انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

برای شما کدوم الویت داره

متن باز و تجارت
3 (12%)
نرم افزار آزاد
14 (56%)
امنیت
5 (20%)
رهایی از شرکت های انحصاری
3 (12%)

مجموع آرای اعضا: 25

نویسنده موضوع: دلیل شما برای گنو لینوکس و نرم افزار آزاد  (دفعات بازدید: 5943 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
یک بحث تو تهران لاگ سابق آقای یک انقلابی راه انداخت خواستم اینجا هم بحث کنیم
منظور من از امنیت اینکه (به فرض محال) اگر ویندوز امینت بیشتر از گنو لینوکس پیدا کنه آیا شما برای کار راه انداختن خودتون به ویندوز بر می گردید یا نه؟

خود من هم نرم افزار آزاد رو رای دادم
« آخرین ویرایش: 25 امرداد 1389، 10:10 ق‌ظ توسط amir mehri »
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
من اولین رای رو میدم: آزادی و مخالفت با انحصار در علم و فناوری!
Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
من ترکیبی از امنیت و آزادی رو انتخاب می کنم.
به نظر من آزادی بدون امنیت و امنیت بدون آزادی مشکل سازه...
این نه فقط در دنیای رایانه بلکه در زندگی واقعی هم به همین صورته...

آفلاین abdozzahra

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 346
  • شهید عماد مغنیه-استاد آموزش عملیات استشهادی
++
آغاز علم آن است که بفهمی(تاکید میکنم بفهمی!) خدا مخلوق دیگه هم غیر از تو داره! با سلیقه های دیگه. و  آغاز ادب نیز آن است که به نظرات بقیه مخلوقات احترام بذاری

در این دو حالت علم و ادب با هم خوب است

شما مجاز به استفاده از آواتاری نیستید که نذاره شب بچه مردم بخوابه

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
مک یه سیستم عامل امنه، در برابر ویندوز،‌ ولی من لینوکس رو ترجیه میدم. آزادی یه چیز دیگست.
اینکه محصولی که ازش استفاده میکنی منحصر به یه شرکت خاص نباشه خودش خیلی مهمه، یعنی جلوگیری از انحصاری شدن و متاسفانه هیچکدوم از گزینه های شما اینو نداشت.(منظور من نرم افزار آزاد نیست،‌ الان MySQL آزاده ولی افتاده دست یه شرکت انحصار طلب و این یعنی خطر!!)

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
الان MySQL آزاده ولی افتاده دست یه شرکت انحصار طلب و این یعنی خطر!!

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
بی هیچ تردید من به جناب گیتس پرداخت مورد نظرش رو می کنم و سوئیچ می کنم به ویندوز! (البته الانم دو تا سریال از ایشون خریدم! که رو دستم باد کرده ;D)
من با این قوطی پول درمیارم. امنیت برام حرف اولو میزنه!
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
من گزینه «رهایی از شرکت های انحصاری» رو هم اضافه کردم
اگر هم امکان داره بر روی چرایی انتاخب خودتون هم بحث کنید
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
من گزینه «رهایی از شرکت های انحصاری» رو هم اضافه کردم
اگر هم امکان داره بر روی چرایی انتاخب خودتون هم بحث کنید

متاسفانه من رای داده بودم :)
رهایی از شرکتهای انحصار طلب، وقتی انتخابهای متنوعی داشته باشی خیلی عالیه. مثلا به جای آفیس عمو گیتس، چندین مدل آفیس وجود داره که میتونی انتخاب کنی، هر زمان خوشت نیومد عوضش کنی بدون اینکه متحمل ضرر بشی (نه فقط ضرر مالی، بلکه ضررهای از قبیل فرمت انحصاری، مثلا فرض کن همه اسنادی که داری با فرمت انحصاری یه نرم افزار هست که شرکت صاحبش اجازه نمیده دیگران ازش استفاده کنن. نمیتونی از خیر اون اسناد هم بگذری نتیجه اینکه حق انتخابت گرفته میشه)
کلا این انحصار طلبی وحشتناکه!

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
گویا من همیشه باعث مشکلم  \\:D/
نظر من که معلومه : دانش باید آزاد باشه در همه‌ی زمینه‌ها  ;)
اما بررسی شبهات :
ترکیبی از امنیت و آزادی وجود نداره چون امنیت مخلوق آزادی است . برای رسیدن به امنیت باید آزاد بود (اگر اینجا یک انجمن فلسفه بود الان باید ۲ ساعت توضیح می‌دادم اما مطمئنم که شما منظور من رو خوب می‌فهمید
نقل‌قول
اینکه محصولی که ازش استفاده میکنی منحصر به یه شرکت خاص نباشه خودش خیلی مهمه، یعنی جلوگیری از انحصاری شدن و متاسفانه هیچکدوم از گزینه های شما اینو نداشت.(منظور من نرم افزار آزاد نیست،‌ الان MySQL آزاده ولی افتاده دست یه شرکت انحصار طلب و این یعنی خطر!!)
بین آزاد بودن و متن-باز بودن فرق هست مثلا اگر الان گوگل آندروید رو تعطیل کنه کس دیگری نمی‌تونه اون رو گسترش بده (تا جایی که من می‌دونم)
در ضمن وقتی مدت زیادی یک پروژه با یک تیم جلو میره خیلی سخته که به سرعت تیمش رو عوض کنه (اون هم در رقابت سریع در دنیای آزاد)
بی هیچ تردید من به جناب گیتس پرداخت مورد نظرش رو می کنم و سوئیچ می کنم به ویندوز! (البته الانم دو تا سریال از ایشون خریدم! که رو دستم باد کرده ;D)
من با این قوطی پول درمیارم. امنیت برام حرف اولو میزنه!
یک نکته مهم باید بگم و اون هم اینه : انحصار رو همیشه کسانی درست می‌کنن که قبل از احترام به حقوق جامعه به فکر پر کردن جیب خودشون هستند . تجارت خوبه اما نه به هر قیمتی و گرنه می‌شه برده‌داری نوین .

یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

• High Sr. Member
  • *
پاسخ به: دلیل شما برای گنو لینوکس و نرم افزار آزاد
« پاسخ #10 : 27 امرداد 1389، 03:18 ب‌ظ »
جناب یه انقلابی عزیز
توان شما در تعلق خاطر به فلسفه آزادی بر من پوشیده نیست. البت من هم فیلسوف نیستم ولی خوب منظور شما را هم خوب نفهمیدم!
من فکر می کنم لزوما امنیت از محصولات آزادی نیست!
اگر همه از لینوکس استفاده می کردند و کسی ویندوز یا مک نساخته بود ، باور بفرمایید الان ویروس های لینوکسی نابکارمان کرده بودند. همان انحصار به طبقه پرداخت کننده با متمرکز نمودن خراب کارها به آن سیستم عامل ، بنوعی باعث امنیت این سیستم عامل شده! باور کنید می شود در این باره تا روز قیامت و یه چند روز هم بعد از آن در این باره حرف زد ولی من باور دارم که سودجوی تروژان نویس که می نویسد که حساب اعتباری بدزدد اگر همه دنیا از لینوکس استفاده می کردند به سراغ فروش لبو پخته و چس فیل مکزیکی نمی رفت!
نمی دونم باور می کنید یا نه ( حتی نمی دونم خودم باور می کنم یا نه ???) ولی بعضی وقتا انحصار باعث پیشرفت چیزهائی می شه که سالها آزاد بودن و کسی به صرافت پیشبردشون نیافتاده! (پیدا کردن نمونه هاش هم به عهده ذهن آزادی خواه شما).
از نظر فلسفی برای رسیدن به امنیت باید عالم بود بر خطرات و غایم بود بر حذف ضعف و صادق بود بر تجربت! و البته آزادی جزء این سه شرط نیست! ;)
این فرمایش شما البت که:
انحصار رو همیشه کسانی درست می‌کنن که قبل از احترام به حقوق جامعه به فکر پر کردن جیب خودشون هستندکاملا درست و علمی و فلسفی و تجربی هست و غیر از این نیست! ;D
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #11 : 27 امرداد 1389، 04:11 ب‌ظ »
جناب یه انقلابی عزیز
توان شما در تعلق خاطر به فلسفه آزادی بر من پوشیده نیست. البت من هم فیلسوف نیستم ولی خوب منظور شما را هم خوب نفهمیدم!
من فکر می کنم لزوما امنیت از محصولات آزادی نیست!
اگر همه از لینوکس استفاده می کردند و کسی ویندوز یا مک نساخته بود ، باور بفرمایید الان ویروس های لینوکسی نابکارمان کرده بودند. همان انحصار به طبقه پرداخت کننده با متمرکز نمودن خراب کارها به آن سیستم عامل ، بنوعی باعث امنیت این سیستم عامل شده! باور کنید می شود در این باره تا روز قیامت و یه چند روز هم بعد از آن در این باره حرف زد ولی من باور دارم که سودجوی تروژان نویس که می نویسد که حساب اعتباری بدزدد اگر همه دنیا از لینوکس استفاده می کردند به سراغ فروش لبو پخته و چس فیل مکزیکی نمی رفت!
نمی دونم باور می کنید یا نه ( حتی نمی دونم خودم باور می کنم یا نه ???) ولی بعضی وقتا انحصار باعث پیشرفت چیزهائی می شه که سالها آزاد بودن و کسی به صرافت پیشبردشون نیافتاده! (پیدا کردن نمونه هاش هم به عهده ذهن آزادی خواه شما).
از نظر فلسفی برای رسیدن به امنیت باید عالم بود بر خطرات و غایم بود بر حذف ضعف و صادق بود بر تجربت! و البته آزادی جزء این سه شرط نیست! ;)
این فرمایش شما البت که:
انحصار رو همیشه کسانی درست می‌کنن که قبل از احترام به حقوق جامعه به فکر پر کردن جیب خودشون هستندکاملا درست و علمی و فلسفی و تجربی هست و غیر از این نیست! ;D

درود

خیر

آزادی محصولات باعث افزایش امنیت محصولات میشه

اینکه امنیت چیزی نسبی هست و بسیار هزینه بر، درش شکی نیست
نمی توان به راحتی گفت یک محصول کامل امن هست و هیچ مشکلی نداره ( تمام محصولات نرم افزاری دارای ایرادات و مشکلاتی هستن)
در محصولات آزاد بعد از گذشت یک زمان مشخص و زیاد شدن کاربران حرفه ای محصول بر اساس موارد زیر میشه اطمینان بیشتری داشت ( بازم می گم امنیت نسبی هست و نمیشه ۱۰۰ درصد اونو تضمین کرد)
این موارد مزیت نرم افزار های آزاد هست( علاوه بر اینکه هر روشی برای امن کردن محصولات غیر آزاد وجود داره رو هم میشه به کاربرد که در مورد اونها صحبت نمی کنم)

۱- نگاه های بیشتری به کد ها هست و مشکلات احتمالی نویسنده اصلی توسط چشم ها و افراد زیادی دیده خواهد شد
این مبحث به نام code review  هست و ابزار های زیادی برای این کار هست که حتی تیم هایی که محصولشون آزاد نیست ازش استفاده می کنن که حداقل درون سازمان و یا شرکت های وابسته بتونن کد ها رو ببینند  و بتونن آنالیز کنن
می تونید به این قسمت مراجعه کنید
http://en.wikipedia.org/wiki/Code_review
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_Security_Assurance

۲- امکان تصحیح و عیب یابی و  رفع ایراد توسط افراد بیشتر
افراد متخصص بیشتری کد ها رو دیده و اگر مشکلی دیدن به خاطر در دسترس بودن کد ها حتی خود افراد خارج پروژه می تونن مشکلات رو رفع کرده و خودشون پچ رو به وجود بیارن و حتی در اختیار توسعه دهنده اصلی قرار بدن تا بعد از بررسی در کد های اصلی هم اعمال بشه و بقیه هم از این رفع ایراد سود ببرن
مثال:
گزارش و حل بسیاری از باگ های امنیتی و.... کرنل که توسط تیم های فدورا - زوزه و اوبونتو حل می شوند
گزارش و حل بسیاری از باگ های پروژه های مشترک مثل   openssl که حتی در سیستم عامل های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند
این مورد در تمام پٰروژه های پر ترفدار و پر کاربرد صادق هست

۳- کاهش احتمال وجود داشتن حفره ها و دسترسی های عمدی توسط خود سازندگان و توسعه دهندگان
در محصول های آزاد به خاطر مورد ۱ شناسایی و آشکار شدند این مورد بسیار زیاد هست و توسعه دهنده ها حتی اگر بخواهند هم به خاطر این مورد از این قضیه چشم پوشی می کنن

۴- کاربران حرفه ای ( که خود اکثرا تولید کننده نرم افزار هستند ) از این سیستم ها استفاده می کنند
اگر این مورد رو در کنار موارد قبلی ببینیم تاثیر بیشتری خواهد داشت

در آخر بازم یاد آوری می کنم هیچ وقت نمیشه گفت یک محصول ( آزاد و یا غیر آزاد ) ۱۰۰ درصد امن هست
ولی با مزیت های نرم افزار آزاد با رسیدن یک پروژه  به بلوغ  ( از نظر زمان و تعداد کاربر حرفه ای و توسعه گر ) می توانیم امنیت بهتر و نگهداری کم هزینه تر و رفع سریع مشکلات یک محصول رو داشته باشیم

« آخرین ویرایش: 27 امرداد 1389، 04:33 ب‌ظ توسط کرگدن »

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 27 امرداد 1389، 08:04 ب‌ظ »
چناب کرگدن
از شما آموختم ;)
----

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
« پاسخ #13 : 27 امرداد 1389، 10:03 ب‌ظ »
دلیل من هیچ کدوم از گزینه ها نبود
یه گزینه کنجکاوی-عشقی کم داشت
امنیت که نمیشه گفت...
رهایی از انحصار هم نبود  - چون من خودم از آنچنان از انحصار بدم نمیاد
برنامه ای که خوب هست چرا پول ندم‌؟؟؟
من php کار می کنم ، دیدم من کهopen Spurce کار می کنم بهتر برم از لینوکس استفاده کنم
خدابیامرزی هم واسه خودش چیز ستمی هستش
ولی خوب خیلیا دلیلشون فقط نفل قولی از دیگران !!!
آزاد بودن که نشد استفاده لینوکس ....
من کلا کاربری بین معمولی- نیمه حرقه ای هستم
در کل چون رایگان بود اومدم سمتش
و از محیط ترمینال هم خوشم میاد و عاشق wget هستم ....
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین بهزاد (beh7)

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 274
  • یک نفر با کلی آرزو
« پاسخ #14 : 27 امرداد 1389، 10:57 ب‌ظ »
منم به خاطر همه موارد
 خوب یه همه موارد هم میزدی ؟
خواستم ببینم کلا اینی که میگن گنو لینوکس و نرم افزار آزاد چیه ؟ اولاش اصلا نشناختم بعد آشنا شدم بعد دوست بعد فامیل از نوع پسر خاله
اما این پسر خالم چرا کمی رابط کاربری شو گرافیکی نمیکنه
در کل خسته شدم از بس تو ترمینال مشق نوشتم :(
در متن بازها هم میشه کلا یک پروژه رو تعطیل و با یک تغییر اسم نسخش رو انحصاری و متن بسته کرد از این کلا بدم میاد
لبخند: فکر کنم ریچارد استالمن بزرگ! نوعی ویروس به نام شاد باشید منتشر میکنه حالا هم اوبونتو منو ویروسی کرده :D باید در مورد این که لینوکس ویروسی نمیشه تجدید نظر کرد ;)
اوبونتو یعنی زندگی