انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مهاجرت کره جنوبی به گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 13814 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : مهاجرت کره جنوبی به گنو/لینوکس
« پاسخ #30 : 29 مهر 1400، 01:42 ب‌ظ »
وقتی شرکت های انحصاری مثل ادوبی میبینن که گنو کاربرای زیادی داره، نرم افزار هاشونو برای گنو هم تولید میکنن ولی بازم به صورت انحصاری و پولی
خدا اون روز رو نیاره!

اینکه شما بخاطر فلسفه ی ازادی نرم افزار از گنو/لینوکس استفاده میکنی دلیل نمیشه همه اینطور باشن خیلی ها بخاطر دلایل فنی و برتری طراحی یونیکس از گنو/لینوکس استفاده میکنن و براشون این که نرم افزار آزاده یا نه مهم نیست و ممکنه نیاز به نرم افزارای ادوبی یا غیره داشته باشن. اینکه شما دوست نداری دلیل نمیشه که نخواید ساپورت لینوکس باشه که میاد و کار خیلی از آدما رو راحتتر میکنه
حرفت درسته ولی اصلیت گنو لینوکس باید حفظ شه ممکن یه موقع دامن مارو هم بگیره.. مثلا مایکروسافت به توسعه لینوکس کمک کرد خب خیلی نکته خوبی و نباید مانع شد ولی خب همینظور اگه مواظب نشه میشه خیلی مخرب شه این موضوع متوجه هستید دیگه.. حالا اگه انقدری نرم افزار های انحصاری دست پا گیر بشن که توزیع های عادی از اون ها حالا چه به راحتی چه به اجبار استفاده بشه میشه یه فاجعه نرم افزار آزاد وگرنه خودم بانظرت موافقم چرا نباشه!

اونی که با آزاد بودن نمی‌تونه کسب درامد کنه، مدل تحاریش مشکل داره.
درسه میشه گفت روش هاش فرق داره...

اونی که با آزاد بودن نمی‌تونه کسب درامد کنه، مدل تحاریش مشکل داره.
اونی که تنها حدفش اطلاعات کاربر است و اصلا کرک شدن نرم افزارش براش مهم نیست چقدر داره پول درمیاره ؟ نرم افزارش رو رایگان کنه چیزی از درامدش کم میشه ؟ نه ولی اگه ازاد کنه کم میشه
مگرنه اون میکروب سافت به اون بزرگی (حالا این قدر هم نه ) نمیتونه جلوی کرک شدن نرم افزارش رو بگیره ؟ میتونه اما نمیکنه

بد میگم بگید بد میگی  :D
خب ویندوز که میگی  اگه آزاد بود چه میشد؟ اینهمه سال برتر می موند و پولی؟ درسته ما خرید نمیکنیم یا کمتر.. ولی خیلی خیلی بازم خرید داره ویندوز وقتی اینهمه کاربر داره(جدای از جاسوسی)  و اگه مثلا فکرش کن آزاد بود و مجوز داشت((: فرداش یه عده میومدن یه نسخه میدادن بیرون و جلوش در میومدن و دیگه پول و... مایکروسافت مثل چی میومد پایین، هرچند به درک که بیاد پایین ولی دارم از لحاظ فکری و پول پرستی میگم..

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #31 : 29 مهر 1400، 02:00 ب‌ظ »
اینکه شما بخاطر فلسفه ی ازادی نرم افزار از گنو/لینوکس استفاده میکنی دلیل نمیشه همه اینطور باشن خیلی ها بخاطر دلایل فنی و برتری طراحی یونیکس از گنو/لینوکس استفاده میکنن و براشون این که نرم افزار آزاده یا نه مهم نیست و ممکنه نیاز به نرم افزارای ادوبی یا غیره داشته باشن. اینکه شما دوست نداری دلیل نمیشه که نخواید ساپورت لینوکس باشه که میاد و کار خیلی از آدما رو راحتتر میکنه
واقعاً‌امیدوارم روزی ویندوز یا یه سیستم‌عامل جدید دیگه اون‌قدر قابل استفاده بشن که این افراد مجبور نباشن بیان روی گنو. گنو از ابتدا برای داشتن سیستم‌عامل آزاد طراحی شده و هدفش همینه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #32 : 29 مهر 1400، 02:04 ب‌ظ »
نقل‌قول
حرفت درسته ولی اصلیت گنو لینوکس باید حفظ شه ممکن یه موقع دامن مارو هم بگیره.. مثلا مایکروسافت به توسعه لینوکس کمک کرد خب خیلی نکته خوبی و نباید مانع شد ولی خب همینظور اگه مواظب نشه میشه خیلی مخرب شه این موضوع متوجه هستید دیگه.. حالا اگه انقدری نرم افزار های انحصاری دست پا گیر بشن که توزیع های عادی از اون ها حالا چه به راحتی چه به اجبار استفاده بشه میشه یه فاجعه نرم افزار آزاد وگرنه خودم بانظرت موافقم چرا نباشه!

الان دیسکورد یا استیم یا کروم رو لینوکس هستن آسیبی رسیده به کسی ؟ کسی مجبوره استفاده کنه ؟ اصلا چیزی هست مجبور باشی استفاده کنی ؟ تا خود libc و اینیت و حتی کرنل به راحتی قابل تعویضه چیزی مثل برنامه های ادوب چطوری میخود مجبوری بشه
نقل‌قول
واقعاً‌امیدوارم روزی ویندوز یا یه سیستم‌عامل جدید دیگه اون‌قدر قابل استفاده بشن که این افراد مجبور نباشن بیان روی گنو. گنو از ابتدا برای داشتن سیستم‌عامل آزاد طراحی شده و هدفش همینه.

اچلا که ما حق نداریم کسی رو مجبور کنیم از چیزای مختلف چطور استفاده کنه انتخاب خودشونه
دوما شاید گنو/لینوکس اول هدفش آزاد بودن بوده ولی الان بیشتر بخاطر اینکه تنها سیستم یونیکسی درست حسابی و رایگان و ساده برای استفاده هست محبوبه

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #33 : 15 آبان 1400، 10:49 ق‌ظ »
اگر من برنامه نویسی برای لینوکس رو بلد بودم حتما به جامعه کمک می کردم و نرم افزار رایگان توسعه می دادم.

البته باید سرمایه گذاری هم انجام بشه.
وقتی حمایت نیست برنامه نویس برای چی باید بیاد زمان و انرژیش رو صرف توسعه نرم افزار برای لینوکس بکنه اونم بصورت رایگان.

ولی اگر حامی مالی داشته باشن این کارو می کنن.

راستی واسه لینوکس چه زبانی رو باید یاد گرفت تا برنامه بسازی براش؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #34 : 15 آبان 1400، 10:52 ق‌ظ »
چیزی که برای خودتون لازمه رو ازاد منتشر می کنید تا به سرعت پیشرفت کنه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #35 : 15 آبان 1400، 12:27 ب‌ظ »
وقتی حمایت نیست برنامه نویس برای چی باید بیاد زمان و انرژیش رو صرف توسعه نرم افزار برای لینوکس بکنه اونم بصورت رایگان.

به همون دلیلی که برنامه‌نویس‌ها  زمان و انرژی می‌ذارن که نرم‌افزار ویندوزی بدن. در پس این سوال، من حس می‌کنم تفکرت مربوط به سی سال پیشه که یه نفر می‌تونست نرم‌افزاری بنویسه و تک‌فروشی کنه. بیش‌تر از بیست ساله که چنین نقشهٔ کسب‌وکاری، عملاً جواب نمی‌ده. الآن برنامه‌نویس‌ها به دو دلیل نرم‌افزار می‌نویسن:
۱. برای این که مشکل خودشون رو رفع کنن. که در این حالت، می‌تونید خیلی راحت اون رو بدون نگرانی مالی، آزاد منتشر کنید.
۲. برای این که برای نوشتنش پول گرفتن. که در این حالت، باید با هماهنگی کارفرما آزادش کنن. در این حالت، کارفرما همون آدم مورد یکه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #36 : 15 آبان 1400، 05:14 ب‌ظ »

به همون دلیلی که برنامه‌نویس‌ها  زمان و انرژی می‌ذارن که نرم‌افزار ویندوزی بدن. در پس این سوال، من حس می‌کنم تفکرت مربوط به سی سال پیشه که یه نفر می‌تونست نرم‌افزاری بنویسه و تک‌فروشی کنه. بیش‌تر از بیست ساله که چنین نقشهٔ کسب‌وکاری، عملاً جواب نمی‌ده. الآن برنامه‌نویس‌ها به دو دلیل نرم‌افزار می‌نویسن:
۱. برای این که مشکل خودشون رو رفع کنن. که در این حالت، می‌تونید خیلی راحت اون رو بدون نگرانی مالی، آزاد منتشر کنید.
۲. برای این که برای نوشتنش پول گرفتن. که در این حالت، باید با هماهنگی کارفرما آزادش کنن. در این حالت، کارفرما همون آدم مورد یکه.

من خودم دنبال پول نیستم ولی خب طرف بالاخره باید از یک جایی خرجشو در بیاره وقتی خرج خورد و خوراک نداشته باشه دیگه ادامه نمیده مگر اینکه حمایت بشه.

این موضوع کلا مختص برنامه نویس ها نیست تو هر زمینه ای اگر طرف بخواد خدماتی رو رایگان ارایه (مجبور شدم ی بنویسم جای کلیدو بلد نبودم) بده این موضوع مطرحه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #37 : 15 آبان 1400، 05:32 ب‌ظ »

من خودم دنبال پول نیستم ولی خب طرف بالاخره باید از یک جایی خرجشو در بیاره وقتی خرج خورد و خوراک نداشته باشه دیگه ادامه نمیده مگر اینکه حمایت بشه.

این موضوع کلا مختص برنامه نویس ها نیست تو هر زمینه ای اگر طرف بخواد خدماتی رو رایگان ارایه (مجبور شدم ی بنویسم جای کلیدو بلد نبودم) بده این موضوع مطرحه.
اگه چیزی که مشکلی رو حل کنه بسازی و رایگان و متن باز در دسترس همگان قرار بدی، اون رو توسعه می‌دن و برنامه‌تون رو بزرگتر می‌کنند یا براتون دونات می‌کنند که تو ایران هم همچین چیزی ممکن نیست. ولی کسی زور نکرده و میتونید مثل میکروبسافت انحصاریش کنید یا اینکه مثل رد هت متن بازش کنید و کد کامپایل شده رو ببرید بفروشید، در صورتی که میتونستید سورس رو دانلود و کامپایلش کنید. من یادمه لینوس هم تو کتابش نوشته بود که از سهام بورس پول در می‌آورد.
« آخرین ویرایش: 15 آبان 1400، 05:42 ب‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #38 : 15 آبان 1400، 09:47 ب‌ظ »
تا جایی که من تا الآن از نرم افزار آزاد فهمیدم میگه که شرکت باید از خدمات درآمد داشته باشه نه کالا (برنامه)
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #39 : 15 آبان 1400، 10:58 ب‌ظ »
تا جایی که من تا الآن از نرم افزار آزاد فهمیدم میگه که شرکت باید از خدمات درآمد داشته باشه نه کالا (برنامه)

منظورم یک تیم بود شرکت که بحثش فرق می کنه. شرکت های بزرگ نرم افزاری اکثرا دنبال پولن
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #40 : 15 آبان 1400، 11:06 ب‌ظ »
بایدی وجود نداره. ولی شرایط نرم‌افزار آزاد باعث میشه که بیشتر، درآمد از طریق خدمات باشه تا فروش نرم‌افزار.
مثلا ردهت که rhel رو می‌فروشه، البته هزینه‌ای که می‌دید، بیشتر برای پشتیبانی هست تا خرید نرم‌افزار، چون میشه rocky linux یا alma linux یا خیلی توزیع‌های دیگه رو به‌جای rhel نصب کنید. مثل rhel هم هستند چون برنامه‌ها همونی هستند که توی rhel استفاده شدند. کدشون یکیه. حتی اسکریپت‌هایی وجود داره که توزیع‌های مبتنی بر rhel رو به rhel و برعکس تبدیل می‌کنه. مشکلی هم پیش نمیاد چون کد برنامه‌ها مثل هم هست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 16 آبان 1400، 11:58 ق‌ظ »
من که گفتم. اگه نرم‌افزاری که نیاز خودت نیست رو بدون این که پول بگیری بنویسی، داری اشتباه می‌زنی و طبیعیه که حذف شی.

کی گفته باید رایگان خدمات ارایه کرد؟ (ئ با تبدیل+س نوشته می‌شه، ولی ارایه درسته)

ربطی به آزاد بودن و نبودن نداره. دوران فروش نرم‌افزار،‌بیست‌سالیه که به سر اومده. نمی‌فهمم چرا هنوز عده‌ای بهش فکر می‌کنن! مایکروسافت و اپل و ادوبی هم دیگه دارن پول خدمت می‌گیرن!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #42 : 16 آبان 1400، 12:26 ب‌ظ »
اصلا کی گفته نرم افزار ازاد باید رایگان باشه ؟خوب پول بگیرید ؟ دارید ازاد رو با رایگان اشتباه می گیرید مثلا زورین او اس نسخه کاملش پولیه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #43 : 16 آبان 1400، 01:41 ب‌ظ »
اصلا کی گفته نرم افزار ازاد باید رایگان باشه ؟خوب پول بگیرید ؟ دارید ازاد رو با رایگان اشتباه می گیرید مثلا زورین او اس نسخه کاملش پولیه
شاید برای سیستم عامل معقول باشه چرا که کامپایلش سخته ( تک تک نرم افزار ها  و ...  رو باید کامپایل کرد ) همچنین ممکنه نیاز به پشتیانی باشه.
ولی شما مثلا فکر کن گیمپ پولی باشه. خیلی راحت میشه سورسشو گرفت و کامپایل کرد.
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #44 : 16 آبان 1400، 02:25 ب‌ظ »
مایکروسافت و اپل و ادوبی هم دیگه دارن پول خدمت می‌گیرن!
مگه اینا محصولاتشون رو نمیفروشن؟ مایکروسافت آفیس، فتوشاپ و ...
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید