انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نقد‌هایی به سیاست‌های اوبونتو ایران در چندین سال گذشته  (دفعات بازدید: 9164 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
همونطور که از موضوع مشخص هست، هدف این مطلب نقد کردن سیاست‌های اوبونتو ایرانه که منجر به وضع کنونی این انجمن و سایر خروجی‌های این سایت شده...

خب مدت زیادی هست که این انجمن فعاله و طی این مدت افراد زیادی بودن و رفتن. افراد فعالی اومدن و رفتن. افراد پر ایده‌ای اومدن و رفتن. افرادی اومدن که همیشه دوست داشتن در راستای بهبود این انجمن کاری کنن و رفتن. قطعا بزرگان این انجمن خیلی بیشتر از من که طی این دو سال اینجام این چیزا رو دیدن.
اما آیا سعی کردن حرف این افراد رو جدی بگیرن؟

مدت چند ماهی هست که از منحل شدن گروه تلگرامی این انجمن که معلوم شد یک سرویس شخصی بوده که یک ناظر به واسطه امتیازاتی که در اختیارش گذاشته شده بود راه انداخت و بعد عشقش کشید و منحل کرد میگذره.
اون اتفاق ذهن خیلی‌ها رو از جمله خود من نسبت به این انجمن تغییر داد و هر شکی رو که داشتیم به یقین تبدیل کرد.

من خودم شخصا طی این دو سال به شدت سعی کردم کاری کنم که خود این انجمن دست کم سعی کنه قوانین خودش رو اجرا کنه. تلاش‌هام شامل صحبت با ناظرین و مدیران و همینطور سایر اعضا بود برای فشار گذاشتن بر روی کادر مدیریت موقت این انجمن. اما چیزی که شاهدش بودم، هیچ بود.
هیچ اندر هیچ. انگار که هیچ کاری نکرده بودم. بعضی از مدیران جرات قبول اشتباه رو داشتن و بخشی منکر شدن. بخشی هم اصلا پاسخی در برابر صحبتام که میکفتم قوانین خود انجمن رو حداقل اجرا کنید ندادن.
آیا این اتفاقات، برای انجمنی که ناظر‌های کنونیش به شدت روی اجرای قوانین سختگیری دارن درسته؟ این که یک کاربر بگه قوانین اوبونتو ایران اصلا اجرا نمیشه و تقاضا کنه حداقل اون قوانین اجرا بشه؟

برای دوستانی که نمی‌دونن از چه قوانینی صحبت می‌کنم اینجا توضیحیاتی میذارم.
اوبونتو ایران هر سه ماه درخواست علاقه‌مندان به عضویت در گروه کاربران ایرانی اوبونتو(گروه تلگرامی نه، گروهی که مثلا آقای امیرصمیمی عضوشه و روی پروفایلش در همین انجمن می‌بینید) رو بررسی کنه و تعدادی رو انتخاب کنه به عنوان اعضای این گروه.
طی دو سالی که من بودم و طی بررسی‌هایی که کردم این انجمن دست کم طی ۴سال گذشته هیچ تلاشی برای تایید اعضای جدید نداشته و همینطور اعضای کنونی(که منطقا با قوانین انجمن دیگه نباید جزو این گروه باشن) رو حتی از این گروه خارج نکرده.
قوانین گروه کاربران ایرانی اوبونتو به این شکل که اعضا فقط تا یک سال میتونن عضو این گروه باشن و هر یک سال میتونن درخواست عضویت مجدد بفرستن.
صفحه قوانین انجمن در مورد عضویت در گروه کاربران ایرانی اوبونتو: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%B9%D8%B6%D9%88%DB%8C%D8%AA_%D8%AF%D8%B1_%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D8%A7%D9%88%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88
اما آیا شما اصلا چیزی در مورد این که عضو جدید گرفته بشه و یا اعضای قدیمی کنار برن شنیدید؟

بعد از این گروه،‌گروه‌هایی که هستن که درجات بالاتری نسبت به گروه کاربران دارن که به این گروه میگن گروه راهبران. من اطلاع دقیقی در مورد قوانین این گروه ندارم اما میدونم که نفرات برتر از گروه کاربران ایرانی اوبونتو میرن عضو این گروه میشن.
در مدتی بعد هم اعضای فعال این گروه میتونه بره وارد تیم ناظر انجمن بشه.

این سلسله مراتبیه که یه کاربر عادی باید طی کنه که بشه ناظر انجمن.
اما عملا این سیستمی که خوب کار می‌کرده و دقیق بوده از کار افتاده. دلیلش عدم اجرای قوانین انجمن توسط دوستان ناظر که وظیفشون نظارت بر اجراش بوده هستش. اما چرخه‌ی نظارت اینجا تموم نمیشه. ناظر انجمن به معنای گاد اف انجمن نیست. فردی هست که مسول رسیدگی به تخلفات این دوستان هست. اونم جناب آقای مهدی حسن‌پور. ایشون ناظر کل انجمن هستن.

این ماجرای بالا تا همونجا بمونه بعدا باز بهش میرسیم. فعلا ماجرای بالا از یه دید دیگه رو بررسی کنیم.

فعالیت اعضای گروه کاربران ایرانی اوبونتو و اعضای راهبران و اعضای ناظر و نهایت ناظر کل این انجمن رو خوبه که یه بررسی بکنیم.
این افراد دست کم طی مدت حضور من فعالیت خاصی نداشتن(البته استثنا‌هایی هستن که قطعا این متن هدفش این عزیزان نیست).

از اعضای کم رده شروع می‌کنم و میرسم به بالا...

کاربر arashOio زمان آخرین فعالیت سال ۸۹!
آدرس صفحه: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=33

کاربر sudotux زمان آخرین فعالیت سال ۹۰!
آدرس صفحه: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=639

کاربر Babak زمان آخرین فعالیت سال ۹۳!
آدرس صحفه: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=233

من فقط آخرین زمان فعالیت رو بررسی کردم. یعنی کاری به فعالیت جدی که یعنی میشه کمک به کاربرا و اینا اصلا کاری نداشتم وگرنه قطعا افراد بیشتری توی لیست میومدن.

حالا گروه راهبران:
کاربر Sorena زمان آخرین فعالیت سال ۹۰!
صفحه کاربر: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=109

کاربر narcissus زمان آخرین فعالیت سال ۹۳!
صفحه کاربر: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=1734

کاربر Sajjad Baroodkoo زمان آخرین فعالیت سال ۹۵.
صفحه کاربر: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=477

حالا گروه ناظرین انجمن(در مورد زمان آخرین فعالیت این دوستان سختگیری بیشتری به خرج دادم):
کاربر جادی زمان آخرین فعالیت سال ۹۶!
صفحه کاربر: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=409

کاربر Roozbeh Shafiee زمان آخرین فعالیت سال ۹۵!
صفحه کاربر: https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=1706

و در نهایت ناظر ویژه انجمن که بالاتر به عنوان ناظر کل ازش یاد کردم(در مورد ایشون به مراتب سختگیرتر از بالایی‌ها خواهم بود):
کاربر Mehdi زمان آخرین فعالیت ۱۵ فروردین ۹۷ که میشه آخر تعطیلات عید...

خب، در این بررسیا من اصلا وارد این که آیا این افراد به کسی کمک کردن و یا نوشته‌ای و یا فعالیت دیگه‌ای داشتن نشدم. بیشتر فقط در سایت لاگین کرده باشن بسنده کردم. قطعا اگر بخوایم سختگیری بیشتری به خرج بدیم ۹۰٪ لیست افراد دارای مقام این انجمن خالی میشه.

پس عملا میبینید که این انجمن حتی در بخش ناظرینش هم فعالیت زیادی نداره که این یعنی قوانین به درستی اجرا نمیشه.

قصدم این نبود که خود این بزرگواران رو زیر سوال ببرم. این دوستان در زمانی که سن الان من بودن فعالیت داشتن و شایسته‌ی این ارتقا بودن. این دوستان در اون زمان گرفتاری‌های زمان کنونیشون رو نداشتن و وقت آزادی داشتن برای کمک به این جامعه و نظارت و اجرای قوانین انجمن. طی این سال‌ها این دوستان بلاخره سنشون رفته بالا و سطح دغدغشون با من دانشجویی ۲۱ ساله فرق کرده.
اون دوستان شاید الان ازدواج کرده باشن و تشکیل خونواده داده باشن و یا مهاجرت کردن از کشور و در شرایطی زندگی می‌کنن که واقعا وقت سر زدن به انجمن رو ندارن.

در هر صورتی که هست و هر دلیلی که هست، بهتره این دوستان بکشن عقب و اجازه بدن نسل جدید کارای این انجمن رو دست بگیره.
یه زمانی این عزیزان انرژیش رو داشتن و سایت رو به اینجا رسوندن، حالا اجازه بدن نسل جدید با انرژی و پتانسیلی که داره کار رو دست بگیره و اون‌ها فقط نظارت بکنن.

ولی عملا میبینیم در حد همین فعالیتی که این انجمن الان داره، بازم اتفاقی نمیوفته. یعنی بازم کسی ارتقا پیدا نمی‌کنه.
این وضعیت طی چند سالی که دیدم باعث شده این انجمن تقریبا هیچ فردی رو نداشته باشه که بعد از خودشون(تیم مدیریت) کار رو دست بگیره.
کسایی رو هم که هستن یا از خودشون روندن و یا با دلیل‌های عجیبی درخواستای عضویتشون رو رد کردن تا عملا خودشون باشن و خودشون...
این سیستم مدیریت براتون آشنا نیست؟

این از نظر من یه سیستم نیمه دیکتاتوری و نیمه مافیایی شده که فقط عده‌ای توش قدرت نظارتی و اجرایی انجمن رو در دست دارن و دارن هر کاری که دلشون می‌خواد رو می‌کنن.
طییعی هم هست. وقتی شما تنها کسایی باشین که از نسل اول این انجمن مونده، دلتون می‌خواد هر تصمیمی برای انجمن بگیرید و حرف بقیه پشم هم نباشه.
اما چقدر قشنگ میشه که از همین الان پاشید از همین قدرت استفاده کنید برای بهتر کردن این انجمن. اما عملا چیزی که انجام میدید اینه که برای افرادی که دارن میگن اینجا این مشکلات رو داره، میگید برید انجمن مخصوص خودتون رو بزنید و اونچا قوانین خودتون رو پیش ببرید.

دوستان، عزیزان و برادران ناظر فعلی انجمن، ما دلمون برای این انجمن میسوزه که به شما اصرار می‌کنیم وضعیت رو درست کنید. مشکل دقیقا حضور فعلی شما دوستان توی تیم نظارتی انجمنه. شما دوستان بسیار تلاش دارید همون چیزایی که ۱۰سال پیش بوده رو همچنان زنده نگه‌دارید در حالی که خیلی چیزا عوض شده.
و حتی این انجمن ارث بابای شما سروران نیست، اینجا متعلق به حامعه اوبونتو ایرانه. یعنی که فرد فرد حاضر در این انجمن باید حرفشون جدی گرفته بشه و اگر قابلیت اجرا داشت اجرا بشه.

اوبونتو ایران و زیر مجموع‌هاش پتانسیلی رو داره که یه انجمن موازی نخواهد داشت. اوبونتو ایران میتونه صرفا از محل انجمنی تبدیل بشه به یه محل آموزشی و تولید محتوی.
میتونه با کمک از اعضاش شروع کنه به تولید یه سری اسکریپت و برنامه برای مرتفع کردن نیاز‌های کاربران.
نمونه‌های این مواردی رو که گفتمم کم نداریم...

من میتونم بعد از این متن، در صورت علاقه‌ی تیم مدیریتی این انجمن راه‌کارایی برای دوباره زنده کردن این انجمن بدم(و حتی خیلیای دیگه میتونن).
خوبه که از افرادی که مثل ما انقدر علاقه‌مندن برای کمک به این انجمن استفاده کنید تا دوباره انجمن پا بگیره.

به امید فعال شدن مجدد این انجمن... ;)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Mr

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
 :) بنده هم اگر می‌دونستم یه چنین شرایطی برای وارد شدن به گروه کاربران وجود داره فعالیت خودم رو اینجا انجام می‌دادم.
دوستان بنده رو توی گروه تهران لاگ دیدن و فعالیت هم می‌کنم ولی داخل تلگرام جواب‌ها از بین میره.
اگر بدونم چنین شرایطی داریم اینجا، فعالیتم رو اینجا پیش می‌برم و با نظر سوشا موافق هستم. باید به بقیه هم میدون داد.  \\:D/

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
تاپیک خیلی خوبیه به نظرم، این موضوع سوال خودم هم برای مدت زیادی بوده، از طرفی فرصت بسیار خوبی هست که مدیران بیان و اگر واقعا پاسخی دارن، بگن تا بقیه هم اطلاع داشته باشن، بدون در نظر گرفتن گذشته، بدون در نظر گرفتن افراد، اینکه سوشا این مورد رو مطرح کرده، سوشایی که ممکنه برخی از مدیران باهاش مشکلاتی هم داشته باشن، نباید عاملی باشه که این سوالات بی جواب بمونه.

بخش هایی که بیشتر خودم روشون سوال دارم:
اوبونتو ایران هر سه ماه درخواست علاقه‌مندان به عضویت در گروه کاربران ایرانی اوبونتو(گروه تلگرامی نه، گروهی که مثلا آقای امیرصمیمی عضوشه و روی پروفایلش در همین انجمن می‌بینید) رو بررسی کنه و تعدادی رو انتخاب کنه به عنوان اعضای این گروه.
طی دو سالی که من بودم و طی بررسی‌هایی که کردم این انجمن دست کم طی ۴سال گذشته هیچ تلاشی برای تایید اعضای جدید نداشته و همینطور اعضای کنونی(که منطقا با قوانین انجمن دیگه نباید جزو این گروه باشن) رو حتی از این گروه خارج نکرده.
قوانین گروه کاربران ایرانی اوبونتو به این شکل که اعضا فقط تا یک سال میتونن عضو این گروه باشن و هر یک سال میتونن درخواست عضویت مجدد بفرستن.
این افراد دست کم طی مدت حضور من فعالیت خاصی نداشتن(البته استثنا‌هایی هستن که قطعا این متن هدفش این عزیزان نیست).
قصدم این نبود که خود این بزرگواران رو زیر سوال ببرم. این دوستان در زمانی که سن الان من بودن فعالیت داشتن و شایسته‌ی این ارتقا بودن ... این دوستان بلاخره سنشون رفته بالا و سطح دغدغشون با من دانشجویی ۲۱ ساله فرق کرده ... در هر صورتی که هست و هر دلیلی که هست، بهتره این دوستان بکشن عقب و اجازه بدن نسل جدید کارای این انجمن رو دست بگیره ... یه زمانی این عزیزان انرژیش رو داشتن و سایت رو به اینجا رسوندن، حالا اجازه بدن نسل جدید با انرژی و پتانسیلی که داره کار رو دست بگیره و اون‌ها فقط نظارت بکنن.

یه مثالی رو بزنم، چقدر از درخواست یکی از ناظران انجمن بخاطر همکاری در طراحی و تغییرات در قالب این فروم میگذره؟ چرا در جامعه ای که خیلی هاشون به طور تخصصی طراح و برنامه نویس وب هستن، کسی داوطلب نشده؟ پاسخ اش خیلی مهمه، پاسخ اش بر میگرده به همین رکودی که در مدیریت و همین عضوگیری پیش اومده. وگرنه طراحی یه قالب تمام رسپانسیو و شایسته برای فروم به همراه ترم افزار اندروید و انتشاراش به صورت آزاد، به صورت داوطلب، هیچ کار سختی نیست! خیلی ها وقت و علاقه ی این کارو دارن، اما پا پیش نمی زارن، چون مجالی براشون وجود نداره.

همیشه انتقاد به معنی دشمنی نیست، انتقاد یک راه برای افراد برای بیان دیدگاه اشونه، از دل انتقادات میشه به ضعف ها پی برد و اصلاح اشون کرد.
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1397، 11:57 ب‌ظ توسط مهران تعریف »

آفلاین AmirHossein WP

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
  • گرفتار دنیای ممنوعه ها :((
    • امیرحسین بزرگیان
بله سوشا جان داره دیکتاتوری اجرا میشه تو این انجمن.
وقتی یه ناظر انجمن یه گروهی میزنه و اول کار اونو یکی از خدمات اوبونتو ایران معرفی میکنه.
بعدش شروع میکنه به فعالیت و ۸۰۰ نفر رو ثبت میکنه(با شماره) و قوانین و دیکتاتوری های خودشو اجرا میکنه... حق ارسال بعضی محتوا رو میفروشه و...
بعد یهو میزنه همه چیو نابود میکنه و وقتی پرسیدیم چرا اینکارو کردین گفتن به خاطر تمرکز رو انجمن و ویکی.
خب من یادم نمیاد کسی بهتون گفته باشه که حتما باید تنهایی مدیریت کنین.
حالا گذشت اینا و ما تو گروه لاگ تهران گفتیم که حالا اون ۸۰۰ تا شماره چیشد؟
اصلا چرا باید شماره ملتو میگرفتن؟
و جواب دادن:"گروه خودشون بود میتونستید عضو نشید" در حالی که ما پیام های اون ناظر رو داریم که گروه رو به عنوان خدمات معرفی میکنه.
حالا چیکار کنیم؟ کسی جوابی داره؟ ](*,)
sudo apt install ubuntu-desktop
sudo apt purge kubuntu-desktop

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
مدت چند ماهی هست که از منحل شدن گروه تلگرامی این انجمن که معلوم شد یک سرویس شخصی بوده که یک ناظر به واسطه امتیازاتی که در اختیارش گذاشته شده بود راه انداخت و بعد عشقش کشید و منحل کرد میگذره.
البته موضوع برعکسه. اون گروه امتیازی بود که من می‌خواستم به اوبونتو ایران بدم و به صورت تستی راه افتاده بود، ولی خب به دلیل فعالیت‌های افراد ماجراجویی مثل شما که با سرکار گذاشتن کاربرها یا تحقیر کاربرها و موارد دیگه دائما قوانین رو زیر پا می‌گذاشتید، باعث شد که وقت زیادی از من گرفته بشه و ترجیح بدم اون وقت رو جای دیگه‌ای هزینه کنم که مفیدتر باشه و کلا موضوع گروه تلگرامی رو کنار بذاریم تا قوانین جامعی براش مشخص کنیم تا افرادی مثل شما کمتر باعث رنجش بقیه بشن و زمان کمتری از ما هدر بره. در هر صورت گروه تلگرام یک تست ناموفق از سمت من بوده که جای بحث اون اینجا نیست.

من میتونم بعد از این متن، در صورت علاقه‌ی تیم مدیریتی این انجمن راه‌کارایی برای دوباره زنده کردن این انجمن بدم(و حتی خیلیای دیگه میتونن).
قاعدتا می‌تونید نظراتتون رو بیان کنید و فعالیت مفید داشته باشید، همینطوری که من و خیلی‌های دیگه این فعالیت‌ها رو داشتیم و اگر هم در کل مستمر و مثبت باشه، قاعدتا از شما دعوت میشه که عضو گروه کاربران ایرانی اوبونتو بشید. ولی خب اگر دنبال این هستید که اول عضو اون گروه بشید یا قول اون گروه به شما داده بشه تا فعالیت کنید، احتمالا نتیجهٔ مثبتی نخواهید گرفت.

یه مثالی رو بزنم، چقدر از درخواست یکی از ناظران انجمن بخاطر همکاری در طراحی و تغییرات در قالب این فروم میگذره؟ چرا در جامعه ای که خیلی هاشون به طور تخصصی طراح و برنامه نویس وب هستن، کسی داوطلب نشده؟
داوطلب شدند، ولی خب دنبالش رو نگرفتند، چون کار خیلی ساده‌ای هم نیست. کمک مالی‌ای که دوستان کردند، خودش نشون میده که افرادی هستند که بدون اینکه نیاز باشه به گروه خاصی اضافه بشن یا اسم خاصی روشون گذاشته بشه، کمک می‌کنند. دقیقا این‌ها افرادی هستند که تنها حرف نمی‌زنند که «اگر فلان شود»، ما کمک می‌کنیم، بلکه مستقیما کمک می‌کنند و احتمالا در صف اولی قرار دارند به این گروه‌ها دعوت بشن! و ما بسیار قدردان کمک این دوستان هستیم.

آفلاین Shannon

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
  • Don't be cheap
پ.ن.: بنا به دلایلی نمی‌تونستم با اکانت اصلی خودم وارد بشم.

البته موضوع برعکسه. اون گروه امتیازی بود که من می‌خواستم به اوبونتو ایران بدم و به صورت تستی راه افتاده بود، ولی خب به دلیل فعالیت‌های افراد ماجراجویی مثل شما که با سرکار گذاشتن کاربرها یا تحقیر کاربرها و موارد دیگه دائما قوانین رو زیر پا می‌گذاشتید، باعث شد که وقت زیادی از من گرفته بشه و ترجیح بدم اون وقت رو جای دیگه‌ای هزینه کنم که مفیدتر باشه و کلا موضوع گروه تلگرامی رو کنار بذاریم تا قوانین جامعی براش مشخص کنیم تا افرادی مثل شما کمتر باعث رنجش بقیه بشن و زمان کمتری از ما هدر بره. در هر صورت گروه تلگرام یک تست ناموفق از سمت من بوده که جای بحث اون اینجا نیست.
میشه مستند صحبت کنید به جای این که به فرد فعالی مثل ایشون این‌قدر راحت تهمت بزنید؟ من در هر دو گروه همواره حضور داشتم و از نزدیک فعالیت‌ها رو رصد می‌کردم. این شما بودید که با نوشتن یه بات بی‌معنی، شماره‌های افراد را جمع‌آوری می‌کردید. در واقع ماجراجو و تحقیرکننده خود شما بودید، نه سوشا. وقتی شما توی گروه تخصصی می‌پرسید «اونجا ایران ساعت چنده؟» چه معنی‌ای میده؟ ماجراجو کیه این وسط؟

داوطلب شدند، ولی خب دنبالش رو نگرفتند، چون کار خیلی ساده‌ای هم نیست. کمک مالی‌ای که دوستان کردند، خودش نشون میده که افرادی هستند که بدون اینکه نیاز باشه به گروه خاصی اضافه بشن یا اسم خاصی روشون گذاشته بشه، کمک می‌کنند. دقیقا این‌ها افرادی هستند که تنها حرف نمی‌زنند که «اگر فلان شود»، ما کمک می‌کنیم، بلکه مستقیما کمک می‌کنند و احتمالا در صف اولی قرار دارند به این گروه‌ها دعوت بشن! و ما بسیار قدردان کمک این دوستان هستیم.
طوری صحبت می‌کنید که هر کسی نداند، فکر می‌کنه با توسعه دهندگان شماره یک کرنل و پروژه‌ی اوبونتو طرف هستند ((:
در جای دیگه هم نقدی به یکی از اعضای تیمتون وارد کردیم، همین‌طوری واکنش نشون دادند. واکنش دیگه‌ای مثل: «روش کار می‌کنیم»، «اوه یادم رفت»، «نگاه بهش میندازم اطلاع میدم» بلد نیستید؟ فقط همین که منت بگذارید سر کاربران که «ما راهش انداختیم، پس ما هر غلطی دلمون بخواد می‌کنیم؟» اخلاق کجا رفت؟ اون Code Of Conductی که امضا کردید کجا رفت؟

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3

قاعدتا می‌تونید نظراتتون رو بیان کنید و فعالیت مفید داشته باشید، همینطوری که من و خیلی‌های دیگه این فعالیت‌ها رو داشتیم و اگر هم در کل مستمر و مثبت باشه، قاعدتا از شما دعوت میشه که عضو گروه کاربران ایرانی اوبونتو بشید. ولی خب اگر دنبال این هستید که اول عضو اون گروه بشید یا قول اون گروه به شما داده بشه تا فعالیت کنید، احتمالا نتیجهٔ مثبتی نخواهید گرفت.

یه مثالی رو بزنم، چقدر از درخواست یکی از ناظران انجمن بخاطر همکاری در طراحی و تغییرات در قالب این فروم میگذره؟ چرا در جامعه ای که خیلی هاشون به طور تخصصی طراح و برنامه نویس وب هستن، کسی داوطلب نشده؟

خب من یه بار نوشتم ولی متاسفانه وسط صحبت دستم خورد و صفحه کلوز شد. اما اشکال نداره این بار خلاصه‌ی بار قبل رو مینویسم...

خب، با این چوابایی که دادید و از پاسخ به صحبتای اصلی امتناع کردید نشون میده که باز قرار برای بار چندم وارد یه لوپ تکرار بشیم...

شما ظاهرا هر بار دوست دارید به یه چیزی استنتاد کنی برای بی‌اعتبار کردن حرفای من. اما این بار، من قصد دارم چیزایی رو که به شخص خودم نسبتشون میدید و بهم می‌چسبونید رو پاسخ بدم. یک بار باید برای همیشه این موضوع رو برای شما و دوستان روشن کنم...

در روز آخر اون گروه اوبونتو که شما میگید امتیازی بوده که شما به این انجمن دادید، ما در حال آخرین مکالمه‌ای بودیم که دیگه بعدش گروهی نبود...
توی اون مکالمات شما عین این حرفای الان در رابطه با امتیاز زدید که واکنش منفی زیادی داشت.
یکی از افرادی که همیشه هم پشت تصمیمات شما بود ولی اون شب سر این حرف باهاتون درگیر شد جناب آقای فدوی بود.
شما گفتید که بله، این گروه امتیازی هست که من به اوبونتو ایران دادم. پرسیدم چه امتیازی دقیقا؟ گفتید مثلا سرور دادم و میزبانی میکنم و اینا.
گفتم خب این رو منم می‌تونم. آقای فدوی هم گفتن منم میتونم. شما در اومدید گفتید میتونید؟ واقعا میتونید؟ که گفتیم بله میتونیم.
دلیل گفتن این، این بود که دیگه اوبونتو ایران مدیون شما نباشه و شما هم توی زحمت نباشید.
ما راضی نبودیم که شما اینطوری بخواید لطف کنید به اینجا.
شما در اومدید گفتید که ای‌بابا، خب شما که انقدر کمک دوست دارید بکنید خب کمک مالی و فنی بکنید به انجمن، گفتیم نه. چون شما گفتید امتیاز دارید میدید، ما می‌خوایم سرور بدیم به اوبونتو ایران تا مدیون کسی نباشه و ازشون امتیازی نگیره بابت امتیازی که میده.
(من ممکنه عین جملات رو یادم رفته باشه، به هر حال اون روز در حال راه رفتن بودم و دقت نمیکردم خیلی، اما شما بزرگوار، شما که بدون اجازه ظاهرا گروهی با اسم اوبونتو ایران زده بودید، شما لاگ جمع میکردید + شماره. الان میتونید اون لاگ صحبت رو بذارید اینجا بقیه ببینن و شفاف‌سازی بشه. به هر حال من و خیلیای دیگه دستمون از اون گروه کوتاهه برای اثبات اون مکالمات :) )

اما برسیم به چیزایی که به خود من میگید.
آقاق برادر شما مثل این که حواستون نیست داریم در مورد چی صحبت می‌کنیم. شما هدفت فقط بی‌اعتبار کردن منه.
ببین بزرگوار، اون گروهی که بهش استناد می‌کنی اول گروه شخصی خودت بود با نام اوبونتو ایران. توی اون گروه شما قوانین اوبونتو ایران رو اجرا نمی‌کردی. شما قوانین مندرآوردی خودت رو اجرا می‌کردی. بحث روز آخرم سر همین بود...
سر این بود که نوشته بودید اینجا طبق قوانین انجمن هدایت میشه، درحالی که اصلا قوانینی بود که خودتون گذاشتید. یه مثال میزنم و به همین یه مثال کفایت می‌کنم:
توی انجمن اوبونتو ما فینگلیش بنویسیم برای بار اول کیک نمیشیم. تذکر میگیریم. اخطار هم نه تذکر!
اخراج این چیزا برای بارای بعدیه که تکرار بشه. شما من و خیلی‌های دیگه رو بخاطر یه جمله فینگلیش همون بار اول کیک دادی. بدون تذکر و اخطار!
این چیزیه که شما بهش هر بار استناد می‌کنی که من آدم ترولیم و فلان!

در حالی که اگر واقعا قوانین انجمن رو پیاده کرده بودی، مثل همین انجمن یه دونه ازم رد شدن از قوانین رو نمی‌تونستی پیدا کنی. کل بحث ما همون روز با شما همین بود.
من وارد گروه شدم برای بار چندم، شما کل مدیا من رو بستی به دلیل این که گیف نامرتبط فرستادم :))

بهت گفتم کجا نوشتی ارسال گیف نامرتبطت خلاف فوانینه، زدی صحرای کربلا تحدیدم کردی که باز جو گروه رو بهم بریزم اخراجم می‌کنی.
بابا نتونستی حتی همون موقع از قوانین مندرآوردی خودت یه چیز به من بدی که ساکتم کنی. فکر می‌کردی تو دلت قوانین رو میگی بقیه میفهمن.

یعنی حتی در این حد هم سعی نمی‌کردی که به قوانین مندرآوری خودت هم پایبند باشی که حداقل بعدا به همین استناد نکنن کارت رو زیر سوال ببرن!

بعد با همین چیزایی که گفتم، هر بار میای سعی می‌کنی اعتبار من رو ببری زیر سوال تا همه فکر کنن من ترولم. آقا باشه من ترول.
اما حرفایی که الان دارم میزنم کدومش تروله؟

جز اینه که نمی‌خواید قبول کنید سیاست‌هاتون طی این سال‌‌ها اشتباه بوده و حالا این شده نتیجش؟
آقا مگه یه مکان یه انجمن یه سایت و یه مجموع، چقدر باید هزینه بده؟ چقدر باید ریزش کاربر فعال پیدا کنه؟ چفدر باید نارضایتی به وجود بیاره تا شما و دوستات باورتون بشه کارتون اشتباه بوده؟
دیگه باید چه اتفاقی بیوفته تا شما باور کنید مسیرتون اشبتاهه؟

تا زمانی که یکی مثل شما توی این انجمنه، مطمئن باش این انجمن هیچکی براش تره هم حاضر نیست خورد کنه، چه برسه کمک فنی و مالی.  :)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
پ.ن.: بنا به دلایلی نمی‌تونستم با اکانت اصلی خودم وارد بشم.

میشه مستند صحبت کنید به جای این که به فرد فعالی مثل ایشون این‌قدر راحت تهمت بزنید؟ من در هر دو گروه همواره حضور داشتم و از نزدیک فعالیت‌ها رو رصد می‌کردم. این شما بودید که با نوشتن یه بات بی‌معنی، شماره‌های افراد را جمع‌آوری می‌کردید. در واقع ماجراجو و تحقیرکننده خود شما بودید، نه سوشا. وقتی شما توی گروه تخصصی می‌پرسید «اونجا ایران ساعت چنده؟» چه معنی‌ای میده؟ ماجراجو کیه این وسط؟

طوری صحبت می‌کنید که هر کسی نداند، فکر می‌کنه با توسعه دهندگان شماره یک کرنل و پروژه‌ی اوبونتو طرف هستند ((:
در جای دیگه هم نقدی به یکی از اعضای تیمتون وارد کردیم، همین‌طوری واکنش نشون دادند. واکنش دیگه‌ای مثل: «روش کار می‌کنیم»، «اوه یادم رفت»، «نگاه بهش میندازم اطلاع میدم» بلد نیستید؟ فقط همین که منت بگذارید سر کاربران که «ما راهش انداختیم، پس ما هر غلطی دلمون بخواد می‌کنیم؟» اخلاق کجا رفت؟ اون Code Of Conductی که امضا کردید کجا رفت؟

بابا یه لینوکس انجمن رو می‌خوان بکنن گنو/لینوکس، جند ماهه طول داده. چند ماه هست دارن «روش کار می‌کنن» :))

تا جایی که من یادم میاد اولین بار:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,144696.0.html
بارای بعدی رو رد می‌کنم و بار آخر:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,148001.0.html

سال ۹۵ پیشنهادش رو داده بودم که تایید شده :)) بابا بیخیال... ;D

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
میشه مستند صحبت کنید به جای این که به فرد فعالی مثل ایشون این‌قدر راحت تهمت بزنید؟
حتما! اگر خود ایشون درخواست کنند، اسکرین‌شات تعدادی از پست‌های ایشون رو منتشر خواهم کرد :)

تا زمانی که یکی مثل شما توی این انجمنه، مطمئن باش این انجمن هیچکی براش تره هم حاضر نیست خورد کنه، چه برسه کمک فنی و مالی.  :)
این لیست دوستانی که کمک مالی کردند: لینک

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
میشه مستند صحبت کنید به جای این که به فرد فعالی مثل ایشون این‌قدر راحت تهمت بزنید؟
حتما! اگر خود ایشون درخواست کنند، اسکرین‌شات تعدادی از پست‌های ایشون رو منتشر خواهم کرد :)

تلاشت توی پاسخ ندادن چیزای که به نفعت نیست و پاسخ چیزایی که فقط باعث میشه حواس پرت کنی خیلی ستودنیه. اما دقیقا داری نشون میدی کی تروله و کی نه.  ;)

آفلاین Shannon

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
  • Don't be cheap

این طرز پاسخ‌دادن شما رسما پیچوندن حساب میشه، بنابراین قسمت‌هایی که جواب ندادید رو می‌گذارم به حساب این که جوابی ندارید بدید.

آفلاین Mr

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2

با بقیه صحبت‌هاتون کاری ندارم ولی این که میگین همه فعالیت کنن تا اگر دلمون خواست و صلاح دیدیم میاریمش توی گروه کاربران یا ناظران واقعا صحبت پوچی هستش.
اگر انجمن قانونش این هست با فعالیت مثبت طی مدت زمان معینی فرد رتبه دار بشه داخل انجمن باید قانونش رعایت بشه
این یک مشوق هستش برای این که فعالیت‌های مفید گسترش پیدا کنه نه این که همه تلاش کنن حالا اگر حال کردیم میگیم باشه تو هم باشه
اون دوستانی هم که کمک کردند دمشون گرم فقط کمک مالی نیستش که باعث پیشرفت یک جا میشه
کسی که مالی نمی‌تونه کمک کنه از وقتی که گذاشته و چیزی یاد گرفته مایه می‌ذاره. من خودم به شخصه شاید نتونم مالی کمک کنم ولی تا جایی که تونستم و بلد بودم به کاربرایی که وارد میشدن و سوال می‌پرسیدن با آرامش جواب میدادم نه این که زیر جوابشون بزنم !kali یا !aks یا هر چیز دیگه یا برو ddg کن.
حتما نباید پول داده باشیم که بگیم اره فلانی کمک کرده، شما نه مهم نیستین

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
اگر انجمن قانونش این هست با فعالیت مثبت طی مدت زمان معینی فرد رتبه دار بشه داخل انجمن باید قانونش رعایت بشه
چنین قانونی وجود نداره.

کسی که مالی نمی‌تونه کمک کنه از وقتی که گذاشته و چیزی یاد گرفته مایه می‌ذاره.
کاملا درسته، کمک مالی هیچ نقشی رو بازی نمی‌کنه و من تنها مثالی زدم از افرادی که کمک مالی کردند. افرادی داریم مثل علیرضا امیرصمیمی که کمک مالی‌ای نکردند و به گروه کاربران ایرانی اوبونتو هم دعوت شدند و ما قدردان کمک‌های ایشون و همچنین دوستان دیگه‌ای که وقت میذارند و به بقیه کمک می‌کنند، هستیم.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
درود،‌

از بحث اینکه کی ترول هست و کی ترول نیست بگذریم، چیزی که مشخصه اینه که یک انسان جاویدان نیست اما پروژه‌های آزاد می‌تونن جاویدان باشند، همون‌طور که سوشا هم گفت باید برنامه ریزی بشه برای انتخاب تیم مدیریتی جدید، همون‌طور که در سیاست‌های هر انجمنی هست مگر اینکه این انجمن خصوصی باشه و هیچ ربطی به کنونیکال نداشته باشه تا هر طور دوست‌ دارید قوانینش را بچینید که در اون صورت دیگه به ما مربوط نیست.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
درود،‌

از بحث اینکه کی ترول هست و کی ترول نیست بگذریم، چیزی که مشخصه اینه که یک انسان جاویدان نیست اما پروژه‌های آزاد می‌تونن جاویدان باشند، همون‌طور که سوشا هم گفت باید برنامه ریزی بشه برای انتخاب تیم مدیریتی جدید، همون‌طور که در سیاست‌های هر انجمنی هست مگر اینکه این انجمن خصوصی باشه و هیچ ربطی به کنونیکال نداشته باشه تا هر طور دوست‌ دارید قوانینش را بچینید که در اون صورت دیگه به ما مربوط نیست.
لینک انجمن در هنگام نصب اوبونتو با نصاب فارسی نمایش داده میشه و این یعنی انجمن رسمی هستش.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).