انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: با سلام.حذف ویندوز و استفاده از اوبونتو برروی سیستم بصورت کامل بدونه نیاز به..؟  (دفعات بازدید: 1565 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین susulo

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3

با عرض سلام و همچنین تشکر بخاطر آموزش ها و راهنمایی های شما.از ابتدا که با لینوکس اشنا و علاقه مند شدم،از آموزشهای شما در انجمن اوبونتوبه عنوان یک منبع فارسی مطمئن استفاده کردم.
الان قصد انتقال کامل از ویندوز به لینوکس(اوبونتو) رو دارم.مدتی اوبونتو رو درکنار ویندوز استفاده کردم(بوت دوگانه) اما در برخی از پست ها در نت خواندم که این کار(بوت دوگانه) مشکلاتی را برای سیستم بوجود می آورد؟!
من یک لپتاپ اچ پی با مشخصات زیر دارم که ویندوز 10 با 4 پارتیشن برروی آن نصب میباشد.اسکرین شات پارتیشن ها رو ضمیمه کردم.مدتی پیش 90 گیگ از درایو سی جدا نمودم و با ان لینوکس اوبونتو را نصب و پارتیشن بندی کردم.
الان  مشکی ندارم با بوت دوگانه(بجز اینکه گاهی فایلها و درایوهای  ویندوزم باز نمیشه و از این جور مشکلات ک با ریستارت حل میشه) و چنانچهاساتید هم توصیه کنید به همین منوال ادامه میدهم.اما اگر راهی وجود که بتوانم بدونه فرمت کردن سه تا از درایو هایم (E,G,F)که اطلاعاتی در آنها دارم،تمام سیستم را به لینوکس اختصاص دهم و فقط برروی لپتاپم بصورت استاندرد و اصولی از لینوکس استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.بعدا قصد دارم در لینوکس با نرم افزار مجازی سازی (چنانچه نیاز دیدم) ویندوز رو بصورت مجازی نصب کنم.اما الان فقط میخوام از لینوکس استفاده کنم.مدتیه کرک ویندوز دردسرهای زیادی رو برام بوجود اورده.برخی انتی ویرویس ها هشدا شدید میدن(جدیدا) و البته نرم افزار کرک هم با سرورسی ارتباط برقرا میکنه.و اگر بلاگ یا  پاکش کنم ُسیستم بهم میرزیره و....
اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید.ممنون میشم.
laptop pavilion g6
500 gig hard disk
4gig ram
intel core i5
radeon graphic
---------------------------------
drive in windows partitions:
c=108 gig (50 gig is free)
f =30 gig (5gig is free)
e=166 gig (1gig is free)
g=72 gig (15 gig is free)
-----------------------------------------
linux ububtu 18.4 partitions:
/ (root) ext4  4 gig
swap 15 gig
/hoom 20 gig
----------------------------------
double boot is runer

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
من هیچوقت نصب دو سیستم عامل در کنار هم رو به هیچ کاربری توصیه نمی‌کنم و نخواهم کرد چون واقعا کار بیهوده‌ای هست.
من پیشنهاد می‌کنم اگه هارد اکسترنال یا حافظه‌ی دیگه‌ای دارین که بتونین از اطلاعات‌تون بک‌آپ بگیرین این کار رو انجام بدین و کل هاردتون رو به شکل اصولی برای گنو/لینوکس پارتیشن بندی کنین.
این بین فکر نکنم به ویندوز نیازی پیدا کنین، مگر اینکه طراح باشین و کارهایی مثل طراحی رابط کاربری یا کار حرفه‌ای با تصاویر داشته باشین که در این صورت بعید می‌دونم ویندوز روی ماشین مجازی کارتون رو به خوبی راه بندازه.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین susulo

• Newbie
  • *
ممنون از راهنماییتون.متاسفانه خیر.تعداد فایلها و حجمشون هم بالاست.
آیا امکان داره درایو سی رو فرمت کنم و یا فضاشون بطور کامل به لینوکس اختصاص بدم؟

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
ممنون از راهنماییتون.متاسفانه خیر.تعداد فایلها و حجمشون هم بالاست.
آیا امکان داره درایو سی رو فرمت کنم و یا فضاشون بطور کامل به لینوکس اختصاص بدم؟
بله این امکان هم وجود داره. چندان معقول نیست که چندین پارتیشن NTFS بدون mount point داشته باشین اما همه چیز به خودتون بستگی داره، اگه اطلاعات‌تون مهم هستن و هارد دیگه‌ای ندارین که ازشون بکاپ بگیرین چاره‌ی دیگه‌ای وجود نداره.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
من هیچوقت نصب دو سیستم عامل در کنار هم رو به هیچ کاربری توصیه نمی‌کنم و نخواهم کرد چون واقعا کار بیهوده‌ای هست.
من پیشنهاد می‌کنم اگه هارد اکسترنال یا حافظه‌ی دیگه‌ای دارین که بتونین از اطلاعات‌تون بک‌آپ بگیرین این کار رو انجام بدین و کل هاردتون رو به شکل اصولی برای گنو/لینوکس پارتیشن بندی کنین.
این بین فکر نکنم به ویندوز نیازی پیدا کنین، مگر اینکه طراح باشین و کارهایی مثل طراحی رابط کاربری یا کار حرفه‌ای با تصاویر داشته باشین که در این صورت بعید می‌دونم ویندوز روی ماشین مجازی کارتون رو به خوبی راه بندازه.
فکر نمی کنم برای طراح  های حرفیی گنو/لینوکس جای بدی باشه ها.
فقط عادت به فتوشاپ شاید یکم سخت باشه وگرنه بقیه نرم افزار ها اینور قوی ترن.
تازه Gimp 2.10 هم ایقدر عالی شده که حرف واسه گفتن داره.
در مورد بلندرم از اونجایی که دوستان گرافیست زیاد دارم و نظرشون رو پرسیدم همگی بلندر رو قوی تر می دونن از معادل اتوکتیش.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
داشتن ویندوز و لینوکس در کنار هم مشکل خاصی نداره! کی گفته مشکل داره؟

همینطوریش هم میتونید ادامه بدید، اگر دیگه نمیخواید از ویندوز استفاده کنید خوب چه بهتر! پارتیشن هاشو پاک کنید و توزیع لینوکس مورد نظر را در یک پارتشن جدید نصب کنید.

من خودم همون 5 سال قبل که اومدم سمت لنوکس، ویندوز را کاملا کنار گذاشتم، برای انجام بازی ها هم لایه سازگاری WINE هستش که برای بازی های قدیمی به خوبی کار میکنه.

نرم افزارهای حرفه ای و تخصصی هم برای لینوکس زیاده.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
فکر نمی کنم برای طراح  های حرفیی گنو/لینوکس جای بدی باشه ها.
فقط عادت به فتوشاپ شاید یکم سخت باشه وگرنه بقیه نرم افزار ها اینور قوی ترن.
تازه Gimp 2.10 هم ایقدر عالی شده که حرف واسه گفتن داره.
در مورد بلندرم از اونجایی که دوستان گرافیست زیاد دارم و نظرشون رو پرسیدم همگی بلندر رو قوی تر می دونن از معادل اتوکتیش.
* اتوکد
واقع بینانه بخوایم برخورد کنیم هنوز گیمپ خیلی راه داره تا به فتوشاپ برسه.
و از اون خیلی مهم‌تر اگه بخواین توی گنو/لینوکس طراحی UI و UX انجام بدین اونوقت می‌فهمین چی دارم می‌گم :)

داشتن ویندوز و لینوکس در کنار هم مشکل خاصی نداره! کی گفته مشکل داره؟

همینطوریش هم میتونید ادامه بدید، اگر دیگه نمیخواید از ویندوز استفاده کنید خوب چه بهتر! پارتیشن هاشو پاک کنید و توزیع لینوکس مورد نظر را در یک پارتشن جدید نصب کنید.

من خودم همون 5 سال قبل که اومدم سمت لنوکس، ویندوز را کاملا کنار گذاشتم، برای انجام بازی ها هم لایه سازگاری WINE هستش که برای بازی های قدیمی به خوبی کار میکنه.

نرم افزارهای حرفه ای و تخصصی هم برای لینوکس زیاده.
بله روزها یا حتی ماه‌های اول ممکنه مشکلی نداشته باشه اما کافیه فقط ویندوز یه آپدیت جدی بده تا گراب رو از کار بندازه که کارتون می‌کشه به تعمیر گراب و ...

همچنین از این گذشته، به جز یه تعداد خیلی محدود که واقعا به تعداد انگشت‌های دست هم نمیشن، هیچ کاری وجود نداره که بشه توی یه سیستم عامل انجام داد و تو سیستم عامل دیگه‌ای نشه انجام داد. اگه به سیستم عامل به عنوان یه ابزار نگاه کنیم، کاربر باید ببینه به چی نیاز داره و کارش کجا راه می‌افته و از همون استفاده کنه. اگه از دید فلسفی هم بخوایم بهش نگاه کنیم به خود کاربر ربط داره که چجوری با خودش کنار بیاد که چی استفاده کنه.

اما در هر صورت نصب دو سیستم عامل در کنار هم فقط و فقط حکم اشغال فضا داره چون همونطوری که گفتم به جز همون تعداد محدود، تقریبا هیچ کاری نیست که بشه توی یه سیستم عامل انجام داد و تو سیستم عامل دیگه‌ای امکان‌پذیر نباشه و سیستم عامل دوم این وسط واقعا یه چیز اضافیه که هم فضای دیسک‌‌تون رو اشغال می‌کنه و هم احتمال داره براتون دردسر درست کنه !

حالا این وسط این کاربره که باید ببینه به چی نیاز داره. واقعا فکر نکنم کار جالبی باشه کسی کار حرفه‌ایش رو توی ویندوز انجام بده بعد بیاد توی گنو/لینوکس وب رو مرور کنه یا فیلم ببینه! خب چه کاریه اینو همونجا هم میشه انجام داد دیگه نیازی به سیستم عامل اضافی نیست یا همچنین کاملا برعکس، واقعا کسی دلش نمی‌خواد توی گنو/لینوکس کار حرفه‌ایش رو انجام بده بعد ریستارت کنه بره تو ویندوز بازی کنه!! :)  (دلیلشم فکر کنم واضح باشه.)
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1397، 05:12 ب‌ظ توسط Silvio Dante »
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
البته که ناگفته نماند نسخه جدید استیم به راحتی بازی های ویندوزی رو هم اجرا می کنه.
ولی خوب حالا بعضی دوستان دوس دارن کرک نصب کنن( ایرانی هستیم دیگه )
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
دقیقا بخاطر همین گفتم که کسی دلش نمی‌خواد کارشو تو گنو/لینوکس انجام بده و بعد بره تو ویندوز بازی کنه. چون یه مدت از گنو/لینوکس استفاده کنی و با فلسفه‌ش آشنا بشی منطقا دلت نمی‌خواد چیزی رو کرک کنی. در ضمن بازی‌های رایگان داخل استیم بد هم نیستن مثل دوتا2. همونطور که گفتی بازی‌های ویندوزی هم روی گنو/لینوکس با استفاده از استیم اجرا میشن.
کرک کردن یا نکردن هم به ایرانی بودن یا نبودن ربط نداره. مشکل ایرانیا اینه که فرهنگ سازی نشده و شاید خیلیا نمی‌دونن کرک کردن دزدی محسوب میشه اما اگر به افرادی که کرک می‌کنن تذکر بدیم و در صورتی که توجه نکردن مثل دزدها باهاشون برخورد کنیم، خودشون متوجه کار اشتباه‌شون میشن و دیگه ادامه نمی‌دن. (هر چند با خیلی از دوستان حتی نزدیک خودم سر این موضوع بارها بحث کردیم و اونا علاقه داشتن به دزدی‌شون ادامه بدن و خیلی راحت رابطه‌مون بهم خورد :) و البته مهم هم نیست، دوستی با دزدها نتیجه‌ی مفیدی نداره چه بسا که فردا و پس فردا من و شما یه چیزی بنویسیم و اونا بیان کرک کنن :)‌ )

در نهایت هر کسی اختیار کامپیوتر خودشو داره که هر کاری می‌خواد روش بکنه اما اختیار نرم افزار یا بازی‌ای که یه شرکت براش زحمت کشیده و مبلغی رو تعیین کرده نداره. حالا این دوستان خودشون رو صاحب اختیار می‌دونن تا اونجایی به ما ربط داره که می‌دونیم دزد هستن ! ;)
« آخرین ویرایش: 17 مهر 1397، 09:36 ق‌ظ توسط Silvio Dante »
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
دقیقا بخاطر همین گفتم که کسی دلش نمی‌خواد کارشو تو گنو/لینوکس انجام بده و بعد بره تو ویندوز بازی کنه. چون یه مدت از گنو/لینوکس استفاده کنی و با فلسفه‌ش آشنا بشی منطقا دلت نمی‌خواد چیزی رو کرک کنی. در ضمن بازی‌های رایگان داخل استیم بد هم نیستن مثل دوتا2. همونطور که گفتی بازی‌های ویندوزی هم روی گنو/لینوکس با استفاده از استیم اجرا میشن.
کرک کردن یا نکردن هم به ایرانی بودن یا نبودن ربط نداره. مشکل ایرانیا اینه که فرهنگ سازی نشده و شاید خیلیا نمی‌دونن کرک کردن دزدی محسوب میشه اما اگر به افرادی که کرک می‌کنن تذکر بدیم و در صورتی که توجه نکردن مثل دزدها باهاشون برخورد کنیم، خودشون متوجه کار اشتباه‌شون میشن و دیگه ادامه نمی‌دن. (هر چند با خیلی از دوستان حتی نزدیک خودم سر این موضوع بارها بحث کردیم و اونا علاقه داشتن به دزدی‌شون ادامه بدن و خیلی راحت رابطه‌مون بهم خورد :) و البته مهم هم نیست، دوستی با دزدها نتیجه‌ی مفیدی نداره چه بسا که فردا و پس فردا من و شما یه چیزی بنویسیم و اونا بیان کرک کنن :)‌ )

در نهایت هر کسی اختیار کامپیوتر خودشو داره که هر کاری می‌خواد روش بکنه اما اختیار نرم افزار یا بازی‌ای که یه شرکت براش زحمت کشیده و مبلغی رو تعیین کرده نداره. حالا این دوستان خودشون رو صاحب اختیار می‌دونن تا اونجایی به ما ربط داره که می‌دونیم دزد هستن ! ;)
دقیقا منظورم از ایرانی هستیم دیگه این بود که کپی رایت رو قبول نداریم و به دزد بودنش اعتقاد نداریم.( حتی بزرگان مذهب و دین میگن اشکال نداره باشون قرار داد نداریم(( آخه برادر من چه ربطی داره دزدی دزدیه چه طرف رفیقت باشه چه دشمنت )) و همین که خیلی از دوستان ایرانی ستیز که برعکس شرف ایرانی شرف دزد رو انتخاب کردن و داد میزنن ایرانی هستم دارن حق مردم رو زیر پا میزارن ) بیایین زحمت مردم رو حق مردم رو تو گردن خودمون نکنیم.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین susulo

• Newbie
  • *
ممنو از همگی بخصوص (بله این امکان هم وجود داره. چندان معقول نیست که چندین پارتیشن NTFS بدون mount point داشته{Silvio Dante})

خیر برای بازی ن وقت دارم و نیاز.مشکل خیلی بدی ک کرک و خصوص ویندوز و ا د م دارن گاهی ک شرایط کشور  و جهان کمی پیچیده میشهُکرک ها از خواب بیدا میشن.بخصوص الان ک کرک ویندوز تن با سرورهای خاصی ارتباط بک دور (احتمالا) داره.با هر انتی ویروس چک کنید در وحله اول کاربر فکر میکنه ک بخاطر مساعل کپی رایت ُو قوانین شرکت ماکروسافت ..این فایلها رو خطرناک و غیر قانونی معرفی میکنه اما بعد ک برای برسی به چند شرکت امنیتی ارسال میکنید...میبینید ک متاسفانه به صورت خیلی مبهمی ومشکوکی دارن از داده های کاربران استفاده یا سوعاستفاده میکنن.کار منو لینوکس راه میندازه.تو راهنمایی ک یکی انجمن اوبونتو کرد کارم راه افتاد.تشکراز همه