انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در قوانین فدورا  (دفعات بازدید: 1952 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
مشکل در قوانین فدورا
« : 10 تیر 1399، 03:14 ب‌ظ »
سلام  فدورا داخل صفحه دانلودش این قرار داده که  کامل کپی کردم  و خودتون هم می تونید ببینید

با کلیک کردن و بارگیری فدورا، شما با شرایط و ضوابط زیر موافقت می‌کنید.

با دانلود نرم افزار فدورا، شما تصدیق می کنید که همه موارد زیر را درک می کنید: نرم افزار و اطلاعات فنی فدورا ممکن است تحت قوانین اداره صادرات ایالات متحده ("EAR") و دیگر قوانین ایالات متحده و خارجی قرار داشته و ممکن است صادر نمی شود، مجددا صادر می شود یا انتقال (a) به هر کشور ذکر شده در کشور گروه E: 1 در ضمیمه شماره 1 به بخش 740 از EAR (در حال حاضر، کوبا، ایران، کره شمالی، سودان و سوریه)؛ (ب) به هر مقصد ممنوعه یا هر کاربر نهایی که از سوی هر آژانس فدرال ایالتی ایالات متحده از شرکت در معاملات صادراتی ایالات متحده ممنوع شده است؛ یا (c) برای استفاده در ارتباط با طراحی، توسعه یا تولید سلاح های هسته ای، شیمیایی یا بیولوژیکی، یا سیستم های موشک، وسایل نقلیه موشکی، یا موشک های صدایی، و یا سیستم های ناوبری هواپیما. اگر در یکی از این کشورها قرار دارید یا در غیر این صورت با این محدودیت ها، نرم افزار Fedora یا اطلاعات فنی شما را دانلود نکنید، ممکن است نتوانید دانلود کنید. شما ممکن است نرمافزار فدورا یا اطلاعات فنی را به افراد یا واحدهای واقع در یکی از این کشورها ارائه ندهید یا در غیر این صورت به این محدودیتها اعمال شود. شما همچنین مسئول تطبیق با الزامات قانون خارجی مربوط به واردات، صادرات و استفاده از نرم افزار فدورا و اطلاعات فنی مسئول هستید

ببخشید مگه نمی گن نرم افزار ازاد و اینا حق نداره بگه چیکار کنیم چیکار نکنیم  الان فدورا  کاملا داره گیر میده به ما و مگه فدورا ازاد نیستش  حالا اگه بعدا بقیه توزیع هام بیان بگن ایرانی نباید استفاده کنن یا یه محدودیت ها بزارن چی ؟ لطفا اگه طرفدار این توزیع هستید الکی بهونه نیارید قبلا فک کنم  خیلی جاها دیده بودم نرم افزار ازاد یعنی هیچ محدودیت استفاده و هرچی  سختی استفاده از لینوکس به ویندوز ترجیح دادیم تا به اینجا برسیم ؟ درسته فرق کلوز سورس و اوپن سورس هست ولی یه چیزی هم فک کنم به نام نرم افزار ازاد هستش ها   ](*,)

ممنون از همه دوستان
« آخرین ویرایش: 10 تیر 1399، 03:22 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
پاسخ : مشکل در قوانین فدورا
« پاسخ #1 : 10 تیر 1399، 03:30 ب‌ظ »
من وکیل نیستم نمی‌تونم از لحاظ قانونی نظر بدم ولی به نظر این یک رفع مسئولیت از سمت ردهت که یک کمپانی آمریکاییه هست. که مشکل قانونی براش رخ نده. وگرنه در پروژه فدورا نه هیچ‌جا دسترسی شما رو واقعا محدود کرده به اطلاعات و نه هیچ یک از سرورهاش محدودیتی روی IPها اعمال کرده. البته احتمال انجام این کار رو نمیشه رد کرد.

یکی از کاربرهای فدورا ظاهرا با RMS یک مکالمه‌ای پیرامون این موضوع داشت که به نظر اون هم فدورا داره قوانین نرم‌افزار آزاد زیر سوال می‌بره. قرار بود یک سری پیگیری‌هایی انجام بدند از جاهایی... نمی‌دونم به نتیجه‌ای رسیدند یا خیر.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #2 : 10 تیر 1399، 03:47 ب‌ظ »
سایت فدورا در آمریکا قرار داره و مجبور هست که قوانین آمریکا رو رعایت کنه. شما می‌تونید از یک Mirror خارج از آمریکا دانلود کنید.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 10 تیر 1399، 04:05 ب‌ظ »
بلاخره همینش هم یه نقص  قوانین  آزاد  چطور دبیان و ... اینارو نمی نویسه به شخصه برای اولین بار خواستم  نصب کنم فدورا  چند ماه پیش تا این دیدم بیخیالش شدم  وقتی اسمت نرم افزار آزاد و  داره مارو محدود میکنی و یه جور توهین به ایران  و محدود شدن چطور همین قوانینی که نوشتن  داخل امریکا کسی انجام بده مشکلی نیستش حالا ایرانی ها کج هستن  اینارو میگه حالا چه بخاطر امریکا یا هرچی من که بشخصه بخاطر همین فدورا رو نصب نمیکنم   چون قوانین نرم افزار آزاد زیر پا گذاشته این مطلب باید نوشته میشد  بقیه هم باید بدونن

خیلی ببخشید اگه کسی با حرفام ناراحت شد ولی حرفی که باید گفته بشه موفق پیروش باشید  :o
« آخرین ویرایش: 11 تیر 1399، 03:44 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #4 : 10 تیر 1399، 04:09 ب‌ظ »
ربطی به نرم‌افزار نداره، قوانین سایت هستش.

دلیلی که در مورد ایرانی‌ها این موضوع هست، تحریم‌های آمریکا هستش که از زمان تجاوز به سفارت آمریکا شروع شد و خب الان تقریبا تمام کشورها ایران رو تحریم کردند. موضوع سیاسی هستش و نمیشه خیلی به شرکت‌ها خورده گرفت.
« آخرین ویرایش: 10 تیر 1399، 04:12 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 10 تیر 1399، 04:12 ب‌ظ »
بله درسته ولی بعید نیست یکی این قوانینی که داخل سایتش گذاشته زیر پا بزاره مشکلی براش پیش بیاد  یا در اینده این کار انجام بدن چون قشنگ گرفته این نوشته ولی خب شاید فقط شاید این کارشون هنوز داخل تویع به کار نرفته باشه

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #6 : 10 تیر 1399، 05:54 ب‌ظ »
بله درسته ولی بعید نیست یکی این قوانینی که داخل سایتش گذاشته زیر پا بزاره مشکلی براش پیش بیاد  یا در اینده این کار انجام بدن چون قشنگ گرفته این نوشته ولی خب شاید فقط شاید این کارشون هنوز داخل تویع به کار نرفته باشه
تو گپ فدورا دوستان به آقای استالمن ایمیل زدند:

نقل‌قول
بعد از مکالمات زیاد و البته بحث فراوان، در نهایت نظر قطعی آقای استالمن اینه که اون اعلان فقط برای آگاه کردن کاربران هست و  نمی‌شه ازش برداشت کرد که این اعلان گفته شما حق ندارید اون رو بارگیری کنید و از نظر ایشون ناآزاد بودن فدورا فعلا مربوط به blobهای ناآزاد و firmware هست.

من همچنان منتظر پاسخ EFF هستم که ببینیم از نظر وکلای اون‌ها آیا این اعلان نقض آزادی هست یا نه. فعلا از نظر آقای استالمن می‌دونیم نقض آزادی نیست.

دوستان از اون‌جایی که مدت زیادی گذشته و EFF پاسخ من رو نداده، تصور می‌کنم قرار نیست پاسخی بدن. درباره مسائل مربوط به آزاد بودن نرم‌افزار، نتیجه مکالمات من با آقای استالمن و یک وکیل این شد که:
۱. اون اعلان جهت آگاهی کاربران است و کسی رو منع نکرده.
۲. بخش‌هایی از اون اعلان مغایر با آزادی هستن و توسط GPL، GNU و FSF ازشون حمایت نمی‌شه ولی با توجه به کل متن، نمی‌تونیم نتیجه بگیریم که فدورا (صرفا با توجه به این اعلان) ناآزاد هست و ناآزاد بودن فدورا (در واقع تایید نشدن توسط FSF) فقط به خاطر nonfree blobs and firmware هست.
۳. اگه فدورا به هر نحوی این محدودیت‌ها رو عملا اعمال کنه، آزادی‌های صفر و دو رو نقض کرده و کل پروژه ناآزاد می‌شه.
« آخرین ویرایش: 10 تیر 1399، 05:58 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #7 : 10 تیر 1399، 06:03 ب‌ظ »
من وکیل نیستم نمی‌تونم از لحاظ قانونی نظر بدم ولی به نظر این یک رفع مسئولیت از سمت ردهت که یک کمپانی آمریکاییه هست. که مشکل قانونی براش رخ نده. وگرنه در پروژه فدورا نه هیچ‌جا دسترسی شما رو واقعا محدود کرده به اطلاعات و نه هیچ یک از سرورهاش محدودیتی روی IPها اعمال کرده. البته احتمال انجام این کار رو نمیشه رد کرد.

یکی از کاربرهای فدورا ظاهرا با RMS یک مکالمه‌ای پیرامون این موضوع داشت که به نظر اون هم فدورا داره قوانین نرم‌افزار آزاد زیر سوال می‌بره. قرار بود یک سری پیگیری‌هایی انجام بدند از جاهایی... نمی‌دونم به نتیجه‌ای رسیدند یا خیر.
آقای استالمن در صورتی که فدورا کاربران ایرانی رو از دانلود یا دادن خدمات منع کنه پروژه رو غیر آزاد میدونه.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #8 : 10 تیر 1399، 06:12 ب‌ظ »
https://alirezahayati.com/2020/06/does-software-libre-accept-discrimination/

متن ایمیل علی‌رضا

جواب rms هم تو وبلاگش بگردید هست

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #9 : 10 تیر 1399، 07:35 ب‌ظ »
خوب راست میگه فکر کنم این آزادی شماره صفرم رو نقص کرده دیگه.
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 10 تیر 1399، 07:47 ب‌ظ »
اگه هم ازادی نقص نکنه بازم مسخرس  و یک سوال ممکن بعدا از کاربران ایرانی جاسوسی کنه ؟ مثلا  اوبونتو از بعضی کار های کاربران جاسوسی میکرد یه مدت ولی کسی بهش نمی گفت که  غیر  ازاد ولی خب همه ازش ناراحت شدن   با این  چیز های این فدورا بعید نیست که جاسوسی  کنه ولی بهش نمیگن بازم غیر ازاد همون طور که به اوبونتو نگفتن ولی خب همه اینا  یه احتمال هست که با این کار فدورا یکم بیشتر میشه احتمالش

راستی این متن هم قشنگ بود با اجازه کپی
پس باید سورسشو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
nano world
« آخرین ویرایش: 10 تیر 1399، 07:49 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین ###darklinux$$$

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
  • ارزان زیستن به معنی حکم شما بر پول است نه تنگدستی
« پاسخ #11 : 10 تیر 1399، 10:22 ب‌ظ »
خوب من از اول میدونستم برای همین سراغ پروژه ی فدورا نرفتم شما میتونید از توزیع های دیگه استفاده کنید فدورا هم بیچاره مقصر نیست آمریکا هم مقصر نیست مقصر ماییم و این حقیقت غیر قابل انکاره دولت بجای ما تصمیم های الکی میگیره و ایران رو تبدیل به یک کشور حامی جنگو آشوب توی دنیا کرده بیچاره ها حق دارن ما رو محدود کنن ](*,)

و در این قسمت اضافه کنم قصد من فقط بیان اون چیزی که هست بود نه چیز دیگه ای  [-(

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 10 تیر 1399، 10:34 ب‌ظ »
فکر کنم راست میگی باید میرفتیم زیر دست امریکا ؟؟؟ و هرچی اون گفت انجام بدیم  من دقیقا نمیدونم چه اشوبی کردیم  البته الان شاید سیاسی نباید اینجا حرف بزنم ولی بعضی دولت ها ممکن با انقلاب اصلی ما هم خوانی نداشته باشن الان بنظرت خیلی کشورا دوست دارن امریکا داخل کشور شون باشه ؟ ولی بنظر خودت بگن امریکا باید بره امریکا میگه باشه پس من میرم  و ایران جز کمک به کشور ها نه صاحب شدن کشور ها چیکار کرده ؟ خیلی چیزا هست که میشه گفت ولی شاید بخاطر اینکه نباید اینجا درباره سیاست حرف بزنیم بیخیالش موفق باشید و امیدوارم همیشه راه درست انتخاب کنید

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #13 : 10 تیر 1399، 11:59 ب‌ظ »
اگه هم ازادی نقص نکنه بازم مسخرس  و یک سوال ممکن بعدا از کاربران ایرانی جاسوسی کنه ؟ مثلا  اوبونتو از بعضی کار های کاربران جاسوسی میکرد یه مدت ولی کسی بهش نمی گفت که  غیر  ازاد ولی خب همه ازش ناراحت شدن   با این  چیز های این فدورا بعید نیست که جاسوسی  کنه ولی بهش نمیگن بازم غیر ازاد همون طور که به اوبونتو نگفتن ولی خب همه اینا  یه احتمال هست که با این کار فدورا یکم بیشتر میشه احتمالش

راستی این متن هم قشنگ بود با اجازه کپی
پس باید سورسشو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
nano world
ارتباطی به جاسوسی نداره، یه قانون کلی هست که شامل ایالات متحده میشه، فدورا هم یه توزیع آمریکاییه و پایبند قوانین کشورش.
میتونی از کشورت در چهارچوب قانونی صادرات و فروش کالا/اجناس به اسرائیل رو داشته باشی؟
فدورا و اوبونتو توزیع های مورد تایید گنو نیستند:
https://www.gnu.org/distros/free-distros.en.html
https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
نقل‌قول
Fedora
Fedora does have a clear policy about what can be included in the distribution, and it seems to be followed carefully. The policy requires that most software and all fonts be available under a free license, but makes an exception for certain kinds of nonfree firmware. Unfortunately, the decision to allow that firmware in the policy keeps Fedora from meeting the free system distribution guidelines.
نقل‌قول
Ubuntu GNU/Linux
Ubuntu maintains specific repositories of nonfree software, and Canonical expressly promotes and recommends nonfree software under the Ubuntu name in some of their distribution channels. Ubuntu offers the option to install only free packages, which means it also offers the option to install nonfree packages too. In addition, the version of Linux, the kernel, included in Ubuntu contains firmware blobs.

The “Ubuntu Software Center” lists proprietary programs and free programs jumbled together. It is hard to tell which ones are free since proprietary programs for download at no charge are labelled “free”.

Ubuntu appears to permit commercial redistribution of exact copies with the trademarks; removal of the trademarks is required only for modified versions. That is an acceptable policy for trademarks. The same page, further down, makes a vague and ominous statement about “Ubuntu patents,” without giving enough details to show whether that constitutes aggression or not.

That page spreads confusion by using the misleading term “intellectual property rights”, which falsely presumes that trademark law and patent law and several other laws belong in one single conceptual framework. Use of that term is harmful, without exception, so after making a reference to someone else's use of the term, we should always reject it. However, that is not a substantive issue about Ubuntu as a GNU/Linux distribution.
« آخرین ویرایش: 11 تیر 1399، 12:11 ق‌ظ توسط mrostd »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 11 تیر 1399، 01:06 ق‌ظ »
ولی فک کنم دبیان مجوز گنو داره و اینکه دبیان خب پس از کجاست  از امریکا نیستش ؟ و اینکه خیلی مسخرس  که و اینکه این قوانین امریکا ممکن مثلا  امریکا بگه کسی همین  قوانینی که ما گفتیم داخل ایران زیر پا گذاشت مثلا اطلاعاتش به ما بده یا محدودش کن یا ... خب بالاخره کشک نیست که یه قوانینی بگن و کسی هم زیر پا گذاشت متوجه شدن بگن اشکالی نداره ؟  یا میتونن این جاسوسی و اینارو خیلی مخفیانه انجام بدن البته من زیاد وارد نیستم اگه حرفام مشکلی داره ببخشید