انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کپی رایت (حل شد)  (دفعات بازدید: 7329 بار)

0 کاربر و 19 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : کپی رایت (حل شد)
« پاسخ #90 : 14 بهمن 1400، 01:22 ق‌ظ »
وقتی من پول چیزی رو می‌دم، اون چیز برای منه و من حق دارم هر کاری رو با مال خودم بکنم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #91 : 14 بهمن 1400، 01:38 ق‌ظ »
وقتی من پول چیزی رو می‌دم، اون چیز برای منه و من حق دارم هر کاری رو با مال خودم بکنم.
محتوای الکترونیکی وسیله ای نیست که خریدنی باشه. فقط حق خوندنش رو می خریم.
اینجوری که حقی برای تولید کننده نمی مونه. گذاشته که همه بخرن. شما می خری منتشر می کنی دیگه کسی نمیره اون رو از تولید کننده بخره.
اصلاً لایسنس پس برای چیه؟ ۲ تا راه داره. می پذیرم، نمی پذیرم. وقتی می پذیری دیگه حرفی باقی نمی مونه.

بحث کردن بی فایده هست با توجه به شناختی که از شما بدست آوردم این بحث تا ابد هم تموم نمیشه و شما انگار که قصد در اصلاح خود ندارید و فقط دارید پافشاری می کنید.

اگه همه با منطق شما پیش بروند دیگه دنیا جای امنی برای موندن نخواهد بود.
بهتره قانون کپی رایت توی ایران اجرا بشه که افرادی مثل شما به اجبار هم که شده مجبور بشند حق و حقوق دیگران رو رعایت کنند.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #92 : 14 بهمن 1400، 02:10 ق‌ظ »
محتوای الکترونیکی وسیله ای نیست که خریدنی باشه. فقط حق خوندنش رو می خریم.
این ادعا رو طبق چه منطقی بیان می‌کنید؟

اینجوری که حقی برای تولید کننده نمی مونه. گذاشته که همه بخرن. شما می خری منتشر می کنی دیگه کسی نمیره اون رو از تولید کننده بخره.
خب در شرایط فعلی که تولیدکننده اصلاً حقی نداره که بخواد بمونه یا نه… حتا اگه منظورت ناشر باشه هم این دید نه تنها به شدت اشتباهه، که بسیار کودکانه و کارتونیه. خوشبختانه جهان واقعی طبق تصورات کودکانه کار نمی‌کنه!

اصلاً لایسنس پس برای چیه؟ ۲ تا راه داره. می پذیرم، نمی پذیرم. وقتی می پذیری دیگه حرفی باقی نمی مونه.
شما حق دارید شرایطی رو نپذیرید. این امر نباید مانع حق دیگهٔ شما برای استفادهٔ رایگان از چیزی بشه.

بحث کردن بی فایده هست با توجه به شناختی که از شما بدست آوردم این بحث تا ابد هم تموم نمیشه و شما انگار که قصد در اصلاح خود ندارید و فقط دارید پافشاری می کنید.
من هم پیش‌تر چنین باورهای اشتباهی داشتم و در بحث‌ها و مطالعه‌ها اصلاح شدم به این چیزی که الآن هستم.

اگه همه با منطق شما پیش بروند دیگه دنیا جای امنی برای موندن نخواهد بود.
اگه دنبا بخواد با بی‌متطقی شما پیش بره، من خودکشی رو ترجیح می‌دم!

بهتره قانون کپی رایت توی ایران اجرا بشه که افرادی مثل شما به اجبار هم که شده مجبور بشند حق و حقوق دیگران رو رعایت کنند.
موافقم. خوبه که اجرا بشه تا شما متوجه بشید این چیزی که می‌گید هیچ ربطی به کپی‌رایت نداره. کپی‌رایت کارش چیز دیگه‌است و هیچ تضادی با حق استفادهٔ رایگان نداره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #93 : 14 بهمن 1400، 02:30 ق‌ظ »
کپی رایت هبچ تضادی نداره؟ پس بروید به یک کشوری که قانون کپی رایت توش اجرا میشه یک کتاب رو خریداری کنید بعد در سطح اینترنت منتشرش کنید.
همچنین می توانید برای محصولات مایکروسافت کرک بسازید.
فقط اگر گرفتنتون من گردن نمی گیرم  ;D

چه مطالعه ای کردید که الان این تفکر هارو دارید؟ (البته خب شما خدا رو هم قبول نداری در نتیجه شاید زیاد رعایت حق تولید کننده براتون مهم نباشه).
مشابه حرف های شما رو توی جملات ریچارد استالمن دیدم که می گفت با استفاده رایگان شرکت ضرر نمی کنه. ایشون خدا رو هم حنی قبول ندارند. احیانا دقت کردید از ایشون تقلید می کنید؟
شما فکر می کنید من و افراد دیگه مطالعه نکردیم؟ من خودم چند ماه تحقیق کردم (و می کنم) و به نتیجه نرسیدم. هیچ‌کس تا حالا نتونسته اثبات کنه که نقض کپی رایت اخلاقیه (همچنین شرعیه). وگرنه الان با شما بحث نمی کردم.
البته نظر مراجع تقلید این بود که اشکالی نداره ولی من دنبال جواب منطقی می گشتم که خیالمو راحت کنه و دیگه بهش فکر هم نکنم.
به همین دلیل که دلایلشون زیاد قانعم نکرد (مثلا چون کافر حربی هستند) و یا (نرم افزار حقی برای تولید کننده ایجاد نمی کنه) و رفتم کلی انجمن خوندم و تعداد صفحاتش آنقدر زیاد بود که من چند روز داشتم می خوندم ولی آخر سر بحث به نتیجه نرسید و شرکت کنندگان بحث خسته شدند و به بحث خاتمه دادند.

این که دارم بحث رو ادامه میدم بخاطر اینه که می خوام یک بار هم که شده این بحث به نتیجه برسه.
عجیبه که خیلی از کاربران فعال انجمن توی این تاپیک بحث نکردند.

دنیا همینجوریه. پس این لایسنس هایی که ساخته شدند رو اومدن برای تفریح خودشون ساختن یا برای خنده ما؟ اگر شرکت ها می دونستند که قانون هیچ حقی به اونا نمیده لایسنس نمی گذاشتن روی نرم افزارشون.

اگه حق از این بیشتر بود که الان مشکلی نداشتم می رفتم وب استورم دانلود می کردم راحت یک کرک حسابیش هم می کردم و با خاطری آسوده کارم رو انجام می دادم و می گفتم «گور بابای سازنده» و مجبور نبودم با vscode کار کنم. سی شارپ هم بخاطر ویژوال استودیو ول کردم چون توی لینوکس ویژوال استودیو وجود نداره و می ترسیدم بدون اون نتونم کار رو جلو ببرم. ویندوز رو هم بخاطر گناهی که بخاطر کرک گردنم میوفته دیگه استفاده ازش نمی کنم.

راستی! شما معتقدید که کرک نرم افزار اشکالی نداره.
همچنین معتقدید چیزی که خریدید مال خودتونه.
شما مثلا ویندوز رو کرک می کنی، آیا ویندوز رو خریدی؟ نه.
این دو حرف شما با هم در تضاده.
« آخرین ویرایش: 14 بهمن 1400، 03:13 ق‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
« پاسخ #94 : 14 بهمن 1400، 06:10 ق‌ظ »
به نظر من شما هر کجا که زندگی می کنید باید قانون همان کشور را رعایت کنید الان ایران زندگی می کنیم قانون کپی رایت نداریم اینکه به دلخواه خودمان از نرم افزارهای کرک شده استفاده نمی کنیم کار بسیار خوبی انجام می دهیم چون به قانون کشور سازنده نرم افزار هم احترام می گذاریم اما اگر به قانون خودمان هم عمل کنیم اشتباه نکرده ایم چون ما از مراجع تقلید پیروی می کنیم
« آخرین ویرایش: 14 بهمن 1400، 06:11 ق‌ظ توسط دکتر کاظمی »

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 767
  • Linux Mint
« پاسخ #95 : 14 بهمن 1400، 08:58 ق‌ظ »
دوست عزیز Mt  ، لطفا نظر خود را در این موارد بفرمایید:

۱- فرض کنیم آقای دانیال بهزادی ، امروز بیایند و اعلام بکنند که تمامی نظراتی که در مورد کپی رایت و مسایل پیرامون آن که تاکنون داشته اند ، اشتباه بوده و
 به این نتیجه رسیده اند که نظرات شما درست می باشد، آیا مشکل شما در این زمینه حل می شود؟ اگر حل می شود من از ایشان خواهش می کنم که حتما چنین کاری را بکنند.
 آیا شما(و همچنین خودم) با ایشان مشکل داریم و یا با مسایلی که لاینحل در ذهنمان هنوز داریم؟
 جه چیزی این وسط ما را اذیت می کند؟ دانیال بهزادی اذیت می کند؟ دیگرانی که می توانند در این زمینه به ما کمک کنند و نمی کنند، اذیت می کنند؟ آیاخودمان با خودمان
 درگیر هستیم ، چون چیزی هنوز برایمان روشن نشده است؟و یا .....
 نظر شما در این مورد چیست؟

۲- اگر فرض کنیم ، کل ساکنین کره زمین از شما بخواهند که قوانین مربوط به کپی رایت و مسایل وابسته به آن را برایشان تدوین نمایید تا از این به بعد از آن استفاده کرده و بر طبق آن  عمل نمایند، چارچوبی که در این زمینه قرار می دادید چه بود؟ از دیدگاه شخصی شما حالت ایده آل برای این مورد چیست؟ اول از همه باید دیدگاه آرمانی شما مشخص شود.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #96 : 14 بهمن 1400، 11:27 ق‌ظ »
کپی رایت هبچ تضادی نداره؟ پس بروید به یک کشوری که قانون کپی رایت توش اجرا میشه یک کتاب رو خریداری کنید بعد در سطح اینترنت منتشرش کنید.
همچنین می توانید برای محصولات مایکروسافت کرک بسازید.
فقط اگر گرفتنتون من گردن نمی گیرم  ;D
همچنان دارید مفالطهٔ پهلوان‌پنبه می‌کنید. کسی از پخش یک کتاب در اینترنت یا کرک کردن یک نرم‌افزار حرفی نزده. صحبت سر اینه که یک فرد حق داره به صورت رایگان از محتوای دلخواهش استفاده کنه. مثلاً من حق دارم یک کتاب رو از دوستم قرض بگیرم یا از کتابخونه به امانت بگیرم یا برم تو کتاب‌فروشی، هر روز پنجاه صفحه ازش رو بخونم. هیچ‌کس نباید این حق رو از کسی بگیره.

چه مطالعه ای کردید که الان این تفکر هارو دارید؟ (البته خب شما خدا رو هم قبول نداری در نتیجه شاید زیاد رعایت حق تولید کننده براتون مهم نباشه).
مطالعات فلسفی و اخلاقی

مشابه حرف های شما رو توی جملات ریچارد استالمن دیدم که می گفت با استفاده رایگان شرکت ضرر نمی کنه. ایشون خدا رو هم حنی قبول ندارند. احیانا دقت کردید از ایشون تقلید می کنید؟
«برای بحث در این مورد، بهتر است سراغ بحث همگرایی تکاملی‌ برویم. این بحث می‌گوید که دو موجود کاملا مستقل و مجزا، احتمالا در طول روند تکاملی به هم شبیه می‌شوند. در زیست شناسی این موضوع کاملا شناخته شده است. مثلا به کوسه و دلفین نگاه کنید. هر دو موجودات دریایی ماهیخوار هستند و اندازه ای مشابه دارند. هر دو باله پشتی دارند. هر دو باله‌های کناری دارند، هر دو روی دم‌هایشان باله دارند و فرم بدنی‌شان یک چیز است.

اما کوسه‌ها از ماهی تکامل یافته‌اند و دلفین‌ها از پستانداران چهارپای خشکی. دلیلی شباهت بیش از حد آن‌ها به همدیگر این است که هر دو گونه سعی کرده‌اند در حین تکامل به بالاترین بهره‌وری یک موجود دریازی برسند. هیچ پیشا-دلفینی، به کوسه‌ها نگاه نکرده و نگفته «اوه... به این باله‌ها نگاه کن! چقدر خوبند. من هم باید یک باله برای خودم دست و پا کنم».»

دنیا همینجوریه. پس این لایسنس هایی که ساخته شدند رو اومدن برای تفریح خودشون ساختن یا برای خنده ما؟ اگر شرکت ها می دونستند که قانون هیچ حقی به اونا نمیده لایسنس نمی گذاشتن روی نرم افزارشون.
همون‌طور که گفتم کپی‌رایت و حق استفادهٔ رایگان، دو چیز متقاوت و بی‌ربط به همن. تا نتونی تفاوت این دو تا رو از هم درک کنی، ادامهٔ بحث بی‌فایده‌است.

راستی! شما معتقدید که کرک نرم افزار اشکالی نداره.
همچنین معتقدید چیزی که خریدید مال خودتونه.
شما مثلا ویندوز رو کرک می کنی، آیا ویندوز رو خریدی؟ نه.
این دو حرف شما با هم در تضاده.
من به خاطر این که ویندوز پولیه ازش دوری نمی‌کنم. پولی بودنش پشیزی هم برای من ارزش نداره. چون من ایرانی، این اجازه رو به صورت کاملاً قانونی دارم که ویندوز رو رایگان استفاده کنم و اصلاً به اسم خودم بفروشم! دلیل استفاده نکردن من از ویندوز اینه که ویندوز، حق من رو در استفاده از رایانه‌ام به شکلی که خودم می‌خوام زیرپا می‌ذاره و رایانه رو از مالکیت من بیرون می‌بره. ورگنه اگه ویندوز یه نرم‌افزار آزاد پولی بود (و این‌قدر آشغال نبود)، ممکن بود ازش استقاده کنم.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #97 : 14 بهمن 1400، 02:36 ب‌ظ »
نه من توقع ندارم کسی به نظر من برسه من می خوام همه به یک نتیجه مشترک برسند.

شما بخاطر قوانین ویندوز رو کرک می کنید؟ اگه بحث قانون بود که من الان اینجا بحث نمی کردم. بحث اخلاقی بودنه. قانون برای من ارزشی نداره چون همه جا قانون یک چیز نیست.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #98 : 14 بهمن 1400، 02:46 ب‌ظ »
حالا شد اگه به اخلاقی بودنه نه
اگه قانونه باز هم نه
اگه به کاربردی بودنه که اصلا
اگه به نیاز باز هم نه
اگه ..... در هر صورت من نمیکنم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #99 : 16 بهمن 1400، 12:11 ب‌ظ »
ممنون آقای بهزادی از توضیحات و خیلی برام عجیبه که انقدر الکی شرایط پیچیده میکنند تا حدی نیازه ولی فکر میکنم این قانون ها واقعا دیگه مسخره هست! و باید اصلاح بشه «بگذریم»

نه من توقع ندارم کسی به نظر من برسه من می خوام همه به یک نتیجه مشترک برسند.

شما بخاطر قوانین ویندوز رو کرک می کنید؟ اگه بحث قانون بود که من الان اینجا بحث نمی کردم. بحث اخلاقی بودنه. قانون برای من ارزشی نداره چون همه جا قانون یک چیز نیست.
سلام، از نظر شما قانون در کشوری خوبه که من کتابم را به دوستم بدهم بیان منو جریمه کنند و بگویند غلط کردی؟ یا سر تا سر اینترنت نگهبان باشه که مبادا یک  نوشته یا ویدیو را ببینیم(فقط دیدن نه برای استفاده برای خود و گفتن اینکه من سازندش هستم) بیان جریمه ام کنند و اخطار بگیرم..؟
فکر میکنم فیلتر شکن و تور و هرچیزی هم نظارت حداکثری کنند یا اصلا تماما فیلتر کنند بهتره و یک سیستم عامل مردم مجبور به نصبش باشند که توسط دولت ها قابل دسترسی هست که مبادا من چیزی رو غیر قانونی ببینم و نتونن جریمه کنند یا شاید اصلا خلافی کنم و...

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #100 : 16 بهمن 1400، 12:50 ب‌ظ »
نه اصلا قوانین خوب نیستن. من کلا واسه هر محتوایی شرایطش رو می بینم اگر می تونستم قبول کنم اون محتوا رو می دیدم اگر مثلا شرایطش خوب نبود نمی بینم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #101 : 16 بهمن 1400، 08:04 ب‌ظ »
این نظر هم درسته و اخلاقی، آدم می‌مونه چی بگه! خب درسته جامعه پیشرفت بیشتری میکنه ولی اینم باید یادمون باشه همه مجبور نیستن به بقیه کمک کنن یا کار خیلی خوبیه به همسایه ات کمک کنی چه در علم چه مادی ولی اگه کسی نکرد هم نمیشه گیر داد که خرابی با اینکه اخلاقی نباشه، هرچند میدونم بحث سر اینه که اگه رایگان استفاده کنیم چی نه اینکه طرف رایگان بده یا پولی، بنظر منم درست نیست استفاده ازش البته شایدم باشه ولی هنوز با اینکه گفتند دلیل واضحی نمیبینم بر فرض الان من کلی ویدیو آموزشی تولید کردم با هرچه توان داشتم و صرفا سودم در این مبینیم که قیمتی براش گذاشتم ولی در همه جا دارن میفرستنش انقدری حاشا که  طرف ببینه میگه مگه احمقم پول بدم همین سایت کناری دانلودش میکنم! خب من تولید کننده محتوا واقعا ضربه میخورم! ولی بازم از طرفی بعضی چیز ها قانون کردنش مسخره هست مثلا فکرش رو کن شاید یک توهین عادی هم توی قانون  مشکل داشته باشه و اصلا صد درصد هم کار درستی نیست توهین کردن و فحش دادن ولی خب حالا این مورد درسته در اجرایی قرار بگیره و هرکی توی مجازی از خفه شو بالاتر گفت برن بگیرنش؟‌ حتی عده ای شاید به شوخی همینطور باشن(خودمم*)  یا دیدگاه هایی عجیب غریب بدن، خب الان درسته این کار درست نیست ولی اینم درست نیست هرچیزی قانون بشه در همه جا صرفا شبیه همین سایتا میشه که میاد یه شبکه مجازی میکوبه و میگه باید بسته بشه سرتاسر داستانش این بوده که همه اطلاعاتش به یکی داده و بدون اینکه طرف بشناسه به طرف پول داده حالا میگه کالایی که خریدم بهم نداد طرف و بجای اینکه بفهمه کار خودش اشتباه داره سرتاسر پیام رسان رو گیر میده که چرا چیزی از طرف من ندارم خب تقصیر خود شماست حتی یک شماره از طرف نگرفتی چند میلیون پول دادی بهش، خب من بگم تقصیر شبکه مجازی نیست از دزدی حمایت نکردم اگه شما کسی تو خیابون ببینی بهش پول بدی و بره هم حتما باید همه مردم رو روشون ردیاب بزارن که خدایی نکرده دزدی رخ بده؟!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #102 : 17 بهمن 1400، 10:21 ق‌ظ »
ویدئو های اموزشی فرق داره درسته از نظر من هم میتونه خوب نباشه برای کسی که میفروش
ولی نرم افزار نه الان فروش نرم افزار وجود نداره اصل فروش خدمات است به همین دلیل استفاده رایگان من از نرم افزار به اون کمک می کنه من به افزونه ای نیاز دارم که پولی است و نرم افزار ازاد  من میتونم ازش رایگان استفاده کنم و این اجازه رو دارم و برای دو طرف خوبه چون برای استفاده از قابلیت های اماده و بروزرسانی خودکار نیاز دارم افزونه رو بخرم چون ازش رایگان استفاده کردم و بهش نیاز دارم به نظر من یکی از اهداف نرم افزار ازاد هم همینه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #103 : 20 بهمن 1400، 03:53 ق‌ظ »
بله دوتا چیز مختلف گفتم که دومیش شاید کم ربط تر(: نرم افزار بنظر من هم باید آزاد باشه باتوجه به پیشرفت و پیوسته شدن ما با تکنولوژی بیشتر از قبل خیلی موضوع مهم تری هم شده از قبل.
منظورم بیشتر همون فیلمه و... و خب اینکه میتونیم فیلم بگیریم پخش کنیم از آموزشی که به ما میدن، اگه حضوری هم باشه قانونی بزاریم به کنار و حرف اخلاقی بخوایم بزنیم، شاید طرف خوشش نیاد که امر خیلی عادیی هست که، کسی نخواد ویدیو ازش پخش شه حالا دلیلش میتونه این باشه محتواش فقط سر کلاس دانش آموزش هاش یاد بگیرند یا اصلا طرف خوشش نمیاد توی سر تاسر اینترنت پخش بشه نصاویرش صداش و.. یه آموزگار نمیتونه بگه من حریم خصوصی دارم و لطفا از من فیلم نگیر؟!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #104 : 20 بهمن 1400، 10:48 ق‌ظ »
چرا  :)
میتونه گوشی ها رو هم دم در بگیره  ;)
البته باز این کلاس آنلاین و حضوریش فرق داره قضیه