انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: Android Studio  (دفعات بازدید: 3123 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 31
  • what ever will be , will be
Android Studio
« : 17 مهر 1397، 05:42 ب‌ظ »
سلام . من تازه لینوکس مینت ۱۹ تارا نصب کردم . اندروید استیو رو هم نصب کردم ( بصورت آفلاین دانلود کردم بعد از طریق ترمینال نصب کردم ) حالا هر دفعه که میخوام اونو اجرا کنم میرم تو ترمینال و دستور sudo sh studio.sh رو میزنم تا اجرا بشه
و اما سوال : راهی هست که مثل ویندوز روی یه آیکن کلیک کنم و اندروید استیو اجرا بشه ؟؟؟؟

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
پاسخ : Android Studio
« پاسخ #1 : 17 مهر 1397، 06:19 ب‌ظ »
سلام . من تازه لینوکس مینت ۱۹ تارا نصب کردم . اندروید استیو رو هم نصب کردم ( بصورت آفلاین دانلود کردم بعد از طریق ترمینال نصب کردم ) حالا هر دفعه که میخوام اونو اجرا کنم میرم تو ترمینال و دستور sudo sh studio.sh رو میزنم تا اجرا بشه
و اما سوال : راهی هست که مثل ویندوز روی یه آیکن کلیک کنم و اندروید استیو اجرا بشه ؟؟؟؟
قطعا این راه نصبی که شما رفتین اشتباه بوده دوست من.( البته اشتباه نه ولی sudo رو برای هر چیزی نباید زد. )
 در هر صورت راه راحت تر و بهترش اینه که اول openJDK رو از مخازن نصب کنید و بعد با زدن دستورات زیر راحت اندروید استودیو رو داشته باشید.
sudo add-apt-repository ppa:paolorotolo/android-studio
sudo apt-get update
sudo apt-get install android-studio
البته از اونجایی که ما در تحریم گوگل هستیم این هم به شما کمک زیادی خواهد کرد.
https://github.com/freedomofdevelopers/fod
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 801
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #2 : 17 مهر 1397، 10:36 ب‌ظ »

بله ، شما می تونید بعد از باز شدن برنامه اندروید استدیو ، از طریق مسیر Tools -> Create Desktop Entry ، یه آیکن میانبر برای برنامه در لیست برنامه ها ایجاد کنید .

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #3 : 17 مهر 1397، 10:43 ب‌ظ »
قطعا این راه نصبی که شما رفتین اشتباه بوده دوست من.( البته اشتباه نه ولی sudo رو برای هر چیزی نباید زد. )
نه راه درست و توصیه شده توسط گوگل اینه که اندروید استودیو رو از سایت خودش بگیرین و بعد بذارین داخل دایرکتوری /usr/share (البته من همیشه می‌ذارم تو opt) و بعد وابستگی‌هاش رو نصب کنین. اینجا خودش توضیح داده.
و بعد برای درست کردن Desktop Entry هم همون‌طور که دوستمون @enCODEr گفتن باید عمل کنین تا اندروید استودیو رو داخل برنامه‌هاتون داشته باشین.

اضافه کردن ppa راه چندان مناسب و جالبی نیست.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 17 مهر 1397، 11:03 ب‌ظ »
سپاس از همه دوستان . من قبلا روش اولی ک توضیح دادید رو تست کرده بودم و این ارور رو توی ترمینال گرفتم
Cannot add PPA: ''This PPA does not support bionic''.
به همین دلیل بود که رفتم سراغ روش نصب آفلاین
چون با لینوکس آشنایی ندارم و  تازه دو سه روزه نصب کردم کمی گیج میزنم
فایل دانلودی رو آن زیپ کردم توی opt و بعد از اونجا اجراش کردم حالا هروقت که میخوام اجرا ش کنم مجبورم از sudo استفاده کنم . حالا طبق توضیحات ایکن رو اضافه میکنم ببینم دوباره واسه اجرا نیاز به پسوورد داره یا نه . بازم ممنون

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #5 : 18 مهر 1397، 12:00 ق‌ظ »
فایل دانلودی رو آن زیپ کردم توی opt و بعد از اونجا اجراش کردم حالا هروقت که میخوام اجرا ش کنم مجبورم از sudo استفاده کنم
عجیبه چون من بدون sudo به راحتی اجراش می‌کنم.
بدون sudo اجرا می‌کنین چی بهتون میگه؟

اجرا کردنش با sudo به هیچ عنوان کار درستی نیست !

ویرایش:
آهان فهمیدم مشکل از کجاست. مشکل اینه که شما فایل zip اندروید استودیو رو مستقیم داخل /opt خودتون استخراج کردین (منطقا با sudo) و این مالکیت فایل‌های اندروید استودیو رو به کاربر ریشه داده.
برای رفع این مشکل اول فایل zip اندروید استودیو رو توی دایرکتوری هوم خودتون استخراج کنین، بعدش یه پوشه‌ای به اسم android-studio حاصل میشه که اون رو منتقل کنین به /opt.
**قبل انجام این کار دایرکتوری اندروید استودیو قبلی‌ای که الان در /optتون وجود داره رو حذف کنین.**
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1397، 12:04 ق‌ظ توسط Silvio Dante »
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #6 : 18 مهر 1397، 09:47 ق‌ظ »
من برای راحتی کار خودم توی مسیر /home/user/Public یه پوشه درست کردم به اسم Android که توش سه تا پوشه دیگه گذاشتم به اسم های Android Studio , SDK , Gradle که مشخص هست توی هر کدوم چی رو قرار دادم ، و همچنین سه پوشه مهم رو که در مسیر دایرکتوری هوم قرار دارن یعنی .android , .Android Studio , .gradle رو هم همیشه مد نظر دارم و هر زمان که سیستم عامل رو عوض میکنم یا .... این ها رو برمیدارم و دوباره سرجاشون میریزم که تنظیماتم رو همیشه داشته باشم ، اخه من با حوصله نحوه چیدمان بدنه کد ها رو توی جاوا و xml بر اساس سلیقه شخصی تنظیم کردم و همچنین فونت ها و رنگ ها و پلاگین ها و .... ، البته بعضی مواقع که برنامه رو روی یه سیستم جدید یا یه یوزر جدید میریزم لازمه که با دستور chown مالکیت همه پوشه های گفته شده رو به یوزر جدید بدم تا برنامه درست کار کنه ، اما با این روش در کل خیلی راحت ترم تا روش های نصب و نگه داری دیگه ، اینطوری چون برنامه و تمام مطعلقاتش توی پوشه هوم یوزر هستن نیازی هم به sudo برای اجرای برنامه نیست ، و اگر هم خواستید از اوبونتو یونیتی استفاده کنید پیشنهاد میکنم نسخه 16.04 اوبونتو رو نصب کنید تا منوی اندروید استدیو با گلوبال منوی یونیتی یکی بشه ، چون من هر کاری کردم روی نسخه 18.04 نشد و فقط در صورتی فعال میشد که یه سری از تنظیمات پیشفرض یونیتی رو باید غیرفعال میکردم ! .
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1397، 09:49 ق‌ظ توسط enCODEr »

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 18 مهر 1397، 12:36 ب‌ظ »
مشکل حل شد  \\:D/ \\:D/ \\:D/
الان یه آیکن اضافه شده به لیست برنامه ها
فقط اندروید استودیو به پوشه sdk دسترسی نداشت که پوشه رو از روت منتقل کردم به یه دایرکتوری توی هوم و خدا رو شکر درست شد .
تشکر از همه

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #8 : 20 مهر 1397، 06:20 ب‌ظ »
سلام
با اینکه مشکل دوستمون حل شده ولی این رو هم من اضافه کنم تا دوستانی که بعدا سرچ می کنن بدردشون بخوره.

روی اوبونتو یکی از بهترین راه های نصب اندروید استودیو استفاده از ubuntu-make هست :
sudo apt install ubuntu-make
umake android
که دستور بالا خودش کارهای لازم برای نصب رو انجام می ده.

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #9 : 20 مهر 1397، 08:17 ب‌ظ »
سلام
با اینکه مشکل دوستمون حل شده ولی این رو هم من اضافه کنم تا دوستانی که بعدا سرچ می کنن بدردشون بخوره.

روی اوبونتو یکی از بهترین راه های نصب اندروید استودیو استفاده از ubuntu-make هست :
sudo apt install ubuntu-make
umake android
که دستور بالا خودش کارهای لازم برای نصب رو انجام می ده.
به قندشکن نیازی نداره؟

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #10 : 20 مهر 1397، 09:39 ب‌ظ »
به قندشکن نیازی نداره؟
نه همچنان لازم داره.
در واقع همچنان از سرورهای گوگل (developer.android.com) دانلود انجام می شه. تفاوت این روش با دانلود مستقیم از سایت به نحوه ی نصب و پیکربندی ها برمی گرده که به صورت خودکار انجام می شه ولی توی نحوه ی دریافت تفاوتی ندارن.

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #11 : 21 مهر 1397، 12:08 ب‌ظ »
به قندشکن نیازی نداره؟
نه همچنان لازم داره.
در واقع همچنان از سرورهای گوگل (developer.android.com) دانلود انجام می شه. تفاوت این روش با دانلود مستقیم از سایت به نحوه ی نصب و پیکربندی ها برمی گرده که به صورت خودکار انجام می شه ولی توی نحوه ی دریافت تفاوتی ندارن.
در این روش فایل های پیکربندی و اس دی کی و خود برنامه قابل جابجایی هستن در صورت تعویض سیستم عامل ؟

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 21 مهر 1397، 12:40 ب‌ظ »
فایل دانلودی رو آن زیپ کردم توی opt و بعد از اونجا اجراش کردم حالا هروقت که میخوام اجرا ش کنم مجبورم از sudo استفاده کنم
عجیبه چون من بدون sudo به راحتی اجراش می‌کنم.
بدون sudo اجرا می‌کنین چی بهتون میگه؟

اجرا کردنش با sudo به هیچ عنوان کار درستی نیست !

ویرایش:
آهان فهمیدم مشکل از کجاست. مشکل اینه که شما فایل zip اندروید استودیو رو مستقیم داخل /opt خودتون استخراج کردین (منطقا با sudo) و این مالکیت فایل‌های اندروید استودیو رو به کاربر ریشه داده.
برای رفع این مشکل اول فایل zip اندروید استودیو رو توی دایرکتوری هوم خودتون استخراج کنین، بعدش یه پوشه‌ای به اسم android-studio حاصل میشه که اون رو منتقل کنین به /opt.
**قبل انجام این کار دایرکتوری اندروید استودیو قبلی‌ای که الان در /optتون وجود داره رو حذف کنین.**
همین کار رو کردم الان اندروید استودیو اجرا نمیشه و ارور میده
چطور باید اول کاملا حذفش کنم بعد دوباره نصب کنم ؟؟؟
ضمنا پوشه SDK Tools رو تو یه پوشه ای تو Home ذخیره کردم

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #13 : 21 مهر 1397، 01:25 ب‌ظ »
در این روش فایل های پیکربندی و اس دی کی و خود برنامه قابل جابجایی هستن در صورت تعویض سیستم عامل ؟
بله مسیر نصب رو همون ابتدای کار خودتون تعریف می کنین.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #14 : 21 مهر 1397، 01:34 ب‌ظ »
همین کار رو کردم الان اندروید استودیو اجرا نمیشه و ارور میده
چطور باید اول کاملا حذفش کنم بعد دوباره نصب کنم ؟؟؟
چه اروری میده؟
برای حذف کردنش اول پوشه‌ی اندروید استودیو رو از /opt حذف کنین و بعد هم دایرکتوری .AndroidStudio3.1 رو از داخل هوم‌تون پاک کنین.

برای نصب می‌تونین از همون روشی که @علی رزم دیده گفتن هم استفاده کنین فکر کنم راه بی دردسرتری باشه.
فریدون فرخزاد