انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کپی رایت (حل شد)  (دفعات بازدید: 7319 بار)

0 کاربر و 13 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 767
  • Linux Mint
کپی رایت (حل شد)
« : 12 دی 1400، 10:47 ق‌ظ »
با سلام و احترام به خدمت سروران،
این موضوعی است که خیلی اذیتم می کند. نمی خواهم به حقوق دیگران( سازندگان آثار هنری و نرم افزار و ...) تعدی کنم.
ولی از یک طرف دیگر نمی خواهم خودم را بی دلیل در تنگنا قرار بدهم، می خواهم تا جایی که خللی به این قانون و حقوق دیگران وارد نباشد از امکاناتی که
هست از قبیل عکس ، فیلم ،آهنگ ، نرم افزار و ... برای خودم استفاده نمایم.(فقط تنها برای استفاده خودم ، نه برای سایت و کانال و .....)
در اینترنت در مورد این موضوع تا حدودی گشتم ولی چیزی متوجه نشدم.اگر امکان پذیر باشد، کمی در این مورد مرا راهنمایی بفرمایید .

در ضمن دوستانی که در خارج زندگی کرده اند یا می کنند ، اگر قوانین کپی رایت ، در آنجا رعایت می شود،اگر امکانپذیر باشد لطف کنند و بگویند  در این زمینه
در آنجا ، چه آموزش ها و دستورالعمل هایی در اینباره به عموم افراد داده می شود؟ مردم عادی که کپی رایت را رعایت می کنند، چکار می کنند، همه چیز را می روند می خرند؟از کجا متوجه می شوند، که مثلا آهنگی دارای کپی رایت است یا نه؟ یا هیچ آهنگی را دانلود نمی کنند و فقط می خرند؟ و فقط بخر بخر است!!! دیوانه ام کردید، بگویید چه خبر است؟!
« آخرین ویرایش: 13 دی 1400، 08:16 ق‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : کپی رایت
« پاسخ #1 : 12 دی 1400، 02:26 ب‌ظ »
این موضوعی که می‌گی به کپی‌رایت مربوط نیست. کپی‌رایت به مقدار پیچیده‌تر و خاص‌تره. اینی که می‌گی، استفادهٔ رایگانه.

از نظر قانونی:
افرادی که داخل ایران هستن، می‌تونن آزادانه از همهٔ آثار استفاده کنن، بدون این که قانونی رو زیر پا گذاشته باشن.
اگه در خارج از ایران هستین، این موضوع طبق قوانین کشوری که توش هستین، بررسی می‌شه.

از نظر اخلاقی:
استفادهٔ رایگان، دزدی نیست. چون محصول رو از دست صاحبش در نمی‌آرین.
استفادهٔ رایگان، به کسی ضرر نمی‌زنه. چون اگه امکان استفادهٔ رایگان نباشه، ناچار به خرید نیستید.
استفادهٔ رایگان، از نظر زیست‌محیطی خوبه. چون تولید رو کم‌تر می‌کنه.
استفادهٔ رایگان، از نظر فرهنگی خوبه، چون مصرف رو کاهش می‌ده.
استفادهٔ رایگان، از نظر سبک‌زندگی خوبه، چون همیاری بین افراد رو افزایش می‌ده.
می‌بینید که یکی از اخلاقی‌ترین و فرهنگی‌ترین جاها، کتابخونه‌های عمومی هستن.

در واقعیت:
اکثر مردم دنیا، چیزهایی مثل فیلم و آهنگ رو رایگان استفاده می‌کنن. معمولاً شرکت‌های بزرگ یا مجموعه‌دارهان که این‌ها رو می‌خرن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #2 : 12 دی 1400، 03:05 ب‌ظ »
تمام این مواردی که گفتید درسته ولی تا وقتی طرف نخواد ما از محصولش استفاده کنیم ما هم نمی تونیم از محصولش استفاده کنیم.

مثل این می مونه مثلا دوچرخه کرایه ای رو برید سوار شید و بعد پول کرایه رو هم ندید بگید من که دوچرخه رو از دست شما در نیاوردم که استفاده کردم پس دادم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #3 : 12 دی 1400، 03:07 ب‌ظ »
محصول فیزیکی فرق داره شما دارید توی زمان خاصی اون رو از دست صاحبش در میارید
نزدیک ترین چیزی که میتونم بگم اینه که مثلا یک نقاشی رو برید بدون پول ببینید شما اون محصول رو نگرفتید تعداد نامحدودی فرد می تونن ببیننش بدون اینکه از صاحبش بگیرند
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 12 دی 1400، 03:11 ب‌ظ »
مثال دیگه، فیلم و سریال نمایش خانگی!
طرف راضی نیست مفت و مجانی ببینیم ولی اکثرا میریم از جاهای دیگه دانلود می کنیم بعد بگیم امتیاز فیلم رو که ازشون نگرفتیم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #5 : 12 دی 1400، 03:41 ب‌ظ »
این موضوعی که می‌گی به کپی‌رایت مربوط نیست. کپی‌رایت به مقدار پیچیده‌تر و خاص‌تره. اینی که می‌گی، استفادهٔ رایگانه.
بله درست است، منظورم همان استفادهٔ رایگانه که فرمودید.
نظرتان در مورد موارد پایینی چیست؟

نقل‌قول
Illegal downloads in Germany

June 24, 2020

I just received a Copyright infringement notice: What do I do? The Copyright infringement notice written by German lawyers (German: Abmahnung), informs you that you violated the copyright law by illegally downloading a film, music or any other web content. The formal notice requests you to fill in and return a signed document (Unterlassungserklärung) declaring that you have not downloaded the mentioned files, and asks you to pay a fine within a given period.

نقل‌قول
Abmahnung
Mail sent to you by the law firm. It notifies you of the moral and financial obligations you have to honour as a result of the illegal download from your internet connection.

https://www.evz.de/en/shopping-internet/illegal-downloads-in-germany.html

اگر به این مطلب نگاه کنیم ، در کشور آلمان حتی برای دانلود غیرقانونی فیلم یا عکس ، دچار جریمه می شوند.
آیا بنظرتان آنها اشتباه می کنند؟

۲-
فرض کنیم ، فردی چند میلیارد تومان صرف ساختن یک فیلم سینمایی کرده است، حالا تهیه کننده می خواهد هزینه هایی که کرده در بیاورد.
اگر فردی این فیلم را  بگذارد در اینترنت ، دیگران هم بیایند و با خیال راحت دانلود کنند و با خیال راحت نگاه کنند، تکلیف تهیه کننده
و دیگر عوامل آن فیلم چیست؟

۳-
نقل‌قول
Aditya Nath Jha March 30, 2013

What is right, what is wrong ?
That itself is questionable. Is it right to give access to tons of contents to only those who can afford it, and deny others the opportunity. But is it right of people with enough money to not buy and illegally download those things, which aren’t meant to be downloaded!
It’s a strange world, we live in.

https://www.computerhowtoguide.com/internet-download-legal-or-illegal/

واقعا نمی دانم چه بگویم؟ نظر شما در این مورد چیست؟

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 12 دی 1400، 03:51 ب‌ظ »
البته دانلود آهنگ (آهنگ هایی که تو ایران ساخته شدن) اشکالی نداره چون طرف می دونه اینجا کپی رایت رعایت نمیشه وگرنه آهنگش رو توی فضای مجازی اصلا نمی زاره تا حالا خودشون هم نگفتند راضی نیستیم دانلود نکنید اگر گفته بودند شما دانلود نکنید.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #7 : 12 دی 1400، 07:30 ب‌ظ »
پولی که باید بدیم ولی نمیدیم چی؟ اون پول حق صاحب اثر نیست؟ این دزدی نیست؟ (دزدین اون پول نه محصول)
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #8 : 12 دی 1400، 08:03 ب‌ظ »
این چیزی که آقای بهزادی می گویند:

این چیزی است که خارجی ها می گویند( بطور مختصر و مفید ولپ کلامشان بنظرم همین است:)
نقل‌قول
To sum it up

If you didn’t create it, you don’t own it.
If you don’t own it, you can’t copy or distribute it.
If you want to use it, ask permission.
https://www.copy-king.com/copyking/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=18

این چیزی است که من می گویم:
خوب مثلا من یکی از آهنگ های استاد بنان را می خواهم ،دانلود کنم و گوش کنم.
خداوند رحمتش کند، من یا بایستی بروم داخل قبرشان تا از ایشان اجازه بگیرم یا بایستی بروم
عالم ارواح و مابین اینهمه روح و توی اونهمه گیری ویری بچسبم به یغه اش تا اجازه بدهد!!
یا بایستی بیافتم دنبال نوه ها یا نتیجه هایش ، بلکه اجازه بدهند مفتکی گوش کنم!!
حداقل تا اینجاش فهمیده ام ، در برخی زمینه ها، مخصوصا توی این زمینه خارجی هامسخره اش را درآورده اند.
من در همین جا افکار بنظرم غیر منطقی خارجی ها را می گذارم کنار.
توی حرف آقا دانیال مونده ام. با دلیل و منطق بیشتری شاید قبول کنم ولی اینجوری نه.

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #9 : 12 دی 1400، 08:08 ب‌ظ »
خداوند رحمتش کند، من یا بایستی بروم داخل قبرشان تا از ایشان اجازه بگیرم یا بایستی بروم
ایشون کپی رایت کرده؟
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #10 : 12 دی 1400، 09:29 ب‌ظ »
ایشون کپی رایت کرده؟
این را فقط بعنوان مثال برای
نقل‌قول
If you want to use it, ask permission
آورده بودم .که بصورت عملی اگر بخواهیم قوانین کشورهای خارجی را اینجا اجرا نماییم به در بسته می خوریم.
قوانینی وضع کرده اند ولی فکر نمی کنم معقولانه باشد.
این قوانین کپی رایت کشورهای خارجی بنظرم بیشتر باعث ناراحتی  و افسردگی انسانهاست و نه باعث آزادی و شادی انسانها.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : کپی رایت (حل شد)
« پاسخ #11 : 13 دی 1400، 09:44 ق‌ظ »
تمام این مواردی که گفتید درسته ولی تا وقتی طرف نخواد ما از محصولش استفاده کنیم ما هم نمی تونیم از محصولش استفاده کنیم.
بحث «طرف نخواد» خیلی بحث پیچیده‌ایه. در اکثر قریب به اتفاق موارد، اون طرفی که نمی‌خواد، اصلاً حقی نداره که بخواد یا نخواد.

مثل این می مونه مثلا دوچرخه کرایه ای رو برید سوار شید و بعد پول کرایه رو هم ندید بگید من که دوچرخه رو از دست شما در نیاوردم که استفاده کردم پس دادم.
شما در اون مدّتی که دوچرخه دستتون بوده، اون رو از دست صاحبش در می‌آرید و ممکنه لازم باشه هزینه‌اش رو بپردازید.

مثال دیگه، فیلم و سریال نمایش خانگی!
طرف راضی نیست مفت و مجانی ببینیم ولی اکثرا میریم از جاهای دیگه دانلود می کنیم بعد بگیم امتیاز فیلم رو که ازشون نگرفتیم.
طرف کیه؟ آیا کسی که ساخته، کسیه که راضی نیست یا یه نفر دیگه راضی نیست شما چیزی رو که کس دیگه‌ای ساخته ببینید؟

اگر به این مطلب نگاه کنیم ، در کشور آلمان حتی برای دانلود غیرقانونی فیلم یا عکس ، دچار جریمه می شوند.
آیا بنظرتان آنها اشتباه می کنند؟
به نظر من، بله. خیلی هم اشتباه می‌کنن.

فرض کنیم ، فردی چند میلیارد تومان صرف ساختن یک فیلم سینمایی کرده است، حالا تهیه کننده می خواهد هزینه هایی که کرده در بیاورد.
اگر فردی این فیلم را  بگذارد در اینترنت ، دیگران هم بیایند و با خیال راحت دانلود کنند و با خیال راحت نگاه کنند، تکلیف تهیه کننده
و دیگر عوامل آن فیلم چیست؟
۱. مگه ما بهش گفتیم بسازه که حالا می خواد پولش رو از ما بگیره؟
۲. کی گفته منی که الآن رایگان می‌بینم، اگه نمی‌تونستم رایگاه ببینم، می‌رفتم براش پول می‌دادم. لااقل در مورد خودم مطمينم که اصلاً نمی‌دیدم. بنابراین در هر صورت، هیچ پولی به ناشر نمی‌رسید.
۳. اتفاقاً اگه من فیلم رو ببینم و بهش نمرهٔ بالا بدم، اون فیلم فرصت دیده شدن و فروختن پیدا می‌کنه. بنابراین نه تنها ناشر باید خوشحال باشه که من دارم فیلم رو می‌بینم، که اگه بخوایم با همون نگاه ببینیم، باید من رو هم در سودش شریک کنه.

پولی که باید بدیم ولی نمیدیم چی؟ اون پول حق صاحب اثر نیست؟ این دزدی نیست؟ (دزدین اون پول نه محصول)
پولی وجود نداره که بخواد دزدیده بشه. این فقط عدم کسب «سود احتمالی»ه.

ایشون کپی رایت کرده؟
کس دیگه، چه حقی داره کار یه نفر دیگه رو کپی‌رایت کنه؟ در ضمن همون‌طور که گفتم، شنیدن رایگان، نقض کپی‌رایت نیست. نقض کپی‌رایت اینه که بگی این آهنگ رو من خوندم و بری بفروشیش.

قوانینی وضع کرده اند ولی فکر نمی کنم معقولانه باشد.
این قوانین کپی رایت کشورهای خارجی بنظرم بیشتر باعث ناراحتی  و افسردگی انسانهاست و نه باعث آزادی و شادی انسانها.
موافقم و نه فقط باعث آزار و ناراحتی می‌شه، که جلوی خلاقیت و پیشرفت رو هم می‌گیره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #12 : 13 دی 1400، 11:10 ق‌ظ »
۳. اتفاقاً اگه من فیلم رو ببینم و بهش نمرهٔ بالا بدم، اون فیلم فرصت دیده شدن و فروختن پیدا می‌کنه. بنابراین نه تنها ناشر باید خوشحال باشه که من دارم فیلم رو می‌بینم، که اگه بخوایم با همون نگاه ببینیم، باید من رو هم در سودش شریک کنه.

نقل‌قول
Effects

A study ordered by the European Union found that illegal downloading may lead to an increase in overall video game sales because newer games charge for extra features or levels. The paper concluded that piracy had a negative financial impact on movies, music, and literature. The study relied on self-reported data about game purchases and use of illegal download
sites. Pains were taken to remove effects of false and misremembered responses.[111][112][113]

https://en.wikipedia.org/wiki/Legal_aspects_of_file_sharing#Effects

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 13 دی 1400، 12:25 ب‌ظ »
دلایلتون اصلا منطقی نیست.
طرف فیلم ساخته برای سرگرمی ما گفته برای دیدنش باید هزینه کنیم بعد ما بیایم مفت و مجانی ببینیم بعد بگیم تازه یک چیزیم باید بدی.
وقتی نمی خواهیم پول بدیم مجبور نیستیم ببینیم طرف یک اثری خلق کرده مالک اون اثر هم خودشه و خودش مشخص می کنه که از اون اثر چجوری باید استفاده شه. ما یا با شرایطش کنار میایم یا اصلا نمی بینیمش.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #14 : 13 دی 1400، 12:50 ب‌ظ »
یعنی چی میخواست نسازه مگه ما مجبورش کردیم ؟
اصلا این حرف منطقی نبود واقعا !
آرچ و گنوم!