انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: صفحه لپ تاپم شکسته و مانیتور جدا وصل کردم اما تو نصب سیستم عامل ها مشکل دارم !  (دفعات بازدید: 3856 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 94
واقعا خیلی شرمنده ، متاسفانه مشکلاتی برام پیش اومده خیلی درگیرم ، ب محض اینکه حل شد و نصب کردمش خدمتتون میرسم ، جهت تکدر خاطر جنابعالی عذر میخوام واقعا
یا راهی خواهم ساخت ، یا ساخی راهم عاخ !

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
خدمت شما :

NAME   MAJ:MIN RM  SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
loop0    7:0    0    2G  1 loop /rofs
sda      8:0    0 74.5G  0 disk
├─sda1   8:1    0  976M  0 part
├─sda2   8:2    0  976M  0 part [SWAP]
├─sda3   8:3    0 14.3G  0 part
└─sda4   8:4    0 58.3G  0 part
sdb      8:16   1  7.5G  0 disk
├─sdb1   8:17   1  2.7G  0 part /cdrom
├─sdb2   8:18   1  4.2M  0 part
└─sdb3   8:19   1  4.8G  0 part /var/crash
sr0     11:0    1 1024M  0 rom 

حالا چیکار کنم ؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
زورین رو روی کدوم پارتیشن نصب کردید؟ احتمالا می‌دم sda4 باشه که 58Gib فضا داره.
کامپیوتر شما از uefi برای بوت استفاده می‌کنه یا bios ؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
روی sda3

چراکه خود سایت زورین ۱۵ گیگ رو برای زورین ۱۶ مناسب دونسته بود ! کمه یعنی ؟

یک گیگ گذاشتم برای پارتیشن بوت چونکه قبلا با ۵۰۰ مگی ک بهش داده بودم ب مشکل خوردم وقتی پر شد !

یک گیگ هم سواپ دادم بهش و

اون ۵۰ گیگیه برای هومه ! پارتیشن بندیم غیر اصولیه ؟

لپ تاپم قدیمیه و از بایوس استفاده میکنه !

در ضمن من درباره nomodeset سرچ کردم و ی چیزایی دستگیرم شد ! وقتی تو صفحه گراب رفتم واسه ادیت کرنل و nomodeset رو همونجایی ک باید اضافه کردم و بوت شد ، ب شکل safe graphic سیستم بالا اومد ! اما وقتی سیستم رو خاموش کردم و بعد روشن ... دوباره وضع همون بود و انگار هر بار باید کرنل رو ادیت کنم ! مشکل چیه ؟ راهو اشتباه رفتم ؟
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1400، 09:25 ب‌ظ توسط avidsaraji.ir »

آفلاین Dragon-

• *
پارتیشن‌های شما به نظر مناسب میاد. فقط اگه یکم بیشتر فضا به روت میدادید بهتر بود ولی حالا طوری نیست.
درباره nomodeset هم کاملا درست پیش رفتید. فقط باید یه‌کاری کنید که nomodeset همیشه اونجا باشه. اینکار رو می‌تونید با تغییر تنظیمات گراب انجام بدید.
مثل قبل با اضافه کردن nomodeset به پارامتر‌های کرنل، کامپیوتر رو بوت کنید. بعدش فایل تنظیمات پیش‌فرض گراب رو با دسترسی روت باز کنید. می‌تونید برای اینکار از ویرایشگر متن nano استفاده کنید.
sudo nano /etc/default/grub
بعد خطی که با GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT شروع میشه رو پیدا کنید. بین دوتا "" عبارت nomodeset رو اضافه کنید.

الان با ctrl + o تغییرات رو ذخیره کنید و با ctrl + x از nano خارج بشید.
حالا تنظیمات گراب رو آپدیت کنید.
sudo update-grubبعد از این باید پارامتر nomodeset به طور پیش‌فرض به کرنل داده بشه.

قبل از این فکر می‌کردم نمی‌تونید به اون زورین نصب شده دسترسی داشته باشید و به خاطر همین گفتم از chroot استفاده کنید. ولی الان به chroot نیاز نیست و می‌تونید همینجوری درستش کنید.

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
خیلی متشکرم ، درست شد ! زورین واقعا عالیه ..

فقط ی مشکلی پیش اومد ! وقتی ب صورت لایو میومدم ، ۴ تا رزولوشون در اختیارم میذاشت و یکی مونده ب آخری بدون ایراد بود و عالی ، اما الان فقط یک رزولوشن داده ک انگار دقیقا اندازه مانیتورمه اما فقط از بالا و پایین با مانیتور کیپ شده و از چپ و راست با لبه ها فاصله داره چونکه ب صورت افقی فشرده شده ! اون فاصله ها با مشکی پر شدن ! نمدونم فهمیدین یا ن !؟؟؟

میگم فشرده واقعا فشرده شده ! یعنی مثلا اگه عکس ی مربع رو باز کنم مستطیل عمودی نشون میده !

راهی واسه حلش نیس ؟
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1400، 06:05 ق‌ظ توسط avidsaraji.ir »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
خیلی متشکرم ، درست شد ! زورین واقعا عالیه ..

فقط ی مشکلی پیش اومد ! وقتی ب صورت لایو میومدم ، ۴ تا رزولوشون در اختیارم میذاشت و یکی مونده ب آخری بدون ایراد بود و عالی ، اما الان فقط یک رزولوشن داده ک انگار دقیقا اندازه مانیتورمه اما فقط از بالا و پایین با مانیتور کیپ شده و از چپ و راست با لبه ها فاصله داره چونکه ب صورت افقی فشرده شده ! اون فاصله ها با مشکی پر شدن ! نمدونم فهمیدین یا ن !؟؟؟

میگم فشرده واقعا فشرده شده ! یعنی مثلا اگه عکس ی مربع رو باز کنم مستطیل عمودی نشون میده !

راهی واسه حلش نیس ؟
منظورتون هم فهمیدم ولی قبلا اینجوری نبود ؟ من کلا با هر سیستم عاملی اینطوریه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
ن ! فقط بعد از استفاده از این روش nomodeset اینجوری شده ! اصلا توی تنظیمات دیسپلی هیچ رزولوشن دیگه ای بهم نمیده ! این رزولوشنی هم ک داده ب صورت افقی فشرده شده ! قشنگ اگه این فشردگی نباشه این رزولوشن دقیقا اندازه مانیتورمه !

آفلاین Dragon-

• *
وقتی که به صورت زنده، زورین رو بوت می‌کردید، رزولیشن رو توی خود گراب انتخاب می‌کردید یا اینکه وقتی زورین کامل بوت میشد؟
دوباره زورین زنده رو بوت کنید. فقط توی منوی گراب، برید روی اون چیزی که انتخاب می‌کردید و درست کار می‌کرد ولی enter رو نزنید. به‌جاش کلید e رو بزنید تا متن اون رو نشون بده. از اون صفحه یه عکس بزارید.
اگه توی حالت بایوس بوت شده بود و کلید e کار نکرد، کلید tab رو امتحان کنید. فکر کنم کار بده.

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
وقتی تو صفحه گراب زورین گزینه safe graphic رو انتخاب میکردم ، و صفحه نصب بالا میومد با همین رزولوشن مزخرف میومد ! یعنی همین ک افقی فشرده شده ! بعد وقتی بین گزینه های نصب و اجرای زنده ، اجرای زنده رو انتخاب میکردم و لایو بوت میشد تو تنظیمات دیسپلی رزولوشن رو عوض میکردم ! و بعد شروع ب نصب کردم ! بعد ک تموم شد نصبش ...

اومدم و با نگه داشتن شیفت قبل بوت شدن صفحه گراب رو باز کردم و دکمه E رو زدم و کلمه ( نومودست ) رو همونجا پشت کلمه ( quiet splash ) اضافه کردم ک ب شکل safe graphic بالا بیاد و بعد بوتش کردم ، باز با اون رزولوشن مزخرف بوت شد ! اما از تو تنظیمات باز میشد عوض کرد رزولوشن رو ! اما وقتی با nano گراب رو ادیت کردم و بعدش آپدیت و ریستارت کردمش ، باز اون رزولوشن مسخره بود ک اومده بود ! اما دیگه تو تنظیمات دیسپلی ب جز همین رزولوشن چیز دیگه ای نمیده !

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
ب ی چیزی شک کردم و امتحانش کردم ! مشکل safe graphic هستش ! با چند تا سیستم عامل دیگه ( المنتری و آرچ کرفت و دیپین و .. ) رفتم رو حالت safe سراغ نصب ! وقتی لایو بالا میان همه بدون استثنا اولش با همین رزولوشن عجیب غریب فشرده بالا میان ! بعد میتونی بری تو تنظیمات دیسپلی و عوضش کنی ب ی رزولوشن دیگه ! اما الان ک ( نومودست ) رو اضافه کردم ، دیگه تو تنظیمات دیسپلی رزولوشن های دیگه رو نمیده ! فقط همین یکیه !

اگه با نرم افزار گرافیکی inkscape کار نمیکردم ، باز میشد کنار اومد با فشردگیش ! اما الان مربع میکشم تو اینکسکیپ بهم مستطیل عمودی نشون میده ! اصلا نمیشه کار کرد !
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1400، 12:43 ب‌ظ توسط avidsaraji.ir »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
ب ی چیزی شک کردم و امتحانش کردم ! مشکل safe graphic هستش ! با چند تا سیستم عامل دیگه ( المنتری و آرچ کرفت و دیپین و .. ) رفتم رو حالت safe سراغ نصب ! وقتی لایو بالا میان همه بدون استثنا اولش با همین رزولوشن عجیب غریب فشرده بالا میان ! بعد میتونی بری تو تنظیمات دیسپلی و عوضش کنی ب ی رزولوشن دیگه ! اما الان ک ( نومودست ) رو اضافه کردم ، دیگه تو تنظیمات دیسپلی رزولوشن های دیگه رو نمیده ! فقط همین یکیه !

اگه با نرم افزار گرافیکی inkscape کار نمیکردم ، باز میشد کنار اومد با فشردگیش ! اما الان مربع میکشم تو اینکسکیپ بهم مستطیل عمودی نشون میده ! اصلا نمیشه کار کرد !
ب» به
ی » یه
=
ب ی » به یه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
nomodeset رو بعد از quiet و splash توی تنظیمات گراب بزارید و ببینید فرقی نمی‌کنه. (فکر نکنم فرق کنه)
خروجی دستور زیر رو هم بزارید.
cat /etc/default/grub
عکس رو که گفتم نفرستادید. منظورم این هست.
وقتی که به صورت زنده، زورین رو بوت می‌کردید، رزولیشن رو توی خود گراب انتخاب می‌کردید یا اینکه وقتی زورین کامل بوت میشد؟
دوباره زورین زنده رو بوت کنید. فقط توی منوی گراب، برید روی اون چیزی که انتخاب می‌کردید و درست کار می‌کرد ولی enter رو نزنید. به‌جاش کلید e رو بزنید تا متن اون رو نشون بده. از اون صفحه یه عکس بزارید.
اگه توی حالت بایوس بوت شده بود و کلید e کار نکرد، کلید tab رو امتحان کنید. فکر کنم کار بده.

شاید زورین 16 از wayland استفاده می‌کنه. توی صفحه‌ای که می‌خواهید لاگین کنید، ببینید یه‌جای صفحه جایی نیست که بتونید نشست یا همون seesion رو تغییر بدید؟

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
چه جوری مانیتور دیگه ای بهش وصل کردید ؟

آفلاین آوید

• Jr. Member
  • *
nomodeset رو بعد از quiet و splash توی تنظیمات گراب بزارید و ببینید فرقی نمی‌کنه. (فکر نکنم فرق کنه)
خروجی دستور زیر رو هم بزارید.
cat /etc/default/grub
عکس رو که گفتم نفرستادید. منظورم این هست.

شاید زورین 16 از wayland استفاده می‌کنه. توی صفحه‌ای که می‌خواهید لاگین کنید، ببینید یه‌جای صفحه جایی نیست که بتونید نشست یا همون seesion رو تغییر بدید؟

جواب دستوری ک گفتین :

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="nomodeset quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

GRUB_THEME=/usr/share/grub/themes/zorin/theme.txt

در ضمن : من وقتی فقط تو صفحه گراب اضافه کرده بودم نومودست رو قبل از بوت ، بازم بعدش بهم اجازه تغییر رزولوشن میداد ! اما بعد از اینکه با نانو برای همیشه نشوندیم نومودست رو تو گراب ، بعد از ریستارت دیگه اجازه تغییر تنظیمات رزولوشن رو نمیداد بهم !

در مورد عکس هم منظورتون از اونی ک درست کار میکرد همون safe graphic هست ؟ صفحه ادیت اونو بفرستم ؟