امرداد 1396، 10:28 ب‌ظ »

سوزه.

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #14 : 27 امرداد 1396، 01:12 ق‌ظ »
اوبونتو هم مشکل آنچنانی ندارد. اگر در خرید سخت افزار دقت کافی بشه، مشکلی نباید پیش بیاد.