انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: از سیگنال استفاده کنید.  (دفعات بازدید: 2186 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین helium

• Full Member
  • *
  • ارسال: 168
از سیگنال استفاده کنید.
« : 21 دی 1399، 08:40 ب‌ظ »
سلام، اتفاق جالبی که چند روز پیش افتاد توییتی از آقای ماسک بود با این مضمون که از پیام رسان سیگنال استفاده کنید.

امّا جک دورسی هم اقدام به بازنشر گقتهٔ ایلان ماسک کرد.

پیام‌رسان سیگنال به صورت پیشفرض قابلیت E2EE (رمزگذاری سرتاسری) رو برای کاربران پیاده کرده در حالی که تنها در سکرت چت تلگرام امکانی مشابه وجود دارد. صحبت و گفت‌وگوی گروهی در سیگنال هم از E2EE تبعیت می‌کند و پیامک‌های گوشی همراه رو از طریق سیگنال میشه ارسال کرد. در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس امکان استفاده بی‌دردسر از پیام‌رسان سیگنال رو خواهید داشت.
به خدا چنان امیدوار باش که اگر گناه جن و انس را بیاوری به تو رحم کند.

لقمان حکیم

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • ارسال: 231
  • viva ubuntu
پاسخ : از سیگنال استفاده کنید.
« پاسخ #1 : 21 دی 1399، 09:07 ب‌ظ »
من یه مدت استفاده کردم اما با این که برای دوستانم هم نصب کردم اما خوب جا نیافتاد
 ](*,)
freedom

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 22 دی 1399، 02:45 ق‌ظ »
سیگنال از طریق F-Droid قابل دسترس نیست و برای همین من نمی‌تونم روی اندروید نصبش کنم.

آفلاین helium

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 22 دی 1399، 08:26 ب‌ظ »
سیگنال از طریق F-Droid قابل دسترس نیست و برای همین من نمی‌تونم روی اندروید نصبش کنم.
نسخهٔ اندروید سیگنال با GPL v3 در گیت‌هاب وجود دارد.

لقمان حکیم

آفلاین helium

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 22 دی 1399، 08:28 ب‌ظ »
من یه مدت استفاده کردم اما با این که برای دوستانم هم نصب کردم اما خوب جا نیافتاد
 ](*,)
این برنامه قابلیت مهمی رو در خودش جا داده که ممکنه برای عموم مردم مهم نباشه به دلیل اینکه شناختی ندارند از اون قابلیت و یا از اهمیت حریم خصوصی کمتر مطلع‌اند.

لقمان حکیم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 23 دی 1399، 10:25 ق‌ظ »
سیگنال آزاد نیست و استفاده ازش رو اصلاً پیشنهاد نمی‌کنم. مخصوصاً که بسیار به خودش و آدم‌های پشتشت مشکوکم.

خودم در حال حاضر، فقط از ماتریکس استفاده می‌کنم: https://matrix.org
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین helium

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 23 دی 1399، 09:18 ب‌ظ »
سیگنال آزاد نیست و استفاده ازش رو اصلاً پیشنهاد نمی‌کنم. مخصوصاً که بسیار به خودش و آدم‌های پشتشت مشکوکم.

خودم در حال حاضر، فقط از ماتریکس استفاده می‌کنم: https://matrix.org

برنامه سیگنال: GPL v3
سیگنال سرور: AGPL v3

نقل‌قول
مخصوصاً که بسیار به خودش و آدم‌های پشتشت مشکوکم.
خوشحال میشم بیشتر بشنوم.

لقمان حکیم

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #7 : 23 دی 1399، 09:47 ب‌ظ »
نسخهٔ اندروید سیگنال با GPL v3 در گیت‌هاب وجود دارد.
آره می‌دونم، اصلا خودشون نسخه اندروید رو برای دانلود گذاشتن:

https://signal.org/android/apk/

ولی اگه کسی Google Play Services رو روی اندرویدش نصب نداشته باشه، نمی‌تونه از این نرم‌افزار استفاده کنه. (یعنی از Custom ROM استفاده کنه، مثلا LineageOS بدون نرم‌افزارهای انحصاری گوگل).

برای همین برای من استفاده ازش ممکن نیست. ولی در عوض پیشنهاد من https://conversations.im هست.

https://f-droid.org/en/packages/eu.siacs.conversations/

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #8 : 24 دی 1399، 01:52 ق‌ظ »
منم سیگنال میبینم انگار که خیلی امنیت داره ولی یکم یجوریه و مخصوصا ایشون تاییدش کرده یکم دیدم بش بدتر شد  ](*,) و ممنون میشم آقای بهزادی یکم بیشتر صحبت کنین یعنی چی آزاد نیس و کسایی که پشتش هستن خوب نیستن؟ مگه همین که مجوز آزادی داره و سورسش هست آزاد حساب نمیاد ؟؟
« آخرین ویرایش: 24 دی 1399، 02:01 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 25 دی 1399، 11:07 ق‌ظ »
پروانهٔ انتشار سیگنال، یه پروانهٔ انتشار نرم‌افزار آزاده. ولی دو تا بحث هست:

سمت کارخواه: کارخواهی که خود سیگنال می‌ده، شامل پیمانهٔ Google Play Service است که کاملاً انحصاریه. از اون‌جا که یک بخش انحصاری، مخصوصاً بخشی که وابستگی اصلی  نرم‌افزاره، کل اون نرم‌افزار رو انحصاری می‌کنه، پس پروندهٔ اجرایی سیگنال، انحصاریه.
حتا vscode که اون هم پروندهٔ اجراییش انحصاریه، لااقل کدی که منتشر کرده آزاده و می‌شه اون رو دستی کامپایل کرد تا به یه نگارش آزاد ازش رسید. ولی در مورد سیگنال بخص پیچیده‌تره!
شما نمی‌تونی کدی که سیگنال منتشر کرده رو همین‌جوری کامپایل کنی، چون وابستگی شدید به مولفه‌های انحصاری مثل GCM و FMS داره. یه راه‌حل ممکن اینه که کد رو عوض کنی و تمام وابستگی‌ها به این ویژگی‌ها رو با راه‌حل‌های خودت جایگزین کنی. اتّفاقاً چندوقت پیش، یکی دو تا از دوست‌هامون نشستن و این کار رو کردن و نتیجه رو با نام LibreSignal منتشر کردن، ولی نتیجه؟ موکسی که توسعه‌دهندهٔ اصلی سیگناله، ازشون شکایت کرد و مخزن گیتشون رو آورد پایین.
حالا ممکنه کسی بگه اون مولفه‌های انحصاری برای من مهم نیستن و می‌خوام همون کد اصلی رو کامپایل کنم یا برای خودم کد رو تغییر می‌دم و کامپایل می‌کنم و با برنامهٔ کامپایل شدهٔ خودم به سیگنال وصل می‌شم. این‌جاست که باز هم سیگنال پا رو پیش می‌ذاره و مطممئن می‌شه که شما این کار رو نمی‌کنید. حدود سال ۲۰۱۸، موکسی سیستمی رو پیاده کرد که مطمئن شه فقط افرادی می‌تونن به شبکهٔ سیگنال وصل شن که برنامه‌ای که خود موکسی کامپایلش کرده رو دارن. به این صورت که پیش از اتّصال کارخواه، امضای اون بررسی می‌شه و اگه امضای خود موکسی پاش نبود، اجازه نمی‌ده وصل شید.
طبیعیه که وقتی همه مجبور باشن از یک چیز واحد استفاده کنن، هیچ دلیلی نداره که بخوایم فرض کنیم اون چیز واحد، حاصل کامپایل همون کدیه که اون فرد ادّعا می‌کنه برنامه رو از روی اون ساخته و ممکنه هزاران بخش جاسوسی دیگه هم بهش اضافه کرده باشه که ما نمی‌تونیم ببینیم.

در مورد کارساز هم، دوباره کدی که روی گیته، آزاده. ولی خب چه فایده؟ شما که نمی‌تونید اون رو اجرا کنید! به این خاطر که سیگنال قابلیت federation نداره و وقتی ما می‌گیم شبکهٔ سیگنال، منظورمون اون تک سروریه که خود موکسی راه انداخته و همه باید توی اون ثبت‌نام کنن و داده‌هاشون رو در اختیارش بذارن، قوانین و شرایطش رو بپذیرن و روی اون صحبت کنن. بنابراین باز هم هیچ تضمینی وجود نداره که اون سرور، همون کدی که موکسی نشونمون می‌ده رو اجرا کنه یا لااقل فقط همون کد رو اجرا کنه!
در واقع کد فقط یه چیز دل‌خوش‌کن الکیه، چون نه تضمینی می‌آره و نه فایده‌ای داره. مخصوصاً با اون سابقهٔ درخشان مدیرش در دفاع از آزادی بیان!

در مقابل در ماتریکس، هرکسی می‌تونه کارساز خودش رو بالا بیاره (من خودم سه تایی بالا آوردم)، به وسیلهٔ federation اون رو خودکار به هزاران شبکهٔ کوچیک دیگه وصل کنه و تشکیل یک شبکهٔ بسیار بزرگ از آدم‌هایی رو بده که هرکدوم روی کارساز کوچیک خودشون، با قوانین و شرایط خودشون حساب دارن. کارخواه رو هم که هرکسی می‌تونه به هرشکلی که دوست داره بنویسه و استفاده یا منتشر کنه.
« آخرین ویرایش: 25 دی 1399، 11:11 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین helium

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 25 دی 1399، 12:46 ب‌ظ »
تشکر برای توضیحات و شرح ماوقع:
https://github.com/LibreSignal/LibreSignal/issues/37

لقمان حکیم

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #11 : 26 دی 1399، 06:13 ب‌ظ »
واقعا از آقای بهزادی ممنونم که این اطلاعات به ما هم میده چون یکی مثلا خودم میگم فعلا بلد نیسم گفتم خب آزاد و... که هست پس خوبه یه سایت هم بود درجه امنیت میگفت بهش همه امتیاز هارو داده بود یکم یجوری بودم به پیام رسانش ولی خب دلیلی برای خوب نبودن پیام رسانش نداشتم و بین تلگرام و... اینو برتر میدونستم ولی ممنونم از شما که اینقدر دقیق نگاه میکنید شاید کامل حرف های شمارو متوجه نشم ولی خب درکل فهمیدم واقعا سپاسگذارم  ;)

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #12 : 27 دی 1399، 09:04 ق‌ظ »
تلگرام آزاد هست ؟ یا اون هم وابستگی داره یه انحصاری ها ؟
چون من تلگرام و ترجیح میدم و ازش استفاده می‌کنم .

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #13 : 27 دی 1399، 02:31 ب‌ظ »

تلگرام خیلی ضایع تره! سمت سرورش اصلا اوپن سورس نیست! سمت کلاینتش هم باید telegram foss رو نصب کنید تا یک خورده آزادتر بشه
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #14 : 27 دی 1399، 02:54 ب‌ظ »
من کد تلگرام رو بررسی نکردم ولی کاملا آزاد بودن (حداقل یک) کارخواه می‌تونه اجازه بررسی و حصول اطمینان رو بده که در سمت کارساز اطلاعات شما همچنان امن هست یا خیر. درنتیجه من تصور می‌کنم گزینه بهتریه.
..I feel no fault for the fault I feel..