انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: کمک : عدم جابه جایی فایل های شخصی  (دفعات بازدید: 8944 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : کمک : عدم جابه جایی فایل های شخصی
« پاسخ #15 : 11 مهر 1396، 05:38 ب‌ظ »
من هم دوباره روی این موضوع به دلیل اهمیت بالاش تاکید می‌کنم :)
میشه شما به زبان پارسی توضیح بدید چرا؟ اگر لینک پارسی سراغ دارید اونو بدید. یه چیزهای کلی ایشون گفتند ولی قابل فهم نیستند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #16 : 11 مهر 1396، 06:00 ب‌ظ »
من هم دوباره روی این موضوع به دلیل اهمیت بالاش تاکید می‌کنم :)
میشه شما به زبان پارسی توضیح بدید چرا؟ اگر لینک پارسی سراغ دارید اونو بدید. یه چیزهای کلی ایشون گفتند ولی قابل فهم نیستند.
که چرا به نرم‌افزار گرافیکی دسترسی سودو ندیم؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #17 : 11 مهر 1396، 06:49 ب‌ظ »
برنامه‌ها و کتاب‌خونه‌های گرافیکی با این تفکر ایجاد نشدند که در محیط root اجرا بشن، در نتیجه اجرای اون‌ها می‌تونه مشکلات زیادی از جمله بهم ریختن مجوزها، امکان سواستفاده امنیتی و امکان ناپایدار کردن سیستم رو ایجاد میکنه. استثنا نرم‌افزارهایی هستند که برای اجرا با root نوشته شدند و حتی اون‌ها رو نیازی نیست با کاربر root اجرا کنید، خودشون بعد از اجرا رمز کاربر root رو می‌پرسند و کاربرشون رو عوض می‌کنند.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #18 : 12 مهر 1396، 06:58 ق‌ظ »
که چرا به نرم‌افزار گرافیکی دسترسی سودو ندیم؟
بله، بیشتر منظور اجرای نرم افزار گرافیکی از طریق ترمینال با نشست کاربر ریشه بود.

برنامه‌ها و کتاب‌خونه‌های گرافیکی با این تفکر ایجاد نشدند که در محیط root اجرا بشن، در نتیجه اجرای اون‌ها می‌تونه مشکلات زیادی از جمله بهم ریختن مجوزها، امکان سواستفاده امنیتی و امکان ناپایدار کردن سیستم رو ایجاد میکنه. استثنا نرم‌افزارهایی هستند که برای اجرا با root نوشته شدند و حتی اون‌ها رو نیازی نیست با کاربر root اجرا کنید، خودشون بعد از اجرا رمز کاربر root رو می‌پرسند و کاربرشون رو عوض می‌کنند.
من شخصن VLC را دیدم که اصلا با روت اجرا نمیشه و پیغام میده که این نرم افزار برای اجرا با روت طراحی نشده، ولی من بیشتر منظورم نرم افزار های رسمی خود میز کارها بود، مثلا گنوم فایلز.

اگر نیاز بود که گنوم فایلز را با دسترسی روت داشته باشیم بهترین روش کدام است؟
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #19 : 12 مهر 1396، 06:15 ب‌ظ »
اگر نیاز بود که گنوم فایلز را با دسترسی روت داشته باشیم بهترین روش کدام است؟
اصلا برای استفاده با root نوشته نشده، در نتیجه نباید اصلا با root اجراش کرد.
اجرای اون می‌تونه همراه با مشکلات امنیتی باشه (در حد اینکه دیدن یک پوشه باعث آلوده شدن سیستم بشه)، همچنین مشکلات پایداری بوجود بیاره (بدلیل مجوزها و فایل‌های تنظیماتی که ایجاد می‌کنه) و همچنین چون برای اینکار نوشته نشده، باعث خرابی‌هایی بشه که برای کاربر عادی مهم نیست، ولی می‌تونه در فایل‌های سیستمی باعث مشکلاتی بشه که گاهی پیدا کردنشون خیلی سخت خواهد بود.

آفلاین MEFFG

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
« پاسخ #20 : 15 مهر 1396، 12:20 ق‌ظ »
مثل اینکه بحث تخصصی شد.
اتفاقا تغیر دادم. group و others رو روی none قرار میدم ولی تغییری نمیکنه و دوباره برمیگرده رو حالت read-only
اگر با کاربر معمولی و یک مدیر پرونده این کار رو انجام دادید تعجبی نداره این نتیجه، باید به کاربر ریشه تعویض کنید، در ترمینال وارد کنید su و سپس یک مدیر پرونده را اجرا کنید، فقط خیلی مراقب باشید یک وقت فایل های دایرکتوری روت / را دستکاری نکنید، فقط فایل های روی پارتیشن های غیر سیستمی.

su  رو وارد کردم .بسورد میخاد. زمانی هم که بسورد رو وارد میکنم ٫ خطای  Authentication failure  رو میده.

من فقط میخام فایل هامو از درایو سیستم بردارم و دوباه لینوکس نصب کنم. چون سه تا از درایو هامو سیستم عامل های ویندوز و لینوکس اشغال کرده و نمیتونم چیزی ازشون حذف کنم.
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1396، 12:22 ق‌ظ توسط MEFFG »

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #21 : 15 مهر 1396، 08:04 ق‌ظ »
مثل اینکه بحث تخصصی شد.

su  رو وارد کردم .بسورد میخاد. زمانی هم که بسورد رو وارد میکنم ٫ خطای  Authentication failure  رو میده.

من فقط میخام فایل هامو از درایو سیستم بردارم و دوباه لینوکس نصب کنم. چون سه تا از درایو هامو سیستم عامل های ویندوز و لینوکس اشغال کرده و نمیتونم چیزی ازشون حذف کنم.
فرمان su همینطوری بدون هیچ آپشنی به کاربر ریشه تعویض میکنه و نیاز به گذرواژه اون رو داره، بعد از تعویض میتونید با بک مدیر پرونده با واسط متنی مثل ranger یا GNU midnight Commander فایل ها رو جابجا کنید.

ولی قبل از اینکار فرمان ls -l را در اون دایرکتوری ها که نمیتونید فایل هاشو منتقل کنید را اجرا کنید و خروجیشو اینجا بگذارید شاید بشه اصل مشکل را حل کرد.

آفلاین MEFFG

• Newbie
  • *
« پاسخ #22 : 15 مهر 1396، 05:19 ب‌ظ »
مثل اینکه بحث تخصصی شد.

فرمان su همینطوری بدون هیچ آپشنی به کاربر ریشه تعویض میکنه و نیاز به گذرواژه اون رو داره، بعد از تعویض میتونید با بک مدیر پرونده با واسط متنی مثل ranger یا GNU midnight Commander فایل ها رو جابجا کنید.

ولی قبل از اینکار فرمان ls -l را در اون دایرکتوری ها که نمیتونید فایل هاشو منتقل کنید را اجرا کنید و خروجیشو اینجا بگذارید شاید بشه اصل مشکل را حل کرد.
morteza@****:/media/morteza/C6783F38783F2699$ ls -l
total 200
drwxrwxrwx 1 morteza morteza 131072 سپتام 12 23:00 ah
drwxrwxrwx 1 morteza morteza   4096 سپتام 12 23:35 android and ios roms
drwxrwxrwx 1 morteza morteza      0 سپتام 12 23:16 ax
drwxrwxrwx 1 morteza morteza  12288 ژوئن  10 01:43 desk
drwxrwxrwx 1 morteza morteza  12288 سپتام 12 23:30 desktop c
drwxrwxrwx 1 morteza morteza   8192 سپتام 12 22:56 downloAD
drwxrwxrwx 1 morteza morteza   4096 سپتام 12 23:06 Film
drwxrwxrwx 1 morteza morteza   4096 سپتام 12 22:56 max model other
drwxrwxrwx 1 morteza morteza      0 اوت   31 02:36 PPGhost
drwxrwxrwx 1 morteza morteza   4096 ژوئن  19 14:14 $RECYCLE.BIN
drwxrwxrwx 1 morteza morteza  16384 سپتام 12 23:26 shom
drwxrwxrwx 1 morteza morteza   8192 ژوئن  19 22:28 System Volume Information
drwxrwxrwx 1 morteza morteza      0 سپتام 12 12:14 tmp
drwxrwxrwx 1 morteza morteza      0 سپتام 12 23:35 vid karshenasi
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1396، 05:24 ب‌ظ توسط MEFFG »

آفلاین MEFFG

• Newbie
  • *
« پاسخ #23 : 15 مهر 1396، 05:22 ب‌ظ »
سلام خدمت دوستان
من تازه لینوکس نصب کردم. البته میخاستم کنار ویندوز نصب کنم که ویندوز بالانیومد.
حالا میخام فایل هامو از یه درایو به درایو های دیگه منتقل کنم یا بعضی هرو حذف کنم. ولی متاسفانه، نه حذف میشند و نه کات.
فکر میکنم قفل شدند. چه باید کرد؟
فرمت پارتیشنت چیه و چطور ماونت می‌کنی؟
فکر میکنم ntfs باشه. چون موقع نصب اوبونتو رو کنار ویندوز نصب کردم چیزی ازم نبرسید

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #24 : 15 مهر 1396، 06:36 ب‌ظ »

فکر میکنم ntfs باشه. چون موقع نصب اوبونتو رو کنار ویندوز نصب کردم چیزی ازم نبرسید
دوست عزیز اگه اطلاعات درست و حسابی ندید کسی نمیتونه درست راهنماییتون کنه
برای اینکه دوستان بتونن بهتر کمک کنند این کارا انجام بده
برای اینکه بفهمی فرمت پارتیشن هات چیه برنامه disk utility  را باز کن در منو کلمه disk را سرچ کنی میاد (در ابونتو بصورت پیشفرض نصبه) یا میتونی جی پارتد نصب کنی تا بفهمی فرمت پارتیشن ها چیه برای نصب جی پارتد در سافتور بزنی gparted  میتونی نصب کنی یا در در ترمینال بزن
sudo apt-get install gparted
بعد عکسیی از جی پارتد بزار تا بدونیم فرمت پارتیشن هات چیه و بگید از کدوم پارتیشن میخوای به کدوم پارتشن انتقال بدی
برای تغییر مجوز از میحط گرافیکی نمیشه چون در حالت عادی دسترسی روت نداری وباید در ترمینال اینکار رو انجام بدی و قبل دستور   کلمه  sudo  رو بنویسیی مثلا به صورت زیر
sudo chmod 666 namefil
sudo chmod 666 namefolder
 برای تغییر مجوز یک فایل یا پوشه یا باید به مسیر ان فایل یا پوشه رفت (با دستور  cd )
تغییر مجوز ها را فقط روی فایل ها و پوشه هی شخصی انجام بدید و مراقب باشید روی فایل هایی که نمیشناسید تغییری انجام ندید چون باعث اسیب به سیستم عامل می شود
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1396، 06:38 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #25 : 16 مهر 1396، 08:16 ق‌ظ »
sudo chmod 666 namefil
sudo chmod 666 namefolder
 برای تغییر مجوز یک فایل یا پوشه یا باید به مسیر ان فایل یا پوشه رفت (با دستور  cd )
تغییر مجوز ها را فقط روی فایل ها و پوشه هی شخصی انجام بدید و مراقب باشید روی فایل هایی که نمیشناسید تغییری انجام ندید چون باعث اسیب به سیستم عامل می شود
اون دستور تنها مجوز یک فایل یا پوشه را تغییر میده، برای تغییر مجوز تمام فایل های درون یک پوشه لازمه از آپشن زیر استفاده بشه:

-R, --recursive
ایشون هم فکر کنم همین اشتباهو مرتکب شده چون مجوز پوشه هاش مشکلی نداره، ولی احیانن فایل های درونش دارای مجوز محدود هستند، ایشون لازمه اون فرمان را با آپشنی که گفتم اجرا کنند، همچنین یک خروجی از دستور ls -l را از درون یکی از پوشه ها اینجا بگذارند.

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #26 : 16 مهر 1396، 11:58 ق‌ظ »
اون دستور تنها مجوز یک فایل یا پوشه را تغییر میده، برای تغییر مجوز تمام فایل های درون یک پوشه لازمه از آپشن زیر استفاده بشه:

-R, --recursive
ایشون هم فکر کنم همین اشتباهو مرتکب شده چون مجوز پوشه هاش مشکلی نداره، ولی احیانن فایل های درونش دارای مجوز محدود هستند، ایشون لازمه اون فرمان را با آپشنی که گفتم اجرا کنند، همچنین یک خروجی از دستور ls -l را از درون یکی از پوشه ها اینجا بگذارند.
ممنون از یاداوری شما دستور به صورت زیر تصحیح می کنم
sudo chmod -R 666 namefolder
با این دستور همانطور که ایشان گفتن مجوز فایل ها و پوشه های زیر مجموعه پوشه مربوطه هم تغییر میکنه  و به جای  namefolder  نام پوشه موردنظر را بنویس
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1396، 02:09 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #27 : 16 مهر 1396، 01:41 ب‌ظ »
البته روش بهتر اینه:
sudo chmod -R g+w Folder
sudo chown -R USER:USER Folder

به جای USER ، نام کاربری خودت رو بزار.

آفلاین MEFFG

• Newbie
  • *
« پاسخ #28 : 18 مهر 1396، 04:17 ب‌ظ »
البته روش بهتر اینه:
sudo chmod -R g+w Folder
sudo chown -R USER:USER Folder

به جای USER ، نام کاربری خودت رو بزار.
بس از وارد کردن٫ خروجی زیر رو داد و فایل ها همچنان قفل هستند:

chmod: changing permissions of '/media/morteza/C6783F38783F2699/': Read-only file system
chown: changing ownership of '/media/morteza/C6783F38783F2699/': Read-only file system باید Read-only تغییر کنه. دیگه نمیدونم چطور تغیرش بدم.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #29 : 18 مهر 1396، 04:24 ب‌ظ »
به نظر میاد NTFS هستش. به Ext4 تغییرش بدید، یا اگر توی ویندوز هم ازش استفاده می‌کنید، از FAT یا exFAT استفاده کنید.