انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ايا لينوكسي براي موبايل وجود دارد ؟  (دفعات بازدید: 2151 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
ايا لينوكسي براي موبايل وجود دارد ؟
« : 04 بهمن 1399، 12:24 ب‌ظ »
سلام

به غير از اوبونتو تاج توزيع ديگه اي براي لينوکس هست ؟
يك چند تا پيدا كردم
Sailfish OS
Plasma Mobile
Halium
PureOS
و...
الان چند تا توزيع لينوكسي هست كه براي موبايل توسعه داده ميشن؟
ارزش امتحان دارن؟
چرا اوبونتو تاچ ديگه توسط  کنونیکال پشتيباني نميشه ؟  ???
كسي تو انجمن هست كه لونوكس تو گوشيش داشته باشه؟ ???
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
پاسخ : ايا لينوكسي براي موبايل وجود دارد ؟
« پاسخ #1 : 04 بهمن 1399، 12:37 ب‌ظ »
تو https://devices.ubuntu-touch.io/ نوشته روي كامپيوتر هم اجرا ميشه چطوري بايد روي كامپيوتر امتحان كرد . مممممممشين مجازي مميشه؟ ???
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #2 : 04 بهمن 1399، 10:00 ب‌ظ »
اگه دنبال یه لینوکس dual-boot مخصوص صفحات کوچیک تاچ با پشتیبانی از امکانات موبایلی هستی که فکر نکنم چیز به‌دردبخوری پیدا بشه. داخل ubports رو نگاه کن اگه شانس بیاری نسخه‌ی مخصوص موبایلت رو داشته باشه. که خب خیلی از امکاناتی که داخل اندروید granted به حساب میاری رو اصلا نداره یا در مقایسه کم میاره.

اپلیکیشن‌های اندرویدی نصاب لینوکس چندتایی هست. linux deploy که نیاز به روت بودن گوشی داره و البته من نتونستم ازش جواب بگیرم و زیاد بهش ور نرفتم چون راه مطمئن‌تر هست.

راه حلی که خودم خیلی وقته استفاده می‌کنم termuxـه. ۲ تا نصاب لینوکس امتحان کرده‌م تا بحال:
‍‍
۱. Anlinux که نیازی به روت بودن گوشی نداره و بدی نبود.
۲. Andronix که به نظرم از بقیه کامل‌تر و بی‌عیب‌تر بود. مثل Anlinux نیازی به دسترسی ریشه نداره و با استفاده از proot (شبیه chroot ) یه / مجازی برای اجزای توزیع ایجاد می‌کنه. اسکریپت واسه نصب چند تا توزیع آماده داره که باید داخل termux اجراشون کنی. خودم مانجارو xfce رو نصب دارم. به راحتی هم روی گوشی و هم از شبکه میشه با vnc بهش وصل شد و استفاده کرد. جندین دسکتاپ و مدیر پنجره واسه انتخاب در اختیارت می‌ذاره. البته اگه گوشیت سخت‌افزار قوی نداره می‌تونی اصلا اینترفیس گرافیکی نصب نکنی و داخل خود termux از توزیعت استفاده کنی. و از شبکه نشست ssh بگیری.

نکته‌ی مثبتشون اینه که لایه‌ی شبیه‌ساز وجود نداره و مستقیم به کرنل اندروید chroot می‌زنن و بسته‌ها هم همگی برای معماری arm (aarch64) کامپایل شده‌ن.
« آخرین ویرایش: 04 بهمن 1399، 10:02 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 05 بهمن 1399، 12:55 ب‌ظ »
من ميخوام اوبونتو تاچ رو روي ماشين مجازي توي كامپيوتر امتحان كنم حالا چطوري ؟
فايل ايزو داره ؟چون گفتم كه تو ليستش كامپيوتر داشت عكس ميزارم

راستش من دنبال توزيعي هستم كه مستقيم روي گوشي نصب بشه و بشه ايگذين اندرويد کردش

ميخوام در باره لينوكس هايي كه براي موبايل توسعه داده ميشن بدونم ???

آفلاین gnkalk

• Full Member
  • *
  • ارسال: 188
  • linux the kernl - gnu/linux the OS
« پاسخ #4 : 05 بهمن 1399، 02:41 ب‌ظ »
سلام

به غير از اوبونتو تاج توزيع ديگه اي براي لينوکس هست ؟
يك چند تا پيدا كردم
Sailfish OS
Plasma Mobile
Halium
PureOS
و...
الان چند تا توزيع لينوكسي هست كه براي موبايل توسعه داده ميشن؟
ارزش امتحان دارن؟
بجز اینا مانجارو هم تحت 3 میزکار برای موبایل ها عرشه میشه ولی متمرکز روی پاین فون هست
و اینکه اکثر پردازنده های اسنپدراگون با لینوکس (کرنل اصلی و بدون دستکاری گوگل) مشکل دارن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 05 بهمن 1399، 05:25 ب‌ظ »
و اینکه اکثر پردازنده های اسنپدراگون با لینوکس (کرنل اصلی و بدون دستکاری گوگل) مشکل دارن
نه فقط اسنپ‌دراگون. درسته که کرنل اندروید همون لینوکسه ولی گوگل با جادوی خودش سیستم‌عامل رو به این جایگاه فعلی رسونده. مخصوص اسنپ‌دراگون نسخه‌های فروم code aura هماهنگی کامل دارن و بهتر از رام‌های بر پایه‌ی aosp عمل می‌کنن.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 11 بهمن 1399، 03:53 ب‌ظ »
البته احتمالاً می‌دونید که اندروید همون‌قدر لینوکسه که اوبونتو, حتا چون selinux داره، شاید بیش‌تر از اوبونتو، لینوکس باشه ;D

اون چیزی که شما دنبالشید، «گنو» است نه لینوکس!
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/GNU_OS
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 11 بهمن 1399، 04:39 ب‌ظ »
البته احتمالاً می‌دونید که اندروید همون‌قدر لینوکسه که اوبونتو, حتا چون selinux داره، شاید بیش‌تر از اوبونتو، لینوکس باشه ;D

اون چیزی که شما دنبالشید، «گنو» است نه لینوکس!
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/GNU_OS
به روح پدر حضرت ریچارد استالمن قسم که منظور ما هم همونه. این فقط یه اسمه. فقط یه کلمه‌س. نه بیشتر.
از نظر من اشاره کردن به این سیستم‌عامل با لفظ «لینوکس» هم قشنگتره، هم کوتاه‌تر و راحت‌تر از «گنو لینوکس». اصلا گنو لینوکس تو دهن آدم نمی‌چرخه. نمیشه بدون تپق زدن اداش کرد. به هر آدم غریبه (با دنیای آزاد) هم که بگی «گنو لینوکس» طرف از همونجا فرار می‌کنه میره.
کسی هم که بخواد با به کار بردن یا نبردن یه دونه کلمه به تمام مجموعه‌ی گنو بی‌احترامی کنه یا فلسفه و ارزشش رو نادیده بگیره همون بهتر که اصلا وارد این دنیا نشه. ضمن اینکه مجموعه‌ی گنو خیلی بزرگتر از اونه که صرفا با نگفتن اسمش کوچیک بشه.
همچنین طبق این منطق، برای اشاره به یک توزیع هم اگه فقط لفظ گنو لینوکس رو استفاده کنیم دوباره داریم تمام لایه‌های بالاتر از مجموعه‌ی گنو+کرنل اون توزیع رو نادیده می‌گیریم و دوباره همون قضیه پیش میاد. پس واسه اشاره به مثلا اوبونتو هم باید بگیم «گنو لینوکس سیستم‌دی اپت وی‌لند گنوم‌شل فایرفاکس» :|
کی قراره داستان این لینوکس یا گنو/لینوکس به نتیجه برسه؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 11 بهمن 1399، 10:50 ب‌ظ »
می‌تونی بگی «گنو» که هم درست‌تره، هم کوتاه‌تره، هم قشنگ‌تره، هم اون قدر خوب تو چارچوب زبان فارسی قرار می‌گیره که اصلاً اسم یه منطقه‌ای تو ایران هم گنوست.

اگه تعریف سیستم‌عامل رو هم بدونید، متوجه می‌شید که لینوکس خودش جزیی از گنوست و سیستم‌دی و اپت و وی‌لند و گنوم‌شل و فایرفاکس هم اصلاً جزو سیستم‌عامل نیستن و برنامه‌هایی هستن که سیستم‌عامل اجراشون می‌کنه.

داستانش هم به نتیجه رسیده بوده از همون ابتدا!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 12 بهمن 1399، 12:31 ق‌ظ »
می‌تونی بگی «گنو» که هم درست‌تره، هم کوتاه‌تره، هم قشنگ‌تره، هم اون قدر خوب تو چارچوب زبان فارسی قرار می‌گیره که اصلاً اسم یه منطقه‌ای تو ایران هم گنوست.
یعنی واقعا کلمه‌ی گنو از کلمه‌ی لینوکس قشنگتره به نظرت؟! حتی لوگوی پنگوئن لینوکس نازتر و تودل‌بروتر از اون گاو گنوئه!
البته اینا همه‌ش از دید آدمای غیرلینوکسیه. وگرنه کسی که وارد این وادی شده فرقی واسه‌ش نداره چه اسمی رو سیستم‌عاملش بذاره. همونقدر که «گنو» فقط یه کلمه‌س واسه‌ش، «لینوکس» هم از یه اسم بیشتر نیست براش.

اگه تعریف سیستم‌عامل رو هم بدونید، متوجه می‌شید که لینوکس خودش جزیی از گنوست و سیستم‌دی و اپت و وی‌لند و گنوم‌شل و فایرفاکس هم اصلاً جزو سیستم‌عامل نیستن و برنامه‌هایی هستن که سیستم‌عامل اجراشون می‌کنه.
خب من رشته‌م مخابراته و هیچ مدل مطالعه‌ی آکادمیک در مورد نرم‌افزار ندارم اما فکر کنم نوشته‌ام «لایه‌های بالاتر از گنو+کرنل»!

داستانش هم به نتیجه رسیده بوده از همون ابتدا!
من اگر داخل وبلاگ‌ها و ویکی‌ها و فروم‌ها، ۹ بار کلمات "Linux OS" رو ببینم، در مقابلش فقط ۱ بار "GNU/Linux OS" به چشمم می‌خوره و صفر بار "GNU OS"!
اگه به نتیجه رسیده بود الان بعد از چند ده سال که از معرفی این سیستم‌عامل گذشته، دوباره پایین یه پست در مورد گوشی موبایل بحث گنویی راه نمی‌افتاد  ](*,) :D

آفلاین Metamorphosis

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 27
    • انجمن فارسی کاربران KDE
« پاسخ #10 : 12 بهمن 1399، 02:25 ق‌ظ »
یکی از قدیمی ترین بحث ها بین هواداران FSF و سایر کاربران لینوکس همین لینوکس vs گنو/لینوکس بوده که هیچوقت به نتیجه نرسیده.  معمولا هم عاقبت این بحثها درگیری و تعصب و ناراحتی هست.

به طور کل چیزی که من دیدم این بوده که هواداران FSF اعتقاد دارن که پروژه گنو عامل اصلی شکل گیری سیستم عامل فعلی هست و اصرار دارن کلمه گنو رو در اسم سیستم عامل بگنجونن.
هرچند معمولا بحث سر اینجور چیزها بی فایدست ولی به نظر من نباید اصرار بر واژه گنو/لینوکس داشت.

اول اینکه ما با یک محصول طرف هستیم که به درست یا به غلط به اسم لینوکس مطرح شده. میشه آمار تعداد سرچ های گوگل مبنی بر کلید واژه های Linux و همینطور GNU Linux (یا حتی خود GNU) رو بررسی کرد و دید به وضوح در تمام دنیا عبارت لینوکس رایج تر هست. کما اینکه اسم کامل سیستم عامل ویندوز Microsoft  Windows هست ولی به همون Windows شهرت داره و برند شده.

دوم اینکه اگرچه هواداران FSF به درستی بر این عقیده هستند که بدون وجود پروژه گنو ایجاد این سیستم عامل ممکن نمیشد،‌ اما در حال حاضر ابزارها و کدهای مرتبط با گنو سهم بسیار کمی در یک توزیع امروزی مثل Ubuntu, Opensuse یا RHEL دارند و پروژه های بسیار دیگری از جمله Libreoffice, Firefox, KDE و... در اون توزیع به همون اندازه و حتی عمدتا بیشتر دخیل هستند.

من به شخصه خیلی علاقه مند به افکار  استالمن نیستم و  دلیل اصرارش بر تغییر نام لینوکس رو نمیفهمم. خیلی به دنبال بحث های عقیده ای نیستم چون همیشه بی نتیجه خواهند بود.
اما به فرض که شما آغازگر چیزی بودید و اصلا پدر اون مسیر خطاب شدید. خوب هزار آفرین و باریکلا. اما:
 جامعه آزاد نیاز به کدخدا ندارد.
Choose KDE, Choose Freedom

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 12 بهمن 1399، 12:56 ب‌ظ »
خیر اشتباه می‌کنید. ربطی به اعتقاد و اصرار هم نداره.
واقعیت علمی و تاریخی اینه که نام این سیستم‌عامل گنوست، نه چیز دیگه‌ای. این سیستم‌عامل، ده سال پیش از نوشته شدن لینوکس در حال استفاده بوده تا همین الآن و لینوکس هم در یک زمانی اومده و بخشی از این سیستم‌عامل شده.
اون گنو/لینوکسی که شما شنیدید اصرار به گفتنش بوده، به‌جای گنوی خالی در اوایل ظهور لینوکس بوده که فرق بین گنو/تریکس و گنو/لینوکس مشخّص بشه، وگرنه هیچ وقت در طول تاریخ، سیستم‌عاملی به نام لینوکس وجود نداشته و نداره که بخواد گنو/لینوکس نامیده بشه یا نه!
هیچ‌کس اصراری بر تغییر نام لینوکس نداره، ولی کسی که بگه لینوکس سیستم‌عامله، یا بی‌سواده، یا بی‌شعور!

برای مطالعهٔ بیش‌تر: https://gnu.rocks/2017/gnu-or-linux
« آخرین ویرایش: 12 بهمن 1399، 12:58 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 12 بهمن 1399، 02:47 ب‌ظ »
خلاصه که شرمندگیش بمونه واسه‌ی اون بخش بزرگ از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و فروم‌ها و ویکی‌ها و کاربرهای کره‌ی زمین، که سواد و شعور ندارن و کلمه‌ی لینوکس رو در حد فقط یه کلمه و یه اسم می‌دونن، نه بیشتر. و به هر علت دلشون خواسته اسم این سیستم‌عامل رو بذارن لینوکس و با این کارشون قصد نادیده گرفتن نقش و ارزش گنو یا بی‌احترامی به تیم پشت این مجموعه رو نداشته‌ن. (البته بعید می‌دونم نویسنده‌های گنو در این حد ... باشن که صرف شنیدن یه کلمه ناراحت بشن)

راستی اوبونتو یعنی همین توزیعی که نصبش داری و ازش استفاده می‌کنی و داری داخل انجمنش فعالیت می‌کنی، داخل راهنمای رسمی، خودش رو یک سیستم عامل لینوکس معرفی کرده. شرمنده اگه سواد و شعور ندارن:
« آخرین ویرایش: 12 بهمن 1399، 03:00 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین Metamorphosis

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 27
    • انجمن فارسی کاربران KDE
« پاسخ #13 : 12 بهمن 1399، 09:32 ب‌ظ »
خلاصه که شرمندگیش بمونه واسه‌ی اون بخش بزرگ از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و فروم‌ها و ویکی‌ها و کاربرهای کره‌ی زمین، که سواد و شعور ندارن و کلمه‌ی لینوکس رو در حد فقط یه کلمه و یه اسم می‌دونن، نه بیشتر. و به هر علت دلشون خواسته اسم این سیستم‌عامل رو بذارن لینوکس و با این کارشون قصد نادیده گرفتن نقش و ارزش گنو یا بی‌احترامی به تیم پشت این مجموعه رو نداشته‌ن. (البته بعید می‌دونم نویسنده‌های گنو در این حد ... باشن که صرف شنیدن یه کلمه ناراحت بشن)

راستی اوبونتو یعنی همین توزیعی که نصبش داری و ازش استفاده می‌کنی و داری داخل انجمنش فعالیت می‌کنی، داخل راهنمای رسمی، خودش رو یک سیستم عامل لینوکس معرفی کرده. شرمنده اگه سواد و شعور ندارن:

موافقم.
هرچند ما که بی سواد و بی شعور هستیم،  اما خوشحالیم که اکثریت عمده منابع و اغلب کاربران و سایر ساکنین این کره خاکی نیز مانند ما بی سواد و بی شعور هستند.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3

https://en.wikipedia.org/wiki/Linux

آنچه که روشن است این است که اگرچه ما بی سواد و بی شعوریم اما دارای ادب بوده و  با حفظ احترام و آداب فعالیت و ارتباط جمعی آشنا هستیم.
Choose KDE, Choose Freedom

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 13 بهمن 1399، 09:15 ق‌ظ »
نه فقط اسنپ‌دراگون. درسته که کرنل اندروید همون لینوکسه ولی گوگل با جادوی خودش سیستم‌عامل رو به این جایگاه فعلی رسونده. مخصوص اسنپ‌دراگون نسخه‌های فروم code aura هماهنگی کامل دارن و بهتر از رام‌های بر پایه‌ی aosp عمل می‌کنن.
اينقدر مشكل داره كه فقط گوگل با جادوش بتونه اون رو روي  پردازنده های اسنپدراگون اجرا كنه ؟