انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کاستومایز Openbox (حل شد)  (دفعات بازدید: 8379 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : کاستومایز Openbox
« پاسخ #30 : 01 آذر 1400، 11:01 ب‌ظ »
nemo رو پیشنهاد می‌کنم. یه سری امکانات کاربردی که از nautilus حذف میشه رو نگه می‌داره. همچنین انواع و اقسام پلاگین‌ها رو داره. ضمن اینکه بر پایه gtkـه و وابستگی جدیدی به توزیع اضافه نمی‌کنه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #31 : 02 آذر 1400، 12:38 ق‌ظ »
الان که دستم در انتخاب فایل منیجر بازتر شده، گستردگی آنها در گنو/لینوکس برایم کاملا گیج کننده است. تا بحال به این موضوع چندان توجه نکرده بودم ، چون مجبور بودم که از فایل منیجر پیش فرض میزکار استفاده کنم و در ضمن هم دوست نداشتم همزمان دو تا فایل منیجر در سیستم داشته باشم.
اگر امکان داشته باشد در انتخاب یکی از موارد زیر مرا راهنمایی بفرمایید.
1-nautilus (gnome)

2-pcmanfm  (lxde)

3- xfe (for x11)

4-nemo ( cinnamon)

5- Thunar (xfce)

6- spacefm ( multi-panel tabbed- Gtk2 version)

7-Caja  (MATE desktop)

8- worker (two-paned file manager for x)

9- 4pane (four-pane detailed-list file manager)

10- other

Dolphin رو توی لیست نگذاشتید که پیش فرض میزکار پلاسما هست امکاناتش زیاده می تونید امتحان کنید من خودم nautilus رو دوست دارم ساده و زیباست
خداحافظ لینوکس!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #32 : 02 آذر 1400، 12:40 ق‌ظ »
مدیر پنجره به چه درد می خوره به تنهایی خب چرا از همون میزکار استفاده نمی کنید؟
جدا ازین موضوع شما استفاده از xfce در کنار گنوم پیشنهاد می دید؟ تداخل ایجاد نمی کنه؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #33 : 02 آذر 1400، 09:49 ق‌ظ »
الان که دستم در انتخاب فایل منیجر بازتر شده، گستردگی آنها در گنو/لینوکس برایم کاملا گیج کننده است. تا بحال به این موضوع چندان توجه نکرده بودم ، چون مجبور بودم که از فایل منیجر پیش فرض میزکار استفاده کنم و در ضمن هم دوست نداشتم همزمان دو تا فایل منیجر در سیستم داشته باشم.
اگر امکان داشته باشد در انتخاب یکی از موارد زیر مرا راهنمایی بفرمایید.
1-nautilus (gnome)

2-pcmanfm  (lxde)

3- xfe (for x11)

4-nemo ( cinnamon)

5- Thunar (xfce)

6- spacefm ( multi-panel tabbed- Gtk2 version)

7-Caja  (MATE desktop)

8- worker (two-paned file manager for x)

9- 4pane (four-pane detailed-list file manager)

10- other
caja و thunar و pcmanfm ظاهری شبیه به هم دارند.
جدا ازین موضوع شما استفاده از xfce در کنار گنوم پیشنهاد می دید؟ تداخل ایجاد نمی کنه؟
هر دوتا با gtk نوشته شدن به خاطر همین خیلی بعیده تداخل پیش بیاد یا چیز عجیبی ببینید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین M!lad

• *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #34 : 02 آذر 1400، 10:36 ق‌ظ »
من ۷-۸ ساله فکر کنم از thunar استفاده می‌کنم و به نظرم گزینه مطلوبی هست. برای terminal هم Ranger File Manager رو پیشنهاد می‌کنم چک کنید.
« آخرین ویرایش: 02 آذر 1400، 10:38 ق‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #35 : 02 آذر 1400، 10:37 ق‌ظ »
باسلام
پیشنهاد من Thunar (xfce) هست خودم مدتها استفاده میکردم
قابلیت Bulk Rename خیلی به کار من میاد که دسته ای نام و فرمت فایلها رو تغییر بدم.
سرعت خوبی داره
درحال حاضر به طور موقت از pcmanfm استفاده میکنم در کنار Thunar 8)

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • Linux Mint
« پاسخ #36 : 02 آذر 1400، 11:15 ق‌ظ »
مدیر پنجره به چه درد می خوره به تنهایی خب چرا از همون میزکار استفاده نمی کنید؟

با سلام،
ممنون از سوالی که پرسیدی. window manager نسبت به میزکار سبک تر است.
مثال:
برای نصب میزکار gnome در دبیان حدود ۵۵۸ بسته نصب می گردد و حدود ۱۴۱۴ مگابایت فضا می گیرد.
برای نصب ویندو منیجر blackbox حدود ۲ بسته نصب می گردد و حدود ۸۹۲ کیلو بایت فضا می گیرد.
میزکار برای کار و استفاده آسانتر می باشد ولی عیب آن این است که برخی از بسته ها را نمی توانی حذف کنی چون در آنصورت میزکارت از هم می پاشد.
ولی استفاده از window manager بجای میزکار سخت تر است چون می شود گفت اکثر چیزها را بایستی خود فرد نصب کرده و تنظیم کند ولی مزیت آنست که آنچیزهایی که خودت بیشتر دوست داری نصب می کنی و در ضمن با ساختار گنو/لینوکس بیشتر آشنا می شوی.

در رابطه با سوال دومتان هم آقای Dragon- لطف فرمودند و جوابتان را نوشتتند.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #37 : 03 آذر 1400، 07:03 ب‌ظ »
۱-می خواستم بدانم با وجود بکارگیری cairo-dock ، آیا نصب panel لازم می باشد؟ و چه کارهایی را نمی توان بدون  panel انجام داد؟

۲- برای تنظیمات متفرقه مانند منطقه و زمان و ... آیا بسته ای در این زمینه می توانید معرفی بفرمایید؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #38 : 04 آذر 1400، 03:58 ب‌ظ »
۲- با ترمینال میشه منطقه زمانی تنظیم کرد.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #39 : 04 آذر 1400، 07:06 ب‌ظ »
۲- با ترمینال میشه منطقه زمانی تنظیم کرد.

خیلی ممنون، اگر امکانپذیر باشد، دستور مربوطه اش را بفرمایید.

در ضمن می خواستم بدانم آیا امکان نصب دبیان( بدون میزکار و بدون utility) از این هم مینیمال تر در مراحل نصب امکانپذیر می باشد؟
آیا در مراحل نصب می توان کاری کرد که نصب بسته ها بدلخواه باشد و
یا از نصب برخی بسته ها جلوگیری کرد؟
حد نهایی دبیان مینیمال این است یا اینکه از این هم مینیمال تر هم می شود؟چگونه؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #40 : 04 آذر 1400، 08:40 ب‌ظ »
توی دبیان  و توزیع‌های مبتنی بر اون می‌تونید بسته tzdata رو reconfigure کنید تا بتونید منطقه زمانی سیستم رو تغییر بدید.
sudo dpkg-reconfigure tzdata
علاوه بر اون میشه توی توزیع‌هایی که از systemd استفاده می‌کنند، با دستور timedatectl منطقه زمانی رو تغییر داد.
sudo timedatectl set-timezone Asia/Tehran
راه آخر اینه که فایلی که فایل localtime توی دایرکتوری /etc/ بهش اشاره می‌کنه رو تغییر بدید. این روش توی همه تکزیع‌ها باید جواب بده و دستورات بالا در اصل با تغییر این لینک منطقه زمانی رو تغییر میدند.
مثلا برای گذاشتن منطقه زمانی روی تهران، لینک رو اینجوری تغییر بدید.
sudo ln -sf /usr/share/zoneinfo/Asia/Tehran /etc/localtime
دستور ln لینک درست می‌کنه. s- برای این هست که یه لینک نرم درست بشه. f- برای این هست که لینک به اجبار درست بشه و اگه فایلی به اون اسم هست، پاک بشه و لینک جدید درست بشه.
می‌تونید اینجا رو هم ببینید.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #41 : 04 آذر 1400، 09:12 ب‌ظ »
آقای Dragon- ، خیلی لطف فرمودید ، خدا خیرت بدهد.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #42 : 04 آذر 1400، 09:17 ب‌ظ »
دبیان مینیمال ترین حالتش با بوت‌استرپه زیر صد بسته است فک کنم

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #43 : 05 آذر 1400، 12:31 ق‌ظ »
در ضمن می خواستم بدانم آیا امکان نصب دبیان( بدون میزکار و بدون utility) از این هم مینیمال تر در مراحل نصب امکانپذیر می باشد؟
آیا در مراحل نصب می توان کاری کرد که نصب بسته ها بدلخواه باشد و
یا از نصب برخی بسته ها جلوگیری کرد؟
حد نهایی دبیان مینیمال این است یا اینکه از این هم مینیمال تر هم می شود؟چگونه؟
فکر کنم توی همون نصب کننده، موقعی که انتخاب می‌کنید چه میزکار‌هایی نصب بشن، اگه  تیک هیچ کدوم رو نزنید، دبیان نسبتا به طور حداقلی نصب بشه.
بالا یه ابزار معرفی کردند. با debootstrap می‌تونید دبیان رو به طور حداقلی نصب کنید. اگه اینجوری پیش برید، نصب شبیه نصب آرچ میشه که کاربر تقریبا همه کار‌ها رو انجام میده.

سیستمی که debootstrap نصب می‌کنه، خیلی حداقلی هست به طوری که حتی کرنل و گراب هم نداره و در نتیجه بوت هم نمیشه. میشه بدون بوتلودر، یه کرنل لینوکس رو توی حالت uefi، مستقیم بوت کرد، ولی توی نصب از طریق debootstrap، شما کرنل هم ندارید، باید از یه جای دیگه کرنل پیدا کنید که ماژول‌های مورد نیاز رو هم داخلش داشته باشه تا بتونید این سیستم حداقلی رو بوت کنید.

خیلی از ابزار‌های پایه هم نصب نمیشه، مثل man یا less یا bash-completion (این آخری باعث میشه قابلیت تکمیل خودکار توی bash بهتر عمل کنه، مثلا وقتی که دستور apt رو می‌زنید، یه i بعدش تایپ می‌کنید و بعد کلید تب رو فشار میدید، install نمایان میشه)

وقتی که با debootstrap، دبیان یا توزیع‌های مبتنی بر اون رو نصب می‌کنید (تا جایی که من می‌دونم، اوبونتو و devuan) باید بسته‌های مورد نیاز مثل کرنل و در اکثر موارد یه بوتلودر (مثل گراب یا بعضی وقتی refind) رو هم داخلش نصب کنید، فایل‌های مهم داخل دایرکتوری /etc/ رو دستی تنظیم کنید (مثل fstab mtab hosts hostname)، تنظیمات مربوط به locale و tzdata و بعضی بسته‌های دیگه رو هم انجام بدید  تا سیستم قابل استفاده بشه. معمولا لازمه مخازن update و securiry رو به فایل sources.list اضافه کنید.
پارتیشن بندی و سوار کردن فایل‌سیستم‌ها هم یه کاری هست که باید قبل از اجرای debootstrap انجام بدید.

فکر نکنم اینجوری نصب کردن، برای مورد شما کاربرد خاصی داشته باشه. چون اکثر بسته‌ها که به طور پیش‌فرض نصب نمیشن رو در ادامه یا خودتون نصب می‌کنید یا اینکه به عنوان وابستگی برای بسته‌های دیگه نصب میشن. البته اینکه اینجوری کلی چیز یاد می‌گیرید یکی از خوبی‌هاش هست.
اگه می‌خواستید دبیان رو جوری نصب کنید که نصب کننده دبیان اون قابلیت رو نداشت، اون وقت استفاده از debootstrap منطقی بود، در بقیه حالت‌ها تیک نزدن هیچ گزینه توی مرحله انتخاب میزکار باعث میشه که دبیان به طور حداقلی نصب بشه.
اگه سوالات بیشتری درباره این دارید، توی یه موضوع دیگه بپرسید.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #44 : 05 آذر 1400، 11:05 ب‌ظ »
با سلام مجدد به دوستان گلم، ان شاء الله سرزنده و سلامت باشید.
تااینجا سروران عزیز لطف نمودند و اکثر سوالاتم را صبورانه پاسخ دادند،مطالبی در ذهن داشتم که دوست داشتم آنها را با دوستانم در اینجا به اشتراک بگذارم. اکثریت آنها ماحصل تحقیق و آزمایش و خطای بنده بر روی سیستم می باشد. لطفا دوستان مرا از نظرات اصلاحی خود بهره مند سازند.

نکته:
از دوستانی که تازه وارد گنو/لینوکس شده اند ، خواهشمندم این موارد را در میزکارتان بدون دانش و مهارت کافی یا انجام back up های لازم انجام ندهید.

۶- یک مطلب جالب و عجیب برایم ، نرم افزار scrot بود که البته در اینترنت گفته شده بود برای screenshot آنرا نصب کنم ولی با کمال تعجب دیدم که بصورت پیش فرض آن نصب می باشد!!
ولی چرا این نرم افزار بصورت پیش فرض نصب در دبیان مینیمال نصب می باشد؟
نمی دانم شاید هم مربوط به چند بسته ای باشد که آنها را نصب کرده ام و همرا آنها نصب شده. البته این امر را بعید می دانم.

با این دستور می توان فهمید که scrot ، در هنگام نصب openbox بصورت اتوماتیک نصب شده است. با این دستور شما هم می توانید ببینید ، بسته های نصب شده در سیستمتان دارای  کدام وابستگی ها می باشند.( عکس شماره ۱)
apt depends openbox

۴- وقتیکه در محیط دسکتاب راست کلیک می کنم، از منوی مربوط مثلا وقتی firefox و یا termit را می زنم ، برنامه های مربوط launch شده و اجرا می شوند ولی وقتیکه می خواهم synaptic یا مثلا Timeshift را اجرا نمایم ، هیچ چیزی  Launch نشده و هیچ پنجره ای هم باز نمی شود.

این مطلب مهمی است که متاسفانه در اینترنت حداقل من نتوانستم جواب گیرایی برای حل این مشکل پیدا کنم. بعد از چند روز تحقیق بطور اتفاقی توانستم به این موضوع پی ببرم و این مشکل را بطور کامل حل بنمایم. آن را در خدمت شما در این قسمت قرار می دهم :

احتمالا اگر بجای میزکار از window manager استفاده نمایید، در باز کردن برخی برنامه که نیازمند مجوز مدیریتی هستند، در محیط گرافیکی کاربر، دچار مشکل بشوید، یعنی پنجره محاوره ای و کوچک رمز عبور برایتان باز نخواهد شد تا شما در آن رمزتان را وارد کرده و وارد برنامه بشوید، یا اگر هم در برخی از برنامه ها وارد برنامه شوید ، اگر بخواهید توسط آن برنامه تغییری در سیستم بدهید ،آن عمل اعمال نخواهد شد.
شما اگر وارد محیط گرافیکی کاربر ریشه بشوید( به هیچ عنوان کار درستی نیست، و احتمالا باعث خرابی سیستمتان شود. من مجبور بودم ، به هر دری بزنم تا به جواب برسم)
توانستم آنجا در محیط گرافیکی ریشه، برنامه ها را بدون مشکل اجرا نمایم، در آنجا نیازی به رمز عبور نیست. پس فهمیدم مشکل من با اجزای مربوط به گرافیک و ... نیست .
از جهت دیگر ، حتی اگر در محیط گرافیکی کاربر عادیتان، کاربرتان را عضو گروههای sudo و حتی root نمایید، این مشکل همچنان باقیست.
برای اجرای برخی برنامه ها مانند synaptic در محیط گرافیکی کاربران عادی با عضویت در گروه sudo می توانید از دستور :
sudo synaptic
استفاده نمایید ولی این عمل مثلا برای timeshift جواب نخواهد داد.

برای آشنابی بیشتر با این موضوعات می توانید این دو واژه را در اینترنت جستجو نمایید:
pkexec ، polkit

نکته:
اگر از میزکار lxde استفاده می کنید، می توانید با نرم افزاری که بصورت پیش فرض بانام lxsession-default-apps در آن نصب شده است، حتی polkit پیش فرض سیستمتان را هم عوض کنید، جالب است در این حالت آن پنجره ای که درخواست رمز عبور  از شما می کند شکلش عوض خواهد شد.
 و اگر هم بخواهید از پنل lxpanel در window manager تان استفاده نمایید ، بایستی بسته lxsession-default-apps را خودتان نصب نمایید .
مسیر دسترسی به Default application for LXsession بدین صورت است(عکس شماره ۲)
menu-> Preferences-> Default application for LXsession-> window of LXSession configuration -> core application ->polkit agent
نکته:
توجه کنید اگر از پنل lxpanel استفاده نمی کنید و  بسته lxsession-default-apps را نصب نمایید، منوی Default application for LXsession به لیست منویتان افزوده می گردد ولی عمل نخواهد کرد و پنجره ای LXSession configuration برایتان باز نخواهد شد.

شاید هم دوست نداشته باشید از این نرم افزار استفاده کنید و شاید هم دوست نداشته باشید بسته های lxpanel و lxsession-default-apps را در سیستمتان نصب نمایید، در این حالت که من هم بیشتر همین را ترجیح می دهم ، بصورت دستی اینکار را انجام می دهیم.بدین صورت:

در گنوم از این بسته برای نصب polkit استفاده می شود: policykit-1-gnome
در lxde از این بسته برای نصب polkit استفاده می شود:lxpolkit
در Mate از این بسته برای نصب polkit استفاده می شود:mate-polkit
در KDE از این بسته برای نصب polkit  استفاده می شود : polkit-kde-agent-1

در این قسمت ما با دو عمل اساسی سر و کار داریم:
الف) نصب polkit مربوطه
ب) معرفی کردن آن به عنوان default policy

یکی از بسته ها را انتخاب نمایید و آنرا نصب نمایید .

نکته:
اگر از میزکار استفاده می کنید یکی از این polkit ها بنا بر نوع میزکارتان در سیستمتان  بصورت پیش فرض نصب می باشد و یا اینکه اگر از window manager استفاده می کنید و یکی از این polkit ها را در سیستمتان نصب کرده اید ، در این حالتها در هر زمان در سیستم شما یک polkit بایستی باشد و اگر مثلا تنها یک polikit داشته باشید بنام lxpolkit و بخواهید آنرا حذف کنید ، سیستم lxpolkit را حذف و سپس بصورت اتوماتیک policykit-1-gnome را برایتان نصب خواهد کرد و همچنین مثلا
تنها اگر فقط policykit-1-gnome را داشته باشید و بخواهید آنرا حذف نمایید، این بسته حذف گردیده ولی بصورت اتوماتیک سیستم lxpolkit را برایتان نصب خواهد کرد.

خوب الان فرض می کنیم یکی از polkit ها را در window manager مان نصب کرده ایم، الان نوبت می رسد به اینکه آنرا بعنوان default policy در سیستممان معرفی نماییم.

مثلا lxpolkit را نصب کرده ایم ، بعد از نصب می رویم به این مسیر:
/etc/xdg/autostart/
اگر به فایلهای داخل پوشه autostart دقت کنید، فایلی بنام LXPolkit ، وجود دارد ، این فایل را بوسله یک texteditor باز می نماییم و در فایل متنی باز شده می رویم سروقت سطری که در ان Exec نوشته شده است ، مثلا در مال من این بود:
Exec=lxpolkit
هر چیزی را که در جلوی مساوی نوشته شده (در اینجا lxpolkit )را دقیقا کپی کرده و یا در جایی یادداشت می کنیم. اگر می خواهیم تنها به یک کاربر اعمال کنیم، می رویم به مسیر:
~/.config/openbox/autostart
و فایل autostart  را باز می کنیم و در آن می نویسیم:
lxpolkit &

من چون می خواهم در سیستمم چند کاربر داشته باشم، چکار می توانم بکنم عوض اینکه بروم و در تک تک پوشه Home کاربرها این تغییرات را اعمال بکنم، در یک مسیری اینها را بنویسم که به کل کاربرها این تغییرات و موارد اعمال بشود. ولی در کدام مسیر؟!

البته آقای Dragon- زحمت کشیده بودند و به این سوال جواب داده بودند.
از منظری دیگر من به همان سوال جواب می دهم. هر چند که بهتر است که در همان پوشه هوم کاربران این تغییرات اعمال شود.
ابتدا به این دو نکته توجه کنید:

نقل‌قول
Note: Local configuration files will always override global equivalents.
نکته بسیار فوق العاده مهمی است.

نقل‌قول
Tip: It's better to copy a theme to your home directory than to edit those found in /usr/share/themes/. This will retain the original should anything go wrong and ensure that your changes are not overwritten on update.

https://wiki.archlinux.org/title/openbox

اگر بخواهیم عوض اینکه در فایل کانفیگ تک به تک کاربران این عمل را اعمال بکنیم ، می توانیم به این مسیر برویم و همان دستور را در این فایل اعمال بکنیم تا به تمامی کاربران حاضر و چه کاربرانی که در آینده خواهیم ساخت اعمال بشود، این هم مسیر مربوطه:
/etc/xdg/openbox/autostart
و در فایل autostart در این مسیر می نویسیم :
lxpolkit &
یک مثال دیگر:
فرض کنید در سیستمتان lxpolkit را دارید ولی دوست دارید policykit-1-gnome که مال گنوم است را نصب کنید ، خوب دوباره می رویم سروقت :
/etc/xdg/autostart/
در داخل پوشه autostart هم فایلی بنام lxpolkit وجود دارد و هم فایلPolicykit Authentication Agent ، ولی چون می خواهیم مال گنوم را بعنوان پیش فرض قرار بدهیم،
 فایل Policykit Authentication Agent را بوسیله texteditor باز می کنیم و می رویم سروقت جایی در پایین فایل که نوشته Exec و ببینید که جلوی مساوی چی نوشته.
Exec=/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1
همین را یعنی:
/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1
را کپی کنید و بعد بروید در فایل
~/.config/openbox/autostart و بنویسید:
/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1  &
در این حالت اگر قبلا عبارت
lxpolkit & را در این فایل نوشته اید ، انرا پاک کنید و یا اولش یک # بگذارید.

یک مثال دیگر:
 برای mate-polkit ، دوباره بروید سر وقت فایل
/etc/xdg/autostart/policykit Authentication Agent
فایل را با texteditor باز کنید و بروید سروقت Exec، ببینید که جلوی مساوی چی نوشته:
Exec=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/polkit-mate/Polkit-mate-authentication-agent-1
عبارت
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/polkit-mate/Polkit-mate-authentication-agent-1
را در فایل
~/.config/openbox/autostart بنویسید، یعنی بنویسید:
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/polkit-mate/Polkit-mate-authentication-agent-1  &

فکر کنم توی همون نصب کننده، موقعی که انتخاب می‌کنید چه میزکار‌هایی نصب بشن، اگه  تیک هیچ کدوم رو نزنید، دبیان نسبتا به طور حداقلی نصب بشه.

موصوع دیگری که می خواستم در اینجا مطرح کنم این بود که بله دبیان را بدین نحو نصب کرده ام ولی موضوع جالب ،تاثیر نصب display manager در میزان رم مصرفی می باشد.
   در حالت بدون میزکار و بدون window manager و بدون display manager و چیزهای اضافی دیگر ، میزان مصرف رم 86.3 می باشد.( شکل ۳)
   در حالت بدون میزکار و بدون window manager و بدون  چیزهای اضافی دیگر و با نصب  gdm3 میزان مصرف رم ، در حدود ۳۳۳.۴ می باشد.(شکل ۴ )

در حالت بدون میزکار و بدون window manager و چیزهای اضافی دیگر و با نصب lightdm میزان مصرف رم ، در حدود ۱۷۴.۱ می باشد.( شکل ۵)

مطلب دیگر این است که یکی از وابستگی های cairo-dock ، فایل منیجر nautilus می باشد.پس اگر زمانی خواستید از cairo-dock استفاده کنید، این نکته را در نظر بگیرید.

مطلب دیگر این است که یکی از وابستگی های synaptic ،ترمینال Termit می باشد.این نکته را هم در نظر بگیرید و بدانید که termit از کجا یهو در سیستمتان سبز شده است.