انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

از کدامیک استفاده میکنید؟

گنو/لینوکس و با کسانیکه این سیستم عامل را لینوکس خطاب میکنند مخالفید
24 (30%)
گنو/لینوکس و نگرانی از بابت کسانیکه این سیستم عامل را لینوکس خطاب میکنند ندارید
14 (17.5%)
لینوکس و با کسانیکه این سیستم عامل را گنو/لینوکس خطاب میکنند مخالفید
3 (3.8%)
لینوکس و نگرانی از بابت کسانیکه این سیستم عامل را گنو/لینوکس خطاب میکنند ندارید
9 (11.3%)
فکر میکنید این بحث اهمیتی ندارد
30 (37.5%)

مجموع آرای اعضا: 80

نویسنده موضوع: نظر سنجی: گنو/لینوکس یا لینوکس؟؟  (دفعات بازدید: 35219 بار)

0 کاربر و 16 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mintman

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
پاسخ به: نظر سنجی: گنو/لینوکس یا لینوکس؟؟
« پاسخ #75 : 02 مهر 1389، 12:44 ب‌ظ »
من فکر میکنم پس تبلیغاتی که برای اومدن من به لینوکس بود اشتباه بوده چون توی همشون فقط از هسته قدرتمندی حرف به میان می اومد که مثل ویندوز نیست و به این راحتی ها دچار آسیب نمیشه ببینم این که برای نصب مثلا یک درایور بیشتر اوقات نیاز به ریستارت سیستم نیست برای هسته هست یا برای پروژه گنو یا اینکه سیستم عامل لینوکس مثل ویندوز سنگین نمیشه بعد از یک مدت برای هستش هست یا نرم افزار ها واقعیت عینی که من میبینم این هست که بعضی می خوان بگن ما هم هستیم به زور که نمیشه زحمت یکی رو ازش گرفت گفت مال همه٬ بعد هم اگر نوشتن هسته کار راحتی بود خوب تا حالا پروژه گنو نوشته بود اون هسته Hurd هم اگر توجه کنید توی توضیحاتش نوشته:it is a collection of servers that run on the Mach microkernel to implement file systems, network protocols, file access control, and other features that are implemented by the Unix kernel or similar kernels این یعنی هنوز هم که هنوزه نتونستن یک کرنل کامل درست کنن. پس وقتی توی ساختن یک ابزار یک قسمت مهمتر هست اون قسمت خودش رو جلوه میده.

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
« پاسخ #76 : 02 مهر 1389، 02:12 ب‌ظ »
شک و تردید من این هست که مسئله به این روشنی رو چرا دوستانی که میان پست میدن پیچش میدن

من هم با این بخش از گفته های شما بسیار موافقم٬ یه جاهایی مسائل بسیار ساده رو توی این تاپیک پیچیده می نویسن و مشکل دو چندان میشه!!!!

اینجا بحث سر نثر قوی و ادبی نیست!!!!!! اینجا ما می خواهیم شفاف سازی کنیم٬ چرا گنو / لینوکس و  یا چرا فقط لینوکس؟!!! همه که اطلاعاتمون کامل نیست٬ تازه مثلا من اگه توی این تاپیک یه حرف بزنم و ۱۰۰۰ نفر اون حرف رو بخونن میشه ۱۰۰۰ تا برداشت از حرف من یعنی هرکی یه جور حرف من رو فهمیده. خوب همه که به یک شکل فکر نمی کنند.

از دید من مساله بسیار ساده است. گنو بدون لینوکس و لینوکس بدون گنو امکان پذیر نیست پی این پروژه گنو / لینوکس است.

این را هم بگویم که اصولا آدمی نسبت به داشته هایش هرگز سپاسگزار نبوده تا زمانی که آن را از دست داده و چاره ای جز افسوس نداشته است.

من هم بعد از سالها کار با گنو / لینوکس به این نتیجه رسیدم و برای همین در نظر سنجی گزینه ی : لینوکس و نگرانی از بابت کسانیکه این سیستم عامل را گنو/لینوکس خطاب میکنند ندارید؛ را انتخاب کردم.

من حس میکنم این دو دیگه دو پروژه ی جدا از هم نیستن و با هم پیوند خوردند. برای من گنو معنی لینوکس و لینوکس معنی گنو را می دهد.

با تشکر
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین mintman

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
« پاسخ #77 : 02 مهر 1389، 02:19 ب‌ظ »
آفرین آقای xpress این همون چیزی هست که من می خوام بگم ولی نمیدونم چه طوری؟

آفلاین sayla

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
« پاسخ #78 : 02 مهر 1389، 03:52 ب‌ظ »
وقتی از یک ویندوز یوزر بپرسید از چه سیستم عامل استفاده میکنه معمولا یا میگن ویندوز یا اکس پی/ویستا/سون

در هر دو حالت مخاطب متوجه منظور کاربر میشه

حالا ممکنه اگر فقط به واژهء ویندوز اکتفا بشه شخص سوال کننده این سوال رو هم مطرح کنه که چه ویندوزی؟

جریان ما لینوکسی ها هم دقیقا همینه
بکار بردن گنو/لینوکس با اینکه تخصصی تر و اصولیتر است اما استفاده از لینوکس خالی هم منظور اصلی رو میرسونه

کلا این بحثها بنظر من خاله زنک بازیه و شخصا ترجیح میدم هرکس به هر شکلی که راحت است گنو/لینوکس یا لینوکس رو معرفی کنه

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #79 : 02 مهر 1389، 04:20 ب‌ظ »
من فکر میکنم پس تبلیغاتی که برای اومدن من به لینوکس بود اشتباه بوده چون توی همشون فقط از هسته قدرتمندی حرف به میان می اومد که مثل ویندوز نیست و به این راحتی ها دچار آسیب نمیشه ببینم این که برای نصب مثلا یک درایور بیشتر اوقات نیاز به ریستارت سیستم نیست برای هسته هست یا برای پروژه گنو یا اینکه سیستم عامل لینوکس مثل ویندوز سنگین نمیشه بعد از یک مدت برای هستش هست یا نرم افزار ها واقعیت عینی که من میبینم این هست که بعضی می خوان بگن ما هم هستیم به زور که نمیشه زحمت یکی رو ازش گرفت گفت مال همه٬ بعد هم اگر نوشتن هسته کار راحتی بود خوب تا حالا پروژه گنو نوشته بود اون هسته Hurd هم اگر توجه کنید توی توضیحاتش نوشته:it is a collection of servers that run on the Mach microkernel to implement file systems, network protocols, file access control, and other features that are implemented by the Unix kernel or similar kernels این یعنی هنوز هم که هنوزه نتونستن یک کرنل کامل درست کنن. پس وقتی توی ساختن یک ابزار یک قسمت مهمتر هست اون قسمت خودش رو جلوه میده.
سلام
چرا فکر می کنید که اشتباه بوده فکر نکنم که هیچکدوم از ما معتقد باشیم که از لحاظ فنی لینوکس بده من می گم که به یک سیستم عامل کامل نمی شه اسم هسته رو روش گذاشت در ثانی بسیاری از ویزگیهای مطلوب لینوکس از خود لینوکس نیست و بیستر به خاطر اینکه شبه یونیکسه هورد هم اونقدرا که شما فکر میکنید داغون نیست من دی وی دیه دبیان هورد رو دارم که در داخلش هم باری داره و هم محیط کا دی ای از طرفی گنو در حال تهیه یک هسته ی جایگزین برای هورد هست (هسته ی فعلی گنومچ نام داره)که نسخه های بتاش در حال انتشار هست قدرته هکر ها رو نباید دست کم گرفت من قبلا گفته بودم که چرا لینوکس این قدر پیشرفته هست ولی هورد نه (مثلا هنوز از هیچ گونه ایزار یو اس بی پشتیبانی نمی کنه)اگه لازم باشه دوباره می گم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411
« پاسخ #80 : 02 مهر 1389، 04:31 ب‌ظ »
وقتی از یک ویندوز یوزر بپرسید از چه سیستم عامل استفاده میکنه معمولا یا میگن ویندوز یا اکس پی/ویستا/سون

در هر دو حالت مخاطب متوجه منظور کاربر میشه

حالا ممکنه اگر فقط به واژهء ویندوز اکتفا بشه شخص سوال کننده این سوال رو هم مطرح کنه که چه ویندوزی؟

جریان ما لینوکسی ها هم دقیقا همینه
بکار بردن گنو/لینوکس با اینکه تخصصی تر و اصولیتر است اما استفاده از لینوکس خالی هم منظور اصلی رو میرسونه

کلا این بحثها بنظر من خاله زنک بازیه و شخصا ترجیح میدم هرکس به هر شکلی که راحت است گنو/لینوکس یا لینوکس رو معرفی کنه

آفلاین smmsadrnezh

• Full Member
  • *
  • ارسال: 198
  • Ubuntu is the way of life
    • سید محمد مسعود صدرنژاد
« پاسخ #81 : 02 مهر 1389، 06:40 ب‌ظ »
اگر تاکنون این مقاله منتشر نشد به این خاطر بود که بحث هنوز به جایگاه مطلوبی نرسیده بود. (اوایل تیر نوشتم ولی تاکنون منتشر نکردم)
از کلیه کسانیکه در اینجا پاسخی ارسال کرده‌اند درخواست میکنم این مقاله رو یکبار بخونن
لینک مطلب:
http://sadrnezhaad.ir/smm/fa/gnulinux/163-a-review-on-gnu-and-free-softwares-differences-and-challenges
لینک پی دی اف:
http://sadrnezhaad.ir/smm/documents/gnu.pdf
البته یک نکته بگم شاید بهتون بر بخوره که چرا یک سری چیزای پایه‌ای که همه ما شنیدیم توش مطرح میشه. فقط اینا رو مطرح کردم تا این مقاله بتونه برای تازه وارد ها و کسانیکه چیزی از فلسفه گنو و نرم افزار های آزاد نمیدونن هم مفید واقع بشه.
چون اشکال ریشه ایست و منم از کش دادن مطلب پرهیز کردم خواهشا قبل از خوندن مقاله تا انتها قضاوت نکنید. البته اینم بگم که تاکید من بیشتر بر روی نیمه دوم مقاله هست (از این نظر که نیمه دوم آن بیشتر به بحث ما مربوط هست)
گنـــــــــــــــــــــودام!            فارسی      انگلیسی

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #82 : 02 مهر 1389، 07:29 ب‌ظ »
کاملا باهات موافقم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #83 : 02 مهر 1389، 11:05 ب‌ظ »
اگر تاکنون این مقاله منتشر نشد به این خاطر بود که بحث هنوز به جایگاه مطلوبی نرسیده بود. (اوایل تیر نوشتم ولی تاکنون منتشر نکردم)
از کلیه کسانیکه در اینجا پاسخی ارسال کرده‌اند درخواست میکنم این مقاله رو یکبار بخونن
لینک مطلب:
http://sadrnezhaad.ir/smm/fa/gnulinux/163-a-review-on-gnu-and-free-softwares-differences-and-challenges
لینک پی دی اف:
البته یک نکته بگم شاید بهتون بر بخوره که چرا یک سری چیزای پایه‌ای که همه ما شنیدیم توش مطرح میشه. فقط اینا رو مطرح کردم تا این مقاله بتونه برای تازه وارد ها و کسانیکه چیزی از فلسفه گنو و نرم افزار های آزاد نمیدونن هم مفید واقع بشه.
چون اشکال ریشه ایست و منم از کش دادن مطلب پرهیز کردم خواهشا قبل از خوندن مقاله تا انتها قضاوت نکنید. البته اینم بگم که تاکید من بیشتر بر روی نیمه دوم مقاله هست (از این نظر که نیمه دوم آن بیشتر به بحث ما مربوط هست)

درود

‍۱-لینوس  خالق و توسعه دهنده و رهبر تیم توسعه کرنل هست و کاملا حق دارد خود لایسنس محصول خودش  ( حداقل قسمت هایی که خودش کد زده :)  )رو تعیین کنه و به گفته خودش علاقه ای به ورژن ۳ هم نداره ( که بنده بعضی از دلایلش رو هم درست می دونم )
۲- کرنل لینوکس لایسنس GPL ورژن ۲ داره و کاملا آزاد هست

بر اساس ایم دو مورد کاردرستی نیست که در موردش  انحصار طلب بودن و یا حتی دنبال کننده انحصار و یا اینکه آزادی رو نقض کرده و یا اینکه خطر انحصار طلبی در آینده براش وجود داره و..... بگیم :)
چه برسه به سو استفاده و خیانت و.... :)

« آخرین ویرایش: 02 مهر 1389، 11:51 ب‌ظ توسط کرگدن »

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
« پاسخ #84 : 03 مهر 1389، 12:22 ق‌ظ »
نقل‌قول
سو استفاده و خیانت
عجب واژه شریفیست واژه خیانت!
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #85 : 03 مهر 1389، 12:51 ق‌ظ »
لینک مطلب:
لینک پی دی اف:

درود

‍۱-لینوس  خالق و توسعه دهنده و رهبر تیم توسعه کرنل هست و کاملا حق دارد خود لایسنس محصول خودش  ( حداقل قسمت هایی که خودش کد زده :)  )رو تعیین کنه و به گفته خودش علاقه ای به ورژن ۳ هم نداره ( که بنده بعضی از دلایلش رو هم درست می دونم )
۲- کرنل لینوکس لایسنس GPL ورژن ۲ داره و کاملا آزاد هست

بر اساس ایم دو مورد کاردرستی نیست که در موردش  انحصار طلب بودن و یا حتی دنبال کننده انحصار و یا اینکه آزادی رو نقض کرده و یا اینکه خطر انحصار طلبی در آینده براش وجود داره و..... بگیم :)
چه برسه به سو استفاده و خیانت و.... :)

من تا الان از این زاویه به قضیه نگاه نکرده بودم، هرچه می خوام به عنوان کسی که فقط خوانندست بیرون گود باشم نمیشه و این مسئله من رو میکشه سمت خودش.

توی حرف های smmsadrnezh همیشه حق به گنو داده شده بود و در بخشی هم گفته بودند که :

نقل‌قول
این تفکر در میان تمام سطوح برنامه نویسان دیده میشود که لینوکس بهتر است چونکه قسمت مهم تریست شاید علت آنرا بتوان در این دانست که به اعتقاد خیلی ها آخرین قطعه‌ی این پازل بوده یا شایدم چون هسته هست مهم تره! ولی از دید من این نگاه کاملا سطحی و نشانه‌ی عدم بلوغ آنانست
آیا همه‌ی ماجرا با هسته لینوکس پایان پذیرفت؟ آیا با پایداری و تکمیل یک سیستم عامل به تمام نیاز های کاربران پاسخ میدهد؟
از آنجا که سیستم عامل تنها واسطیست برای ارتباط کاربران با نرم افزار های کاربردی، با کمی درنگ بسیار واضح میشود که هسته‌ی لینوکس نه تنها جزء اصلی آن نیست بلکه آخرین قطعه این پازل هم نبوده
این اندیشه کاملا غلط است که این نرم افزار های کاربردی به طور کاملا اتفاقی (یا شاید توسط یک سری موجودات مریخی که برنامه نویس خطاب میشوند) نوشته شده باشه بلکه نه تنها این مساله تصادفی نبود بلکه این یکی دیگر از خدمات شایان گنو بوده است چرا که این نرم‌افزار ها از مدت ها قبل از آغاز این ماجرا توسط پروژه گنو پدید آمده بودند (حالا مدام بگین اگه استالمن نبود هم لینوس مجبور نبود از مجوزش استفاده کنه یا اینکه تروالدز به طوره کلی فقط از روی میل و رقبت شخصیش هسته رو در اختیار گذاشت و مجبور به انجام این کار نبود)

یک جاهایی موافقم و یک جاهایی مخالف 100% با شما smmsadrnezh . عرض میکنم فقط خواهش می کنم سوالاتم رو با برچسب سطحی و سطحی نگری رد نکنید!!!!!! و جواب جامع و کامل بدید، همچنین وقتی بنویسید که حال و حوصله داشته باشید و سرسری نباشه.

نقل‌قول
این تفکر در میان تمام سطوح برنامه نویسان دیده میشود که لینوکس بهتر است چونکه قسمت مهم تریست شاید علت آنرا بتوان در این دانست که به اعتقاد خیلی ها آخرین قطعه‌ی این پازل بوده یا شایدم چون هسته هست مهم تره! ولی از دید من این نگاه کاملا سطحی و نشانه‌ی عدم بلوغ آنانست

خوب اولین سوال من اینه که شما جایگاه یک هسته در یک سیستم عامل رو کجا می بینید؟

نقل‌قول
از آنجا که سیستم عامل تنها واسطیست برای ارتباط کاربران با نرم افزار های کاربردی، با کمی درنگ بسیار واضح میشود که هسته‌ی لینوکس نه تنها جزء اصلی آن نیست بلکه آخرین قطعه این پازل هم نبوده

چرا جزء اصلی نیست؟ یعنی گنو بدون هسته هم قابلیتی دارد؟ ممکنه آخرین قطعه پازل نباشه توی گنو / لینوکس اما اصلی؟!!!!!!!

نقل‌قول
این اندیشه کاملا غلط است که این نرم افزار های کاربردی به طور کاملا اتفاقی (یا شاید توسط یک سری موجودات مریخی که برنامه نویس خطاب میشوند) نوشته شده باشه بلکه نه تنها این مساله تصادفی نبود بلکه این یکی دیگر از خدمات شایان گنو بوده است چرا که این نرم‌افزار ها از مدت ها قبل از آغاز این ماجرا توسط پروژه گنو پدید آمده بودند

با این بخش من موافقم.

خوب smmsadrnezh عزیز شما ذکر هم کردید که با لینوس خصومتی ندارید، این قبول. اما چرا دارید جایگاهی رو که هسته گنو یعنی لینوکس داره کم رنگ می کنید، این در سخنان شما کاملا مشهوده، آیا این ظلم در حق لینوس نیست؟

شما این تاپیک رو از اولین پست خودتان تا الان بررسی کنید باز و میبینید بعضی جاها از واژه ای با عنوان هسته ی لینوکس یاد کردید؛ آیا 1- خود لینوکس که هسته ی سیستم عامل است باز هسته ای دارد؟ 2- و یا منظورتان هسته ی گنو / لینوکس است؟ که لینوکس نام دارد.

خود واژه هسته ی لینوکس دلالت دارد به اینکه شما هم گه گاهی به گنو / لینوکس می گویید لینوکس!!!

« آخرین ویرایش: 03 مهر 1389، 12:23 ب‌ظ توسط xpress »

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
« پاسخ #86 : 03 مهر 1389، 09:25 ق‌ظ »
نقل‌قول
آیا این ظلم در حق لینوس نیست؟
خواهش می کنم ساکت باشید! لطفا سکوتو رعایت کنید! آقا شما اگه سکوتو رعایت نکردی می دم عمو پلیسه بندازتت بیرون!!! ساکت!
دادگاه وارد شور می شود! بعد از بیست دقیقه استراحت برای استماع صحبت های نهائی وکلای هر دو طرف و شنیدن رای هیئت منصفه دوباره میایم میشینیم پشت این چکش! بالاخره یکی باید یه چندتا با این چکش به ... زده بشه دیگه!!!
لطفا احترام دادگاه رو حفظ کنید!
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #87 : 03 مهر 1389، 01:01 ب‌ظ »
با سلام

من تمام حرف‌های خودم رو زدم پس اگر نمی‌خواهید تکراری باشه از اینجا به بعد رو نخونید:

۱- حرف جناب کرگدن دقیقا درسته اما دوستان برداشت اشتباه نکنید .
لینوس تروالدز حق داره تا به عنوان برنامه نویس خالق لینوکس هر تصمیمی بگیره اما
۱-۱- نمی‌تونه لایسنس GPL2 رو نقض کنه چون تا به حال برنامه‌نویسان زیادی با این مجوز در لینوکس کد زدن و هیچ کس حتی تروالدز هم نمیتونه رضایت تمامی این برنامه نویسان رو برای تغییر مجوز بگیره چون حتی عده‌ای رو کسی نمیشناسه .
۱-۲- اما می‌تونه لینوکس رو tivo کنه یعنی کد رو جوری تغییر بده که از این به بعد اگر تغییری ناخواسته بوجود اومد لینوکس دیگه کار نکنه . درباره‌ی اینکه tivo چی هست و چیکار می‌کنه پیشنهاد می‌کنم جای دیگری بحث کنید
۱-۳- با توضیحات بالا لینوکس تا به حال آزاد است اما از آینده کسی خبر ندارد .
پاورقی: در بالا تمام عبارات «لینوکس» به معنای کرنل سیستم‌عامل آزاد است .

۲- دوستانی اینجا نوشتن که لینوکس یک نفری نوشته شده :
۲-۱- درسته اما این یک نفره بودن تا قبل از قبول مجوز GNU بوده و لینوکسی که الان می‌بینید هزاران خط کد و ایده‌ی جدید داره که همه‌ی کاربران نرم‌افزار آزاد نوشتن و لینوس اگر دلش بخواد می‌تونه برگرده و همون کدی رو که خودش قبل از قبول GPL نوشته تغییر مجوز بده و انحصاری کنه .
اما مسئله اینجاست که هیچ کس یا شرکتی اون کد براش هیچ ارزشی نداره پس لطفا ننویسید که تروالدز از میلیون‌ها دلار چشم‌پوشی کرده .

۳- مجوز GPL3 بعد از قبول مجوز ، صاحب اصلی یک برنامه رو موظف می‌کنه که با تغییر مجوز به نسخه‌های جدید ، مجوز خود به خود بروزرسانی بشه . یعنی دیگر لازم به تایید صاحب اصلی نیست . (تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل)

۴- در پاسخ به کسانی که می‌گویند لینوکس مهم‌ترین بخش سیستم‌هاملی است که استفاده می‌کنند:
۴-۱- لینوکس حداکثر ۵ درصد از کل سیستم‌عاملی است که استفاده می‌کنید .
۴-۲- لینوکس بعد از قبول مجوز GNU بیشتر به دست برنامه‌نوبسان آزاد توسعه داده شده پس همین ۵ درصد هم سهم بیشترش به جامعه‌ی آزاد برمیگرده .
۴-۳ پروژه‌ی گنو هم تنها ۱۵ درصد این سیستم‌عامل پیش روی شماست . پس اون هم نمی‌تونه نام این سیستم‌عامل باشه . تازه اون هم به کمک همه‌ی کاربران نرم‌افزار آزاد توسعه داده شده .
۴-۴ اما بیش از ۹۰ درصد از سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنید دارای مجوز عمومی GNU است یعنی اسم این سیستم‌عامل باید چیزی باشه که این مجوز می‌گه .
این مجوز به صراحت اعلام می‌کنه که برای کلیه کسانی است که آزادی را بر انحصار ترجیح می‌دهند . لینوکس و پروژه‌ی گنو و باقی نرم‌افزار‌های مستقلی که هزاران کاربر در طول این سال‌ها آزادانه نوشته‌اند .
یک چیز در تمام این نرم‌افزار‌ها مشترک است و آن آزادی است یعنی مجوز GNU . حالا هرکی دوست داره به این سیستم‌عامل بگه لینوکس یا گنو/لینوکس اما من ترجیح می‌دم به این سیستم‌عامل بگم GNU یا آزاد .
از نطر من همونطور که فتوشاب معنی زیباسازی عکس گرفته یا گوگل معنی جستجو ، GNU هم معنی آزاد رو به خودش گرفته اما بدون معانی مزاحمی مثل کلمه‌ی Free .
سیستم‌عامل آزاد اوبونتو
سیستم‌عامل آزاد دبیان
سیستم‌عامل آزاد جنتو
سیستم‌عامل آزاد فدورا

۵- در پاسخ به کسانی که می‌گویند لینوکس و دیگر هیچ بحثی نمی‌کنند :

راه را اشتباهی آمده‌اید ما افراد جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد به شما یا هم‌کیشانتان اجازه نمی‌دهیم تا همه‌ی آنچه سال‌ها با آزادی و از خودگذشتگی برای جامعه‌یمان بدست آورده‌ایم را با همراهی غلطتان، دشمنی پنهان در دوستی‌تان یا زیاده‌خواهی‌تان نابود کنید .
ما هر روز کاربران آگاه‌تر و مشتاق‌تری بر ازادی خواهیم داشت که فرق خودخواهی را از ایثار می‌دانند .

دیگه واقعا هر چی بود رو از ابتدای تاپیک تا به حال دوستان گفتن . دیگه چجوری بگیم

یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #88 : 03 مهر 1389، 01:20 ب‌ظ »
با تشکر از شما همه ی اساتید.

یه انقلابی عزیز؛ بسیار، بسیار ممنونم که با صراحت کلام آنچه که باید رو گفتید و سخنان شما همه ی آنچه را که باید برساند، رساند ( حداقل برای من )؛ واقعا که جوابی به سخنان به حق شما ندارم، و فقط تامل می کنم در حرفهایتان، تامل، تامل، تامل...  :oops:

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
« پاسخ #89 : 03 مهر 1389، 01:27 ب‌ظ »
با سلام

من تمام حرف‌های خودم رو زدم پس اگر نمی‌خواهید تکراری باشه از اینجا به بعد رو نخونید:

۱- حرف جناب کرگدن دقیقا درسته اما دوستان برداشت اشتباه نکنید .
لینوس تروالدز حق داره تا به عنوان برنامه نویس خالق لینوکس هر تصمیمی بگیره اما
۱-۱- نمی‌تونه لایسنس GPL2 رو نقض کنه چون تا به حال برنامه‌نویسان زیادی با این مجوز در لینوکس کد زدن و هیچ کس حتی تروالدز هم نمیتونه رضایت تمامی این برنامه نویسان رو برای تغییر مجوز بگیره چون حتی عده‌ای رو کسی نمیشناسه .
۱-۲- اما می‌تونه لینوکس رو tivo کنه یعنی کد رو جوری تغییر بده که از این به بعد اگر تغییری ناخواسته بوجود اومد لینوکس دیگه کار نکنه . درباره‌ی اینکه tivo چی هست و چیکار می‌کنه پیشنهاد می‌کنم جای دیگری بحث کنید
۱-۳- با توضیحات بالا لینوکس تا به حال آزاد است اما از آینده کسی خبر ندارد .
پاورقی: در بالا تمام عبارات «لینوکس» به معنای کرنل سیستم‌عامل آزاد است .

۲- دوستانی اینجا نوشتن که لینوکس یک نفری نوشته شده :
۲-۱- درسته اما این یک نفره بودن تا قبل از قبول مجوز GNU بوده و لینوکسی که الان می‌بینید هزاران خط کد و ایده‌ی جدید داره که همه‌ی کاربران نرم‌افزار آزاد نوشتن و لینوس اگر دلش بخواد می‌تونه برگرده و همون کدی رو که خودش قبل از قبول GPL نوشته تغییر مجوز بده و انحصاری کنه .
اما مسئله اینجاست که هیچ کس یا شرکتی اون کد براش هیچ ارزشی نداره پس لطفا ننویسید که تروالدز از میلیون‌ها دلار چشم‌پوشی کرده .

۳- مجوز GPL3 بعد از قبول مجوز ، صاحب اصلی یک برنامه رو موظف می‌کنه که با تغییر مجوز به نسخه‌های جدید ، مجوز خود به خود بروزرسانی بشه . یعنی دیگر لازم به تایید صاحب اصلی نیست . (تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل)

۴- در پاسخ به کسانی که می‌گویند لینوکس مهم‌ترین بخش سیستم‌هاملی است که استفاده می‌کنند:
۴-۱- لینوکس حداکثر ۵ درصد از کل سیستم‌عاملی است که استفاده می‌کنید .
۴-۲- لینوکس بعد از قبول مجوز GNU بیشتر به دست برنامه‌نوبسان آزاد توسعه داده شده پس همین ۵ درصد هم سهم بیشترش به جامعه‌ی آزاد برمیگرده .
۴-۳ پروژه‌ی گنو هم تنها ۱۵ درصد این سیستم‌عامل پیش روی شماست . پس اون هم نمی‌تونه نام این سیستم‌عامل باشه . تازه اون هم به کمک همه‌ی کاربران نرم‌افزار آزاد توسعه داده شده .
۴-۴ اما بیش از ۹۰ درصد از سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنید دارای مجوز عمومی GNU است یعنی اسم این سیستم‌عامل باید چیزی باشه که این مجوز می‌گه .
این مجوز به صراحت اعلام می‌کنه که برای کلیه کسانی است که آزادی را بر انحصار ترجیح می‌دهند . لینوکس و پروژه‌ی گنو و باقی نرم‌افزار‌های مستقلی که هزاران کاربر در طول این سال‌ها آزادانه نوشته‌اند .
یک چیز در تمام این نرم‌افزار‌ها مشترک است و آن آزادی است یعنی مجوز GNU . حالا هرکی دوست داره به این سیستم‌عامل بگه لینوکس یا گنو/لینوکس اما من ترجیح می‌دم به این سیستم‌عامل بگم GNU یا آزاد .
از نطر من همونطور که فتوشاب معنی زیباسازی عکس گرفته یا گوگل معنی جستجو ، GNU هم معنی آزاد رو به خودش گرفته اما بدون معانی مزاحمی مثل کلمه‌ی Free .
سیستم‌عامل آزاد اوبونتو
سیستم‌عامل آزاد دبیان
سیستم‌عامل آزاد جنتو
سیستم‌عامل آزاد فدورا

یه انقلابی عزیز هیچ کدوم از صحبتات تکراری نبود و به نظر من اگر جای اولین پستت این پست رو مینوشتی خیلی از سئوالات و مبهمات دوستان حل میشد. حداقل من یکی قانع میشدم (البته منم از اول موافق گنو/لینوکس و مخالف استفاده از لینوکس خالی بودم) ولی همون اختلاف توی مسائل جزیی تر هم برطرف میشد.

اما فقط یه موضوع میمونه؛ من معتقدم کسی مثل سید زیاده روی میکنه. به نظر من مخالفت و دشمنی با گنو و مجوزش هیچ عیبی نداره تنها در صورتی که واضح و اشکار و به دور از فریب کاری باشه. شرکتی مثل مایکروسافت طبیعیه که تا اخرین نفس با گنو بجنگه و از منافعش دفاع کنه، اگر چیزی جز این بود جای تعجب داشت. چیزی که زشت و نکوهیدست دشمنی پنهان، حقه بازی و در ظاهر دوست و در باطن منافق بودنه، که اگر مایکروسافت داره همچین کاری میکنه! لطفا توضیح بدین وگرنه اینقدر بهش بدگویی نکنید و حکایت جمهوری اسلامی و اسراییل نشید که 30 ساله میگن اسراییل در حال نابودیست و هر روز اون قوی تر میشه و ما ضعیفتر. مثل این جمله سید که به نظر من واقعا خنده داره: "تاریخ شاهد این ادعاست که مایکروسافت و سایر روندگان مسیر انحصار سرانجامی جز نابودی کامل نخواهند داشت" :o
« آخرین ویرایش: 03 مهر 1389، 04:45 ب‌ظ توسط Pyruzan »