انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دبیان دیبوت استرپ  (دفعات بازدید: 4553 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
دبیان دیبوت استرپ
« : 06 دی 1400، 10:30 ق‌ظ »
سلام دوستان ! من خیلی دوست دارم مینیمال ترین و سبک ترین حالت گنو لینوکس رو داشته باشم با توجه به منابع کمی که دارم البته ! اما نه میتونم از اوبونتو دل بکنم نه گنوم ۴۰ ! پس با یه ذره کندیش کنار اومدم ، به هر حال ... دو راه برای نصب مینیمال ترین اوبونتو بهم پیشنهاد شد که یکی از اونا دیبوسترپ بود اگه اشتباه نکرده باشم که گفته شد کار باهاش سخت تره از نصب آرچ و دیگری نصب اوبونتو سرور و نصب گنوم ۴۰ روش بود !
یکم سرچ کردم و به یه سری موارد برخوردم که پاسخش در گروی کوشش شما بزرگوارانه : )
۱ . فرق نصب گنوم با اپت و تسکسل چیه ؟ چیزی کم و زیاد نصب میشه در این دو روش یا چی ؟
۲ . من در نظر داشتم خالص ترین گنوم ۴۰ رو نصب کنم اما اونجوری که در اینترنت دیدم گنوم نصب شده بعد از فرایند نصب میشه همون گنوم
شخصی سازی شده خود اوبونتو ! چجوری باید اصلی ترین و خالص ترین گنوم ۴۰ رو نصب کنم رو اوبونتو سرور ؟
۳ . دیسپلی منیجر چیه ؟ توضیحاتشو خوندم ولی نفهمیدم فقط میدونم که توی آموزش های نصب دسکتاپ روی اوبونتو سرور اینم باید نصب کرد و یه سری کارا انجام داد باهاش که هیچی نفهمیدم که چیکار باید کرد !
۴ . حالا کلا به نظر شما کدوم دیسپلی منیجر بهتره ؟ slim , lightdm , sddm ؟
۵ . نکته ای هست که بخواین اضافه کنین ؟
« آخرین ویرایش: 04 بهمن 1400، 11:38 ب‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : نصب گنوم روی اوبونتو سرور !
« پاسخ #1 : 06 دی 1400، 10:56 ق‌ظ »
برای این کار،‌همون debootstrap بهتره. اون‌قدری هم که جو می‌دن سخت نیست. فقط باید بدونی داری چی کار می‌کنی.
۱. فرق خاصی ندارن. tasksel خودش از apt استفاده می‌کنه. اگه دنبال نصب کمینه هستی، taskها زیاد کمکی نمی‌کنن.
۲. با نصب gnome-session به‌جای ubuntu-session
۳. چیزی که محیط گرافیکی رو روی نمایشگر نشون می‌ده.
۴. اگه گنوم داری، از gdm استفاده کن،‌ وگرنه یه سری امکانات رو نخواهی داشت.
۵. با توجه به چیزهایی که می‌گی، به نظرم دبیان برات مناسب‌تره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 06 دی 1400، 11:07 ق‌ظ »
برای این کار،‌همون debootstrap بهتره. اون‌قدری هم که جو می‌دن سخت نیست. فقط باید بدونی داری چی کار می‌کنی.
۱. فرق خاصی ندارن. tasksel خودش از apt استفاده می‌کنه. اگه دنبال نصب کمینه هستی، taskها زیاد کمکی نمی‌کنن.
۲. با نصب gnome-session به‌جای ubuntu-session
۳. چیزی که محیط گرافیکی رو روی نمایشگر نشون می‌ده.
۵. با توجه به چیزهایی که می‌گی، به نظرم دبیان برات مناسب‌تره.
آخه یه آموزش بروز فارسی به صورت جامع واسه نصب با دیبوسترپ هس ؟ تو منابع انگلیسی که گیج شدم ! روش نصب گنوم روی اوبونتو سرور خیلی آسون تر بود ! یه سوال ؟ روی اوبونتو سرور چیز ها و ابزار هایی مربوط به مدیریت سرور نیس که به درد منی که کاربر خانگی هستم نخوره و بتونم حذفشون کنم ؟
۱ . یعنی با اپت نصب کنم پس ؟
۲ . یعنی بعد از نصب اوبونتو سرور و آپدیتش این دستور رو بزنم ؟ و گنوم ۴۰ خالص نصب میشه ؟
sudo apt install gnome-session -y
۴ . گنوم رو ندارم که ، قراره که گنوم ۴۰ رو نصب کنم رو اوبونتو سرور ! چشم پس دستور زیر ؟
sudo apt install gdm
۵ . راستش قبول دارم توزیع خداییه اما با اوبونتو راحت ترم !
در ضمن ممنون برای پاسختون : )
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #3 : 06 دی 1400، 11:36 ق‌ظ »
فکر می کنم باید به جای gdm این رو بزنید:
sudo apt install gdm3
گنوم رو توی دبیان نصب کردم با گنومی که روی آرچ نصب کردم فرق داشت یکم با اینکه هر دوتاش گنوم خالص بودن گنوم توی آرچ ظاهر پیش فرضش زیبا تر بود.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 06 دی 1400، 11:46 ق‌ظ »
فکر می کنم باید به جای gdm این رو بزنید:
sudo apt install gdm3
گنوم رو توی دبیان نصب کردم با گنومی که روی آرچ نصب کردم فرق داشت یکم با اینکه هر دوتاش گنوم خالص بودن گنوم توی آرچ ظاهر پیش فرضش زیبا تر بود.
ممنون ! در ضمن تا وقتی بتونم تمام مشکلات پیش اومده برام در اوبونتو رو خودم حل کنم سراغ آرچ نمیام ! : )))))
آرچ و گنوم!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #5 : 06 دی 1400، 12:00 ب‌ظ »
آرچ لینوکس آپدیت های سریعی میاره ولی ممکنه باگ هایی داخل پکیج پیدا بشه که در نسخه های بعدی حل بشه. فکر کنم گنوم های جدید تر توی شاخه ناپایدار دبیان قرار میگیرند.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 06 دی 1400، 01:19 ب‌ظ »
آخه یه آموزش بروز فارسی به صورت جامع واسه نصب با دیبوسترپ هس ؟ تو منابع انگلیسی که گیج شدم !
این راهنما هنوز هم جواب می‌ده، فقط باید به‌جای wily بنویسی impish.

روی اوبونتو سرور چیز ها و ابزار هایی مربوط به مدیریت سرور نیس که به درد منی که کاربر خانگی هستم نخوره و بتونم حذفشون کنم ؟
چرا. خیلی چیزها هست. ازجمله snap و lxd

۱ . یعنی با اپت نصب کنم پس ؟
۲ . یعنی بعد از نصب اوبونتو سرور و آپدیتش این دستور رو بزنم ؟ و گنوم ۴۰ خالص نصب میشه ؟
sudo apt install gnome-session -y
بله

۴ . گنوم رو ندارم که ، قراره که گنوم ۴۰ رو نصب کنم رو اوبونتو سرور ! چشم پس دستور زیر ؟
sudo apt install gdm
فکر کنم همون دسترو بالا، gdm رو هم نصب می‌کنه.

۵ . راستش قبول دارم توزیع خداییه اما با اوبونتو راحت ترم !
اوبونتو همون دبیانه. فرق خاصی ندارن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 06 دی 1400، 03:23 ب‌ظ »
نقل‌قول
۱ . تشکر ایشون خوب توضیح داده بودن ، فقط قدیمی نیس واقعا ؟ چیزیش عوض نشده ؟ فقط impish ؟
۲ . بعد از نصب کردن دیبوسترپ اوبونتو ، چقد فضا میگیره از پارتیشن روت ؟
۳ . دیگه این کمینه ترین و مینیمال ترین حالت ممکن اوبونتو هست و همه بسته ها ضروری ترین بسته هان و هیچ چیزی اضافه نیس یعنی ؟ چه عالی
« آخرین ویرایش: 06 دی 1400، 05:49 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 06 دی 1400، 04:03 ب‌ظ »
۱ . تشکر ایشون خوب توضیح داده بودن ، فقط قدیمی نیس واقعا ؟ چیزیش عوض نشده ؟ فقط impish ؟
آره. پایهٔ دبیان عوض نشده از اون موقع تا حالا.

حدود ۴۰ مگابایت

۳ . دیگه این کمینه ترین و مینیمال ترین حالت ممکن اوبونتو هست و همه بسته ها ضروری ترین بسته هان و هیچ چیزی اضافه نیس یعنی ؟ چه عالی 😍
بله.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #9 : 06 دی 1400، 08:45 ب‌ظ »
نقل‌قول
۳ . دیگه این کمینه ترین و مینیمال ترین حالت ممکن اوبونتو هست و همه بسته ها ضروری ترین بسته هان و هیچ چیزی اضافه نیس یعنی ؟ چه عالی
۱- بهتره تنظیمات شبکه رو اونجوری که گفتند، انجام ندید. گزینه بهتر استفاده از network manager هست. network manager توی اکثر توزیع‌ها استفاده میشه. کار باهاش هم راحت‌تره. اگه شبکه رو اونجوری که گفته تنظیم کنید، برای هر تغییر توی تنظیمات شبکه، باید فایل‌های متنی رو تغییر بدید.
اون زمان فکر کنم uefi زیاد فراگیر نبوده، به خاطر همین آموزش رو برای نصب توی حالت legacy توضیح داده.
یه سری چیز‌های کوچیک تغییر کردند. یه سری چیز‌ها رو هم میشه راحت‌تر یا بهتر انجام داد.
دقت کنید اگه همینجوری دستوراتی که اونجا نوشته رو کپی کنید، به احتمال خیلی زیاد نتیجه نمی‌گیرید، شاید هم اطلاعات خودتون  رو هم خراب کنید، پس حواستون باشه.

۲- دقیقا بعد از استفاده از debootstrap، حدودا همونقدری که آقای بهزادی گفت. بعد از نصب کرنل و بعضی چیز‌های پایه، حدود 300Mib بیشتر مصرف میشه.

۳- بله. البته اگه اینکه systemd چیز‌های زیادی داره رو نادیده بگیریم. توی اوبونتو، وابستگی‌ها ممکنه زیاد باشه، مخصوصا درباره گنوم. اگه می‌خواهید گنوم خام رو داشته باشید، شاید بهتر باشه از یه توزیعی استفاده کنید که فقط گنوم خام داره. snap هم ممکنه به عنوان وابستگی پیشنهاد شده نصب بشه.
« آخرین ویرایش: 06 دی 1400، 08:57 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #10 : 06 دی 1400، 11:45 ب‌ظ »
نسخه گنوم برابر بود؟
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 07 دی 1400، 04:15 ق‌ظ »
نقل‌قول
۱- بهتره تنظیمات شبکه رو اونجوری که گفتند، انجام ندید. گزینه بهتر استفاده از network manager هست. network manager توی اکثر توزیع‌ها استفاده میشه. کار باهاش هم راحت‌تره. اگه شبکه رو اونجوری که گفته تنظیم کنید، برای هر تغییر توی تنظیمات شبکه، باید فایل‌های متنی رو تغییر بدید.
اون زمان فکر کنم uefi زیاد فراگیر نبوده، به خاطر همین آموزش رو برای نصب توی حالت legacy توضیح داده.
یه سری چیز‌های کوچیک تغییر کردند. یه سری چیز‌ها رو هم میشه راحت‌تر یا بهتر انجام داد.
دقت کنید اگه همینجوری دستوراتی که اونجا نوشته رو کپی کنید، به احتمال خیلی زیاد نتیجه نمی‌گیرید، شاید هم اطلاعات خودتون  رو هم خراب کنید، پس حواستون باشه.

۲- دقیقا بعد از استفاده از debootstrap، حدودا همونقدری که آقای بهزادی گفت. بعد از نصب کرنل و بعضی چیز‌های پایه، حدود 300Mib بیشتر مصرف میشه.

۳- بله. البته اگه اینکه systemd چیز‌های زیادی داره رو نادیده بگیریم. توی اوبونتو، وابستگی‌ها ممکنه زیاد باشه، مخصوصا درباره گنوم. اگه می‌خواهید گنوم خام رو داشته باشید، شاید بهتر باشه از یه توزیعی استفاده کنید که فقط گنوم خام داره. snap هم ممکنه به عنوان وابستگی پیشنهاد شده نصب بشه.

۱ . یعنی چیکار کنم ؟
۲ . یعنی چی ؟ یعنی کرنل نداره ؟ پس چجوری کار می‌کنه ؟
میشه یه لیست از اون چیز های پایه رو بگین ؟
۳ . یعنی میگین دیبوسترپ اوبونتو نمی‌ارزه ؟ چی میارزه بنظرتون ؟
وقتی اون دستور نصب گنوم رو بزنم نرم افزار های ضروری گنوم هم نصب میشن دیگه نمیشن ؟ مثل کنترل سنتر و ...
چقدر فضا گرفته میشه بعد از اتمام نصب گنوم ؟
اسنپ رو هولد کنم پس اول کار ن ؟
در مورد پیشنهادتون برای یک توزیع آماده با گنوم خام هم باید بگم ک بیشتر از گنوم اولویتم یه سیستم عامل مینیمال همراه با دسکتاپ گنومه !
دلم نمیخواد چیزایی رو که لازم ندارم رو داشته باشم همین ! یخورده وسواس !

ولی احساس میکنم یخورده خیلی بیش از حد مینیماله این دیبوسترپ ، همون اوبونتو سرور بهتره انگار ، جناب بهزادی ، لطف میکنین لیست کامل اون چیز هایی که گفتین اضافس توی اوبونتو سرور برای یک کاربر خانگی رو قرار بدین ؟
شاید هر دو روش دیبوسترپ و اوبونتو سرور رو امتحان کنم و آخر سر تصمیم بگیرم 😅
« آخرین ویرایش: 07 دی 1400، 06:51 ق‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #12 : 07 دی 1400، 09:03 ق‌ظ »
۱- اگه خواستید با این روش پیش برید، بگید تا توضیح بدیم. ولی کار‌ها زیاد متفاوت نیستند.

۲- سیستمی که توسط debootstrap نصب میشه، یه سیستم پایه هست. خیلی چیز‌ها رو نداره، مثل کرنل و بوتلودر. شما با chroot وارد این سیستم میشید و کرنل و چیز‌های موردنیاز رو خودتون با apt نصب می‌کنید.

۳- میگم که وابستگی‌ها توی اوبونتو، یکم بیشتره، در نتیجه در ادامه کار، ممکنه بسته‌هایی نصب بشن که لازم ندارید. شاید توزیع‌هایی مثل آرچ یا دبیان، برای نصب اینجوری، مناسب‌تر باشن.
در مورد گنوم، فکر کنم بیشتر برنامه‌های گنوم هم نصب نشن. اگه مرکز کنترل گنوم نصب نشده بود، بسته gnome-control-center رو نصب کنید تا اون رو داشته باشید.
بعد از نصب گنوم، فکر کنم حداقل حدود 2Gib بیشتر فضا مصرف بشه. شاید هم حدود 1.5Gib، مطمئن نیستم.
اینکه اسنپ رو hold کنید، فکر بدی نیست.
گفتم بهتره برید سراغ یه توزیعی که گنوم خام رو توی مخازنش داره. نگفتم برید سراغ یه توزیعی که آماده هست. فدورا رو هم می‌تونید با dnf، نصب کنید تا فقط چیز‌هایی رو که می‌خواهید داشته باشید. کار‌های نصب کردن، شبیه استفاده از debootstrap هست.

debootstrap، یه سیستم پایه نصب می‌کنه که فقط شامل چیز‌های خیلی پایه‌ای هست و به طور پیش‌فرض، قابلیت بوت هم نداره، چون کرنلی نداره. debootstrap برای این استفاده میشه تا چیز‌ها رو توی یه محیط جدا آزمایش کرد. مثلا توسعه‌دهنده‌های دبیان، از debootstrap برای ساخت و آزمایش بسته‌های deb استفاده می‌کنند. میشه از ماشین‌مجازی هم برای اینکار استفاده کرد، ولی بیشتر اوقات، debootstrap کافیه.
وقعی که می‌خواهید دبیان یا یه توزیع مبتنی بر دبیان رو با debootstrap نصب کنید، باید با chroot واردش بشید تا یه کرنل به همراه بعضی چیز‌ها رو نصب کنید که برای استفاده، آماده باشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 07 دی 1400، 09:59 ق‌ظ »
۱- اگه خواستید با این روش پیش برید، بگید تا توضیح بدیم. ولی کار‌ها زیاد متفاوت نیستند.

۲- سیستمی که توسط debootstrap نصب میشه، یه سیستم پایه هست. خیلی چیز‌ها رو نداره، مثل کرنل و بوتلودر. شما با chroot وارد این سیستم میشید و کرنل و چیز‌های موردنیاز رو خودتون با apt نصب می‌کنید.

۳- میگم که وابستگی‌ها توی اوبونتو، یکم بیشتره، در نتیجه در ادامه کار، ممکنه بسته‌هایی نصب بشن که لازم ندارید. شاید توزیع‌هایی مثل آرچ یا دبیان، برای نصب اینجوری، مناسب‌تر باشن.
در مورد گنوم، فکر کنم بیشتر برنامه‌های گنوم هم نصب نشن. اگه مرکز کنترل گنوم نصب نشده بود، بسته gnome-control-center رو نصب کنید تا اون رو داشته باشید.
بعد از نصب گنوم، فکر کنم حداقل حدود 2Gib بیشتر فضا مصرف بشه. شاید هم حدود 1.5Gib، مطمئن نیستم.
اینکه اسنپ رو hold کنید، فکر بدی نیست.
گفتم بهتره برید سراغ یه توزیعی که گنوم خام رو توی مخازنش داره. نگفتم برید سراغ یه توزیعی که آماده هست. فدورا رو هم می‌تونید با dnf، نصب کنید تا فقط چیز‌هایی رو که می‌خواهید داشته باشید. کار‌های نصب کردن، شبیه استفاده از debootstrap هست.

debootstrap، یه سیستم پایه نصب می‌کنه که فقط شامل چیز‌های خیلی پایه‌ای هست و به طور پیش‌فرض، قابلیت بوت هم نداره، چون کرنلی نداره. debootstrap برای این استفاده میشه تا چیز‌ها رو توی یه محیط جدا آزمایش کرد. مثلا توسعه‌دهنده‌های دبیان، از debootstrap برای ساخت و آزمایش بسته‌های deb استفاده می‌کنند. میشه از ماشین‌مجازی هم برای اینکار استفاده کرد، ولی بیشتر اوقات، debootstrap کافیه.
وقعی که می‌خواهید دبیان یا یه توزیع مبتنی بر دبیان رو با debootstrap نصب کنید، باید با chroot واردش بشید تا یه کرنل به همراه بعضی چیز‌ها رو نصب کنید که برای استفاده، آماده باشه.
۱ . تصمیم گرفتم با دبیان اینکارو بکنم طبق توصیه شما ، اما ازونجایی که توی اون آموزش گفته محیط لایو بیارید بالا ، دبیان لایو رو دانلود کنم باید ؟
۲ . برای دبیان اون آموزش فرقی نمیکنه ؟ می‌کنه ؟
۳ . وقتی مراحل نصب تموم شد بی زحمت لطف کنین از بعد از chroot و نصب کرنل و اون بعضی چیزا رو جهت آماده سازی سیستم برای استفاده ، توضیح بدین ، ممنون ...
آرچ و گنوم!

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #14 : 07 دی 1400، 03:49 ب‌ظ »
به جز نبودن قابلیت استفاده از WayLand چیز دیگه ای هم از دست میره؟
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید