انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل ترتیب حروف الفبای فارسی در نمایش فولدر فایل منیجرها (۹۰٪ حل شد)  (دفعات بازدید: 4113 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • درود بر دوستان
درودبر دوستان......

وقتی یه فولدر می سازید مثلا به نام کتاب و داخلش ۳۲تا فولدر به نام های حروف الفبا مثل (آ ا ب پ ت ...)درست می کنین تمام فایل منیجر های لینوکسی در دبیان و میزکارهای مختلفش ترتیب اونارو عجیب نشون می دن یعنی فولدر (ی) رو اول نشون می دن حتی قبل از فولدر (آ) و فولدر(ه) رو قبل از فولدر (و).......باید چیکارکنیم تادرست نشون بدن؟؟؟؟؟؟؟
« آخرین ویرایش: 06 اسفند 1397، 10:42 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
ترتیب نمایش فایل/فولدر در یک مدیر فایل به گزینه "sort by" وابستگی داره، برای چیدن فایل/فولدر طبق ترتیب حروف الفبا باید گزینه sort by را براساس name فعال و فلش آن رو به پایین باشد.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • درود بر دوستان
درود بر شما.....

دست شما درد نکنه ....حالا من گفتم مبتدیم ....نه دیگه اینقدر.....دیگه معنی sort by name & size & date & type  و Ascending ، Descending رو بلدم بخدا ;D ;D ;D ;D
این که شما فرمودین فقط برا نحوه آراسته کردن نمایش بر اساس اسم فایل یا اکستنشن فایل یا تاریخ یا نوع جواب می ده اگه زحمت بکشین فولدرارو بسازین خودتون متوجه میشین چه ایرادی پیدا میشه البته اگه وقت داشته باشین....ممنون میشم.....
« آخرین ویرایش: 06 اسفند 1397، 10:42 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
....
این که شما فرمودین فقط برا نحوه آراسته کردن نمایش بر اساس اسم فایل یا اکستنشن فایل یا تاریخ یا نوع جواب می ده اگه زحمت بکشین فولدرارو بسازین خودتون متوجه میشین چه ایرادی پیدا میشه البته اگه وقت داشته باشین....ممنون میشم.....[/color]

پیشاپیش سپاس از نگاهتون
مشکل شما هم مربوط به چیدمان فایل/فولدر است.

اگر یک اسکرین-شات ارائه کنید بهتر است.

من هیچ فولدری با الفبای پارسی ندارم برای همین تا الان همچین چیزی ندیدم، الان یک فولدر ساختم به نام "تست" و داخلش چند فولدر ساختم با حروف الفبای پارسی، متوجه شدم حرف ی قبل از آ قرار میگیره که به نظرم نباید اینطور باشه، البته من هم مثل شما الان روی دبیان 9 این کار را کردم که قدیمی است، لازمه روی یک توزیع جدید این کار تست شود تا مطمئن شویم در آخرین نسخه اون کتابخانه مورد استفاده برای حروف پارسی، این مشکل وجود دارد یا نه، بعدش لازم است این باگ را گزارش کنیم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
روی اوبونتو ۱۸.۱۰ و مدیر پروندهٔ caja و همچنین با دستور ls پیش از «آ» چیزی نیومد برام، ولی جای «و» و «ه» جابجاست! جالبه که حتی حروف «ک» و «ك» یا «ی» و «ي» کنار هم هستند (که خوبه)!
این یعنی برپایهٔ زبان عربی تنظیم شده، چون حروف عربی «ك» و «ي» هم پیش از فارسی‌هاشون هستند. (از ادبیات غیر فنی خودم پوزش می‌خوام!)
« آخرین ویرایش: 09 آذر 1397، 10:14 ب‌ظ توسط بهنام … »
:) :)

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • درود بر دوستان
درود برشما......

البته که با استفاده از حروف عربی فقط فولدر (ي) بجای فولدر (ی) نشسته و به انتهای فولدرها میرود ولی فولدر(ه) وفولدر (و) درست نمی شود و شایسته هم نیست که از حروف عربی بجای فارسی استفاده کنیم...
اسکرین شات هم نتونستم بزارم چون هنوز بلد نیستم... از دکمه اضافه کردن عکس هم استفاده کردم ولی فقط آدرس عکسو می نویسه ;D ;D ;D پس بیخیالش شدم....(یه فولدر بنام کتاب داخلش ۳۲ فولدر بنام های الفبای پارسی) (با دستور ls -x  هم در ترمینال همین وضعه) سپاس فراوان از توجه تون به مشکل......       
« آخرین ویرایش: 06 اسفند 1397، 10:41 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
درود بر تو آقا مهدی.
من گفتم خود سامانه بر پایهٔ عربی می‌چینه و در زبان عربی «ه» پیش از «و» می‌نشینه! یعنی با واج‌هایی که می‌نویسیم، همچون عربی برخورد می‌شه و در میان واج‌های عربی جا داده می‌شه. سامانه از کجا بدونه که ما فارسی‌زبانیم یا عرب‌زبان، مگه این‌که براش گفته و گزینه‌ای برای اجراش گذاشته‌باشیم. یا هرچی شما بفرمایید :)

ناگفته نمونه: من از دید فنی نمی‌دونم که آیا کاراکتر «ب» و «ل» و … که من می‌نویسم با آن‌چه در صفحه‌کلید عربیه یکسانه؟
« آخرین ویرایش: 09 آذر 1397، 10:52 ب‌ظ توسط بهنام … »

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • درود بر دوستان
درود بر شما آقا بهنام.......

البته که شما صحیح می فرمائید.....ولی ما به سیستم عامل در قسمت انتخاب صفحه کلید گفته ایم persian می خوایم که صددرصد لینوکس (پرشین ) رو ازویندوزبهتر اجرا می کنه به ویژه در بخش عددهاکه مردونه خیلی با فهم و ادراک بالا عمل می کنه یعنی هر وقت بهش می گیم عدد رو فارسی بزنه فارسی می زنه بخصوص توی اسم فولدرا که ویندوزاز این نظر ضعیفه.....بگذریم .....مشکل من اینه که تسلط کافی به لینوکس ندارم ولی مطمئنم یه کاری باید کرد تا این مشکل حل بشه.....یه ریزه کاری ای داره.....
البته احساسات با نوشته ها منتقل نمیشه ولی نوشته های منو همیشه خندون فرض کنین ;D ;D ;D ;D ;D
امیدوارم یه وقت ناراحت نشده باشین ....حرف هاتونم کاملا صحیحه و من ازشون استفاده می کنم(مثلا وقتی گفتین با ls مشکلی نداره رفتم man ls  رو خوندم و فهمیدم سوئیچ x- طبق ترتیب الفبایی سورت فهرست می ده البته در دستور ls....) خب همین برا من خیلی خوبه.... یه چیزی یاد می گیرم....تو تاریکی هم واینستادم که چیزآماده گیرم بیاد حال کنم(ویندوز) تو روشناییم ....همه چیز معلومه....باید تحقیق و ترکیب و ...... انجام بدم تا بفهمم زنده ام(لینوکسی) و چقدر خوشبختم ;D ;D ;D

« آخرین ویرایش: 06 اسفند 1397، 10:41 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
ناراحت چی؟! گفتگو می‌کنیم. به‌گمونم دانیال و … خوب بدونند چه‌کاری می‌شه کرد. ولی منم که سررشته‌ای ندارم یه جستجوهایی کردم.

هرجاش نادرست می‌گم دوستان درستش کنند:
در charmap یه‌دونه «ب» و یه‌دونه «ل» و … دیدم، یعنی واج‌های یک‌ریخت فارسی و عربی یک کاراکترند و در رایانه یه‌جور انبار می‌شند.
بنابرین اگه دو پرونده داشته‌باشیم به‌نام‌های «وارونه» و «هاشور»، رایانه نمی‌دونه که این‌ها فارسی‌اند یا عربی، چه شما با صفحه‌کلید فارسی نوشته‌باشید و چه یک عربستانی با صفحه‌کلید عربی نوشته‌باشه، روی حافظه یه‌جوره.
اگه کتابخونه‌ای برپایهٔ الفبای فارسی بچینه می‌شه: وارونه، هاشور.
اگه کتابخونه‌ای برپایهٔ الفبای عربی بچینه می‌شه: هاشور، وارونه.
زبان صفحه‌کلید هم کاری به زبان نمایش برنامه (ls یا مدیرپرونده) نداره، چون می‌شه پیش‌گزیدهٔ زبان نمایش انگلیسی باشه و زبان صفحه‌کلید عربی باشه و نام پرونده‌هاتون فارسی باشه!
پس شاید کاری که باید کرد اینه که کاری کنیم سامانه همه‌جا از چینش زبان کاربر (language در تنظیمات)، یا چینش زبان‌های ورودی پیروی کنه، چون کسانی هم عربی دارند و هم فارسی (منظور شما فکر کنم درحقیقت همینه). باید دید به‌گفتهٔ دوستان کتابخونه‌های اصلی چه‌جوری کار می‌کنند.
یا …
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1397، 01:34 ب‌ظ توسط بهنام … »

آفلاین علیرضا. آ.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 333
از نظر من مربوط به فایل منیجر نیست ، چون اگه بود با ls -x به درستی نمایش داده میشد ، مشکل از کل سیستم عامله

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • درود بر دوستان
درود بر شما.....

رفتم تو ترمینال زدم charmap کاراکترمپ رو آورد...... کد همه زبون ها بود الا فارسی باورتون میشه حتی خط میخی هم بود بنام old persian...... اما از persian خبری نبود اما چند نوع arabic داشت....فکرکنم اگر بتونم persian تکی رو به کاراکترمپ اضافه کنم مشکل حل بشه......ولی فعلا باید تحقیق کنم....کاراکترمپ و اینپوت متود و ..... هنوز برام گیج کننده است.....به این آدرس هم سر بزنید:   http://webtarget.ir   مقاله همه چیز در مورد-unicode-utf8
« آخرین ویرایش: 06 اسفند 1397، 10:40 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
این مشکل خیلی بزرگی محسوب نمیشه، حلال دو سه تا کاراکتر بالا-پایین باشند! مهم اینه که توی اسناد و برنامه هایی مثل لیبره آفیس اگر کسی خواست یک لیست براساس حروف الفبا ایجاد کنه در اونجا درست نمایش داده شود، من هیچ وقت از لیبره آفیس یا دیگر برنامه های آفیس اتفاده نکردم، اونهایی که تجربه دارند یک تست بکنند این رو.

آفلاین SMAH1

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 35

موضوع جالبی بود.قبلا مشکل داشتم.فکر کنم تصویر و کد (که البته هر دو یکی هستند) کاملا گویا باشد و نیاز به توضیح بیشتر نباشد

#####:~/Desktop/test$ env | grep LAN
LANG=en_US.UTF-8
LANGUAGE=en_US
#####:~/Desktop/test$ ls -lah
total 8.0K
drwxrwxr-x 2 smah1 smah1 4.0K دسامب  2 09:30 .
drwxr-xr-x 3 smah1 smah1 4.0K دسامب  2 09:17 ..
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ی
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ا
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ب
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 م
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ن
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ه
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 و
#####:~/Desktop/test$ LANG=fa_IR.UTF-8
#####:~/Desktop/test$ ls -lah
total 8.0K
drwxrwxr-x 2 smah1 smah1 4.0K دسامب  2 09:30 .
drwxr-xr-x 3 smah1 smah1 4.0K دسامب  2 09:17 ..
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ا
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ب
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 م
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ن
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 و
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ه
-rw-r--r-- 1 smah1 smah1    0 دسامب  2 09:18 ی
#####:~/Desktop/test$ env | grep LAN
LANG=fa_IR.UTF-8
LANGUAGE=en_US
#####:~/Desktop/test$

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • درود بر دوستان
درودبرهمگی......

آفرین بر شما آقای SMAH1 که تصویرای گویا و قشنگی از موضوع گذاشتین.......
یه پرسش برام پیش اومد: این دستورترمینالی شما رو که زدم (LANG=fa_IR.UTF-8)بعد ازش خواستم لیست رو فهرست کنه بجای حروف فارسی فقط دو تا علامت سوال داد یعنی در هر خط بجای هر حرف فارسی دو تا علامت سوال(??)..... چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اتفاقا آقای مجد موضوع مهمه ...... مگه تو کامپیوترتون کتابخونه ندارین ...... و مگه ترتیب حروف الفبایی بهترین گزینه دسترسی و آراسته کردن اونا نیست....... تازه اگه اسم کامل فارسی رو فولدرتون بزارین باز هم اونی که (ی) اولشه می آد اول فولدرا..... ;D ;D ;D ;D ;D البته شاید نوشتن حلال بجای حالا و اتفاده بجای استفاده در متن های شخصی و انفرادی ایرادی نداشته باشه ولی توی فروم اجتماعی مثل اینجا شایسته نیست .... حیف نیست شما که اینهمه اطلاعات کاربردی دارین با غلط نویسی از زیبایی متن تون کم کنین
اما برا اینکه یه persian unicode  مستقل به کاراکترمپ اضافه کنیم تا کل سیستم ازش استفاده کنه کارمن نیست فعلا البته ....کار یه حرفه ایه که برنامه نویسیش هم خیلی خوب باشه(نظر شخصی).... یه چیزایی هم تو ویکی فارسی بود به نام استاندارد ملی ایران درمورد کیبورد فارسی(isiri9147) که می گفت لینوکس ازپایه از اون استفاده می کنه ولی ویندوز هنوز از فرم عربیش استفاده می کنه حالا شاید این استانداردشون ایراد داره؟؟؟؟؟ تازه روش تعویض این استاندارد یا اصلا روش اضافه کردن این استاندارد به سیستم عامل رو توضیح نداده بود.....

« آخرین ویرایش: 06 اسفند 1397، 10:40 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
ولی SMAH1 گرامی: usr@com:~$ env | grep LAN
LANG=en_GB.UTF-8
GDM_LANG=en_GB
LANGUAGE=en_GB:en
usr@com:~$ ls Desktop/کتاب/
آب  ادب  پنجره  ك  کتاب  هها  هوا  هیا  وزیر  ي  یاسین
........................
usr@com:~/Desktop/کتاب$ env | grep LAN
LANG=fa_IR.UTF-8
GDM_LANG=en_GB
LANGUAGE=en_GB:en
usr@com:~/Desktop/کتاب$ find . -iname "*ا*"
./????????
./??????
./????????
./??????????
./??????
./??????
./??????
جالبه که (قبلاً هم گفتم) در رایانهٔ من «ي» و «ك» در حالت عادی، کنار معادل فارسیشون‌اند، نه پیش از «آ».
برای من که اصلاً فارسی را نشناخت! بخاطر نصب نبودن کامل بسته‌های زبانه؟ یا چیز دیگه؟!
« آخرین ویرایش: 11 آذر 1397، 11:58 ق‌ظ توسط بهنام … »