انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افزودن به پارتیشن لینوکس مینت(درست شد)  (دفعات بازدید: 2588 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : ۳*۴ شدن صفحه بعد از ریکاوری
« پاسخ #15 : 02 آبان 1400، 11:26 ق‌ظ »
پارتیشنی برای HOME جدا استفاده نشده. از خروجی df مشخصه. شاید قبلا جدا بوده ولی دوباره مینت رو نصب کردید اما موقع نصب اون پارتیشن جدا رو به عنوان HOME، به نصب کننده معرفی نکردید. هنوز هم میشه به عنوان HOME ازش استفاده کرد، کار سختی نیست. شاید هم پارتیشنی باشه که پشتیبان‌های شما اونجا ذخیره میشن.

توی ادامه مراحل به یه توزیع زنده نیاز دارید، پس بهتره اول یه توزیع رو بریزید روی فلش یا cd و مطمئن بشید که درست کار می‌کنه.
گفتید که می‌خواهید از sda5 فضا بدید به sda4، دقت کنید که همه فضا خالی sda5 رو جدا نکنید، لازمه که اون پارتیشن یه مقدار فضای خالی داشته باشه تا ntfs بتونه درست کار کنه.

پارتیشن‌های sda5 و sda6 داخل پارتیشن توسعه‌یافته sda3 هستند، برای اینکه بتونید فضا رو به sda4 بدید، باید اون فضا از sda3 خارج بشه.

این مراحل که میگم رو می‌تونید از طریق همین مینت نصب شده انجام بدید. اینجا به یه توزیع زنده نیاز ندارید هر چند با یه توزیع زنده هم میشه انجام داد و مشکلی نیست.
اول باید فضای لازم رو از پارتیشن sda5 کم کنید، چون پارتیشن از فایل‌سیستم (فرمت) ntfs استفاده می‌کنه، بهتره این قسمت رو با ویندوز انجام بدید. اگه هم ویندوز ندارید، مشکلی نیست با gparted هم میشه.

الان باید فضای خالی رو منتقل کنید به بعد از sda6، اینکار می‌تونه یکم طول بکشه. حالا پارتیشن sda3 رو کوچیک کنید تا فضای خالی بیاد بیرون اون پارتیشن توسعه‌یافته.

برای مراحل زیر باید سیستم رو با یه توزیع زنده بوت کنید. با مینت نصب شده، نمیشه اینکار رو کرد.
بعد از اینکه کار‌های بالا رو انجام دادید، یه فضای خالی دارید که قبل از پارتیشن sda4 قرار داره. الان می‌تونید با gparted اون فضا رو به sda4 اضافه کنید. توی این مرحله اول اون فضای خالی به آخر دیسک انتقال پیدا می‌کنه و بعد به sda4 اضافه میشه، پس ممکنه یکم زمان ببره.

هر جا مشکل داشتید، بگید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19695
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 02 آبان 1400، 01:23 ب‌ظ »
خب با Gparted انجام بده دیگه. مشکلش چیه؟
در ضمن این بخص ربطی به موضوع نداره. براش باید موضوع جدید ایجاد کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #17 : 02 آبان 1400، 02:43 ب‌ظ »
منظورتون از مشکل چیه؟ من جایی نگفتم gparted مشکل داره.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
پاسخ : افزودن به پارتیشن لینوکس مینت
« پاسخ #18 : 02 آبان 1400، 06:45 ب‌ظ »
بادرود و سپاس.

ملاحظه میکنید که من در بخش sda5 3.60 گیگ فضا دارم چه میزان از این مقدار را میتوانم از ویندوز بگیرم تا مشکلی برای خود ویندوز پیش نیاد؟ این توضیح را هم بدم که دراین پارتیشن ویندوز هیچ نرمافزاری نصب نیست وفقط یک انباراست برای مدارک و کتابها.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #19 : 02 آبان 1400، 06:49 ب‌ظ »
با سلام درود، ببین میتونی کم کنی ولی دچار کندی میشی حداقل باید چند گیگ خالی باشه تا دچار کندی نشی البته میتونی ویندوز بزنی دیگه از C چیزی برای رم استفاده نکنه و از جای دیگه بگیره ولی کاری که پیشنهاد میشه حتما چند گیگی خالی باشه...

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #20 : 02 آبان 1400، 07:13 ب‌ظ »
ویندزد اگه پارتیشن کمتر از نصف بشه قسمت خالیش به نصبت کند میشه ولی توی گنو اینطوری نیست من تا وقتی که دو سه مگابایت جا داشتم اصلا نفهمیدم کند هم نشد پیام میداد خیلی هم خوب بود ولی توجه نکردم کامل که پر شد دیگه بالا نیومد مجبور شدم فضا بدم  ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #21 : 02 آبان 1400، 07:15 ب‌ظ »
دقیقا همینطوره البته حالا نصف نه ولی یه 10 گیگی خالی باشه خوبه... فکر میکنم از C میخواد به عنوان یه چیزی مثل سواپ استفاده کنه برای همین نیاز داره...(میشه جاش عوضم کرد تنظیمات داره) به هرحال گنو لینوکس همچنان عالی مینوازه ???

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #22 : 02 آبان 1400، 09:07 ب‌ظ »
بادرود و سپاس.

ملاحظه میکنید که من در بخش sda5 3.60 گیگ فضا دارم چه میزان از این مقدار را میتوانم از ویندوز بگیرم تا مشکلی برای خود ویندوز پیش نیاد؟ این توضیح را هم بدم که دراین پارتیشن ویندوز هیچ نرمافزاری نصب نیست وفقط یک انباراست برای مدارک و کتابها.
فضای خیلی کمی هست. فکر کنم بتونید حدود 2Gib رو به پارتیشن مینت اضافه کنید. بعدش بهتره که چیزی به اون پارتیشن ntfs اضافه نکنید. وقتی که یه فایل‌سیستم پر میشه، رفتار‌های عجیبی نمایان میشن.
« آخرین ویرایش: 03 آبان 1400، 12:56 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #23 : 02 آبان 1400، 09:48 ب‌ظ »
xrandr

دوست گرامی خیلی در راهنمائی صرفه جوئی کردی.
این xrandr چی هست؟
یه نرم افزار که اینکار میکنه

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #24 : 03 آبان 1400، 11:39 ق‌ظ »
دقیقا همینطوره البته حالا نصف نه ولی یه 10 گیگی خالی باشه خوبه... فکر میکنم از C میخواد به عنوان یه چیزی مثل سواپ استفاده کنه برای همین نیاز داره...(میشه جاش عوضم کرد تنظیمات داره) به هرحال گنو لینوکس همچنان عالی مینوازه ???
در کل هیچ چیز در ویندزد جاش درست نیست همه چی رو چپوندن توی یک پارتیشن
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #25 : 04 آبان 1400، 08:25 ق‌ظ »
بادرود.

من حدود2.5 گیگ از ویندوز جداکردم و رفتم که اضافه کنم به sda4 که مینت رویش نصبه.ولی طبق عکس پیوست آن 2.5 گیگ همچنان در چهارخانه ای استکه نمیدانم چطور میشه به پارتیشن مینت افزوده بشه.یعنی براحتی میشه به پارتیشن HOME اضافه اش کرد ولی راه افزودنش به پارتیشن مینت چیه؟البته اول در سمت چپ خانه ی HOME بود که با موو کردن خانه ی HOMEبه چپ حالا آمده همجوار sda4 شده.
گمان میکنم نخست باید از آن کادر آبی رنگ بزرگ بیرون بیاد.اینهم عکسش:

« آخرین ویرایش: 04 آبان 1400، 08:28 ق‌ظ توسط گیسو »
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #26 : 04 آبان 1400، 10:45 ق‌ظ »
بله الان باید کادر آبی رنگ یا همون sda3 رو کچیک کنید. حدود ۱.۵ Mib فضای خالی مونده، اگه نمیشه اون رو جابه‌جا کنید، بدید به پارتیشن ویندوز.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #27 : 04 آبان 1400، 05:09 ب‌ظ »
این عکس پارتیشن هوم هست که آن فضای 2.6 گیگ دیده میشه تا اضافه کنم .
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1400، 05:20 ب‌ظ توسط گیسو »

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #28 : 04 آبان 1400، 05:16 ب‌ظ »
واین عکس پارتیشن هینت استکه همانطور که دیده میشه اثری از آن 2.6 گیگ فضا نیست تا اضافه اش کنم.
یعنی پارتیشن sda4
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1400، 05:22 ب‌ظ توسط گیسو »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 04 آبان 1400، 05:40 ب‌ظ »
اول فضا به خانه(home) میدی بعد به اون پایینی این نرم افزار اینطوری کار میکنه که ردیفی میره پایین یعنی شما دقیقا همین عکسی که دادید home که sda6 هستش فقط کافی اون نوار بکشی به سمت چپ که فضای خالی به بعدی منتقل بشه بعدش میتونی اضافش کنی به sda4