انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: این انجمن در حال از دست دادن کاربران است.  (دفعات بازدید: 6354 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
امروز به صورت اتفاقی داشتم آمارهای وب‌گاه رو بررسی می‌کردم:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=stats

که دیدم از سال ۲۰۱۳ تعداد موضوع‌های جدید ایجاد شده در حالت کم‌شدن هست، به طوری که از ۶۹۷۴ موضوع جدید در سال ۲۰۱۳ به ۲۳۳۹ موضوع جدید در سال ۲۰۱۷ رسیده.

شاید نیازی به یک سری بروزرسانی‌ها در نرم‌افزار وب‌گاه یا سیاست‌های موجود یا مدیران باشه.

ویرایش: نمودار زیر با پایتون کشیده شده: https://paste.ubuntu.ir/yskj

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : این انجمن در حال از دست دادن کاربران است.
« پاسخ #1 : 26 اسفند 1396، 04:53 ب‌ظ »
نمیدونم اصطلاح فنیش دقیقا چیه، استایل، پوسته CSS یا هر چیز دیگه، ولی هر چی که هست به شدت قدیمی و آزاردهنده است!! وقتی زوم میکنم، بیشتر از 133% با فایرفاکس، صفحه از حالت تمام صفحه خارج میشه و یک نوار پیمایش افقی ایجاد میشه، یعنی حالت شناور و واکنشی نداره تا در حالت تمام صفحه بمونه، در نتیجه همیشه محتوای زیادی از صفحه را از دست میدم و همش باید به چپ و راست پیمایش کنم، لطفا این مشککل را برطرف کنید.

من فکر نمیکنم تعداد تاپیک های جدید معیار معقول و درستی برای ارزیابی تعداد مخاطبان و افزایش یا کاهش کاربران باشه، کاهش یافتن تعداد تاپیک های جدید میتونه به علت کم شدن مشکلات کاربران نسبت به گذشته و همینطور افزایش استفاده از مطالب و تاپیک های قدیمی باشه. همچنین خودم شخصن دیگه مشکلاتم رو تو اینجا مطرح نمیکنم! چون جواب درست و سریع نمیگیرم و همیشه از لیست پستی خود توزیع یا نرم افزار استفاده میکنم که از همه لحاظ بهتر و اصولی تره.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #2 : 26 اسفند 1396، 05:09 ب‌ظ »
این انجمن خیلی قدیمی شده! جستجو توی انجمن خیلی بده و برای هر مشکلی باید یه تایپیک جدید باز کرد با اینکه بارها اون موضوع مطرح شده و به جواب رسیده! یه فکری به حال جستجوی انجمن می‌شد خیلی خوب بود.
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #3 : 26 اسفند 1396، 10:15 ب‌ظ »
از نظر من، مشکل اصلی اینه که انجمن انگیزهٔ کسانی که درش فعالیت می‌کنن رو زیاد نمی‌کنه.
وگرنه دلیل این‌که آمار تاپیک زدن نسبت به سال‌های قبل کم‌تر شده خب به این معنی هست که اوبونتو هر روز بهینه‌تر از قبل می‌شه و مشکلاتش هر روز کم‌تر می‌شه بنابراین کاربرها کم‌تر نیاز می‌بینن که سؤال مطرح کنن.
ولی این‌که انجمن کاربر فعال زیادی نداره، به خاطر اینه که کاربر، انگیزه‌ای برای فعالیت نداره.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #4 : 26 اسفند 1396، 10:28 ب‌ظ »
روی تگ های به اصطلاح seo کار کنید.
در جست و جو های موتورهای جست و جو زومیت و یا سایت هایی که کارشون پشتیبانی گنو نیست زود تر از سوال و جواب های انجمن دردسترس هستند.
« آخرین ویرایش: 26 اسفند 1396، 10:29 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Mehregaan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
« پاسخ #5 : 26 اسفند 1396، 11:07 ب‌ظ »
البته علاوه بر حرف های بقیه باید به اتفاق های اون موقع انجمن هم نگاهی بندازیم...
افزایش این فعالیت ها در زمانی بود که توزیع جبیر معرفی شد و  ناخودآگاه کاربران بیشتری به انجمن می اومدن و فعالیت بیشتری هم می کردن...و خلاصه کلی حاشیه داشتیم که همین هم باعث فعالیت بیشتر کاربر ها میشد...
اگر دوباره توزیع های این طوری ساخته بشه...

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
« پاسخ #6 : 27 اسفند 1396، 01:08 ق‌ظ »
سلام
خوب من چند وقتی هست که دیگه خیلی دیر به دیر به انجمن سر میزنم خیلی  اتفاقی این تاپیک را دیدم. به نظرم دلیل کاهش  کاربران میتونه اینها باشه:
- با توجه به فراگیر شدن استفاده از موبایل و اینترنت نسل سوم خیلی از افراد با استفاده از موبایل به انجمن  سر میزنن خوب  وقتی پوسته انجمن حالت مناسبی برای نمایش  روی موبایل نداره کاربر اصلا رغبت نمیکنه بیاد انجمن
- شناخته شدن توزیع های بغیر از اوبونتو و خانواده اون بین کاربران تازه کار
- موتور جستجوی مضخرف انجمن ( ببخشید از این کلمه استفاده کردم)
- زیاد‌تر شدن منابع آموزشی  برای گنو/لینوکس به زبان فارسی ( الان با ده سال قبل شرایط بسیار متفاوت شده که فقط این انجمن و انجمن تکنوتاس اگر اسمش درست نوشته باشم وجود داشتند)
- با ورود هر نسل جدید از تازه کارها و با توجه به کم سن بودن این  نسل و اینکه الان دیگه اکثرا در کودکی یادگیری زبان را شروع میکنند کاربر  با مراجعه به ویکی مثلا ویکی آرچ خیلی راحت میتونه به منبع خوبی دست پیدا کنه و مشکلاتش  را حل کنه
- عدم فعالیت و یا کاهش فعالیت بزرگترهای انجمن که دیگه حال و حوصله جواب دادن به سوالات را ندارند ( که به این هم نمیشه خورده گرفت )
باشد که روز به روز به رونق و فعالیت تمام انجمن های فارسی زبان  گنو/لینوکسی افزوده شود.
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #7 : 27 اسفند 1396، 04:47 ق‌ظ »
به علاوه مشکلاتی که دوستان در موردش صحبت کردند، وقتی کل جامعه کاربری به سمت تلگرام می‌ره و علاقه‌ای به این نداره تا اطلاعات را در اینجا ذخیره کنه یا حتی به ویکی نویسی کمک کنه، عادیه که دیگه انجمن در حال از دست دادن کاربر باشه!
به نظرم گروه‌های تلگرامی Q/A به شدت داره به انجمن‌‌ها آسیب می‌زنه, اگر برنامه‌‌ی انجمن برای موبایل نوشته بشه, به نظرم می‌تونه کمک کنه.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین mahdi.2001.rostami

• Newbie
  • *
  • ارسال: 21
« پاسخ #8 : 27 اسفند 1396، 08:41 ق‌ظ »
برای اندروید یه نرم افزاری هست به اسم تپ تاک که باهاش میشه از فروم ها توی گوشی هم به سادگی استفاده کرد. حتی از بعضی فروم های فارسی هم پشتیبانی می کنه. من قبلا ازش استفاده می کردم و چیز نسبتا جالبیه. بدون اون عملا نمیشه تو گوشی از فروم ها استفاده کرد. اگه شما انجمنتونو بتونین واردش کنین شاید افراد بیشتری از طریق موبایل ازین فروم استفاده کنن. البته این نرم افزار هم مشکلات خودشو داره مثلا معلومه که اوپن سورس نیست و برای امکانات کامل باید پول بدی. همچنین طبق نوشته ویکیپدیا فقط از برخی نرم افزار های فروم پشتیبانی میکنه.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #9 : 27 اسفند 1396، 09:17 ق‌ظ »
برای اندروید یه نرم افزاری هست به اسم تپ تاک که باهاش میشه از فروم ها توی گوشی هم به سادگی استفاده کرد. حتی از بعضی فروم های فارسی هم پشتیبانی می کنه. من قبلا ازش استفاده می کردم و چیز نسبتا جالبیه. بدون اون عملا نمیشه تو گوشی از فروم ها استفاده کرد. اگه شما انجمنتونو بتونین واردش کنین شاید افراد بیشتری از طریق موبایل ازین فروم استفاده کنن. البته این نرم افزار هم مشکلات خودشو داره مثلا معلومه که اوپن سورس نیست و برای امکانات کامل باید پول بدی. همچنین طبق نوشته ویکیپدیا فقط از برخی نرم افزار های فروم پشتیبانی میکنه.
البته انجمن های مثل ربتر و xda نرم افزار های مخصوص به خودشون رو دارن
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Mavenium

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 59
    • Mavenium
« پاسخ #10 : 27 اسفند 1396، 10:43 ب‌ظ »
سلام، افکار مخدوش من :

- سی‌ام‌اس SMF دیگه خیلی قدیمی شده و واقعاً دیگه به درد انجمن های تخصصی نمیخوره، الان همه از IPB استفاده می کنن و در بدترین حالت MyBB (وجود امکانات در انجمن به جذب کاربر خیلی کمک میکنه)

- نبود کارگروه های تخصصی در انجمن (الان با وجود پیشرفت حاصل شده در این سال ها کاربران نیازهای اپتدایی خودشون رو رفع می کنن، به نظر من باید در انجمن کارگروه های تخصصی تشکیل بشن که بر روی موضوعات کاربردی تر کار کنن مثلاً کار تخصصی رو ترجمه پارسی اوبونتو یا طراحی و برنامه نویسی اپلیکیشن های مورد نیاز کاربران ایرانی یا حتی تفکر جهانی، الان دانلود منیجر پرسپولیس داره یک تنه جور برنامه نویس های ایرانی در دنیای گنو/لینوکس رو می کشه البته اپ های کوچک دیگه ای هم دیدم که با لازاروس نوشته شده بودن که برای تصحیح فرمت زیرنویس و ... بودن، باید تیم هایی تشکیل بشه که ایده ها را به خروجی قابل قبول تبدیل کنن و در جهت توسعه قدم بردارن.)

- عدم انگیزه در راهبران انجمن در ارائه  سر رشته به کاربران (باید کاربران شارژ بشن که روی موضوع های دیگه هم کار کنن تا کجا بحث سر بهترین توزیع کدومه، بهترین دسکتاپ کدومه و ... ادامه داشته باشه ؟)

امیدوارم باعث ناراحتی کسی نشده باشم، نیت پیشرفت جامعه هست
پیروز باشید
بلندترین فریاد,سکوت است.

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
« پاسخ #11 : 28 اسفند 1396، 02:43 ق‌ظ »
سلام

مشکل فنی انجمن که بسیاره:
- ریسپانسیو نبودن
- نداشتن جستجو (اینی که الان هست خیلی با چیزی که باید باشه فرق داره)
- نداشتن امکانات مناسبت، حتی چیز ساده ای مثل دکمه تشکر (درباره این در گذشته خیلی بحث شده که نهایتش برمیگرده به ضعف SMF و مشکلات امنیتی)
- بهینه نبودن برای موتورهای جستجو
- نسخه عجیب و غریب xml که گویا برای موبایل طراحی شده بود و الان زمان جستجو در کامپیوتر هم نمایش داده میشه و نبودنش بهتر از بودنشه.

جدا از مشکلات فنی این فروم هیچ تبلیغ خاصی در هیچ جای به خصوصی نداره (و در نتایج جستجو هم که جایگاهی نداره) اینطور که در اطرافم می بینم تعداد تازه واردین به دنیای گنو/لینوکس نسبت به قدیم بیشتر شده اما تقریبا هیچکدوم با این انجمن آشنا نیستن.
قدیم کاربرایی داشتیم که بدون توجه به دانش فنی بسیار علاقمند بودن اما با برخورد های بدی مواجه شدن (قدیمی ها حتما یادشون هست) به نظرم گاهی حاشیه به جذب کاربر و در نهایت پیشرفت کمک میکنه.

اما جدا از این انجمن، کل جامعه کاربری گنو/لینوکس ایران به انزوا رفته، لاگ ها مثل قدیم فعال نیستن و خیلی هاشون اصلا فعال نیستن. خبر خاصی از همایش های گنو/لینوکس و جشن های انتشار اوبونتو نیست.

با همه این مساپل به نظرم با رفع مشکلات فنی و البته کمی تبلیغ توسط کاربرای فعال و علاقمند فعلی (چه در دنیای مجازی و چه در بیرون) انجمن پتانسیل فعال شدن دوباره رو داره.
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #12 : 28 اسفند 1396، 02:59 ب‌ظ »
با سلام
دوستان به موارد فنی خود فروم اشاره کردن ولی کمتر به بخش سیاست های موجود و مدیران اشاره شد ، برای همین  می خوام یه ذره در مورد همین قسمت نظرمو اعلام کنم
به نظر من این سیاست ها باعث ریزش کاربران شده (می دونم که خیلی ها ممکنه از دست من به خاطر مطرح کردن این موارد ناراحت بشن ولی این یه واقعیته و کاملا تاثیر گذاره) :

1.توهین و تحقیر کاربران بقیه ی توزیع های گنو عین مینت ، کالی و سنت او اس  و ...

چرا باید به کسی که سوالی مثلا در مورد مینت داره گفته بشه "" دنبال یک توزیع معقول باش ""
این جمله رو بارهای بار شنیدم حتی در مواردی که مشکل فرد هیچ ربطی به توزیعش نداشت مثلا مشکل lock پکیج منیجر توی کالی چه ربطی به توزیعش داره که این طوری تو ذوق کاربر زده می شه ؟

یا مثلا قفل شدن تاپیک های کالی طبق کدوم بند قوانین این انجمن انجام می شه ؟؟
مگه مشکل apt توی کالی ربطی به نفوذ و خرابکاری داره که تاپیک رو می بندین ؟

2.وضعیت ارزیابی کاربران

کاربران باید ارزیابی بشن اونم بر اساس امتیاز نه بر اساس تعداد پست
وقتی ارزیابی کاربران بر اساس تعداد پست می شه عملا داریم کمیت رو فدای کیفیت می کنیم
برای مثال کاربری داریم که کل فعالیت هاش توی "کافه اوبونتو" هستش و داره با کابرای دیگه خوش و بش می کنه ، بعد رده ی کاربریش بالاتر از کسی هستش که اکثر فعالیتش توی حل مشکلات کاربرا و جاهای به درد بخور بوده ؟
به نظر شما این شیوه ی ارزیابی معقوله ؟

3.وضعیت غیرشفاف انتخاب ناظران

اول یه سر به لینک زیر بزنین :
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%B9%D8%B6%D9%88%DB%8C%D8%AA_%D8%AF%D8%B1_%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D8%A7%D9%88%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88
تو این لینک در قسمتی گفته شده که :
نقل‌قول
عضویت‌ها یک ساله است و شما پس از یک سال، باید دوباره درخواست خود را تازه نمایید. پذیرفته شدن درخواست دوبارهٔ شما، منوط به ادامهٔ فعّالیت و مشارکت شماست.
حالا یه سر بزنین به لیست ناظران و مدیران فروم !!
ما مدیری داریم که 5 - 6 ساله که حتی به فروم سر هم نزده ، خب واقعا بهتر نیست حداقل به قوانین تصویب شده توسط خودمون پایبند باشیم و اون ناظرایی که فعالیت نمی کنن برکنار بشن ؟

واقعا بیایم سیاست های این فروم رو با سیاست های مثلا ask ubuntu مقایسه کنیم
تو اونجا سالانه ناظران عوض می شن
ناظران با نظر کابران و رای مستقیم اونا انتخاب مشن
برای مثال به این لینک سر بزنین:
https://askubuntu.com/election
حالا نحوه ی انتخاب مدیران تو فروم ما چطوریه ؟
یک عده ی خاصی هستن که گروه کاربران ایرانی اوبونتو رو تشکیل می دن (که خود این عده توسط اعضای قدیمی تر همین گروه انتخاب شده !)
این عده در مورد ورود افراد جدید تصمیم گیری می کنن که خب طبیعیه ممکنه یه مشکل شخصی با یکی از ناظران باعث بشه فردی که لیاقتش رو داره به هیچ عنوان ناظر نشه
علاوه بر مشکل بالا ، همین قضیه باعث می شه سیاست های فروم از یک حلقه ی خاص خارج نشه و تفکر همه ی مدیران شبیه هم باشه و عملا هیچ تغییری توی سیاست ها اعمال نشه چون کسی که نظرش با این افراد مغایرت داشته باشه اصلا نمی تونه عضو این گروه بشه (قبولش نمی کنن  :) )
دقیقا همین قضیه باعث شده که انتصاب ناظران جدید همیشه موجب ریزش کاربران قدیمی شده (فک کنم کابرای قدیمی تر بدونن در مورد چه اتفاقاتی و چه کسانی صحبت می کنم)
چون این افراد با رای کابران انتخاب نشدن !

4.تصمیم مدیران فروم در قبال نرم افزار غیر آزاد

این مورد همیشه حاشیه های خیلی زیادی داشته
واقعیت قضیه اینه که اینجا فروم رسمی اوبونتو هستش و مختص حل مشکلات اوبونتو
اوبونتو به عنوان یک سیستم عامل به ما اجازه می ده که هم نرم افزار آزاد نصب کنیم هم غیر آزاد
و طبیعتا ممکنه مشکلاتی با نرم افزارهای آزاد داشته باشیم و مشکلاتی با نرم افزار های غیر آزاد
حالا برمی گردیم به جمله ی اول باید مشکلات کاربران رو حلش کنیم فارغ از آزاد یا غیر آزاد بودن اونا

من خودم طرفدار نرم افزار آزادم ، تبلیغش می کنم و از استفاده اش لذت می برم و کدهایی که خودم می زنم رو به صورت آزاد منتشر می کنم
منتهی نظر خودم رو به دیگران تحمیل نمی کنم !
هر کاربر مختاره تو هر پستی که خواست فعالیت کنه هر جایی که نخواست فعالیت نکنه اگه یک نفر از نرم افزار غیرآزاد خوشش نمیاد می تونه جواب نده ولی حق نداره دیگران رو از جواب دادن منع کنه
درسته اینجا فروم نرم افزار غیرآزاد نیست ولی فروم نرم افزار آزاد هم نیست !
اینجا فروم اوبونتو هستش فارغ از آزاد بودن و غیر آزاد بودن

سلمان جان ، اون بازه ی زمانی که پیک فعالیت کاربران هستش فعالیت نرم افزار غیر آزاد منع نشده بود و هر کس آزادانه فعالیتش رو انجام می داد ولی الان کاربر تازه کار میاد یه پست در مورد نحوه ی نصب فلان نرم افزار می ذاره ما جای راهنمایی برای نصب و تبلیغ نرم افزار آزاد به صورت موازی فقط به این جواب بسنده می کنیم "کاربر گرامی قبل فعالیت در فروم قوانین رو مطالعه کنین"
خب یک لحظه خودتون رو بذارین جای اون فرد ، آیا بازم تمایلی به فعالیت تو این فروم پیدا می کنین ؟

اینکار تو هیچ فروم و QA معتبر دنیا اتفاق نمیوفته و کابران توی ask یا اوبونتو فروم خیلی راحت سوالش رو در مورد نرم افزار غیر آزاد هم می پرسن و راضی به فعالیتشون ادامه می دن

5.لاکچری شدن جواب های کوتاه

بعضی از کابران کم حوصله ای هستن که حتی حوصله نمی کنن یه خط توضیح در مورد کد نوشته شده بنویسن
یا به عبارت های زیر بسنده می کنن
* در مورد فلان چیز سرچ بزن
* اینو وارد کن
* می تونی از فلان چیز استفاده کنی
* یا در بدترین حالت یه لینک داک داک گو و ... به کاربر می دن بدون اینکه حتی یه خط توضیح بنویسن
این کاربران متاسفانه با این رفتار زشت که تو اکثر فروم های دنیا مذموم هستش احساس برتری (به اصطلاح شاخ بودن !) بهشون دست می ده

فارغ از اینکه این نوع جواب دادن دلایل زیر داره :

1.اطلاعات کافی تو اون زمینه نداریم و فقط یه چیزی به گوشمون خورده
2.می ترسیم اگه یه خط کد بنویسیم غلطتون در بیاد و جایگاه نداشته مون متزلزل بشه
3.بی حوصله ایم و تمایلی به پاسخ گفتن نداریم

به نظر من اگه این موارد اصلاح نشه کاربرای جدید و قدیمی بیشتری رو از دست خواهیم داد.
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1397، 10:20 ب‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین hosein.metro

• Full Member
  • *
  • ارسال: 154
« پاسخ #13 : 28 اسفند 1396، 05:41 ب‌ظ »
فکر کنم یکی از دلایل اینه بیشتر سوال ها جواب داده شده . مشکل دوم اینه همه فقط انتظار دارن سوال بپرسن و وقتی برای جواب دادن نمیزارن .
این انجمن مثل یک کتاب بزرگه که کلی جواب توشه . برای مثال من یک سوال درباره ی bind dns داشتم کل اینترنت رو گشتم اما بهترین جواب رو اینجا پیدا کردم .

زیاد شدن منابع هم بی دلیل نیست .
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

آفلاین mobolinux

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 55
  • کاربر اوبونتو ماته
« پاسخ #14 : 28 اسفند 1396، 07:57 ب‌ظ »
90 درصد دلیلش چیزی هست که جناب  علی رزم دیده گفتند :)
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه، قدرت و جرات لازم است . وگرنه هر ماهی مرده ای هم
می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.