انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کپی رایت (حل شد)  (دفعات بازدید: 7344 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : کپی رایت (حل شد)
« پاسخ #15 : 13 دی 1400، 02:43 ب‌ظ »
دلایلتون اصلا منطقی نیست.
طرف فیلم ساخته برای سرگرمی ما گفته برای دیدنش باید هزینه کنیم بعد ما بیایم مفت و مجانی ببینیم بعد بگیم تازه یک چیزیم باید بدی.
آخر برای سرگرمی ما ساخته یا برای پول در آوردن خودش؟ من نتیجهٔ اون طرز فکر رو گفتم که باید بیاد پول بده. من این رو قبول ندارم، ولی باید ممنون منی که اون رو رایگان دیدم و بهش نمره دادم، باشه. چون به صورت مستقیم، درامدش رو افزایش دادم.

وقتی نمی خواهیم پول بدیم مجبور نیستیم ببینیم
من هم می‌گم مجبور نیستم ببینم، پس در هر صورت پولی براش نمی‌دم.

طرف یک اثری خلق کرده مالک اون اثر هم خودشه و خودش مشخص می کنه که از اون اثر چجوری باید استفاده شه. ما یا با شرایطش کنار میایم یا اصلا نمی بینیمش.
کی گفته خالق اثر، اونیه که بهش پول می‌دین؟ اگه چنین فکری می‌کنین، هیچ چیزی از سازوکار نشر نمی‌دونین. در تقریباً ۱۰۰٪ موارد، اونی که اثر رو خلق کرده، قبل از شروع کار یا نهایتاً پیش از شروع فروش، پولش رو گرفته و رفته کنار.

یعنی چی میخواست نسازه مگه ما مجبورش کردیم ؟
یعنی چرا تا وقتی پول نگرفته، چیزی می‌سازه؟ در دنیای واقعی، اول پول رو می‌گیرن (به صورت نقد یا قرارداد پرداخت پول در آینده)، بعد یه چیزی رو می‌سازن. شما برنامه‌نویسی دیدی که «برای کسب پول» بدون قرارداد برنامه بنویسه؟
« آخرین ویرایش: 13 دی 1400، 02:45 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #16 : 13 دی 1400، 03:34 ب‌ظ »
هنرمند نمیاد قراداد ببنده و پول ازت بگیره تا یه اثری خلق کنه ، یه موزیسین موسیقی میسازه و میزاره برای فروش تا درآمدی هم کسب کنه ، اینکه این اثر قابلیت اینو داره که بدون اینکه از دست صاحبش دربیاد بار ها منتشر بشه که دلیل نمیشه استفاده کردن بدون خریدنش خارج از انسانیت نباشه ، خب شما دوست داری روی یه چیزی انرژی بزاری که از فروشش میتونی کسب درآمد کنی اما هر کی منتشر کنه و رایگان استفاده بشه ؟ من خودم وقتی بتونم رایگان دانلود کنم چیزی رو میکنم اما حداقل قبول دارم کار درستی نیست !
گاهی آدم میمونه چی بگه بخدا !
« آخرین ویرایش: 13 دی 1400، 03:36 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #17 : 13 دی 1400، 04:18 ب‌ظ »
هنرمند نمیاد قراداد ببنده و پول ازت بگیره تا یه اثری خلق کنه
هنرمند بعدش هم ازت پولی نمی‌گیره. هرچی هم یه اثر رو بخری یا نخری، یه قرون هم در پولی که هنرمند و سازندهٔ اثر گرفته،‌ تغییری ایجاد نمی‌کنه. دقت کن، می‌گم «گرفته» و نه «می‌گیره». چون هنرمند هم مثل تمام کسان دیگه‌ای که برای کسب پول کاری می‌کنن، پولش رو از قبل گرفته. این که شما هزار تومن کارت به کارت کنی برای سازندهٔ اثر، خیلی بیش‌تر بهش سود رسوندی تا بری هزارتا از اثرش رو یک‌جا بخری!

یه موزیسین موسیقی میسازه و میزاره برای فروش تا درآمدی هم کسب کنه
نه. بیش‌تر از سی ساله که بساط تک‌فروشی در همه‌جای جهان جمع شده. لااقل در مورد موسیقی‌سازها مطمئنم هیچ‌کدومشون چه در ایران و چه خارج از اون، روی درامد حاصل از فروش اثر حسابی نمی‌کردن و نمی‌کنن. منبع درامد اصلیشون، کنسرت‌هاییه که می‌ذارن.

اینکه این اثر قابلیت اینو داره که بدون اینکه از دست صاحبش دربیاد بار ها منتشر بشه که دلیل نمیشه استفاده کردن بدون خریدنش خارج از انسانیت نباشه
خارج از انسانیت؟ این انسانیت رو کی تعریف کرده؟
در ضمن شنیدن اون اثر به صورت رایگان، هم باعث معروفیت صاحب اثر می‌شه، هم دایرهٔ مخاطبینش رو گسترش می‌ده که هر دو باعث فروش بیش‌تر آثارش می‌شن.

خب شما دوست داری روی یه چیزی انرژی بزاری که از فروشش میتونی کسب درآمد کنی اما هر کی منتشر کنه و رایگان استفاده بشه ؟
بله. من هر چیزی که در زندگیم تولید کردم رو به صورت آزاد منتشر کردم که هرکسی دوست داره، ازش استفاده کنه. چون یا قصد کسب پول ازش نداشتم، یا اگه داشتم، پولش رو از قبل گرفتم.

من خودم وقتی بتونم رایگان دانلود کنم چیزی رو میکنم اما حداقل قبول دارم کار درستی نیست !
کاملاً کار درستیه. اگه دوست داری به صاحب اثر کمک کنی، بهش پرداخت مستقیم داشته باش. یک میلیارد تا هم از اثر رو بخری، یه قرون تو جیبش نمی‌ره. بری تمام اثرهاش رو آتیش بزنی هم یه قرون از پولش کم نمی‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #18 : 15 دی 1400، 08:37 ق‌ظ »
اینکه یک موزیک رو هنرمند با چه هدفی داره می فروشه اصلا به ما مربوط نمیشه. بالاخره محض رضای خدا که موزیک نمی سازن. از یک طرف ما استفاده می کنیم از یک طرف هم آنها سود می کنن. مگه قراره سود نکنن؟
اینکه هنرمند پولش رو همون اول گرفته رفته هم به ما مربوط نمیشه.
ما فقط پول رو به کسی میدیم که امتیاز اثر متعلق به اونه، دیگه به ما مربوط نمیشه چرا داره اثر رو می فروشه و نمی تونیم در موردش قضاوت کنیم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #19 : 15 دی 1400، 09:02 ق‌ظ »
آقای بهزادی اصلا توجیهاتتون منطقی نیست
طرف محصولی رو ساخته و بابت ارائه محصولش پول میخواد
شما میرید مغازه کیک بخرید میرید پولشو میدید
مگ میشه برید کیک رو بخورید بعد برید سر فروشنده منت بزارید که تازه من میرم تعریف مغازه ات رو هم میدم باید ممنون هم باشی !!
شاید محصول فیزیکی نباشه اما در آخر هم یک محصوله و محصول برای خرید و فروشه
ضمنا شما فرض رو بر این گرفتی که هیچ خالق اثری اثرش رو خودش نگه نمیداره و حتما اثرش رو میفروشه به یه شرکتی
خب این فرضتون اشتباهه و بفرض هم که درست باشه ... طرف امتیاز اثر رو فروخته و مالک اثر الان اون شرکته و باز هم ما موظفیم که اثر رو بخریم
« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 09:04 ق‌ظ توسط mamadism »

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #20 : 15 دی 1400، 09:56 ق‌ظ »
آقای بهزادی اصلا توجیهاتتون منطقی نیست
...
آقای بهزادی نرم افزار آزاد رو با دنیای واقعیت اشتباه گرفته!
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #21 : 15 دی 1400، 11:17 ق‌ظ »
اقای بهزادی نرم افزار ازاد رو اشتباه نگرفته هر بحثی جدا گانه است
برای موسیقی نظر اقای بهزادی درسته اصلا درامد خواننده ها از فوش موسیقی نیست اون مال وقتی بود که با سی دی فروخته میشد
ولی محصول فیزیکی مثل کیک که دارید میخورید شما محصول رو مصرف کردید و تمام اما نمیشه موسیقی رو یک نفر گوش کنه و. از بین بره که یا برعکس میشه یک کیک درست کنن هرکی بیاد بخوره بعد نفر بعدی هم بیاد همون رو بخوره و تموم نشه که یا روی کیک کلیک راست کنی ازش کپی بگیری  ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #22 : 15 دی 1400، 11:28 ق‌ظ »
ما فقط پول رو به کسی میدیم که امتیاز اثر متعلق به اونه، دیگه به ما مربوط نمیشه چرا داره اثر رو می فروشه و نمی تونیم در موردش قضاوت کنیم.
خب این چشم بستن به روی حق‌کشی نیست از نظرتون؟ از نظر من این کار، از خود حق‌کشی هم بدتره.

طرف محصولی رو ساخته و بابت ارائه محصولش پول میخواد
گفتم که! دنیای واقعی به این صورت عمل نمی‌کنه. این چیزی که شما می‌گید، تو تخیل وجود داره فقط. اونی که از شما پول می‌خواد، هرگز هیچ نقشی در تولید محصول نداشته. داره از شما بابت استفاده از محصول یه نفر دیگه،‌اخّاذی می‌کنه.

شما میرید مغازه کیک بخرید میرید پولشو میدید
بله. چون اون کیک رو از تملّک فروشنده در می‌آرم. ولی در مورد آهنگ، من آهنگ رو از تملّک ناشر درنمی‌آرم. من چه بهش گوش نکنم، چه هزاربار گوش کنم، تأثیری در مالکیت ناشر روی اون اثر نداره. اگه بخوایمن این‌جوری حساب کنیم، کسی حق نداره بره تو مهمونی و اون‌جا آهنگ گوش کنه!

مگ میشه برید کیک رو بخورید بعد برید سر فروشنده منت بزارید که تازه من میرم تعریف مغازه ات رو هم میدم باید ممنون هم باشی !!
هوووم. داری قیاس مع‌الفارغ می‌کنی.
مثال درست این‌جا اینه که بری کیک رو بو کنی و بعد برای بقیه تعریفش کنی.
در این حالت، کیک همچنان برای صاحبشه، همون‌طور که آهنگ همچنان برای صاحبشه.
تو وجهی از اون کیک رو حس کردی (بو)،‌همون‌طور که وجهی از اون آهنگ رو حس کردی (صدا).
تازه کیک هرچی بمونه، بیات‌تر می‌شه و اثر تعریفت کم‌تر، ولی آهنگ هرچی بمونه، از کیفیتش کم نمی‌شه.
تازه از این بگذریم که یه عدّه، شغلشون اینه که برن غذا بخورن و پول بگیرن. از قضا میلیاردر هم شدن با این کار.

حکایت:
«مردی فقیر چشمش به مغازه خوراک پزی افتاد تکه نانی را بالای بخاری که از سر دیگ بلند می شد، می گرفت و می خورد. هنگام رفتن صاحب مغازه گفت: تو از بخار دیگ من استفاده کرده ای، باید پولش را بدهی. مردم جمع شدند و مرد از همه جا درمانده، بهلول را دید و او را به قضاوت دعوت کرد.
بهلول به آشپز گفت: این مرد از غذای تو خورده است؟ آشپز گفت: نه ولی از بوی آن استفاده کرده است. بهلول چند سکه نقره از جیبش در آورد و به زمین انداخت و گفت: ای آشپز صدای پول را تحویل بگیر.
آشپز با تعجب گفت: این چه قسم پول دادن است؟
بهلول گفت: مطابق عدالت است. کسی که بوی غذا را بفروشد در عوض باید صدای پول دریافت کند.»

شاید محصول فیزیکی نباشه اما در آخر هم یک محصوله و محصول برای خرید و فروشه
ممنونم که یه مسئله فلسفی چندده ساله رو بستی. نمی‌گم چندصد ساله، چون صد سال پیش بدیهی بود که محتوا محصول نیست. الآنه که بی‌شرفی نظام سرمایه‌داری و کاهش ضریب هوشی مردم، باعث شده یه سری محتوا رو هم محصول حساب کنن و این مسئله، هرچند مضحک، ولی در ساحت عمومی مطرح بشه.
از دید بسیاری از فلاسفه، محتوا، نمی‌تونه و نباید محصول باشه.

ضمنا شما فرض رو بر این گرفتی که هیچ خالق اثری اثرش رو خودش نگه نمیداره و حتما اثرش رو میفروشه به یه شرکتی
خب این فرضتون اشتباهه و بفرض هم که درست باشه ... طرف امتیاز اثر رو فروخته و مالک اثر الان اون شرکته و باز هم ما موظفیم که اثر رو بخریم
بله. در دنیا واقعی این اتّفاق می‌افته. همین الآن شما اصلاً نمی‌تونید تا وقتی یه ناشر حقوق کارتون رو نخریده باشه، مجوز نشر بگیرید برای اون کار!
نکته اینه که خریدن امتیاز بی‌شرفی و رذالت تمامه! این که تو هیچ کاری نکردی و چون پول داری، در مورد اثری که یه نفر روش زحمت کشیده، حق داری و خالق اون اثر، روش هیچ حقی نداره، اگه فساد مطلق نیست، پس چیه؟
« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 11:35 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #23 : 15 دی 1400، 12:12 ب‌ظ »
نقل‌قول
خب این چشم بستن به روی حق‌کشی نیست از نظرتون؟ از نظر من این کار، از خود حق‌کشی هم بدتره
نقل‌قول
گفتم که! دنیای واقعی به این صورت عمل نمی‌کنه. این چیزی که شما می‌گید، تو تخیل وجود داره فقط. اونی که از شما پول می‌خواد، هرگز هیچ نقشی در تولید محصول نداشته. داره از شما بابت استفاده از محصول یه نفر دیگه،‌اخّاذی می‌کنه.
شخص با رضایت خودش رفته فروخته پول زحمتشم گرفته
ربطش به ما چیه ؟ طرفیتن قضیه راضی بودند ماهم ربطی به توافقشون نداریم
ضمنا اخاذی یعنی پول زور گرفتن اینجا طرف خودش راضی بوده

نقل‌قول
بله. چون اون کیک رو از تملّک فروشنده در می‌آرم. ولی در مورد آهنگ، من آهنگ رو از تملّک ناشر درنمی‌آرم. من چه بهش گوش نکنم، چه هزاربار گوش کنم، تأثیری در مالکیت ناشر روی اون اثر نداره. اگه بخوایمن این‌جوری حساب کنیم، کسی حق نداره بره تو مهمونی و اون‌جا آهنگ گوش کنه

خب پس ما یباید کنسرت و تئاتر و کلاسای آموزشی و خیلی چیزای دیگ رو هم رایگان استفاده کنیم چون علم رو و یا داستان ویا اهنگ رو از دست طرف در نمیاریم !!
این مغالطست
طرف زحمت کشیده علمی کسب کرده برای یاد دادنش حالا میگ پول بدید حق هم داره
گروهی زحمت کشیده و تئاتری رو اجرا کرده حالا مزدشو میخواد
و اما آهنگ
طرف زحمت کشیده و شعر گفته و آهنگ ساخته حالا میگ اگر میخوای بیای کنسرت یا از آهنگم استفاده کنی بهم مزدمو بده!
البته اینجور که جلو اومدیم برای آهنگ فکر کنم بهش خدمات بگیم مناسب تره تا محصول ! اینجوری جلوی ایجاد ابهامات در ادامه بحث هم گرفته میشه
ضمنا تمثل فقط برای فهم بهتر استفاده میشه و استدلال از تمثیل باطله !
من فقط مثال زدم که کیکی بخرید بر اون دلالتی انجام ندادم
نقل‌قول
... تو وجهی از اون کیک رو حس کردی (بو)،‌همون‌طور که وجهی از اون آهنگ رو حس کردی (صدا)...
بالاتر گفتم اگر خدمات باشه این استدلالتون باطله !

نقل‌قول
از دید بسیاری از فلاسفه، محتوا، نمی‌تونه و نباید محصول باشه
کدوم فلاسفه ؟!
با چه استدلالی ؟
این ها رو لطفا بگید
در اصل محتوای هر چیزی به اون ارزش میده !
کتاب با محتواش ارزش پیدا میکنه
فیلم و شعر و غیره هم همینطور
درسته محتوای محض محصول نیست ! اما وقتی محتوا در چیزی ضمیمه بشه میشه جزئی از محصول ! محتوا حتی  میتونه خدمات بشه !
وگرنه هیچ دانشمندی که کسب علم کرده نمیتونه با آموزش دادن پولی دربیاره درحالی که این حق رو داره !

نقل‌قول
نکته اینه که خریدن امتیاز بی‌شرفی و رذالت تمامه! ...
قابل قبول نیست !
خیلی ها میان و محصولشون رو درست میکنن اما حوصله دردسر های توسعه و غیره رو ندارن
خب میان امتیاز رو میفروشن و پولشونو میگیرن !
هر دو طرف هم راضی هستن ! کارشون هم بد نیست اگر هم دلیلی بر بد بودن کار دارید بگید! البته در مفروضاتتون چیزایی که گفتم رو هم قرار بدید بعد استدلال کنید !
ضمنا این اتفاق مطلقا نمیوفته که هرکی چیزی ساخت بره یه شرکت بفروشه !
بعضیا میفروشن بعضیا نمیفروشن !

اقای بهزادی نرم افزار ازاد رو اشتباه نگرفته هر بحثی جدا گانه است
برای موسیقی نظر اقای بهزادی درسته اصلا درامد خواننده ها از فوش موسیقی نیست اون مال وقتی بود که با سی دی فروخته میشد
ولی محصول فیزیکی مثل کیک که دارید میخورید شما محصول رو مصرف کردید و تمام اما نمیشه موسیقی رو یک نفر گوش کنه و. از بین بره که یا برعکس میشه یک کیک درست کنن هرکی بیاد بخوره بعد نفر بعدی هم بیاد همون رو بخوره و تموم نشه که یا روی کیک کلیک راست کنی ازش کپی بگیری  ;D
این ربطی به نداره و دلیل نمیشه که خب پس پولشو ندیم !
« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 12:15 ب‌ظ توسط mamadism »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 15 دی 1400، 12:50 ب‌ظ »
ربطی به ؟ نداره

خوب اصلا هدف اون خواننده فروش اهنگش نیست که کل درامدش از کنسرت و... است
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #25 : 15 دی 1400، 01:39 ب‌ظ »
وقتی امتیاز برای خواننده نیست دیگه این که بعدا چه بلایی سر آهنگش میاد بهش مربوط نمیشه حالا هدفش هرچی باشه می خواست نفروشه با اختیار خودش فروخته امتیاز اثر رو.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #26 : 16 دی 1400، 01:18 ب‌ظ »
شخص با رضایت خودش رفته فروخته پول زحمتشم گرفته
ربطش به ما چیه ؟ طرفیتن قضیه راضی بودند ماهم ربطی به توافقشون نداریم
چارهٔ دیگه‌ای هم داشته؟ اونی که کلیه‌اش رو می‌فروشه هم با رضایت خودش می‌فروشه، پولش رو هم می‌گیره! اونی که تو معدن ذغال‌سنگ کار می‌کنه هم با رضایت خودش اون‌جا کار می‌کنه و پولش رو می‌گیره… اوج ول‌آنگاری و بی‌مسئولیتی اجتماعیه اگه بگیم به ما ربطی نداره!
همون‌طور که گفتم شما الآن به عنتوان یک فرد،‌نمی‌تونی کتاب خودت رو منتشر کنی. باید پیش از این کار، تمام حقوقش رو به یه ناشر بفروشی (این که حق رو اصلاً‌می‌شه فروخت یا نه به کنار!!!) تا محتوات بتونن نشر پیدا کنن.

ضمنا اخاذی یعنی پول زور گرفتن اینجا طرف خودش راضی بوده
تحت فشار گذاشتن افراد ناگزیر به انجام کاری، دقیقاً زورگوییه و درآوردن حق اون فرد از چنگش، مصداق صریح اخّاذی.

خب پس ما یباید کنسرت و تئاتر و کلاسای آموزشی و خیلی چیزای دیگ رو هم رایگان استفاده کنیم چون علم رو و یا داستان ویا اهنگ رو از دست طرف در نمیاریم !!
اگه استفادهٔ شما، داره چیزی از ارائه‌کننده کم می‌کنه، باید پولش رو بدید، وگرنه الزام اخلاقی‌ای وجود نداره.
در کنسرت، شما برای شنیدن آهنگ پول نمی‌دید، چون اون آهنگ رو می‌تونید به رایگان از جای دیگه بگیرید و گوش کنید. پول حمایت از آهنگساز مورد علاقه‌تون رو می‌دید، به اضافهٔ امکاناتی که برای شخص شما برپا شده، اعم از مکان، تجهیزات موسیقی و… که اگه شما نمی‌خواستید گوش کنید، اصلاً هزینه نمی‌شد.
در مورد کلاس آموزشی هم من خودم دورهٔ آموزشی برگزار می‌کنم. از شرکت‌کننده‌ها هم پول اون زمانی که برای شخصشون اختصاص می‌دم رو می‌گیرم. ولی حالا یکی بیاد از من فیلم بگیره و منتشر کنه،‌یا محتوای دوره که خودم تدوینش کردم رو منتشر کنه، خیلی هم خوشحال می‌شم.

طرف زحمت کشیده علمی کسب کرده برای یاد دادنش حالا میگ پول بدید حق هم داره
مگه به خاطر ما زحمت کشیده؟ علم و دانش همیشه به صورت رایگان و آزاد توزیع می‌شده و باید همین‌طور بمونه. کسی که بخواد آزادی رو از دانش بگیره، جرثومهٔ فساده. همون‌طور که گفتم،‌می‌تونه هزینهٔ زمانی که برای اون شخص گذاشته رو بگیره، در صورتی که قبلش،‌باهاش توافق کرده باشه.

گروهی زحمت کشیده و تئاتری رو اجرا کرده حالا مزدشو میخواد
بله. هزینهٔ زمانی که برای شخص شما گذاشته و هزینه‌هایی که برای شخص شما کرده،‌ اعم از سالن و لوازم صحنه و… رو می‌گیره و درست هم هست. ولی نمی‌تونه برای دیدن فیلم اون تئاتر هم از شما پول بخواد که ((:

طرف زحمت کشیده و شعر گفته و آهنگ ساخته حالا میگ اگر میخوای بیای کنسرت یا از آهنگم استفاده کنی بهم مزدمو بده!
بله. هزینهٔ زمانی که برای شخص شما گذاشته و هزینه‌هایی که برای شخص شما کرده،‌ اعم از سالن و تجهیزات صوتی و… رو می‌گیره و درست هم هست. ضمن این که کنسرت‌ها، حالت حمایتی هم دارن همیشه. چون خود آهنگ اون‌جا ارائه نمی‌شه. شما توافق می‌کنید به خاطر طرفداری از فلان هنرمند،‌با رفتن به کنسرتش، ازش حمایت کنید. مثل نویسنده‌ها که جلسه‌های کتاب‌خوانی دارن. البته شما می‌تونید خارج از این ساختار هم از هنرمند مورد علاقه‌ةون حمایت کنید. با پرداخت نقدی، یا کمک به اون برای جذب طرفداران بیش‌تری که درامدش رو بالاتر می‌برن. یکی از موثرترین روش‌هاش هم اینه که آهنگ‌هاش رو به رایگان در اختیار افزاد زیادی قرار بدید!

کدوم فلاسفه ؟!
با چه استدلالی ؟
فلاسفهٔ اخلاق. با استدلال اخلاقی‌ای که چند صفحه‌است دارم سعی می‌کنم بگم، ولی جوری شست‌وشوی مغزی شدید که چیزی به این روشنی رو هم نمی‌بینید.

در اصل محتوای هر چیزی به اون ارزش میده !
کتاب با محتواش ارزش پیدا میکنه
فیلم و شعر و غیره هم همینطور
بله. ولی هر چیز ارزشمندی، کالا نیست. مهر مادری بسیار ارزشمنده،‌ ولی شما نمی‌تونید برید تو بازار مهر مادری بخرید. نه به این خاطر که خیلی گرونه، چون اتّفاقاً کالاسازی، ارزش هرچیزی رو به شدّت پایین می‌آره.

خیلی ها میان و محصولشون رو درست میکنن اما حوصله دردسر های توسعه و غیره رو ندارن
خب میان امتیاز رو میفروشن و پولشونو میگیرن !
هر دو طرف هم راضی هستن ! کارشون هم بد نیست اگر هم دلیلی بر بد بودن کار دارید بگید! البته در مفروضاتتون چیزایی که گفتم رو هم قرار بدید بعد استدلال کنید !
ضمنا این اتفاق مطلقا نمیوفته که هرکی چیزی ساخت بره یه شرکت بفروشه !
بعضیا میفروشن بعضیا نمیفروشن !
در بالا گفتم. این یه انتخاب نیست. یه اجباره و به همین علت، هر شکلی از اون محکوم و ضدبشریه! مثل اینه که من بگم هرکسی می‌خواد از گنو/لینوکس استفاده کنه، مجبوره بیاد از من تعریف کنه و بگه چه‌قدر آدم خوبیم. ممکنه چند نفر هم واقعاً نظرشون این باشه که من آدم خوبیم،‌ولی وقتی اون اجبار وجود داره، حرف اون چند نفر هم هیچ ارزشی نداره و برای داشتن جامعهٔ سالم، باید من و قانونم از بین بریم.

این ربطی به نداره و دلیل نمیشه که خب پس پولشو ندیم !
دلیلی هم نمی‌شه که پولش رو بدیم. شما اگه دوست داری پولش رو بدی، بده. ولی به یه مفت‌خور زورگیر کلّاش نده. شماره کارت خالق اثر رو بگیر و مستقیم به خودش بده.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 16 دی 1400، 01:59 ب‌ظ »
درسته
در کل هزینه ها برای زمانی که صرف شده گرفته میشه نه برای علم و یا هنری که به نمایش گذاشته شده نمیشه بگی من زبان پایتون مثلا بلدم بیام اموزش بدم پول علمم رو بگیرم درستش اینه که اون دارهپول زمان تدریسش رو میگیره مگرنه هر چایی میتونید (به سادگی و یا سختی ) پایتون رو رایگان یاد بگیرید
نمیشه به طور کامل نرم افزار ازاد رو از این بحث جدا کرد
مثلا همین بحثی کهچند وقت پیش شد که چرا نرم افزار رایگانه اونجا برنامه نویس پول کد هایی که نوشته رو نمیگیره چون هرکسی میتونه اون ها رو بگیرهو همچین کار خاص و تازه ای نکرده شما دارید پول خدمتی که ارائه کرده که میتونه نوین و یا بهتر از بقیه باشه رو میدید هرچی کیفیت کارش رو بالا ببره و خدمت بهتری ارائه بده پول بیشتری در میاره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #28 : 16 دی 1400، 05:11 ب‌ظ »
کم کم داره منطقی به نظر میاد حرفاتون از دیدگاه من ! با این تفکر همونجور که کتاب الان نسخه الکترونیکیش هست ، یه روزی اگه بشه صندلی رو هم دانلود کرد ، رایگانش رو پیدا کردیم دانلود میکنیم پس !
آرچ و گنوم!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #29 : 16 دی 1400، 05:26 ب‌ظ »
کم کم داره منطقی به نظر میاد حرفاتون از دیدگاه من ! با این تفکر همونجور که کتاب الان نسخه الکترونیکیش هست ، یه روزی اگه بشه صندلی رو هم دانلود کرد ، رایگانش رو پیدا کردیم دانلود میکنیم پس !
من دانلود کردم! :)
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@