انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا لینوکس رو خیلیا صرفا یه کرنل میدونن؟!  (دفعات بازدید: 2929 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
من خودم هم همیشه فکر میکردم که لینوکس فقط یه کرنله و اسم سیستم عاملی که ازش استفاده میکنیم گنو/لینوکس هست و همیشه هم سعی کردم باهمین اسم خطابش کنم.
اما این لینک‌ها دارن میگن لینوکس صرفا یه کرنل نیست و یک سیستم عامله:
لینک ۱
لینک ۲
اینجا هم پرسیده شده که لینوکس یک سیستم عامله یا صرفا یه کرنله که به صراحت پاسخ داده شده: "لینوکس یک سیستم عامله و کرنل هم جزئی از اون"  لینک ۳
اگر اینجوریه پس چرا خیلی از کاربرا لینوکس رو صرفا یه کرنل میدونن؟!
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1397، 12:03 ق‌ظ توسط Silvio Dante »
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
پاسخ : چرا لینوکس رو خیلیا صرفا یه کرنل میدونن؟!
« پاسخ #1 : 24 فروردین 1397، 12:03 ق‌ظ »
.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #2 : 24 فروردین 1397، 12:24 ق‌ظ »
ای خدا دوباره شروع شد........
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #3 : 24 فروردین 1397، 12:29 ق‌ظ »
ای خدا دوباره شروع شد........
من قصد راه انداختن بحث و جدل الکی ندارم. همونطور که گفتم خودم هم همیشه میگم گنو/لینوکس! اما این برام سواله چرا پس اینجا میگن لینوکس سیستم عامله؟!
فریدون فرخزاد

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #4 : 24 فروردین 1397، 01:07 ق‌ظ »
شروع به ساخت سیستم‌عامل گنو در سال ۱۹۸۳ اعلام شد. ساخت قسمت‌های مختلف این سیستم‌عامل تا به امروز ادامه داره.

در سال ۱۹۹۱ کرنلی به نام لینوکس با مجوز گنو طراحی شد. با توجه به طولانی‌شدن روند ساخت کرنل اصلی سیستم‌عامل گنو (به نام هرد)، لینوکس بجای هرد در گنو استفاده شد تا سیستم‌عامل راحت‌تر مورد استفادهٔ عموم قرار بگیره.

بعد از اینکه از سیستم‌عامل گنو با کرنل لینوکس استقبال زیادی شد، کم‌کم لینوس شروع به استفاده از نام کرنل برای سیستم‌عامل کرد و با توجه به تبلیغاتی که در این زمینه شد، نام لینوکس بیشتر از گنو استفاده شد. در این دوران استالمن پیشنهاد استفاده از گنو اسلش لینوکس یا گنو پلاس لینوکس رو داد برای اینکه این اشتباه پیش نیاد که کرنل لینوکس محصولی از گنو هست (مثل گنو بش یا محصولات دیگهٔ گنو) و اینکه این موضوع رو بیان کنه که منظور سیستم‌عامل گنو همراه با کرنل لینوکس هستش.

طراحی (و نه توسعه!) این سیستم‌عامل از سال ۱۹۸۳ شروع شده و گنو شروع به توسعهٔ اون هم کرد و به مرور، بخش‌هایی از اون سیستم‌عامل توسط گروه‌های دیگه هم انجام شد، ولی هنوز همون طراحی هست که بر پایهٔ طراحی یونیکس هست و برای همین هم Unix-like نامیده میشن. لینوکس تنها پیاده‌سازی یک کرنل سازگار با گنو رو با مجوز گنو انجام داده و تا جایی که اطلاع دارم، وارد موضوع طراحی سیستم‌عامل نشده، ولی خب تبلیغات عمده‌ای در این زمینه انجام داده که باعث شده نام لینوکس بیشتر استفاده بشه.

برای مثال طراحی سیستم‌عامل دیگه‌ای هم داریم که اندروید نامیده میشه و مستقل از اینکه بخش‌های مستقل اون توسط چه گروهی توسعه داده بشه، اندروید نامیده میشه. (که از کرنل لینوکس استفاده می‌کنه)

دلیلی که در حال حاضر بسیاری از نام لینوکس بجای گنو-لینوکس استفاده می‌کنند، مثل ویکی‌پدیا یا Open Source Initiative، اینه که لینوکس در عموم بیشتر جا افتاده و اون رو به دلایل تبلیغاتی ترجیح میدن.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #5 : 24 فروردین 1397، 01:53 ق‌ظ »
شروع به ساخت سیستم‌عامل گنو در سال ۱۹۸۳ اعلام شد. ساخت قسمت‌های مختلف این سیستم‌عامل تا به امروز ادامه داره.

در سال ۱۹۹۱ کرنلی به نام لینوکس با مجوز گنو طراحی شد. با توجه به طولانی‌شدن روند ساخت کرنل اصلی سیستم‌عامل گنو (به نام هرد)، لینوکس بجای هرد در گنو استفاده شد تا سیستم‌عامل راحت‌تر مورد استفادهٔ عموم قرار بگیره.

بعد از اینکه از سیستم‌عامل گنو با کرنل لینوکس استقبال زیادی شد، کم‌کم لینوس شروع به استفاده از نام کرنل برای سیستم‌عامل کرد و با توجه به تبلیغاتی که در این زمینه شد، نام لینوکس بیشتر از گنو استفاده شد. در این دوران استالمن پیشنهاد استفاده از گنو اسلش لینوکس یا گنو پلاس لینوکس رو داد برای اینکه این اشتباه پیش نیاد که کرنل لینوکس محصولی از گنو هست (مثل گنو بش یا محصولات دیگهٔ گنو) و اینکه این موضوع رو بیان کنه که منظور سیستم‌عامل گنو همراه با کرنل لینوکس هستش.

طراحی (و نه توسعه!) این سیستم‌عامل از سال ۱۹۸۳ شروع شده و گنو شروع به توسعهٔ اون هم کرد و به مرور، بخش‌هایی از اون سیستم‌عامل توسط گروه‌های دیگه هم انجام شد، ولی هنوز همون طراحی هست که بر پایهٔ طراحی یونیکس هست و برای همین هم Unix-like نامیده میشن. لینوکس تنها پیاده‌سازی یک کرنل سازگار با گنو رو با مجوز گنو انجام داده و تا جایی که اطلاع دارم، وارد موضوع طراحی سیستم‌عامل نشده، ولی خب تبلیغات عمده‌ای در این زمینه انجام داده که باعث شده نام لینوکس بیشتر استفاده بشه.

برای مثال طراحی سیستم‌عامل دیگه‌ای هم داریم که اندروید نامیده میشه و مستقل از اینکه بخش‌های مستقل اون توسط چه گروهی توسعه داده بشه، اندروید نامیده میشه. (که از کرنل لینوکس استفاده می‌کنه)

دلیلی که در حال حاضر بسیاری از نام لینوکس بجای گنو-لینوکس استفاده می‌کنند، مثل ویکی‌پدیا یا Open Source Initiative، اینه که لینوکس در عموم بیشتر جا افتاده و اون رو به دلایل تبلیغاتی ترجیح میدن.
تشکر به‌خاطر توضیحات کامل و مفیدتون. <3
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #6 : 24 فروردین 1397، 05:16 ق‌ظ »

تشکر به‌خاطر توضیحات کامل و مفیدتون. <3
به ارشیو خود لینوکس هم نگاه کنید.
و یا آرشیو توزیع ها.
شما کاربر این سیستم عاملین دوست من.
توی سیستم عاملتون دنبال جواب باشین.
نه یک وبسایت.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #7 : 24 فروردین 1397، 12:07 ب‌ظ »
لینک زیر پرسش‌های بسیار مفیدی داره:

http://www.gnu.org/gnu/gnu-linux-faq.html
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #8 : 24 فروردین 1397، 12:43 ب‌ظ »
و یا آرشیو توزیع ها.
نه یک وبسایت.
بیشتر برای این همچین سوالی پرسیدم که اون لینکایی که دادم به صراحت نوشته بودن که لینوکس تنها کرنل نیست و یک سیستم عامله!‌  :)

ممنون از شما <3
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #9 : 24 فروردین 1397، 04:24 ب‌ظ »
و یا آرشیو توزیع ها.
نه یک وبسایت.
بیشتر برای این همچین سوالی پرسیدم که اون لینکایی که دادم به صراحت نوشته بودن که لینوکس تنها کرنل نیست و یک سیستم عامله!‌  :)

ممنون از شما <3
خوب سایت
Linux.com که وبسایت رسمی لینوکس نیست  :). هست؟
https://www.kernel.org/
این آرشیو لینوکس هست.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #10 : 24 فروردین 1397، 07:23 ب‌ظ »
خوب سایت
Linux.com که وبسایت رسمی لینوکس نیست  :). هست؟
https://www.kernel.org/
این آرشیو لینوکس هست.
بله میدونم رسمی نیست ولی بیشتر هدفم این بود که متوجه بشم چرا خیلی جاها به لینوکس میگن سیستم عامل. چون فقط یکی دوتا سایت یا منبع نیست که با همچین اسمی گنو/لینوکس رو خطاب قرار میدن منم به شک افتادم که شاید اصلا سیستم عاملی خارج از گنو/لینوکس داریم که اسمش "Linux" هست و خبری از گنو نیست که اینا دارن در مورد اون صحبت میکنن!!!!
فریدون فرخزاد

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #11 : 03 اردیبهشت 1397، 10:13 ب‌ظ »
توضیحات nixoeen درسته ولی یک نکته تکمیلی هم من بگم. البته یک خورده اغراق آمیزه ولی یک جبهه این وسط وجود داره یکی جبهه گنو و نرم افزار آزاد و در مقابل لینوکس و اوپن سورس که خب اگر سایتهای نرم فزار آزاد رو نگاه کنی می گن درست گنو/لینوکس و نرم افزار آزاده ولی اگر توی سایتهای لینوکس و اوپن سورس بری می گن لینوکس مرسومه و اوپن سورس بهتر از نرم افزار مجانی/آزاده.
اگر دقت کنی می بینی که لینکهایی که آوردی مال لینوکس و اوپن سورس هست.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #12 : 04 اردیبهشت 1397، 12:18 ب‌ظ »
در تکمیل پست قبلی، اون هایی که از عمد و با آگاهی کامل میگند "لینوکس" اشخاصی هستند که با پروژه گنو، پروانه نرم افزار GPL که کپی لفت هستش و یا خود شخص استالمن مشکل دارند، یعنی زیاد قبول ندارند اینهارو، برای همین به منظور کم رنگ کردن اینها از ذکر نام "گنو" و اشاره به آن تا جای ممکن طفره میروند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #13 : 04 اردیبهشت 1397، 08:51 ب‌ظ »
توضیحات nixoeen درسته ولی یک نکته تکمیلی هم من بگم. البته یک خورده اغراق آمیزه ولی یک جبهه این وسط وجود داره یکی جبهه گنو و نرم افزار آزاد و در مقابل لینوکس و اوپن سورس که خب اگر سایتهای نرم فزار آزاد رو نگاه کنی می گن درست گنو/لینوکس و نرم افزار آزاده ولی اگر توی سایتهای لینوکس و اوپن سورس بری می گن لینوکس مرسومه و اوپن سورس بهتر از نرم افزار مجانی/آزاده.
اگر دقت کنی می بینی که لینکهایی که آوردی مال لینوکس و اوپن سورس هست.

در تکمیل پست قبلی، اون هایی که از عمد و با آگاهی کامل میگند "لینوکس" اشخاصی هستند که با پروژه گنو، پروانه نرم افزار GPL که کپی لفت هستش و یا خود شخص استالمن مشکل دارند، یعنی زیاد قبول ندارند اینهارو، برای همین به منظور کم رنگ کردن اینها از ذکر نام "گنو" و اشاره به آن تا جای ممکن طفره میروند.

ممنونم بخاطر توضیحاتتون :)
فریدون فرخزاد