انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شناسایی نا درست گرافیک در توزیع های مختلف.  (دفعات بازدید: 4396 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
به نام خالق من ، تو ، تکنولوژی

دوستان من درود.
امید دارم که خوب هستید.

دوستان ،من چند وقتی هستش دارم با یه مشکلی دستو پنچه نرم می کنم.

لپ تاپ من ASUS N551zu هستش.

همون طور که توی سایت ASUS گفته شده گرافیک لبتاب من R9 M280x هستش ولی توی تمام توزیع های که تست کردم اون رو R9 M270x شناسایی می کنه.

و این باعث شد در رزولوشن های بالا تر از ۱۲۸۰X۷۲۰ در بازی ها و نرم افزار های گرافیکی لگ و کندی داشته باشم.

جالب اینه حتی ID گرافیک رو هم  6647 نمایش میده در صورتی که باید 6646 باشه.

inxi -Gxx
Graphics:  Card-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R7 Graphics] driver: radeon v: kernel
           bus ID: 00:01.0 chip ID: 1002:130c
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Bonaire PRO [Radeon R9 M270X] driver: radeon v: kernel
           bus ID: 01:00.0 chip ID: 1002:6647
           Display: x11 server: X.org 1.20.1 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa alternate: ati
           compositor: kwin x11 resolution: <xdpyinfo missing>
           OpenGL: renderer: AMD KAVERI (DRM 2.50.0 4.18.6-1-default LLVM 6.0.1) v: 4.5 Mesa 18.1.7
           compat-v: 3.1 direct render: Yes

به  Xorg.0.log هم توجه کنید
https://susepaste.org/b6f2a5c9
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : شناسایی نا درست گرافیک در توزیع های مختلف.
« پاسخ #1 : 22 شهریور 1397، 03:14 ب‌ظ »
سلام

دستور lspci لیست تمام دیوایس های pci رو نیشون می ده و عموماً ربطی به اینکه چه گرافیکی نصب باشه و یا حتی نباشه نداره و id مربوط به chip هایی که به bus های pci متصل شدن رو نیشون می ده. من چک کردم و دیدم که آی دی 1002:6647 مربوط به Radeon R9 M270X هست و در نتیجه مشکل از دیتابیس pci هم نیست که با آپدیت اون حل بشه:
sudo update-pciids

در مورد لپ تاپ شما ، من سرچ زدم و یک نفر دیگه توی ویندوز هم همین مشکل شما رو داشته. مثلاً کاربری به اسم پژمان توی قسمت کامنت های این سایت این مشکل شما رو هم مطرح کرده :

نقل‌قول
با سلام و تشکر از سایت خوبتون من لب تاپ n551zu رو دارم و گرافیک اصلیش R9 m280x است ولی با هر نرم افزاری که مشخصات سیستم رو نشون میده چک می کنم R9 m270x رو نشون میده از device manager ویندوز هم چک کردم و از amd catalyst هم همین طور، به نظر شما مشکل از کجاست؟

شما هم توی ویندوز همین مشکل رو دارین ؟ یا اونجا مدل کارت گرافیک به درستی تشخیص داده می شه ؟

در ضمن خروجی این دستورات رو هم بذارین:
sudo dmidecode -s bios-version
lspci -nn | grep -E 'VGA|Display|3D'

پ.ن: برای اینکه دستور inxi -Gxx بتونه مقدار resolution رو به درستی تشخیص بده (برای شما xdpyinfo missing داده شده) لازم هستش که باینری xdpyinfo رو سیستم شما موجود باشه این باینری توی دبیان جزئی از پکیج x11-utils و توی آرچ هم پکیج xorg-xdpyinfo هستش

پکیج متناسب با توزیعتون رو نصب کنین تا inxi -Gxx این هشدار xdpyinfo missing رو نده.
« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1397، 03:25 ب‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #2 : 23 شهریور 1397، 06:37 ق‌ظ »
نه من در ویندوز هیچ مشکلی برای شناسایی نداشتم بجز یه مدت تو بازی GTA V  که از گرافیک CPU استفاده می کرد و با ابدیت بازی حل شد.

نسخه بایوس سیستم: N551ZU.307

خوب از اونجایی که من از OpenSuse استفاده می کنم توزیع من دستور lspci رو پشتیبانی نمی کنه.
برای فرا خوانی در OpenSuse باید از دستور زیر استفاده بشه.
sudo /sbin/lspci -nn و در نهایت خروجی که گفتید .
00:01.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R7 Graphics] [1002:130c]
01:00.0 Display controller [0380]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire PRO [Radeon R9 M270X] [1002:6647]

ممنون از این که پیگیری می کنید.
من فکر می کنم می تونه از ابدیت نسخه جدید بایوس باشه.
قبلا توی ویندوز ابدیت نبود و فن بشدت کار می کرد.
بعد از ابدیت اصلا صدایی از فن سیستم در نمیاد.
« آخرین ویرایش: 23 شهریور 1397، 06:39 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #3 : 23 شهریور 1397، 11:15 ب‌ظ »
دوستان کمکی از دست کسی بر نمیاد؟

این  ارور ها هم جدیدا با اجرای استیم نمایش داده میشه.
و بعضی از بازی ها اجرا نمیشن.مثلا : CSGO یا بخش دموی DOTA 2
libGL error: unable to load driver: radeonsi_dri.so
libGL error: driver pointer missing
libGL error: failed to load driver: radeonsi
libGL error: unable to load driver: radeonsi_dri.so
libGL error: driver pointer missing
libGL error: failed to load driver: radeonsi
libGL error: unable to load driver: swrast_dri.so
libGL error: failed to load driver: swrast

« آخرین ویرایش: 23 شهریور 1397، 11:27 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #4 : 24 شهریور 1397، 03:02 ق‌ظ »
علی جان لطفاً برای حل مشکل صبور باشین و مرحله به مرحله و با صبر برای حل مشکل پیش برین.

الان شما چند تا مشکل کاملاً متفاوت از هم رو دارین که در واقع ربط زیادی هم به همدیگه ندارن :

1.مشکل لگ زدن توی بازی های مختلف :
این مشکل می تونه ناشی از شناسایی نادرست گرافیکتون هم باشه ولی می تونه ناشی از عوامل دیگه ای مثل هم خوانی نداشتن درایور amdgpu با مدل گرافیک شما و ... هم باشه و باید بررسی بشه (و شاید نیاز بشه amdgpu-pro رو هم تست بکنین)

2.مشکل شناسایی نادرست chip id گرافیکتون :

نه من در ویندوز هیچ مشکلی برای شناسایی نداشتم بجز یه مدت تو بازی GTA V  که از گرافیک CPU استفاده می کرد و با ابدیت بازی حل شد.

سوالی که من پرسیده بودم در مورد شناسایی درست مدل گرافیکتون بودش لگ داشتن و یا نداشتن بازی و یا نصب بودن و نبودن گرافیکتون توی ویندوز ، مسئله ی متفاوتی هستش
شما از Device Manager برین قسمت Display adapters و از اونجا کارت گرافیکتون رو انتخاب کنین.
به Properties اون کارت گرافیک وارد بشین و از تب Details گزینه ی Hardware Ids (از زیر Property) رو انتخاب کنین.
حالا از اون id ها یه عکس بگیرین بفرستین.

این  ارور ها هم جدیدا با اجرای استیم نمایش داده میشه.
و بعضی از بازی ها اجرا نمیشن.مثلا : CSGO یا بخش دموی DOTA 2 ....

3.این مشکل استیم در واقع بر می گرده به نصب نبودن (و یا درست نصب نبودن) پکیج Mesa-dri ، که در واقع از پیش نیازهای پکیج steam هم هستش. پس ما این پکیج رو reinstall می کنیم :
sudo zypper in -f Mesa-dri-32bit Mesa-dri

اگه دستور بالا مشکل steam رو حل کرد که هیچ اگه حل نکرد این پکیج ها رو هم reinstall کنین :
sudo zypper in -f Mesa Mesa-32bit Mesa-libGL1 Mesa-libGL1-32bit
حالا چک کنین ببینین مشکل استیم حل شده یا نه ؟

خوب از اونجایی که من از OpenSuse استفاده می کنم توزیع من دستور lspci رو پشتیبانی نمی کنه.
دستور lspci توی OpenSuse هم هست فقط مسیر /sbin توی path های کاربرتون قرار نداره. (این در مورد دبیان هم صادقه و ازFilesystem Hierarchy Standard برای دسترسی کاربران به مسیرهای شامل فایل های اجرایی تبعیت می کنه)

یعنی توی نسخه ی قدیمی بایوستون chip id درست شناخته می شد ؟
اگه فکر می کنین از مشکل از آپدیت آخر هستش این مورد رو حتماً به asus گزارش کنین.
« آخرین ویرایش: 24 شهریور 1397، 03:04 ق‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #5 : 24 شهریور 1397، 03:36 ق‌ظ »
علی جان لطفاً برای حل مشکل صبور باشین و مرحله به مرحله و با صبر برای حل مشکل پیش برین.
اگه می بینید کمی صبر خودم رو از دست دادم بخاطر اینه که مشکلات زیادی رو اعصابم هستن که یکیش همین لپ تاپ هستش ببخشید.
چشم حتمی ، صبر بیشتری به خرج میدم.

الان شما چند تا مشکل کاملاً متفاوت از هم رو دارین که در واقع ربط زیادی هم به همدیگه ندارن :

1.مشکل لگ زدن توی بازی های مختلف :
این مشکل می تونه ناشی از شناسایی نادرست گرافیکتون هم باشه ولی می تونه ناشی از عوامل دیگه ای مثل هم خوانی نداشتن درایور amdgpu با مدل گرافیک شما و ... هم باشه و باید بررسی بشه (و شاید نیاز بشه amdgpu-pro رو هم تست بکنین)

2.مشکل شناسایی نادرست chip id گرافیکتون
لگ فقط روی رزولوشن 1080 و فرقی هم نمی کنه بقیه تنظیمات چطوره باشه این توی نرم افزار بلندر هم صادقه.

نه من در ویندوز هیچ مشکلی برای شناسایی نداشتم، بجز یه مدت تو بازی GTA V  که از گرافیک CPU استفاده می کرد و با ابدیت بازی حل شد.

سوالی که من پرسیده بودم در مورد شناسایی درست مدل گرافیکتون بودش لگ داشتن و یا نداشتن بازی و یا نصب بودن و نبودن گرافیکتون توی ویندوز ، مسئله ی متفاوتی هستش
شما از Device Manager برین قسمت Display adapters و از اونجا کارت گرافیکتون رو انتخاب کنین.
به Properties اون کارت گرافیک وارد بشین و از تب Details گزینه ی Hardware Ids (از زیر Property) رو انتخاب کنین.
حالا از اون id ها یه عکس بگیرین بفرستین.
به منم منظورم شناسایی درست مدل گرافیک بود چه در تنظیمات دیسپلی ویندوز چه در درایور AMD و چه در نرم افزار GPU-z همگی چیپ گرافیک رو AMD R9 m280x نمایش می دادند.
ولی چشم عکس رو هم حتما قرار میدم فعلا به ویندوز دسترسی ندارم.
دستور lspci توی OpenSuse هم هست فقط مسیر /sbin توی path های کاربرتون قرار نداره. (این در مورد دبیان هم صادقه و ازFilesystem Hierarchy Standard برای دسترسی کاربران به مسیرهای شامل فایل های اجرایی تبعیت می کنه)
ممنون از اطلاعات.
یعنی توی نسخه ی قدیمی بایوستون chip id درست شناخته می شد ؟
اگه فکر می کنین از مشکل از آپدیت آخر هستش این مورد رو حتماً به asus گزارش کنین.
متاسفانه مشکلی که دارم اینه که انگلیسی نمی تونم به خوبی منظورم رو برسونم.
خوب می فهمم ولی خوب نمی نویسم. ](*,) ](*,) ](*,)
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #6 : 24 شهریور 1397، 01:35 ب‌ظ »
لگ فقط روی رزولوشن 1080 و فرقی هم نمی کنه بقیه تنظیمات چطوره باشه این توی نرم افزار بلندر هم صادقه.
amdgpu-pro رو هم تست کردین ؟

به منم منظورم شناسایی درست مدل گرافیک بود چه در تنظیمات دیسپلی ویندوز چه در درایور AMD و چه در نرم افزار GPU-z همگی چیپ گرافیک رو AMD R9 m280x نمایش می دادند.
حتماً بذارین تا ببینیم ویندوز chip id رو چی تشخیص می ده.
اگه ویندوز هم اشتباه تشخیص داده باشه خب طبیعتاً مشکل از firmware لپ تاپتون هستش و هر طوری که هست این مورد رو باید به asus ریپورت کنین تا بتونن با آپدیت بایوس مشکل رو حل کنن.
ولی اگه ویندوز ، id رو درست تشخیص بده ، باید بررسی کنیم که چی باعث این مشکل شده.

راستی نگفتین ، مشکل استیم حل شدش یا نه ؟

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #7 : 24 شهریور 1397، 02:46 ب‌ظ »
amdgpu-pro رو هم تست کردین ؟
قبلا توی اوبونتو تست کردم و سیستم دیگه بالا نیومد.
اگه درایور ها رو پاک کنم و نصب کنم بنظر شما ممکنه مشکلی پیش بیاد ؟
حتماً بذارین تا ببینیم ویندوز chip id رو چی تشخیص می ده.
اگه ویندوز هم اشتباه تشخیص داده باشه خب طبیعتاً مشکل از firmware لپ تاپتون هستش و هر طوری که هست این مورد رو باید به asus ریپورت کنین تا بتونن با آپدیت بایوس مشکل رو حل کنن.
ولی اگه ویندوز ، id رو درست تشخیص بده ، باید بررسی کنیم که چی باعث این مشکل شده.

راستی نگفتین ، مشکل استیم حل شدش یا نه ؟
بله مشکل استیم حل شد.
به مسیر
.steam/lib32رفتم و steam  رو اجرا کردم ابدیت شد بدون مشکل.
البته کار هایی که گفتید رو هم انجام دادم ولی دوباره ارور ها پا بر جا بود.
توی انجمن سوزه انگلیسی سرج زدم به جواب رسیدم.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #8 : 24 شهریور 1397، 06:08 ب‌ظ »
من چک کردم سخت افزار شما متاسفانه توسط amdgpu-pro پشتیبانی نمی شه.
خب با توجه به اینکه fglrx منقضی شده و amdgpu-pro هم از سخت افزارتون پشتیبانی نمی کنه راهی جز استفاده از amdgpu باقی نمی مونه که اونم ظاهراً راندمان مناسبی براتون نداره.
این مورد داشتن لگ توی رزولویشن های بالا رو به توسعه دهنده های amdgpu گزارش بدین (خودشون مواردی عین فریم ریت و ... رو ازتون می خوان بعداً)‌ تا توی آپدیت های بعدی این مشکلات رفع بشه.

پس صرفاً تنها موردی که ممکنه از دست ما کاری بربیاد ، شناسایی نادرست chip id هستش که منتظر ارسال Hardware Ids هستیم.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #9 : 30 شهریور 1397، 11:22 ب‌ظ »
من چک کردم سخت افزار شما متاسفانه توسط amdgpu-pro پشتیبانی نمی شه.
خب با توجه به اینکه fglrx منقضی شده و amdgpu-pro هم از سخت افزارتون پشتیبانی نمی کنه راهی جز استفاده از amdgpu باقی نمی مونه که اونم ظاهراً راندمان مناسبی براتون نداره.
این مورد داشتن لگ توی رزولویشن های بالا رو به توسعه دهنده های amdgpu گزارش بدین (خودشون مواردی عین فریم ریت و ... رو ازتون می خوان بعداً)‌ تا توی آپدیت های بعدی این مشکلات رفع بشه.

پس صرفاً تنها موردی که ممکنه از دست ما کاری بربیاد ، شناسایی نادرست chip id هستش که منتظر ارسال Hardware Ids هستیم.
برای دیر کرد منو ببخشید.
دسترسی به ویندوز برام سخت بود.
عکس ها رو پیوست کردم.

در مورد AMDGPU هم من نمی دونم باید کجا ریپورد کنم مشکل رو اگه میشه لینکی چیزی برام بدین ممنون میشم.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
چهار روز گزشته من نمی دونم باید کجا این مشکلم رو ارجا بدم.
صفحه رسمی AMDGPU رو‌میشه لینک بدین؟
برای ایسوز خودم ریپورد می کنم.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
سلام بابت تاخیر عذر می خوام یک سری مشکلات پیش اومده بود که فرصت نکردم توی این هفته به فروم سر بزنم.

اگه به خروجی عکس ها دقت کنین می بینین که ویندوز هم chip id رو 6647 تشخیص داده. پس مشکل از تشخیص id نیست ولی مطلبی که هست اینه که این id توی ویندوز ، 280x تشخیص داده می شه ولی اینجا 270x.

به احتمال زیاد مشکل PCI ID Repository هستش که این id به اشتباه برای 270x در نظر گرفته شده برای گزارش این مورد این لینک رو مطالعه کنین. اینجا توضیح داده شده که چطوری می تونین گزارش رو انجام بدین.

برای گزارش مشکل لگ داشتن amdgpu هم می تونین از  bugs.freedesktop.org برای مطرح کردن مشکلات X مثل همین xf86-video-amdgpu استفاده کنین علاوه بر اون با توجه به اینکه توزیعتون سوزه هست می تونین از bugzilla.opensuse.org هم استفاده کنین (فقط دقت کنین که مشکل pciid مشکل جداگانه ای از لگ داشتن توی رزولویشن های بالاست)

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
سلام بابت تاخیر عذر می خوام یک سری مشکلات پیش اومده بود که فرصت نکردم توی این هفته به فروم سر بزنم.
این چه حرفیه من ممنون از شمام که کمک می کنید.
اگه به خروجی عکس ها دقت کنین می بینین که ویندوز هم chip id رو 6647 تشخیص داده. پس مشکل از تشخیص id نیست ولی مطلبی که هست اینه که این id توی ویندوز ، 280x تشخیص داده می شه ولی اینجا 270x.

به احتمال زیاد مشکل PCI ID Repository هستش که این id به اشتباه برای 270x در نظر گرفته شده برای گزارش این مورد این لینک رو مطالعه کنین. اینجا توضیح داده شده که چطوری می تونین گزارش رو انجام بدین.

برای گزارش مشکل لگ داشتن amdgpu هم می تونین از  bugs.freedesktop.org برای مطرح کردن مشکلات X مثل همین xf86-video-amdgpu استفاده کنین علاوه بر اون با توجه به اینکه توزیعتون سوزه هست می تونین از bugzilla.opensuse.org هم استفاده کنین (فقط دقت کنین که مشکل pciid مشکل جداگانه ای از لگ داشتن توی رزولویشن های بالاست)
بله حتما انجام میدم خیلی ممنون.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
خوب دورود من رفتم و ریپورد زدم لینک رو ببینید نمی دونم واقعا باید چیکار کنم.
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=108057
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).