انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: ویندوز و اوبونتو  (دفعات بازدید: 3816 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mahdi7d1

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
پاسخ : ویندوز و اوبونتو
« پاسخ #30 : 04 شهریور 1399، 02:03 ب‌ظ »
این قضیه یادگیری تو لینوکس به نظرم نباید زیادم جو گیرش شد و گفت که لینوکس واسه حرفه‌ای هاست. من الان تقریبا ۴ ساله دارم با لینوکس کار می‌کنم و دوسالشو فقط لینوکس داشتم رو سیستمم و هنوزم هیچی بلد نیستم (فقط دستورات apt و wget و یه سری ابزار ترمینالی که کارم بهشون افتاد رو یاد گرفتم) دلیلمم برای استفاده ازش راحتی و سرعتی بود که هنگام استفاده از نرم‌افزارهای پر استفادم نسبت به ویندوز داشت. شاید خیلیا به محیط ویندوز تعصب داشته باشن ولی من واقعا با یونیتی از نسخه ۱۴ تا ۱۸ که فکر کنم آخرین نسخش بود و الن در فراقش هیچ دسکتاپ دیگه‌ای آرومم نمی‌کنه!! دقیقا چون با دستورات apt طی سال‌ها به زور آشنا شده بودم برام خیلی سخت بود اولین بار که به مانجارو مهاجرت کردم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19708
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #31 : 04 شهریور 1399، 04:55 ب‌ظ »
گپی کوتاه با دوستان (اول کار بگم فقط می خواهم لبخندی برلبانتان بنشیند نه چیز دیگر)

خوب می رسیم به بحث شیرین ویندوز و اوبونتو

خوب الان شما بگید  ویندوز و اوبونتو؟ بدون تعصب تعصب
خوبه من هم بشینم رنچ‌نامهٔ نیم ساعت کار کردن با ویندوز رو بنویسم؟ (((:

راستی دانیال
چرا نمیای FreeBSD ?
به خاطر پروانهٔ انتشارش و البته جامعهٔ کاربریش D:

فکر کنم منظور دانیال فقط بحث محیط گرافیکی نیست.
حتا محیط گرافیکیش هم بی‌منطقه! یادمه یه بار برای گرفتن فرم یه درخواست محبور شدم بشینم پای ویندوز اون‌جا، آخرش مجبور شدم از یه نفر خواهش کنم بهم بگه چه‌طوری باید از ویندوز خارج شد ((:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #32 : 04 شهریور 1399، 05:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
بهم بگه چه‌طوری باید از ویندوز خارج شد ((:
مگه ویمه  ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19708
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #33 : 04 شهریور 1399، 06:13 ب‌ظ »
مگه ویمه  ;D
ویم لااقل یه منطقی داره. طرف بهم گفت اول باید دکمهٔ ویندوز رو بزنی، بعد موشی رو ببری رو ضلع سمت راست نمایشگر، بعد یه ذره فشار بدی به راست که چهارتا شکل بیاد رو صفحه، بعد بری روی اونی که علامت خاموش و روشن داره و کلیک کنی، بعد یه فهرستی باز می‌شه، دومین بخشش رو می‌زنی، یه صفحه می‌آد پایین، از اون‌جا Log out رو انتخاب می‌کنی، بعد دکمهٔ تأیید رو می‌زنی!
تازه همه‌اش هم انگلیسی بود!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #34 : 04 شهریور 1399، 07:06 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
میشه شما ویندوز منو هک کنید؟!

وقتی شما ویندوز قفل شکسته نصب میکنی عملا هک شدی ;D

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #35 : 04 شهریور 1399، 07:27 ب‌ظ »
دوست عزیز انگار خیلی به لینوکس تعصب دارین.
خیر. اتفاقاً اعضای این‌جا می‌دونن که من خیلی هم دل خوشی از لینوکس ندارم و اولین جایگزین همی» قدر خوبی که براش بیاد، فوراً جایگزینش می‌کنم.

زدید با این حرف همه لینوکسی هارو پودر کردین که
میشه دلیل دوست نداشتن شما از لینوکس بدونم منظور شما از لینوکس هسته لینوکس دیگه ؟
بخاطر لینوس از لینوکس بدتون میاد یا یه جاش مشکلی چیزی داره ممنون میشم نظرت رو بفرمایید  :)
« آخرین ویرایش: 05 شهریور 1399، 09:30 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #36 : 05 شهریور 1399، 01:29 ق‌ظ »
تعصّب چیز خوبی نیست. دارم می‌پرسم که ببینم ویندوز آیا چیز خوبی هم توش هست؟ چون من هرچی می‌بینم، گند و کثافته فقط! یک چیز خوب محض نمونه نداره که بگیم از قصد یه چیز داغون ننوشتن بدن دست ملت!
جناب اگه ویندوز چیز خوبی نداشت تعداد کاربراش  میلیاردی نمیشد؟

آخه برادر من وقتی یه غولی مثل مایکروسافت پشت یه نرم افزار هستش شما چه انتظاری داری؟
شما همین اوبونتو رو نسخه دسکتاپ و سرورش رو ببین و تفاوتشون رو بسنج
حالا مایکروسافت اومده چندتا تغییر روی ویندوز داده و یه چند تا برنامه نصب کرده گفته windows server اما توی اوبونتو(و دیگر توزیع ها) دارن کار میکنن

نقل‌قول
و از نظر امنیتی هک کردن ویندوز سخت تر از لینوکسه.

بیشتر سرورها رو هک میکنن ولی اگه خیلی به امنیت اهمیت میدید یه نگاه به ویروس ها و ransomware ها بکنید wannacry ،CryptoLocker , zbot رو امیدوارم بشناسید

ویندوز به کاربر اجازه نمیده، اجازه نمیده کنترل سیستم رو خودش داشته باشه، اجازه نمیده بفهمی چه اتفاقی داره می افته، و اجازه نمیده که تغییر خاصی ایجاد بکنی

نقل‌قول
در ضمن پراید چون ارزونه تعدادش زیاده ولی ویندوز که گرونتره اون چرا تعدادش زیاده؟خب داش من حتما یه برتری داره دیگه
شما ببین چند درصد از کاربرهای ویندوز الان سیستمشون آپدیت هستش؟ اگراهمیت میدادند که دیگه نباید از ویندوز۷ که فکر کنم امسال پشتیبانیش متوقف شد استفاده بکنند
در رابطه با قیمت هم به نظر خودتون چنددرصد لایسنس خریدند و الان از ویندوز اکتیویت شده استفاده می کنند؟

نقل‌قول
نمی دانم کدام آدم دانشمندی این گزینه را اختراع کرده و گذاشته خودش هم اولین گزینه . فکر کنم یکی از علل بدنامی لینوکس همین باشد. شاید همان آدم دانشمند فکر کرده که خوب توضیحات لازمه را پایینش داده ام
بابا قرار نیست و نخواهد بود همه توضیحات را بخوانند . این گزینه را نمی گذاشتی. چرا؟چون  اینجوری طرف می رفت با مطالعات بیشتر برمی گشت و اینطوری هاردش را  فرمت نمی کرد
آنهم با فرمت
ext4
لااقل می گذاشتید این گزینه را گزینه دوم یا سوم
فردی که سواد علمی نداشته و از همه مهم تر حوصله نداشته باشد براساس اعتماد کورکورانه مجبور است عمل بکند و فکر می کند چون لینوکس این گزینه را اولین گزینه گذاشته برای نصب حتما گزینه درست و منطقی ای باید باشد
یه سوال
آخه ویندوز اون پارتیشن نصبش رو فرمت نمیکنه مگه

نقل‌قول

بعد مثل من  دوباره از این خل بازی ها در میآورید و به اهالی خانه که می خواهند یکم پشت میز کامپیوتر بنشینند می گویید یکم صبرکنید بوت نمی شه

آپدیت های ویندوز چقدر طول ممیکشه؟

نقل‌قول
بعدش می گه یک ویندوز اورجینالی به سیستمت زده ام که حالش رو ببری این می شه پنجاه تومن . ده تومن هم از
 بابت نصب چند برنامه خفن از قبیل دانلود منیجر توپ و… واگر می خواهی نصف قیمت یک ویروس کش نود سی و دو. با توجه به پولی که در دستت می بینه می گه اونهم  چهل تومن

همه شون اریجینال دیگه؟ مطمئنی؟
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1399، 01:02 ق‌ظ توسط Morteza Malekinejad »

آفلاین KARA_KRAL

• Full Member
  • *
  • ارسال: 178
  • GNU / Linux for humanity
« پاسخ #37 : 05 شهریور 1399، 02:14 ق‌ظ »
دوستان شرافتا ویندوز از اوبونتو بهتر نیست؟؟
فقط خواهشا تعصبی جواب ندین .با دلیل و منطق جواب بدین.

ویندوزه خوب برو استفاده کن، سیستم عامل ها هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارند وقتی از کلمه مهاجرت استفاده می شه یعنی دقیقا مثل خود مهاجرت ما یه سری چیز ها رو تو کشور مبدا داریم که تو کشور مقصد نیست ولی کلا ترجیح می دیم تو کشور مقصد باشیم مهاجرت از ویندوز به لینوکس قطع هزینه بر است و یه سری مزایا رو از دست می دیم ولی توی گنو / لینوکس چیز هایی رو داریم ( که برای ما با ارزش هستند ) که اون ور مطلقا نیستند
چیزی که هستی را رها کن شاید چیزی که می خواهی بشوی   لائو تسو

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
« پاسخ #38 : 05 شهریور 1399، 08:21 ق‌ظ »

خوب چون بحث شرافت اومد وسط فقط یه چیزی بگم (اگر چه همه گفتنی ها رو دوستان گفتن ) تو ایرانین و خوب همه چی عملن مفته و راحتین ولی خوب یکم سبک سنگین کنین متوجه میشین که گربه برای محض رضای خدا موش نمیگیره (اگه ضرب المثل غلطه ببخشید ) (شرکت ها وقتی میتونن قفل نرم افزار چن صد دلاری رو بترکونن پس میتونن یه چیز جاسوسی هم اضافه کنن) خود ویندوز اگه آپدیت هاش رو یه چک کنین 3/4 آپدیت ها مال آپدیت های امنیتی هستش الباقی هم مال دات نتن و از همین هم میشه نتیجه گرفت که ویندوز زیاد خوب نیست (اما آشغال هم نیست برای کسانی که تازه با کامپیوتر دارن آشنا میشن خوب خوبه ) و مایکروسافت هم بیکار ننشسته و برای سهام شرکتش هم که شده نمیذاره کاربراش از دست برن . بعد هم دوستان ویندوز رو به چشم تنها closed-source عالم میبینن درحالیکه سیستم عامل کروم هم همین طوره مک هم همین طور رد هت ( که پولیه ) و ....خوب

و دلیل من برای لینوکس اینه که سیستم تو مشتته و راحته و امنه امنه امنه امن
« آخرین ویرایش: 05 شهریور 1399، 09:34 ق‌ظ توسط mr.amir138396 »
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #39 : 05 شهریور 1399، 09:01 ق‌ظ »

3/4 کسایی که نمی خوان لینوکس رو یاد بگیرن بهانشون اینه
نقل‌قول
  لینوکس واسه حرفه‌ای هاست

و دقیقن من این حرفو قبول دارم
نقل‌قول
این قضیه یادگیری تو لینوکس به نظرم نباید زیادم جو گیرش شد و گفت که لینوکس واسه حرفه‌ای هاست

باید یکمی از این کد بازیا کم کنیم تازه واردهای بیچاره این کدا رو ببینن که مایوس میشن برای هر کاری بیاین نرم افزار معرفی کنین بعد ذره ذره بهشون کار با ترمینال رو یاد بدیم که کار سختیه

و دوستان از  این تعصبی بودن دست بردارن به هر حال هر چیزی که ساخت دست انسان باشه معمولن نقص داره دیگه
« آخرین ویرایش: 05 شهریور 1399، 09:03 ق‌ظ توسط mr.amir138396 »

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 05 شهریور 1399، 09:21 ق‌ظ »
دوستان در خصوص مباحث مختلف پاسخ های مناسبی دادن اما در مورد امنیت بدون شک و هیچ تردیدی لینوکس قوی تر از ویندوز هست. بخشی از امنیت لینوکس از این ناشی میشه که بر پایه ی اکوسیستم یونیکس ساخته شده و چون در این اکوسیستم کاربر عادی و کاربر روت جدا هستن و شکاف عمیقی بین این دو وجود داره امنیت بالاتری دارن. یعنی حتی مک هم امنیت بالا تری داره چون اون هم بر پایه یونیکس هست.
در خصوص تعداد ویروس ها هم که مشخصه. شما در لینوکس حتی به آنتی ویروس هم نیاز ندارید ولی ویندوز تا یه فایل دانلود کنید که منبعش معتبر نباشه کل سیستم به فنا میره
مورد بعدی در خصوص هک کردن هم دلیلی بر مبنای اینکه لینوکس راحت تر از ویندوز هک میشه وجود نداره مگه اینکه خود شما اهمال کنید.
در کل از هر بحثی مقایسه رو انجام بدید ممکنه تفاوت نظر باشه ولی در مورد امنیت بیشتر، بدون هیچ شک و تردیدی لینوکس قوی تر از ویندوز عمل کرده. حتی باگ های امنیتی هم به خاطر اپن سورس بودن لینوکس به راحتی شناسایی میشن
در خصوص ویندوز هم حتی اگه خود سیستم عامل امنیت داشت که به اندازه لینوکس بازم نداره ولی کل اطلاعات آدم در دسترس شرکت مایکروسافته و این یک ناقض کامل حریم خصوصیه شخصیه
...
در مورد راحت تر بودن ویندوز سوال من از شما اینه که چند وقته از ویندوز استفاده میکنید؟؟ آدم اگه ۲۰ سالش باشه ۱۸ سالشو از ویندوز استفاده کنه ۲ سالشو از لینوکس بازم میگه لینوکس راحت تره. این تصور ناشی از اینه که هنوز با سیستم عامل آشنا نیستید
در ضمن ویندوز اختیارو در پایه ای ترین حقوق فرد ازش گرفته. برای مثال من برای بازی کردن دوست ندارم آنتی ویروس رو سیستمم باشه ولی ویندوز دیفندر نه تنها حذف نمیشه بلکه با هر بار آپدیت ویندوز باید دوباره غیر فعالش کنم. در مورد آپدیت خودکار بگم که یه بسته یه ساعتی خریدم یه فایل دانلود کنم ویندوز همون لحظه شروع کرد آپدیت و همه حجم رو تموم کرد. در کنار همه این ها یه کاری نیاز داشتم که به سخت افزار بالا نیاز داشت بازم آپدیت خودکار فعال شد وسطش و کل رم و منابع سیستم رو برای آپدیت مصرف کرد و راهی هم برای اینکه حالت دستی برای آپدیت فعال کنیم نیست.
ویندوز سرشار از مشکلات متعدده. فقط ما عادت کردیم اونا رو نادیده بگیریم. شما هم اگه واقعا فکر میکنید ویندوز برای شما بهتره نیازی به دلیل ندارع. آزادی دارید از هر سیستم عاملی استفاده کنید. همون آزادی که ویندوز و مک از کاربر گرفتن
...
در خصوص نرم افزار های گرافیکی مثل فتوشاپ و ... شرکت ادوبی انگار قبلا میزده البته خیلی سال پیش ولی چون تو لینوکس استقبالی نشده از این نرم افزار ها دیگه نسخه لینوکس نساختن. البته اگرم میساختن بازم چون پولی بود ما استفاده نمی‌کردیم

حرفتون کاملن درسته ولی

اول : هشدار به تمام ویندوز 10 باز ها کورتانا در تمام مدت بازه و دارین شنود میشین حتی  اگه سیستم خاموش باشه مگه باتری رو بردارین.
 من اینو با پسر عموم که کلن تو کار سخت افزاره تست کردیم پشمامون ریختا 

دوم : ویندوز دفندر هم میشه کلن جوری بترکونیش که دیگه نیاد ولی مدام ارور میده از زمین و هوا و نشون دهنده اینه که این ابزار تا حدودی جاسوسیه که شما وقتی دست مایکروسافتو ببندی عصبی میشه داغ میکنه

سوم : ادوبی برای لینوکس سرویس آنلاینشو پیشنهاد کرده که خوب پولیه

چهارم کورتانا صداهایی رو که شما ازش کاری میخواین رو به مایکروسافت میده اینم عکسش

پنجم : فقط کورانا نیست مایکروسافت از تمامی اطلاعات سیستم حتی فایل های شخصی رو خبر داره و گرنه نباید از فولد  pashmak  درایو D من خبر میداشت که چن گیگه و درایو هام بیت لوکر داره یا نه و میدونه که از کدوم برنامه ها بیشتر استفاده میکنم و  و بیشتر به چه چیزایی سیخونک میزنم من به خاطر همین 5 تا دلیل هم که شده بود 4 ماه ویندوز رو دیلت زدم و فقط لینوکس در حال حاضر مینت دارم
« آخرین ویرایش: 05 شهریور 1399، 09:39 ق‌ظ توسط mr.amir138396 »

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #41 : 05 شهریور 1399، 09:37 ق‌ظ »
دوستان در خصوص مباحث مختلف پاسخ های مناسبی دادن اما در مورد امنیت بدون شک و هیچ تردیدی لینوکس قوی تر از ویندوز هست.

داش به افق کجایی اصن ویندوز امنیت نداره .

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #42 : 06 شهریور 1399، 01:10 ق‌ظ »

ر رد هت ( که پولیه ) و ....خوب

RHEL پولیه ولی خب شما یه نگاه به کارهای این شرکت بنداز
توزیع فدورا رو داده خیلی کمک کرده به بقیه چیزها(مثلا plymouth فکر کنم اولش تو فدورا بود) مقداری از سهامش رو داد به توروالدز

و اینکه RHEL با اینکه پولیه متن باز هستش و شما میتونید با سورسش یه کارهایی بکنید ولی عموما برای پشتبیانی که داره میخرنش

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #43 : 06 شهریور 1399، 01:30 ب‌ظ »

خوب چون بحث شرافت اومد وسط فقط یه چیزی بگم (اگر چه همه گفتنی ها رو دوستان گفتن ) تو ایرانین و خوب همه چی عملن مفته و راحتین ولی خوب یکم سبک سنگین کنین متوجه میشین که گربه برای محض رضای خدا موش نمیگیره (اگه ضرب المثل غلطه ببخشید ) (شرکت ها وقتی میتونن قفل نرم افزار چن صد دلاری رو بترکونن پس میتونن یه چیز جاسوسی هم اضافه کنن) خود ویندوز اگه آپدیت هاش رو یه چک کنین 3/4 آپدیت ها مال آپدیت های امنیتی هستش الباقی هم مال دات نتن و از همین هم میشه نتیجه گرفت که ویندوز زیاد خوب نیست (اما آشغال هم نیست برای کسانی که تازه با کامپیوتر دارن آشنا میشن خوب خوبه ) و مایکروسافت هم بیکار ننشسته و برای سهام شرکتش هم که شده نمیذاره کاربراش از دست برن . بعد هم دوستان ویندوز رو به چشم تنها closed-source عالم میبینن درحالیکه سیستم عامل کروم هم همین طوره مک هم همین طور رد هت ( که پولیه ) و ....خوب

و دلیل من برای لینوکس اینه که سیستم تو مشتته و راحته و امنه امنه امنه امن
کسب در آمد در تضاد با نرم افزار آزاد نیست.
سورس رد هت در دسترسه و ای بسا که centos هم بر پایه اون هست و رایگانه.
ردهت بیشتر پول پشتیبانیشو داره میگیره.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #44 : 06 شهریور 1399، 04:19 ب‌ظ »

ر رد هت ( که پولیه ) و ....خوب

RHEL پولیه ولی خب شما یه نگاه به کارهای این شرکت بنداز
توزیع فدورا رو داده خیلی کمک کرده به بقیه چیزها(مثلا plymouth فکر کنم اولش تو فدورا بود) مقداری از سهامش رو داد به توروالدز

و اینکه RHEL با اینکه پولیه متن باز هستش و شما میتونید با سورسش یه کارهایی بکنید ولی عموما برای پشتبیانی که داره میخرنش
ردهت با اختلاف عوضی تر از مایکروسافت و اپله .

با اون سیستم‌دی که گو*(معذرت میخوام) زد به لینوکس.