انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بانک های ایران.  (دفعات بازدید: 7460 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
بانک های ایران.
« : 25 آذر 1396، 11:39 ق‌ظ »
به نام خدا
سلام دوستان.
امید وارم که خوب باشید.

دوستان شاید تا حالا به بانک های ایران سر زده باشید(قطعا رفتین دیگه)
خوب من واقعا یه چیز عجیب دیدم .
چرا این بانکا ویندوز xp  دارن اخه.حتی ویندوز ۱۰ اونقدری امنیت نداره که برای بانک ها نصب باشه.
واقعا عجیب برام.
به نظر شما فاز اینا چیه ؟
به نظر شما ، بهتر بود چی جای xp رو بگیره.
واقعا خیلی موضوع عجیبیه
جالب این توقع دارن هک نشن دزدیم نشه.
کمکم دارم درک می کنم این دزدی های بزرگ بانکی رو
ملیارد ملیارد از زیر دستشون در میره.
« آخرین ویرایش: 25 آذر 1396، 11:41 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • ارسال: 231
  • viva ubuntu
پاسخ : بانک های ایران.
« پاسخ #1 : 26 آذر 1396، 08:19 ب‌ظ »
به نام خدا
سلام دوستان.
امید وارم که خوب باشید.

چرا این بانکا ویندوز xp  دارن اخه.حتی ویندوز ۱۰ اونقدری امنیت نداره که برای بانک ها نصب باشه.
واقعا عجیب برام.
واقعا خیلی موضوع عجیبیه
دوست عزیز بیشتر بانکها از ویندوز استفاده میکنن اما نه همشون
در حال حاظر تعداد زیادی از بانکها به ویندوز ۷ مهاجرت کردند
بعضی از بانکها برای سرورهاشون از لینوکس استفاده میکنن و تعدادی هم برای کلاینتهاشون
در کل ویندوز برای کابرانی که میخوان کارشون سریعتر راه بیافته مناسبتر هستش . منظورم کاربرانی که از سیستم سخت افزاری و نرم افزاری سردرنمیارن!!!

بعضی از بانکها هنوز یونیکس استفاده میکنن این بیشتر سوال داره ؟!! :o
freedom

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #2 : 26 آذر 1396، 08:46 ب‌ظ »
به دلیل نبود متخصص هست.
فکر می‌کنی اونی که توی بانک با Server کار می‌کنه، واقعاً بلده کار کنه؟
اون شخص فقط دوره‌ٔ مربوط به کارش رو گذرونده! اگه مشکلی براش پیش بیاد که تو حوزهٔ دوره‌ای که گذرونده‌ نباشه، بازم بانک مجبوره بگرده دنبال یکی دیگه که مشکل رو حل کنه!
شما اینو در نظر بگیر وقتی یه متخصص ویندوز که سال‌ها کارش پشتیبان ویندوزه، هنوز دانشش در حد Bootable کردن سیستم‌عامل روی Flash Disk نیست، پس باقی افرادی که تخصص در هر زمینه‌ای ندارن و فقط در یه زمینهٔ خاص دوره دیدن، چقدر اوضاعشون خراب‌تره!
بانکه XP رو ول نمی‌کنه چون فردی رو که بتونه با یه چیز غیر از XP کار کنه سراغ نداره!
شما خودتو نگاه نکن! افراد متخصص در ایران نیم‌درصد هم نیستن!
الآن کشورها و شهرهای غربی که ملت ایران روی اسماشون قسم می‌خورن! توانایی به‌روز رسانی یه‌دونه LibreOffice رو ندارن!
شما توقع داری اینجا از XP بیان روی گنو؟ یا در بدترین شرایط، روی ویندوز ۷؟
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
« پاسخ #3 : 27 آذر 1396، 12:45 ق‌ظ »
به دلیل نبود متخصص هست.
فکر می‌کنی اونی که توی بانک با Server کار می‌کنه، واقعاً بلده کار کنه؟
اون شخص فقط دوره‌ٔ مربوط به کارش رو گذرونده! اگه مشکلی براش پیش بیاد که تو حوزهٔ دوره‌ای که گذرونده‌ نباشه، بازم بانک مجبوره بگرده دنبال یکی دیگه که مشکل رو حل کنه!
شما اینو در نظر بگیر وقتی یه متخصص ویندوز که سال‌ها کارش پشتیبان ویندوزه، هنوز دانشش در حد Bootable کردن سیستم‌عامل روی Flash Disk نیست، پس باقی افرادی که تخصص در هر زمینه‌ای ندارن و فقط در یه زمینهٔ خاص دوره دیدن، چقدر اوضاعشون خراب‌تره!
بانکه XP رو ول نمی‌کنه چون فردی رو که بتونه با یه چیز غیر از XP کار کنه سراغ نداره!
شما خودتو نگاه نکن! افراد متخصص در ایران نیم‌درصد هم نیستن!
الآن کشورها و شهرهای غربی که ملت ایران روی اسماشون قسم می‌خورن! توانایی به‌روز رسانی یه‌دونه LibreOffice رو ندارن!
شما توقع داری اینجا از XP بیان روی گنو؟ یا در بدترین شرایط، روی ویندوز ۷؟
خب اصلا این قبول. چرا از asp استفاده میکنن اخه؟  ](*,)
الان هر سایتی که برای دولت باشه از asp و تکنولوژی های مایکی استفاده میکنند. تا حالا به گلستان رفتین؟ یا سنجش.
الان اداره ای رو میشناسم که تا چند سال قبل (‌ و شاید تا الان )‌ از داس استفاده میکرد ( میکنه )
واقعا این حجم از حماقت ( بخونید پارتی بازی ) بی سابقست.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #4 : 27 آذر 1396، 11:41 ق‌ظ »
نقل‌قول
الان اداره ای رو میشناسم که تا چند سال قبل (‌ و شاید تا الان )‌ از داس استفاده میکرد ( میکنه )
استفاده از داس و کلا سیستم عامل های قدیمی میتونه به دلیل محدود بودن بودجه و مشکلات نرم افزاری و بروز-رسانی باشه، الان تو سازمان NASA و بعضی دپارتمان های ارتش آمریکا هم از داس استفاده میکنند، چرا؟ چون نرم افزارهایی دارند که مخصوص داس است و چون کامل و پایداره، نیازی نمیبینند که هزینه کنند و وقت بذارند تا اون را پورت کنند به یک سیستم جدیدتر که ممکنه کلی مشکل ایجاد کنه، پس با همونا کار میکنند.

حتمن مقاله زیر را بخوانید:

https://en.wikipedia.org/wiki/Legacy_system
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #5 : 28 آذر 1396، 01:54 ق‌ظ »
علی جان شما که بهتر از همه پاسخ این سوالات رو میدونی:) یعنی اگر این مورد درست بود باید شک می کردیم. علتش هم برمیگرده به این که به نا به دلایلی نا معلوم همه در ایران ویندوز کارن و سی شارپ یاد میگیرن. از اونور هم که شایسته سالار نیست و یکی با پارتی میاد سرکار و حال و حوصله ی یادگرفتن یه سیستم عامل جدید رو نداره، پس باید با ویندوز کار کنه. ادارات دولتی سرور ویندوزی دارن و برنامه نویس هم با خودش میگه اگر اینا سرور غیر ویندوزی داشتن، یعنی اینکه به سی شارپ نیاز نداریم برو سمت سایر تکنولوژی ها، الان که سرور ویندوزی داره، یعنی با سی شارپ کد بزن. از اونور ادارات هم میبینن برنامه نویس ها با سی شارپ کد میزنن و در دفعات بعدی باز سرور ویندوزی تهیه می کنن، یه مدت که میگذره، سیستم کشور به ویندوز و سی شارپ وابسته میشه و برای ایجاد تحول و مهاجرت به مثلا گنو، نیاز به هزینه ی هنگفت میشه، برای همین تصمیم میگیرن بیشتر در این منجلاب غرق شن تا اینکه نیاز به پوست اندازی داشته باشن.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #6 : 28 آذر 1396، 08:22 ق‌ظ »
البته اوضاع اونطوری که بعضی از دوستان سیاه نمایی میکنند نیست! همین ویندوز تو ادارات آمریکا هم مورد استفادست، حتی چند وقت پیش تو همین انجمن یکی تاپیک زده بود که چرا وب سایت سازمان CIA داره از ویندوز استفاده میکنه، من تو ایران شنیدم که بعضی بانک ها حتی از رد هت انترپرایز استفاده میکنند، حتی FreeBSD هم در بعضی جاها مورد استفاده است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Mehregaan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
« پاسخ #7 : 28 آذر 1396، 09:43 ب‌ظ »
به نام خدا
سلام دوستان.
امید وارم که خوب باشید.

واقعا عجیب برام.
واقعا خیلی موضوع عجیبیه
امنیت بانک، سرور ها(که همه گنو یا اوپن بی اس دی و حتی سولاریس!!! هستند) و نرم افزار مدیریت ای هست که روی همون کلاینت نصبه(و بیشترشون هم تحت وب هستند یا شبه-تحت وب)...سیستم بانکی به طوری طراحی شده که هر تراکنش باید توسط ماشین ها و البته انسان ها درستی‌سنجی بشه،اینطوری نیست که با وجود گنو یا هر یونیکس دیگه ای امنیت بیشتر پیدا می کنن،بلکه با نرم افزاری هست که با یه تفکر نظام دار درحال مدیریت پول بانک هست...اگر سیستم بانکی درست نوشته شده باشه شخص علی حکر هم کنارت باشه،چیزی از امنیت بانک کم نمیشه .

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #8 : 28 آذر 1396، 10:29 ب‌ظ »
همون طور که ساختمان برای بناشدن به زیرساخت نیاز مند هستش.
نرم افزار هم به همین زیرساخت ها احتیاج داره.
سیستمی که به راحتی میشه بهش نفوذ کرد و میلیون ها نرم افزار جاسوسی براش وجود داره.
به وجود آوردن امنیت از هر حالت به زمان و نیرو و پردازش بیشتر احتیاج داره.
پس واقعا عجیب که شرکت ها با این حالت و شرایط باز هم سیستم ضعیف تر رو انتخاب کنند( بله تنها دلیلی که برای این رفتار ها میشه آورد حرف های دوستان خوبم مهران جان و رسول جان هست).
و البته دوست عزیزمون فدورا ردهت هم گفتند در بعضی سازمان های خارج کشور هم دارن از این سیستم های تاریخ گذشته(البته منظور با نسخه های جدید تر نیست دوستان فرانک انیشتین دوست منظور رو اشتباه نگیرند) استفاده می کنند.
که البته در پستی که قبلا برای این بحث باز شده بود.
بار ها دلایلی منطقی برای این رفتار گفته شد.
ولی این موضوع رو اضافه کنید که تولید نرم افزار در ایران بار ها و بار ها قیمت و خرج کمتری خواهد برد و پشتیبانی نکردن یک سیستم عامل از نرم افزاری در کشوری که هنوز قانون های کپی رایت رو قبول نکرده.
بار ها ساده تر از کشور های دیگر حل خواهد شد.
مخصوصا اگر نرم‌افزار برای سیستم عاملی مثل داس ساخته شده.
(سال ها به روز نشدن یک نرم افزار قطعا از امنیت نرم افزار خواهد کاست. اما می تونیم این نظریه رو هم در نظر بگیریم متخصصان بسیار کمتری هستند. که هنوز هم بر فرامین سیستم عامل های بسیار قدیمی(مثل داس ) اشنایی کافی رو داشته باشند.
در نتیجه تلاش ها برای نفوذ کمتر خواهد شد.(تاکید کمتر نه پیچیدتر)
« آخرین ویرایش: 28 آذر 1396، 10:45 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Mehregaan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
« پاسخ #9 : 29 آذر 1396، 04:11 ب‌ظ »
نقل‌قول
همون طور که ساختمان برای بناشدن به زیرساخت نیاز مند هستش.
نرم افزار هم به همین زیرساخت ها احتیاج داره.
سیستمی که به راحتی میشه بهش نفوذ کرد و میلیون ها نرم افزار جاسوسی براش وجود داره.
وقتی زیر ساخت یه نرم افزار بانکی (که همون سرور های مدیریت پول بانک هستند) به شدت امن هستش، امن بودن یا نبودن میزبان نرم افزاری که تنها نقش پیام‌رسان به سرور و البته کاربر ها و ناظران بالاتر رو داره اهمیت قابل توجهی نداره.
هرچند این رو هم بگم که ویندوز استفاده شده توی بانک ها خودش دارای هزاران نرم افزار جاسوسی خوب هست(یعنی توسط ناظران بالاتر برسی میشه) و همچنین تمام اطلاعات بانک از شبکه های اختصاصی خودشون عبور می کنه.
نقل‌قول
اگر از یونیکس  ساخته شده توسط خدا!!! هم استفاده می کردند هم مجبور بودند مراحل بالا رو طی کنند.
نقل‌قول
ولی این موضوع رو اضافه کنید که تولید نرم افزار در ایران بار ها و بار ها قیمت و خرج کمتری خواهد برد و پشتیبانی نکردن یک سیستم عامل از نرم افزاری در کشوری که هنوز قانون های کپی رایت رو قبول نکرده.
بار ها ساده تر از کشور های دیگر حل خواهد شد.
شاید برای استفاده از نرم افزار های گروه های خصوصی یا تولید نرم افزار توسط گروهی کوچک این چنین باشه اما تولید نرم افزار برای سیستم های دولتی بسیار هزینه بر و البته کار پیچیده ای هست....
« آخرین ویرایش: 29 آذر 1396، 04:26 ب‌ظ توسط arkidie »

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #10 : 09 شهریور 1397، 01:43 ب‌ظ »
این پست قدمی هستش ولی خوب خبری دارم که بش مربوط میشه.
امروز خبر رسید به بانک محله ما نفوض شده و ریز رسید ها رو اشتباه میزده.
از طریق سرور نبوده فقط یه ویروس مسخره برای ویندوز Xp این طور که می گفتن.

مدیر بانک از مردم بخاطر اشتباه توی صورت حساب هاشون عذر خواهی کرد.
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1397، 04:23 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #11 : 09 شهریور 1397، 03:30 ب‌ظ »
این پست قدمی هست ولی خبری دارم که بش مربوط
امروز خبر رسید به بانک محله ما نفض شده و ریز رسید ها رو اشتباه میزده.
از طریق سرور نبوده فقط یه ویروس مسخره برای ویندپز Xp
از کجا خبر رسید؟

لطفا با دقت بیشتری تایپ کنید تا انقدر خطای املایی نداشته باشید، همچنین فعل‌ها را درست و کامل بنویسید:

نقل‌قول
این پست قدمی(؟) هست ولی خبری دارم که بش مربوط

این پست قدیمی است ولی یک خبر دارم که به آن مربوط است.

آفلاین مرتضی آقابیگی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
    • http://qomac.ir/u/morteza/profile
« پاسخ #12 : 09 شهریور 1397، 08:57 ب‌ظ »
به نام خدا
سلام دوستان.
امید وارم که خوب باشید.

واقعا عجیب برام.
واقعا خیلی موضوع عجیبیه

حتی کارتخوان‌های دیواری مترو‌ها و تا اونجایی که من میدونم همه‌ی نمایشگر‌های مترو به ویندوز ایکس‌پی و در مواردی به ویندوز ۷ متصل هستن  ](*,)
به نظر من رفقا کاملا صحیح گفتن ، وقتی آدم متخصص نباشه این جور موضوعات به وجود میاد ܂

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #13 : 10 شهریور 1397، 07:40 ق‌ظ »
به نظرم اگر یک سازمان یا اداره نرم افزاری داره که برای ویندوز توسعه یافته حداقل سعی کنند اون را با استفاده از لایه سازگاری WINE در لینوکس اجرا کنند، الان WINE به همراه mono توانایی اجرای بسیاری از برنامه ها را به خوبی دارند.

اجرای برنامه های ویندوز روی لینوکس به مراتب بهتر از اجرای همون برنامه روی ویندوز است.

آفلاین lingirl

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 72
« پاسخ #14 : 12 شهریور 1397، 08:55 ب‌ظ »

در کل ویندوز برای کابرانی که میخوان کارشون سریعتر راه بیافته مناسبتر هستش . منظورم کاربرانی که از سیستم سخت افزاری و نرم افزاری سردرنمیارن!!!
سلام دوست من. با این حرف تون به شدت مخالفم.اینجا جامعه اوبونتو هست و طبیعی هم هس به مسایل امنیتی سیستم عاملها اشنا و مسلط نباشن و اینحرف شما نیز بر این اساسه بی شک.
حرف تون خیلی خیلی کلی هست و به همه نسبت دادید. همه کاربران ویندوز کاربران مبتدی نیستن دوست من  :)
یک مورد اثبات میکنم. به شرکت سیگما سر بزنین و راجب شون تحقیق کنین اگر از لحاظ علمی و آنالیزی اوکی باشید متوجه اشتباه تون خواهید شد.

خب اصلا این قبول. چرا از asp استفاده میکنن اخه؟  ](*,)
الان هر سایتی که برای دولت باشه از asp و تکنولوژی های مایکی استفاده میکنند. تا حالا به گلستان رفتین؟ یا سنجش.
واقعا این حجم از حماقت ( بخونید پارتی بازی ) بی سابقست.
میبخشین الان گلستان ک میگین روی سرور ۲۰۱۶ و زبان asp بالا اومده. خب چه ایرادی داره؟ چه باگی داره؟ چه نقض امنیتی داره؟ اگر از سیستم باگ دارین یا ایرادی ازش دارین یا نکته ای هست که حریم خصوصی نقض میشه خب ریپورتش کنین. یا نشون بدین. اگر ندارین پس بی زحمت نظر ندین اینجوری سنگین ترین :) جالبه بخدا.بجای کوبیدن یک چیزی بهتر است منطقی با قضیه برخورد بشه دوستای به اصطلاح لینوکسی ایرانی.
حتی کارتخوان‌های دیواری مترو‌ها و تا اونجایی که من میدونم همه‌ی نمایشگر‌های مترو به ویندوز ایکس‌پی و در مواردی به ویندوز ۷ متصل هستن  ](*,)
به نظر من رفقا کاملا صحیح گفتن ، وقتی آدم متخصص نباشه این جور موضوعات به وجود میاد ܂
در نود درصد به متخصص بودن مربوط نیست. شما اگر فنی باشین و تو محیط های کاری قرار گرفته باشین حتما میدونین که لینوکس هنوز خیلی جا داره بیاد بجای ویندوز بشینه. الان بحث میدان دادن به جوون هاست که متسفانه میدون نمیدن. اگر موقعیت بروزرسانی رو بدن به جوونا اطمینان داشته باشین که روی همون سرورها و کلاینت های ویندوزی میمونن چون سرورهای مایکروسافت ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ مناسب ترن. هم از لحاظ امنیت هم از لحاظ کارایی در محیط های اداری و کاری.
به نظرم اگر یک سازمان یا اداره نرم افزاری داره که برای ویندوز توسعه یافته حداقل سعی کنند اون را با استفاده از لایه سازگاری WINE در لینوکس اجرا کنند، الان WINE به همراه mono توانایی اجرای بسیاری از برنامه ها را به خوبی دارند.

اجرای برنامه های ویندوز روی لینوکس به مراتب بهتر از اجرای همون برنامه روی ویندوز است.
هر برنامه ای توسط wine اجرایی نیست.
« آخرین ویرایش: 12 شهریور 1397، 09:04 ب‌ظ توسط lingirl »