انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تاثیر اپل در زندگی ما  (دفعات بازدید: 3366 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
پاسخ : تاثیر اپل در زندگی ما
« پاسخ #15 : 02 آبان 1400، 01:42 ب‌ظ »
نقل‌قول
البته ما این رو می‌دونیم و خود گوگل هم بهش اذعان داره. چیز مخفی و حدسی‌ای نیست.
این یعنی شما تایید میکنید که گوگل لیست مخاطبا و متن پیام ها و تصاویر شخصی رو بدون اجازه میبینه ؟ یا منظورتون همون جمع آوری اطلاعات از روی جستجوی هاست ؟

نقل‌قول
اپل در طول تاریخش هیچ نوآوری‌ای نداشته. فقط هوش تجاری خوبی داشته و خیلی وقت‌ها زودتر از بقیه رفته سراغ یک زمینه‌ٔ موجودی (در اکثر موارد از دنیای نرم‌افزار آزاد) که رقبای تجاریش هنوز بهش وارد نشده بودن. نرم‌افزار آزاد هم که با کسی رقابتی نداره و رسانه‌ای هم نداره. برای همین به نظر می‌رسه که خیلی نوآور بوده. ولی با اطمینان هزار درصد می‌گم در طول تاریخ اپل، حتا یک مورد هم محض نمونه،‌نوآوری وجود نداره.
اگر با این دید نگاه کنیم هیچوقت هیچکس نوآوری نداشته ، با این دید همه تلکولوژی ها و علوم قبلی رو آوردن و بهتر و کاملتر کردن .
کل گنو یک کلون از یونیکس هست در نسخه آزاد .

نقل‌قول
در متن سوال، مغالطه وجود داره. الآن «مردم افغانستان برای پیشرفت کشور،‌باید طالبان رو از بین ببرن؟ و خودشون حکومت رو در دست بگیرن؟ دشمن مسلح نداشته باشن تا پیشرفت کنن؟ اون پیشرفت حساب می‌شه؟» به نظر من،‌پاسخ تمام موارد «بله» است.
چون یک کنایه به جمله دوست قبلی هست ، ولی اگر جواب شما به این که همه اینها بله هست احتمالا ما هرکدوم برداشت متفاوتی از آزادی داریم ، تشبیه یک موقعیت جنگی که درش آدم ها کشته میشن و یکطرف قضیه زور و اسلحه داره ، با یک شرکتی که کپی رایت داره فقط ، بنظر درست نمیاد ، در مثال جنگی طالبان مردم عادی رو میکشه ، اما در طرف دیگه قرار نیست اپل حامیان متن باز رو بکشه ، اپل داره کار خودش و میکنه متن باز هم کار خودش این ها در جنگی بر سر بقا نیستن ، این تشبیهات در حالتی به وجود میاد که ما جهان رو سیاه یا سفید ببینیم ، پس وقتی در ذهنمون از اپل بدمون میاد همونقدر که از طالبان بدمون میاد ، اون مسئله رو با قضیه متن باز و تجاری مقایسه میکنیم و مثل هم میبینیمشون ، در حالی که دنیا اون طیف خاکستری بین سیاه و سفیده  ،
متن باز میتونه همه دنیا رو تشویق کنه ، رشد کنه و امیدوار باشه ، ولی نه مجبور ، یک شخص خودش در نهایت باید تصمیم بگیره ، این که فکر کنیم چیزی که ما فکر میکنیم درسته و همه باید اینطوری فکر کنن ، میشه دین .
« آخرین ویرایش: 02 آبان 1400، 01:46 ب‌ظ توسط vmxcodex »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #16 : 02 آبان 1400، 03:59 ب‌ظ »
اینی که اپل معرّفی کرده، چیز جدیدی نیست. یه رایانهٔ آرمه که من پنج شیش سال پیش، مثلش رو خریده بودم و هنوز هم داره خوب کار می‌کنه. متوجّه نمی‌شم کجای این که اپل سودش رو در این دیده که از یه چیز خوب موجود استفاده کنه، می‌شه تأثیرش در زندگی ما… ما که قبلش هم همین چیزها رو داشتیم!
دقیقا! البته یه سری ایده‌های جدیدی هم داشته و عملکرد تراشه رو بهینه‌تر از قبل کرده، اما به هر حال کار جدیدی نکرده و همون ایده‌های قبلی رو پله کرده.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #17 : 02 آبان 1400، 04:08 ب‌ظ »
تا آیفونی که فقط نمایشش عرضه اندروید رو دو سال به تعویق انداخت ،
اپل میاد یه ایرپاد میسازه و تجاریش میکنه بعد همه شرکتا میرن سراغ ایرپاد ، اپل میاد یه آیپاد میسازه و همه میرن سراغ ....
بجز موبایل نیوتونش تقریبا هرچی که ساخته پیشرو بوده و بقیه دنیا دنباله راه اون رو رفتن ، حالا خاستن بهترش کنن یا خاستن اینها هم این وسط سودی ببرن ،
هر شرکت تجاری در دنیا به فکر سود خودشه ، من با مدل تجاریش کاری ندارم ، از تاثیرش در زندگی آدم های معمولی حرف میزنم .
این افسانه‌ها و شعارهای اغراق‌آمیز فقط به درد تبلیغات اپل می‌خوره.
آیفون در هیچ چیزی اولین نبوده. دقیقا در هیچ چیز. ایده‌ی موبایل لمسی بدون کیبورد قبل از آیفون هم تولید شده بوده. حتی صفحه‌ی تاچ خازنی هم قبل از اون در یک مدل گوشی ال‌جی به کار رفته بوده. کمپانی اپل صرفا به خاطر تبلیغات قدرتمند تونسته روی ایده‌های دیگران سوار بشه و سود کنه.
airpod اولین earbud مخصوص بازار الکترونیک مصرفی نبوده و یه کمپانی ژاپنی اولین truly wireless headphones رو تولید کرده. کمپانی اپل صرفا به خاطر تبلیغات قدرتمند تونسته روی ایده‌های دیگران سوار بشه و سود کنه.
ipod اولین پخش‌کننده‌ی portable نبوده و قبل از اون هم چنین محصولاتی فراوان بوده. کمپانی اپل صرفا به خاطر تبلیغات قدرتمند تونسته روی ایده‌های دیگران سوار بشه و سود کنه.

این کمپانی خوب بلده ایده‌های دیگران رو بدزده و به اسم خودش جار بزنه، اما قبول دارم که ایده‌ها رو به شکل کامل و مناسبی می‌دزده و طراحی‌های مدرن و جدیدی به دنیا معرفی می‌کنه.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #18 : 02 آبان 1400، 04:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
آیفون در هیچ چیزی اولین نبوده. دقیقا در هیچ چیز. ایده‌ی موبایل لمسی بدون کیبورد قبل از آیفون هم تولید شده بوده. حتی صفحه‌ی تاچ خازنی هم قبل از اون در یک مدل گوشی ال‌جی به کار رفته بوده. کمپانی اپل صرفا به خاطر تبلیغات قدرتمند تونسته روی ایده‌های دیگران سوار بشه و سود کنه.
airpod اولین earbud مخصوص بازار الکترونیک مصرفی نبوده و یه کمپانی ژاپنی اولین truly wireless headphones رو تولید کرده. کمپانی اپل صرفا به خاطر تبلیغات قدرتمند تونسته روی ایده‌های دیگران سوار بشه و سود کنه.
ipod اولین پخش‌کننده‌ی portable نبوده و قبل از اون هم چنین محصولاتی فراوان بوده. کمپانی اپل صرفا به خاطر تبلیغات قدرتمند تونسته روی ایده‌های دیگران سوار بشه و سود کنه.
که تا وقتی اپل نرفت سراغشون کسی باهاشون کاری نداشت .
لامپ رشته ای رو هم قبل از ادیسون کسای دیگه ای ساخته بودن ، ولی اشکالاتی داشت ، اما مال ادیسون بود که کمترین اشکال رو داشت و تجاری شد ، اینجوری نبود که اون شخص قبل از ادیسون کشفش کرده باشه و فقط مال خودش باشه و ادیسون دزدیده باشش ، کل علم و تکنولوژی به اونجا رسیده بود که لامپ رشته ای تولید کنن ، مهم اول و دوم بودن توی ایده نیست ، مهم اینه که کی عملیش میکنه .
سونی چندسال پیش تکنولوژی و لایسنسی از خط تولید پنل تلویزیونش فروخت به ال جی ، اون هم خریدش و کلی تلویزیون خوب باهاش ساخت ، هیچکس هم از خریدارای تلویزیون ال جی نمیدونن که تکنولوژی پنل های سونی توی تلویزیونشونه ، هیچ کسی هم ادعایی نداره ،
فروش و انتقال نکنولوژی خیلی چیز عادی ایه در دنیا ، اینکه قبل اپل کسی ایده موبایل بدون کیبورد رو داشته که اهمیتی نداره منم الان هزار تا ایده دارم .
نمونه عکسش هم میشه خود گنو ، قبل از گنو هم پروژه های متن باز دیگه ای بودن و مجوزهای متن باز دیگه ، اما اونی که از کارش استعفا داد تا گنو رو بسازه استالمن بود ، حالا باید بگیم استالمن هیچ کار خاصی نکرده و ایده دیگران رو دزدیده !؟ ، نه .
در کل بحث من نه سر نوآوری اپل بود نه دزدی گوگل ، برای من جالب بود که کمپانی های غول برای سود خودشون هم که شده ، واقعا تاثیرات مثبتی هم دارند و مثلا تراشه ای عرضه میکنن که برای من کاربر عادی خیلی مفید هست .
« آخرین ویرایش: 02 آبان 1400، 04:54 ب‌ظ توسط vmxcodex »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #19 : 02 آبان 1400، 05:20 ب‌ظ »
^ بحث عملی کردن نیست. منم گفتم اپل محصولات کامل و مناسبی می‌سازه و طراحی‌های مدرنی داره. اما اینکه بگیم دنیا رو تغییر داده واقعا مسخره‌س. این فقط تکرار کردن شعارهاییه که خودش در کنفرانس‌ها و تبلیغاتش بلغور می‌کنه و ادعاهای اولین اولین بودنیه که زامبی‌هاش ورد زبونشون شده.
به هر حال علم و تکنولوژی و زبان طراحی داشته به این سمت فعلی می‌رفته و کمپانی‌ها و افراد به طور موازی کار و رقابت می‌کرده‌ن. اپل فقط به خاطر تبلیغات قدرتمندش تونسته این توهمات و افسانه‌های تغییر دادن دنیا رو در ذهن بعضی جا بندازه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #20 : 02 آبان 1400، 07:03 ب‌ظ »
نقل‌قول
جمع آوری اطلاعات از روی جستجو ها ، چربطی به خوندن اس ام اس های گوشی و نگاه کردن به عکس های گالری داره ؟
شما مطرح کردی که گوگل لیست مخاطبا و متن پیام ها و عکس های خصوصی ما رو میخونه ، منم گفتم مدرکی ندارید ، اونوقت در جواب جمع آوری اطلاعات از جستجو ها رو مطرح میکنید .
سه بار گفتم که دارم مثال می زنم بله تمام این ها واقعی است و می تونید باور نکنید‌

دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #21 : 02 آبان 1400، 07:06 ب‌ظ »
نقل‌قول
در کل بحث من نه سر نوآوری اپل بود نه دزدی گوگل ، برای من جالب بود که کمپانی های غول برای سود خودشون هم که شده ، واقعا تاثیرات مثبتی هم دارند و مثلا تراشه ای عرضه میکنن که برای من کاربر عادی خیلی مفید هست
من هم دوباره و دوباره میگم که مثال بود که متوجه بشید این به ظاهر نو اوری ها فقط برای سود خودشون است نه پیشرفت علم
دوستان هم گفتند من هم هیچ به قول شما نو اوری و پیشرفتی در اپل نمی بینم همون گوشی های مکعبی فقط داره جای دوربین ها تغییر می کنه 
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #22 : 02 آبان 1400، 07:45 ب‌ظ »
نقل‌قول
اینکه ما نمیدونیم گوگل چرا فضای رایگان میده و مدل تجاری و درآمد زاییش رو نمیشناسیم دلیل نمیشه بدون مدرک اعلام کنیم که گوگل داره اس ام اس های ما رو میخونه و عکس ها مون رو نگاه میکنه .
این حرفتون به شکل وحشت ناکی خنده داره

گوگل اطلاعات کاربران رو نخواد ؟  ;D
فقط گوگل هم نیست میکروبسافت هست فیسبوک تولید کننده های موبایل و...

به شخصه میتونم بگم توی نرم افزار قسمت کوچکی از درامد فروش مستقیم و بقیه از روی اطلاعات کاربران است که میتونه به شکل های مختلف مثل تبلیغات مربوت به علایق و... استفاده بشه

یک مثال دیگه بزنم تا درکش ساده تر بشه توی گوشیتون برنامه گوگل یا بقل صفحه اصلی قسمت اخبار است دیگه درسته ؟ اون علایق و جستجو های شما رو نشون میده که از تنظیماتش قابل تغییره به نظرتون فایدش برای گوگل چیه ؟
اصلا یک چیز دیگه گوشیتون رو بردارید با مرورگر یک برگه ناشناس باز کنید و جی پی استون هم خاموش کنید و فندق شکنتون رو هم روشن کنید حالا توی همون برگه ناشناس یک کلمه نمونه جستجو کنید و برید ته صفحه موتور جستجو گوگل میبینید مکانتون رو ؟ به نظرتون از کجا اومده ؟ ای پی تون ؟ نه ایپی شما نیست مستقیم از جی پی اس است

باز هم مثال بزنم ؟ برید سه چهار دفعه پایتون رو چیز های مربوط رو جستجو کنید حالا بری توی سایتی که تبلیغات داشته باشه مثل نمناک میبینید تبلبغات ها رو  :(

متوجه شدید ؟ یا باز هم مثال بزنم
جستجوی در حالت ناشناس به معنی عدم ردیابی نیست فقط اطلاعات مرور رو داخل مرورگر ذخیره نمی کنه
خود گوگل هم به جاسوسی از کاربرانش اعتراف کرده بود
https://myactivity.google.com/
متنفر از گنو و FSF

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #23 : 02 آبان 1400، 07:54 ب‌ظ »
نمونه عکسش هم میشه خود گنو ، قبل از گنو هم پروژه های متن باز دیگه ای بودن و مجوزهای متن باز دیگه ، اما اونی که از کارش استعفا داد تا گنو رو بسازه استالمن بود ، حالا باید بگیم استالمن هیچ کار خاصی نکرده و ایده دیگران رو دزدیده !؟ ، نه .
گنو ادعای نوآوری داره؟
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 02 آبان 1400، 09:11 ب‌ظ »
منظورم دسترسی بدون اجازه به جی پی اس بود

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #25 : 02 آبان 1400، 09:47 ب‌ظ »
لپ تاپت یا سیستم عاملت علم نیستش بلکه یه وسیله ی کاربردیه که تجاری‌سازی هم میشه برای سود هم پیشرفت میکنه. یه شرکت بیاد انبردست پیشرفته بسازه هم براس سوده نه "علم"

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #26 : 02 آبان 1400، 10:36 ب‌ظ »
در یوتیوب اینترودوس های اپل رو از دهه 80 تا الان یببینید متوجه میشید چه خدماتی به فناوری داده .
از خونگی کردن کامپیوترهای تعاملی با اپل۲ و لیسا و.... تا آیفونی که فقط نمایشش عرضه اندروید رو دو سال به تعویق انداخت ،
اپل میاد یه ایرپاد میسازه و تجاریش میکنه بعد همه شرکتا میرن سراغ ایرپاد ، اپل میاد یه آیپاد میسازه و همه میرن سراغ ....
بجز موبایل نیوتونش تقریبا هرچی که ساخته پیشرو بوده و بقیه دنیا دنباله راه اون رو رفتن ، حالا خاستن بهترش کنن یا خاستن اینها هم این وسط سودی ببرن ،
هر شرکت تجاری در دنیا به فکر سود خودشه ، من با مدل تجاریش کاری ندارم ، از تاثیرش در زندگی آدم های معمولی حرف میزنم .
قبل از اپل کامپیوتر وارد خونه ها شده بود ، اپل هم وارد این حوزه شد و بخشی از بازار رو بدست گرفت .
earbud(هندزفری) بی سیم قبل از اپل در بازار بود و اپل هم با اسم earpods وارد این حوزه شد .
و همینطور آی پاد ...
در اصل اینطوریه ، بقیه شرکت ها یه چیز درست میکنن ، بعد اپل هم میره سراغش ...

« آخرین ویرایش: 03 آبان 1400، 02:37 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 03 آبان 1400، 11:28 ق‌ظ »
اون ادیسون هم که گفتید در ظاهر شبیهه ولی اهداف مهمه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #28 : 03 آبان 1400، 01:35 ب‌ظ »
ممکنه واقعا معنی آزادی رو متوجه نشدید ، آزادی یعنی همه آزاد باشن که انتخاب کنن ، اپل آزاد باشه که انتخاب کنه مدل تجاریش رو ، نه اینکه همه به زور و باید آزاد باشن ، اون از کومونیسم هم بدتره .
آزادی تا وقتی معغنی داره که به حقوق دیگران تجاوز نشه. اپل و بقیهٔ سازندگان نرم‌افزارهای مالکیتی، حق انسان‌ها در داشتن مالکیت روی رایانه‌شون رو زیر پا می‌ذارن و این کار، اسمش جنایته، نه آزادی! حالا این که چرااین جنایت‌ها، جرم نیستن، به همون مدل جانی‌سالاری نظام سرمایه‌داری برمی‌گرده که کمونیستم، دربرابرش کعبهٔ آماله!

این یعنی شما تایید میکنید که گوگل لیست مخاطبا و متن پیام ها و تصاویر شخصی رو بدون اجازه میبینه ؟
بله

اگر با این دید نگاه کنیم هیچوقت هیچکس نوآوری نداشته ، با این دید همه تلکولوژی ها و علوم قبلی رو آوردن و بهتر و کاملتر کردن .
اون بهتر کردن و کامل‌تر کردن، خیلی وقت‌ها نوآوریه. صحبت اینه که اپل هرگز هیچ چیزی رو بهتر و کامل‌تر نکرده. چیزهایی که بودن رو استفاده کرده و روش تبلیغ کرده.

چون یک کنایه به جمله دوست قبلی هست ، ولی اگر جواب شما به این که همه اینها بله هست احتمالا ما هرکدوم برداشت متفاوتی از آزادی داریم ، تشبیه یک موقعیت جنگی که درش آدم ها کشته میشن و یکطرف قضیه زور و اسلحه داره ، با یک شرکتی که کپی رایت داره فقط ، بنظر درست نمیاد ، در مثال جنگی طالبان مردم عادی رو میکشه ، اما در طرف دیگه قرار نیست اپل حامیان متن باز رو بکشه ، اپل داره کار خودش و میکنه متن باز هم کار خودش این ها در جنگی بر سر بقا نیستن ، این تشبیهات در حالتی به وجود میاد که ما جهان رو سیاه یا سفید ببینیم ، پس وقتی در ذهنمون از اپل بدمون میاد همونقدر که از طالبان بدمون میاد ، اون مسئله رو با قضیه متن باز و تجاری مقایسه میکنیم و مثل هم میبینیمشون ، در حالی که دنیا اون طیف خاکستری بین سیاه و سفیده  ،
اتفاقاً به نظرم این شمایید که جنایت‌ها رو کوچیک می‌بینید. طالبان داره حقوق ابتدایی مردم رو زیر پا می‌ذاره، اپل و خیلی‌های دیگه هم دارن حقوق ابتدایی مردم رو زیر پا می‌ذارن. این که اولی رو بد و دومی رو خوب می‌دونیم، احتمالاً نشون می‌ده که اسیر پروپاگاندا و روابط عمومی و زرق و برق نظام سرمایه‌سالاری شدیم.

لامپ رشته ای رو هم قبل از ادیسون کسای دیگه ای ساخته بودن ، ولی اشکالاتی داشت ، اما مال ادیسون بود که کمترین اشکال رو داشت و تجاری شد ، اینجوری نبود که اون شخص قبل از ادیسون کشفش کرده باشه و فقط مال خودش باشه و ادیسون دزدیده باشش ، کل علم و تکنولوژی به اونجا رسیده بود که لامپ رشته ای تولید کنن ، مهم اول و دوم بودن توی ایده نیست ، مهم اینه که کی عملیش میکنه .
واقعیت اینه که همون ادیسون هم لامپ رشته‌ای رو نساخت. افراد زیادی در این زمینه فعالیت داشتن و خیلی پیش از ادیسون، اون رو حتا بهتر و کم‌مشکل‌تر ساخته بودن. ادیسون فقط پول بیش‌تری داشت برای تبلیغش و ثبت کردن حق اختراع و شکایت از همهٔ کسانی که پیش از اون، لامپ ساخته بودن، ولی بهش به دید یه پیشرفت علمی نگاه می‌کردن، نه ابزاری برای انحصار و کسب سود.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #29 : 03 آبان 1400، 03:39 ب‌ظ »
بسه دیگه همتون دارین تندروی می کنین اپل نه اینقدر خوب نیست و نه ایقدر بد هم نیست به هر حال انسان وظیفه داره که برای امرار معاش تلاش کنه، خیلی از راه ها می تونن درست باشن مهم اینه که از راه حلال باشه
متنفر از گنو و FSF