انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: virtualbox یا virt-manager ؟؟  (دفعات بازدید: 1290 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
virtualbox یا virt-manager ؟؟
« : 15 آذر 1400، 05:22 ب‌ظ »
virtualbox بهتره یا virt-manager ؟؟
یه ویدیو یوتیوب دیدم که میگفت vbox برای هر ۳ سیستم عامل لینوکس، مک و ویندوز طراحی شده و روی همشون کار میکنه اما virt-manager فقط برای لینوکس ساخته شده و به ماژولی دسترسی داره که برای مجازی سازی استفاده میشه.

قطعا چیزی که مخصوص یک سیستم عامل ایجاد شده با چیزی که برای چند سیستم عامل طراحی شده باشه بهتر عمل میکنه، اما چرا داخل این انجمن تا به حال هرجا بحث از ماشین مجازی بوده فقط اسم از virtualbox اومده؟؟

دوستانی که اینحا به دیگران کمک میکنن حرفه‌ای هستن و چند ساله که از لینوکس استفاده میکنن، حدود 2  سال هست که انجمن عمومی رو هر چند روز یکبار چک میکنم اما یادم نمیاد تا به حال از virt-manager اسمی اومده باشه.

انحصاری یا کلوز سورسه؟؟ توی مخازن آرچ هستش.
مشکل دیگه داره؟؟ شما بگید

اینم لینک ویدیوی یوتیوب اگر خواستید. کانال DistroTube یا DT از نظر من کانال خوبیه و نکات و راهنمایی های خوبی داره.
« آخرین ویرایش: 15 آذر 1400، 05:26 ب‌ظ توسط EnriqueTTE »
I am Enriquette

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
پاسخ : virtualbox یا virt-manager ؟؟
« پاسخ #1 : 15 آذر 1400، 05:42 ب‌ظ »
من همین الان نصبش کردم. همین اول مشکلات اساسی فراوانی داره و چیزی که عجیبه اینه که username و password برای ssh میخواد که انگار اصلا ربطی به موضوع نداره.

در ضمن یه موضوع ایجاد شده:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=52052.0
« آخرین ویرایش: 15 آذر 1400، 05:47 ب‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 15 آذر 1400، 06:01 ب‌ظ »
نصبش کردم دوتا ارور داشت که همش ۱۰ دقیقه سرچ کردم درست شد. اما هنوز تستش نکردم.
میخوام ببینم چه تفاوتی با vbox داره.
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #3 : 16 آذر 1400، 12:26 ق‌ظ »
virt-manager یه رابط گرافیکی برای libvirt هست. libvirt یه api هست که از طریق اون میشه ماشین‌مجازی‌های ساخته شده توسط qemu/kvm, xen, vmware و virtualbox رو مدیریت کرد. رابط‌های مختلفی برای libvirt هست، مثل ابزار متنی virsh یا همین virt-manager که با پایتون نوشته شده و gnome boxes که مال پروژه گنوم هست و با gtk نوشته شده. بزار‌های متنی دیگه هم هستند.

virt-manager قابلیت‌های بیشتری از gnome boxes در اختیار شما قرار میده؛ gnome boxes از اونجایی که مربوط به پروژه گنوم هست، و برنامه‌های پروژه گنوم معمولا به سادگی تمایل دارند، قابلیت‌های کمتری نسبت به virt-manager در اختیار شما قرار میده.
توی virt-manager می‌تونید فایل‌های xml مربوط به libvirt رو مستقیما تغییر بدید، نمی‌دونم gnome boxes این قابلیت رو داره یا نه.
اگه تنظیمات بیشتری لازم داشته باشید، باید برید سراغ ابزار‌های متنی، ولی خیلی کم پیش میاد virt-manager قابلیتی رو در اختیار شما نذاره.

خود libvirt و رابط‌های اون، مجازی‌سازی انجام نمیدن، این کار توسط مجازی‌ساز‌ها انجام میشه. توی گنو/لینوکس، معمولا از kvm همراه qemu استفاده میشه.
kvm یه ماژول توی خود کرنل لینوکس هست که قابلیت مجازی‌سازی رو به کرنل اضافه می‌کنه. در اصل باعث میشه کرنل لینوکس، به عنوان یه hypervisor عمل کنه.(ترجمه فارسیش رو نمی‌دونم)

qemu می‌تونه برنامه‌هایی که برای یه معماری دیگه کامپایل شدند رو روی یه پردازنده با معماری متفاوت اجرا کنه. مثلا اگه برنامه شما برای معماری mips64 کامپایل شده باشه، شما به احتمال خیلی زیاد نمی‌تونید اون برنامه رو روی کامپیوتر خودتون اجرا کنید چون پردازنده شما با معماری x86 درست شده و اصلا نمی‌تونه اون دستورالعمل‌ها رو بفهمه، مگه اینکه معماری پردازنده کامپیوتر شما هم mips64 باشه. (که خیلی بعیده)
در این حالت می‌تونید از qemu استفاده کنید، qemu دستورالعمل‌ها رو برای پردازنده شما ترجمه می‌کنه تا بتونید اون برنامه رو اجرا کنید. اگه معماری برنامه با معماری پردازنده شما یکی باشه، qemu، می‌تونه دستورالعمل‌ها رو مستقیم روی خود پردازنده اجرا کنه، که باعث میشه عملکردی شبیه وقتی بگیرید که از مجازی‌سازی استفاده نشده.

توی گنو/لینوکس، معمولا از kvm و qemu همراه هم استفاده میشه، kvm برای این هست qemu بتونه از قابلیت‌های پردازنده که مربوط به مجازی‌سازی هستند، استفاده کنه. به این دوتا همراه هم گفته میشه qemu/kvm

کارِ مستقیم با qemu/kvm زیاد راحت نیست، نه اینکه ممکن نباشه، به خاطر همین معمولا از libvirt برای مدیریت ماشین‌مجازی‌های ساخته شده توسط qemu/kvm استفاده میشه. یه رابط گرافیکی هم برای کار با libvirt انتخاب میشه که virt-manager گزینه خوبی هست. ابزار‌های متنی virsh و ovirt هم هستند.

برای اینکه بتونید از libvirt و virt-manager استفاده کنید، یا باید با دسترسی روت اجراشون کنید (که زیاد جالب نیست) یا اینکه عضو گروه‌های libvirt و libvirt-qemu باشید. سرویس‌های libvirtd و libvirt-guests هم باید اجرا شده باشند، بقیه سرویس‌ها و سوکت‌های مورد نیاز، توسط این دوتا سرویس اجرا میشن، لازم نیست به غیر از این دوتا، بقیه رو دستی اجرا کرد.

به طور پیش‌فرض، libvirt، ماشین‌های مجازی رو داخل مسیر زیر ذخیره می‌کنه
/var/lib/libvirt
فایل دیسک ماشین‌مجازی‌های ساخته شده توسط qemu/kvm، توی مسیر زیر ذخیره میشن. معمولا فرمت qcow2 دارند. هرچند به فرمت raw هم میشه ذخیرشون کرد.
/var/lib/libvirt/images/qemuفرمت raw سرعت بیشتری نسبت به qcow2 داره اما قابلیت‌های زیادی نداره. با استفاده از qcow2، شما سرعت کمتری دریافت می‌کنید اما در عوض قابلیت‌هایی مثل snapshot و اینجور چیز‌ها رو بدست میارید.
تنظیمات مربوط به هر ماشین‌مجازی، توی یه دایرکتوری /etc/ ذخیره میشه. اسمش رو یادم رفته.
« آخرین ویرایش: 16 آذر 1400، 09:44 ق‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #4 : 16 آذر 1400، 11:14 ق‌ظ »
تا خالا خودشو استفاده نکردم ولی چون qemu/kvm هست باید سریع و خوب باشه. خودم مستقیم از qemu/kvm استفاده میکنم بجز خود رمی که اختصاص به وی‌ام میدم مصرف دیگه نداره سیپیو هم اذیت نمیکنه. تنها مشکلم SPICEه که خیلی سیستم عامل های guest ساپورت نمیشه مخصوصا بین بی اس دی ها.
یه قابلیت باحالیم که دوست دارم حالت ncursesش هست که وی ام توی ترمینال باز میشه.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 16 آذر 1400، 02:04 ب‌ظ »
ممنون از توضیحات کاملی که دادید، خیلی خوب بود.
من فقط خواستم بدونم هرکدوم نسبت به اون یکی چه برتری هایی داره.
تا الان فقط خواستم ویندوز ](*,) نصب کنم برای ادوبی کانکت اما ارور میده.
بهرحال فقط میخواستم تفاوت هارو بدونم که تا الان فقط از virt-manager صحبت شده.
I am Enriquette

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 16 آذر 1400، 02:18 ب‌ظ »
اگه مجازی‌سازی سریع و بدون دردسر می‌خوای، از GNOME Boxes استفاده کن که همون زیرساخت virt-manager رو استفاده می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 16 آذر 1400، 02:40 ب‌ظ »
اگه مجازی‌سازی سریع و بدون دردسر می‌خوای، از GNOME Boxes استفاده کن که همون زیرساخت virt-manager رو استفاده می‌کنه.
من مانجارو kde دارم. میشه نصب کرد ؟؟  :-k
سرعت تنظیم و راه اندازی زیاد برام مهم نیست. عملکرد بهتر میخوام. من فقط اسم vbox , virt-manager و vmware رو شنیدم و میخوام بین این ۳ تا(بیشتر دوتای اول) بدونم کدوم عملکرد بهتری نسبت به بقیه داره.
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #8 : 16 آذر 1400، 02:54 ب‌ظ »
qemu/kvm عملکرد بهتری داره.
می‌تونید gnome boxes رو روی kde نصب کنید، اما از اونجایی که با gtk نوشته شده و kde با qt، احتمالا وابستگی‌های زیادی همراهش نصب میشن.
xen هم هست ولی راه‌اندازیش مشکل‌تره، نمی‌دونم عملکرد qemu/kvm بهتره یا xen.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #9 : 16 آذر 1400، 06:20 ب‌ظ »
من بعضی جاها دیدم از VMware استفاده میکنند

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #10 : 16 آذر 1400، 06:47 ب‌ظ »
vmware به غیر از اینکه انحصاریه، سرعت کمتری نسبت به qemu/kvm داره. مگه اینکه vmware esxi رو نصب کنید که یه سیستم‌عامل هست و باید روی سخت‌افزار نصبش کنید.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #11 : 18 آذر 1400، 12:03 ق‌ظ »
خرابی و... نداره virt-manager اگه مشکلی اروری چیزی هم دیدی یکم باهاش کار کنی میفهمی و روال کار دستت میاد که بنظر من از لحاظ مشکل خوردن virtualbox بیشتر هم مشکل داره..،  و اینکه خیلی پر قابلیتم هست virt-manager، ولی خوبی virtual-box اینه یه نرم افزار خودش روی ویندوز مجازی نصب میکنه و میشه راحت انتقال فایل داد البته در virt-manager هم میشه کارهایی کرد ولی نسبتی سخت تره! ولی نمیدونم چرا با اینهمه که گفته شده که سرعت virt-manager که از ٓqemu استفاده میکنه بهتره ولی برای من توی کارهای گرافیکی داغونه! البته نسبت به سیستمم قابل درک ولی در برابر virtualbox ضعیف تره و virtualbox برای بازی یا چیزایی که از گرافیک استفاده میکنن سریع تره بجز مشکل بزرگی که دراه و فقط 256 مگابایت میشه رم به کارت گرافیک داد! البته نمیدونم بخاطر درایور یا کارت گرافیکم که virt-manager ضعیف تر عمل میکنه/: البته سعی کردم کارت گرافیک منتقل کنم یکسره به مجازی ساز ولی اکثرا یا سیستم بعدش کرش کرد و داغون شد یا درست بالا نیومد..  البته گرافیک nvidia و intel دارم و موفق شدم intel وارد کنم ولی nvidia هرگز نشد و خراب شدش. به هرحال بنظرم هردو بررسی کن ولی virt-manager بهتره اگه مشکلی مثل من نداشته باشی!

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 18 آذر 1400، 10:05 ق‌ظ »
من فقط یبار سعی کردم روی virt-manager سیستم عامل نصب کنم اونم ویندوز 10 اما روی vbox تا الان چندبار این کارو کردم. یه تفاوت خیلی خوبی که دیدم اینه که virt-manager وقتی که میخوای تنظیمات ماشین رو درست کنی ISO رو همون موقع بهش میدی اما با vbox اینطور نیست و یکم پیچیده‌است.

توی ویدیو یوتیوب وقتی ماشین رو ساخت و استارت کرد صفحه نصب سیستم عامل اومد که فکر کنم یه آرچ بود. من ویندوز رو خواستم مجازی کنم صفحه نصب ویندوز میاد وقتی گزینه شروع نصب رو میزنم بهم ارور no bootable device میده. اگه کسی راه حلی داره لطف میکنید راهنمایی کنید.
I am Enriquette

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #13 : 18 آذر 1400، 10:29 ق‌ظ »
توی ویدیو یوتیوب وقتی ماشین رو ساخت و استارت کرد صفحه نصب سیستم عامل اومد که فکر کنم یه آرچ بود. من ویندوز رو خواستم مجازی کنم صفحه نصب ویندوز میاد وقتی گزینه شروع نصب رو میزنم بهم ارور no bootable device میده. اگه کسی راه حلی داره لطف میکنید راهنمایی کنید.
vbox یا virt-manager؟ اصولا نباید وقتی که گزینه نصب ویندوز رو میزنید این رو نشون بده و باید نصب کنه. مگر اینکه سیستم عامل رو نصب کرده باشه یا دنبال سیستم عامل قبلی بگرده. بنظرم gnome boxes بهترین گزینه است. virt-manager یکم خطا های زیادی داره.
« آخرین ویرایش: 18 آذر 1400، 10:33 ق‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 18 آذر 1400، 11:28 ق‌ظ »
می‌تونید یه عکس ازش بذارید؟