انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا از اینترنت غیرحجمی استفاده می‌کنید؟

بله
19 (50%)
خیر
19 (50%)

مجموع آرای اعضا: 38

نویسنده موضوع: [نظرسنجی]: اینترنت غیرحجمی  (دفعات بازدید: 6681 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3500
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
[نظرسنجی]: اینترنت غیرحجمی
« : 04 دی 1396، 10:00 ب‌ظ »
نظرسنجی رو به صورت راضی/ناراضی بودن ننوشتم چون هرکار کنیم بازم یه عده همه‌جوره ناراضی هستن! پس نظرسنجی بدرد نمی‌خورد!

سلام.
همون‌طور که همگی شاهد هستیم، چند هفته‌ای هست که تعرفه‌های جدید ADSL به اسم "غیرحجمی (به معنی خرید سرویس براساس سرعت و نه ترافیک)" به فروش می‌رسن و خب طبق مصوبه و قانون وزارت ارتباطات، تعرفه‌های قبلی (غیرحجمی‌های قبلی و حجمی‌ها) از لیست سرویس‌های ارائه شده، حذف شدن.
چیزی که مسلمه اینه که خرید این سرویس‌ها اختیاری نیست! یعنی مشتری یا اصلاً نباید ADSL بخره یا اگه خواست بخره باید از این تعرفه‌ها بخره.
از اون‌جایی که آدما شبیه به هم نیستن و نیازهای متفاوتی دارن، طبیعتاً این طرح‌ها برای یه عده بهتر شده و برای یه عده بدتر!
ازتون می‌خوام بگین که برای شما بهتر شده با بدتر. منطقی‌ها! نه این‌که خدای نکرده چشمامون رو ببندیم و دهنمون رو باز کنیم که دور از منطق و عقلانیته.  :)
طبق بررسی‌هایی که من این چند هفته انجام دادم و طبق صحبت‌هایی که دیگران از این موضوع در اینترنت منتشر کردن، می‌شه فهمید که اکثر مردم شناخت درستی نه تنها از این تعرفه‌ها بلکه حتی از اینترنت هم ندارن! بنابراین موضع منطقی داشتن بیش‌تر احساس می‌شه.
من دسته‌بندی خودم رو این‌جوری مشخص کردم. (طبیعتاً همه مثل من فکر نمی‌کنن!):
ما می‌تونیم مشترکین اینترنت ADSL رو به دو دسته تقسیم کنیم.
۱) دستهٔ اول مشترکینی که ISP اونا پهنای باند خریداری شده رو بهشون نمی‌ده و تا جایی که خط تلفن کشش داشته باشه، پهنای باند براش درنظر می‌گیره. این دسته کلاً جزو مبحث ما حساب نمی‌شه. شرکت‌های اینترنتی برای سود و جذب بیش‌تر مشتری، سیاستی رو به خرج دادن که در نهایت به ضرر مشتری تموم شد. نه ضرر مالی! ضرر فرهنگی و فکری. تا قبل طرف به‌فرض ۱۲ هزار تومن پول می‌داد و یک سرویس ۱۲۸ حجمی با ۲-۳ گیگ ترافیک + اینترنت شبانه می‌خرید و بعد ISP تا کشش خط اون (مثلاً ۱۶ مگابیت) پهنای باند در اختیارش قرار می‌داد. و این شخص تا الآن فکر می‌کرد که پولی که تا الآن می‌داده برابر با سرعتی بوده که داشته. در صورتی که یک شخص دیگه از همون ISP، مستقیماً سرویس ۱۶ مگابیت رو می‌خریده که خب مسلماً گرون‌تر هست. ده‌ها هزار تومن گرون‌تر!
به عبارتی یک کاربر ۱۲ تومن پول داده و بهش سرعت ۱۶ مگابیت دادن و یه کاربر هم مثلاً ۵۰ تومن پول داده و بهش ۱۶ مگابیت دادن.
بنابراین این دسته رو ما کلاً در مقایسه حساب نمی‌کنیم چون تا همین‌جاش بیش‌تر از پولی که دادن (به نسبت باقی مشتریان) از اینترنت استفاده کردن. پس اگر از تعرفه‌های جدید راضی‌ان یا ناراضی، به ما ارتباطی نداره!

دستهٔ دوم امّا: این‌ها همون سرویسی رو که می‌خریدن، براشون فعال می‌شده. اگر ۱۲۸ می‌خریدن، همون ۱۶کیلوبایت رو داشتن. اگر ۱۶ مگابیت رو می‌خریدن، همون ۲مگابایت رو داشتن. ما با حق و حقوق این دسته کار داریم.
باز این دسته خودش دو دسته داره
۱) مشترکینی که سرویس‌‌های یک‌ساله خریداری می‌کردن
۲) مشترکینی که سرویس‌های ماهیانه خریداری می‌کردن

از هر دو دسته، یک عده در حقشون اجحاف شده.
از دستهٔ اول مشترکینی که سرویس یک‌ساله با حجم کم می‌خریدن چون استفاده‌ای نداشتن.
از دستهٔ دوم مشترکینی که اینترنت شبانه داشتن و در روز استفاده‌ای نداشتن.

از دستهٔ اول مشترکینی که سرویس یک‌ساله می‌خریدن ولی مصرفشون بالا بود، تعرفه‌های گرون‌تر رو انتخاب می‌کردن که گیگ بیش‌تری داشته باشن.
این افراد پول زیادی می‌دادن. و تعرفه‌های الآن از نظر قیمت فرق چندانی با تعرفه‌های قبلی ندارن.

از دستهٔ دوم مشترکینی که شبانه نداشتن و در طول روز استفاده می‌کردن، بیش‌تر مصرف خونوادگی داشتن (مثل خونوادهٔ ما که ۵ دستگاه مرتباً به اینترنت متصلن و همه هم مصرفشون بالاس) باید هر ماه پول زیادی بابت گیگ و طرح‌هایی مثل فشفشه و ... می‌دادن که تعرفه‌های الآن با همون قیمت، ترافیک چندبرابری در اختیارشون قرار گرفته.

نکته‌ای که مهمه اینه که اون دو دسته‌ای که boldشون هم کردم، خیلی معدودن. مخصوصاً افرادی که اینترنت شبانه دارن! از کجا می‌شه فهمید؟ از اون‌جایی که اکثر اعتراض‌ها به سرعت برای Stream کردن و تماشای برخط از سرویس‌هایی مثل یوتوب و ... هست پس نتیجه می‌گیریم که بیش‌تر مردم روزانه از اینترنت استفاده می‌کنن نه شبانه. چون کم‌تر کسی شب بیدار می‌مونه که بره یوتوب فیلم ببینه.  ;)

بنابراین تعرفه‌های جدید برای طیف زیادی از مردم جوابگو هستن.
من خودم دو سال هست که از Hiweb استفاده می‌کنم. طی این دوسال، من ماهی ۵۰ تومن می‌دادم و حول و حوش ۸۰ گیگ ترافیک (۴۰ گیگ بین الملل یا ۸۰ گیگ داخلی) داشتم. چون خونوادگی مصرف داریم، اینترنت شبانه به درد نمی‌خوره. همه که بیدار نمی‌مونن تا شب برن تلگرام و اینستا و آپارات و ... پس در طول روز استفاده می‌کنن و نیاز به حجم زیادی هست. منتها خب ۸۰ گیگ اینترنت آزاد خریدن که صرفی نداشت (۱۲۰ هزارتومن). به جاش از فشفشه استفاده می‌کردم که حول و حوش گیگی ۵۰۰ تومن برام می‌افتاد. که با هزینهٔ خود سرویس در ماه می‌شد ۵۰ تومن.
الآن چی شده؟ الآن من همون ۵۰ تومن رو می‌دم ولی ۵۲۰ گیگ (۱۳۰ گیگ بین‌الملل یا ۵۲۰ گیگ داخلی) ترافیک دارم. بیش از ۶ برابر ترافیک نسبت به قبل.

یه نکته هم هست راجع به ترافیک داخلی که خیلی‌ها حرف از بی استفاده بودنش می‌زنن! در صورتی که همین الان اکثر سایت‌های ایرانی در داخل میزبانی می‌شن. مثلاً آپارات که شاید خیلیا فکر کنن بدرد نخوره ولی نصف ترافیک داخلی خونهٔ ما از آپاراته. ماهی حداقل ۱۰ گیگ
یا درآینده وقتی لیست از ۵۰۰ سایت فراتر بره و تمام کارسازهای داخل ایران جزو ترافیک داخلی محسوب بشن، منفعت بیش‌تری برامون بوجود میاد. از جمله به‌روز رسانی اوبونتو با آینه‌های داخلی با هزینهٔ کم‌تر. این یعنی حتی آرچی‌ها هم می‌تونن راحت‌تر توزیعشون رو به‌روز رسانی کنن اگر آینهٔ داخل ایران داشته باشن. یا حتی اوبونتو و باقی توزیع‌ها که کاربران از حجم زیاد به‌روز رسانی‌ها ایراد می‌گیرن!
یا برای مبحث اتمام ترافیک و کاهش سرعت به حداقل ۱۲۸ کیلوبیت هم می‌شه گفت، تا قبل از این تعرفه‌ها، اینترنت بعد از اتمام ترافیک کاملاً قطع بود (مگر سایت ISP برای خرید ترافیک) ولی الآن بعد از اتمام ترافیک بازم اینترنت هست. همون ۱۲۸ کیلوبیت رو من ۲ سال داشتم، روزی ۱ گیگ استفاده‌م بود! (سال ۸۹-۹۰ با سرعت ۱۶کیلوبایت. که تازه مثل الآن این‌قدر پیشرفت نبود! و سایت‌هارو می‌کشتی تا باز می‌شدن و مثل الآن طراحی تخت و CSS3 و HTML5 و ... نبود)

در هر صورت نیازها متفاوته و آدما استفاده‌های مختلف زیادی از اینترنت دارن.
من که دارم استفاده می‌کنم و راضی‌ام. نسبت به قبل گیگ بیش‌تری دراختیارم قرار می‌گیره با همون مبلغ قبل. هم‌چنین ترافیک داخلی که مورد استفادهٔ خونوادمه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین msajadi832

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 331
  • http://appza.ir
    • اپزا: ابزار هوشمند کسب و کار شما
پاسخ : [نظرسنجی]: اینترنت غیرحجمی
« پاسخ #1 : 05 دی 1396، 07:01 ق‌ظ »
سرویس های جدید برای افرادی مانند شما و من که مصرف بالا داریم مناسب هست ولی برای کم مصرف ها اصلا صرفه نداره. (مثل کسی که فقط برای کارت خوان و تلگرام می خواد) یه سرویس هم برای کم مصرف ها باید تعیین بشه

استفاده مردم از اینترنت هم مقدار زیادیش برای تلگرام و اینستاگرام هست که هیچکدوم داخلی نیس

در مورد حجم هم، حجم های همراه سرویس اگر اضافه اومد به ماه بعدی منتقل نمیشه ولی حجم هایی که جدا خریداری شده اگر اضافه اومد به ماه بعدی منتقل میشه

در مورد سرعت هم باید توجه داشته باشیم که خط تلفن تا چه سرعتی پشتیبانی می کنه و به نسبت همون سرویس اینترنت بخریم

من هم چون سرویس ۲۴۰ گیگ یکساله به ۱۴۰ تومان از شاتل دارم، هنوز نیاز نشده این سرویس ها رو تست کنم
« آخرین ویرایش: 05 دی 1396، 07:05 ق‌ظ توسط msajadi832 »

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #2 : 05 دی 1396، 07:40 ق‌ظ »
سلام
خب از اونجاییکه منم جزو اون 96 درصده دسته ۱ هستم یه جورایی به ضررمه خب حاضرم گیگ بخرم ( با هزینه پایین تر ) ولی سرعتم خوب باشه تا اینکه اونقدری حجم بخرم که نتونم استفاده کنم ازش !
الان 80 هزار تومن برای سرویس ماهانه 16 مگ هست که حجم های فضایی رو ارائه می دن ( بماند که مهم کیفیته ! ) خب من 1 ترابایت نت رو چیکارش کنم دقیقا ؟!‌
می شد مثلا یه سرویس 16 مگ با نصف حجم می دادن 60 تومن این برای من تغریبا می صرفید !
ولی جدا اگه قرار باشه پهنای باند باز نباشه ترجح می دم همین سرویسی که الان دارم رو برای دوره های بعد هم تمدید کنم و سراغ سرویس های نامحدود با سرعت افتضاح نرم !
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #3 : 05 دی 1396، 07:47 ق‌ظ »
نقل‌قول
از دستهٔ اول مشترکینی که سرویس یک‌ساله با حجم کم می‌خریدن چون استفاده‌ای نداشتن.
من جزو این دسته هستم، البته یک ساله که پولم نمیرسه، از مخابرات شش ماهه میخرم، من توی یک روستام و اینجا فقط مخابرات سرویس ADSL میده. من مصرفم کمه، از دبیان هم استفاده میکنم که بهروز-رسانی هاش خیلی کمه.

نقل‌قول
از جمله به‌روز رسانی اوبونتو با آینه‌های داخلی با هزینهٔ کم‌تر. این یعنی حتی آرچی‌ها هم می‌تونن راحت‌تر توزیعشون رو به‌روز رسانی کنن اگر آینهٔ داخل ایران داشته باشن. یا حتی اوبونتو و باقی توزیع‌ها که کاربران از حجم زیاد به‌روز رسانی‌ها ایراد می‌گیرن!

من حواسم به آپارات و وب سایت های دانلودی داخل ایران بود ولی به میرور توزیع ها فکر نکرده بودم، ممنون که اشاره کردید، از این به بعد حتمن باید از میرور ایران استفاده کرد.

نقل‌قول
سرویس های جدید برای افرادی مانند شما و من که مصرف بالا داریم مناسب هست ولی برای کم مصرف ها اصلا صرفه نداره.

درسته، برای کاربران کم مصرف مثل من قیمت ها کمی بالاتر رفته، اما در کل تا اینجا من راضی هستم، منظورم اینه برخلاف اعتراض بیخود و بی دلیل کاربران زومیت، اوضاع بهتره شده.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 05 دی 1396، 01:01 ب‌ظ »
نقل‌قول
سرویس های جدید برای افرادی مانند شما و من که مصرف بالا داریم مناسب هست ولی برای کم مصرف ها اصلا صرفه نداره. (مثل کسی که فقط برای کارت خوان و تلگرام می خواد) یه سرویس هم برای کم مصرف ها باید تعیین بشه

درسته. منم اشاره کردم که برای افرادی که استفادهٔ زیادی از اینترنت ندارن، این بسته‌ها براشون نمی‌صرفه.

نقل‌قول
استفاده مردم از اینترنت هم مقدار زیادیش برای تلگرام و اینستاگرام هست که هیچکدوم داخلی نیس
کسی منکر این نیست. ولی مصرف داخلی هم زیاده. منتها به چشم نمی‌آد. الآن مثلاً یه سایت مثل public.upera (معادل uploadboy و uploadbaz و ...) دو کارساز داره. یکی در ایران یکی UK. اگر طبق دستور وزارت ارتباطات، تمامی کارسازهایی که در ایران میزبانی می‌شن جزو ترافیک داخلی حساب بشه این یعنی خیلی از بارگیری فیلم و سریال می‌ره روی ترافیک داخلی!
پس ترافیک داخلی رو دست کم نگیریم!
یا مثلاً من قدیما همش می‌رفتم plus.ir یا همون TV Plus معروف. بعد الآن متوجه شدم که جزو ترافیک داخلی حساب می‌شه! خب این خوبه.

نقل‌قول
در مورد حجم هم، حجم های همراه سرویس اگر اضافه اومد به ماه بعدی منتقل نمیشه ولی حجم هایی که جدا خریداری شده اگر اضافه اومد به ماه بعدی منتقل میشه
از قدیم هم همین‌طور بوده برای خیلی از ISPها. شاید یکی دو ISP خلاف این موضوع بودن.

نقل‌قول
در مورد سرعت هم باید توجه داشته باشیم که خط تلفن تا چه سرعتی پشتیبانی می کنه و به نسبت همون سرویس اینترنت بخریم
از اون‌جایی که اون دستهٔ اولی که اشاره کردم، به مقدار زیاد هم هستن، بنابراین کشش خط خوبی دارن! خط من مسی هست و تا ۲۵مگابیت کشش داره. البته چون داخل خونه نویز دارم، یه ‌خورده سرعتم پایین می‌آد. مثلاً ۱۶مگابیت که داشتم درحقیقت ۱۲مگابیت بود. به خاطر نویز. ۸ مگابیتی هم که الان دارم تقریباً روی ۹۰۰ تا ۹۵۰ کیلوبایت هست. البته فاصله از مرکز مخابراتی هم تأثیر خودشو داره.

نقل‌قول
خب از اونجاییکه منم جزو اون 96 درصده دسته ۱ هستم یه جورایی به ضررمه خب حاضرم گیگ بخرم ( با هزینه پایین تر ) ولی سرعتم خوب باشه تا اینکه اونقدری حجم بخرم که نتونم استفاده کنم ازش !
جزو دسته‌ای که گفتم توی مقایسه نیست؟  ;D
ببین اگر مشترکین از همون روز اول سرویسی که خریدن، سرعت اصلی خودشون رو داشتن، طبیعتاً مجبور بودن سرعت‌های بالاتر رو بخرن. و وقتی سرعت بالاتر رو بخری یعنی پول بیش‌تر دادی. پس با این تعرفه‌ها عملاً فرقی از بابت مبلغ نداشته عوضش گیگ بیش‌تری نصیبت شده.
معلومه وقتی یکی ۱۵ تومن بده سرعت پایین بخره ولی براش تا کشش خط باز بذارن، دیگه باورش می‌شه که اون سرعت قیمتش ۱۵ تومنه! بعد که سرویس‌های جدید با همون سرعت اعمال شدن، حس کنه که گرونن!
اونی که ۱۲۸ می‌خریده ماهی ۱۲ یا ۱۵ هزارتومن و سرعتش اگه می‌دید ۱۶ کیلوبایت هست! خب مسلمه که می‌رفت پول بیش‌تر می‌داد و یه سرویس با سرعت بیش‌تر می‌خرید! و الآن دیگه ناراضی نبود!
شرکتا گفتن از مردم پول سرویس ارزون می‌گیریم و سرویس گرون رو بهشون می‌دیم تا مشتریا بیش‌تر بشن و سود بیش‌تری بکنن. یه جنس گرون رو به یک نفر بفروشی سود داری یا ارزون‌ترش کنی و به چند نفر بفروشی؟؟  ;)
این شد که از لحاظ فکری روی مشترکین تأثیر گذاشته و یه جورایی به اشتباه فکر می‌کنن تا الآن داشتن پول ۸ و ۱۶ مگابیت رو می‌دادن نه پول ۱۲۸ و ۵۱۲ کیلوبیت!

نقل‌قول
لان 80 هزار تومن برای سرویس ماهانه 16 مگ هست که حجم های فضایی رو ارائه می دن ( بماند که مهم کیفیته ! ) خب من 1 ترابایت نت رو چیکارش کنم دقیقا ؟!‌
می شد مثلا یه سرویس 16 مگ با نصف حجم می دادن 60 تومن این برای من تغریبا می صرفید !
می‌تونی ۸ مگابیت رو بخری که ۵۰ تومن هست. هم از اون ۶۰ تومن ۱۰ تومن کم‌تره هم ترافیک معقول‌تری داره.
من هم ۸ داشتم هم ۱۶. تفاوت سرعت اون‌قدرها زیاد نیست! در حد چنددقیقه فقط.

نقل‌قول
ولی جدا اگه قرار باشه پهنای باند باز نباشه ترجح می دم همین سرویسی که الان دارم رو برای دوره های بعد هم تمدید کنم و سراغ سرویس های نامحدود با سرعت افتضاح نرم !
پهنای باند باز باشه، حق اون آدمایی که پول بیش‌تر برای سرعت بیش‌تر میدن ضایع می‌شه.
زمانی خوبه که بیان کلاً به همه همون ۱۶ رو بدن ولی با گیگ مختلف و قیمت مختلف که باز می‌شه همون حجمی!
غیرحجمی یعنی پول سرعت رو می‌دی نه ترافیک.
الآن شرکتا در حال رقابتن و دارن ترافیکشون رو زیاد می‌کنن. پس کاربر در اصل داره پول سرعت رو می‌ده. اگه قرار باشه پهنای باند تا کشش خط باز باشه، کلاً دیگه سرویس براساس سرعت زیر سؤال می‌ره.

راستی. تمدید دیگه در کار نیست. فقط تا سه ماه این اجازه رو دارن. یعنی تا اوایل اسفند. اگه سرویسی که داری بعد از اسفند تموم بشه، دیگه قابل تمدید نیست و باید از سرویس‌های جدید بخری. کلاً دیگه سرویس‌های قبلی وجود ندارن!

نقل‌قول
من جزو این دسته هستم، البته یک ساله که پولم نمیرسه، از مخابرات شش ماهه میخرم، من توی یک روستام و اینجا فقط مخابرات سرویس ADSL میده. من مصرفم کمه، از دبیان هم استفاده میکنم که بهروز-رسانی هاش خیلی کمه.
سرویس ۶ ماهه‌ت اگه خیلی به اتمامش نمونده، پس می‌تونی دوباره یه ۶ ماه دیگه تمدید کنی.
تا بعد هم احتمالاً تعرفه‌ها یه تغییراتی می‌کنن.

نقل‌قول
من حواسم به آپارات و وب سایت های دانلودی داخل ایران بود ولی به میرور توزیع ها فکر نکرده بودم، ممنون که اشاره کردید، از این به بعد حتمن باید از میرور ایران استفاده کرد.
آره. به شرطی که شرکتا گوش بدن و اون لیست ۵۰۰ سایت رو بذارن کنار و تمام سایت‌های داخل رو پوشش بدن.

نقل‌قول
درسته، برای کاربران کم مصرف مثل من قیمت ها کمی بالاتر رفته، اما در کل تا اینجا من راضی هستم، منظورم اینه برخلاف اعتراض بیخود و بی دلیل کاربران زومیت، اوضاع بهتره شده.
درسته. اوضاع خیلی مطلوب نیست ولی بهتر از قبل که شده! اون زومیتی‌ها رو که اصلاً بیخیال. اکثر کاربرای اون سایت نوجوون هستن و استفاده‌شون از اینترنت مجردی هست و خودشون هم توانایی پرداخت هزینه ندارن و پدر یا مادراشون براشون اینترنت می‌گیرن! و از همین می‌ترسن! چون خونواده‌ها پول بابت این چیزا نمی‌دن اصولاً.  ;D این همه اعتراض واسه همینه. یه‌کم جو گیرن که خب توی این بازهٔ سنی طبیعیه.
طرف اومده می‌گه من قبلاً ۱۲۸ داشتم ۲ مگ دانلودم بود الان ۵۱۲ خریدم سرعتم شده ۶۰ کیلوبایت! بعد اصلاً متوجه نیست اوضاع از چه قراره!
یا هنوز خیلیا فکر می‌کنن ۸ مگ می‌خری سرعتت می‌شه ۱ مگابایت یعنی ضریب ۱ به ۸!  ](*,) باورت می‌شه اکثر مردم فکر می‌کنن ۸ مگ رو تقسیم به ۸ کردن که شده ۱ مگابایت؟ (خداییش تبدیل واحد خیلی سخته؟ مثل این‌که بگی ۱کیلوگرم که می‌شه ۱۰۰۰گرم یعنی ضریب ۱ به هزار! یکی نیست به اینا بگه ۸مگابیت با ۱مگابایت هیچ فرقی نداره! فقط واحد فرق کرده!)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #5 : 05 دی 1396، 01:14 ب‌ظ »
من با مقدار حجم های در نظر گرفته شده مخالف نیستم چون مصرفم همینه.البته اینکه ترافیک داخلی و خارجی تفکیک کردند اشتباهه بنظرم.
ولی مشکل حالا سرعته.یعنی سرعت حالا گرون شده.من 128 میگیرفتم اما تا 4 مگ باز بود...اما حالا برای سرعت 4 مگ باید کلی هزینه بدم.
در واقع مشکل اکثریت مردم هم شاید همین باشه.هزینه ی بالا و درامد نا کافی.
راستی چرا میرورهای مخازن اوبونتو یا دبیان جز اون لیست وبسایتهای ایران قرار نمیگیره؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 05 دی 1396، 01:36 ب‌ظ »
من با مقدار حجم های در نظر گرفته شده مخالف نیستم چون مصرفم همینه.البته اینکه ترافیک داخلی و خارجی تفکیک کردند اشتباهه بنظرم.
ولی مشکل حالا سرعته.یعنی سرعت حالا گرون شده.من 128 میگیرفتم اما تا 4 مگ باز بود...اما حالا برای سرعت 4 مگ باید کلی هزینه بدم.
در واقع مشکل اکثریت مردم هم شاید همین باشه.هزینه ی بالا و درامد نا کافی.
راستی چرا میرورهای مخازن اوبونتو یا دبیان جز اون لیست وبسایتهای ایران قرار نمیگیره؟
مشکل سرعت نیست. مشکل سیاستی بود که شرکت‌ها برای فروش بیش‌تر اعمال کردن.
شما پول ۱۲۸ می‌دادی ولی از ۴مگابیت که گرون‌تره استفاده می‌کردی.
شما ببین قیمت اون ۴ مگابیت چند بوده. بعد با الآن مقایسه کن.  ;)
سال ۸۹ من شاتل داشتم. ۱۲۸ (۱۶) نامحدود ماهی ۳۰ تومن. ۲مگابیت (۲۵۶) نامحدود ماهی ۴۰۰ هزار تومن!!!
حالا اونی که ۴۰۰ هزارتومن می‌داده و ۲ مگابیت رو می‌خریده با اونی که ۳۰ تومن می‌داده و ۱۲۸ می‌خریده ولی براش ۲ می‌بستن آیا برابره؟؟ نیست! حالا اون فردی که ۳۰ تومن می‌داده و به جای ۱۶ کیلوبایت، ۲۵۶ کیلوبایت سرعت داشته، الآن حس می‌کنه اون ۲ مگابیت گرونه! چون حس می‌کنه قبلاً بابت ۲ مگابیت ماهی ۳۰ تومن می‌داده! نه ۱۲۸.
البته این قیمت مال سال ۸۹ هست. ولی الآن هم قیمت‌ها به همون نسبت هستن. طرح ۴ مگابیت مسلماً گرون‌تر از ۱۲۸ هست. ولی کاربری که ۱۲۸ داشته و براش ۴ بستن، در دراز مدت یادش می‌ره! برای همینه که الآن حس می‌کنی ۴ مگابیت گرون شده!  ;)

درآمد که مشخصه. یا طرف مجردی اینترنت استفاده می‌کنه یا عیال‌وار. اگه مجردی استفاده می‌کنه و خودش سرکار می‌ره، پس براش قابل خرید هست. اگه سرکار نیست و دستش تو جیب پدر و مادرشه اون یه چیزی!
اگه هم عیال‌وار هست و خونوادگی از اینترنت استفاده می‌کنن که خب با تقسیم هزینه بین خونواده مشکل حل می‌شه. البته من خودم هرماه پول می‌دم ولی برای کل خونواده! ولی لازم باشه می‌تونم مبلغ رو تقسیم بر تعداد اعضا کنم و پول کم‌تری بدم و از اونا هم پول بگیرم چون اونا هم استفاده دارن بالاخره

لیست فعلاً همون ۵۰۰ سایت هست. قراره بیش‌تر بشن. پس فعلاً آینه‌های داخلی جزو ترافیک داخلی حساب نمی‌شن.

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #7 : 05 دی 1396، 03:45 ب‌ظ »

یه نکته رو هم ذکر کنم وقتی راجب سرعت و ... حرف میزنین خواهشا واحدها رو کامل بگین ادم بدونه جریان چیه...اخه مگ یعنی چی؟ رسول رعایت می‌کنه  :)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 05 دی 1396، 04:01 ب‌ظ »

یه نکته رو هم ذکر کنم وقتی راجب سرعت و ... حرف میزنین خواهشا واحدها رو کامل بگین ادم بدونه جریان چیه...اخه مگ یعنی چی؟ رسول رعایت می‌کنه  :)

مشکل می‌دونی چیه؟ اینه که مردم همه از لحاظ فنی و تکنیکی که از اینترنت و نرم‌افزار استفاده نمی‌کنن! فقط مصرف کننده‌ن بدون این‌که فرهنگ استفاده‌ش جا بیفته.  طرف می‌ره یه اینترنت یک‌ساله برای خونه‌ش می‌خره دیگه کار نداره گیگ چیه بیت چیه بایت چیه! پهنای باند چیه. ترافیک داخلی بین‌الملل چیه و ... همه که این چیزارو نمی‌دونن!
از قدیم همش گفتن هر ۸ بیت ۱ بایت هست. ولی کافی بود بنویسن 8bit=1byte یه مساوی کافی بود تا طرف بفهمه 8096mbps=1024MB/s
از اون‌جایی که قبلاً ضریب ۱ به ۸ روی سرویس‌ها اعمال می‌شد (یعنی اشتراکی بودن سرویس‌ها. شما یه پهنای باند می‌خریدی که قبل از شما اونو به ۷ نفر دیگه فروخته بودن! و شما نفر هشتم بودی مثلاً!. بعد اگه هر ۸ نفر همزمان می‌خواستن بارگیری داشته باشن، سرعت بینشون تقسیم می‌شد که بهش می‌گن ضریب ۱ به ۸) حالا این قضیه رو قاطی کردن با اون ۸بیت=۱بایت و حس می‌کنن باید پهنای باند رو تقسیم کنی به ۸ تا سرعتت دربیاد! در صورتی که بحث تقسیم نیست! بحث واحد هست. ۸مگابیت هیچ فرقی با ۱مگابایت نداره. چه بگی سرعت دانلودم ۸ مگابیته چه بگی سرعتم ۱ مگابایته. فقط یه تبدیل واحد رخ داده. چون یه جورایی mbps یا مگابیت برثانیه استاندارد برای نمایش پهنای باند هست. در صورتی که مدیربارگیری‌ها از واحد MB/s یعنی مگابایت بر ثانیه استفاده می‌کنن.
اوضاع سواد مملکت داغونه! الآن هم که سر محاسبهٔ ترافیک داخلی و بین‌الملل ملت قاط زدن. محاسبهٔ اون خیلی ساده‌س! طرف ۲۰۰ گیگ داره. اگه یک‌به‌دو محاسبه کنیم، یعنی اگه ۱۰۰ گیگ بین الملل استفاده کنه، دیگه ترافیکی نداره. اگه ۹۰ گیگ بین‌الملل استفاده کنه، ۲۰ گیگ داخلی داره. اگه ۵۰ گیگ بین‌الملل استفاده کنه، ۱۰۰ گیگ داخلی هم داره. اگه ۱۰ گیگ بین‌الملل استفاده کنه، ۱۸۰ گیگ داخلی هم داره. و اگه هیچی بین‌الملل استفاده نکنه، ۲۰۰ گیگ داخلی داره.
موضوع اینه شرکتا خوب می‌دونن مردم راجع به این چیزا اطلاعی ندارن. رو همین حساب گیجشون می‌کنن و ازشون سواستفاده می‌کنن.

به نظر من به جای غر زدن بهتره کاری کنیم سواد مردممون بره بالا تا ازشون سواستفاده نشه!

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #9 : 06 دی 1396، 01:33 ق‌ظ »
شاید حرکتی که من زدم زیاد عاقلانه نباشه ولی خب ...
خونه‌ی ما توی یه محله‌ی تازه ساخته و به لطف مخابرات عزیز (!) کل این منطقه فیبر نوریه و فیبرنوری هم در انحصار مخابرات : ))) . خلاصه از همون روزهای اولی که اومدیم اینجا مجبور شدم از همین سرویس‌های بدرد نخور مخابرات استفاده کنم که مخصوصا روزای اول روزی 5 بار توی یه زمان مشخص قطع میشد! بعد که این مشکل حل شد سرعت چند برابر شد (سرعت دانلودم به 6 مگابایت بر ثانیه هم میرسه) ولی حجم خیلی کم و همیشه به اسکرین شاتایی که دوستان های‌وبی از فشفه‌هاشون میدن حسرت میخورم : (( . مخابرات 8 گیگ در ماه میده بهم که با توجه به مصرف فوق العاده بالای من همون هفته‌ی اول همش تموم میشه و دوباره مجبور به خرید ترافیک اضافه میشم. در ماه حدود 30 گیگابایت ترافیک اضافه می‌گیرم که به لطف توی جشنواره بودن سرویس هر 10 گیگابایت میشه 9 هزارتومن و نسبتا برای من می‌صرفه. دانلودهای خیلی سنگینمم میندازم شبا با ایرانسل دانلود می‌کنم که اونم نمیدونم چند وقتی هست چه مشکلی پیش اومده که روی اوبونتو و یا کلا هر توزیع دیگه‌ای با ایرانسل نمی‌تونم دانلود کنم و حتی سایتا هم باز نمیشه. بنابراین مجبور میشم اون شبایی که قصد دانلود دارم از یه روش با درد و خونریزی استفاده کنم! حافظه‌ی گوشی 32 گیگابایتیم رو خالی میکنم توی کامپیوترم که حدود 25 گیگ بهم میده و با گوشی از طریق ایرانسل دانلودای سنگینم رو انجام بدم و بعد منتقلشون کنم به کامپیوترم...
حالا چند هفته‌ای هست که با توجه به تعرفه‌های جدید وب‌سایت مخابرات اینجا تعرفه‌های جدید رو برای فروش گذاشته اما همون روز اول احساس کردم بدردم نمیخوره. دلیلشم اینه که خب با اون پولی که من میخوام بدم میخوان بهم یه سرویس 70 گیگ بدن که اگه بخوام تو سایتای خارجی مصرفش کنم دو برابر مصرف میشه و تقریبا شاید روزی یک یا دو سایت ایرانی استفاده کنم که اونم یا همین انجمنه یا یکی دوتا سایت دیگه ...
پیش خودم فکر کردم خب این 70 گیگ برای من میفته 35 گیگ اونم با سرعت حلزون! خب چه کاریه همین سرویس فعلا یک سال از قراردادش مونده همینو استفاده می‌کنم ماهی هم 38 گیگابایت دارم با همین وضع نهایتش یه چند هزارتومنی بیشتر میدم ولی خب به جاش سرعتم سرعتم بالاست... تا قرارداد این سرویس هم تموم بشه احتمالا دیگه اینجا نباشم و برای اون یه فکری می‌کنم ...
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #10 : 06 دی 1396، 09:00 ق‌ظ »
داداش منظورم از 4 مگ یعنی همون 4096 تقسیم بر 8. 512 کیلوبیت.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 06 دی 1396، 02:37 ب‌ظ »
نقل‌قول
شاید حرکتی که من زدم زیاد عاقلانه نباشه ولی خب ...
آره متأسفانه فعلاً انحصار فیبر دست مخابراته. ولی قانون جدید گفته که باید از انحصار مخابرات بیرون بیاد. که احتمالاً تا چندوقت دیگه حل می‌شه موضوع و شما می‌تونی از ISPهای دیگه اینترنت بگیری.
محلهٔ ما هم تا دو سال پیش در انحصار مخابرات بود با این‌که مسی بود! ولی از ۹۴ دیگه برداشته شد و باقی ISP ها هم خدمات دادن.

نقل‌قول
داداش منظورم از 4 مگ یعنی همون 4096 تقسیم بر 8. 512 کیلوبیت.
من منظورت رو فهمیدم. منظور من یه چیز دیگه بود.
اول اینکه ۴۰۹۶ تقسیم به ۸ نمی‌شه بشه ۵۱۲ کیلوبیت
۴۰۹۶کیلوبیت برابره با ۵۱۲ کیلوبایت
تقسیمی این وسط صورت نمی‌گیره. تبدیل واحد صورت می‌گیره.
شما می‌گی سرویس ۱۲۸ کیلوبیت خریده بودی. ۱۲۸کیلوبیت یعنی ۱۶کیلوبایت.
آیا سرعتت ۱۶ کیلوبایت بوده؟ می‌گی که نبوده و ۴مگابیت یا همون ۵۱۲ کیلوبایت بوده!
خب ۱۶ کیلو کجا ۵۱۲ کیلو کجا!!!
شما پول ۱۶ رو دادی ولی ۵۱۲ تا سرعتت بوده.
قانوناً باید سرعتت ۱۶ می‌بود تا بفهمی سرعتت کمه و پول بیش‌تر بدی و همون ۴مگابیت رو بخری که گرون‌تر هست. بعد این تعرفه‌ها دیگه گرون‌تر در نظرت حساب نمی‌شدن.  ;)
شما پول ۱۲۸ دادی ولی ۴۰۹۶ استفاده کردی. جنس گرون رو ارزون فروختن بهت. حالا که دیگه این‌کارو نمی‌کنن، شما حس می‌کنی گرونه! نه. قیمت مثل قبله. گرون نشده. شما حس می‌کنی گرون شده. فرض رو بر این بذار که به جای ۱۲۸، ۴۰۹۶ رو خریده بودی! خب مبلغ بیش‌تری داده بودی دیگه. پس با الآن تفاوتی نمی‌کرد. الآن ۴مگابیت رو می‌دن ۴۰ تومن. قبلاً هم تو همین مایه‌ها بود. شما که زیر ۲۰ تومن می‌دادی، برای این بود که ۱۲۸ خریده بودی نه ۴۰۹۶.  :)

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
« پاسخ #12 : 06 دی 1396، 10:41 ب‌ظ »
من از یه ISP محلی استفاده می کنم که سرعت تا ۱۶ مگابیت (برای همه ی تعرفه ها میداد) و طرح هاش هم قیمت کمتری نسبت به امثال hiweb و شاتل و ... داشت، مشکل من اونجا بود که خطم نهایت تا ۲ مگابیت پشتیبانی می کرد (روستا نشین هستم)
الان این ISP برای اینترنت 2 مگابیت حجم 66 گیگ داخلی یا ۳۳ گیگ بین الملل میده که طبق قیمت مصوب ۲۵ هزار تومان و با مالیات چیزی حدود ۲۸ هزار تومان میشه. برای من که ماهی حدود ۲۰ گیگ استفاده داشتم و سرعتم هم همین ۲ مگابیت بود یعنی با پرداخت هزینه کمتر حجم اضافه تری دارم و خوب میشه گفت راضی هستم.
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین deleted

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
« پاسخ #13 : 07 دی 1396، 12:01 ق‌ظ »
.
« آخرین ویرایش: 07 دی 1396، 03:19 ب‌ظ توسط eight »

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #14 : 07 دی 1396، 02:46 ق‌ظ »
سلام
من هم می خواستم نظر بدم.
نمی دونم باید از مخابرات شکایت کرد یا نه (استان بوشهر)
ولی من یک سرویس ۸ مگابیت خریدم با حجم ۱۸۰ گیگابایت و یک ماهه ۵۰ هزار تومان.
قیمت این سرویس با سرویس قبلی من برابر بود ۳۰ گیگ ۵۰ هزار تومان سرعت ۲۰۴۸ کیلوبیت سرویس قبلی برای من حداقل تا نصف ماه می موند ۱۶ یا ۱۷ روز
و سرعت بین ۲۵۵ کیلوبایت تا ۳۰۰ کیلوبایت رو داشت.
سرویس جدید سرعتی بالا داره یک تا یکونیم خو این عالیه ولی چطور ممکنه فقط با تلگرام و ابدیت آرچ لینوکس ۱۸۰ گیگ توی ۱۰ روز تموم شه ؟
مخابرات درحال دزدیه ؟
واقعا نمی دونم چی باید بگم.
برای من که خوب نشده
باید ISP رو عوض کنم.
ولی بین انتخاب آسیاتک و های وب و خلیج فارس انلاین نمی دونم کدوم رو انتخاب کنم.
البته خلیج فارس انلاین به من با همون قیمت ۲۴۰ گیگ حجم میده ولی اگر مثل مخابرات رفتار نکنه(شک دارم شدید)
« آخرین ویرایش: 07 دی 1396، 02:48 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).