انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: محیط گرافیکی بدون دسکتاپ ؟!  (دفعات بازدید: 1934 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
محیط گرافیکی بدون دسکتاپ ؟!
« : 07 دی 1400، 08:15 ق‌ظ »
اولا که وارد دنیای لینوکس شده بودم از ترمینال و محیط تکست مود فراری بودم ، فک کنم همه همینجوری بودیم اکثرا ، اما الان همه کارامو توی محیط ترمینال انجام میدم ، به جز دو تا چیز ، که خب نمیشه بدون وجود محیط گرافیکی ازشون استفاده کرد تا جایی که می‌دونم ! وبگردی در فایرفاکس و تماشای ویدیو در وی ال سی ! البته انجام تنظیمات سیستم هم هست که اگر سوال اصلی ای که میخوام بپرسم به نتیجه برسه همینجا میپرسم نحوه انجام تنظیمات با استفاده از محیط بش ، اما سوال ...
راهی وجود داره همین دو تا نرم افزار گرافیکی رو بشه داشت اما بدون دسکتاپ و هیچ محیط گرافیکی اضافه ای ، حتی مدیر پنجره ، یعنی بزنم Firefox و تمام صفحه اجرا بشه ؟ یا وی ال سی ؟
فک کنم این عجیب ترین چیزی باشه که شنیدین ن ؟ خودمم احساس میکنم ممکن نیست چنین چیزی اما خب تیری بود تو تاریکی 😅
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پاسخ : محیط گرافیکی بدون دسکتاپ ؟!
« پاسخ #1 : 07 دی 1400، 08:18 ق‌ظ »
چرا دکمه پاک کردن تاپیک نمی‌زارین آخه ؟ پشیمون شدم از سوالم اصلا ! این چی بود پرسیدم من ؟  ](*,)
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 07 دی 1400، 08:37 ق‌ظ »
می‌تونید بدون هیچ میزکار یا مدیرپنجره، برنامه‌های گرافیکی رو اجرا کنید. x11 و wayland، دوتا چیزی هستند که توی گنو/لینوکس (و همینطور bsd ها) محیط گرافیکی درست می‌کنند. اگه محیط گرافیکی دارید، بدونید که یکی از اینها نصبه.
x11 قدیمی‌تره ولی تقریبا همه برنامه‌های گرافیکی، درست روی اون کار می‌کنند. اسم‌های دیگش، xorg و xserver هست.
wayland جدیدتره و امنیت بیشتری هم داره ولی هنوز همه برنامه‌ها، درست روی اون کار نمی‌کنند.
توی اوبونتو، x11 و wayland همزمان نصب هستند و به طوری پیش‌فرض، از wayland استفاده میشه. موقع ورود به کاربر خودتون، می‌تونید انتخاب کگید از کدوم استفاده بشه.
اگه فقط از x11 یا wayland استفاده کنید، می‌تونید همزمان، فقط یه ۱ پنجره باز داشته باشید. مثلا اگه فایرفاکس رو باز کردید، دیگه نمی‌تونید vlc رو هم باز کنید، باید اول فایرفاکس رو ببندید، بعد vlc رو باز کنید.

اگه می‌خواهید واقعا اینکار؛ استفاده از ترمینال برای تقریبا هرکاری؛ رو انجام بدید، قبلش یه امتحان کنید که می‌تونید توی محیط console همه کار‌های خودتون رو انجام بدید یا نه.‌ با فشردن ctrl + alt + f2 وارد tty2 بشید که محیط متنی داره، وارد کاربر خودتون بشید و سعی کنید کار‌های موردنیاز رو انجام بدید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 07 دی 1400، 08:50 ق‌ظ »
می‌تونید بدون هیچ میزکار یا مدیرپنجره، برنامه‌های گرافیکی رو اجرا کنید. x11 و wayland، دوتا چیزی هستند که توی گنو/لینوکس (و همینطور bsd ها) محیط گرافیکی درست می‌کنند. اگه محیط گرافیکی دارید، بدونید که یکی از اینها نصبه.
x11 قدیمی‌تره ولی تقریبا همه برنامه‌های گرافیکی، درست روی اون کار می‌کنند. اسم‌های دیگش، xorg و xserver هست.
wayland جدیدتره و امنیت بیشتری هم داره ولی هنوز همه برنامه‌ها، درست روی اون کار نمی‌کنند.
توی اوبونتو، x11 و wayland همزمان نصب هستند و به طوری پیش‌فرض، از wayland استفاده میشه. موقع ورود به کاربر خودتون، می‌تونید انتخاب کگید از کدوم استفاده بشه.
اگه فقط از x11 یا wayland استفاده کنید، می‌تونید همزمان، فقط یه ۱ پنجره باز داشته باشید. مثلا اگه فایرفاکس رو باز کردید، دیگه نمی‌تونید vlc رو هم باز کنید، باید اول فایرفاکس رو ببندید، بعد vlc رو باز کنید.

اگه می‌خواهید واقعا اینکار؛ استفاده از ترمینال برای تقریبا هرکاری؛ رو انجام بدید، قبلش یه امتحان کنید که می‌تونید توی محیط console همه کار‌های خودتون رو انجام بدید یا نه.‌ با فشردن ctrl + alt + f2 وارد tty2 بشید که محیط متنی داره، وارد کاربر خودتون بشید و سعی کنید کار‌های موردنیاز رو انجام بدید.
عع پس میشه ؟ چ جالب ! تمام کارایی که من با سیستم انجام میدم وبگردی و مدیریت فایل هامه و فیلم دیدن و موسیقی ، همین ، و دوست دارم با این کار خودم رو مجبور کنم که بیشتر لینوکس رو تخصصی تر یاد بگیرم ، البته دنبال مینیمال بودن هم هستم ، و صرفه جویی در منابع !
در مورد tty2 هم باید بگم که قبلا اینکارو کردم ، همه کارامو میتونم انجام بدم بجز وبگردی و دیدن فیلم ، موزیک هم با خود ترمینال گوش میدم ، سوالی هم پیش بیاد که ابزار غیر گرافیکیشو نشناسم همینجا میپرسم ! فقط نحوه انجام تنظیمات سیستم رو در محیط تکست مود نمی‌دونم که اونم همینجا میپرسم 😅
فقط اینکه میگین نمیشه همزمان باز کرد ، با برنامه اسکرین هم نمیشه ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 07 دی 1400، 09:10 ق‌ظ »
برنامه screen چیه؟ منظورتون gnu screen هست؟
اگه بخوهید توی محیط گرافیکی بیشتر از یه پنجره باز کنید، باید یه مدیرپنجره داشته باشید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 07 دی 1400، 09:40 ق‌ظ »
اها نمی‌دونستم ! خب اینجوری باز مدیر پنجره پاش میاد وسط ، عب نداره مشکلی ندارم با یک پنجره فعال ، چجوری باید اینکارو انجام بدم ؟ البته اول توی اون یکی تاپیک راهنمایی کنین چیکار کنم با دیبوسترپ ! میخوام دبیانو دیبوسترپ نصب کنم و بعد اینجا لطف کنین توضیح بدین چجوری یک سیستم عامل مینیمال بدون دسکتاپ و مدیر پنجره داشته باشم 🙂
چونکه نود درصد کارامو با گوشی انجام میدم حتی وبگردی و فیلم دیدن ، واسه همین محض احتیاط یک وی ال سی و یک فایرفاکس روی این سیستم داشته باشم کافیه ! بیشتر میخوام ازش برای یاد گرفتن لینوکس استفاده کنم 😄
« آخرین ویرایش: 07 دی 1400، 10:49 ق‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 07 دی 1400، 03:58 ب‌ظ »
بله. می‌تونی برنامه‌های گرافیکی رو مستقیم روی framebuffer اجرا کنی. فقط خواست باشه که چون مدیر پنجره نداری، کارهایی که می‌تونی باهاش بکنی هم محدودتره.

بیشتر میخوام ازش برای یاد گرفتن لینوکس استفاده کنم 😄
ایشالا که منظورت گنو/لینوکس یا گنوست، نه لینوکس!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 07 دی 1400، 04:58 ب‌ظ »
بله. می‌تونی برنامه‌های گرافیکی رو مستقیم روی framebuffer اجرا کنی. فقط خواست باشه که چون مدیر پنجره نداری، کارهایی که می‌تونی باهاش بکنی هم محدودتره.

بیشتر میخوام ازش برای یاد گرفتن لینوکس استفاده کنم 😄
ایشالا که منظورت گنو/لینوکس یا گنوست، نه لینوکس!
ممنون ، پشیمون شدم ، همون دبیان رو نصب میکنم و گنوم روش ، منطقی فکر کردم دیدم جو گیر شدم فقط 😅
بعله منظورم گنو لینوکس هست ، ن لینوکس ! اشتباهیه که جا افتاده 😁
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #8 : 07 دی 1400، 07:27 ب‌ظ »
اشتباهیه که جا افتاده 😁
نه به هیچ وجه اشتباه نیست. و بله اسم این سیستم‌عامل در تمام دنیا با همین عنوان «لینوکس» جا افتاده.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 08 دی 1400، 01:10 ق‌ظ »
نه به هیچ وجه اشتباه نیست. و بله اسم این سیستم‌عامل در تمام دنیا با همین عنوان «لینوکس» جا افتاده.
این که اشتباهی، جا افتاده باشه، اون رو تبدیل به درست نمی‌کنه. این، مغلطهٔ توسل به اکثریته. این‌جا توضیح دادم که چرا اسم این سیستم‌عامل لینوکس نیست. مطالعه کنید و اگه نکته‌ای داشتید، بفرمایید که به متن اضافه کنم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 08 دی 1400، 01:37 ب‌ظ »
^ خب من اون‌جا رو نمی‌دونم چی نوشته اما می‌دونم ویکی‌پدیا GNU رو «an extensive collection of free software» معرفی کرده و گفته با استفاده از «ابزارهای گنو» رسیده‌ن به «سیستم‌عامل لینوکس» و «توزیع‌های لینوکس»:
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux
https://en.wikipedia.org/wiki/GNU
برداشت من اینه که ابزارهای گنو در کنار کرنل لینوکس یه سیستم‌عامل کامل رو بوجود میارن. و همونطور که کرنل به تنهایی نمی‌تونه یه سیستم‌عامل باشه، کتابخانه‌ها و ابزارهای گنو هم بدون یک کرنل بی‌استفاده میشن.
به هر صورت در طی زمان نتیجه این شده که روی سیستم‌عاملی که از سوار شدن ابزارها و کتابخانه‌های گنو روی کرنل لینوکس بوجود اومده، اسم گذاشته‌ن «لینوکس».

به متن چیزی اضافه نکنید. به جاش به توسعه‌دهنده‌های این توزیع‌های لینوکس بگید اون کلمه‌ی «Linux» رو از اسم توزیع لینوکسشون حذف کنن!

همچنین به توسعه‌دهنده‌های توزیع لینوکس اوبونتو که این انجمن بهش متصله بفرمایید توزیع لینوکس خودشون رو یک «linux operating system» معرفی نکنن!

« آخرین ویرایش: 08 دی 1400، 01:43 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 08 دی 1400، 03:31 ب‌ظ »
^ خب من اون‌جا رو نمی‌دونم چی نوشته
می‌تونی بخونی

اما می‌دونم ویکی‌پدیا GNU رو «an extensive collection of free software» معرفی کرده
و گفته با استفاده از «ابزارهای گنو» رسیده‌ن به «سیستم‌عامل لینوکس» و «توزیع‌های لینوکس»:
از کی تا حالا، ویکی‌پدیا مرجع شده؟

برداشت من اینه که ابزارهای گنو در کنار کرنل لینوکس یه سیستم‌عامل کامل رو بوجود میارن. و همونطور که کرنل به تنهایی نمی‌تونه یه سیستم‌عامل باشه، کتابخانه‌ها و ابزارهای گنو هم بدون یک کرنل بی‌استفاده میشن.
برداشتت درسته. ولی ابزارهای گنو، مربوط به پروژهٔ گنو هستن که با سیستم‌عامل گنو متفاوتن.

به هر صورت در طی زمان نتیجه این شده که روی سیستم‌عاملی که از سوار شدن ابزارها و کتابخانه‌های گنو روی کرنل لینوکس بوجود اومده، اسم گذاشته‌ن «لینوکس».
نه. یه عده برای سودجویی به سیستم‌عامل گنویی که لینوکس فقط یکی از کرنل‌هاشه، گفتن لینوکس.

به متن چیزی اضافه نکنید. به جاش به توسعه‌دهنده‌های این توزیع‌های لینوکس بگید اون کلمه‌ی «Linux» رو از اسم توزیع لینوکسشون حذف کنن!

خب این که مشخصه. همون‌طور که گفتم، سیستم‌عامل گنو، کرنل‌های مختلفی داره و اون عبارت linux در اون‌ها، نشون می‌ده که این توزیع گنو، با کرنل لینوکس ارائه می‌شه و نه مثلاً minix.

همچنین به توسعه‌دهنده‌های توزیع لینوکس اوبونتو که این انجمن بهش متصله بفرمایید توزیع لینوکس خودشون رو یک «linux operating system» معرفی نکنن!

ممنون از گزارش باگ. در فرصت نخست، اصلاحش می‌کنم.
« آخرین ویرایش: 08 دی 1400، 03:34 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 09 دی 1400، 10:12 ب‌ظ »
می‌تونی بخونی
مگه اونجا مرجعه؟

از کی تا حالا، ویکی‌پدیا مرجع شده؟
کجا مرجعه؟ هر جا که شما تأیید کنید؟

برداشتت درسته. ولی ابزارهای گنو، مربوط به پروژهٔ گنو هستن که با سیستم‌عامل گنو متفاوتن.
مرجع معتبری هم داریم واسه چیزی به اسم «GNU OS»؟ چون از غیر از بعضی کاربران این انجمن و وبسایت‌های متصل به «پروژه‌ی گنو»، جای دیگه چنین لفظی به گوشم نخورده. تعصبی‌ترین متعصب‌ها هم به «سیستم‌عامل لینوکس» میگن «GNU/Linux»:

نه. یه عده برای سودجویی به سیستم‌عامل گنویی که لینوکس فقط یکی از کرنل‌هاشه، گفتن لینوکس.
من یه سری توسعه‌دهنده و کاربر و وبلاگ‌نویس و خبرنگار و... می‌بینم، نه سودجو. زدن چنین برچسبی به بخش بزرگی از مردم دنیا از طرف یه شخص مسؤولیت‌پذیر بعیده.

خب این که مشخصه. همون‌طور که گفتم، سیستم‌عامل گنو، کرنل‌های مختلفی داره و اون عبارت linux در اون‌ها، نشون می‌ده که این توزیع گنو، با کرنل لینوکس ارائه می‌شه و نه مثلاً minix.
در واقع علتش اینه که یه «توزیع لینوکس» مشخصه که می‌تونه کلمه‌ی «Linux» رو یدک بکشه چون یه توزیع لینوکسه!

ممنون از گزارش باگ. در فرصت نخست، اصلاحش می‌کنم.
خیلی وقته قراره اصلاحش کنید. البته دفعه‌ی قبل که این عکس رو فرستادم قرار بود اطلاع بدید که اصلاحش بکنن.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #13 : 09 دی 1400، 11:05 ب‌ظ »
توزیع نئون هم تو گرابش دیدم نوشته بود Neon GNU/LINUX
بنظرم زیاد اهمیت نداره چی صدا باید کرد من معمولاً از لینوکس استفاده می کنم لوگوش هم خوبه اسمش هم مناسبه گنو لوگوش رو به کسی نشون بدی فرار می کنه
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
« پاسخ #14 : 10 دی 1400، 01:19 ق‌ظ »
اها نمی‌دونستم ! خب اینجوری باز مدیر پنجره پاش میاد وسط ، عب نداره مشکلی ندارم با یک پنجره فعال ، چجوری باید اینکارو انجام بدم ؟ البته اول توی اون یکی تاپیک راهنمایی کنین چیکار کنم با دیبوسترپ ! میخوام دبیانو دیبوسترپ نصب کنم و بعد اینجا لطف کنین توضیح بدین چجوری یک سیستم عامل مینیمال بدون دسکتاپ و مدیر پنجره داشته باشم 🙂
چونکه نود درصد کارامو با گوشی انجام میدم حتی وبگردی و فیلم دیدن ، واسه همین محض احتیاط یک وی ال سی و یک فایرفاکس روی این سیستم داشته باشم کافیه ! بیشتر میخوام ازش برای یاد گرفتن لینوکس استفاده کنم 😄

سلام

اگر دنبال سبک بودن هستید مدیر پنجره های تایلینگ گزینه خوبی هستند

مانند i3, awesome و...
خودم i3 رو پیشنهاد می کنم
i3wm.org

حتما یه سر بزنید

موفق باشید. ;)
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه