انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در اتصال به شبکه بی سیم با گذرواژه ( حل شد )  (دفعات بازدید: 1749 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 776
  • Debian + Mate
با سلام،

من  گذرواژه بی سیم صحیح را وارد می کنم، اما نمی توانم به شبکه بی سیم متصل شوم .
« آخرین ویرایش: 11 شهریور 1400، 09:27 ب‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : مشکل در اتصال به شبکه بی سیم با گذرواژه
« پاسخ #1 : 31 امرداد 1400، 01:18 ب‌ظ »
یعنی چی وصل نمیشه؟ یعنی با اینکه رمز درسته وصل نمیشه؟ یا اینکه وصل میشه ولی اینترنت ندارید؟ یا وصل میشه ولی انگار وصل نشده و پینگ مودم رو هم ندارید؟
سعی کنید با nmcli وصل بشید و خروجی خطا رو هم اینجا بزارید
nmcli device wifi connect <SSID> password <PASSWORD>
به‌جای <SSID> اسم وایفای رو بنویسید. مثل اکثر دستورات، tab می‌تونه کامل کنه. به‌جای <PASSWORD> هم رمز رو بنویسید.
با این دستور هم نقاط اتصال وایفای شناخته شده توسط کامپیوتر شما رو می‌تونید ببینید
nmcli device wifi list
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #2 : 31 امرداد 1400، 02:19 ب‌ظ »
نقل‌قول
یعنی با اینکه رمز درسته وصل نمیشه؟
بله.

اگر نقطه اتصال گوشی ام را بدون رمز قرار بدهم، مشکلی ندارم وصل می شود.( عکس ۱) البته که اینکار درستی نیست .
اگر به نقطه اتصال گوشی ام رمز بدهم، وصل نمی شود( عکس های ۲ و ۳).

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #3 : 31 امرداد 1400، 04:32 ب‌ظ »
نشد!! ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 31 امرداد 1400، 09:22 ب‌ظ »
با دیسک زندهٔ اوبونتو بررسی کن ببین درسته یا نه. اگه بود، ممکن مشکل از ثابت‌افزار کارت شبکهٔ بی‌سیم یا نگارش پایین لینوکس باشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #5 : 01 شهریور 1400، 12:29 ق‌ظ »
در دبیان ۱۰ مشکلی نداشتم.

۱- در هنگام نصب بسته ای از مخازن دبیان ، ابتدا فایل باینری آن بسته از مخازن دبیان دانلود گردیده و سپس آن بسته نصب می‌گردد ولی در هنگام حذف بسته ، فایل باینری دانلود شده باقیمانده ولی فایل‌های نصب شده حذف می گردند، می‌خواستم برای اطمینان بیشتر فایل باینری مربوط به بسته موردنظرم را حذف کنم تا دوباره از مخازن دبیان دانلود شده و نصب شود ولی روش حذف این فایل باینری را نمیدانم.

۲- برای امتحان می‌خواستم دو سه تا از بسته های موردنظرم را از ورژن های بکار رفته از دبیان ۱۰ استفاده نمایم، از کجا می‌توانم ورژن آنرا دانسته و از کجا دانلودشان نمایم( صرفاً برای امتحان)

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #6 : 01 شهریور 1400، 09:40 ق‌ظ »
نقل‌قول
- در هنگام نصب بسته ای از مخازن دبیان ، ابتدا فایل باینری آن بسته از مخازن دبیان دانلود گردیده و سپس آن بسته نصب می‌گردد ولی در هنگام حذف بسته ، فایل باینری دانلود شده باقیمانده ولی فایل‌های نصب شده حذف می گردند، می‌خواستم برای اطمینان بیشتر فایل باینری مربوط به بسته موردنظرم را حذف کنم تا دوباره از مخازن دبیان دانلود شده و نصب شود ولی روش حذف این فایل باینری را نمیدانم.

در مسیر:
/var/cache/apt/archivesالبته بایستی بصورت دستی پاک نشود و با یکی از این دو دستور پاکشان کرد:
sudo apt cleansudo apt autoclean
نقل‌قول
۲- برای امتحان می‌خواستم دو سه تا از بسته های موردنظرم را از ورژن های بکار رفته از دبیان ۱۰ استفاده نمایم، از کجا می‌توانم ورژن آنرا دانسته و از کجا دانلودشان نمایم( صرفاً برای امتحان)

https://www.debian.org/distrib/packages

چند تا firmware با نسخه های دیگر امتحان کردم، فرقی نکرد.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #7 : 01 شهریور 1400، 01:33 ب‌ظ »
بهتره سریع‌تر اون بسته‌ها رو که مربوط به دبیان ۱۰ هست رو پاک کنید. بهتره تا اون بسته‌ها رو پاک نکردید، بسته جدید نصب نکنید چون ممکنه علاوه بر این مشکل، برای بسته‌ها هم مشکل پیش بیاد.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 01 شهریور 1400، 02:12 ب‌ظ »
۲- برای امتحان می‌خواستم دو سه تا از بسته های موردنظرم را از ورژن های بکار رفته از دبیان ۱۰ استفاده نمایم،
می‌تونید از packages.debian.org بگیریدشون،‌ولی قطعاً سیستم‌عاملتون خراب می‌شه بعدش.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #9 : 02 شهریور 1400، 01:37 ب‌ظ »
مدل وایفای شما چیه؟ خروجی دستور زیر رو بزارید
lspci

تنظیمات network-manager رو تغییر ندادید؟ به هر وایفای که وصل میشید اینجوری میشه؟
خروجی دستورات زیر رو هم بزارید
cat /etc/NetworkManager/NetworManager.conf
توی مسیر زیر هم باید اطلاعات مربوط به اتصالات شما وجود داشته باشه. (برای وارد شدن به اون دایرکتوری یا دیدن محتوای داخل اون، باید دسترسی روت داشته باشید.)
/etc/NetworkMamager/system-connections

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #10 : 02 شهریور 1400، 06:13 ب‌ظ »
نقل‌قول
تنظیمات network-manager رو تغییر ندادید؟
فکر نمی کنم.

نقل‌قول
به هر وایفای که وصل میشید اینجوری میشه؟

ببخشید. اگر این موارد را برایم توضیح دهید خیلی ممنون می شوم:

۱-تا جایی که من فکر می کنم وظیفه شناسایی سخت افزار بر روی کامپیوترمان اعم از داخلی و یا خارجی در دبیان بر عهده بسته ای بنام
firmware-liniux و firmware-linux-nonfree  می باشد.آیا بغیر از این دو بسته ، بسته دیگری هم وظیفه شناسایی قطعات سخت افزاری را هم در دبیان دارد؟، آیا بایستی با نصب این دو تا حتما قطعات سخت افزاری ما شناخته شوند؟
وای فای من با نصب این دو تا بسته شناخته نمی شوند.

۲-آیا مثلا اگر بجای دبیان stable، دبیان testing یا unstable نصب کنم، اینبار با نصب آن دو بسته بالایی وای فای من شناخته می شوند؟ یا اینکه تفاوت این سه مخزن در مورد شناسایی ونصب firmware برای سخت افزار نسبت به یکدیگر نیست بلکه برای این است که نسخه مثلا بروزتری برای فایر فاکس بدهند؟ تفاوت این سه تا مخزن در مورد شناسایی سخت افزار را بدرستی متوجه نمی شوم.

۳- چرا مثلا در  ubuntu 18.04 ،(البته بصورت لایو) مشکلی از این بابت ندارم ولی در دبیان دچار مشکل می شوم؟ آیا اوبونتو برای شناسایی سخت افزار از بسته های دیگری استفاده می کند؟ کدام بسته یا بسته ها؟ و سوال دیگر اینکه آیا این بسته یا بسته ها فقط در مخازن اوبونتو موجود می باشد یا اینکه در مخازن دبیان هم موجود است ؟ و اگر در فقط در مخازن اوبونتو باشد قابل استفاده در نصب دبیان می باشد؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #11 : 03 شهریور 1400، 10:55 ق‌ظ »
تنظیمات network-manager که به نظر درست میاد. توی اون عکس‌ اولی که گذاشتید، جیزی درباره وایفای نبود. وایفای شما به پورت usb وصل میشه یا اینکه اونو داخل یه اسلات PCIe  (جایی شبیه به جایی که کارت گرافیک رو میزارید. شاید یکم کوچیک‌تر) قرار میدید؟

۱- بسته‌های دیگه‌ای هم هستند که برای کار کردن لازمه نصب باشن. ولی معمولا لازم نیست بسته‌ای نصب باشه که سخت‌افزار شناسایی بشه. معمولا توی اینجور وضعیت‌ها، سخت‌افزار شناسایی میشه ولی کار نمی‌کنه. اگه می‌تونید، مدل وایفای رو بگید که بیشتر بشه راهنمایی کرد.

۲- شاید. چون نسخه بسته‌ها با هم فرق داره، ممکنه یکدوم سخت‌افزار رو بشناسه ولی یکی دیگه نه. اما معمولا این مشکل وقتی پیش میاد که یا سخت‌افزار خیلی جدید دارید یا خیلی قدیمی. در حالتی که بیشتر از ۱ سال از معرفی سخت‌افزار گذشته باشه، معمولا چنین مشکلی پیش نمیاد.

۳- چون توی اوبونتو بسته‌های firmware زیادی نصب شدن و یکدوم وایفای شما رو هم راه‌اندازی می‌کنه. این بسته‌ها مخصوص اوبونتو نیستند، توی بقیه توزیع‌ها هم معمولا چنین بسته‌هایی وجود داره. احتمالا اگه الان یکدوم از iso دبیان ۱۱ که شامل firmware های غیرآزاد هست رو به صورت زنده بوت کنید، وایفای توی اون کار می‌کنه. ولی من تصمینی نمیدم.
شاید بشه بسته‌های اوبونتو رو توی دبیان نصب کرد اما به احتمال زیاد مشکل پیش میاد.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #12 : 03 شهریور 1400، 04:32 ب‌ظ »
1-
نقل‌قول
مدل وایفای رو بگید که بیشتر بشه راهنمایی کرد.

Realtek Semiconductor Corp. RTL8188EUS 802.11n Wireless Network Adapter
2-
نمی دانم چرا isenkram هم نمی تواند ، پیدایش کند؟!

3-
من معمولا در نصب دبیان از:
https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/debian-11.0.0-amd64-netinst.iso
استفاده می کنم و بعد اضافه کردن contrib و nonfree به sources.list و...
 ولی این پایینی را دقیقا متوجه نمی شوم:
نقل‌قول

If any of the hardware in your system requires non-free firmware to be loaded with the device driver, you can use one of the tarballs of common firmware packages or download an unofficial image including these non-free firmwares. Instructions how to use the tarballs and general information about loading firmware during an installation can be found in the Installation Guide.

unofficial installation images for "stable" with firmware included
آیا منظور این است که سی دی نصب دبیان است که non-free ها هم به آن اضافه گردیده اند و در مراحل نصب دبیان خودبه خود تمامی سخت افزارها را شناسایی ونصب می کنند و بعد نصب نیازی به ویرایش sources.list و عملیات اضافی نیست.
یا اینکه این ها و لینک های مربوطه نصاب دبیان نیست و تنها حاوی firmware های مربوط به nonfree هستند که در این صورت نحوه استفاده از اینها به چه نحوی است؟

( در پایین عکس اولی مربوط به مینت و عکس دومی مربوط به isenkram در دبیان است.)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 04 شهریور 1400، 03:18 ق‌ظ »
اولی

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 04 شهریور 1400، 12:41 ب‌ظ »
۱- بسته firmware-realtek رو نصب کردید؟ این بسته شامل درایور‌های لازم برای وایافای شما هست.
۲- تا حالا باهاش کار نکردم.

۳- دو حالت داره. شما می‌تونید یه iso دبیان که شامل firmware های مختلف هست رو دریافت کنید. اینجوری موقع نصب، باید سخت‌افزار‌های مربوط به شبکه که نیاز به firmware های انحصاری دارند کار کنند. بعد از نصب هم قسمت contrib و non-free تکی فایل sources.list هم فعال شده. ولی نمی‌دونم بعد از نصب firmware ها نصب میشن یا نه.
حالت بعدی اینه که یه فایل tar دریافت می‌کنید که شامل فایل نصبی بعضی firmware ها هست. بعد فایل رو باز می‌‌کنید. داخلش بسته‌های deb. متعددی هست که می‌تونید نصب کنید تا سخت‌افزار راه‌اندازی بشه. این بسته‌ها از طریق مخازن هم قابل نصب هستند. معمولا موقعی استفاده میشن که می‌خواهید دبیان نصب کنید و اون دبیان زنده که باهاش نصب رو انجام بدید شامل firmware های مورد نیاز نیست. در این حالت با نصب این بسته‌ها توی دبیان زنده که برای نصب سیستم‌عامل استفاده کردید، می‌تونید سخت‌افزار‌های موردنیاز رو راه‌اندازی کنید.