انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: سوالاتی پیرامون نصب اوبونتو  (دفعات بازدید: 1598 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 36
پاسخ : سوالاتی پیرامون نصب اوبونتو
« پاسخ #15 : 08 شهریور 1397، 11:12 ق‌ظ »
والا هیچ نیازی نیست این همه پارتیشن بسازید! اگر خیلی اصرار به انجام این کار دارید میتونید یک پارتیشن Extended بسازید و روی آن چند پارتیشن logic بسازید.

ولی کلا هیچ احتیاجی به این همه کار نیست!

من الان خیلی ساله دو پارتیشن دارم که هر دو روت / هستند و دو توزیع مختلف روی آنها نصب کرده ام، با اینکه سیستم قدیمیه و فقط 2 گیگ رم دارم ولی حتی swap هم ندارم!

البته من چون از دبیان 32-بیت استفاده میکنم سرعت سیستم بالاست و نیازی به swap ندیدم چون کارهای سبک انجام میدم، هرچند بودنش شاید مفید باشه برای استفاده سنگین از سیستم.

شما فقط یک swap دو تا 4 گیگ بساز محض اطمینان برای دستیابی به بالاترین سرعت، از لحاظ فنی هیچ نیازی به پارتیشن های جداگانه برای home و غیره نیست، از همین ابتدای شروع انقدر خودتو درگیر اینجور چیزها نکن، یک پارتیشن بساز و آن را به روت / اختصاص بده، پایان.

ممنون از راهنمایی.

رم من هم 2 هست. یه sawp دو برابر رم/4 میسازم/ و یه چیزی حدود 30 و خورده ای گیگ هم root و بیشتر هم میتونم بهش فضا بدم 

سوال اینه من در حال حاضر تو ویندوز به جز درایو C که میخوام به 2 پارتیشن SAWP و ROOT اختصاصش بدم/ 4 درایو 100 گیگ دیگه دارم که کلی فایل داخلشه.
 مشکلی واسه اینها موقع نصب و پس از نصب پیش نمیاد؟ یا خود این درایو ها مشکلی پیش نمیارن؟
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1397، 11:18 ق‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #16 : 08 شهریور 1397، 12:14 ب‌ظ »
ممنون از راهنمایی.

رم من هم 2 هست. یه sawp دو برابر رم/4 میسازم/ و یه چیزی حدود 30 و خورده ای گیگ هم root و بیشتر هم میتونم بهش فضا بدم 

سوال اینه من در حال حاضر تو ویندوز به جز درایو C که میخوام به 2 پارتیشن SAWP و ROOT اختصاصش بدم/ 4 درایو 100 گیگ دیگه دارم که کلی فایل داخلشه.
مشکلی واسه اینها موقع نصب و پس از نصب پیش نمیاد؟ یا خود این درایو ها مشکلی پیش نمیارن؟
پس از نصب اگر کار اشتباهی با برنامه های ویرایشگر پارتیشن/دیسک انجام ندی خود به خود مشکل به وجود نمیاد.

در حین نصب اگر اصولی کار پارتیشن بندی را انجام بدی و بتونی پیغام هایی که میده را دقیق و کامل متوجه بشی نباید به مشکل بربخوری، توصیه من اینه که از پارتیشن بندی اتوماتیک استفاده نکنید چون هم چیزی یاد نمیگیرید و هم بهترین حالت ممکن را به شما نمیده، قبل از نصب یک توزیع لینوکس بهرته "آموزش پارتیشن بندی لینوکس" را مطالعه کنید، من یادمه آموزش های زیادی برای توزیع های مختلف هست، همچنین توزیع های مشهور دارای مستندات هستند که به پارتیشن بندی در هنگام نصب هم پرداخته اند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #17 : 08 شهریور 1397، 12:27 ب‌ظ »
سپاس از تمام دوستانی که زحمت کشیدند و توی این تاپیک منو راهنمایی کردن.

خب دیگه وقتشه برم واسه نصب و ببینم چی میشه خلاصه.

ممنون از همگی.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #18 : 08 شهریور 1397، 02:13 ب‌ظ »
در مورد درایو، من الان 5 تا درایو رو سیستم دارم.
با توجه به این موضوع احتمالا جدول پارتیشن‌تون GPT هست (یا شاید پارتیشن‌های لاجیکال دارین.) به هر حال اگر جدول پارتیشن‌تون GPT باشه و همچنین سیستم به صورت UEFI بوت بشه، باید یه پارتیشن با حجم 500 مگابایت و نوع EFI Partition بسازین تا بتونین سیستم رو بوت کنین.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 08 شهریور 1397، 02:52 ب‌ظ »
در مورد درایو، من الان 5 تا درایو رو سیستم دارم.
با توجه به این موضوع احتمالا جدول پارتیشن‌تون GPT هست (یا شاید پارتیشن‌های لاجیکال دارین.) به هر حال اگر جدول پارتیشن‌تون GPT باشه و همچنین سیستم به صورت UEFI بوت بشه، باید یه پارتیشن با حجم 500 مگابایت و نوع EFI Partition بسازین تا بتونین سیستم رو بوت کنین.

زوبونتو رو نصب کردم. همون لینکی که شما دادین.

سه تا بارتیشن sawp / root/home  هم ساختم.
sawp ۶ گیگ
روت ۴۰ گیگ
بقیه هم home
اون ۴ تا درایو رو هم دارم و مشکلی واسشون بیش نیومد.  الانم ک حسابی درگیر یادگیری ام !!!!

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #20 : 08 شهریور 1397، 05:10 ب‌ظ »
زوبونتو رو نصب کردم. همون لینکی که شما دادین.

سه تا بارتیشن sawp / root/home  هم ساختم.
sawp ۶ گیگ
روت ۴۰ گیگ
بقیه هم home
اون ۴ تا درایو رو هم دارم و مشکلی واسشون بیش نیومد.  الانم ک حسابی درگیر یادگیری ام !!!!
موفق باشین :)
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 08 شهریور 1397، 06:34 ب‌ظ »
یه سوالی که الان پس از نصب زوبونتو برام پیش اومده اینه که آیا فایل sawp محل خاصی داره؟ من کل سیستم رو گشتم اما چنین چیزی ندیدم با توجه به اینکه موقع پارتیشن بندی ۶گیگ بهش اختصاص دادم و ذخیره هم کردم

و اینکه یه جایی خوندم نوشته بود اگه رم بیشتر از ۱ هست بهتره ۲ پارتیشن sawp بسازید.این کارو من انجام ندادم
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1397، 06:35 ب‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #22 : 08 شهریور 1397، 06:45 ب‌ظ »
یه سوالی که الان پس از نصب زوبونتو برام پیش اومده اینه که آیا فایل sawp محل خاصی داره؟ من کل سیستم رو گشتم اما چنین چیزی ندیدم با توجه به اینکه موقع پارتیشن بندی ۶گیگ بهش اختصاص دادم و ذخیره هم کردم

و اینکه یه جایی خوندم نوشته بود اگه رم بیشتر از ۱ هست بهتره ۲ پارتیشن sawp بسازید.این کارو من انجام ندادم
فایل swap چیزی نیست که از قبل وجود داشته باشه و معمولا افرادی که پارتیشن swap نمی‌سازن اون فایل رو به مقدار مورد نظرشون برای swap و به جای پارتیشن swap می‌سازن.
شما که پارتیشن swap ساختین دیگه لازم به این کار نیست.

همچین چیزی تا حالا نشنیدم اما من با یه رم 8 گیگابایتی مدت‌ها همون 8 گیگابایت swap داشتم و مشکلی وجود نداشت. الانم چند ماهیه که اصلا پارتیشن swap ندارم و باز هم مشکلی نیست! روی این موضوع زیاد حساس نشین، مهم نیست.
فریدون فرخزاد

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #23 : 08 شهریور 1397، 06:55 ب‌ظ »

فایل swap چیزی نیست که از قبل وجود داشته باشه و معمولا افرادی که پارتیشن swap نمی‌سازن اون فایل رو به مقدار مورد نظرشون برای swap و به جای پارتیشن swap می‌سازن.
شما که پارتیشن swap ساختین دیگه لازم به این کار نیست.

همچین چیزی تا حالا نشنیدم اما من با یه رم 8 گیگابایتی مدت‌ها همون 8 گیگابایت swap داشتم و مشکلی وجود نداشت. الانم چند ماهیه که اصلا پارتیشن swap ندارم و باز هم مشکلی نیست! روی این موضوع زیاد حساس نشین، مهم نیست.

ممنون از راهنماییتون.

یه سوال دیگه داشتم.
من برنامه پنل بلنک رو نصب کردم اما وقتی فعالش میکنم  میاد روی پنل پایین XFCE قرار میگیره. چطوری میتونم پنل پایین(۲) رو غیر فعال کنم؟
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1397، 07:09 ب‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 08 شهریور 1397، 07:36 ب‌ظ »
میخواستم برنامه plank رو حذف کنم
دستور رو زدم و در قسمتی که باید نام برنامه ای که   قرار هست حذف بشه رو همین plank نوشتم

خیلی شیک و مجلسی دونه دونه برنامه های سیستم حذف شد!!!!
البته بگم فایل های خودم خوشبختانه حذف نشدن.
برم از اول نصب کنم
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1397، 07:38 ب‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #25 : 08 شهریور 1397، 07:58 ب‌ظ »
ممنون از راهنماییتون.

یه سوال دیگه داشتم.
من برنامه پنل بلنک رو نصب کردم اما وقتی فعالش میکنم  میاد روی پنل پایین XFCE قرار میگیره. چطوری میتونم پنل پایین(۲) رو غیر فعال کنم؟
خواهش می‌کنم.

در مورد سوال‌تون بهتره یه نگاهی به اینجا بندازین و احتمالا بعدش دیگه سوالی در مورد شخصی سازی براتون باقی نمی‌مونه :)

:o با چه دستوری خواستین plank رو حذف کنین؟‌
فریدون فرخزاد

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 08 شهریور 1397، 10:52 ب‌ظ »
ممنون از راهنماییتون.

یه سوال دیگه داشتم.
خواهش می‌کنم.

در مورد سوال‌تون بهتره یه نگاهی به اینجا بندازین و احتمالا بعدش دیگه سوالی در مورد شخصی سازی براتون باقی نمی‌مونه :)

:o با چه دستوری خواستین plank رو حذف کنین؟‌

ایول اون لینک خیلی به دردم خورد ممنون.

در مورد دستور هم sudo apt-get --purge autoremove [package name] اینو زدم. هیچی دیگه نموند. از اول مجبور شدم نصب کنم!!!!!!

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #27 : 08 شهریور 1397، 11:29 ب‌ظ »
در مورد دستور هم sudo apt-get --purge autoremove [package name] اینو زدم. هیچی دیگه نموند. از اول مجبور شدم نصب کنم!!!!!!
این دستور بسته‌ی مورد نظر به همراه تمام فایل‌هاش (purge) و وابستگی‌هایی که دیگه توی سیستم بهشون لازم نیست (autoremove) رو پاک می‌کنه و منطقا نباید کاری به بسته‌ها و برنامه‌های دیگه داشته باشه.

پ.ن: به این مشکل ربطی نداره اما بهتره از apt به جای apt-get استفاده کنین.
فریدون فرخزاد

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #28 : 08 شهریور 1397، 11:55 ب‌ظ »
این دستور بسته‌ی مورد نظر به همراه تمام فایل‌هاش (purge) و وابستگی‌هایی که دیگه توی سیستم بهشون لازم نیست (autoremove) رو پاک می‌کنه و منطقا نباید کاری به بسته‌ها و برنامه‌های دیگه داشته باشه.

پ.ن: به این مشکل ربطی نداره اما بهتره از apt به جای apt-get استفاده کنین.

تازه کاریم هنوز نمیدونیم داستان چیه ;D. ممنون از راهنماییتون. باید درمورد دستورات بیشتر بخونم .

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #29 : 09 شهریور 1397، 07:59 ق‌ظ »
من همیشه از aptitude برای مدیریت بسته های سیستم استفاده میکنم و همیشه این رو توسثه کردم.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aptitude_(software)
اگر از خط فرمان استفاده میکنید باید قبل از انجام عملیات یک پیغام بده که میخواد چه کار کنه، آن پیغام را همیشه بخوانید.
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1397، 08:02 ق‌ظ توسط فرهاد محمدی مجد »
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند