انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بهترین لینوکس  (دفعات بازدید: 3063 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین booyemahemehr

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
بهترین لینوکس
« : 24 امرداد 1397، 10:52 ب‌ظ »
سلام
من واسه پروژه ی ارشدم باید لینوکس نصب کنم و روش نرم افزار نصب کنم. می خواستم بدونم چه لینوکسی مناسبه؟

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
پاسخ : بهترین لینوکس
« پاسخ #1 : 25 امرداد 1397، 12:49 ق‌ظ »
لینوکس که کرنله و فقط یه کرنل لینوکس داریم که هر چند مدت یک‌بار به روزرسانی می‌شه.
اما اگر  منظورتون گنو/لینوکس هست، توزیع‌های خوبی زیادی هست که می‌تونین استفاده کنین مثل همین اوبونتو.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین booyemahemehr

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
« پاسخ #2 : 25 امرداد 1397، 10:53 ق‌ظ »
چه ورژن و توزیعی خوبه؟
ی ورژن که هم نصبش راحت باشه و هم سرعت اجرای برنامه هاش بالا باشد و مشکلی هم نداشته باشه؟

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
« پاسخ #3 : 25 امرداد 1397، 12:33 ب‌ظ »
سلام
این تاپیک رو به همراه لینک هایی که داخلش هست رو ببین :‌ https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,148164.msg1156935.html
نقل‌قول
ی ورژن که هم نصبش راحت باشه و هم سرعت اجرای برنامه هاش بالا باشد و مشکلی هم نداشته باشه؟
اینجا مثل ویندوز که بگیم کدوم سرعت بیشتری میده ولی چند تا مورد دخیله در این موضوع :
  • بسته هایی که نصبه
  • قدرت سخت افزاری شما
  • میزکاری که انتخاب میکنید
  • کارت گرافیکی شما
مشخصات سیستم شما چیه ؟!
اوبونتو نصاب ساده تری داره و یه سری چیز هارو پیشفرض داره و سادست ولی پیشنهاد من دبیان هست اگر واقعا میخواید استفاده کنید ...
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #4 : 25 امرداد 1397، 12:40 ب‌ظ »
سراغ هر توزیعی میری سراغ این فدورا و CentOS نرو که من هر دفعه رفتم مثل سگ پشیمون شدم! ;D
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #5 : 25 امرداد 1397، 04:10 ب‌ظ »
سراغ هر توزیعی میری سراغ این فدورا و CentOS نرو که من هر دفعه رفتم مثل سگ پشیمون شدم! ;D
لایک D:
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #6 : 25 امرداد 1397، 09:48 ب‌ظ »
اتفاقا من خیلی راضیم چرا نا راضی؟
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #7 : 26 امرداد 1397، 12:44 ق‌ظ »

مخزنی که از توش نتونی یه mocplayer نصب کنی رو باید بندازی تو سطل اشغال ( البته برای من که یه کاربر دستکاپ هستم نه سرور )
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #8 : 27 امرداد 1397، 04:15 ق‌ظ »

مخزنی که از توش نتونی یه mocplayer نصب کنی رو باید بندازی تو سطل اشغال ( البته برای من که یه کاربر دستکاپ هستم نه سرور )
خود فدورا توی ویکی اعلام کرده چرا.
می تونی بری بخونی توی وبساین فدورا پروژکت و اتفاقا نوشته چطوری درستش هم کنی.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #9 : 27 امرداد 1397، 11:47 ق‌ظ »
خود فدورا توی ویکی اعلام کرده چرا.
می تونی بری بخونی توی وبساین فدورا پروژکت و اتفاقا نوشته چطوری درستش هم کنی.
لطفا لینک بدید، من با گوگل نتونستم پیدا کنم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین esfahankids

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
« پاسخ #10 : 27 امرداد 1397، 01:35 ب‌ظ »

بیشتر سرورها داره بر اساس سنت او اس ران میشه !!!
به نظرم سمت سرور بهترینه

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #11 : 27 امرداد 1397، 03:29 ب‌ظ »
بیشتر سرورها داره بر اساس سنت او اس ران میشه !!!
به نظرم سمت سرور بهترینه
این اطلاعات اشتباه است، سهم دبیان و اوبونتو از سرور هردو حدود 33 یا 34 درصد است و سهم CentOS بین 30 تا 33 درصد، اینهایی که میگم آمار معتبر و جدید هستن میتونید برید تحقیق کنید.

اوبونتو هم که از لحاظ فنی تقریبا همون دبیان هستش، لذا میشه گفت این دبیان است که در سرورها بیشترین استفاده را دارد.

آفلاین esfahankids

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 27 امرداد 1397، 03:32 ب‌ظ »
چیزی که ما داریم توی فعالیتمون میبینیم این را نشون میده
شما برای مثال کلود لینوکس که بر پایه سنت او اس هست هم اضافه کنید به این مقدار اون وقت اما خیلی فرق میکنه

رد هت- فدورا و ... غیره هم اضافه کنید که هیچ
چون اینها همشون رد هت بیس هستند ولی شما ملاکت همون خود سنت او اس و کلود لینوکس باشه ؛-)
« آخرین ویرایش: 27 امرداد 1397، 04:01 ب‌ظ توسط esfahankids »

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #13 : 27 امرداد 1397، 04:33 ب‌ظ »
سلام

@esfahankids

این آمارها کشور به کشور متفاوت هستش و صرفا از روی تجربه ی شخصی نمی شه نظر داد و باید بر پایه ی امارهای رسمی نظر بدیم که آمار ها نظر دوستمون آقا فرهاد رو تایید می کنه.

در ضمن علاوه بر آمارهایی که دوستان در مورد درصد سرورها گفتن توی درصد سایت ها هم باز برتری با دبیان بیس ها هستش :
https://www.wappalyzer.com/categories/operating-systems

@geeksesi | javad

در کل من مشکلی با ردهت بیس ها ندارم و اتفاقا تجربه ی خوبی از استفاده باهاشون داشتم.
در مورد پکیج هایی که دوستان گفتن ، چون فدورا توسط ردهت که یک شرکت آمریکایی هستش توسعه داده می شه مجبور هستش که قوانین مثل قوانین پتنت ایالات متحده رو رعایت کنه و برای همین بعضی از کدک ها و ... توی مخازن رسمی اون وجود نداره و برای اطلاع بیشتر در مورد وضعیت لایسنس ها توی فدورا این لینک رو مطالعه کنین :

https://fedoraproject.org/wiki/Licensing:Main?rd=Licensing

چیزی که کم و بیش در مورد اوبونتو هم صادقه و شما برای استفاده از بعضی از کدک ها باید مخازن Multiverse رو فعال و پکیجی مثل ubuntu-restricted-extras رو نصب کنین.

توی فدورا هم شما می تونین از مخازن غیررسمی RPM Fusion استفاده کنین و مثلاً moc رو از طریق همین مخازن نصب کنین. (اگه بخواین صرفاً مخازن رسمی رو در نظر بگیرین خیلی از توزیع ها مثل آرچ هم حرفی برای گفتن ندارن و به لطف AUR اوضاع مناسبی پیدا کردن)

در کل مقایسه پکیج به پکیج دو تا مخزن حرکت مناسبی نیستش چون مثلاً الان اینکه dde (deepin DE) توی مخازن دبیان نیستش به این معنی نیستش که دبیان مخازن کوچیکی داره و باید به سطل آشغال منتقلش کنیم ، در صورتی که دبیان واقعاً بزرگترین و یکی از پایدارترین مخازن ممکن رو داره.

در مجموع بزرگی مخازن صرفاً یکی از فاکتور های برتری توزیع ها نسبت به هم هستش و تنها فاکتور نیست.

ولی در مورد سنت او اس باید بگم داستان یکم متفاوته و من به شخصه توصیه می کنم اگه روی سرور می خواین ردهت بیس راه اندازی کنین هزینه کنین و RHEL رو راه بندازین و اگه نمی خواین هزینه کنین سمت رد هت بیس نرین.

CentOS به دلایل زیادی توزیع مناسبی برای سرور ها به حساب نمیاد و دلیل استفاده ی زیادش هم صرفاً اینه که نمی خوان هزینه ای برای RHEL پرداخت کنن وگرنه هیچ برتری نسبت به RHEL یا حتی توزیع های رایگانی مثل دبیان و ابونتو نداره.
بعضی از این دلایل ، مشکلات مربوط به پایداری و امنیت هستش مثل :

1.CVE ها روی CentOS تست نمی شن و فقط روی RHEL تست می شن و به صورت تست نشده روی CentOS ، آپدیت ها و patch های مربوطه منتشر می شن.
2.اکثر آپدیت ها ابتدا روی RHEL و بعدش روی CentOS منتشر می شن و این یعنی اینکه سیستم شما مدت زمان بیشتری آسیب پذیر می مونه.
3.CentOS استاندارد FIPS رو دریافت نکرده (و به همین دلیل دستگاه های دولتی آمریکا مجاز به استفاده از CentOS نیستن) در صورتی که این استاندارد توسط RHEL اخد شده و مورد تایید هستش.
4.CentOS تیم توسعه دهنده ی خیلی کوچیک تری در مقابل RHEL و دبیان داره.

آفلاین esfahankids

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 27 امرداد 1397، 04:39 ب‌ظ »
این لینکی که قرار دادید تعداد سایتهای استفاده کننده از دبیان یا هر سیتم عاملی هستند
خیلی از سرور ها سایتی بر روی انها میزبانی نمیشه

این را در نظر داشته باشید الان بزرگترین هاستینگهای دنیا دارن از کلود لینوکس استفاده میکنن کافیه کمی سرچ کنید