انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: این مینی لپ تاپ برای اجرای اوبونتو چطوره ؟  (دفعات بازدید: 1699 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
من ویندوز رو هم احتیاج دارم ! اگه اشتباه نکنم رزبری پای نمیتونه ویندوز رو هندل کنه ن ؟
هندل؟!

مگه چه کاری داری که نیاز به ویندوز داره و نمی‌تونی خودتو با لینوکس وفق بدی؟

به هر حال خرید چنین لپتاپی کمترین صرفه‌ی اقتصادی رو داره. مخصوصاً در مقایسه با راهی که بهت پیشنهاد دادم. مانیتور 11.6 اینچ آخه؟!
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
من ویندوز رو هم احتیاج دارم ! اگه اشتباه نکنم رزبری پای نمیتونه ویندوز رو هندل کنه ن ؟
هندل؟!

مگه چه کاری داری که نیاز به ویندوز داره و نمی‌تونی خودتو با لینوکس وفق بدی؟

به هر حال خرید چنین لپتاپی کمترین صرفه‌ی اقتصادی رو داره. مخصوصاً در مقایسه با راهی که بهت پیشنهاد دادم. مانیتور 11.6 اینچ آخه؟!

بالاخره توانایی اجرای روون ویندوز هم بودش بهتر از نبودنشه ( حداقل واسه من )

آرچ و گنوم!

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
آرچ که فعلا جرعتشو ندارم ! ولی یعنی دبیان گنوم پرفورمنس بهتری میده از اوبونتو ؟
۱ . چرا ؟

۲ . طوری که من شنیدم نصاب گرافیکی نداره ن ؟

۳ . گنومش ۴۰ هست ؟

۴ . اونجوری که من خاطرم هست بسته هاش آخرین آپدیت نیستن و آخرین ورژن استیبل هستن ن ؟

۵ . توی سایتش که رفتم گیج شدم زدم بیرون ! اصلا معلوم نیس کدومو باید دانلود کرد !

البته گزینه ۵ سوال نبود مثل اینکه !!! :)
1- نصب آرچ آسونه ، کافیه بعد از بوت شدن بزنید ، archinstall ، (یکم دقت میخاد ) نصب رو خیلی آسون میکنه ، ولی دبیان حجم ایزوش زیاده و نصبش یکم طول میکشه. چون دبیان و آرچ پردازششون سریع تره و پرفورمنس میره بالا (توزیع های قوی تری هستن) . البته با این پردازنده و رم سرعت خیلی بالا نمیره .
2- نه
3-4- آرچ بروزه همیشه ، دبیان رو نمیدونم

« آخرین ویرایش: 25 آبان 1400، 05:22 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125

آرچ که فعلا جرعتشو ندارم ! ولی یعنی دبیان گنوم پرفورمنس بهتری میده از اوبونتو ؟

۱ . چرا ؟

۲ . طوری که من شنیدم نصاب گرافیکی نداره ن ؟

۳ . گنومش ۴۰ هست ؟

۴ . اونجوری که من خاطرم هست بسته هاش آخرین آپدیت نیستن و آخرین ورژن استیبل هستن ن ؟

۵ . توی سایتش که رفتم گیج شدم زدم بیرون ! اصلا معلوم نیس کدومو باید دانلود کرد !

البته گزینه ۵ سوال نبود مثل اینکه !!! :)

۱- چون برنامه‌های کمتری نصب میشه، یکم سبک‌تره. البته انتظار غیر معمول نداشته و فکر نکنید با نصب دبیان عملکرد خیلی بهتری می‌گیرید.

۲- دبیان نصب‌کننده گرافیکی داره. البته کار با اون نصب‌کنده قدیمیش خیلی راحت نیست.

۳- توی شاخه آزمایشی و ناپایدار نسخه ۴۰ هست. توی شاخه پایدار، هنوز از 3.38 استفاده میشه. قرار هم نیست اونجا ارتقا پیدا کنه. فکر نکنم توی backport های پایدار هم بیاد.

۴- بستگی داره کدوم شاخه رو نصب کنید. توی شاخه پایدار همونطور که از اسمش مشخصه، بسته‌ها ممکنه یکم قدیمی باشه. بسته‌ها توی شاخه‌های آزمایشی و ناپایدار جدید هستند، معمولا تا نسخه جدید برنامه‌ها منتشر میشه، مدت کوتاهی بعدش توی شاخه ناپایدار، و مدتی بیشتر، توی شاخه آزمایشی پیدا میشه. البته wine یه مدته که توی ناپایدار هم ارتقا پیدا نکرده. فایرفاکس هم کلا روی نسخه esr هست که باعث میشه تقریبا همیشه نسخه قدیمی‌تری از فایرفاکس رو داشته باشید.

۵- این موضوع رو ببینید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Dragon-

• *
1- نصب آرچ آسونه ، کافیه بعد از بوت شدن بزنید ، archinstall ، (یکم دقت میخاد ) نصب رو خیلی آسون میکنه ، ولی دبیان حجم ایزوش زیاده و نصبش یکم طول میکشه. چون دبیان و آرچ پردازششون سریع تره و پرفورمنس میره بالا (توزیع های قوی تری هستن) . البته با این پردازنده و رم سرعت خیلی بالا نمیره .
2- نه
3-4- آرچ بروزه همیشه ، دبیان رو نمیدونم

حجم iso دبیان بر اساس چیز‌هایی که داخلش هست متغیره و چندین نوع iso مختلف داره. توی جواب بالا یه لینک گذاشتم، اون رو می‌تونید ببینید.
منظورتون از دبیان و آرچ پردازششون سریعتره، چیه؟ پردازش به پردازنده ربط داره، چون معمولا چیز‌ها کمتری توی دبیان و آرچ نصب هست، سبک‌تر هستند و ممکنه روی سخت‌افزار ضعیف، عملکرد بهتری بگیرید.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
واقعا خیلی دوست دارم برم آرچ ، اما نمیدونم چرا فکر میکنم برام زوده ، مدت کمی نیس که از ویندوز خلاص شدم اما زیاد هم نیس ، اینطور فکر میکنم قبل از اینکه برم آرچ بهتره تسلط بهتری داشته باشم ، واسه همین دوره اسنشیال رو تموم کردم و میخوام lpic رو که دیدم جسارت کنم و یه نگاهی به آرچ بندازم ، اما اگر کسی باشه یه تاپیک بزنه و صفر تا صد نصب و راه اندازی بدون مشکل ( آرچ دیفالت دیفالت دیفالت رو با دسکتاپ گنوم و نرم افزار های گنوم ) و نحوه کار کردن باهاش رو به زبان ساده آموزش بده ، برای امتحان هم که شده میام آرچ !

علت تاکیدم روی کلمه دیفالت اینه که مثل اوبونتو یه سیستم عامل تمیز باشه و چرت و پرت اضافه نصب نباشه ! فقط چیز های واجب ، چیزای دیگه ای که مخاطب اون تاپیک بخواد خودش نصب میکنه
« آخرین ویرایش: 25 آبان 1400، 07:06 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
نظرم عوض شد !!! ی سرچ زدم ، همش با کد و دستور و ترمیناله ک ! من فقط گنوم بروز میخوام با اپ هاش و ی سیستم عامل تمیز و بدون باگ ، دبیانو بخاطر بروز نبودن بسته هاش نمیرم و بهترین رو تا الان تو اوبونتو دیدم ، به نظر شما بهترین تجربه از گنوم ۴۰ رو با کدوم توزیع میشه داشت ؟ اوپن سوزه یا فدورا یا اوبونتو ؟ فک کنم فقط همین سه تا گنوم ۴۰ رو دارن ن ؟ البته آرچ هم هست ک خب بیخیالش !

گنوم نایتلی او اس چطوره ؟ مدیر بستش چیه ؟
« آخرین ویرایش: 25 آبان 1400، 07:28 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
به نظر شما بهترین تجربه از گنوم ۴۰ رو با کدوم توزیع میشه داشت ؟ اوپن سوزه یا فدورا یا اوبونتو ؟ فک کنم فقط همین سه تا گنوم ۴۰ رو دارن ن ؟
توزیع منجارو که بر پایه‌ی آرچه و الان روی گنوم ۴۱ـه.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
به نظر شما بهترین تجربه از گنوم ۴۰ رو با کدوم توزیع میشه داشت ؟ اوپن سوزه یا فدورا یا اوبونتو ؟ فک کنم فقط همین سه تا گنوم ۴۰ رو دارن ن ؟
توزیع منجارو که بر پایه‌ی آرچه و الان روی گنوم ۴۱ـه.

علت اینکه میگین تجربه بهتری میشه با منجارو گنوم داشت رو هم ذکر میکنین ؟
دیگه چه توزیع هایی اومدن آخرین ورژن گنوم ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
پایداری و سرعت زیاد و روان بودن و امکانات فراوان و شخصی‌سازی‌های توزیع روی دسکتاپ و بروز بودن (بر پایه‌ی آرچ).

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
سیستم عاملی میشناسین ( بجز آرچ !!! ) که از دیفالت ترین و استوک ترین و pure و خلاصه خالص ترین و پیش فرض ترین گنوم آخرین ورژن استفاده کنه و هیچ چیزی اضافه نصب نداشته باشه ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پایداری و سرعت زیاد و روان بودن و امکانات فراوان و شخصی‌سازی‌های توزیع روی دسکتاپ و بروز بودن (بر پایه‌ی آرچ).

یعنی چیز میز زیاد روش نصبه دیگه احتمالا ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *

یعنی چیز میز زیاد روش نصبه دیگه احتمالا ؟
نه. کافی و لازمه هر چی که روش هست.
گفتم بالاتر، من روی RPi4 هم منجارو دارم.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
منظورتون از دبیان و آرچ پردازششون سریعتره، چیه؟ پردازش به پردازنده ربط داره، چون معمولا چیز‌ها کمتری توی دبیان و آرچ نصب هست، سبک‌تر هستند و ممکنه روی سخت‌افزار ضعیف، عملکرد بهتری بگیرید.
پردازش سریعتر به نرم افزار هم ربط داره .
اونی که کدهاش قویتر باشه و بهتر نوشته شده باشه پردازشش هم بالاتره ، یه نگاهی به اینا بندازید .
حتی اگه چیزهایی که نصب هستن هم برابر باشه باز هم سیستم عامل تاثیر داره تو سرعت .
https://www.youtube.com/watch?v=cQWwb8VRrhU
https://www.youtube.com/watch?v=duwJi2t5klY

« آخرین ویرایش: 25 آبان 1400، 08:27 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین Dragon-

• *
به نظر شما بهترین تجربه از گنوم ۴۰ رو با کدوم توزیع میشه داشت ؟ اوپن سوزه یا فدورا یا اوبونتو ؟ فک کنم فقط همین سه تا گنوم ۴۰ رو دارن ن ؟ البته آرچ هم هست ک خب بیخیالش !

گنوم نایتلی او اس چطوره ؟ مدیر بستش چیه ؟
شاخه ناپایدار و همینطور آزمایشی دبیان رو می‌تونید امتحان کنید. گنوم ۴۰ توی اونجا هست. البته دبیان آزمایشی یا ناپایدار، نصب سر راستی نداره. معمولا اول باید دبیان پایدار رو نصب کنید، بعد مخازن رو بذارید روی آزمایشی یا ناپایدار و سیستم رو ارتقا بدید. فکر کنم یه چنتا iso برای ناپیدار و آزمایشی وجود داشته باشه ولی پیدا کردنش توی وبسایت دبیان یکم سخته. اون iso ها محیط گرافیکی ندارند و فقط نصب‌کننده دبیان توی iso هست. همون نصب‌کننده قدیمی.

gnome nightly os آخرین نسخه گنوم رو همراهش داره. از مدیربسته flatpack استفاده می‌کنه. زیاد مناسب استفاده روزانه نیست و بیشتر بدرد امتحان آخرین نسخه گنوم، یا توسعه‌دهنده‌ها می‌خوره تا چیز‌ها رو آزمایش کنند.

سیستم عاملی میشناسین ( بجز آرچ !!! ) که از دیفالت ترین و استوک ترین و pure و خلاصه خالص ترین و پیش فرض ترین گنوم آخرین ورژن استفاده کنه و هیچ چیزی اضافه نصب نداشته باشه ؟
معمولا توزیع‌های غلتان اینجوری هستند. مانجارو که بالاتر معرفی کردند، دبیان ناپایدار (sid) و opensuse tumbleweed گزینه‌های دردسترس هستند. فدورا هم هر ۶ ماه یه‌بار نسخه گنومش رو ارتقا میده و معمولا یکی از آخرین نسخه‌های گنوم رو داره.