انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: من چطوری متونم از آرچ استفاده کنم؟(حل شد)  (دفعات بازدید: 17599 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
پاسخ به: من چطوری متونم از آرچ استفاده کنم؟
« پاسخ #15 : 11 آبان 1389، 12:49 ب‌ظ »
پست قبلی کلا ویرایش شد .
جناب حبیبی،میشه بگین برا کدکهای مالتی مدیا و موزیلا و اپن آفیس چه چیزایی رو اضافه کنم که از اول داشته باشه؟برا گنوم میخوام.یه چیزی هم میخوام برا pdf خوندن.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Codecs

1+ علی جان

نصب پلیرهایی مثل VLC باعث میشه انبوهی از کدکها نصب بشن اما برای گنوم نصب gstreamer مهمه و برای KDE SC نصب مثلا phonon-xine

برای فایرفاکس و یا اوپن افیس هم اسم پکیجهاش مشخصه میتونید اینجا سرچ کنید :

http://www.archlinux.org/packages

+1

yaourt -Ssو
pacman -Ss

البته توصیه می کنم به pulseaudio  سويیچ کنید
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pulseaudio

پکیج های lموردنیازشم در aur هست

kdemultimedia-kmix-pulse
mplayer-pulse
phonon-pulse
 xine-lib-pulse
و بقیه تو ریپو community
vlc-pulse-plugin
gstreamer0.10-pulse

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1123
    • پلت ولگ
« پاسخ #16 : 11 آبان 1389، 02:50 ب‌ظ »
نمی دونم من بد از این پست ها برداشت کردم یا نه... من نتیجه گرفتم شما الان روی لپ تاپتون یک اوبونتو هم دارین که به اینترنت وصله...

خوب چه کاریه!؟ بیس آرچ رو نصب کنید و ریبوت کنید و برگردید توی اوبونتو و تو ترمینال اوبونتو chroot کنین به پارتیشن آرچ و هرچی میخواین رو اونجا نصب کنید!
http://www.palatvalg.com اینم وبلاگ جدید منه...

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
« پاسخ #17 : 11 آبان 1389، 04:29 ب‌ظ »
نقل‌قول

من که توی Sabayon ماجرایی داشتم با این pulseaudio که بیا و ببین و تا move و renameش نکردم صدا نداشتم! خیلی ها هم دیدم توی نت که ازش شاکی بودن. چیپ صدام VIA VT1828S هست.

حالا باید روی آرچ تستش کنم ببینم بازم همونطوره یا نه.
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1389، 05:13 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #18 : 11 آبان 1389، 06:07 ب‌ظ »
نمی دونم من بد از این پست ها برداشت کردم یا نه... من نتیجه گرفتم شما الان روی لپ تاپتون یک اوبونتو هم دارین که به اینترنت وصله...

خوب چه کاریه!؟ بیس آرچ رو نصب کنید و ریبوت کنید و برگردید توی اوبونتو و تو ترمینال اوبونتو chroot کنین به پارتیشن آرچ و هرچی میخواین رو اونجا نصب کنید!
بله من رو سیستمم یه ویندوز دارم-یه اوبونتو و یه درایو که توزیعهای مختلف رو روش میریزم و تست میکنم.این رو که شما گفتین جدیه؟یعنی تو اوبونتو برم چکار کنم دقیقا؟چون من تو اوبونتو میتونم به شبکه وصل شم.
البته برا بار دوم الان بعنوان تست kahel os نصب کردم که البته هنوز نتونستم X رو توش استارت کنم.این فیلیپینیا هم جواب آدمو نمیدن.شما میتونین بگین چشه؟کل ماوقع ماجرام رو با این کاهل(معنیش به فارسی میشه تنبل)اینجا گفتم:
http://forum.kahelos.org/topic/problem-with-x
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
    • پلت ولگ
« پاسخ #19 : 11 آبان 1389، 08:28 ب‌ظ »

بله من رو سیستمم یه ویندوز دارم-یه اوبونتو و یه درایو که توزیعهای مختلف رو روش میریزم و تست میکنم.این رو که شما گفتین جدیه؟یعنی تو اوبونتو برم چکار کنم دقیقا؟چون من تو اوبونتو میتونم به شبکه وصل شم.
البته برا بار دوم الان بعنوان تست kahel os نصب کردم که البته هنوز نتونستم X رو توش استارت کنم.این فیلیپینیا هم جواب آدمو نمیدن.شما میتونین بگین چشه؟کل ماوقع ماجرام رو با این کاهل(معنیش به فارسی میشه تنبل)اینجا گفتم:

آره... من همیشه این کار رو می کنم برای آپدیت ۳ تا لینوکسی که نصب دارم...
اول باید بدونی که روت لینوکس مقصد کدومه. برای فهمیدنش می تونی با دستور fdisk -l یه چیزایی بفهمی. فرض کن آرچ روی dev/sdax/ نصبه که x یه عدده.
حالا این کار رو انجام بده:

sudo mount /dev/sdax /mnt
sudo chroot /mnt
حالا توی خط فرمان می تونی همه ی دستورایی که توی آرچ هست رو اجرا کنی...

pacman -Syu

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی

آره... من همیشه این کار رو می کنم برای آپدیت ۳ تا لینوکسی که نصب دارم...
اول باید بدونی که روت لینوکس مقصد کدومه. برای فهمیدنش می تونی با دستور fdisk -l یه چیزایی بفهمی. فرض کن آرچ روی dev/sdax/ نصبه که x یه عدده.
حالا این کار رو انجام بده:

sudo mount /dev/sdax /mnt
sudo chroot /mnt
حالا توی خط فرمان می تونی همه ی دستورایی که توی آرچ هست رو اجرا کنی...

pacman -Syu
جدا!!!!
من هنوز باورم نشده.یعنی مثلا من pclinuxos ام رو هم همینجوری میتونم آپدیت کنم؟؟ \\:D/
پس من الان بیس آرچ رو نصب کنم.بعدش chroot کنم به  اون درایوی که توش آرچ نصبه و بقیه کارا رو مطابق ویکی مقدماتی انجام بدم آره؟مطمئنی میشه؟؟هنوز متعجبم از این راه واقعا!! :-X  ???

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
جدا!!!!
من هنوز باورم نشده.یعنی مثلا من pclinuxos ام رو هم همینجوری میتونم آپدیت کنم؟؟ \\:D/
پس من الان بیس آرچ رو نصب کنم.بعدش chroot کنم به  اون درایوی که توش آرچ نصبه و بقیه کارا رو مطابق ویکی مقدماتی انجام بدم آره؟مطمئنی میشه؟؟هنوز متعجبم از این راه واقعا!! :-X  ???

بله بسادگی میشه  :)

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
    • پلت ولگ
« پاسخ #22 : 12 آبان 1389، 01:23 ق‌ظ »
جدا!!!!

بله... من دانشگاه که بودم با اوبونتو میومدم بالا از اونجا به آرچ و سوزه chroot می کردم و آپدیت می کردم... برای هر لینوکسی جواب میده... فقط باید معماریش یکی باشه... مثلا هر دو ۶۴ بیتی یا هر دو ۳۲ بیتی باشن... از یه ۶۴ به یه ۳۲ یا برعکس نمیتونی chroot کنی

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
چروت در دانشگاه{حل شد}
« پاسخ #23 : 12 آبان 1389، 01:39 ق‌ظ »
جریان چیه همه تو دانشگاه chroot  کردن؟
تو خونه نمیشه؟ ترجیحا رو زمین و یه لیوان چایی دم دست ؟
میشه یه مقاله در مورد این کار که تو دانشگاه انجام میدین معرفی کنید ؟
منظورم ساز و کار chroot  هست!
مغسی
« آخرین ویرایش: 12 آبان 1389، 03:14 ق‌ظ توسط Alir3z4 »
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
« پاسخ #24 : 12 آبان 1389، 03:10 ق‌ظ »
این pulseaudio و متعلقاتش رو نصب و کانفیگ کردم (طبق ویکی محترم آرچ)، 2 ساعت طول کشید! (البته وسطش چایی و قسمت های مهم سریال و دست به آب و ... هم بود!)

خلاصه یک دهنی میزنه برام که بیا و ببین! کنار هم داریم به خوبی و خوشی زندگی مکنیم، اون گل میگه من گل میشنوم ;D

____________________________________________________________________________________________

علیرضا جون پیام خان توضیح داد که، چیز پین چیده ای نداره chroot! فقط چون دیرکتوری روت (/) و مسیر (PATH) دیفالت عوض میشه پس دستوراتی که تایپ میکنی فایل های اجراییش داخل پوشه usr/bin یا usr/sbin همون پارتیشن روت هست و همینطور بقیه دیرکتوری ها (etc، var و ...) و فایل و فولدرها.

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
« پاسخ #25 : 12 آبان 1389، 03:16 ق‌ظ »
پس تو خونه هم میشه باهاش کار کرد :D
آهان پس من هم باس جی استریم رو دکش کنم و لنگر بندازم pulseAudio
خیلی هم خوبه!
مرسی از توضیحات تکمیلی پیروزان!
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #26 : 12 آبان 1389، 04:50 ب‌ظ »
این pulseaudio و متعلقاتش رو نصب و کانفیگ کردم (طبق ویکی محترم آرچ)، 2 ساعت طول کشید! (البته وسطش چایی و قسمت های مهم سریال و دست به آب و ... هم بود!)

خلاصه یک دهنی میزنه برام که بیا و ببین! کنار هم داریم به خوبی و خوشی زندگی مکنیم، اون گل میگه من گل میشنوم ;D

خوبه پس تو آرچ موفق شدی راهش بندازی :)

الان بیشتر توزیع های جدید ( ابونتو و فدورا  در دونسخه آخر)  دیگه کامل رو pulseaudio سوئپیج کردن

خوبیش اینه که یه لایه خوب برای برنامه نویس ها هست و اونا رو دیگه درگیر سخت افزار و لایه های پایین تر نمی کنه و kde4 هم کلا با  این دید درست شده

اگر کسی هم مشکل همزمان پخش کردن صدا توسط دو یا چند نرم افزار رو داره ( یا باید با alsa درگیر بشه که اونم ویکیش هست و البته برای همه نرم افزار ها هم  جواب نمیده ) یکی دیگه هم سويیج به پالس هست :) که البته اینم چون بیشتر پکیج هاش  تو aur هست یکم دردسر خودش رو داره :)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین b_gholamali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 233
« پاسخ #27 : 12 آبان 1389، 05:17 ب‌ظ »
بسم الله.
سلام.
آقا من تو دانشگاهمون میتونم به شبکه وصل شم.سرعتشم بد نیست.این ارتباط از طریق vpn هست.اینطور که باید 2تابسته رو تو اوبی نصب کنیم و بعدشم kvpncرو نصب کنیم و تمام.حالا آگه آرچ رو نصب کنم با توجه به اینکه اولش توش نهkde هست و نهgnome بنظرتون چطور باید توش اون kvpnc رونصب کنم.میشه بستشو دانلود کرد؟اونوقت وابستگیاش چی میشن؟فکر کنم خیلی باشن؟؟؟میخوام بعد اتصالم گنوم بریزم.
mrmrn عزیییییییییییییییییزم،‌کجا بودی تا حالا
این کاری که میکنی رو من چند وقته دنبالشم بفهمم چجوری باید انجام بدم، میشه یه کم بیشتر توضیح بدی، اون بسته ها که گفتی رو میتونی اسم ببری؟
بعدش یه سوال دیگه اینکه با این vpn که اینجوری میسازی میشه از خونه هم به سایت دانشگاه وصل شد؟ (چون تو ویندوز از طریق برنامه ای که خود دانشگاه داده میشه از خونه به سایت دانشگاه وصل شد و از اونجا از سایتهای علمی مقاله گرفت)
به جای تاج گل بزرگی که پس از مرگم برای تابوتم می آوری، شاخه ای از آن را همين امروز به من هديه کن...

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #28 : 12 آبان 1389، 07:55 ب‌ظ »
بسم الله.
سلام.
آقا من تو دانشگاهمون میتونم به شبکه وصل شم.سرعتشم بد نیست.این ارتباط از طریق vpn هست.اینطور که باید 2تابسته رو تو اوبی نصب کنیم و بعدشم kvpncرو نصب کنیم و تمام.حالا آگه آرچ رو نصب کنم با توجه به اینکه اولش توش نهkde هست و نهgnome بنظرتون چطور باید توش اون kvpnc رونصب کنم.میشه بستشو دانلود کرد؟اونوقت وابستگیاش چی میشن؟فکر کنم خیلی باشن؟؟؟میخوام بعد اتصالم گنوم بریزم.
mrmrn عزیییییییییییییییییزم،‌کجا بودی تا حالا
این کاری که میکنی رو من چند وقته دنبالشم بفهمم چجوری باید انجام بدم، میشه یه کم بیشتر توضیح بدی، اون بسته ها که گفتی رو میتونی اسم ببری؟
بعدش یه سوال دیگه اینکه با این vpn که اینجوری میسازی میشه از خونه هم به سایت دانشگاه وصل شد؟ (چون تو ویندوز از طریق برنامه ای که خود دانشگاه داده میشه از خونه به سایت دانشگاه وصل شد و از اونجا از سایتهای علمی مقاله گرفت)
شما کدوم دانشگاهی؟میشه اسمشو بگی؟
ببین من همین چند وقت پیش دیدم تو ترمینال هم میشه یه تنظیماتی کرد و به نت وصل شد.
الان راهی که خودم استفاده میکنم خیلی راحته.یه کانکشن vpn میسازی وتموم.نیازی به هیچ ابزار جانبی نیست.حالا شما مدل کانکشنت تو ویندوز چیه؟pptp?
راه دیگش هم همون نصب kvpnc هست و تنظیمش که باید 2تا بسته دیگه هم بنصبی تا وصلشه.
شما یه توضیحی بده که چجوری وصل میشی من میگم چطور کانکت شی.اگرم دانشکده علوم فردوسی هستی بگو یدفعه تنظیماتشو برات بفرستم بری حالشو ببری.
پست قبلی کلا ویرایش شد .
جناب حبیبی،میشه بگین برا کدکهای مالتی مدیا و موزیلا و اپن آفیس چه چیزایی رو اضافه کنم که از اول داشته باشه؟برا گنوم میخوام.یه چیزی هم میخوام برا pdf خوندن.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Codecs

1+ علی جان

نصب پلیرهایی مثل VLC باعث میشه انبوهی از کدکها نصب بشن اما برای گنوم نصب gstreamer مهمه و برای KDE SC نصب مثلا phonon-xine

برای فایرفاکس و یا اوپن افیس هم اسم پکیجهاش مشخصه میتونید اینجا سرچ کنید :

http://www.archlinux.org/packages

+1

yaourt -Ssو
pacman -Ss

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pulseaudio

پکیج های lموردنیازشم در aur هست

kdemultimedia-kmix-pulse
mplayer-pulse
phonon-pulse
 xine-lib-pulse
و بقیه تو ریپو community
vlc-pulse-plugin
gstreamer0.10-pulse

کرگدن جان.میشه دلیل پیشنهادتم بگی ما بدونیم؟لطفا در حد زیر دیپلم فقط!!
جدا!!!!

بله... من دانشگاه که بودم با اوبونتو میومدم بالا از اونجا به آرچ و سوزه chroot می کردم و آپدیت می کردم... برای هر لینوکسی جواب میده... فقط باید معماریش یکی باشه... مثلا هر دو ۶۴ بیتی یا هر دو ۳۲ بیتی باشن... از یه ۶۴ به یه ۳۲ یا برعکس نمیتونی chroot کنی
پیام جان الان من archlinux-2010.05-core-i686.iso رو دارم.اونوقت باید از اوبی 32 بیتی بهش chroot کنم یا با 64 هم میشه؟

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
    • پلت ولگ
« پاسخ #29 : 12 آبان 1389، 08:21 ب‌ظ »
اگر ۳۲ بیتی داری باید با اوبونتو ۳۲ بیتی بهش chroot کنی... اگر ۶۴ بیتی داری با اوبونتو ۶۴ بیتی... اصلا حتی نیاز نیست اون اوبونتو رو نصب کنی. می تونی با یک cd اوبونتو رو به صورت live بیاری بالا و با اون chroot کنی.