انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خراب شدن کل سیستم.(در انتظار پاسخ)  (دفعات بازدید: 2157 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
  • حرف نزن، کدتو نشون بده!
پاسخ : خراب شدن کل سیستم.
« پاسخ #15 : 11 مهر 1400، 10:49 ق‌ظ »
کسی نیست که راهی داشته باشه؟
pacstrap جواب نمی ده؟
دیر جواب دادن بهتر از هرگز جواب ندادنه...  هرگز دیر جواب ندادن از اونم بهتره.

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #16 : 11 مهر 1400، 10:52 ق‌ظ »
هل من ناصرنی؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #17 : 11 مهر 1400، 10:56 ق‌ظ »
صبر کنید بقیه که آرچ دارند بیاند و جواب بدن.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
پاسخ : خراب شدن کل سیستم.(در انتظار پاسخ)
« پاسخ #18 : 12 مهر 1400، 08:59 ب‌ظ »
مشکل به دلیل وجود یک پکیج توی سیستمم که etc رو به صورت نصفه دوباره درست کرد برای من حل شد.
ولی در انتظار پاسخ برای پیشرفت انجمنه

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #19 : 17 آبان 1400، 07:21 ب‌ظ »
سلام. چون عنوان پست رو در حال پاسخ کرده بودید گفتم به این سوال پاسخ بدم و طبق تحقیقاتی که در پکیج ها انجام دادم به نتیجه رسیدم. اول از همه کار پکیج هایی که موقع نصب آرچ، نصبش می‌کردیم رو بگم:

پکیج base: در این پکیج فایل های مخصوص آرچ و گنو/لینوکس روی سیستم نصب می‌شوند که در ادامه بیشتر توضیح خواهم داد.

پکیج linux: در این پکیج احتمالا کرنل لینوکس در مسیر usr/lib/modules/ ذخیره می‌شود که کاری با اون نداریم.

پکیج linux-firmware: این پکیج اغلب کتابخانه هایی برای مدیریت سخت افزار به کرنل لینوکس ارائه می‌ده که در usr/lib/firmware/ ذخیره می‌شوند و در فایل هایی که ذخیره می‌شوند اسامی برند های مختلف کامپیوتر ها مثل amd رو می‌بینید.

اینجا پکیج base مد نظر است. من این پکیج که خیلی کم حجم بود رو دانلود کردم و یک فایل متنی داخلش بود و لیستی از پکیج های به ظاهر گنویی بود که وابستگی بودند و باید اون ها نصب می‌شدند. اولین پکیج رو که مشاهده کردم، پکیج filesystem بود که منطقی به حساب می‌اومد. پکیج رو استخراج کردم و پوشه های پوشه ریشه مثل etc, bin, usr و... در اون با حداقل ترین ابزار ها و تنظیمات سیستمی مشاهده می‌شدند. مشاهده لیست:
https://archlinux.org/packages/core/x86_64/filesystem/

شما می‌تونستید این فایل رو با یه توزیع زنده در جایی استخراج می‌کردید و پوشه etc رو در پوشه ریشه آرچ خودتون جایگزین می‌کردید که باز هم معقول نبود و تنظیمات بقیه اسکریپت هاتون از بین می‌رفت ولی مشکلی که در etc بود، حل می‌شد. روش دوم هم این بود که لیستی از پکیج هایی که نصب بودند رو می‌گرفتید و همینطور پشتیبان از اطلاعات home تون؛ و base رو دوباره نصب می‌کردید(که نمی‌دونم تداخل ایجاد بشه یا نه) و پکیج هاتونو دوباره دانلود و نصب می‌کردید که احتمالا بازم تنظیمات برنامه‌هاتون به حالت اول برمی‌گشت.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #20 : 18 آبان 1400، 06:58 ب‌ظ »
بسته linux، کرنل و متعلقات اون رو داره. خود کرنل در مسیر /boot/ قرار می‌گیره. ماژول‌های کرنل هست که توی /lib/modules/ قرار می‌گیره.

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #21 : 18 آبان 1400، 08:10 ب‌ظ »
بسته linux، کرنل و متعلقات اون رو داره. خود کرنل در مسیر /boot/ قرار می‌گیره. ماژول‌های کرنل هست که توی /lib/modules/ قرار می‌گیره.
پس چرا پوشه boot همیشه خالیه؟ تو این لینک هم اگه روی view list file رو بزنید هیچ اشاره ای به پوشه boot داده نمی‌کنه و همه‌چی در usr/lib/modules ذخیره میشه. در ضمن اون بالا گفتم احتمالاً.
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1400، 08:12 ب‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #22 : 18 آبان 1400، 09:27 ب‌ظ »
پس چرا پوشه boot همیشه خالیه؟ تو این لینک هم اگه روی view list file رو بزنید هیچ اشاره ای به پوشه boot داده نمی‌کنه و همه‌چی در usr/lib/modules ذخیره میشه. در ضمن اون بالا گفتم احتمالاً.
برای شمارو نمیدونم شاید مکانش تغییر دادید ولی برای من تا جایی که یادم توزیع هام، در پوشه boot هستش چند فایل که بنظر از همون بسته linux.. هستش و همین توزیعی که دارم هم همینطور

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #23 : 18 آبان 1400، 11:10 ب‌ظ »
کرنل همیشه (به غیر از guix و nix)  توی /boot/ قرار داره. فکر کنم کرنل توی /lib/modules/ ذخیره میشه و بعد یه کپی از اون توی /boot/ قرار می‌گیره.
دایرکتوری /boot/ شما خالیه؟ عجیبه، چون توی اونجا باید کرنل، initramfs و بعضی فایل‌های مربوط به بوت وجود داشته باشه.
شاید توی بعضی توزیع‌های زنده، کرنلی توی /boot/ وجود نداشته باشه، مطمئن نیستم؛ تا حالا هرچی توزیع دیدم (به غیر از nix و guix)، توی /boot/ کرنل داشتند.

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #24 : 19 آبان 1400، 08:50 ق‌ظ »
کرنل همیشه (به غیر از guix و nix)  توی /boot/ قرار داره. فکر کنم کرنل توی /lib/modules/ ذخیره میشه و بعد یه کپی از اون توی /boot/ قرار می‌گیره.
دایرکتوری /boot/ شما خالیه؟ عجیبه، چون توی اونجا باید کرنل، initramfs و بعضی فایل‌های مربوط به بوت وجود داشته باشه.
شاید توی بعضی توزیع‌های زنده، کرنلی توی /boot/ وجود نداشته باشه، مطمئن نیستم؛ تا حالا هرچی توزیع دیدم (به غیر از nix و guix)، توی /boot/ کرنل داشتند.
یه پارتیشن جداگانه واسه بوت هست که فایل های گراب داخلش ذخیره شده و باید دستی ماونت بشه به boot. احتمالا اونجا قرار گرفته است.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #25 : 19 آبان 1400، 11:20 ق‌ظ »
دستی سوار بشه؟ معمولا توی fstab تنظیم شده که خودکار سوار بشه. البته ممکنه آپشن‌های noauto و x-systemd.automount کاری کنند که تا وقتی لازم نیست، /boot/ سوار نشه. در این شرایط باید وارد /boot/ بشید، خارج بشید و بعد دوباره وارد بشید تا بتونید محتویات /boot/ رو ببینید.
وارد شدن اول برای این هست که /boot/ سوار بشه، خارج شدن برای این هست که چون یه چیزی روی /boot/ سوار شده، و شما داخلش بودید، نمی‌تونید محتویاتش رو مشاهده کنید. وارد شدن دوم برای این هست که محتویات رو ببینید و اگه لازم بود، چیزی رو تغییر بدید.

اینکه می‌گید بوت جدا هست، احتمالا esp برای بوت استفاده شده. (efi system partition) نمی‌دونم چرا توی آموزش نصب آرچ، توی ویکی خودش، گفته که /boot/ رو بذارید روی esp.

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 20 آذر 1400، 09:50 ب‌ظ »
منو حسابی ببخشید که بحثای قدیمی رو بالا میارم. ولی همون طور که همتون می دونید ویکی گفته که درایو جداگانه ای بذارید برای /boot/ که گذاشتیم و دستی مونت کردیم. این یک بحث. دوم اینکه در بعضی کامپیوتر ها /boot/ میشه /efi/. سوم اینکه من پس از این مدتی که با آرچ کار کردم تا جایی که می دونم رسما نباید /boot/ توی پیکربندی درست خالی باشه. ولی خب میشه دیگه. و اینکه بحث بسته‌ی فایل سیستم... خب بله حرف درسته ولی یک چیزی که هست اینه که خیلی خطرناکه که فقط /etc/ ای که توی اون بسته طراحی شده رو بذارید. چون نگاه که بکنید بسته های دیگه ای که نصب می شن هم etc رو تغییر می‌دن!